N°. 1T9. 122e Jaargang. 1879. Vrijdag 1 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent.' Advertentiens 20 Cent per regeh Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groofce letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 31 Juli. HIIDDELBURGSCHË ■SS>«lSH»r De uitslag der verkiezingen, bij herstemming, voor gemeenteraadsleden in deze provincie is, voor zoover ons nader bekend is geworden, als volgt Axel. Getal kiezers Ingeleverde geldige biljetten Gekozen P. Dieleman Wz. met 87 stemmen. Bruinisse. Getal kiezers 102. Ingeleverde geldige biljetten 84. Gekozen Jan van den Berg Mz. met 52 stemmen. Aftredend lid. Cats. Getal kiezers 32. Ingeleverde geldige biljetten 18. Gekozen Aart Marknsse met 12 stemmen. Aftredend lid. 's Gravenpolder. Getal kiezers 53. In geleverde geldige biljetten 48. Gekozen K. Burger met 24 stemmen, J. Komijn verkreeg mede 24 stemmen. Eerstgenoemde als oudste in jaren is gekozen. G r ij p s k e r k e. Getal kiezers 57. Ingele verde geldige biljetten 32. Gekozen Abraham de Visser met 19 stemmen. Haamstede. Getal kiezers 60. Ingeleverd! geldige biljetten 35. Gekozen A. Blom met 23 stemmen. Aftredend lid. Hoek. Getal kiezers 78. Ingeleverde geldige biljetten 51. Gekozen Adriaan Franse met 32 stemmen. Aftredend lid. Meliskerke. Getal kiezers57. Ingeleverde geldige biljetten 25. Gekozen Janis Dekker met 17 stemmen. Noordwelle. Getal kiezers 27. Ingeleverde geldige biljetten 14. Gekozen Pieter Blom Sr. met 10 stemmen. SintAnnaland. Getal kiezers 133. Inge leverde geldige biljetten 110. Gekozen P. J. Kog geband, aftredend lid, met 55 stemmen, C. van Luijk verkreeg mede 55 stemmen. Eerstgenoemde als oudste in jaren is herkozen. Sint Kruis. Getal kiezers 29. Ingeleverde geldige biljetten 25. Gekozen W. Kouwe met 13 stemmen. Stavenisse. Getal kiezers 73. Ingeleverde geldige biljetten 59. Gekozen Nicolaas Kodde met 31 stemmen. Stoppeldijk. Getal kiezers71. Ingeleverde geldige biljetten 42. Gekozen P. Verstraatenmet 26 stemmen. Aftredend lid. Westkapelle. Getal kiezers 102. Ingele verde geldige biljetten 65. Gekozen D. Dekker met 38 stemmen. Aftredend lid. Zuidzande. Getal kiezers 68. Ingeleverde geldige biljetten 36. Gekozen H. Ie Grand met 23 stemmen. Op de gisteren avond in het Schuttershof alhier gehouden zomervergadering der Middelburgsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnyverheid werd behandeld de 2e serie der punten van beschrijving voor de op 6 ea 7 Augustus aanstaande te Tiel te houden algemeene vergadering. Een door eene afdeeling ingezonden voorstel om aan de regeering te verzoeken, dat vrijdom van accijns van zuiveren spiritus zal worden verleend, voor zoover die noodig is voor de bereiding van scheikundige stoffen, weike thans in het buitenland worden gefabriceerd en inge voerd, zonder dat daarvan een invoerrecht wordt geheven, dat gelijk staat met den accijns op den spiritus, die voor de bereiding noodig was, gaf aanleiding tot gedachtenwisseling. Het afdeelingsbestuur stelde voor iu te stemmen met het prae-advies van het hoofdbestuur, lui dende als volgt: „De Nederlandsche regeering heeft, ten opzichte van den vrijdom van den accijns op het gedis tilleerd ten behoeve der nijverheid, reeds den meest vrijgevigen maatregel genomen, dien de nijverheid kan wenscheu, namelijk de invoering van gemethyleerd gedistilleerd en gaat voort dezen maatregel op raad en onder het toezicht van prof. J. W. Gunning te Amsterdam, zoo vrij gevig mogelijk toe te passen." De discussie geopend zijnde, verklaarde een der leden in deze zaak met het hoofdbestuur van meening te verschillen en in tegendeel de vrijge vigheid omtrent het gemethyleerd gedistilleerd zeer af te keuren. Vroeger werd aan fabrikanten, die alcohol gebruikten, zekere vrijdom verleend, doch het toezicht was zoo moeilijk en het mis bruik zoo groot, dat de regeering getracht heeft op andere wijze aan de nijverheid tegemoet te komen en de vermenging met methyl, waardoor het gedistilleerd ondrinkbaar wordt, heeft in gevoerd. Er zijn echter scheikundigen, zeide de spreker, die het zoover hebben weten te brengen dat zij de methyl nit het gedistilleerd kunnen afzonderen en zoodoende zuiveren spiritus over houden het feit bestaat en niettegenstaande het weinig bekend is, gelooft hij dat er op groote schaal misbruik van wordt gemaakt. De regeering bezit de middelen om streng toezicht te houden en opdat niet de slimsten een voorrecht genieten dat niemand toekomt, zou spreker, wanneer de regeering de Nederlandsche nij veren in de gelegenheid wenscht te stellen met buitenlandsche fabrikanten te concurreeren, ge- heele vrijstelling van belasting op zuiveren alcohol voor de bereiding van scheikundige stoffen wen- scbelijk achten. Een ander lid, niet geloovende dat geheele vrijstelling kan worden verkregen, gaf in over weging liever den wensch tot vermindering van den accijns voor fabrikanten uit te spreken. Het bestuur verklaarde na het aangevoerde zijn voorstel in te trekken en stelde nu voor dat de vergadering besluite het gedaan voorstel te onder steunen, hetgeen werd aangenomen. Na behandeling van de overige punten van beschrijving, die geen aanleiding tot bespreking gaven, werd benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering de heer K. Baart, terwijl als zijn plaatsvervanger de heer D. G. Kröber Sr. aangewezen werd. Aangezien op de algemeene vergadering de zaak der faillissementen zal worden behandeld, wenschte een der leden in overweging te geven of bij de behandeling daarvan niet behoorde te worden gewezen op de omstandigheid dat bij faillissementen in den regel geen gevolg wordt gegeven aan het voorschrift der wet, dat de curator bij voorkeur uit de grootste schuldeischers zal worden benoemd, doch dat bijna altijd die betrekking aan een of ander jong advocaat wordt opgedragen. Spreker is de meening toegedaan dat dit niet in het belang der crediteuren is en dat van sommige boedels, vooral waar veel handelsartikelen voorkomen, oneindig meer terecht zou komen als een koopman in plaats van een rechtsgeleerde met de liquidatie belast werd. Een ander lid gaf een overzicht van den loop van een faillissement en weerlegde de bij sommigen bestaande meening, dat men om een dergelijke zaak op zich te nemen, rechtsgeleerde zou moeten zijn. Na discnssie besloot de vergadering den afge vaardigde op te dragen ook deze zaak op de algemeene vergadering ter tafel te brengen. Door het bestuur werd vervolgens mededeeling gedaan dat het voornemen bestaat om op Woens dag den 17en September eene vergadering te houden, ter herdenking van bet tienjarig bestaan der afdeeling Middelburg. Door middel van de vraagbus is de volgende vraag gedaan: „Verdient het geen overweging en ligt het niet op den weg dezer afdeeling, de wenschelijkheid te bespreken, dat de concessie der gasfabriek te Middelburg, die in het jaar 1882 eindigt, weder verlengd of dat die fabriek, even als in zoovele plaatsen van Nederland, voor rekening der ge meente geëxploiteerd worde, om vervolgens den gemeenteraad met den uitslag dier bespreking in kennis te stellen?" Deze vraag zal, als naar gewoonte, gedrukt, rondgezonden en ia eene volgende vergadering behandeld worden. Van den 7en tot den 13en September a. zal te Amsterdam het zesde internationaal congres der geneeskundige wetenschappen gehouden worden. Voorzitter van het regelings-comité is de hoog leeraar Donders, secretaris dr. Guye te Amster dam; leden de hoogleeraren Hertz, Heijnsius, Huizinga, Koster, Rosenstein, Sanger, Snellen, Stokvis en Tilanus, dr. Fabius, dr. Ramaer en dr. Zeeman. Het congres is in de volgende 9 sectien ver deeld: Geneeskunde; Heelkunde; Verloskunde; BiologieOpenbare geneeskundePsychiatrie; Oog heelkunde Oorheelkunde en Geneesmiddelenleer. In al deze aftieelingen worden belangrijke voor drachten, door Nederlandsche en vreemde geleer den, aangekondigd. Wij noemen onder die, welke niet uitsluitend tot de geneeskunde betrekking hebben, prof. Chauveau, van Lyon, over de in enting en de theorie der besmettelijke ziekten; prof. Virchow van Berlijn, over de opleiding van geneeskundigenprof. Billroth, van Weenen, over de theorie en de practijk in de genees- en heel kunde mr. S. van Houten, over de wettelijke maatregelen tegen kinder-arbeidprof. Van Overbeek de Meyer over de voorbehoed-maat regelen tegen besmettelijke ziektendr. Seelheim, over de verplichtingen der overheid met betrek king tot het toezicht over de voedingsmiddelen dr. Van Tienhoven, over het drinkwater met betrekking tot de openbare gezondheid; dr. Ramaer, over het staats-toezicht ten opzichte van krankzinnigen prof. Donders, over het gezichts- onderzoek bij spoorweg- en marine-beambten Van Gorkom, inspecteur der cultures, over de kina-cultuur op Java. Behalve deze voordrachten, welke met nog vele andere op het officieele programma vermeld wor den, vinden wij in den Werkmans-bode nog medegedeeld dat dr. Drysdale, van Londen, de schrijver der beroemde (of beruchte?) Elementen der sociale wetenschap, op het congres eene rede houden zal over de bevolkingsleer en de theorie van Malthus. Uit Hansweert wordt aan de Goesche Courant geschreven Met ingenomenheid werd alhier de tijding be- groèt, dat door gedeputeerde staten van Zeeland de vereischte concessie is verleend onder een jaarlijksche subsidie van f 11,000 gedurende 4 jaren voor den spoorbootdienst „Walsoorden Vlake, via Hansweert en v. v." Men vleit zich nu, dat die dienst spoedig zal geopend worden, waardoor veler wensch zal vervuld zijn. Doch nu is het des te meer te betreuren, dat aan de halte „Vlake" elke gelegenheid ontbreekt om goederen per spoor te ontvangen en te verzenden. Het zoude hoogst wenschelijk zijn, dat aan dien onhoudbaren toestand spoedig een einde kwam en alzoo de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen besluiten mocht in dat gemis te voorzien, door te Vlake een los- en laadplaats te vestigen. Hierdoor zoude aan een billijk verlangen eu een dringenden eisch voldaan wor den. Niet alleen voor den handel en de inwoners der omliggende plaatsen zou zulks vele gemakken en belangrijke voordeelen opleveren vooral in den winter, doch zonder twijfel zou dit ook zeer ten goede komen aan de kas dier maatschappij. Bij de herstemming voor de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad te Rotterdam zijn de beide aftredende leden Weymans Ligtenberg en Van Raalte herkozen en is dr. Sleurs, die voornamelijk van katholieke zijde aanbevolen werd, nieuw gekozen. Het volgende jaar zal Belgie het vijftigjarig bestaan zijner onafhankelijkheid vieren. Dat ook van de zijde van vele Nederlanders daaraan zal worden deelgenomen, is reeds gebleken. De ver houding tusschen Noord en Zuid is in die halve eeuw geheel veranderd. De te Brussel verschij nende Gazette zegt omtrent die verhouding van de zijde van Beigie het volgende, waarin zij tevens zeer juist de beteekenis van het feest aangeeft: „Ten noorden van onze grenzen leeft een volk, klein in getal als wij, eerlijk, rustig en waarvan het hoogste streven is zijne welvaart te bevorderen door arbeid en de aanwending van zijne stoffelijke en geestelijke rijkdommen; een klein volk, waar mede, op een zeker oogenblik, wij, eveneens een klein volk, groote dingen hebben gswrocht; een volk dat ook deelt in de dierbaarste herinneringen onzer historieden strijd der vereenigde provin ciën tegen Spanje, tegen de inquisitie. „Wel is waar heeft in 1830 eene verkeerd begrepen vereeniging aanleiding gegeven tot eene met geweld tot stand gebrachte scheuring. Maar die was geheel in ons voordeel, en wrok betaamt den overwinnaar niet. „De haat tusschen kleine volken maakt hen belachelijk, gelijk bonden die op straat elkander aanvallen. Wij gelooven niet dat er een Belg nog wrok koestert jegens Nederland, en dat zelfs de gewonden van 1830 zouden kunnen aarzelen om de hand te drukken van een eerlijk man, omdat deze een Hollander is. „Ieder heeft begrepen dat die omwenteling niet zoo zeer eene overwinning dan de laatste beproe ving waszij was het begin van het hedenhet einde van het verleden. „De zwakken moeten elkander liefhebben, want zij hebben behoefte aan vriendschap. En de feesten van 1880 zouden niet weinig in grootheid winnen, wanneer wij de hand reikten aan onze buren aan gene zijde van den Moerdijk en hen uitnoodigden om bet volgende jaar met ons het gouden bruiloftsfeest van Belgie met den vrede te vieren." Van het oogenblik af der optreding van den tegenwoordigen minister van oorlog zag men bij na dagelijks.melding gemaakt van maatregelen, in 't belang van den soldaat ontworpen en tot een begin van uitvoering gebracht. Niet zonder waardeering wenschen wij hierop de aandacht te vestigen. Het is zeer gemakkelijk zulke maatre gelen, die dikwijls schijnbaar van weinig betee kenis zijn, in een belachelijk licht te stellen en dit wordt dan ook niet nagelaten, vooral door velen die als er niets gebeurt, den mond vol hebben over hetgeen er zou kunnen gebeuren; doch zoodra er iets gedaan wordt, hun best doen om dat onder hunne critiek te smoren. Wij hopen dat de minister zich daardoor niet zal laten ont moedigen en dat hij zal voortgaan met zijne ver beteringen in 't kleine, die in afwachting dat er iets groots tot stand gebracht moge worden, althans reeds zoovele aanwinsten zijn. Thans is door het departement van oorlog andermaal aangedrongen op het verminderen van militaire wachten, in de verschillende garni zoensplaatsen. Zoo zijn o. a. ingetrokken de posten voor kommandeerende officieren bij de korpsende ordonnancen bij provinciale adju danten, en verder al zulke posten en wachten, die niet geacht kunnen worden te dienen tot be waking en beveiliging van 's rijks goederen. De St.-Ct bevat het derde verslag der commis sie, van 1 Augustus 1878 tot 1 Augustus 1879, belast met het afnemen van de examens van apotheker en de practiscbe examens van hulp apotheker. Van den Hen tot den 15en Augustus a. zal to Londen in Guildhall (het stadhuis) de internatio nale conferentie voor hervorming en codificatie van het internationaal recht gehouden worden. Voor Nederland zijn benoemd, tot onder-voorzitter mr. P. J. Bachiene, tot eere-onder-voorzitter mrs. F. B. Coninck Liefsting en E. J. B. Cremers, tot secretaris van het locale comité mr. J. P. van Bosse, allen te 's Gravenhage. Ais hoofdpunten ter behandeling zijn opgegeven lo. Algemeen internationaal recht; het inter nationaal protectoraat van telegraphische ver bindingen; aanvaringen op zee; gelijkvormig muntstelselgemengde gerechtshoven van Egypte internationale regeling der quarantaines. 2o. Handelsrechtwisselrechtverhandelbare waarden (effecten-coupons)bankroet- en copier recht. 3o. Internationaal maritiem-rechtgeneral average (Antwerpsche en York conditiën). Onder deze afdeeling zullen gewichtige assuran tie-belangen in behandeling gebracht worden. De Duitscheis gaan onvermoeid voort met het zuiveren hunner taal van vreemde woorden. De volgende uitdrukkingendie voortaan in het ambtelijk verkeer zullen worden opgenomen, be wijzen dat in deze richting nog veel gedaan kan worden, zonder in 't belachelijke of onduidelijke te vervallen. Amortiseeren beet van 1 Oct. af „krachteloos verklaren"; fiscus „staatskas"; anoienneteH „dienst tijd"; pensioen „rustgeld", enz. VERBETERING. Eene stijlfout, in ons nommei1 van gisteren voorkomende, behoeft, ter wille de* nauwkeurig heid, verbetering.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1