Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. LandbouWi Rechtszaken. Koudekerke, 25 Juli. Tot predikant bij de N. H. gemeente alhier is beroepen de heer Th. N. Crousaz te Noordwijk aan zee. Heden te 11 uren wordt het stoffelijk overschot van den heer J. H. Albregt op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam ter aarde besteld. De overledene heeft gewenscht, dat zijne begra fenis vooral zeer burgerlijk zou zijn. Daarom geschiedt die van de zijde der familie in den grootsten eenvoud. Maar als de eenvoudige begrafenisstoet van de Vondelkade op het Leidscheplein zal zijn aange komen, zullen kunstenaars en vrienden zich, vóór den schouwburg geschaard, daarbij aansluiten. De schare zal groot zijn. Op het kerkhof zullen de orkesten van het Park en Volkspaleis zich bevinden. De dames-artisten van Het Nederlandsch tooneel zullen daar het lijk afwachten. De begrafenisstoet neemt den volgenden weg: Leidschestraat, Koningsplein, HeerengrachtAm- stel, Blauwbrug, Amstel, N. Heerengracht, Hortus- brug, langs het Park, Plantage Middenlaan. De heeren, die zich voor de plechtige uitvaart als commissie uit de kunstenaars hebben vereenigd, zijn, C. J. Mienikus, J. L. Kettmann, Joh. M. Coenen en W. Stumpfif. {EU.) Den 27en Augustus zal te Deventer het natio naal zangersfeest gehouden worden, waaraan 600 zangers zullen deelnemen. Het programma bestaat uit Salamis, van Gernsheim, Zonnelied, van F. Coenen, Jaargetijden, van Brandts Buijs; Zondag op het Meer, van Heinze; Een stem aan 'f strandvan Op den tweeden dagDavid, van Richard Hol (le en 3e gedeelte) De Roos van Gheluwe en Eendracht, van Verhulst. De luit. t. z. Ie kl. F. W Hudig, gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den inspecteur over 's rijks stoomvaartdienst, wordt met den 20en Augustus a. op non-activi teit gesteld en vervangen door den luit. t. z. le kl. H. A. Sirks; de luit. t. z. le kl. L. A. Dittlof Tjassens vervangt laatstgenoemden officier als officier-instructeur voor het vak van stoomwezen bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. De oificieren van gezondheid le kl. W. T. Clous, behoorende tot de roi van Zr. M. wacht schip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig Urania, en dr. T. Abrahamsz, dienende aan boord van Zr. M. in- stuctiebrik Zeehond, worden met den laatsten dezer op nou-activitelt gesteld. De offic. van gezondh. der 2e kl. K. Kuiper Middel wordt geplaatst aan boord van laatstgenoemden bodem. De luit. t. z. 2e kl. K. J. Bal en J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, dienende respectieve lijk aan boord van Zr. Ms. iustrUctiebrik Zeehond en monitor Krokodil, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door de luits. t. z. 2e kl. M. J. P. Westveer en J. A. Kloek. Op het 32e landhuishoudkundig congres is o. a. in een der afdeelingen het landbouw-onder- wijs op de lagere scholen ter sprake gekomen. De heer Jongkindt Coninck was van ge voelen dat men in vele gewesten te licht vaardig was geweest met het verleenen dei- gaan" en Eva had er niets tegen; zij was al tijd nog in de hoop dat hij niet gehoord of ten minste niet begrepen zou hebben wat Robert ge zegd had; doch nauwelijks hadden zij het huis verlaten of alle twijfel hieromtrent verdween. «Eva," begon sir John, voor zij de laan afwaren. „Ik moet u iets vertellen, ik moet u zeggen dat ik eenige woorden geboord heb, die gij van avond tegen den jongen Horton in den koepel gesproken hebt en daar ik den naam mijner dochter hoorde" hier bleef hij steken. „Het was een onbeschaamde dwaasheid," zei Eva schielijk en driftig. „Mijnheer Horton had het recht niet zoo iets mij te zeggen." „Dus," zei hij vriendelijk, „houdt gij niet van dien jongen man, Eva." „Zeker niet," antwoordde zij met vuur. „Hij is de neef van Elisabeth dat is de eenige reden „Dat gij vriendelijk tegen hem zijt?" vroeg hij, daar zij ophield. „Ja, de eenige reden." „Als dit zoo is, Eva," zei hij op zijn ernstige, lieve manier; „mag ik dan iets tot u zeggen?" Hier vatte hij hare bevende hand. „Mag ik u iets zeggen waarover ik gedacht heb zoolang gij hier zijt?" „O! sir John," riep Eva ontsteld. „Ik ben zooveel ouder dan gij, dat ik nauwelijks weet hoe ik de vraag die ik u wensch te doen, zal inkleeden uit angst dat gij haar ongepast of belachelijk zult vinden. Maar Eva als gij kondet leeren mij lief te hebben zou ik mijn landbouw-akten. Deze hadden hoogstens akten voor natuur-hulpwetenschappen mogen zijn. Hij stelde vervolgens, nadat een levendige ge- dachtenwisseling gevoerd was, de volgende motie voor„Landbouw-onderwp kan op de scholen voor lager onderwijs gegeven worden, mits de onderwijzers in de gelegenheid zijn, behalve eenen cursus in de natuurwetenschappen, ook practisch onderricht en opleiding te ontvangen (aan de kweekscholen) het congres spreekt de wenschelijkheid uit, dat aan de kweekscholen onderwijs gegeven worde door bij de wet op het middelbaar onderwijs bevoegd geoordeelde onder wijzers." Deze conclusie werd aangenomen. Op de algemeene vergadering werden voorts o. a. de volgende rapporten uitgebracht of be sluiten genomen „In hoeverre ligt de schuld van den minder goeden naam der Nederlandsche boter bij de boterhandelaars Zijn zij het niet, die, door slechte en vervalschte waar uit te voeren, de zaak bedorven hebben De le afdeeling kwam tot de slotsom dat de handelaars zeker groote schuld hebben door te knoeien en slechte, vervalschte boter uit te voeren, maar ook de boeren hebben groote schuld, zijnde het zelfs gebleken dat zij onder den naam boter de kunstboter uitvoeren die zij te dien einde aankoopen. „In sommige provinciën heeft men buitenland- sche dekhengsten ingevoerd, hier trakhener, daar Engelsche, Hanoversche of andere rassen. Heeft de ondervinding geleerd welke van die rassen de voorkeur verdienen Hoe wordt geoordeeld over het bezigen van gekruiste rassen?" Op grond van talrijke proeven kwam de le afdeeling tot de conclusie, dat het Hanoversche ras ontegenzeggelijk over het algemeen het beste is, maar men moet te rade gaan met den aard van den bodem en met de behoefte die men heeft aan luxepaarden dan wel aan werkpaarden. „De varkensziekte veroorzaakt jaarlijks in Ne derland aanzienlijke schade; het verloop dei- ziekte is dikwijls zoo kort, dat van behandeling weinig heil is te verwachten. Wat kan aanbe volen worden om die ziekte te voorkomen of in haren loop te stuiten De 1" afdeeling vond het verkieslijk, dat de veeartsenij school de ziekte nauwkeurig zal nagaan, teneinde eene goede brochure uit te geven, daar die des heeren Van Hoorn onvoldoende toeschijnt. De heer V. d. Voorde beveelt aan, de varkens gedurende de hitte in de hondsdagen een vinger hoed zoutzuur toe te dienen, wat door bevordering van den bloedsomloop gebleken is, zelfs bij zieke beesten, bijzonder heilzaam te werken. „Hoe moeten de rechten, die geheven worden op den eigendomsovergang van onroerende goe deren, beschouwd worden, in verband met de belangen van den landbouw cum anexis? De 26 afdeeling was van oordeel dat met het oog op de geldmiddelen van den staat belasting ook op onroerende goederen onvermijdelijk moet geacht wordenafschaffing ware onbillijk en het verzoek daartoe zou tot niets voeren. Men zou het echter billijk vinden indien de overgangs rechten slechts voor de helft wierden geheven, indien de eigendom b. v. binnen twee jaren weder in andere handen overgaat. Men was verder van meening dat bij over bedeeling twee kwalen ont staan de belasting wordt ontdoken en zij belet de splitsing van landerijen, die het eigendomsrecht brengt in de hand van hem die er de meest natuurlijke aanspraak op heeft. Het zwaartepunt van het debat in deze sectie is evenwel geweest de heffing van overgangsrechten bij ruiling van landerijen, die door het geënclaveerd zijn van den eenen eigendom in den anderen, het dikwerf zoo wenscheiijke en noodzakelijke ruilen bijna onmo gelijk maken. De afdeeling stelt dan ook voor een adres tot regeering en volksvertegenwoordiging geheele leven willen besteden om u voor uwe liefde te beloonen." Een oogenblik kon Eva niet spreken. Daarna zei ze zacht en stamelend: „Ik ik kan niet leeren om u lief te hebben, sir John want „Wat mijn lieve kind vroeg hij, toen zij even ophield, en zag omlaag naar het blozende gelaat dat zoo dicht bij het zijne was. „Want ik doe het reeds," fluisterde Eva en in het volgende oogenblik drukte hij haar aan zijn borst. „Mijn lief meisjezei hij, „geve God dat ik u gelukkig kan maken zoo gelukkig als ik wensch dat mijn lief vrouwtje wezen zal HOOFDSTUK XXII. EEN HUWELIJK. Eva wilde aan niemand iets van haar verloving zeggen voor dat haar vader het wist en dus ont ving de majoor een dringende uitnoodiging van den baron om terstond naar Wendell te komen en Eva schreef hem met dezelfde post: „Ik heb u iets heel bijzonders te vertellen, papa lief," en mevrouw Dalziel verklaarde onmiddellijk dat zij door Robert Horton ten huwelijk zou ge vraagd zijn. „Gij kunt er op aan Henry," zei zij, het jjoofd schuddende, „ik ben er altijd wel bang voor- te richten tot ontwikkeling van het nadeel der overgangsrechten voor landbouw en aanverwante vakken bij verkoop, ruiling en scheiding van onroerend goed en om daarin bepaaldelijk aan te dringen op afschaffing der rechten bij ruiling. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. „Levert het tarief van de staats- en andere spoorwegen hier te lande bezwaren op ten aanzien van het vervoer van landbouwvoortbrengselen en inzonderheid van meststoffen? Zoo ja, welke?" Deze vraag werd in de 2e sectie vrij algemeen bevestigend beantwoord. De opmerking werd gemaakt dat alle mogelijke gemakken worden toegekend voor den invoer van vreemde produc ten naar hier en daartegen wensch te men volstrekt niet op te komen, maar meende te mogen vragen dat nu ook het vervoer van binnenlandsche pro ducten gemakkelijk zal worden gemaakt. Bij name wenschte men het vervoer van meststoffen, hooi, stroo en binnenlandsch hout tot het laagst mogelijke tarief te zien plaats hebben. Men merkte daarbij tevens op, dat goedkoope tarieven voor het transport van meststoffen ook in het belang zijn van de groote steden, met het oog op den afzet van hare faecaliën. De afdeeliag stelt voor in dezen geest een adres te zenden aan de regeering (afschrift aan de leden der volksvertegenwoordiging) en aan de verschillende exploitatie-maat schappij en. Hiertoe werd bij acclamatie besloten. Tot leden der vaste commissie van bijstand van het congres werden benoemd de heeren C. F. Cremer, J. J. Van Wijdom Klaterbosch en J. M. Kakebeeke. Wij ontleenen het volgende aan de Frankfurter Zeitunghet kan dienstig zijn om zich in dezen ernstigen tijd voor den landbouw te oriënteeren op de graanmarkt. De verwachtingen welke in Juni gekoesterd werden betreffende den oogst van dit jaar zijn door het koude weder met bijna onafgebroken regen, dat in de laatste 20 dagen in gansch noord-westelijk Europa heerschte en zich ook tot Oostenrijk en Hongarije uitstrekte, vrij wat ge daald. Ofschoon de schade in Duitschland ge lukkig niet zoo uitgestrekt is als men vóór enkele dagen vreesde, is het echter aan geen twijfel onderhevig, dat de verwoesting door den lang- durigen regen en de allen groei belemmerende koude veroorzaakt, nog groot genoeg is om voor de aanstaande campagne invloed uit te oefenen op de Europeesche graanmarkt en de sedert anderhalf jaar zoo lage graanprijzen te doen stijgen. Voor zoover de gevolgen dezer ongewone weersgesteldheid zich nu reeds laten berekenen, schijnt de oogst in Engeland, Ierland, Denemarken en het noorden van Frankrijk het meest geleden te hebben. In Duitschland is men er beter afge komen, en de weinige zonnige dagen, welke zich sedert den 16en vertoond hebben, hebben reeds wonderen uitgewerkt. Op de lichte gronden staan de halmen weder overeind, en slechts op vetten, zwaren grond liggen overal tarwe en spelt nog neder. Van dag tot dag echter betert de toestand, en als er met droog weer kan gesneden worden, zal Duitschland nog op een tamelijk goeden, en in enkele streken, vooral in Zuid-Duitschland, op een goeden middelmatigen oogst kunnen rekenen. De ernstige bezorgdheid, welke door het koude en natte weder in de eerste helft dezer maand is veroorzaakt, heeft uit den aard der zaak in den graanhandel een sedert langen tijd ongekende levendige beweging doen ontstaan. In alle landen van groote productie, met name in Amerika, Rusland en vooral in Hongarije, gingen de prijzen met sprongen in de hoogte. De koopers in de landen van consumtie bleven gelukkig wat koel- bloediger, maar zagen zich toch gedwongen om, in vergelijking met den middenprijs in Juni, 6 tot geweest. Men heeft mij niet geraadpleegd over dat bezoek te Wendell. Maar ik vond het in- delicaat dat Eva daarheen ging en ik begreep dadelijk dat er niets goeds uit kón voortkomen nu ziet gij dat ik gelijk heb gehad." „Wij moesten liever eerst afwachten wat zij te zeggen heeft, eer wij belissen of bet goede of kwade tijding zal wezen" zei de majoor, die er het zijna van dacht. „Gij zult toch dien mijnheer Robert Horton geen goede partij voor Eva vinden, denk ik, na haar bittere teleurstelling „Neen zeker niet" en de majoor wilde niet meer over dit onderwerp hooren. Den volgenden morgen vertrok hij en toen stortte zijn vrouw hare bezwaren tegen de jongere meisjes uit. „Het is al heel treurig voor u, kinderen" zei zij „maar wij konden niet veel beters verwachten, na die eerste treurige geschiedenis met Eva." Zoodra de majoor te Wendell aankwam had hij een onderhoud met zijn dochter die hem stot terend en blozend het nieuws mededeelde, waarbij hij een eenigszins spotachtig gezicht zette. „Zijt gij niet erg verbaasd, papa zijt gij niet verwonderd?" „Niet zoo heel erg, mijn kind, daar ik nog al dikwijls het genoegen heb gehad in Londen achter u en sir John te wandelen" antwoordde hij lachend. (Wordt vervolgd.) 8 pet meer te betalen. Engeland vooral heeft te New-York enormè hoeveelheden granen gekocht tot bij den dag stijgende prijzen; Duitschland dekte zijne behoefte voor de eerstvolgende jaren bijna uitsluitend uit Ruslandterwijl Zwitserland en zuid-oostelijk Duitschland zich tot Hongarije wendden. Frankrijk gaf zijne orders deels te Odessa en te Nikolajew, deels te New-York. Sedert eenige dagen echter heeft de zonneschijn zoowel koopers als verko opera tot rust doen komen. Beiden genieten thans eene welverdiende rust en wachten het eindresultaat van den oog3t af, die in zuid-westelijk Duitschland dezer dagen met het snijden van rogge en gerst aanvangt. Hongarije, waar de vooruitzichten in Juni be trekkelijk ongunstiger waren dan in Duitschland, heeft de rogge en de gerst reeds binnen. De opbrengst van deze beide gewichtige gewassen heeft door het nat weer tijdens het snijden veel geleden, maar schijnt toch nog aanspraak te kunnen maken op den naam van een middelmatigen oogst. De tarweoogst in Hongarije vangt de volgende week aan, en men is zeer gespannen, wat de resul taten daarvan zullen zijn, vooral wijl over de te wachten qualiteit de meeningen nog zeer uiteen liepen. De meesten denken er echter slecht over, en die gedachte vindt hare uitdrukking in de hooge noteeringen te Pesth. De reactie echter, die zich op de andere Europeesche markten laat gelden, zal ook spoedig hare werking in Hongarije uitoefenen. Voor de beoordeeling van de Ame- rik: ansche en Russische oogsten ontbreekt nog de maatstaf. Sedert jaren is men uit beide landen gewoon de dolste berichten over den oogst te ontvangen, en dient men te eerder zijn vertrouwen daaraan te ontzeggen, omdat bij de kolossale uitgebreidheid,, en de gebrekkige statistiek in beide landen de opbrengst van den oogst eerst maanden na het binnenbrengen te berekenen is. Bergen op Zoom, 24 Juli. De politie alhier heeft gisteren nacht gearresteerd de potte- bakkers D. v. d. B. en P. H. V., die zich schuldig maakten aan het weghalen en voor eigen rekening verkoopen van gebakken voorwerpen tennadeele van hun patroon G. A. Ook de heler C. T. is in verzekerde bewaring genomen en zal morgen met de beide verkoopers naar Breda worden overgebracht. iM5ggsg3gEg-3ga»ii"a iiiiMii De jaarwedde van den geneesheer-directeur van het Rotterdamsche Ziekenhuis is door den ge meenteraad opnieuw vastgesteld op f 6500, met vrije woning, met recht tot uitoefening der con sultatieve practijk, doch niet in die mate dat het met geneeskundige behandeling van patiënten gelijk zou staan. De heer Rienderhoff vervulde de betrekking op dezellde voorwaarden. Een voorstel tot vermindering van het traktement op ƒ5000 werd met 20 tegen 13 stemmen verworpen. Volgens de Rotterdamsche bladen zijn eergisteren twee voorname industrieelen te Rot terdam de gebroeders B, gevangen genomen. In den gemeenteraad van Vianen is door den heer W. J. Gambier het voorstel gedaan, met het begin van 1880 alle klokkengelui bij den aanvang der openbare- godsdienstoefeningen te doen ophouden. De financiëele uitkomsten van de feesten te Nijmegen, bij gelegenheid der 35e algemeene ver gadering der Geldersche maatschappij van landbouw j zijn verre van bevredigend, voornamelijk tenge volge van het slechte weder, waardoor belangrijk minder werd ontvangen dan waarop gerekend was. Het resultaat is thans dat, behalve het ruim f 10,000 groote waarborgfonds, f 2500 door de gemeente gegarandeerd enz., er nog een tekort van f 3000 a ƒ4000 is. De polders Benedenaa en Hoogveld, nabjj 's Hertogenbosch, te zamen 3700 bunders, zijn ondergeloopen door 't doorbreken van de Keerdij- ken. Tengevolge van den doorbraak van den Groenendijk wordt de achterdijk van den polder Van der Eijgen bewaakt door 260 man. Men vreest dat nog twee of drie polders zullen onder- loopen. Uit Posen schrijft men aan een Duitsch blad dat aldaar de petroleum reeds 5 Pfennige per liter en de reuzel 10 Pfennige per pond is geste gen tengevolge van de beschermende rechten van prins Bismarck. Dat maakt voor eene niet tal rijke arbeiders-familie, die wekelijks twee liter petroleum verbruikt en dagelijks 14 lood reuzel, reeds op deze beide artikelen een verschil van 42 Pfennige of een kwartje in de week. De fez blijft in Philippopoli3 den Bulgaren een doorn in het oog. Vooral de soldaten van de militie maken er zich een pretje van om weerlooze Turken den fez van het hoofd te trekken. Onlangs raakten er op éen dag op die wijze 40 fez weg, want de straatschenders geven de mut sen niet terug. De politie dreigt wel met boete voor die vergrijpen, maar dit neemt niet weg dat ze voortdurend plaats hebben en de fez- dragende Turken, Armeniërs en Grieken durven haast niet meer op de straat komen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2