N°. 172, 122® Jaargang. 1879. Donderdag 24 Juli. NATIONALE MILITIE. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdag®n2 Rijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 5 Cent.1 Advertentien: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f l,5u iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daübk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Oproeping van Verlofgangers der lichting 1876. Middelburg 23 Juli. De trekkracht op de tramwegen- es 1 O t.) IDDELBURG De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 20en Mei 1879 A no. 1928, 3e afdeeling (Prov. blad no. 48), roept bp deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1876, behoo- rende tot het ïegiment grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, de kompagniën hos pitaal-soldaten, de regimenten huzaren, de nog niet opgeroepen onderdeelen van de regimenten veld-artillerie en het regiment rijdende artillerie, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn," voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te ver trekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 15en Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uur, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ont vangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet tei aflevering verschijnen, wor den bij hun korps gestraft. Zg die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld; terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die om standigheid, onder overlegging van eene verkla ring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich by hun korps. Middelburg, den 22en Juli 1879. De burgemeester voornoemd, SCEOKEB, Men schrijft ons uit Den Haag Eene kleine nalezing op de berichten aangaande de Maandag gehouden vergadering van liberale leden der tweede kamer zal misschien aan de lezers der Middelburgsche courant aangenaam zijn. Dat de heeren Fransen van de Putte en Cremers zich niet aangemoedigd kunnen hebben gevoeld om de opdracht tot vorming van een liberaal kabinet te aanvaarden, is zeker. De houding toch, in de vergadering door sommige leden aangenomen, geeft allen grond om te vreezen, dat zp geen voldoenden steun zouden vinden. Het werd hun zelfs tot een verwyt gemaakt, dat zij eene poging gedaan hebben om de liberale party de moeiiykheden, waarin ze verkeert, te DPETJIXAlL.BTOISr. 85 DOOK doea hussel. f W E E D JS DEEL. HOOFDSTUK XXI HET BEZOEK VAN EVA. Wg kunnen verzekerd zijn dat Eva, toen zij in dezen gelukkigen kring kwam, er de gezelligheid niet weinig verhoogde. Zij was opgetogen over de boerderij, had nimmer een melkerij gezien, noch het genoegen gekend om jonge kiekens of eenden groot te brengen. Bob gat haar terstond een pony present en genoot tot belooning de eer van haar te leeren rijden. Zij ging dagelijks naar Elisabeth, ofschoon de dames Tyrell daar niet zeer mede ingenomen waren en sir John wel een weinig boos keek als zij niet voor deu eten op het kasteel terug was. „Zij is zoo binderachtig," zei Mathilda eens. „Ik geloof dat zij het meeste pleizier heeft als jij met het een of andere kleine dier kan sollen." boven te doen komen. Men had gewild, dat zij de opdracht der kabinetsformatie onmiddellijk hadden van de hand gewezen, en achtte het op treden van een ministerie uit de tegenpartij te verbiezen boven het loslaten van Kappeyne's programma van grondwetsherziening, al ware het ook slechts tijdelijk. Van die zijde stelde men zich voor, dat een nader overleg tusschen den koning en den heer Kappeyne alsnog tot eene bevredigende uitkomst zou kunnen leiden, vooral omdat gebleken is, dat Z. M. tegen grondwets herziening op zich zelve geen bezwaar heeft. Door het optreden van de heeren Fransen van de Putte en Cremers was, meende men, dat nader overleg bemoeilykt. Van den anderen kant deden ook de bezwaren tegen de plannen van den heer Kappeyne zich zeer ernstig gelden. Het vermoeden, hier en daar in de pers geuit, dat men slechts met een soort van guitenstreek te doen zou hebben of wel met een middel om aan het aftreden van het kabinet een zeker éclat te geven, vond by niemand weer klank; maar wel waren velen van oordeel, dat het oogenblik om met plannen tot grondwets herziening voor den dag te komen, zeer slecht gekozen was, dat die plannen onrijp waren, of schoon door den ontwerper grondig overdacht, dat zy weinig kans van slagen hadden, omdat de politieke opinie er niet op was voorbereid, en dat het niet aanging om, zooals in de bedoelingen van den heer Kappeyne scheen te liggen, de plannen met geweld te willen doordrijven en daartoe vooraf als het ware eene volmacht in blanco van den koning te eischen. Zelfs leden, die zeer voor grondwetsherziening op de aange geven punten gezind waren en haar ook gaarne door dit ministerie aan de orde gesteld hadden gezien, keurden de wijze waarop de zaak door den heer Kappeyne is behandeld, in sterke be woordingen af. Sommigen ook hadden groot bezwaar tegen wijziging van het hoofdstuk be treffende de defensie, omdat in het militaire vraagstuk de opiniën der liberalen, in het land zoowel als in de kamer, zeer verdeeld zijn. Al deze bedenkingen kunnen zeker niet strekken om eene reconstructie van het kabinet met behoud van den heer Kappeyne aan het hoofd, voor mogelpk te houden. En dat te minder, omdat door niet weinigen werd erkend dat na al het gebeurde van de laatste maanden de positie van het kabinet is verzwakt. Alles samengenomen, blijkt dat wij in een ingewikkelden en zeer moeiiyken toestand ver- keeren. Zelden heeft het land eene zoo ernstige crisis als deze beleefd. Wat er gebeuren moet, welke uitweg naar constitutioneele begrippen aangewezen is, niemand weet het u te zeggen. Welk ministerie ook optrede, het zal voor een berg van moeilijkheden en bezwaren staan, en „Zp heeft een lief karakter," zei sir John, „en een liefhebbend gevoelig hart dat haar al Gods schepselen, hoe klein ook, doet liefhebben." Mathilde haalde de schouders op en toen zp haar vader na den eten de richting van West- House zag inslaan, sprak zij op bezorgden toon tot haar zuster: „Hebt gij wel gehoord Fanny wat papa van Eva zei „Natuurlpk heb ik dat gehoord." „Hij zal toch geen plan op haar hebben Neen het is onmogelyk, zg is nog, heelemaal een kind." „Maar toch een heel lief kind en papa houdt ongetwyfeld heel veel van haar," zei Fanny. „Maar ik geloof ook dat hij haar als een kind beschouwt en erg medelyden met haar heeft over die zaak met Jasper." „Nu daar is zij in alle geval lang overheen," sprak de oudste. „Maar men moet daarom toch medelijden met haar hebben," zei ^fanny. „Ik zal nooit dat bleeke gelaat van haar vergeten, dien morgen toen Jasper niet kwam." Onderwyl volbracht sir John zyn wandeling naar de pachthoeve onder geen aangename overpein zingen. Hg dacht er over hoe hg, nu hg den middelbaren leeftijd bereikt had, een eenzaam leven te gemoet ging. Zgn zoon was getrouwd zyne dochters zouden waarschgnlijk weldra huwen en dan stond hg geheel alleen. zeer zeker niet het minst een ministerie uit de tegenpartij, waarvan reeds gemompeld wordt. Ten slotte nog éene mededeeling aangaande de vergadering van Maandag. De bijeenroeping heeft, indien ik goed geïnformeerd ben, plaats gehad in overleg met den heer Dullert, niet eehter in zijne qualiteit van voorzitter der kamer, maar als lid van de liberale partij, en de vergadering is niet gehouden in de zittingzaal der kamer, zooals sommige bladen beweren, maar in eender bylokalen. Of echter niet minder aanstoot zou gegeven zijn, wanneer een particulier lokaal ge kozen ware, Iaat ik in het midden. Blijkens het Maandagavond uitgebracht verslag van de Coöperatieve Voorschot Vereeniging met spaarbank alhier over het 2e kwartaal, be draagt het aantal leden 86, hunne stortingen f 3257.68J, het bedrag der spaargelden f 2076.86, het bedrag der uitstaande voorschotten f 6040, en het bedrag van het reservefonds f 244.01J. De heer H. C. van der Wyck, oud lid van den raad van Indië, heeft aan den voorzitter der tweede kamer een brief gericht, waarin hg wijst op de beide, gisteren door ons aangegeven fouten van de heeren Yan de Putte en Cremers. Het Handelsblad drukt dezen brief af en is thans ook tot de overtuiging gekomen, dat de heer Yan der Wyck gelyk heeft. De St.-Ct bevat een kon. besluit van den 13en Juli 1879, tot wijziging van de bij koninklyk besluit van 25 Januari 1854 Stbln° 8) vastge stelde lyst van vestingwerken, voor zooveel be treft de vesting Ter Neuzen, tengevolge waarvan de vesting Ter Neuzen voortaan tot de derde klasse van vestingwerken zal behooren. Reeds onder Laatste Berichten in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der dd. schuttery, welke opYrgdag a. s., des avonds te 7) uur, op het Molenwater* alhier, zal plaats hebben, is samengesteld als volgtNo. 1 Marschno. 2 Schottisch, Rin- chard; no. 3 Ouverture Joseph, Méhul; no. 4 Potp. La Fille de Madame AngotLecocqno. 5 Aria uit Stabat Mater, Kossinino. 6 Standchen, Schubertno. 7 Taptoe fantaisie, Lners. Tlisslngen, 22 Juli. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is tot den minister van financiën het verzoek gericht om de intrek king der oude centen, zooveel mogelijk te willen bespoedigen. Hoewel de 2£ centsstukken gaarne gewild zijn, wordt het in omloop brengen daarvan zeer belemmerd door het voortdurend in omloop laten der oude centen die, in grootte niet veel Eensklaps trof een blijde lach zijn oor en hij onderscheidde in de verte de stemmen van een jong meisje en een jongeling, die veel pleizier schenen te hebben. Met een zucht zei hg by zichzelf: „het is niet meer dan natnnrlgk, wat jong is trekt elkaar aan. Hoe kon ik mij ook verbeelden dat ik op mijn jaren de liefde van een jong meisje zou winnen Even daarna ontwaarde hg Eva eg Eobert Horton (die den pony by den toom leidde) en zoodra zij hem zag riep Eva: „Verbeeld u sir John! Robin is met mij op hol gegaan." „Robin," die er uitzag als een koppig hitje, schudde met den kop en deed als of hg alle lust had het nog eens te probeeren. „O die ondeugende Robin zei Eva, het dier op den nek kloppende. „Hij verstaat zeker wat wij zeggen." „Gij moogt wel oppassen," zei sir John en streelde den ponny ook. „Oer is geen gevaar bij," zei Robert eenigs- zins naijverig. „Miss Eva vindt het wel aardigj geloof ik om eens op hol te gaan." „Nu zorg maar goed voor haar," zei sir John bedaard, nam zijn hoed at en begaf zich naar Westhouse. Hy vond Elisabeth en Jasper in de eetkamer en daar de laatste weer een kwaden dag had- en heel veel pijn leed, lag hij op een canapé bij verschillende van de halve stuivers, zeer veel aanleiding geven tot abuizen. Ter Neuzen, 22 Juli. Tot brievengaaTder- directeur van het hulppost- en rykstelegraaf- kantoor te Ridderkerk is benoemd de heer K. Wiïlemsen, thans assistent aan het post- en telegraafkantoor alhier, waar hg vervangen wordt door den heer D. C. Terveer, van Ridderkerk. Met het oog op het gebruik van tramweg- materieel op de gewone spoorwegen, zijn door onze regeering eenige wyzigingen ontworpen van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. De spoorwegondernemingen worden daarover geraadpleegd. {HM.) Naar aanleiding van een paar naamlooze adver- tentiën in de Standaard van gisteren, waarin een der zoons van wylgn den heer Yan den Berch van Heem? stede candidaat gesteld wordt voor den Leidschen kamerzetel tegen den heer Elout, den officieelen candidaat der anti-revolutionaire party, verklaart beden de Standaard overtuigd te zgn dat die advertenties niet afkomstig zgn van anti-revo lutionairen, en dat zij een intrige van de tegen partij bevatten. Best mogelijk. Iedere partij zal wel lieden tellen, die niet zeer kieskeurig, noch zeer ruim van geest zgn in de keuze hunner petits moyens. De Standaard verklaart buitendien, „dat hare redactie, door dit nieuwe voorval opnieuw ge leerd, thans vastelijk besloten is, nooit weder anonieme verkiezingsadvertentiën te plaatsen, en zich voorbehoudt om by advertentien, die door prête-noms mochten geteekend zijn, het publiek nader in te lichten." Op den stoomtramweg KasseiWilhelmshöhe, die sedert 1 Juli 1877 in exploitatie is, kwam tot dusverre niet een enkel ongeval voor. De president van het Koninklijk instituut van ingenieurs, de heer I. P. de Bordes, een man aan wiens verklaring gewicht mag gehecht worden, zeide in een der vergaderingen van dat instituut, over zijn bezoek aan de bovengenoemde tramweg- lijn sprekende: „Kassei is een plaats van 45,000 inwoners. In de nabijheid ligt de Wilhelmshöhe, hun lievelings park; derwaarts is een zeer groot personenver voer, ongeveer zooals van den Haag naar Sche- veningen, vooral des zomers en op de dagen als de waterwerken springen. De tramweg begint in het midden van de stad op de Kónigsplatz, loopt verder door de hoofdstraat langs het plein de het raam en wiesch Elisabeth zgn hoofd met eau de colognehy had echter altyd een giimlach ge reed voor zgn vader. „Hij heeft van daag weer zooveel te lijden," zei Elisabeth. „Arme jongen," zei sir John en nam een stoel naast zgn zoon. Na een poos zei hij tot Elisabeth: „Ik heb Robert Horton en Eva ontmoet toen ik hier heen kwam." „Ja, Bob is zeer dienstvaardig," zei Jasper lachend. „Nn het is ook een lief meisje," vervolgde sir John met een zucht en zg schgnt nu weer heel gelukkig te zgn." „Goddank ja," zei Elisabeth. „Ja waarlgk," en daarop bracht sir John het gesprek op iets anders, maar Elisabeth merkte zeer goed dat hij niet in zijn gewone kalme ge moedsstemming verkeerde. Toen Eva later binnen kwam met een gelaat dat straalde van genoegen, zei sir John bij zich zeiven dat het dwaasheid van hem zou wezen dit jonge, levenslustige meisje het hof te willen maken. „Ik moet maar leeren mij in mijn eenzaam lot te schikken en zij zal een jongeren man gelukkig maken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1