Laatste berichten, Benoemingen en besluiten. Onde rwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken, Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. dan het veroorloofd aantal reizigers". Dit is alwe der, parlementair gesproken, geheel onjuist. Bij groote drukte, zooals b. v. op Donderdag, hij gelegenheid van het eerste vuurwerk, vervoer den de wagens ieder oogenblik te veel reizigers, en hoe zwaarder last hoe sneller bij het Bezuiden- hout wordt gereden; en viel daar nu reeds een enkele maal een kegel om, als het zoo voort gaat zal men op een goeden dag de man met het vlaggetje daar nog hooren roepen „alle negen", doch dan zal er niet worden geregaleerd maar gereklameerd als het te laat is. Wat de maatregel aangaat der volgnummers die is goed en er wordt zooveel mogelijk met kracht de hand aangehouden, doch het publiek verleent daarbij weinig medewerking en doet meer zijn best het uitvoeren te bemoeilijken door bij het 'oproepen der nummers mede te schreeuwen, of hooger nummers te roepen of „mijn" te roepen, als ware het op een verkooping, of om te dringen en te stompen als dit volstrekt niet noodig is. Het blijkt hier ook al weer uit hoe weinig „nette menschen" er in werkelijkheid zijn. Als Jan Bolland van wiens Nette mensclien nu een derde druk verscheen, waarbij op den titel de heer Soepel onder de trekken van Pineoffs prijkt, als die schrijver eens ook andere „nette menschen" wilde schetsen, wat een collectie zou hem ten dienste staan. Hij zou bij de bovengenoemde dringers en schreeuwers kunnen voegen de lieden die nu met bitteren lach zeggen: „ga naar den Vijverberg, daar staan alle wagens leeg", hetgeen trouwens niet waar is, terwijl ook de directie der andere onderneming al het mogelijke doet om de con currentie vol te houden; ook zij die bij een brand klagend zeggen „het is al uit", of in jubel toon roepen „hier alweer een gevel"die heeren en dames die in concert- of schouwburgzaal wel eens vergeten zijn het gebod gij zult niet begeeren, al is het bij vergissing, uws naasten parapluie, overjas of sortie; die koffiehuis- en societeits- bezoekers die er geen been in vinden, èen plaat uit Spectator of Graphic, een nummer van Uilen spiegel of het Zondagsblad mede te nemendie politici die op hun stembiljet invulden baron Sasselona, Dignus uitnemend, Jan de turiboer, Lodewijk Pineoffs, en zooveel van die nette snaken meer. Met het genoemde vuurwerk sloeg de badhuis - commissie twee vliegen in een klap. Het was het gewone gerecht dat éen keer 's maands in het badseizoen wordt opgedischt; doch was nu ook dienstbaar gemaakt als hulde aan de leden der Nederl. Maatschappij tot bevordering der genees kunde, die alhier hun jaarlijksche vergadering hadden gehouden en gedachtig dat tout se fait en dinant dans le siècle ou nous sommes, des Woens dags in het Hotel de VHurope en Donderdag in het groote badhuis lekker hadden gedineerd. Voor die heeren dan was in de lauwerkrans, waar anders een jaartal of naamcijfers in prijken, de bekende slang en staf van Aesculapius geplaatst en speelde het orkest het lo Vivat bij den aan vang van het vuurwerk, dat men gelukkig had weten te bewaren tegen den 's middags over vloedig gevallen regen, dat dus goed gelukte en zeer eigenaardig afstak tegen den donkeren, met uit het noorden komende wolken bezwangerden hemel. Achter die wolken was kort te voren de zon ondergegaan, maar rood, bloedrood als van schaamte dat zij niet in vollen glans ter kimme daalde, en over de weinige koesterende warmte die zij had geschonken, de weinige groeikracht die van haar uitging. Zoude het met de liberale zon, die nog geen twee jaren geleden uit het oosten kwam dagen, ook zoo gaan? De genoemde geleerde heeren werden door hun Haagsche collega's ook gebracht naar het hier bestaande pare vaccinogène en zeker mag men daar met voldoening op wijzen. Als men weet hoe hier in 1871 de pokkenepidemie heeft gewoed; als men acht geeft dat waarschijnlijk in geen gemeente van ons vaderland zooveel „geschondene" menschen zijn, die het bewijs leveren hoe slordig k:er vóór dien tijd, om welke reden dan ook, met de vaccine werd rondgesprongen, kan men niet anders dan dankbaar zijn dat hierin verande ring is gekomen. De twee geneeskundigen die zitting hadden in den raad en die de dochter van Aesculapius in eere houden, zijn herkozen; zeer is het echter te betreuren dat de hoogleeraar Evers door zijne gezondheid belet wordt zoovele en zoo groote diensten te doen als hij wel wenschte. Dat de antirevolutionaire baron nevens de hem geschonken plaats op het Binnenhof, zijn plaats op de „dagelijksche groenmarkt" niet wilde be houden is nog al goed gezien. Moge 's mans parlementaire loopbaan zich steeds door zulke verstandige handelingen kenmerken. Niet altijd hebben de leden der tweede kamer zulk een lauw leventje als nu, en b. v. in de zittingen van Sep tember tot kersttijd, kan de vereeniging van het lidmaatschap van gemeenteraad en tweede kamer wel eens blijken moeilijkheden op te-leveren. Van nieuwsgierigheid zal men de leden der tweede kamer niet beschuldigen althans op par lementair gebied; de crisis schijnt hen kalm te laten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam jhr. mr. B. de Bosch Kemper, thans reehter- plaatsvervanger in die rechtbank. registratie eh domeinen. Benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen: van de eerste klasse, in de divisie van inspectie Amsterdam (2e afdeeling), J. H. Smits, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de divisie van inspectie Zierikzee; van de tweede klasse, in de divisie van inspectie Assen, W. L. Stroom, thans inspecteur der registratie en domei nen van de derde klasse in de divisie van inspectie Amsterdam (2e afdeeling); van de derde klasse, in de divisie van inspectie Zierikzee, J. van der Laan, thans ontvanger der registratie en domeinen te IJsselmonde. belastingen. Bij kon. besluit zijn de kantoren der invoerr. te Eysden (land) en der dir. bel. en ace. te Gronsveld c. a., vereenigd tot een kantoor der dir. bel., invoerr. en ace. te Eysden (land) a., en is daaraan toegevoegd de gemeente Meseh, welke wordt afgscheiden van het kantoor der genoemde middelen te Eysden (station); is het kantoor der invoerr., gevestigd te Hekkens (gemeente Ottersum), voor de toepassing van art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n® 29, aangewezen als grenskantoor der invoerrechten, met bepaling dat het door een commies-ontvanger zal worden waargenomen; is J. Tulkens, thans ontvanger der dir. bel. en ace. te Gronsveld c. a benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. te Eysden (land) c. a.is D. Scbindler, thans ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. te Eysden (station) c. a., bevestigd als ontvanger van voor melde middelen voor de gemeente Eysden, te Eysden (station); en is aan A. W. Stoltzenberg eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der invoerr. te Hekkens (gemeente Ottersum), behoudens aanspraak op pensioen. De gemeenteraad van Groningen heeft benoemd tot conrector aan het gymnasium aldaar den heer dr. W. De Jonge, thans praeceptor, en wel ter vervanging van den heer dr. E. O. Houtsma, die als rector te Leeuwarden is opgetreden. Voordracht: tot 6en leeraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde aan het Eras* miaansch gymnasium te Rotterdam, de hh. dr. R. T. F. Reudler, te Haarlemdr. D, G. Jelgersma te Leidendr. J. H. Wilmink te Brielletot 5en leeraar in die talen aan genoemd gymnasium, de heeren: dr. B. J. Goedhart, te Utrecht; dr. R T. F. Reudler, te Haarlem; dr. D. G. Jelgersma te Leiden; tot leeraar in de scheikunde aan die inrichting dr. S. Hoogewerff, te Rotterdam. Zooals reeds vroeger gemeld is, heeft de heer C. J. Labout, mr. laarzenmaker te Vlissingen, eene nieuwe bewerking van schoenen uitgedacht, waardoor de soldaat, zoowel in tijden van oorlog of vrede, zeer veel nut en gemak zou ondervinden. Dezer dagen heeft de heer L. persoonlijk zijne nieuwe uitvinding aan het oordeel van den minister van oorlog onderworpen, en mocht hij reeds dadelijk de voldoening smaken, dat de minister zoowel wat de bewerking als vorm betreft, zijne ingeno menheid te kennen gaf. Aan den heer L. werd nu opgedragen, om eenige paren van dit nieuwe model aan te maken, en aan het ministerie van oorlog in te zenden, waarna een commissie van officieren zal worden benoemd om dat schoeisel te onderzoeken, en een verslag van haar bevin ding aan het ministerie van oorlog in te zenden. De minister van oorlog brengt in de St. Ctm ter kennis van belanghebbenden, dat bij den aanvang van den nieuwen cursus (1 September e. k.) aan de koninklijke militaire academie te Breda, een civiel ingenieur kan worden geplaatst als leeraar in de genie-wetenschappen, doch hoofd zakelijk in de waterbouwkunde en het water bouwkundig teekenen. Aan deze betrekking is verbonden een aanvankelijk jaarlijksch traktement van f 2400, dat tot f 2800 kan worden verhoogd. Sollicitanten naar bovenbedoelde betrekking moeten zich, met overlegging van de noodige bescheiden, vóór of uiterlijk op 81 Juli a. s. schriftelijk wenden tot den luitenant-kolonel, gouverneur van gemelde inrichting, bij wien tevens nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Uit Harlingen schrijft men aan de N. R. C Gisteren kon hier een brief van den kommandant van het koloniaal werfdepot niet bezorgd worden; geen wonder, hij was geadresseerd aan den heer garnizoenskommandant te Harlingen. Men scheen te Harderwijk dus niet te weten, dat het garni zoen reeds in de maand Mei voor goed vanhier is vertrokken. Maar wat heeft men te denken van het navol gende? De heer J. Menno Huizinga, arts alhier, die de patiënten behandelde, die onder het garni zoen voorkwamen, moest daarvan elke maand een staat inleveren aan het ministerie van oorlog. Dezer dagen werd hij vanwege dat ministerie eraan herinnerd, dat hij verzuimd had dit over de maand Juni te doen, met verzoek bedoelden staat alsnog zoo spoedig mogelijk in te zenden. De commissie, welke aan het departement van koloniën hare vergaderingen houdt tot het overwegen van de staatsrechtelijke verhouding tusschen de Nederlandsehe en Nederlandsch-In- dische legers, bestaat, behalve uit de heeren Weitzel, oud-minister van oorlog, en BruinsmaJ kapitein van het leger in Oost-Indië, ook nog uit de heeren Klein, referendaris bij het departement van oorlog, en jhr. Six, hoofdcommies bij het de partement va n koloniën. Bij beschikking van den minister van marine, is de militaire student voor den geneesknndigen dienst der zeemacht J. C. T. Bast, met ingang van den l6® April jh, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagn. De off. van gezondh. 2e kl. J. P. M. Trous- selot, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Adder, wordt met den laatsten dezer op nonacti viteit gesteld en vervangen door den off. van gezondh. le kl. I. Meijers. De le luit. der mariniers A. R. de Wendt, 1 geplaatst als officier-instructeur bij het koninklijk instituut voor marine te Willemsoord, wordt met 1 September a. s. eervol van de waarneming dier betrekking ontheven en gesteld ter beschik king van den kommandant van het korps, en met dien datum vervangen door den len luit. der mariniers J. B. Verhey. Het voorloopig examen voor de onderoffi. eieren der hoofdcursussen, die naar den rang van 2en luit. dér infanterie dingen, is afgeschaft. De heeren Nicolai, Renaud, Botgorschek, Bijle- veld en Van Oudheusden te 's Hage, hebben zich vereenigd tot een commissie, met het doel gelden in te zamelen voor de oprichting van een gedenk- teeken op de begraafplaats Bik-en-Duinen, ter eere van de nagedachtenis van wijlen den heer Dunkier. Naar men ons mededeelt, zal het stedelijk muziekkorps der dienstdoende schutterij te Breda, kapelmeester de beer F. W. Rudersdorff, in de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag den 29en Juli a., Middelburg bezoeken om aldaar een avond-concert te geven in het Schuttershof. Zaterdag werd door de arrondissements-recht bank alhier uitspraak gedaan in de zaak van M. S., beklaagd van op den 7 Juni 11. uit een goud- en zilverwinkel alhier, arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend een paar gouden bellen. De rechtbank verklaarde de beklaagde schuldig aan het haar te laste gelegde feit en veroordeelde haar tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten van het geding. De heer J. J. Bal alhier liet ons hededen zilveren medaille zien, welke hij voor aalbessen- wijn behaald heeft op de groote Parijsche ten toonstelling van het vorige jaar. Een nobele vrouwenkophet gelauwerde beeld der Fransehe republiek, siert de voorzijde der bijna 7 centimeter in diameter groote medaille. De keerzijde wordt ingenomen door een genius, die zwevende over de tentoonstellingsgebouwen den op een bord gegriften naam van den bekroonde ronddraagt in dienst der gevleugelde Faam, welke hem volgt met lauwerkrans en bazuin. De medaille is voor treffelijk gesneden. Vooral de voorzijde is zeer mooi. De achterzijde verliest wel wat door de wijze waarop de kolossale tentoonstellingsgebou wen op die kleine schaal moesten behandeld worden. De volle breedte van het Trocadéro vindt daar slechts éen centimeter plaats. De groep van Faam en genius is vol kracht en beweging. Wij wenschen den heer Bal geluk met de be haalde onderscheiding. Het Niewivs van den Dag noemt de bewoners van Curagao zeer welluidend Cura§ao'snaars. 't Doet iemand aan sausbaars denken. Te Eede zijn Dinsdag alle kiezers ter stem bus opgekomen. In een Engelsch geneeskundig blad wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van papieren boorden en manchetten, als men een teêre huid heeft, daar ze, om er een schitterende witheid aan te geven, nog al eens met arsenicum bewerkt worden, dat dan in de huid dringt en ziektetoe standen te voorschijn roept. Bij den aanvang van den volgenden aeade- mischen cursus zal aan de universiteit te Groningen waarschijnlijk eene dame in de wiskundige vakken komen studeeren. Eene andere Nederlandsehe dame bereidt zich voor om aan eene onzer universiteiten het doctoraat in de letteren te verwerven. Zoo ontwaakt dan ook bij onze vrouwen de lust voor hoog ere studie. Huisvrouw Herhaaldelijk wordt melding gemaakt, dat men beducht is voor het broeien van het hooi. Als voorbehoedmiddel wordt tevens het volgende niet ondienstig voorschrift aan de hand gedaan. Men strooie KG. zout, op het vuur geroosterd, op 50 KG. hooi, en om het voor schimmelen te bewaren, moet er droog stroo tusschen de lagen hooi gelegd worden. (fl.) Agar heeft een proces verloren tegen haar koetsier; daaruit is gebleken, dat de ware naam der actrice is Léonide Charvin. Zaterdag nacht omstreeks 1 ure is te Zon- nemaire de schuur van M. van der Sluis met paarden enz. verbrand. Het verbrande was tegefl brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Nn de lijn Antwerpen—Gladbach eindelijk in exploitatie komt, zijn naar de Précursew op merkt, de tarieven zoo hoog gesteld, dat de Grand Central Beige zich voor het goederenvervoer langs de nieuwe kortere lijn meer laat betalen, dan langs haar oude lijn over Aken. Een goeden inzamelaar van liefdegiften heeft een vroegere afgevaardigde in de hongaarsche kamer, de heer Nicolaas Kiss, thans te Parijs woonachtig, zich weten aan te schaffen in een zeer gewonen papegaai. Deze hangt in een kóperen kooi op het eerste trapportaal boven een geldbus, en telkens als iemand voorbijkomt, roept hij met luider stemme „Szegedin". Onwillekeurig kijkt men dan naar het dier en ziet tevens de geldbus met het opschrift: „voor de slachtoffers". Het gevolg is natuurlijk dat men er een stuk geld in laat glijden. De wakkere papegaai heeft op die wijze rèeds meer dan 8000 fr. bij elkaar gepraat. De te Londen zitting houdende internationale telegraafconferentie heeft zich 16 en 17 dezer bezig gehouden met de quaestie van het woordtarief en beraadslaagd over een voorstel om den prijs van een woord te bepalen op het vijf en twintigste deel van hetgeen voor 20 woorden betaald wordt benevens een vaste som die gelijk is aan den prijs van 5 woorden. Vlissingen, 21 Juli. Het Engelsehe drie mastschip St. Bernhardgezagv. Biorns, van New- York naar Antwerpen met eene volle lading graan, is heden morgen in een der zeegaten van de Wester-Sehelde totaal verongelukt. Veertien man der equipage zijn heden middag alhier aangekomen, terwijl zeven personen, waaronder de kapitein, diens zoon en de loods, bij de ramp zijn omgeko men. De plaats waar het schip is gebleven, ig nog onbekend. (Van 13—20 Jali 1879.) Middelburg. OndertrouwdJ. W. Akkermans, geseheiden man, 40 j. met J. E. Bosdijk, jd. 28 j. W. H. Paulussen, jm. 22 j. met T. Markeleijn, jd. 29 j. Bevallen: E. Tange, geb. Van Vlaanderen, z. P. Arents, geb. Hubrechtse, d. R. van Woerkens, geb. Geeraerts, d. S. H. Tazelaar, geb. Kooman, d. E. M. Alewijnse, geb. Van Aartsen, d. F. M. Machielse, geb. Baars, z. T. Tisserand, geb. De Hamer, z. P. Seijnstra, geb. Verpoorten, z. M, R. Jochem, geb. Van IJzeren, z. E. M. Alewijnse, geb. Van Aartsen, z. (levenl.) Overleden W. Flipse, man van F. Abrahamse, 54 j. L. Louwrense, wed», van C. L. C. van der Vliet, 74 j. W. du Bois, vrouw van P. J. Fiegen, 26 j. M. C. de Hamer, z. 19 m. M. C. J. Fiegen, z. 6 j. J. J. Loobeek, z. 4 j. Ph. de Groot z.26 d. J. J. Willemse, z. 5 w. C. Nierse, vrouw van C. van der Kuip, 74 j. (Van 12—19 Juli 1879.) Vlissingen. Bevallen A. V. Aernouts, geb. Arpeslagh, L. A. Houvenaghel, geb. Dierendonck, S. G. Maleghem, geb. Van Outrijve, N. de Kreek, geb. Van Dijk. OverledenP. Meuldijk, man van C. A. Don kers, 36 j. J. Lute, z. 5 w. J. Antheunissen, z. 6 w. R. Plankee, jd. 67 j. G. J. van der Schaft, z. 10 w. Goes. GehuwdM. de Lange, jm. 30 j. met A. J. van Hoek Riemens, jd. 23 j. BevallenJ. J. Cense, geb. Van de Meeberg, z. Overleden: T. Hijgels, wed6, van J. de Brandt, 85 j. P J. Geluk, z. 3 m. J. Hoogstraten, wed6, van H. van der Kreeke, 81 j. Zierikzee. Bevallen J. Cappon, geb. Van der Male, z. J. de Graaf, geb. Bakker, d. Overleden: H. J. van IJsselsteljn, jm. 23 G. J. Ter Weeme, man van J. Verloo, 62 j. Wij zullen voortaan in de gelegenheid zijn om dagelijks den toestand van de atmosfeer mede te deelen, zooals die op verschillende plaatsen van Europa des ochtends om acht uren wordt opge nomen en geseind aan het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut. Van alle plaatsen wordt gemeld de windrichting en de geschatte of geme ten windkracht. Voor de Nederlandsehe plaatsen is die aangegeven door de drukking, op eene plaat van éen vierkanten meter oppervlakte uit geoefend, in kilogrammen uitgedrukt. Verder wordt medegedeeld de gesteldheid der lucht (helder, betrokken, regen enz.) en, voor sommige zeeplaatsen, de toestand der zee. Eindelijk wat wel het voornaamste is bevat de tabe de opgave hoeveel de barometerstand des morgens te 8 uren boven of onder den normalen stand was. Men heeft de opgegeven cijfers dus slechts op te tellen bij of af te trekken van 760 millimeiers, die men zonder groote fout voor normalen stand mag aannemen, om den juisten barometerstand voor iedere plaats te weten. De barometerstand zelve wordt niet opgegeven, dewijl wel in het algemeen die stand zelf eenige beteekenis heeft, in zooverre sterkere winden

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2