N°. 169, 122® Jaargang. 1879; Maandag 21 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tiens 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels l,5v* iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6, L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 19 Juli. Benoemingen en besluiten. 0 nde rwijs. does, 19 Juli. Na afgelegd examen zijn van de leerlingen der middelbare meisjesschool bevor derd Kerknieuws. Axel, 18 Juli. De heer A. J. Westhoff, pre dikant bij de Ned. herv. gemeente te Bennekom, Gelderland, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Marine en leger. Landbouw. De Zeeuwsche grondeigenaars en de Zeeuwsche pachters. COURANT. De geheime politie, die aanstaande ministers op den voet volgt, bericht dat de heeren Fransen van de Putte en Cremers gisteren ochtend te 7,50 uit den Haag naar het Loo zijn vertrokken en dat paleis in den namiddag om vier uren weder verlaten hebben, na een onderhoud van twee uren met den koning te hebben gehad. De St-Ct. bevat het verslag uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door den bi bliothecaris der koninklijke bibliotheek betreffende de boekerij, nagelaten door mr. G. Groen van Prinsterer. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd de tarieven der Maatschappij van levensverzekering, gevestigd te Dordrecht. Den 18en Juli 1879 heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging van het ver drag tot wederkeerige uitlevering van misdadi gers, den 6en Maart 1879 tusschen Nederland en Spanje te 's Gravenhage gesloten. Allerlei Vlissingsehe dagbladcorrespondenten blijven aan de bladen schrijven, dat een bericht in de Midd. Ct. aangaande de firma Brasch en Kothenstein en haar agentschap te Vlissingen onjuist was. Al die heeren hebben met treffende overeenstemming in het slecht lezen, in ons bericht van 15 Juli iets gevonden, wat er volstrekt niet in te lezen is. Niettegenstaande wij daarop eer gisteren reeds wezen, nemen verschillende bladen de quasi-rectificaties hunner correspondenten zonder eenige reserve op. Men schrijft ons uit Ylissingen: Men schijnt alhier de proef te willen nemen met eene nieuwe wijze van, invorderen der belas ting op de inkomsten, alias hoofdelijke omslag. De aanslagbilletten worden de belastingschuldi gen den 18en Juli te huis bezorgd en bevatten de verkwikkelijke aanmaning, met in bet oog vallende zware letter gedrukt, dat 1 Juli reeds de helft verschenen is en men dus onverwijld ■minstens de helft moet komen voldoen ter voor koming van kosten. Sommige lieden vinden deze aanmaning volmaakt overtollig, want om vervol- gingskosten op te leggen moet er verzuim zij n gepleegd, en zoo hier verzuim bestaat is het toch zeker niet aan de zijde der belastingschuldigen. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje te Leiden is besloten bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stat en-ge neraal als candidaat te stellen den heer jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, te 's-Hage, die de candidatuur heeft aangenomen. (N. R. C.) Men schrijft ons uit Zierikzee: Aan uwe mededeeling van den uitslag der ver kiezingen voor den gemeenteraad alhier wil ik toevoegen, dat van de vier gekozen leden, drie, nl. de heeren De Looze, mr. Van Manen en mr. Isebree Moens, candidaten waren van de Liberale Kiesvereeniging. De vierde candidaat der vereeni- ging, de heer M. F. C. de Kater, over wiens can didatuur ik u vóór de verkiezing een enkel woord s chreef, verkreeg 111 st emmen, dus meer dan een derde van het aantal geldig uitgebrachte stemmen. De zevende aflevering van De aarde en haar volken bevat het vervolg van een artikel over Canada en een vervolg van de vroeger begonnen beschrijving van Amsterdam. Tekst en platen wedijveren als gewoonlijk in aantrekkelijkheid. V ooral het Gezicht op den Munttoren is allerliefst* Eigen Haard van dezelfde uitgevers (Tjeenk Willink te Haarlem) bevat in zijn laatste nommer O. a. eene reproductie van Israels' Speelkameraden en eene beschrijving met afbeelding van het doof stommen-instituut te Groningen. De heer Noothoven van Goor te Leiden ver zond weder afleveringen van Ee vernuftige jonk. freer Don Quijote, van Krecke's Handboek der algemeene natuurkundige aardrijkskunde en van Jongeneel's bewerking van de Wereldgeschiedenis van Becker, alle reeds vroeger door ons bespro ken. Het leeskabinet voor 1 Juli geeft een portret van den nieuwen vorst van Bulgarije, een man van een innemend voorkomen. Een tweede plaat stelt Habib's onderwerping voor te Kotta Radja. Op het onverstoorbaar, gelaat van den Oosterling is niet te lezen hoe hij denkt over het gouverne ment, dat hem voortaan duizend dollars 's maands gaat betalen. Veder bevat de aflevering niet te zware, doch opwekkende lectuur in den ge wonen trant van dit tijdschrift. De heer J. Pik erkent zelf in zijne voorrede eene zware taak op zich genomen te hebben met de uitgave van het nette boekje, haast voor een salontafel geschikt, dat hij onder den titel De Amerikaansche spoorwegwaarden, Bijdrage tot de kennis der te Amsterdam verhandelde fondsen bij de Erven B. van der Kamp te Groningen heeft uitgegeven. Het standpunt, waarvan de schrijver uitgaat is, blijkens zijne voorrede, dat men de Amerikaansche spoorwegmarkt niet ge heel moet mijden, al is zij bezaaid met voetangels en klemmen. Waarom niet Bij een werk als dit ontbreekt den lezer alle contróle van de ge gevens alleen de methode van behandeling kunnen wij beoordeelen en roemen. Zij is helder en practisch, en toch zien wij het boekje niet zonder een eenigszins weemoedig gevoel voor ons liggen. Hoevele 8 en 10 percent-zoekers hebben het reeds niet doorsnuffeld en zullen het niet gretig ver slinden Hoevelen zullen het onverstandig lezen en het begrip missen om de juiste gevolgtrekkin gen te maken uit de cijfers Voor hoevelen zal de lectuur een voortdurende Sirenenzang zijn, die hen onweerstaanbaar zal lokken naar de indu- strieele ondernemingen van bet verre land, dat nog in geen jaren verzadigd zal zijn van Euro- peesch kapitaal? Nette menschen van Jan Holland beleeft een nieuwe uitgave en het Nieuws van den Dag geeft in drie regels een nagalm op de veroordeeling van dominé van Gorcum, die den genadeslag voor het boekje zou moeten zijn, als datzelfde boekje niet te sterk was om onder zulke slagen te be zwijken. De schrijver voegt een enkel woord aan de nieuwe uitgave toe en beantwoordt dominé van Gorcum's scherpe critiek met eene vrij on zachte qualificatie der moderne theologie, „de meelspijze der kinderkenswaarvoor hem misschien de smaak zal terugkomen „met het kindschzijn van den ouderdom." Het boekje, met al zijne gebreken, zal gelezen worden, althans in de naaste toekomst. Het grijpt hier en daar te veel in de werkelijkheid om niet te worden genoten door de groote klasse van lezers, die onvatbaar voor het hooger, algemeen begrip der satire, zoo gaarne hnn buurman van den hoek of den grooten mijnheer, die gisteren hun groet niet beantwoordde, in een boek afgeteekend zien. Het vindingrijk vernuft achter de horretjes vult de gapingen in de vergelijking wel aan. De waarde van het werk ligt echter hooger, en juist daarom is het zoo jammer, dat de schrijver den uitgever heeft toegestaan den titel met een portret van Herman Soepel te versieren, dat niet anders is dan eens reproductie van de photografie van Pincoffs. Hij geeft daarmede voet aan het ver moeden, dat hij personen heeft willen schetsen, terwijl zijne satirische Muze zich toch menigmaal wist te verheffen tot het teekenen van eene type. Met het oog op de geruchten, die in omloop zijn betreffende den verkoop van Curasao aan Venezuela, wenschen wij de aandacht te vestigen op eene brochure van den heer A. M. Chuma- ceiro Az., getiteldIs Curagao te koop ridderorden. Vergunning verleend aan H. A. L. van Vessem, intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. burge meesters. Benoemd tot burgemeester van Haelen, P. Verheggen; van Hoeven c. a.C* Broekhoven, secretaris dier gemeentevan Zwam- merdam, J. A. de Ridder, secretaris dier gemeente van Harlingen, W. H. F. baron van Heemstra - *a tot burgemeester van Tiel, B. R. P. Has- selman. van de le naar de 2e klasse 5van de 2" naar de 3e 4van de 3" naar de 4e 3, voorwaardelijk éen. Eindexamen werd met goed gevolg afgelegd door de dames C. van den Bussche en G. van den Bussche. Er is sprake dat te Groningen eerlang zal worden geopend eene Rijks-normaalschool ter opleiding van onderwijzers. (H.) Tot leeraar in 'tFransch en Engelsch aan 'tprogymnasium te Doetinchem is benoemd de heer L. A. Hissink. Eergisteren zijn te 's Gravenhage de zittingen begonnen van de synode. De synode is samengesteld als volgt: preadvi- seerende ledendr. J. G. R. Acqnoy, hoogleeraar te Leiden dr. E. F. Kruyf, hoogleeraar te Gro ningen. Leden met adviseerende stemJ. R. Scholten, quaestor-generaal te AmsterdamS. F. van Hasselt, secretaris te 's Gravenhage. Leden, afgevaardigd door de provinciale be sturen: G. Molenkamp, pred. te Delft, president; J. J. L. Luti, Waalsch pred. te Middelburg; G. Bruna, secundus van den vice-president; dr. F. J. J. A. Junius, tijdelijk als secundus van ds. K. F. Creutsberg, door ziekte verhinderd; A. H. van der Hoeve, ouderling te Keppelmr. P. van den Brandeler, ouderling te 's GravenhageG. van Duyl G.Wzn., pred. te Broek in Waterland; A. G. Jans, pred. te Westzaan; H. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter MuidenJ. C. Verhoeff, pred. te Utrecht; J. Alingk Prins, pred. te Kor- tezwaagJ. P. Bruinwold Riedel, pred. te Waaxens; G. Bruna, pred. te Hasselt; dr. J. A. Anspach, ouderl. te Deventer; ds. A.T.Reitsma, pred. te Groningen dr. P. Hofstede de Groot, oud-ouderl. te Groningen; G. J. van Lakervelii, pred. te Helmond; mr. E. de Man, oud-ouderl. te Breda; G. W. van Eerde, pred. te Westerbork; J. van der Veen, oud-ouderl. te Hoogeveen. De le luit. Arntzenius is bij het le bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen geplaatst. Door onzen Schouwen-Duivelandschen medewerker V. De afstand tusschen Loodijke en Duvenee ver borg de oorzaak der stipte betaling en de praatjes, die er over den pachter begonnen te loopen, voor den heer Ewoud van Couwerve, ze werden er niet minder waar om. Om in 1875 zijn pacht te betalen en geld te hebben voor het drijven der boerderij, gezwegen van het uitstel dat andere schuldeischers onge vraagd verleenden, was noodig: voorschot op bieten, op vlas, eene geldleening op zijn oogst, een jaar verlenging voor de teruggave der ge leende 1000 Zoo geschiedde. Maar het kruikje gaat zoolang te water tot het breekt, 't Is raar, zei de Loodijker smid tegen den Loodijker wagen maker, maar daar heb je nu dat baasje, dien Gerrit Spin, die heeft mij in geen drie jaren be taald. En mij in geen vier, antwoordde deze. Gerrit Spin begon in te zien dat de tijd, waarop hij van zijn voetstuk zou moeten afdalen, naderde. Voor de betaling der pacht, verschenen 1 Mei 1876, was hij genoopt, onder allerlei voorwend sels, uitstel te vragen. Het werd hem verleend, onder beding eener rentebetaling van vijf ten honderd, loopende van den verschijndag tot aan de voldoening. Middelerwijl begon zijn geheele boerderij meer en meer zijn schrale kas te weer spiegelen. De melkmeid, Staring navolgende, gaf op een leegen achtermiddag haar meesteres te Loodijke vrouw en te Duvenee juffrouw Spin genoemd het volgende verslag Waar klaver wies en vroolijk gras, Hijst aard- bij aardhoop op dit pas Het groen daartusschen staat verschroeid Zoodat de koe van honger loeit En, of ik schoon mijn zweet vergiet, Heur schrale melk en botert niet. De nieuw gestelde vervaldag ging zonder beta ling voorbij. De pachter en zijn eigenaar waren, nu er toch interest bedongen was, niet zoo haas tig. Toen de laatste echter in 't voorjaar van 1876 vernam dat een der schuldeischers van Gerrit Spin bezig was hem voor een vijfjarige vordering te vervolgen, was voor den verpachter de ure daar om handelend op te treden, teneinde vóór den regen binnen te komen. Hij liet de grosse van zijn pachtcontract beteekenen en al de goederen, die in de verpachte gebouwen en op de verpachte gronden waren, inbeslagnemen. Schoon des pachters vele beren van dit beslag niet versteld stonden, schoven velen in hunne laarzen en gingen, als de strandjutters op een omhoog zittend schip, af op De Parel, waar hun rechtmatige tooru bezworen werd met verwijzing naar den man, die belast was met de verkooping en het aannemen der rekeningen. De veldvruchten werden aan den nieuwen pachter overgedaan, de andere goederen openbaar verkocht. En Gerrit Spin verliet De Parel en werd ver gaderd bij zijne uitgespannen broederen, zijn ka pitaaltje in de schipbreuk latende. Zijn heengaan maakte in den omtrek niet meer indrukdan een uitgebrand karton van een zwermpot. Bg het betrekken van De Parel had Gerrit Spin zich natuurlijk niet voorgesteld zijn weg zoo at te leggen en aldus onder te gaan. Hem ontbrak noch landbouwkennis, noch wil om voor uit te komen, maar de drang der omstandigheden bezat en het wicht zijner j aarlij ksche uitgaven drukte hem en voerden hem te zamen en in vereeniging op de geteekende baan. Hij zou, zij het aan het einde van zijn pachttijd, en zeker met verlies van zijn bedrijfkapitaal, ook bezwe ken zijn, al ware dit zijn geheele eigendom ge weest. Het te veel, dat hij moest opbrengen, kon onmogelijk door winst van welken krachtbouw ook worden verkregen. Onder zijne schuldeischers tellen we den heer Ewoud van Couwerve met twee de Loodijker kerk met éen jaar pachtden geldschieter op zijn inspan, De Kredietgever, de suikerfabriek Het vat der Danaïden, den smid, wagen- en gareelmaker, de leveranciers van machines, en zij die met groote snorren aan onvervalschte kunstmest ver- koopen, manufaeturiers, goud- en zilversmeden en vele andere menschen, gepatenteerd om ergens in te doen. De eerste, boven alle anderen bevoorrecht, ont ving de verschuldigde pacht, de overigen kregen elk 15} percent van hunne vordering. Weldra ontvingen nu de borgen voor het geleende geld en die voor het gepachte land eene uitnoodiging om de tekortkomende 844 percent te voldoen. Van het land werd de ontbrekende pacht door beiden voor de helft gekweten, doch bij De Kre dietgever moest de vader alleen betalen, dewijl de zwager, die niets had, maar mee geteekend had, om het vereischte tweetal te hebben. En er is weer reeds een ander pachter, zegt ge. Wel zeker. Nieuwe pachters volgen de oude even gemakkelijk als de voorwerpen in een ca leidoscoop Het is onnoodig den nieuwen boer aan u voor te stellenhij zette de zaak op denzelfden voet en onder denzelfden last voort. Wordt vervolgd.) Zwolle, 18 Juli. De Maatschappij van Tuin- bouw en Plantkunden, afdeeling Zwolle en om streken, zal 19, 20 en 21 Juli a. s., in den tuin en h$t café van Stille (hotel de Zeven Provinciën)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1