N°. 168. 122c Jaargang. 1879. Zaterdag 19 Juli. Voetstappen in de sneeuw. Arnhemsche Brieven. Dit blad verschijnt dagelijks,' met nitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien; 20 Cent per regel.' Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5* iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Verkiezing voor leden van den gemeenteraad. Middelburg 18 Juli. FEUILLETON. Spoorweg-dieverijen. MIDDELBllRGSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij de op den 16 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes tot benoeming van zes leden van den gemeenteraad is gebleken, dat als zoodanig zijn gekozen de heerenjhr. mr. J. W. M. Schorer, mr. N. C. Lambrechtsen van Eittbem, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, D. A. Dronkers, B. A. Fokker en J. A. Tak. Terwijl voor de vacature van den heer mr. P. Roetert Tak Ez. eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren mr. J. A. van Hoek en jhr. mr. D. G. van Teijlingen, welke herstemming is bepaald op Dinsdag den 29 Juli a. s. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 15 en 16 Juli, in de beneden-voorzaal van het raadhuis aange plakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 18 Juli 1879. De burgemeester en wethouders voorn4., SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De heer Fransen van de Putte is naar Het Loo vertrokken, wat pleit voor de waarschijnlijkheid van het bericht der N. R etdat de koning hem zou belast hebben met de vorming van een ministerie. Het Utrechtsch Dagblad gooit een balletje op van een gematigd vrijzinnig ministerie onder leiding van prof. Buys. De St.-Ct. bevat de wet houdende goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst, tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, op 23 Mei 1878 te Washington gesloten, tot vaststelling van de rechten, voorrechten en vrijdommen van de wederzijdscbe consuls. In de Staats-courant is opgenomen het programma der lessen welke gedurende het jaar 18791880 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Gedurende de week van 10 tot en met 17 Juli zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 812 en ver trokken vandaar naar Engeland 656 passagiers. In het Sluisch Weekblad lezen wij, dat verleden 82 doob boea hussel. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XIX. EEN BRIEF VAN EVA. „Zij heeft meer van een engel, vind ik", zei sir John en wendde het gelaat af; het zachte, kinder lijke bedroefde gelaat van Eva had een diepen indruk op hem gemaakt. Maar ofschoon er voor Jasper hoop op herstel was, hing zijn leven toch nog weken lang aan ?en zijden draad en gedurig waarschuwden de geneesheeren sir John en Elisabeth dat er plotse ling een verandering ten kwade zou kunnen plaats hebben. Menigmaal kromp Elisabeth het hart ineen als zij getnige was van de hevige pijnen die hem folterden. Maar zij verliet hem nooit. Zij was nacht en dag op haar post, behalve de enkele uren waarin sir John haar afloste en haar dwong Jlist te nemen. Jasper kon het best slapen als Maandag aldaar eene kiesvereeniging opgericht is. Deze vereeniging stelt zich ten doel haar invloed uit te oefenen op alle regeeringslichamen en zal uitgaan van een liberaal standpunt. Ylissingen, 17 Juli. Woensdag werd door een vijftigtal leerlingen der zangschool, verbonden aan de vereeniging Vlissingsch Mannenkoor, en waarvan de heer W. van Kamer directeur is, een prettig uitstapje gemaakt. Een vijftal wagens voerden de kleinen, die vergezeld werden door eenige dames en leden van het bestuur, 's morgens ten 9 ure langs Koudekerke, Biggekerke en Zou- telande naar Westkapelle, waar eenige verver- schingen gebruikt werden en de kinderen den vuurtoren en den zeedijk bezochten. Vandaar werd de rijtoer tot Domburg, het doel van deu tocht, voortgezet, waar de kinderen in het Schut tershof en in de voor het Badhotel staande kiosk eenige liederen zongen en later een wandeling langs 't strand maakten. Bij den rit naar huis, werd Westhove bezocht en stapte men menigmaal uit, terwijl menig vroolijk liedje blijk gaf van de opgewekte ^temming der feestvierende kleinen. Meer dan voldaan kwam men 's avonds te 11 uren te Vlissingen terug. Bij gelegenheid van de ontvangst van prins Gondosiwoyo door den koning op Het Loo, 11. Maandag, werden de prins en zijn zoon aan den koninklijken disch genoodigd. Eerstgenoemde kreeg zijn plaats naast den koning, zijn zoon naast de koningin. Generaal Verspyck, adjudant- generaal des konings, nam de taak van tolk op zich. De prins was belast met het aanbieden van de hulde zyns vaders aan den koning der Nederlanden en deze hulde ging vergezeld van eenige geschenken: rijk met edelgesteenten ver sierde wapenen. De koning antwoordde zeer korten schonk als blijk van waardeering prins Gondosiwoyo de orde van den Gouden Leeuw van Nassau en zijn zoon die der Eiken kroon. Zij werden met zeer veel onderscheiding behan deld en door den grootmeester des konings en de overige heeren van het hof tot het rijtuig uitgeleide gedaan. Arnhct. Uit eene met een zeildoekje omwonden vier kante kartonnen doos, uit Amsterdam verzonden en alhier door de firma Van Gend en Loos den 22 Juni aan het adres van mej. K. bezorgd, zijn volgens opgave der geadresseerde vier rijksdaal ders vermist met het cartonnen doosje, waarin zij besloten waren. hij haar hand vasthield dus lag zij uren achtereen voor het bed geknield. Sir John had aan Eva geschreven dat de dok toren verklaard hadden dat er eenige hoop op herstel was en zij had hem zeer vriendelijk ge antwoord er een brief voor Elisabeth insluitende, waarop deze onder het lezen menigte heete traan liet vallen. „Lieve Elisabeth Ik verneem van sir John dat er eenige hoop bestaat dat Jasper herstellen zal en ik behoef u wel niet te zeggen hoe hartelijk ik God bid dat die hoop verwezenlijkt moge worden. Lissa lief, deze geschiedenis is voor ons beiden zeer treurig geweestmaar ofschoon ik overtuigd ben dat Jasper het goed met mij meende, vind ik toch dat hij mij de waarheid had moeten zeggen. Ik zou hem niet gehuwd hebben als ik geweten had dat hij u lief had en wat zou het geweest zijn als ik het later gemerkt had Zeg hem dat ik hoop, dat hij gelukkig met uzal zijn en dat al dat leed zal voorbijgaan. Ik ga binnen kort met papa op reis en hoop later nog eens te schrijveu als ik hoor dat gij en Jasper gehuwd zijt nu kan ik geen langen brief schrijven. Ik hoop en vertrouw dat God u zijn zegen zal schenken. j.Gij zult stellig gelukkig worden omdat hij u zoo lief heeft, en ik weet dat gij altijd goed voor hem zult zijn. „God zegene u beiden." „Uwe u liefh. Eva Daemel." De Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland zal hare 28ste aljgemeene vergadering te Tiel houden den 6den en 7den Aug. a. s. Tot de onderwerpen, ter be handeling voorgesteld, behoorende quaestie van samensmelting der vereeniging met de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem; voorstel om aan de regeering de oprichting te verzoeken van eene normaalschool voor teekenonderwijzers en van eene kunst-industrieschool, beide te Amsterdam; onderzoek, hoe te voorzien in de behoefte aan een centraal bureau voor statistiekvoorstel om te overwegen wat gedaan kan worden om den aanleg van tramwegen te bevorderen; de vraag stukken van faillissementen, van den arbeid in gevangenissen, invoerrechten, octrooien, gemeen telijke gasfabrieken, ambachtsscholen, enz. De uitslag der verkiezingen voor gemeenteraads leden in deze provincie is, voor zoover ons nader bekend is geworden, als volgt: Boschkapelle. Getal kiezers 39. Ingele verde geldige biljetten 24. Gekozen D. Ferket met 16 stemmen. Aftredend lid. Herstemming tusschen A. F. Mangnus, aftr. lid, en C. F. Vereecken, die ieder 11 stemmen bekwamen. G r a a u w. Getal kiezers 70. -Ingeleverde geldige biljetten 47. Gekozen P. Lemsen, aftre dend lid, met 35 en P. A. van de Voorde met 29 stemmen. Hengstdijk. Getal kiezers 24. Ingeleverde geldige biljetten 17. Gekozen G. van Trappen en C. van Esbroeck ieder met 15 stemmen. Beide aftredende leden. Noordwelle. Getal kiezers 27. Ingeleverde geldige biljetten 20. Gekozen J. J. Hogerland en J. J. Hoogenboom ieder met 18 stemmen. Beide aftredende leden. Herstemming tusschen P. Blom Sr. die 8 en N. L. de Oude die 7 stemmen bekwam. O v e z a n d. Getal kiezers 54. Ingeleverde gel dige biljetten 38. Gekozen Bast. Jac. Rijk, aftr. lid, en P. Westveer ieder met 30 stemmen. St. Jansteen. Getal kiezers 83. Ingeleverde geldige biljetten 42. Gekozen A. IJsebaert met 33 en C. L. Bleijenbergh met 27 stemmen. Beide aftredende leden. St. Kruis. Getal kiezers 29. Ingeleverde geldige biljetten 26. Gekozen C. L. Stoks mét 24 en E. F. de Milliano met 22 stemmen. Beide aftredende leden. Herstemming tusschen P. B. Dhont die 12 en W. Kouwe die 10 stemmen bekwam. Stoppeldijk. Getal kiezers 71. Ingeleverde geldige biljetten 38. Gekozen D. de Wael met 25 stemmen. Aftredend lid. Herstemming tusschen G. Mangnus die 18 en L. Verstraaten, aftr. lid, die 12 stemmen bekwam. Elisabeth kon dien brief niet aan Jasper laten zien en dacht: „Ik zou hem niet hebben kun nen schrijven. Zij is duizendmaal beter dan ik. O! lieve Eva wat zou ik u gaarne gelukkig zien 1" Het had Eva vele bittere tranen gekost eer zij aan Elisabeth kon schrijven maar haar lief zacht karakter kende geen booze hartstochten. Zoodra zij eohter wist dat Jasper waarschijnlijk herstellen zou, verlangde zij weg te komen en denzelfden avond waarop zij den brief van sir John ontving fluisterde zij haar vader in: „Vader willen wij nu gaan Ik zou nu gaarne vertrekken .Gij meent op reis gaan Ja kind als gij wilt zullen wij morgen gaan." Aldus gingen vader en dochter de wijde wereld in en lieten mevrouw Dalziel vrij om naar harte lust te zuchten en te steunen. Hare brieven aan haar man waren dan ook zoo zwaarmoedig dat hij die nooit aan zijn dochter liet lezen. Zoo verliep de herfst en voor het einde van November werd het huwelijk tusschen Jasper en Elisabeth gesloten; ofschoon op het oogenblik toen de bruid zich aan haar bruidegom verbond met de woorden: „totdat de dood ons zal scheiden", die dood zeer nabij scheen. Maar Jasper verlangde het en men had den moed niet hem te weerstreven. De geneesheeren wenschten ook dat hij naar de stad vervoerd zou worden, opdat zij hem weer II. De Arnhemsche tentoonstelling deelt het lot, dat dit jaar alle inrichtingen en ondernemingen treft, waarvan fraai, of ten minste eenigszins redelijk weder een der hoofdvereischten voor den goeden uitslag vormt. Zij maakt als zoodanig fiasco, niet minder of niet meer dan de groote Londensche landbouw-tentoonstelling. Niemand is hiervoor aansprakelijkmaar wanneer men de ledig staande stoelen en tafeltjes aanschouwt, die in den omtrek der talrijke buffetten en ver- verschingsplaatsen u aangrijnzen; de bibberende en huiverende menigte, die bij de muziek-uitvoe- ringen onder parapluies en afdakken bescherming zoekt tegen het neerstroomende regenwater of de rondgierende windvlagen; het klein getal bezoe kers eindelijk, dat gedurende vele uren van den dag in de ruime galerijen ronddrentelt en bevreesd is om zich een oogenblik daarbuiten te wagen, dan valt het betreurenswaardige feit niet te ont kennen. Men hoopt nu nog op een mooien nazomer, maar iedere dag, die den sluitings-termijn van 1 of 15 October nader brengt, maakt tot dusverre deze hoop flauwer. Dubbel jammer is deze afloop, dewijl het terrein, in het midden der schoone stad gelegen, zich beter dan eenig andertot een zomerfeest geleend zou hebben. Het strekt zich uit van hetNieuwa Plein, over de gedempte Jans-singel, tot den Velper-singel, terwijl een fraaie rustieke houten brug, over den Velper-weg, de beide singels ver- eenigt. Het uitzicht dat men vandaar geniet, met de woelige menigte van voetgangers en rij tuigen onder zich, het feestgebouw van Musis Sacrum, met zijne vijvers, fonteinen, boomen, en kiosken van allerlei aard ter rechterzijde en het grootere tentoonstellings-terrein, met zijne veel vuldige versieringen aan de linkerhand, mag schoon en indrukwekkend genoemd worden. Werpt de zon over dit alles haar vriendelijk en bezielend licht, dat te meer op prijs gesteld wordt naarmate het dit jaar zeldzamer is, dan is alleen dit tafereel eene wandeling naar het feestterrein waard. Het grootste gedeelte der tentoongestelde voor werpen bevindt zich in eene uitgestrekte overdekte galerij, welke de geheele lengte van den Jans singel inneemt. De monumentale gevel aan het Velper-plein bevat beneden drie boogvormige ingangen en op de bovenverdieping een salon, bestemd tot ontvangst van Z. M. den koning of van andere hooge personen, die de tentoonstelling met een bezoek mochten vereeren. Het ameuble ment van dit salon, in antieken stijl, de stoelen en tafels wit met goud, het tapijt, de draperieën en stoel-bekleedingen licht blauw met gouden of geregeld konden bezoeken en daar Jasper niet zonder Elisabeth kon gaan was het beter, dat zij zijn vrouw was. Op zekeren dag werd Jasper dus met kussens in bed opgezet en het huwelijk bij bijzondere vergunning in het stationsgebouw te Annerleij voltrokken. Zijn hand was echter te zeer verminkt om den ring aan den vinger der bruid te steken, zoodat zijn vader het voor hem deed en zoo werden zij die elkaar zoo innig lief hadden man en vrouw. Het bruidsmaal werd beneden in het gezin van den stationschef gegeven en sir John vertoonde zich een korte poos onder de feestvierenden, terwij! Elisabeth met een ernstig, dankbaar gelaat naast Jasper zat, zijn hand vasthield en hem opmerkzaam maakte op de juichtonen waarmede men beneden op hun gezondheid dronk. Jasper zag haar vorschend aan en ziende hoe ernstig zij er uitzag vroeg hij bezorgd „Gij hebt er toch geen berouw van, Lissa?" „Waarvan Jasper?" vroeg zij verbaasd. „Dat gij een armen invalide tot man neemt?" vroeg hij met een zucht. Daarop zag zij hem met zooveel innige liefde en teederheid aan dat hij er terstond op liet volgen „Neen, lieveling, ik weet dat gij er geen beronw van hebt." „Weet gij waar ik over dacht?" „Neen, mijn kind, waaraan dan?" „Dat wij nooit zullen zijn als andere menschen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1