Laatste berichten. BUITENLAND. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, gesteld de kolonel der infanterie op nonactiviteit jhr. K. W. de Koek, en het bedrag van dat pen sioen bepaald op f 2100 's jaars. posterijen. Op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, met ingang van 16 Jnli 1879, benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist: H. Boonacker, te de Rijp; C. J. B.* Nierstrasz van Tienhoven, te KampenP. W. Ktihnen, te GorinchemP. C. Bondam, te 's Her togenbosch; J. C. Karsseboom, te Utrecht; J. Brester, te Amsterdam; P. F. Vos, te Dordrecht; W. Ribbink, te Amsterdam J. M. E. Raedt, te Hengelo; C. Smitt, te Schiedam; J. E. A. Post Uiterweer, te Delft, en P. de Roock, te Nijkerk. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de hoofdingenieur bij de staatsspoorwegen op Java H. G. Derx. Na afgelegd examen van de leerlingen der rijks hoogere burgerschool alhier, zijn bevorderd van de le tot de 2e klasse B. Meijlink, J. van Hee, J. C. Voorduin, A. J. Crucq, J. F. Hondius, L. A. F. Deyer, J. Boude- wijnse, D. Verhulst, W. H. C. Hoog, K. G. A. Janssen, J. Hacken berg, D. J. van der Horst Serlé, H. A. Hackenberg, C. J. Tielenius Kruijt- koff, F. C. H. Sasburg, J. C. van der Harst, F." A. Koch, *W. N. Hendrikse, *A. R. Vermeulen, *D. Wondergem, *A. J. de Nood, *C. J Cornelis en *J. Katte; van de 2' tot de 3e klasse: P. Mesu, J. C. Roest, J. P. Vermaas, M. D. A. Forbes Wels, »H. P. de Kanter, J. J. Kotte, F. C. L. van Doorn, P. J. van der Leijé, J. Rienstra, W. C. van de Ree, E. D. Geukama Bakker, J. M. Doorenbos, J. J. Berdenis van Berlekom, G. R. Koning, D. van den Hurk, *N. D. van Gijn, *F. A. Boasson, *H. Joppe, *M. J. Martijn, *J. J. van Puffelen, en *S. P. Tismeer van de 3e tot de 4« klasse J. W. van Visvliet, J. van der Bilt, F. W. Kotte, W. L. P. Wezepoel, J. J. Verbrugk, C. H. Tielenius Kruijthoff, D. Quakkelaar, J" H. Evers, J. A. F. van den Houte Willems, T. A. Lambrechtsen, *W. C. Callenfels, *P. O. Götzke, *A. M. van der Heil, en *A. Koppejan; van de 4e tot de 5e klasse: J. J. L. Bourdrez, C. D. Nagtglas Versteeg, E. M. van der Maas, G. A. van der Leijé, B, H. P. Janssen, M. J. I. Spreuger, A. J. Vermeulen, *C. van Puffelen, *J. Worrell en L. E. Rivière. Met een geteekend zijn de namen der leer lingen, die maar enkele lessen bijwonen. Bij he op 14 Juli 1879 gehouden toelatings examen voor de hoogere burgerschool te Zierik- zee hebben zich aangegeven 14 aspiranten 13 voor de lc en 1 voor de 2' klasse. Toegelaten werden 10 voor de le klasse, 3 moeten zich aan een herexamen onderwerpen, terwijl die zich voor de 2e klasse opgaf voor de eerste werd toegelaten. Tot rector magnificus der universiteit te Am sterdam, voor het studiejaar 1879/80, is benoemd de hoogleeraar dr. Sytse Hoekstra Bzn. De hoogleeraar Vreede te Utrecht treedt wegens 70jarigen leeftijd zijn verplicht emeritaat in. Hij ontving van ambtgenooten en leerlingen betuigingen van achting en waardeering. De gemeenteraad van 's-Boseh heeft voor het met September nieuw te openen gymnasium benoemd tot leeraren de heerenG. Lammerschop, te Haarlem, Fransch en Hoogduitsch, op f 2200 J. H. A. v. Ravenhorst, te 's-Bosch, voor Engelsch, op f 700dr. J. Gleuns, te Goes, voor wiskunde en wiskundige aardrijkskunde, op /2000 's jaars dr. J. Schüngel, te 's-Bosch, voor natuur- en wiskunde, op f 100 per lesuur in de weekdr. A. L. Lamers, te 's-Bosch, voor de natuurlijke hartelijk kuste terwijl zijne heldere oogen op ongewone wijze verduisterd werden. „Dit is een' zeer treurige zaak geweest, mijn kind", zei hij, „maar gjj zult het wel te boven komen gij zijt nog jong en ik vertrouw dat nog een gelukkig leven wacht." „Dank u oom", sprak Eva zacht en bedroefd. „Gij moet niet hier blijven'', vervolgde hij op beslisten toon. „Ik heb uw vader een wissel gegeven en hij heeft mij beloofd nog deze week met u op reis te gaan naar Italië. Zie alles Wat er te zien is, mijn kind, en als uw vader meer geld noodig heeft, sehrjjf het mij dan. Geneer u niet Eva. Gij weet dat ik het missen kan en dat het mij een genoegen zal zijn het u te geven en mijn lief nichtje weer geheel hersteld en op gewekt te zien terugkomen." „Dat zal vrees ik wel nooit gebeuren, oom Ralf", zei Eva. „Dat denkt gij nu mijn kind en dat is heel natuurlijk, maar in de jeugd is men zeer vatbaar voor nieuwe indrukken. Eer het jaar om is zal, hoop ik, de herinnering aan dezen ongelukkigen, jongen man geheel uitgewischt zijn. Eva schudde treurig het hoofd, terwijl haar oom haar zijn afscheidskus gaf, en het laatste woord dat hij aan het station tot zijn broeder sprak, was „Ga zoo spoedig mogelijk met haar weg, beste jongen en bespaar haar, als gij kunt, de jammer klachten van uw lieve vrouw." „Het is een ellendig geval," antwoordde de majoor somber. historie (twee hoogste klassen), op f 125 idem F. A. W. Schaefer, te 's-Bosch, voor de natuurlijke historie (le en 2e klassen), op ƒ100 idem. Voor het toelatingsexamen tot de eerste klasse der hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen hadden zich 41 meisjes aangegeven, die op éen na zijn toegelaten. Dit goede resultaat i3 te wijden aan de uitstekende aansluiting dezer inrichting aan de school van m. u. 1. o. voor meisjes aldaar. (HM.) Door den gemeenteraad te Dordrecht is benoemd tot rector van het gymnasium dr. S. S. Warren, conrector te Zwolle, en tot leeraar in de wiskunde, werktuigkunde en technologie de heer A. L. I. Bouten, civiel ingenieur. De heer W. J. van Goor werd op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk. Door het bestuur der vereeniging de Vrije Ge meente te Amsterdam is publiek aanbesteed: het maken van een gebouw ten dienste der vereeniging, op een terrein aan de Weteringschans op de bestaande fundeering. Laagste inschrijver de heer W. L. Leibbrandt, voor de som van f 107.265. Bedankt voor 's Heer Abtskerke J. Nierstrasz, predikant te Krabbendijke. De candidaat Straatsma heeft bedankt voor het beroep tot predikant te Zoutelande. Met ingang van den len Sept. a. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde ge rangschikt, benoemd tot adelborst 3e klasse bij het Koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord a voor den zeedienstH. M. van Bemmelen; D. Birnie; T. A. F. de Bruine; E. Coenen; J. C. van Druten; A. J. GooszeuJ. P. Guepin; J, des Amorie van der Hoeven; D. J. van den HonertM. W. Houek jhr. J. O. de Jong ^n Beek en DonkC. J. R. Kroesen M. F. MeyboomG. R: van Nauta Lemke J. J. Rambonnet; W. Rauwenhoff; K. L. Reepmaker; H. W. G. van Bleiswijk RisP. Swaters van ScbaumburgF. SmitL. P. de Stoppelaar, H. M. van Straaten; C. W. de Visser; P. H. van VoorthuysenF. K. van der WeydeN. J. van den Wormb voor de mariniers C. van den BanA. A. Brutel de la RivièreJ. M. Ente van Gils; L. de Jonge Oudraat. Aan de Haarlemsche Courant wordt door haren correspondent te Londen onder anderen het volgende geschreven over de landbouwtentoon stelling te Kilburn bij Londen. Het is de over weging waard en geeft het antwoord: „eigen schuldop menige in dof stilzitten geuite klacht. „Wat te Kilburn al bijzonder in oog viel, dat was de inspanning, die Denemarken en Finland zich getroost hebben om hunne welverdiende reputatie in Engeland bij deze gelegenheid te handhaven. Men leest herhaaldelijk, hoe de invoer van boter uit Denemarken in Engeland blijft toenemen. Ik geloof, dat zij aan den Holland- schen boterhandel op Groot-Brittannië een zwaren slag toegebracht heeft en er nog meer zal toe brengen. Op vele plaatsen las men met groote letters ^Denemarken." Boter, kaas, vee en ruime schuren met het opschrift „Denemarken". In elke wijk hoort men de Deensche taai spreken, welke de meeste Engelschen nog'voor Hollandsch houden. Denemarken heeft eene complete Dairy (melkerij en zuivelbereiding) naast de bekende Engelsche Aylesbury-Maatsehappij opgericht, en van den „Praten helpt hier niet. Ga met haar op reis en zij zal beter wordeD." Daarop stapte de groote man in den trein en wuifde met zijn hand zijn broeder, die in een moedelooze stemming achter bleef, een laatst vaarwel toe. De goede majoor had wel reden om moedeloos te zijn bij de gedachte aan zijn terugkeer naar huis. Zijn vrouw was geheel ter Deer geslagen door den slag en deed niets dan zuchten; maar dat was nog minder hard voor hem dan de po gingen zijner arme Eva om zich ter wille van hem goed te houden. Wij gaan samen op reis, lieveling," zei hij zoodra hij thuis kwam, en sloeg zijn arm om haar heen, terwijl zij haar hoofdje op zijn schouder liet rusten. „Ja papalief, maar laat ons nog een klein poosje wachten. „Waarom wachten mijn kind?" „Ik kan nu nog niet gaan papa," antwoordde zij met trillende lippen en voor het oogenblik zei hij niets meer tot haar, maar wel tot zijn vrouw. „Lucie," zei hij, „ik moet u iets zeggen iets betreffende Eva." „Ach, dat arme kind, wat is er met haaf?" vroeg zij en zuchtte nog dieper dan anders. „Alleen dat gij niet met haar over deze treu rige zaak spreekt. Ralf heeft mij geld gegeven om zoo gauw mogelijk met haar op reis te gaan - intusschen „Wat Henry?" vroeg mevrouw op verwijtende toon. ochtend tot den avond wordt, daar, ten aanschouwe der tienduizenden, door Duitsche meisjes kaas en boter bereid volgens het meer en meer populair geworden Schwartz-systeem. Te midden van de Deensche ossen en koeien is een stier van Hol- landsche geboorte verzeild geraakt. De heer TeuniaKlay, van Mijdrecht, is de eenige veehouder, die een stuk Nederl. vee naar de Londensche tentoonstelling gezonden heeft. De bul Prins, zwart gevlekt, no. 59 in het veestamboek vermeld, heeft den eersten prijs verkregen; hetgeen volgens de ijverzuchtige Deensche buren alleen hieraan toe te schrijven is, dat Prins geen mededinger heeft en feitelijk de eenige gehoornde Nederland- sche vertegenwoordiger is. Hoe het echter zijn moge, de vader van den tentoongestelden bul heeft te Parijs ook reeds den eersten prijs weg gedragen; Nederland is dus aan den heer Klay veel verschuldigd voor het handhaven van den nationalen roem in den vreemde. Het is wel te betreuren, dat maar éen stuk vee uit Nederland naar Kilburn is gezonden. De veehandel van Nederland met Engeland is nog altijd zeer be duidend en wel hier en daar eene opoffering waard. Ik moet dus bekennen, dat Holland op deze internationale en belangrijke tentoonstelling op zijn zachtst uitgedrukt, een armzalig figuur maakt, hetgeen men mij op mijne wandelingen op het tentoonstellingsterrein somtijds onverholen kenbaar maakte. In de afdeeling „melk en boter" zijn de Hollanders er niet beter aan toe. De catalogus vermeldde een aantal namen van inzen ders, maar toen de tentoonstelling geopend was en de jury hare veelomvattende taak begon, was er slechts éene inzending, die van den heer Reyer Klaver, van Zijbekarspel, bij Medemblik, aanwe zig. Eerst in de laatste dagen der tentoonstelling arriveerde eene inzending van den heer Klaas Houter, maar de kisten zijn onopengemaakt in de loods neergezet, kennelijk te laat aangekomen om nog door de jury in aanmerking genomen te worden. Het schijnt trouwens, dat niemand zich de Hollandsche vertegenwoordiging op de tentoon stelling bijzonder heeft aangetrokken. De heer Reyer Klaver heeft, als eenige inzender den tweeden prijs van 5, of f 60, gekregen, zeer waarschijnlijk omdat hij bij de beoordeeling de eenige exposant in dit departement was. Van de groote inzending van den heer A. C. Snel, te Moordrecht, in den catalogus no. 849 tot 859 gemerkt, schijnt niets aangekomen te zijn. „Ik onthoud mij van opmerkingen omtrent deze armzalige vertegenwoordiging in 'den vreemde, van een zeer beduidenden tak der Nederlandsehe nationale nijverheid. Ik hoop echter, dat er van meer bevoegde zijde eenige stemmen daarover zullen opgaan.' De koning heeft op het Loo in plechtig gehoor ontvangen den Javaanschen prins Ario Gondosiwoyo en zijn zoon. Door den gepen, sioneerden luit, generaal Verspijk, van het Indisch leger, werden de voorname Oosterlingen aan Z. M. voorgesteld. De keizer van Brazilië heeft de vrijheid van onderwijs afgekondigd. De verplichting tot het bijwonen der voordrachten aan de Academie is opgeheven, en godsdienstloos onderwijs zoowel aan die inrichting als op de volksschool gewaar borgd. Voor kinderen van 7 tot 14 jaar is de schoolplicht ingevoerd. Op de normaalscholen behoort het onderwijs der Duitsche taal tot de voorgeschreven vakken. In het Weekblad voor Geneeskunde komt een opstel voor „over localisatie van pathologische verschijnselen in de groote hersenen", van dr. Aletta Henriette Jacobs. Aan den heer A. R. Erkelens, lid der firma „Moet gij niets tegen haar er over zeggen, haar niet beklagen en in 's hemels naam niet zoo wan hopend zuchten." „Mag ik niet eens zuchten Mag ik mijn overkropt gemoed niet door een zucht lucht geven OHenry, wat heb ik u gedaan dat gij zoo alle vertrouwen in mij verloren hebt?" „Malligheid, malligheid. Kom vrouwwees niet zoo onverstandig. Ik heb het vertrouwen in u niet verlorenmaar ik verlang alleen het kind te sparen." „Denkt gij dan dat ik haar kwaad zal doen Heb i k dan dien trein laten verongelukken, Henry, en dien ongelukkigen man een vroegtijdigen dood bezorgd? Heb ik niet vèeleer altijd voorspeld wat toch wezenlijk waarheid is gebleken? Heb ik Eva niet altijd gewaarschuwd om haar hart te veel te zetten op iets zoo ongestadigs als een man Nu, nu trek het u niet zoo aan," zei de majoor vergoelijkend, ziende welk een storm hij opge wekt had. „Kom Lucie, doe uW best om u goed te houden ter wille van Eva." „Ik zal zijn naam nooit noemen of trachten haar met een enkel woord te troosten. Ik zal haar oppassen en verplegen als zij de tering krijgt en aan een gebroken hart sterft, 'tgeen ongetwij feld gebeuren zal, maar ik zal mij stil houden. Henry gij hebt mij meer zeer gedaan dan ik zeggen kan „Dat was toch mij bedoeling niet." (Wordt vervolgd.) Van Maenen en Van Bochove te Brouwershaven, is, naar de N. R. Ct mededeelt, uit Engeland gezonden een zilveren chronometer-horloge met de volgende inscriptie: Presented hij the Under writers to Mr. A. R. Erkelensfor services rendered to S. S. Glaitcus when stranded at Ban- jaard on 26th January 1879. De haan van den toren te Oldenzaal, die in het voorjaar, toen de wind aanhoudend oost was, is vastgeroest en sedert onverbiddelijk oost wees, is, naar de Tw. Ct. meldt, door den harden wind van Woensdag weder tot zijn plicht teruggebracht hij draait weer. In de vorige vergadering van den raad was juist een som uitgetrokken om den haan in orde te maken. Gisteren morgen had in een huis op de Heerengracht tegenover de Warmoesgracht te Amsterdam, een droevig, maar leerzaam ongeluk plaats. Eene dienstbode is het slachtoffer gewor den van de heillooze gewoonte om brandend vuur door het ingieten van petroleum aan te wakkeren. Nauwelijks had zij depetroleumkan nabij het vuur gebracht, of de kan barstte uiteen en de ongelukkige dienstmaagd werd met een stroom van het brandende vocht overgoten. Ze leefde geen twee minuten meereen andere dienstbode, op het geraas toegesneld, poogde nog hulp te bieden, maar natuurlijk vruchteloos. In het met de laatste mail aangekomen Bataviaasch Handelsblad leest men De Sam. ct. bevatte nog niet lang geleden het bericht, dat de waalmoppen, die wegens on bruikbaarheid te Samarang door het gouverne ment in publieke veiling werden gebracht, kort daarop weder door den waterstaat werden inge kocht. Dit bericht bleef niet onopgemerkt door de regeering en te dier zake van de betrokken autoriteiten ingewonnen ophelderingen moeten het medegedeelde feit in hoofdzaak maar al te zeer hebben bevestigd. Het muisje krijgt dus nog een staartje." De Belgische bladen wijzen op de thans volkomen geslaagde poging om levend Ameri- kaansch vee aan de Belgische markt te brengen. Sedert de booten der geregelde stoomvaartlijnen tusschen Antwerpen en de Yereenigde staten op dit vervoer ingericht zijn, heeft deze aanvoer een ontzaglijken omvang verkregen. Thans komt er geen enkele boot van deze lijnen meer aan of honderden Amerikaansehe runderen maken een deel harer lading uit. De runderen gelijken op het vermaarde Durham-ras en dragen uiterlijk niet de geringste sporen van afmatting door de zeereis. Zij gaan dan ook aan de markt grif van de hand. Londen. Lord Salisbury heeft in het hooger- huis verklaard, dat de Russen op den vastgestelden tijd het land bewesten de Pruth zullen verlaten hebben. Scbuwaloff heeft ontkend, dat er een plan bij de Russen bestond om naar Merv op te rukken. Parijs. Gambetta's feest in het palais Bourbon was schitterender dan ooit te voren. Gisteren avond is alhier in het openbaar te koop aangebodende hofstede genaamd „Zonne veld", staande en liggende aan den Veerschen weg, in de gemeente Middelburg, groot 2 hecta ren, in massa verkocht voor ƒ6606. 14 Juli. 's. av. 11 u. 56 gr. 15 's morg. 8 n. 64 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 5 u. 66 gr. —yr— De verkiezingen voor den Oostenrijkschen rijks raad zijn afgeloopen, in zooverre, dat nog slechts vijf verkiezingen moeten plaats hebben in de plaats van leden, die bedankt hebben of in meer dan éen district zijn gekozen. De liberalen hebben eene besliste nederlaag geleden; hunne meerder heid is verdwenen, en wanneer de Czechen, zooals niet onwaarschijnlijk is hunne plaatsen in den rijksdag zullen innemen, zal de reactie, bestaande uit clericale, feodale en zoogenaamde nationale elementen over eene kleine meerderheid kunnen beschikken. De Presse berekent het verlies der verfassungstreue partijen op 50 zetels, andere bladen zelfs op 60. Yan de verschillende natio nale partijen hebben de Polen het grootste succes behaald. Op twee na wonnen zij alle zetels van de Ruthenen. Liberale bladen verbloemen de nederlaag en zeggen, dat de liberale elementen zich nu na de geleden verliezen nauwer zullen aaneensluiten en zoo aan innerlijke kracht winnen, wat zij in parlementairen invloed verloren hebben. Dat is zeer mogelijk, maar de uitslag der ver kiezingen is en blijft toch eene groote nederlaag. De liberale elerhenten zullen nu waarschijnlijk uit het ministerie treden, en graaf Taaffe zal een overgangsministerie formeeren met den heer Stremayr als minister van eeredienst. Later wellicht, als de rijksraad zich over een of ander gewichtig regeeringsbeginsel heeit kunnen uiten,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2