Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Ond er wijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. &MM&U TSmtfyw. Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Burgerlijke stand. zenden voorstanders van de school met den bij bel, dat ze op zulk eene wijze haar belang moet bepleiten Het Paleis van Justitie heeft eene belangrijke rechtsvraag aan den rechter onderworpen, namelijk „in hoeverre de nadruk van zelfstandige bewer kingen van den inhoud van gehouden plei dooien, bij welken nadruk de arbeid van anderen als eigen werk wordt voorgesteld, al dan niet is te beschouwen als plagiaat of (in goed Neder- landsch) letterkundige diefstal." In het Paleis worden tusschenbeide van be langrijke processen uitnemende verslagen opgeno men van de hand van mr. Th. H(eemskerk?), verslagen, die, zooals het Paleis terecht zegt, zijn „een zelfstandige bewerking van den inhoud der gehouden pleidooien, die groote bekwaamheid, veel zaak- en rechtskennis eischt." Deze verslagen hebben blijkbaar de aandacht getrokken van het deftige Weekblad, van het Begt, dat op den tekst der vonnissen, welke het ge woonlijk levert, wel eens de proef wilde nemen met eene afwisseling in meer genietbaren vorm. Het Weekblad drukte bij het vonnis in zake Cruys en Munzebroek de door het Paleis geredigeerde mededeeling der feiten af, die aan de overwegin gen in rechten ten grondslag liggen, en den door mr. H. bewerkten inhoud der pleidooien. De rechter zal te beslissen hebben in hoeverre het Weekblad inbreuk heeft gemaakt op de rechten van zijn concurrent. De openbare meening behoeft echter de rechterlijke uitspraak niet af te wachten, om een afkeurend oordeel uit te spreken over het vakblad, dat, zonder eenige vermelding der bron, belangrijke stukken van een confrère over neemt en dus tracht die voor eigen arbeid te doen doorgaaan. 't Is goedkoop, maar niet fair. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 28 dezer 's morgens 10 uur in deze inrichting eene keuring zal plaats hebben van jongens, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Men schrijft ons uit Botterdam: Het voorbereidingswerk voor de gemeenteraads verkiezingen heeft ditmaal lang geduurd en veel moeite gekost. Onze kiesvereenigingen hebben tweemaal moeten vergaderen; die, welke de ge woonte hebben aangenomen om de candidaturen in eene „huishoudelijke" vergadering te preparee ren, zelfs driemaal. En Orde zal Maandag nog eens moeten bijeenkomen, om een weerspannigen candidaat te dwingen zich het lidmaatschap van den gemeenteraad te laten opleggen. Die wèerspannige candidaat is de heer C. E. Van Stolk. Deze heer heeft sedert vele jaren groote belangstelling getoond in de aangelegen heden onzer gemeente. Hij gold voor het hoofd der plaatselijke oppositie, en op hem was de hoop gevestigd van allen, die klaagden over de „kliek", welke Rotterdam heette te regeeren. Bij deze verkiezingen, die men wilde aangrijpen als een gelegenheid om den gemeenteraad een zuiverings proces te doen ondergaan, was hij dan ook de aangewezen man. Maar nu kroop de heer Van Stolk in zijn schulp. Hij verklaarde, dat hij niet in den raad wilde zitting nemen, vóórdat zich daar eene meerderheid van nieuwe mannen had gevormd, aan welker spits hij zich kon stellen. Dat was nog zoo dom niet. Wat wilde hij als generaal zonder leger aanvangen Maar anderen dachten er toch anders over. Neen, mijnheerVan Stolk zeide men gij hebt de dingen altijd beter willen weten dan anderen: nu moet gij ze ook doen. Met eene eenstemmigheid alsof het afgesproken was, stelden onze vier liberale kies vereenigingen hem candidaat; zelfs Burgerplicht en Orde, die de organen heetten van de „kliek". voornemen om zich onmiddelijk aan het ziekbed van haar bruidegom te begeven. Doch voordat daartoe eenige schikking kon gemaakt worden kwam er een telegram van sir John om te melden dat hij op weg naar Hazelhurst was en toen hij omstreeks twaalf uren aankwam was Eva beneden om hem te ontvangen. Hij was zeer getroffen door haar uiterlijk. De blos was van hare wangen verdwenen en hare groote, blauwe oogen hadden een droeve, strakke uitdrukking gekregen. Zijn hart kromp ineen bij de gedachte dat hij dit lieve kinderlijke gemoed nog een nieuwe wond zou moeten toebrengen. Toen hij pas met den majoor de kamer inkwam kon hij van aandoening niet spreken en bleef het kleine, koude handje dat zij hem toestak vast houden totdat zij op angstigen toon vroeg „Is er geen hoop, sir John „Ik vrees van neen de dokters zeggen dat het nog een paar dagen kan duren maar dan „Ach Jasper! arme Jasper!" zei Eva en barstte in tranen uit. „Maar," vervolgde zij toen zij een weinig tot bedaren kwam, „gij moet mij bij hem brengen. Wilt gij mij van daag nog mede nemen Papa, gij wilt mij immers wel laten gaan „Mijn lieve kind begon sir John en hield toen op. „Wat is er vroeg zij en zag hem droevig aan. „Er is een wreed onrecht jegens n gepleegd," prak hij met groote inspanning om kalm te De heer Van Stolk bedankte in optima forma voor de candidatuur, maar éen voor éen verklaar den de kiesvereenigingen, dat zij van bedanken niets wilden weten. En ten allen overvloede werd hij nu ook door de katholieke kiesvereeniging candidaat gesteld en beveelt hem ook het conser vatieve blaadje aan. Er is dus niets aan te doen: de heer Van Stolk moet naar den raad! Er helpt geen „lieve moedertje" aan. Met algemeene stemmen zal men hem kiezen. Toch zal de heer Van Stolk bedanken, want hij heeft zijne goede redenen om tegen het raadslidschap op te zien. Hij is namelijk geen man voor het debat, omdat hij een zeer hinderlijk spraakgebrek heeft. Zijn invloed in de gemeente zou, juist als hij zitting nam onder de patres conscripti, onschadelijk gemaakt zijn. Dit is het geheim van de geschiedenis dezer opgedrongen candidatuur. Nog een ander vermakelijk element valt in onzen verkiezingsstrijd op te merken. De beide nieuwe kiesvereenigingen, die opgericht waren om nieuw bloed en nieuw leven in den gemeente raad te brengen, hebben geen personen kunnen vinden, die dat nieuwe bloed en nieuwe leven moeten aanbrengen. De een voor, de ander na bedankte, en ten slotte waren zij genoodzaakt de aftredende leden, die zij hadden willen uitsluiten, weder op haar candidatenlijstje te brengen. Het einde was, dat op een paar afwijkingen na de vier liberale vereenigingen allen dezelfde lijst hadden. Maar nu waren er toch twee onder de aftredenden, wier kansen slecht stonden. Beiden zijn ook door Burgerplicht en èen hunner is ook door Orde uitgesloten, omdat zij in den raad tamelijk onbeduidende figuren zijn. Doch nu komen de ultramontanen en conservatieven, en nemen juist die twee raadsleden onder hun be scherming. Als dus de raad geheel onveran derd blijft, dan zal het aan de ultramontanen en conservatieven te danken zijn, ofschoon zij altijd het hardst hebben geschreeuwd, dat onze gemeen teraad een „kliek" is en dat met dezen raad de de gemeente haar verderf te gemoet gaat! Het Vaderland verneemt, dat op een enkele uitzondering van meer technisehen aard na, waarin echter mede spoedig zal kunnen worden voorzien, alle voorbereidende maatregelen of besluiten, welke moeten strekken tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs, gereed zijn. De -kiesvereeniging Eet algemeen belang te Leiden, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de vacature in de tweede kamer, ontstaan door het overigden van jhr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, den heer De Laat de Kanter, wethouder aldaar. De raad van commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft in zijne Zaterdag gehouden vergadering bij die maatschappij benoemdtot secretaris den heer C. P. J. van den Berg, thans hoofdingenieur, chef van dienst van weg en werken bij die maat- schappij, te Utrecht; tot chef van de afdeeling weg en werken den heer J. L. Cluijsenaer, inge nieur, thans leeraar aan de Koninklijke militaire academie te Breda. rijkskweekscholen. Bepaald dat eene rijks kweekschool voor onderwijzers zal worden ge vestigd te Nijmegen, en, met ingang van 1 Augustus 1879, tot directeur dier kweekschool benoemd R. R. Rij kens. leger. In zijn rang en anciënniteit overge plaatst bij het wapen der artillerie van het leger inN.I., de2eluit.S. J.R. Tijl, vandeart.instr.comp. registratie eh domeinen. Benoemd tot blijven, „een wreed, ja schandelijk onrecht. Eva mijn lieve Eva, gij moet mijn zoon niet beweenen hij verdient uwe liefde niet." „Wat bedoelt gij, sir John?" vroegEvaJ terwijl een donkeren blos haar bleek gelaat bedekte. „Hij was voornemens u te huwen, maar een ongelukkige liefde een liefde die hij opgevat had, lang voordat hij u leerde kennen beletté hem om voor u te gevoelen wat een man voor zijn aanstaande vrouw moet gevoelen." „Meent gij dat hij mij niet beminde?" „Hij dacht dat hij u beminde toen hij u ten huwelijk vroeg maar die vroegere neiging die liefde voor Elisabeth Gordon „Voor Elisabeth Gordon!" herhaalde Eva met de grootste verbazing. „Ja," zei sir John, „voor Elisabeth Gordon voor die vrouw, wier treurigeu levensloop ik u nu zal verhalen, hoe pijnlijk het ook voor ons beiden zijn zal; maar ik reken het tot mijn plicht, daar die al3 het ware doorweven is met het lot mijner beide zonen." {Wordt vervolgd.) commies ter directie der registratie en domeinen te 's Gravenhage, H. C. Couwenberg, sum. aldaar te Leeuwarden, T. M. G. L. A. Graafland, sum. te Maastricht; te Amsterdam, H. J. Raedt, sum. aldaarte Maastricht, J. J. Haesebroeck, surn. aldaar. Benoemd tot leeraar in de natuurkundige vakken aan de H. B. S. te Hoorn dr. W. C. Steenhuis te Groningen. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te Nijmegen is benoemd de heer A. J. Bouwens te Zutphen. De uitslag der overgangs-examens aan de H. B. S. te Zierikzee is als volgt. Van leerlingen die den geheelen cursus volgden: Van de eerste klasse, met 21 leerlingen, zijn overgegaan naar de tweede 13, niet overgegaan 3, terwijl 5 zich aan een herexamen zullen moeten onderwerpen; van de tweede naar de derde, met 15 leerlingen, zijn bevorderd 7, niet geslaagd 2, herexamen 6; van de derde naar de vierde, met 11 leerlingen, gingen 5 over, 1 is niet geslaagd herexamen 5. Van de 4e klasse moet de eenige leerling zich aan een herexamen onderwerpen. Van de 11 leerlingen voor enkele vakken, werden bevorderd 5, gedeeltelijk bevorderd 4, terwijl de twee overigen niet geslaagd zijn. Een paar jaren geleden verlangde het be stuur der École Modèlete Brussel door de Bel gische vereeniging voor volksonderwijs gesticht, een onderwijzer in het Vlaamsch, en daar het zooveel goeds gehoord had van de methode van onderwijs, gevolgd door de lagere school in ons land, wendde het zich tot het bestuur der veree niging Volksonder wigs hier te lande. Een jeugdig hulponderwijzer uit Delft vertrok dientengevolge naar Brussel. Nadat deze ongeveer een jaar op de school werkzaam was geweest, was het bestuur zoo overtuigd van de voortreffelijkheid der Nederlandsche methode, dat het ook om een Nederlandsch onderwijzer vroeg, toen een onder wijzer voor het Fransch noodig was. Ook deze poging slaagde, en een Nederlandsch hulponder wijzer onderwijst thans, voorloopig aan de lagere klassen, het Fransch aan de modelschool te Brussel. St. Kruis, 12 Juli. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen de heer H. G. Wittebol, predikant te Aardenburg. Door de koninklijke fabriek van stoom- en i andere werktuigen te Amsterdam is Zaterdag aan de marinewerf afgeleverd 's rijks stoomkanon- neerboot lllfr, voor rekening van het departement van marine aan die fabriek, zoowel wat de machine als het vaartuig betreft, aangebouwd. 's Heer Arendskerke. Lieten de veld vruchten zich tot vóór een paar weken hier in onze omgeving nog vrij goed aanzien, thans door den aanhoudenden regen, soms gepaard met ruwe windvlagen is de hoop der landbouwers zeer verminderd. Enkele artikelen als vlas en karwei, het eerste tengevolge van den regen en het andere tengevolge van den wind, zijn zeer beschadigd. Erwten zijn door beiden (regen en wind) zoodanig tegen den grond geslagen, dat zij beginnen te rotten. Ook aan de andere, zoo wel winter- als zomervruchten, is tengevolge van de weersgesteld heid min of meer beschadigd. Aardappelen zijn door het vele nat niet best van smaak, hier en daar begint zich ook reeds de gevreesde ziekte in loof en knol te vertoonen. Suikerbiet, tuin en boomvruchten, 't verlangt alles naar droogte en zomerweder. In de op heden gehouden vergaderingen van de Middelburg sche Muziekvereeniging en de zang ver eeniging tot Oefening en Uitspanning zijn benoemd tot orchest-directeur, de heer A. de Jong, kapel meester van het muziekkorps der dd. schutterij alhier; tot onderwijzer op de zangschool en directeur der zangvereeniging, de heer Hans Gleuvers, pianist uit Keulen. Yllssingeiïj 14 Juli De bootsman van het stoomschip Prinses Elisabeth die vóór eenige dagen bij het verlaten der pier van Queenboro, zwaar aan het hoofd verwond werd door het springen van de schijf eener verhaalklamp, is hedennacht, na een verschrikkelijk lijden in het gasthuis alhier bezweken, nalatende eene weduwe met drie jonge kinderen. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretaris-' sen in Zuid- en Noord-Beveland heeft haren afge treden voorzitter, den heer J. h. Bybau, benoemd tot eerelid der vereeniging. Te Tilburg is verleden Vrijdag een Vrijgezel van 76 jaren in ondertrouw opgenomen. De Zigeuners, die laatstelijk te Zutfen zijn gecampeerd geweest, hebben gisteren middag circa 5 uren hun leger opgeslagen op de Turfmarkt te Zwolle. Zij zullen daar eenige dagen vertoeven, het ketellappersvak uitoefenen en door het geven van zoogenaamde voorstellingen trachten eene massa Zwolsche dubbeltjes in te palmen. Figaro bevat een antwoord van Albert Wolff aan Emile Zola, die hem beschuldigd had, de oor zaak te zijn, dat Sarah Bernhardt haar ontslag genomen heeft als sociétaire der comédie fran. caise. Wolff werpt als de schrijver van de Courrier de Paris, waarin haar excentriek optre den te Londen werd veroordeeld, die beschuldiging verre van zich. Hij heelt ook Sarah Bernhardt naar haar publiek leven beoordeeld; dat is zijne roeping als schrijver der kroniek van den dag, doch hij houdt zich overtuigd, dat de gevierde tooneelspeelster alleen daarom de comédie fran- gaise verlaatomdat haar de schitterendste aan biedingen uit Amerika zijn gedaan en zij als sociétaire minder verdiende dan mile Croizette. Cairo. De khedivè neemt de controle der Europeesche mogendheden aan. De onderhande ling over de internationale commissie van liqui datie duurt voort. In het personeel der provinciale administratie zullen groote veranderingen gebracht worden. 12 Juli. 's. av. 11 u. 60 gr. 13 's morg 8 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 5 u. 63 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 14 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 5 u. 63 gr. Hoek, 11 Juli, Heden werden alhier aanbe steed: de onderhoudswerken aan het waterschap Loven en Willemskerke, voor 1469; en de verdedigingswerken aan den Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder, voor f 590; beide aangenomen door den heer D. Tholens, alhier. Hetgeen ons uit Oostburg geschreven werd omtrent de aanbesteding van eene bazaltglooiing door het waterschap der sluis aan de Wielingen, Midd. Ct. van 12 Juli, behoeft eenige verbetering. Aannemers waren de heeren C. van der Hooft te Ter Neuzen en D. Tholens te Hoek, aan welke het werk dadelijk is toegewezen. tweede kamer. Bij de kamer zijn ingezonden de twee volgende wetsontwerpen 1° crediet van f 36,803.49§ op de Indische be grooting over 1877, tot voldoening eener vordering van het departement van waterstaat, handel en nij verheid, ter zake van de verzending van brieven en drukwerken, gedurende het jaar 1877; 2° tot onteigening van de eigendommen, noodig voor de uitbreiding van het station Eindhoven van den staatsspoorweg, in de gemeente Woensel. (Van 6—13 Juli 1879.) Middelburg. Ondertrouwd: J. D. H. Luijten wed'. 41 j. met E. A. C. Vinke, wed«. 48 j. J. A. Dupon, jm. 26 j. met S. J. Diermanse, jd. 25 j. BevallenM. C. Maas, geb. Rozemond, d. P. Reijnierse, geb. Pouwel, z. A. B. Koekman, geb. Nul, d. D. Wielemaker, geb. Joosse, d. C. Ba- rentsen, geb. Wouters, z. M. Baan, geb. Geldot z. M. Malgo, geb. Van Donge, z. S. P. Sanderse, geb. Scheffer, d. S. J. van de Kop, geb. Geer vliet, d. P. Poelman, geb. Westenberg, d. OverledenE. J. Merk, wed6, van J. Kasandt, 78 jH. Maas, wed', van L. de Bruijn, 65 j. A. Andriessen, man van F. M. Breel, 24 j. L. Hoo- zen, wedr. van S. Jasperse, 76 j. J. Broeke, man van J. Geldoff, 62 j. (Yan 5—12 Juli 1879.) Vlissdtgen. GehuwdH. Muishoud, gescheiden man van M. J. van Dalsum, 55 j. met R. Visser, wed6, van C. P. Bartijn 60 j. BevallenT. Roose, geb. Vendevile, d. S. J. Fritz, geb. Van der Peijl, z. P. Swennen, geb. Van de Sande, z. A. P. Janssen, geb. Rondel, z. OverledenW. de Helt, man van M. M. Ver- brugge, 77 j. S. de Waard, d. 3 m. A. Minder hout, wedr. van M. J. Rijkaard, 77 j. J. de Witte, vrouw van R. van Zwijndregt, 76 j. L. Roose, d. 5 d. J. H. Stecher, z. 3 m. Goes. Bevallen. M. C. Brouwer, geb. Schou wenburg, d. P. Dalleu, geb. Almekinders, d. C. Goedhart, geb. Van der Plasse, d. OverledenJ. Gouwenaar, jm. 63 j. P- Bak, z. 6 j. Zierikzee. Gehuwd A. van de Velde, jm. 40 j. met C. Erkes jd. 28 j Bevallen: H. H. Vogelsang, geb. Mainz, d. D. Kandel, geb. Van de Velde, d. J. van Schelven, geb. Van Setten, z. Overleden: F. L, Aarts, z. 2 tm M. Neerhoudt, jd. 21 j.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2