BUITENLAND. Récl ames. Ingezonden Stukken Zeetijdingen. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ijs, Marine en leger. Rechtszaken, ütmïpm. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. Men schrijft ons: Op grond, dat in het algemeen de kosten van het personenvervoer bij de spoorwegen niet door de ontvangsten uit dat verkeer gedekt worden, heeft men wel eens voorgesteld de vrachtprijzen te verhoogen. Gelukkig heeft men begrepen, dat niet alleen de ontvangsten der verkochte plaats biljetten en bagage de voordeelen zijn, die de spoorwegen uit het personenvervoer trekken, maar heeft men ook een open oog gehad voor de indirecte voordeelen, welke uit personenvervoer ontstaan, en naar andere middelen uitgezien om die uitgaven meer in overeenstemming met de ontvangsten te brengen. De voorname oorzaak van de groote uitgaven met betrekking tot de ontvangsten bij het perso nenvervoer ligt, dit is algemeen erkend, in het weinig nuttig gebruik dat van het materieel wordt gemaakt. Wij zullen de redenen die daartoe aanleiding geven niet onderzoeken, maar enkel eenige feiten aangeven. Volgens hot verslag der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over het jaar 1878, was de percentsverhouding van het aantal reizigers tot het aantal beschik bare plaatsen in: le klasse 2e klasse 3e klasse totaal 1878 9" 2077 21" 19"1 1877 9" 21" 2407 20" 1876 902 20" 24'8 20" 1875 910 20" 24" 20" 1874 8" 19" 26" 21" zoodat éen reiziger kwam op het volgende aantal beschikbare plaatsen le klasse 2e klasse 3e klasse totaal 1878 1078 4_81 4" 5ï0 1877 1078 £61. 4ie 480 1876 lloo 4.34 4" 485 1875 10" 485 4" 4S0 1874 11" 511 378 45s Teneinde nu een meer nuttig gebruik van materieel te kunnen maken, begint hoe langer hoe meer het denkbeeld veld te winnen om op wegen met zwak verkeer stoomrijtuigen in" dienst te stellen, en is het tegenwoordig bij de technici een punt van overweging hoe zulk een rijtuig moet vervaardigd zijn, om het best aan de eischen, die men het stelt, te kunnen voldoen. In België neemt men reeds sedert een paar jaren proeven met een rijtuig, vervaardigd naar de plannen van den ingenieur Belpaire. In den loop van het vorige jaar hadden, zoowel op den Niederschlesisch- Markisehen, als op den militairen spoorweg, proeven plaats met het stoomrijtuig systeem Bowan, die evenwel tot geen beslissend resultaat hebben geleid, wijl het stoomrijtuig meer bijzonder ingericht was om dienst te doen op tramwegen. Sedert is op voorstel van den ingenieur Weis- senborn te Berlijn, die ook de stooinrgtuigen op de tramwegen aldaar heeft ingevoerd, een stoom rijtuig vervaardigd, dat aan de eischen, die men het bij spoorwegexploitatie stelt, volkomen schijnt te voldoen. Het groote verschil tusschen het stelsel Belpaire en Weissenborn ligt daarin, dat bij het stoom rijtuig Belpaire de machine en rijtuig een geheel vormen en niet van elkander kunnen gescheiden worden, terwijl zulks bij het stoomrijtuig Weis senborn wel kan geschieden. Dit ie natuurlijk een groot voordeel. Het aantal zitplaatsen van het stoomrijtuig Weissenborn bedraagt 45. De gemiddelde snel heid waarmede bij de proeven gereden werd, be draagt 285 kilom. per uur, terwijl achter het stoomrijtuig nog twee beladen kolenwagens waren gehaakt. Bij dezen rit bedroeg het cokesverbruik 3.1 kilogr. per kilometer, op de overige ritten daarentegen, toen het stoomrijtuig alleen liep, was dat verbruik slechts 1.6 tot 1.8 kilogr. per kilometer. ridderorden. Verlof verleend aan de 'neeren R. Muntz, consul-generaal, en H. Silberstein, vice-consul der Nederlanden te Odessa, tot het aannemen van het ridderkruis, respeccivelijk van de 3e en 4e klasse, der orde van Danilo, hun door den vorst van Montenegro geschonken. rijks hoogere burgerscholen. Op verzoek eervol ontslag verleend aau W. J, van Goor, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, en in zijne plaats benoemd C. E. Péan, waarnemend leeraar aan die school. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond J. van de Linde. pensioenen. Op pensioen gesteld de vice- admiraal PA. van Beës, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van directeur en kommandant der marine te Willemsoord, ter zake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor zijne vele en goede diensten aan den lande bewezen, en toekenning van een jaarlijksch pensioen van 3000 en eene verhooging van dat pensioen, ter somma van f 825 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. marine. Bevorderd tot vice-admiraal, de schout bij-nacht B. L. de Haes; tot schout bij nacht, de kapiteins ter zee W. B. F. Escher en J. A. Vandevelde; tot kap. t/z,, de kap.-luit. t/z., W.J. bcholten van Aschat en J. A. Baart de la Faille tot kap. luit. t/z., de luits. t/z. le kl. H. J. van Broekhuyzen en W. van Oorschottot luit. t/z. Ie kl. de luit. t/z. 2e kl. W. van Hasselt en i-V von Schmidt auf Altenstadt; de hierboven bevorderde vice-admiraal B. L. de Haes benoemd tot directeur en kommandant dei- marine te Willemsoord, onder eervolle ontheffing van ae thans door hem waargenomen betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluisde hierboven bevorderde schout bij nacht J. A. Vandevelde benoemd tot directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te 's Gravenpolder c. a. J. Contant, thans ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te 's Heerenberg. consuls. De heer A. J. J. Lemattre, door den consul generaal der Nederlanden te Parijs benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Caen, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. Het vice-consulaat der Nederlanden teHonfleur is opgeheven. In de gisteren alhier gehouden jaarlijksehe algemeene vergadering van het Onderwijzers-ge zelschap in het eerste district van Zeeland waren, onder voorzitting van den districts-schoolopziener mr. C. J. Pické, ruim 70 gewone en honoraire leden opgekomen. De provinciale inspecteur was verhinderd de vergadering bij te wonen. In eene openingsrede wierp de voorzitter een terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar. Hij herdacht de verliezen, door het vorstenhuis ge leden, en het overlijden van twee Zeeuwen, de heeren mrs. Yis en T. A. Lambrechtsen, die op verschillend gebied in het belang van het onder wijs waren werkzaam geweest. De sedert de laatste vergadering tot stand gekomen wet op het lager onderwijs, waarvan het tijdstip van invoering nog onzeker is, zal in hare werking ongetwijfeld blijken eene aanmerkelijke schrede voorwaarts te zijn op den goeden weg, zoowel ten opzichte van het onderwijs als van de onder wijzers. De heide aftredende bestuursleden, de heeren C. Broerse en M. de Mol, werden herkozen. De heer P. Kwekkeboom, hoofdonderwijzer te Arnemuiden en oud-leerling van wijlen den be kenden P. J. Prinsen, houdt eene redevoering over dezen opvoedkundige en schrijver van ver schillende werken op onderwijskundig gebied, die, volgens den spreker voor zijn tijd een licht was in de onderwijzerswereld. Na afloop van nog eenige huishoudelijke werk zaamheden werd om éen ure een rijtoer naar Domburg gemaakt, vanwaar men weder in tijds terug was om zich te zes uren te vereenigen aan een gemeemchappelijken maaltijd in het Schutters hof alhier. Onder het diner werd een telegram ontvangen, waarin de provinciale inspecteur zijne belangstel ling in de vergadering te kennen gaf. Dit tele gram werd door den voorzitter namens de vergadering onmiddelijk beantwoord. Zoo te Middelburg als te Domburg werden door de Oncierwijzers-zangvereeniging onder leiding van den heer J. van iSluijs zangstukken uitge voerd. Gisteren i3 aan de universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer L. W. van der Siuijs, arts te Maurik, op eene dissertatie over den scoliotischen thorax. Aan den heer D. J. H. Joosten is eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium te Haarlem, omdat het teekenen niet meer opge nomen is onder de vakken, die daar worden onderwezen. Door de rij kscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen is van Dinsdag tot en met Donderdag te Leeuwarden zitting ge houden. Zij heeft verleend het diploma van 2en stuurman op de groote vaart aan J. Bruins en H. Parson, beide van Amsterdam en van 3en stuurman op de groote vaart aan H. J. Poster, van Groningen, en L. Van Dijk Blok, van Am sterdam. Afgewezen zijn 8 eandidaten, waarvan 2 wegens onvoldoende geziehtsscherpte. De afdeeling Volksonderwijs in de gemeente Opsterland is ontbonden. De aanwezige gelden, zullen na afrrek van het verschuldigde aan het hoofdbestuur, gestort worden in de Nutsspaarbank om ter geschikter tijd besteed te worden ten nutte van het onderwijs. De onlangs uitgevaardigde bepaling, waarbij de luchtruimtein kazernes 16 M3 per man moet worden gerekend, zal ten gevolge hebben, dat bij het onder de wapens komen der miliciens, in de meeste garnizoenen gedeeltelijk de gewone linnen tenten tot huisvesting der troepen zullen moeten gebezigd worden. Wij vernemen dat het proces, aanbangig tus schen de reederij van de Italiaanscbe bark Aporti, die in Mei jl., ter reede van Vlissingen door de Engelsche stoomboot S. A. Sadler aangevaren en daarna gezonken is, en die van laatstgenoemde stoomboot gegindigd is, door de aanbieding van eene minnelijke schikking. Het schijnt in confesso te zijn, dat de schuld aan de Engelsche stoom boot ligt; zoodat de reederij van de Italiaansche bark algeheele schadevergoeding krijgt. Vlissingen, 11 Juli. De pleiziertrein, die aanstaanden Zondag van Antwerpen vertrekken zou met bestemming naar Vlissingen en Middel burg, is wegens aanhoudend ongunstig weder uitgesteld tot Zondag 20 dezer. De uren van vertrek en aankomst blijven dezelfde. SSciühea&zand. In het begin dezer week werd uit den bak van een rijtuig, dat alhier af gespannen was, wijn ontvreemd. Tegen den dader, zekere J. v. S., werd door de politie procesver baal opgemaakt. De Gelderlander is niet bijzonder ingenomen met onze bronzen munt. Hij schetst ze aldus „Beschouw aan de eene zijde dat onnavolgbaar wortelloof rondom die onberispelijke cijfers; aau de andere zijde dien mooi opzittenden kardoes met een bosje potlooden in den eenea en een vouw been in den anderen poot, en met een muizenval op den ruigen kop." Eergisteren namiddag maakten een drietal heeren op een ouderwetsche, doch eigenaardige wijze een pleziertochtje van Katwijk langs het strand naar Scheveningen. Een zeilwagen n. 1. diende hun als voertuig en bracht hen in ongeveer twee uren op de plaats hunner bestemming. Zooals bekend is, bestaat do zeilwagen uit het onderstel van een gewone badkoets, waarop een mast, zeilen en een roer zijn aangebracht. De wind, die gisteren stevig nit het noordwesten blies, maakte bet den strandvaarders mogelijk ook den terugtocht zeilende te volbrengen. Aanstaanden Maandag zal de boedel van den voortvluchtigen L. Pincoffs op last der cura toren worden verkocht; drie dagen zijn voor de bezichtiging gesteld en de belangstellenden liever nieuwsgierigen zijn zóo groot in getale, dat bereids den eersten dag nabij drieduizend toegangsbiljetten zijn afgegeven. Dat het in de beide volgende dagen even druk zal zijn als op heden ligt voor de hand. De woning aan het Willemsplein te Botterdam getuigt van een weel derigheid, die de aandacht van eiken bezoeker zeker niet zal ontgaan en stof tot nadenken geeft. 11 Juli. 's. av. 11 u. 56 gr. 12 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 66 gr. De Fransche kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de begrooting voor 1880. In tegenstelling met andere parlementen, die zeker meer bij de hand zijn en dat werk in een paar maanden kunnen afhameren, neemt de Fransche kamer daarvoor vijf volle maanden. Twee mil- lioenen-speechen werden gisteren gehouden, eene door den heer Brisson, president van de begro tingscommissie, en eene door den heer Léon Say, minister van financiën. De heer Brisson zeide, dat de commisie geregeld wilde voortgaan met opheffing der belastingen, na den oorlog als buitengewonen maatregel geheven. De minister is het over dit beginsel volkomen eens met de commissie, maar verschilt van haar in de toe passing omtrent enkele onderdeelen. Wij laten hier de cijfers der begrooting volgeD, zooals zij door de regeering zijn voorgesteld, in millioenen franken. I nkomsten. Directe belastingeD 381.3 Speciale heffingen, gelijkgesteld aan de directe belastingen- 25.3 Opbrengst van andere domeinen dan staats- bosschen14.8 Opbrengst van de staatsbosscben38.1 Indirecte belastingen: Registratie en zegel638.8 Inkomende rechten en zout307.5 Andere indirecte heffingen1.059.8 Postwezen.108.1 Telegraafwezen21.1 Diverse inkomsten: 3 pet. op het inkomen van roerende goederen 34.2 .Opbrengst der universiteiten. 4.6 Geldboeten9.1 Inkomsten van Algiers27.9 Inhouding enz. voor pensioenen19.4 Verschillende baten52. Praelevement uit het goed slot van 1876 tot bestrijding der nadeelige gevolgen van de her vormingen in post- en telegraafwezen 18. Uit gav en. Financiën (le afd. staatsschuld en wetgevende macht) 1.232.2 Justitie34.3 Buiten]andsche zaken13.2 Binnenlandsche zaken en Algiers67. Financiën (2e afd. algemeene post- en telegraaf dienst en algemeene dienst van het leger) 23.9 Marine en koloniën21.2 Oorlog568. Onderwijs en schoone kunsten194.4 Eèredienst56.3 landbouw en handel8. Openbare werken89.7 Kosten van perceptie enz326.3 Terugbetalingen, enz. 118.5 Op deze begrooting van ruim 2750 millioen franken beeft de commissie uit de kamer eene bezuiniging op de uitgaven voorgesteld van ruim 5§ millioen, terwijl zij de inkomsten ruim twee millioeu lager wil ramen. Zij gaat daarin slechts ten deele mede met de door den minister voor gestelde vermindering van patent en inkomende rechten, doch stelt voor de belasting op papier en stearine af te schaffen. Heden is het lijk van prins Louis Napoleon, dat eergisteren in Engeland is aangekomen, ter aarde besteld. Het Engelsche hof en het leger nemen de uiterste vormen van wellevendheid en deel neming in acht. De koningin zal zich op den weg van den lijkstoet bevinden en de prinsen zullen tegenwoordig zijn in de kerk, waar kar dinaal Manning eene lijkrede zal houden. 'tKan den kardinaal niet aan stof ontbreken bij dit treffend sterfgeval, dat voor zoo velerlei aan schouwing vatbaar is. Prins Napoleon zal misschien bij deze gelegenheid aanleiding vinden om een woord te spreken, waaruit men zijne be doelingen voor de toekomst kan afleiden. Men wordt nieuwsgierig naar de oplossing van het raadsel van dezen nieuwen sphinx. Misschien zegt bij ook nu nog niets, onder inroepen van de waarheid que <jertaines douleurs sont muettes. De nieuwe Bumeensche quaestie blijft zeer in gewikkeld. Te Weenen hebben de gezanten der mogendheden over de zaak gepraat,' en zij zijn tot het besluit gekomen om de zaak tot het uiterste door te zetten. Oostenrijk zou beginnen met uit den naam van al de mogendheden aan de regeering te Bucharest te vragen welke maat regelen zij denkt te nemen om de uitvoering der bepalingen van het Berlijnsche congres te ver zekeren. De regeering zal dan wel haar goeden wil betuigen, maar de laatste berichten be vestigen het weder de kamers zullen noch aan haar, noch aan eenig ander ministerie op dit punt toegeven. Dat is eene netelige zaak. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudenszoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Kostelooze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. Mijnheer de redacteur Mag ik voor onderstaande kleinigheid een plaatsje in uw geacht blad verzoeken: Uit het verslag van de provineiale staten dezer provincie is mij gebleken, dat er groote plannen bestaan tot verbetering van den stoombootdienst op de Schelde. Velen met mij zullen zeker met verlangen eene verbetering te gemoet zien. Onder deze verbete ringen zullen zeker in de eerste plaats wel be- hooren, dat men in 't vervolg ook na des morgens half elf nog uit Ter Neuzen kan vertrekken misschien dan wel om elf uren enfin ieder half uur later geeft verbetering. In de tweede plaats zal er zeker wel gezorgd worden, dat men 's namiddags om halt twee uit Breskens vertrekkende gedurende den winter- dienst en dan op die dagen dat er 's namiddags naar Ter Neuzen gevaren wordt niet te Vlissingen aankomt, als de boot naar Ter Neuzen 1 of 2 minuten vertrokken is. Beide aangehaalde punten zullen behooren tot verbetering van den dienstnaar een derde punt waarnaar velen, en niet het minst mijne Middelburgsche en de van elders aldaar vertoe vende confraters, verlangen is: een uitbreiding van den dienst, hl. de eerste of vroegboot uit Middelburg te doen vertrekken en de laatste boot aldaar te doen aankomen. Ik geloof wel, dat een iedey die dit leest, het nut en het gemak van dezen nieuwen dienst zal beseffen en het daarom overbodig zal zijn hier over uit te weiden. Een verzoekschrift in dezen geest door belanghebbenden in Walcheren en aan deze zijde der Schelde aan heeren gedeputeerde staten zoude misschien in staat zijn die heeren te bewegen tot het nemen van een proef, die zeker vooxdeeliger zal uitvallen dan die op de Boven schelde. U dankzeggende M. de B. voor de mij verleende plaatsruimteverblijve in afwachting van de dingen die komen zullen Iemand die veel met de stoom bootdienst op de Schelde te maken heeft. Kanton Oostburg. De Schoener Houthandel is heden in het droog dok alhier gehaald. Vlissingen, 12 Juli. Binnengekomen de Ned. schoener Adriana Wilhelmina, gezagv. Reijnhout, van New-Castle naar Breskens. Vertrokken: de Engelsche bark Gleaner, gezagv. Flowerday, naar New-Castle, en het Russisch keizerlijk jacht Standert, kommandant Lazareff, om de West. Bergen op Zoom, 11 Juli. Boter per stuk/" 0.82 per halve kilo 0.57. Eieren per 26 stuks f 1.00. Zwolle, 11 Juli. Bij een aanvoer van p. m. 1000 stuks vee op de markt en op de verschil lende stallen, was de handel heden treurig gesteld. Vaste marktprijzen zijn schier niet te bedingen geweest. Men kocht en verkocht zoo goed men kon. De uitslag der besteedde prijzen is deze: vette koeien en ossen aan bouten 60 a 65 ct.; dito stieren 50 a 57§ ct.; dito kalveren 70 a 75 ct.; dito schapen 60 a 67J ct.; alles per KG. Neurende koeien f 125 a ƒ195; versch gehoefde dito f 130 a f 190herfstkalvende dito f 100 a f 175guste koeien en ossen voor de vetweiden f 110 a f 155; neurende schotten en vaarzen ƒ115 a 195; guste dito ƒ100 a ƒ180; jarige spriugstieren 65 a ƒ95; dito fokkalveren ƒ60 a 80vaarspinken 65 a 90 ondermelkkal- veren 20 a 60nuchtere kalveren 5 a 7 lammers ƒ5 a 7. Varkens. Op p. m. 75 wagens waren p. m. 500 biggen aangevoerd. Voorts nog 150 magere varkens. Deze soorten, alsmede vette varkens met williger handel tot vorige markt prijzen. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgttarwe en paarden- boonen niet aangevoerdrogge 6 a 6.50boek weit 7 a 7.50; gerst 6 a 6.40, aardappelen 5 a ƒ8. Boter per kilo 0.90 a 1.20; per 20 kilo of 1/8 vat prima kwal. 23.50 a ƒ25.50;

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2