BUITENLAND. Laatst® berichten. Zierikzee in 1878. Benoemingen en besluiten. Ond er wijs. Land bouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. zich uitnemend en oogste aller bijval in. Het vuurwerk is bewaard voor den avond, waarop we het feest nog eens dunnetjes zullen overdoen. In een te Veendam gehouden vergadering van deelnemers in de te vestigen Naamlooze tramway- maatschappij werd tot vestiging dier maatschappij besloten en aan de bestaande voorloopige com missie een uitgebreid mandaat verleend, om de verdere voorloopige werkzaamheden op zich te nemen. De verkiezing in de prov. st. van Friesland van jhr. mr. J. H. F. K, van Swinderen tot lij van de eerste kamer is door het lot beslist. Bij eene herstemming tusschen hem en den heer D. D. Breuning, te Wolvega, vroeger lid van gedep. staten, staakten de stemmen; ieder verkreeg 22 stemmen, terwijl 2 briefjes in blanco waren en beide heeren (ze zijn leden der staten) zich vóór de herstemming hadden verwijderd. Overeenkom stig het laatste lid van art. 83 der prov. wet, had nu de beslissing door het lot plaats. Op den heer S. Hingst, lid van de tweede kamer, waren bij de eerste stemming 11, bij de tweede vrije stemming 6 stemmen uitgebracht. (Slot.) Gasfabriek. Het getal gasverbruikers was 275. De meters wezen een verbruik aan van 180,777 M3. De prijs was 10 cent per M3. Het ver bruik leverde een netto bedrag op van 15,483.87. Het totaal der baten van gas, meterhuur, verkoop van bijproducten, materieel en diverse ontvangsten /19,964.09§. Over 1878 is een winst van 1,675.96J gemaakt, dat met het oog op de uitgaven voor verbetering van de kanalisatie niet ongunstig schijnt te zijn. Handel en nijverheid. Van de zout ziederij, wat de uitgebreidheid van haar debiet betreft, de tweede in Nederland, beliep de inslag 2,390,000 en de uitslag 2,350,000 kilo's. De in- en uitslag der zeepziederij was 65,000 kilo's. De leerlooierij werkte met 8 personen en 22 kuipen. Opgeheven zijn de houtzaagmolen, de bierbot telarij voor buitenlandsche verzending, de fabriek van stoomwerktuigen, de borstelfabriek. Lijken genoeg. Langs de haven van Zierikzee werden o. a. ingevoerd: 362,000 liters bier, 822,500 kilo's bloem, 113,100 liter gedestilleerd, kunstmest en chili-salpeter voor f 9240, petroleum 159,000 liters, wijn 55,600. Uitgevoerd8,236,000 kilo's suikerpenen, 80,000 kilo's hooi840 stuks hoornvee. 1036 schepen, metende 60,269 tonnen, zijn de haven in- en uitgevaren. Ingeklaard werden 66 en uitgeklaard 37 schepen. O n d e r w ij s. De uitgaven waren lager onderwijsf 20,454,95^ armenbewaarschool150, oefenschool39,20 zangschool70,70 gymnastiekschool300, latijnsche school n 1530,— middelbaar onderwijs16,277,45 f 38,822.30è De ontvangstenmet inbegrip eener rijkssubsidie van 7000 f 14,150,66 j Zoodat de uitgaven de inkomsten overtreffen metf 24,671.64 Op de verschillende dagscholen te zamen was het cijfer der schoolbevolking 1154. De avondschool voor jongens telde 57, die voor meisjes 43, de zangschool 19, de gymnastiekschool 204, de burgerbewaarschool 60, de armenbewaar school 127 leerlingen. Sir John vond dat het wreed zou wezen meer in bijzonderheden te treden; Jasper dacht blijk baar dat zij alles wist en dat de dood hem van alle beloften ontsloeg en sir John had het hart niet hem te zeggen dat het arme kind hem dien vorigen dag waarschijnlijk in de grootste spanning gewacht had. Hij wenkte Elisabeth even bij hem te komen en fluisterde haar op droeven toon toe: „Wij hebben geen van allen gedacht aan dat arme meisje dat gisteren zijn vrouw had moeten worden." Bij die woorden kwam er een vluchtige blos over haar bleek gelaat. „Hij kan nu immers niet trouwen," sprak zij schielijk. „Dat weet ik welmaar wij hadden er toch aan moeten denken dat zij hem gisteren wachtte. „Zij zal het wel weten," viel Elisabeth hem met schrille stem in de*rede. „Hoe kan zij het weten? Wij hebben het gisteren eerst vernomen en er is geen telegram aan haar gezonden." Elisabeth bedekte haar gelaat met hare handen. Dat had zij ook vergeten. Zij had aan niets anders gedacht dan dat Jasper nu niet met Eva kou trouwen. „Het is mijn plicht, vervolgde sir John. „Toch niet om haar naar hier te brengen!" yiel zij angstig in. „Doe dat niet sir John Het getal leerlingen op de bewaarschool van de vereeniging voor christelijk onderwijs vind ik niet opgegeven, dat op de bewaarschool voor Roomsch-katholieke kinderen is 104. De verschillende brei-, naai- en zitschooltjes telden 165 leerlingen. Naaien en breien schijnt ook invloed te hebben op het geloof. Er zijn althans o. a. eene open bare brei- en naaischool en een Roomsch-katholieke. Hoe dat ik wou dat Hij eens kwam, Die kinderen in zijn armen nam, En vast wel anders leerde. Als wij het getal leerlingen der christelijke be waarschool, als in 1877, op 60 stellen, dan blijkt het dat er op de bewaar-, naai-, brei- en zit- scholen dagelijks 516 kinderen voor hun plezier uit zijn. De nieuwe cursus aan de hoogere burgerschool werd geopend met 60 leerlingen voor volledig onderwijs en 12 leerlingen voor enkele vakken. Uit een negenjarig overzicht blijkt dat het eerste cijfer toe- het laatste afneemt. De burgeravondschool werd geopend met 47 leerlingen. Be algemeens Nederlandsche vrouwenvereeniging Tesselschade heeft in Mei hare algemeeue verga dering gehouden en thans een gedrukt verslag verspreid over hare werkzaamheden in het afge- loopen vereenigingsjaar 1878/79. Aan dat verslag ontleenen wij enkele opgaven. Het cijfer van het uitbetaald werkloon, dat de maatstaf van den bloei is van den éenen tak der werkzaamheden, is gedaald en wel zoo aanmer kelijk, dat 4000 minder uitbetaald werd dan ten vorigen jare. Het totale cijfer bedraagt f 13,307.69 Het ledental klom tot 2074, en bedroeg dus 89 meer dan in het vorige jaar. Eene nieuwe afdeeling (Arnhem) en een correspondentschap (Baarn) werd de vereeniging rijker. De afdeeling Middelburg telde 91 leden en donateurs en 12 werksters. Te Goes waren deze getallen 48 en 9. Omtrent den aard der werkzaamheden blijkt uit de opgaven der afdeelingen, dat deze o. a. ook bestonden uit borduren met gouddraad op damast, machinaal plooien (plisseeren), kantmaken (niet voordeelig gebleken), kantdichten, pointclair borduren, bouquetjes uit brood maken, op albast, op hout en andere stoffen schilderen, postzegel- werk (vindt minder aftrek), enz. Dit alles buiten het meer gewone werk. Op de prijsvraag: „handleiding over kunst, toegepast op vrouwelijke handwerken," zijn zes antwoorden bij het hoofdbestuur ingekomen, die door eene commissie van drie dames zullen beoordeeld worden. Aan de toelichting tot deze prijsvraag door een der dames van het hoofdbestuur ingezonden, ontleenen wij het volgende aangaande den werk kring der vereeniging. „Het is reeds meermalen gezegd, maar het kan niet genoeg herhaald worden, het gewone werk kan Tessekchade's toekomst niet zijnde fabriek levert alles zoo goedkoop, met den kloosterarbeid van het buitenland is niet te concurreeren, in fijn naaiwerk kan geene beschaafde vrouw haar onderhoud vinden. „Het verminderd cijfer werkloon spreekt duide lijk in denzelfden geest. Wil Tesselschade werk blijven leveren, dan ga van haar uit bovenal het kunstwerk, dat werk waartoe ontwikkeling en kennis vereischt wordt, dan wende het bestuur alle middelen aan om die kennis te vermeerderen, dan bekroone zij niet alleen de prijsvraag, maar brenge ze bovenal in beoefening." De vereeniging heeft een schoonen en nuttigen werkkring gekozen en reeds menige vrouw den weg gebaand om met eerlijken arbeid haar brood te verdienen. De richting waarin zij zich beweegt spreekt, behalve uit het bovenstaande, ook nog uit den in het verslag uitgedrukten wensch, waarmede wij volkomen instemmen, „dat Tessel- Laat nu niemand meer tusschen Jasper en mij komen." „Zij zal hier niet komenmaar ik zal van daag naar haar toe gaan," sprak hij ernstig. „Ik zal haar alles zeggen dat is beter dan het arme kind te laten treuren om een man die haar niet lief had." „Hij hij heeft getracht zijn plicht te doen," zei Elisabeth. „Arme Eva!" „Ja, wel arme Evazei sir John, wiens mede lijden opgewekt was door het ontvangen telegram. „Bedenk wat zij moet geleden hebben 1 De arme Jasper schijnt haar geheel vergeten te hebben nu hij u heeft." „Ik zou ook eens zijn vrouw geworden zijn en in mijn hart ben ik steeds de zijne geweest en zal het blijven tot aan mijn dood toe." „Mijn kind," denk niet dat ik niets voor u gevoel, gij hebt u gedurende uw moeielijk leven zeer edel gedragen maar „Zij zal hem wei vergeten en iemand anders huwen," zei Elisabeth, bij wie een soort van jaloezie op die laatste levensdagen van Jasper werd opgewekt door dit gesprek. schade door alle haar ten dienste staande midde len, zoodanigen invloed op de Nederlandsche vrouwen oefenen zal, dat, zoowel bij bestellingen als bij uitvoering, van geen andere zaken meer sprake zij, dan van die, welke door doelmatigheid en technische uitvoering uitmuntendetevens, zoover zij hiervoor vatbaar zijn, beantwoorden aan de eisehen van het schoonheidsgevoel, dat meer en meer iedere beschaafde Nederlandsche vrouw moge bezielen." rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend aan mr. J. W. F. Bouberg Wilson, als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Brielle. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Marum, jhr, C. J. Lewe van Aduard; posterijen'. Benoemd tot commies der poste rijen van de vierde klasse G. Strumper, thans surnumerair der posterijen. Op de voordracht voor de betrekking van ree tor aan het gymnasium te Dordrecht zijn geplaatst de heeren S. J. Warren, conrector te Zwolle, en dr. G. van Helbergen, conrector te Delft. Tot leeraar in de natuurkundige weten schappen aan de H. B. S. te Hoorn, is benoemd dr. Steenhuis, te Groningen. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus te Maastricht is benoemd de heer H. J. Eymael, directeur der H. B. S. te Venloo. De WekTcer deelt een staat mede van den uitslag van het voorj aars-examen voor het lager onderwijs van 1879 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt dat het bedragen heeft het getal Aang. Geëxam. Toeg. Afgew. In Noord-Brabant 289 276 167 199 Gelderland 387 364 229 135 Zuid-Holland. 622 622 343 279 Noord-Holland. 680 645 292 353 Zeeland 88 85 55 30 164 159 92 58 330 319 200 118 154 147 107 35 Groningen 239 228 152 64 Drente 60 58 41 17 Limburg 223 212 179 33 Blijkens bovenstaande opgaven zijn er gevraagd 3236 akten, is voor 3115 akten-examen afgelegd, zijn uitgereikt 1857 en geweigerd 1231 akten. De uitslag is dus, dat 59.6 pet. der geëxami- neerden zijn geslaagd. In de cijfers van het hulppersoneel, zoowel mannelijk als vrouwelijk, meent genoemd onder wijsblad vooruitgang op te merken. Er bestaat, zegt het, gegronde verwachting, dat het jaar 1879 een grooter aantal hulponderwijzers en hulpon- derwijzessen zal opleveren dan zulks in een der laatste tien jaren het geval was. Omtrent den oogst in de Haarlemmermeer wordt aan de Eaarl. Ct, bericht: Het gras heeft zich laat ontwikkeld; het staat thans goed; hooiland is hier weinig- De klaver kwam vrij goed door den- winterzij wordt voor een groot deel afgeweid. De rogge laat veel te wenschen over; gerst staat redelijk; de tarwe heeft veel van vorst te lijden gehad, zoodat ver scheidene stukken moesten worden uitgeploegd; het gewas belooft slechts middelmatig te zijn. Haver, erwten, boonen, vlas, karwij- en mosterdzaad staan over het algemeen vrij goed, koolzaad minder. De aardappelen zijn goed boven den grond gekomen; de vruchtboomen beloven veel. Het vee is gezond; alleen onder de varkens heeft eene besmettelijke ziekte geheerscht. Te Sluis en te St. Anna ter Muiden komen gevallen van mazelen voor. Het gedenkteeken voor Menno Simonsz is te Witmarsum geplaatst. Vermoedelijk zal in Augustus de plechtige onthulling plaat8 hebben. Twee personen uit Rotterdam, die bij Pin- coffs aldaar, volgens hun zeggen, een goede be trekking hadden bekleed, vervoegden zich gisteren bij den rijksveldwacht te Assen, om als bede laars in de kolonie Veenhuizen te worden opge nomen. Laatsth Zaterdag is de oud-burgemeester van Sippenaeken (Belgisch Limburg) door de maréebaussées aangehouden en naar het huis van arrest te Verviers overgebracht. Hij wordt be schuldigd van een menigte bedriegerijen, waarvan hij door zijne gemeentenaren is aangeklaagd. Ruim 35 jaren was hij burgemeester dier ge meente en geen der ingezetenen herinnert zich, dat er ooit in dat tijdsverloop eene algemeene raadsvergadering is gehouden. Over het verband tusschen het voorkomen van diphtheritis bij menschen en bij hoenders komt een opstel voor van dr. Nicati, van Marseille, in Yallin's Revue cVhygiene van Maart 1879, naar aanleiding van waarnemingen waaruit dat ver band (in plaats en tijd) is gebleken. Het is dus zaak de hoenders goed na te zien, b. v. vóór dat ze ergens ter markt gebracht worden, en hetzelfde te doen daar, waar bij den mensch diphtheritis veel pleegt voor te komen. De zaak verdient nader onderzoek ook bij ons te lande. (N. R. Ct.) Uit Zonnemaire wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Maandag avond ontstond er, op den open baren weg, te midden der kermisgangers, om eene nog onbekende oorzaaktwist tusschen twee jongens van 17 en 19 jaren, welke uit de naburige gemeenten Brouwershaven en Noordgouwe de kermis kwamen bezoeken. Bij dien twist bracht de eerstgenoemde den ander met een mes een gevaarlijke snede in den onderbuik toe. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend, maar de ge kwetste verkeert nog in zorgelijken toestand. De dader, een niet gunstig bekende knaap, had zich terstond na het plegen van zijn misdrijf uit de voeten gemaakt, maar werd in den morgen door de ijverige politie opgespoord en door den burgemeester al spoedig tot bekentenis gebracht. Hij bevindt zich in verzekerde bewaring, en de justitie onderzoekt de zaak. De jacht vereeniging Nimrod houdt bij gelegen heid der hondententoonstelling op den Heuvel te Rotterdam aanstaanden Maaindag een wedstrijd in het schieten op glazen ballen, die, door een vernuftig gedachten toestel opgeworpen, in de lucht ongeveer de bewegingen eener duif maken. In Amerika is deze wijze van het beproeven der behendigheid van den schutter algemeen inge voerd in plaats van het duivenschieten, dat aan sommige Europeesche badplaatsen nog groot vermaak schijnt te geven. De burger-ij sclub Eendracht maakt macht te Dokkum heeft op politiek gebied tredende, getoond hare leuze op zonderlinge wijze getrouw te zijn. Zij stelde vier candidaten voor den ge meenteraad, een liberaal, een middenman, een antirevolutionair en een ultramontaan. De ver broedering die zich onder schaatsenrijders open baart, zoodra het ijs de wateren bevloert, doet dus ook nog zijn invloed gelden in den zomer misschien wel omdat deze thans eene zoo treffende overeenkomst met den winter heeft. Te Veendamzegt men, zal geen van de 4 aftredende raadsleden waarschijnlijk worden her kozen, omdat zij gestemd hebben voor het besluit, dat het gemeentehuis niet tot tapperij mag ver laagd worden. (U. Dagbl.) Nfew-York. Te Memphis zijn vijf gevallen van gele koorts voorgekomen. De bevolking vlucht; de spoorwegen komen materieel te kort. Some. Het ministerie Cairoli is bijna gereed. Parijs. Het Journal des Debate bevat een bericht uit Weenen dat de vorst van Bulgarije te Konstantinopel den firman van investituur niet heeft ontvangen. Hij zal die morgen te Sofia ontvangen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed, in twee perceelen: het herstellen van de bazalten verbindingsmuren tusschen de beide sluizen, het onder profiel brengen van de daarachter gelegen terreinen en het in orde brengen der zelfregistreerende getij meters te Hansweert en te Wemeldinge, met het herstellen der oostelijke losplaats in de buitenhaven te Hansweert. Voor deze werken werd voor het le perceel ingeschreven door de heerenP. J. Visser Pz., te Hansweert, voor f 5300B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor/15190; J. Leu- nis Koole, te Ter Neuzen, voor f 5100D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 4980Jan Elenbaas, te Bruinisse, voor ƒ4925, en L. Luijk, te Hans weert, voor ƒ4868; en voor het 2e perceel: door den heer D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 2650. De raming voor het le perceel bedraagt j 4870, en die voor het 2e perceel f 2270. 0m 10 Juli. 's. av. 11 u. 52 gr. 11 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 n. 66 gr. 's av. 5 u. 62 gr. Men heeft in Frankrijk getwijfeld of Louis Blanc en zijne vrienden, de uiterste linkerzijde der kamer, wel zouden kunnen stemmen voor het ontwerp-Ferry, waardoor het onderwijs door gees telijken in Frankrijk wordt aan banden gelegd. De verdedigers toch der absolute gelijkheid van alle burgers kunnen het niet eens zijn met het zevende artikel van het ontwerp, waarbij de staat eene zekere categorie van staatsburgers uitsluit van het recht tot het geven van onder wijs. Toch hebben zij voor de wet gestemd, en de heer Louis Blanc, gevoelende dat zijne houding eene verklaring behoefde, heeft vóór de stemming de tribune beklommen en het volgende gezegd (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2