aantal belastingplichtigen als de aanslag der reeds op 't kohier gebrachten schijnt hun voor verhooging alles zins vatbaar; wordt 2050 geheven, dan bedraagt dit per ziel nog niet ten volle 2.80. De verhouding tot de hoofdsom van 's rijks personeele belasting ad f 1085.01$ wordt dan als 189 tot 100. Door die verhooging zal een vermeerdering der ge wone inkomsten met 900 worden verkregen, voldoende om behalve in het te kort op de gewone inkomsten ook te voorzien in rente en aflossing van een door de gemeente op te nemen kapitaal van f 4000, welk kapitaal alsdan kan dienen ter gedeeltelijke bestrijding van de nitgaven voor den bouw. Op grond van het bovenstaande stellen gedeputeerde staten de vergadering voor om als haar gevoelen ter kennis van de regeering te brengen dat de gemeente Baarland in de kosten van den bouw vau een nieuw schoollokaal een som van vier duizend gulden zal be lmoren bij te dragen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitge bracht door den heer Van der Have. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 87 leden, waaronder 5 leden van gedeputeerde staten. Bij de bespreking van dit onderwerp in eene der afdeelingen vond éen lid bezwaar zich met het voorstel van gedeputeerde staten te vereenigen en zulks met het oog op de vermoedelijk zeer aanstaande toepassing der nieuwe wet op het lager onderwijs, waardoor de gemeenten door de alsdan van rijkswege plaats hebbende uitkeering van 30% tot bestrijding der kosten van het onderwijs zullen worden gebaat, en als gevolg waarvan ook de gemeente Baarland in dit opzicht zal genieten en stelt daarom voor deze zaak aan te houden tot de a. s. najaarsvergadering, als wanneer meer zekerheid zal kunnen zijn verkregen, omtrent het begin der inwer kingtreding van meergenoemde nieuwe wet op het lager onderwijs. De groote meerderheid der leden in diezelfde afdeeling, rekening houdende met de noodzakelijkheid van den te nemen maatregel en van oordeel dat de gemeente Baarland op billijke wijze zal worden bezwaard, kan zich evenwel met die zienswijze niet vereenigen en gaat mede met het voorstel van gede puteerde staten. Ook de leden der beide andere afdeelingen schonken hunne goedkeuring aan genoemd voorstel, onder opmerking evenwel in eene der laatste, dat de leden betreurden de steeds buitengewone hooge opvoering der kosten voor den aanbouw van schoollokalen. De voorzitter deelt mede dat ook dit verslag aan gedeputeerde staten geen aanleiding heeft gegeven tot wijziging van hun voorstel. Daar niemand het woord verlangt wordt het voorstel van gedeputeerde staten in stemming gebracht en aangenomen met 35 tegen 1 stem, die van den heer Wagtho. (De heer Hombach was bij deze stemming afwezig.) Je. Voorstel omtrent het adres van het ge meentebestuur van Terseke om toepas sing van art. 36 der wet van 13 Augustus 185 7 (Stbl. no. 103) voor den bouw van een tweede schoollokaal met onderwij zerswoning. De gemeenteraad van IJerseke verzoekt bij adres aan den koning toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs voor den bouw van een schoollokaal met onder wijzers woning ten behoeve van eene te stichten tweede openbare lagere school, waarvan de kosten geraamd worden op f 12,007.60, hieronder begrepen 350 voor aankoop van het terrein. De noodzakelijkheid dier stichting is gedeputeerde staten bij onderzoek gebleken. Het bestaande in 1873 gebouwde schoollokaal toch, dat naar het schijnt reeds bij de opening niet ruim genoeg werd bevonden, is door toeneming der bevolking van 1071 zielen op 31 December 1872 tot 1848 op gelijk tijdstip van 1878 veel te klein geworden, zoodat voorziening dringend wordt gevorderd. Het terrein laat geen vergrooting toe, ook omdat vóór bet schoollokaal eene woning is gebouwd. Bovendien wordt eene tweede school meer bepaald noodig geacht voor de buurtschap IJersekendam. Het belang barer bewoners brengt dan ook mede om, gelijk het voornemen is, de school in bare nabijheid te vestigen en wel op een terrein aan den straatweg tusschen IJersekendam en het dorp IJerseke gelegen. Deze plaats is, ook naar het oordeel van den prov. inspecteur van het lager onderwijs, te meer geschikt omdat, terwijl de bestaande school aan het zuideinde van dat dorp wordt gevonden, dit dorp van lieverlede noordwaarts en de buurtschap daarentegen in zuidelijke richting schijnt te worden uitgebreid. Tegen het bij het adres overgelegde bouwontwerp zelf bestonden, blijkens de door gedeputeerde staten ingewonnen berichten van den inspecteur en van den rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs enz., bedenkingen welke, vooral ook met het oog op de in de wet op het lager onderwijs aangebrachte wijzigingen, van groot belang waren te achten en dan ook aan den gemeenteraad werden medegedeeld, met uitnoodiging van het ontwerp in nadere overweging te nemen. Gedeputeerde staten hebben daarop dezer dagen een nieuw bouwontwerp ontvangen, geraamd op f 16,078.67, met inbegrip van de /350 voor het terrein. De inspecteur kan aan de inrichting van het school lokaal en de onderwijzerswoning volgens dit nieuwe ontwerp zijn bijval wel schenken, doch heeft gedepu teerde staten de opmerkingen van genoemden rijks- bouwkundige (ook secretaris van de commissie door den koning benoemd om zijne majesteit voor te lichten bij de uitvoering van art. 4, 2' lid der nieuwe wet op het lager onderwijs) medegedeeld. Op grond daarvan worden nog eenige wijzigingen in het nieuwe ontwerp noodig geacht. Het gemeentebestuur is uitgenoodigd die wijzigingen zoo spoedig mogelijk aan te brengen. Inmiddels achten gedeputeerde staten het adres van den gemeenteraad thans voldoende onderzocht om in de zitting in overweging te worden genomen. Zij laten het gewone overzicht volgen van de ont vangsten en uitgaven der gemeente volgens de reke ningen over 18731877 en de begrooting voor 1879. In verband met dat overzicht kunnen de gewone ontvangsten en uitgaven van IJerseke berekend worden op de volgende cijfers: Ontvangsten. Van gemeente-eigendommen 503,00 40 opcenten op de grondbelasting, gebouwde 251,00 10 als voren, ongebouwde 323,00 25 opcenten op de personeele belasting. r> 556,00 Belasting op de honden a 50,00 a 1800,00 39 58,00 79 19,00 7,00 Verschillende inkomsten: opbrengst der rijksbelas- ting op het personeel. 2136,00 Transporteero f 2136,00 3567,00

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 7