i Voorstel omtrent het adres van het ge meentebestuur van Baarland om toepasslag van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (ëtbl. no. 193) voor den bouw van een nieuw schoollokaal. meente Zaamslag, nummers 257bis, 258, 266bis, 268bis en 268, welke aan de eischers in eigendom toekomen, een openbaren weg of voetpad hebben gelegd. Aangezien echter de eischers ontkennen, dat hunne genoemde perceelen met eenige erfdienstbaarheid of last van openbaar voetpad zijn bezwaard. Aangezien ieder eigendom wordt geacht vrij te zijn, en hij die beweert eenig recht op eens anders zaak te hebben, dat recht moet bewijzen.- Aangezien derhalve, zoolang het bewijs niet is gele verd dat de voormelde eigendommen der eischers op wettige wijze met den last van openbaar voetpad zijn bezwaard, heeren gedeputeerde staten van Zeeland bij hun aangehaald besluit wederrechtelijk op het algemeen tableau een openbaar voetpad over die eigendommen hebben gebracht en daarover zonder eenig recht of titel beschikt door ze met een openbaar voetpad te bezwaren, waardoor is gepleegd eene onrechtmatige daad, die den eischers schade berokkend. Aangezien door of vanwege den burgemeester der gemeente Zaamslag over de slooten, die de voormelde eigendommen der eischers van de eigendommen van anderen of van den publieken weg scheiden, vier planken of bruggen voor voetgangers zijn gelegd, teneinde tot die eigendommen der eischers toegang te verleenen, tengevolge waarvan dan ook door het pu bliek over die eigendommen wordt geloopen en de grond vertreden, even als of daar een openbaar voetpad ware. Aangezien echter de gemeente Zaamslag aan eene onrechtmatige beschikking door heeren gedeputeerde staten over de eigendommen der eischers,geen rechten kan ontleenen en alzoo het door of vanwege den bur gemeester dier gemeente leggen van planken of bruggen voor voetgangers teneinde toegang tot die eigendommen der eischers te geven is evenzeer onrechtmatig. Bij vonnis te hooren verstaan, dat der eischeren gronden, gelegen onder de gemeente Zaamslag kada straal bekend sectie O nummers 257bis, 258, 266bia, 268bis en 268 niet zijn bezwaard met den last of de erfdienstbaarheid van openbaar voetpad en op het algemeen tableau der voetpaden in de gemeente Zaamslag over die perceelen f en onrechte een openbaar voetpad is gebracht, met verbod aan de gedaagde om zich op die eigendommen der eischers verder eenig recht aan te matigen, wijders te hooren veroordeelen primo den commissaris des konings; om binnen drie dagen na de beteekening van het te vellen vonnis, de onder nummers tien en elf op het algemeen tableau der voetpaden in de gemeente Zaamslag gebrachte openbare voetpaden voor zooveel zij over de ge noemde perceelen der eischers loopen door te halen. Secundo den bnrgemeester der gemeente Zaamslag, om binnen drie dagen na de beteekening van het te vellen vonnis, de bovenvermelde vier planken of bruggen voor voetgangers weg te nemen en zich voortdurend van het hebben of leggen van zoodanige planken of bruggen, toegang gevende tot de meergenoemde per ceelen der eischers, te onthouden; met machtiging op de eischers om, ingeval van weigering of nalatigheid van dezen gedaagde om aan die veroordeeling gevolg te geven, zelf, des noods met behulp van den sterken arm, die wegruiming te bewerkstelligen, in allen ge valle de bedoelde perceelen af te sluiten en ontoeganke lijk te maken, met veroordeeling van de beide gedaag den tot vergoeding van alle kosten, schaden en intres- sen door hunne onrechtmatige daden aan de eischers berokkend, op te maken bij staat en veroordeeling van dengenen hunner, die deze vordering mocht tegenspre ken in de kosten van het geding. De heer Van Delnse brengt het algemeen verslag der afdeelingen uit, waaruit blijkt dat aan het onder zoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 37 leden, waaronder 5 leden van gedeputeerde staten. Nadat door heeren leden van het gedeputeerd college eenige mededeelingen over het ontstaan van dit geding zijn gedaan, hebben de leden in alle afdeelingen zich met het voorstel van heeren gedeputeerde staten ver- eenigd, zonder in appreciatie der zaak te treden. De Voorzitter deelt mede dat gedeputeerde staten in dit verslag geen aanleiding hebben gevonden om hun voorstel te wijzigen. Niemand het woord verlangende, wordt zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming het voorstel van gedeputeerde staten aangenomen. De gemeenteraad van Baarland verzoekt bij adres aan den koning toepassing van art 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Stbl. n° 103) voor den bouw van een nieuw schoollokoal, waarvan de kosten werden geraamd op 11200. Gedeputeerde staten verzochten den inspecteur van het lager onderwijs om, na den rijkBbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs enz. te hebben gehoord, ons zijn gevoelen omtrent het bij het adres overge legd bouw-ontwerp te willen mededeelen. Big keus bericht van den inspecteur van 13 Mei laatstleden had aangaande dit ontwerp een overleg tusschen hem en genoemden bouwkundige plaats gehad en is naar aanleiding van de toen gemaakte opmerkin gen met goedvinden van het gemeentebestuur een gewijzigd ontwerp in gereedheid gebracht, hetwelk gedeputeerde staten vervolgens van den inspecteur hebben ontvangen en waarmede hij zoowel als genoemde bouwkundige zich vereenigt, behoudens eene kleine wijziging omtrent de afmetingen der schoolbanken, welke later vóór de aanbesteding in het bestek is te brengen Dat gewijzigde ontwerp is geraamd op /11160.424 Gedeputeerde staten laten alsnu het gewone over zicht volgen, getrokken uit de rekeningen over 1873— 1877 en uit de begrooting voor 1879. In verband met dit overzicht kunnen de gewone inkomsten en uitgaven aldus geschat worden: Inkomsten. Inkomsten van gemeente-eigendommen f 2600; opcenten grondbelasting (gebouwde) 40 f 208.15; op centen grondbelasting (ongebouwde) 10 224.45; opcenten personeele belasting (40) f 434.03J; belasting honden 54.60begrafenisrechten f 32.124 5 school gelden f 250; verschillende inkomsten f 1694; haven-, I03-, laad-en leggeld 400; samen f 3323.36. Uitgaven. Jaarwedden leden gemeentebestuur f 604; jaarwed den onderwijzers f 750; jaarwedden verdere gemeente ambtenaren 991onderbond en meubelen gebouw f 20; vuur, licht, enz. f 234; gewoon onderhoud ge meentewerken f 1033; belastingen f 17; renten ƒ130; aflossingen 517.50volgens de gemeentewet verplichte uitgaven 155; nitgaven bij andere wetten opgelegd 101kosten onderwijs 200verdere nitgaven f 141 onvoorziene uitgaven f 75; samen f 4968.50; te kort 1645.14. De hoofdelijke omslag over 1879 bedraagt niet meer dan f 1150, welke som wordt opgebracht door 128 personen in 12 klassen verdeeld. Per hoofd in de gemeente wordt niet meer dan f 1.564 betaald. Gedeputeerde staten zijn van oordeel dat die belas ting aanmerkelijk kan worden opgevoerd zonder dat- zij de ingezetenen te zwaar zal drukken; zoowel het

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 6