Laatste berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunst nieuws. Rechtszaken, <§««««4b< 1Sm0m. Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht, dan krijgt men voor arme zieke menscken eene uitgaaf vanf 3,373,25 op eene bevolking van 7815. Het aantal recepten dat voor de vier genoemde armbesturen werd gereedgemaakt beloopt 8539. Zou het armwezen niet even ziek zijn als de menschen, welke al die gereedgemaakte recepten geslikt hebben? Burgerweeshuis. Het getal verpleegden beloopt 32, dat der uitgaven, wegens herstelling, onderhoud, belastingen en verdere lasten van het gesticht, de meubelen, kosten van beheer, genees- en heelkundige hulp, voeding, kleeding, ligging, bewassching, verwarming, verlichting en alles wat verder tot onderhoud en verzorging strekt 6,034.08, dat is 188 voor elk verpleegde. geneeskundige dienst. Benoemd tot apotheker 3e klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie H. Regen bogen. Het gymnasium te Groningen zal in den vol genden cursus voor de eerste maal een vrouwelijke leerling onder de scholieren tellen. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de ehr. school te Domburg de heer H. Brouwer van Groningen. Oostkapeile. De heer J. van den Bergen, predikant alhier, hield 11. Zondag namiddag zijn afscheidsrede naar aanleiding van Petr. 1 v: 25. De kapitein-luitenant ter zee J. M. L. A. P Wirix, van het eskader in Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt, zal op last van den minister van oorlog deze week een begin worden gemaakt met het vervaardigen van verduurzaamd voedsel voor het paard, dienende om bij manoeu vres en in oorlogstijd het tot nu toe bestaande voedsel te vervangen. De Dordrechtsehe Ct. verneemt, dat haar vroegere stadgenoot, de heer Willem Kes, concertmeester van het parkorkest Amsterdam, benoemd is tot directeur van de Zangvereeniging der afdeeling Dordrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Het hof van cassatie te Brussel heeft dezer dagen, op het rapport van den raadsheer R. Bonjean en eensluidend met de conclusiën van den eersten advocaat-generaal mr. Ch. Mesdach de ter Kiele, eene interessante militiequaestie beslist, betrekking hebbende op den militairen dienst, welke gevorderd kan worden van Neder landers van afkomst, op Belgisch grondgebied uit in België resideerende ouders geboren. Volgens de Nederlandsche wetgeving verliezen diegenen, welke zich in den vreemde gaan ves tigen, slechts hunne nationaliteit door een vijfjarig verblijf in het buitenland,- met de kennelijke be doeling om niet weer in hun vaderland terug te keeren. Daaruit volgt, dat de in België geboren zoon van een Nederlandschen vader, aldaar geen vijljarig verblijf hebbende, bij zijn geboorte de sneltrein moest aankomen eli toen de machinist de vergissing bemerkte en achteruit stoomde, kwam de sneltrein reeds aan en reed met volle vaart den kolentrein achterop. De schok was vreeselijk. Drie passagiers bleven op de plaats dood en vijf tien anderen werden min of meer ernstig gekwetst. De ergsten, waaronder Jasper Tyrell zich bevond, werden zoo spoedig mogelijk naar het station te Annerley vervoerd en sir John en Elisabeth traffen daar bij hun aankomst verscheiden per sonen aan, die dooden of gewonden kwamen zoeken. Het was een vreeselijke aanblik. Op den grond van de wachtkamer eerste klasse lagen de drie lijken, om herkend en opgeëischt te worden door hunne betrekkingen, die zij den vorigen dag ver laten hadden, niet denkende dat het voor altijd zou zijn. Boven in de nette slaapkamers, welke het ge zin van den stationschef had afgestaan, lagen de zwaar gekwetsten en stervenden. Diegenen die de reis konden verdragen, waren naar het hospi taal gebracht, maar sir John en Elisabeth moesten Jasper onder de zwaarst gekwetsten zoeken. Elisabeth wierp in het voorbijgaan een blik op de zorgvuldig toegedekte lijken en kreeg een rilling. Sir John drukte den arm die in den zijnen rustte steviger, als om haar gerust te stellen en gaf zijn kaartje aan een politic-agent, die in de nabijheid Btond. „Mijn zoon bevindt zich onder de gewonden. Ik verlang hem te zien" zei hij. hoedanigheid van Nederlandsch onderdaan ver krijgt welke hoedanigheid hij voor den duur zijner minderjarigheid behoudt. Een bepaalde nationaliteit moetende bewijzen, is de jongeling, ingevolge de bepalingen van art. 7 der Belgische wet van 18 September 1873, niet gehouden zich voor de lpting der nationale militie voor het leger te doen inschrijven, dan het jaar volgende op datgene, waarin hij, luidens de wet van zijn land verplicht zou wezen tot den mili tairen dienst, waaraan hij niet voldaan zou hebben; maar dat jaar zal voor hem nimmer aanbreken, uithoofde van de Nederlandsche bepaling van art. 15 der wet betrekkelijk de nationale militie, volgens welke alleen ingezetenen (Nederlanders of vreemdelingen zonder onderscheid) tot den krijgs dienst kunnen worden opgeroepen. Daar nu de ouders van den belanghebbende niet in Nederland verblijf houden, is aan dezen in beide landen vrijstelling van dienst verzekerd. Deze beslissing is uiterst voordeelig voor de talrijke Nederlanders in het naburige land, die zich in dergelijke omstandigheden bevindenzij zijn in België ontheven van den militairen dienst, niettegenstaande zij aldaar geboren zijn en onder de bescherming van 's lands wetten verblijf hou den en deze voor hen zoo gunstige toestand blijft voortduren, zelfs dan wanneer zij op 21jarigen leeftijd de Belgische nationaliteit wenschen aan te nemen. De quaestie was reeds in gelijkluidenden zin beslist geworden door de gedeputeerde staten van den provincialen raad van Antwerpen, ge roepen tot herziening van een tegenstrijding arrest van den militieraad aldaar. Het hooger beroep, door den gouverneur der provincie op last van den minister van binnen- landsche zaken ingesteld, is door gemeld cassatie- arrest verworpen geworden. Naar aan Zelandia uit zeer vertrouwbare en goed ingelichte bron wordt medegedeeld, is de oprichting eener centrale katholieke kiesvereeniging voor de provincie 'Zeeland binnen weinig tijds zeer waarschijnlijk. Tlissingem, 10 Juli. Gisteren avond had aan boord van het stoomschip Prinses Elisabeth bij het verlaten van het hoofd van Queenboro, een ongeluk plaats door het springen van een schijf werd de bootsman zwaar aaa liet hoold verwonddoor een der passagierseen Engelsch geneesheer, werd hulp verleend en de man is bij aankomst alhier naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. *ïJKen«Iijke, 9 Juli. Toen eergisteren avond omstreeks half tien uren de reiziger P. zich van het grenskantoor Veldzicht naar IJzendijke begaf, werd hij aangevallen door twee onbekende mannen, die hem zijn geld, ten bedrage naar men zegt van ƒ14.00, afhandig maakten, maar hem overigens ongedeerd lieten. Toegeschoten hulp deed de roovers de vlucht nemen. De directie der sociëteit de Harmonie te Gro ningen, heeft besloten volks-eoncerten te geven, tegen zeer lagen entrée-prijs, ter bevordering van de beschaving der volksklasse. Hoe het er in Schiedam tusscheu katholieken en niet-katholieken om spant. Bij de laatste verkiezing voor den gemeenteraad (herstemming) werd de katholieke candidaat, de heer W. A. Beukers, met 323 stemmen verkozen, terwijl op den tegencandidaat, den heer J. R. Boeije, 322 stemmen waren uitgebracht. Gisteren morgen is op het station Heeren veen een heer, die familie naar den trein bracht, door een trein overreden en onmiddelijk gedood. Het non plus ultra der journalistiek i3 in De politie-agent nam zijn hoed af en ging heen. Mea verwachtte sir John en onder de menigte, die zich bij het station verzameld had, ging fluis terend de mare rond dat dit de Vader was van een der stervenden. Een oogenblik later verscheen een knap jong menseh, die op sir John toe trad. „Gij zijt zeker sir John Tyrell," sprak hij, „ik ben dokter Spenier van het Mortandale hospitaal. Uw zoon behoort helaas onder de gekwetsten bij dit onheil." „Hebt gij mij getelegrapheerdvroeg sir John op schorren toon. „Ja, op verlangen van mijnheer Tyrell" ant woordde dokter Spenier. „In het eerst konden wij in de verwarring niet nagaan wie hij was, daar hij geen brieven bij zich had waaruit het op te maken was. Maar gisteren avond kwam hij een weinig bjj en nu is hij bij zijn volle kennis." „Is is hij erg ziek?" stamelde sir John. De dokter schudde het hoofd. „Hij is zeer zwaar gewond, het ergst van al degenen die nog in leven zijn. Wij kunnen er natuurlijk niets van zeggen, maar hier hield hij op en liet zijn onheilspellenden zin onvoltooid. „Wilt gij hem zeggen dat wij hier zijn sprak sir John zeer aangedaan. „Zijn vader en de dame die hij verlangde te zien." „Hij weet het reeds" antwoordde dokter Spenier ook eenigszins ontroerd. „Ik was bij hem toen uw kaartje kwam. Als gij mij volgen wilt zal ik u bij hem brengen." (Wordt vervolgd.) de oude synode-stad verschenen. De uitgever N. N. Hansen geeft een Vliegend blad voor Dor drecht en omstreken uit, dat eenmaal 's weeks zal uitkomen en behalve het gewone krantenieuws ook „hoofdartikeltjes" zal bevatten, die niemand krenken. Het is jammer, dat de heer Hansen zijne onderneming niet vóór de verkiezingen heeft aan gevangen. De krijgsraad heeft in de zaak van luite nant Carey, die prins Louis Napoleon in den steek liet. de volgende uitspraak gedaan „De commissie is van oordeel, dat luitenant Carey de positie niet begreep, waarin hij tot den prins stond en dat hij daardoor zijn verantwoor delijkheid niet inzag. Harrison verklaart, dat het escorte van den prin3 onder leiding was van Carey, terwijl Carey meende dat hij over het es corte niets te zeggen had. De commissie vindt zulk een verschil van meening, na de duidelijke instructies van Lord Chelmsford zonderling. Zij meent verder dat Carey ernstig te gispen is voor het meenemen van slechts een deel van het escorte dat Harrison had aangewezendat de keuze van de kraal waar de prins halt maakte, omgeven door struikgewas, waarachter de vijand zich ge makkelijk kon schuilhouden, een jammerlijk ge brek aan voorzichtigheid verraadt. De commissie betreurt het verder, dat er geen poging werd gedaan om het escorte bij elkaar te brengen en front te maken tegen de Zoeloe's, waardoor de aftocht van allen had kunnen worden verzekerd." De Javaansehe prins, die in ons land vertoeft zalna verschillende militaire inrichtingen te 'sGravenhage en Delft bezocht te hebben, op het laatst dezer week weder naar Arnhem ver trekken. Men verneemt dat de prins door Z. M. den koning op het Loo zal worden ontvangen. Een Zwitsersch blad, aan assurantiezaken gewijd, deelt mede, dat prins Louis Napoleon vóór zijn vertrek naar Zuid-Afrika zijn leven had verzekerd voor 30,000 pond sterling. Uit Engeland wordt geschreven, dat het voortdurende regenweder voor den landbouw zulk eene plaag is geworden, dat de aartsbisschop van Canterbury, als primaat van Engeland, de bisschoppen gelast heeft om in hunne diocesen openbare gebeden uit te schrijven tot afwending van het dreigende kwaad. Als het helpt hoopt men, dat de heeren ook de andere landen van Europa in hunne gebeden zulien gedenken. De Engelschelandbouw met vier wanoogsten achter zich, ziet den vijfden zoo goed als met zekerheid tegemoet. De zware grond is sedert den winter nog geen oogenblik droog geweest, en op war- meren grond is het gras zoo welig gegroeid, dat het een praehtigen hooioogst scheen te beloven; doch nu ligt het gemaaid te rotten op de weiden. De bagage door den khedive medegenomen naar Napels, bestaat uit niet minder dan 400 koffers en kisten. Daarbij is nog geen enkele koffer van de dames van den harem, daar deze eerst zullen overkomen, als de onttroonde vorst eene villa zal gevonden hebben, waar zijne dames veilig zijn voor de onbescheiden blikken der ongeloovigen. Voorloopig heeft hij slechts vier vrouwen bij zich. Parys. Heden ochtend is een persoon het paleis van den raad van state binnengedrongen en heeft vier pistoolschoten gelost, zonder iemand te raken. kaapstad. De algemeene voorwaartsche be weging der Engelsohen is den 20en Juni begonnen. Over de Umlalaz is eene brug geslagen. Men vindt weinig verzet. 9 Juli. 's. av. 11 u. 54 gr. 10 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 m 60 gr. 's av. 5 u. 57 gr. j-inr""-—■••wi Heden middag werd in het polderhuis in de Abdij alhier, door het polderbestuur van Wal cheren, in het openbaar aanbesteedbet bouwen van twee houten heulen, in de Oostwatering van dien polder (raming f 3560). Ingekomen waren 5 biljetten van de heeren M, C. Roest, te Middelburg, voor f3870; W. van Uije en Zonen, te Middelburg, voor f 3620; J. van den Hoek, te Middelburg, voor f 3460 A. van Besoijen, te St. Maartensdijk, voor 3199, en D. Bijl, te Vlissingen, voor f 3190. Vergadering van 9 Juli. Afwezig zijn de heeren de Jonge, Pilaar en Giljam. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, wordt medegedeeld dat zijn ingekomen a een brief van ged. staten, houdende goed keuring van raadsbesluiten tot af- en overschrijving b een brief van den directeur van het kabinet des konings, houdende dankbetuiging namens den koning, voor de betoonde deelneming bij het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje; c de gemeenteverslagen van Hoorn, Vlissingen, Amsterdam, Leeuwarden en 'sGravenhage. Allen voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt in behandeling het adres van den bijzonderen kerkeraad der Herv. gemeente, waarbij wordt gevraagd, dat de openbare schoollokalen buiten de schooluren door den raad mogen wor den beschikbaar gesteld voor het geven van godsdienstonderwijs, en het voorstel van burg. en weth. om hierop, met inachtneming van zekere voorwaarden, gunstig te beschikken. Dienover eenkomstig wordt besloten. Het verzoekschrift van de firma den Bouw meester, Borsius en van der Leijé, om in koop te verkrijgen de oppervlakte gemeentegrond tus- schen hun houtloods en het woonhuisje bij de buitenbrug, met voorstel van B. en W., en een verzoekschrift van J. Mattijsse, betreffende den zelfden grond, zullen in eene volgende vergadering behandeld worden. Aan de hulponderwijzeres A. C. van der Zalm geb. van der Poel, wordt op haar verzoek, over eenkomstig het voorstel van burg. en weth., eervol ontslag uit bare betrekking verleend met 1 Augustus e. k. Op een verzoekschrift van K. J. Kastelijn, om ontslag uit hare betrekking van gemeente vroedvrouw, wordt, op voorstel van burg. en weth., gunstig beschikt, en in hare plaats als gemeente vroedvrouw benoemd mej. A. J. Steketee, die tot dat einde een adres aan den raad had ingezonden. Hierna wordt de zitting gesloten. Artikel zeven van het wetsontwerp van den heer Jules Perry op het hooger onderwijs en daarna het wetsontwerp zelf zijn gisteren met groote meerderheid door de Fransche kamer aan genomen, en als de senaat ook zijne toestemming zal verleend hebben, is weder een van die maat regelen genomen, welke onze tijd noodig acht om de beperkingen uit den weg te ruimen, door par ticulieren of vereenigingen gesteld aan de vrije ontwikkeling van den menseh in alle deelen van zijn bestaan, en welke de kerkelijke richtingen sterk veroordeelen in hun streven naar het mono polie der leiding van de jeugd. Beiden hebben van hun standpunt gelijk; 'tkomt maar op het standpunt aan. Volgens de aangenomen wet zullen de graden alleen kunnen worden toege kend tengevolge van een examen bij een der in richtingen voor hooger onderwijs van den staat. De voorwaarden voor leeftijd, inschrijving, stage in de hospitalen en laboratoriums, de termijn om tusschen de examens, eu de aan de schatkist te betalen rechten zijn dezelfde voor staatsscholen en vrije scholen. De wet neemt twee soorten scholen aan voor hooger onderwijs: die van den staat of de gemeente, aangeduid met de namen facultés universités öf écoles pvbliques, en die door particulieren of vereenigingen gesticht, welke geen anderen naam mogen dragen dpn dien van écoles libres. Niemand (art. 7) mag hooger onder wijs geven, hetzij vanwege den staat, hetzij op eene vrije school, of mag aan het hoofd staan van eenige inrichting van onderwijs, welke ook, zoo hij behoort tot eene niet door den staat erkende godsdienstige vereeniging. Geen enkele inrichting van vrij onderwijs, geen enkele ver eeniging, met het oog op het onderwijs gevestigd, kan erkend worden van openbaar nut te zijn, dan krachtens eene wet. Verder volgen de straf bepalingen en de aanwijziging van de bepalingen, welke door deze wet vervallen zijn. De vraag van de constitutioneele waarborgen heeft in het Duitsche parlement haar beslag ge kregen, wijl prins Bismarck verklaard heeft in te stemmen met het voorstel van den heer von Franckenstein, dat in de tariefcommissie is aange nomen. Men herinnert zich het voorstel, dat, zooals wij in ons nommer van 3 Juli mededeelden, wil dat het bedrag der nieuwe belastingen, dat eene zekere som te boven gaat, naarmate van het aantal der bevolking (dus naar denzelfden maat staf, volgens welke de matriculra-XAjdxagen. werden geïnd), zou verdeeld worden onder de verschil lende staten. Hierdoor wordt dus de opbrengst der ten behoeve des rijks aangenomen zware belastingen onttrokken aan de controle der staats begroting, en de rijksregeering krijgt eene vaste som in handen om naar willekeur te gebruiken; terwijl zij zich wederom tot de enkele staten zal moeten wenden om eene bijdrage, zoodra buitengewone uitgaven meerdere inkomsten ver- eischen. De rijkskanselarij kan dus den rijksdag geheel op zij zetten en behoeft zich tot de regee ringen der staten slechts zelden te wenden, indien althans de som, die rechtstreeks in hare beurs vloeit hoog genoeg wordt gesteld, om aan hare voorliefde voor militaire uitgaven naar hartelust bof te vieren. De prins von Bismarck zeide, dat hij besloten had zich met het voorstel Franckenstein te ver eenigen, nadat hij gezien had dat hjj de wegen, die andere partijen hem voorsloegen, niet kon bewandelen, wegen die weinig verschilden van de sociaal-democratische richting, althans de denkbeelden dier richting voorbereidden. Het grondwettig recht van den rijksdag tot het toe staan of weigeren der middelen werd door niets gekrenktonwaar ook was het dat het particula risme daardoor versterkt werd. Hij had zich meer en meer door de natiouaal-liberalen verlaten gevoeld, maar met geen enkele partij gebrokeü; zijn streven was onveranderlijk gericht gebleven op de bevestiging en het behoud van Duitschlands eenheid. De regeering mocht echter nooit van eene of meer partpen afhankelijk zijn, maar moest

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2