N°. 160. 122c Jaargang. 1879'; Donderdag 10 Juli. Voetstappen in de sneeuw. Mr. Gr. N. de Stoppelaar. Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen,7 Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels l,5u iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg 9 Juli. FEUILLETON. Openbare vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. lUIDDELBII Wij hebben reeds herhaaldelijk betoogd, dat het wenschelijk is in de provinciale staten ervaren en bekwame mannen te verkiezen, die in staat zijn om zoo het noodig mocht zijn de betrekking van lid van gedeputeerde staten naar den eisch van dit gewichtig ambt te vervullen. Ook al is thans de vacature in het college van gedeputeerde staten ver vuld, blijft de overweging, welke den kiezer bij het uitbrengen zijner stem moet leiden, naar ons inzien, dezelfde. Het verkiezingswerk is laten wij dit van onze tegenpartij leeren toch niet een werk voor éenen dag, het is een werk voor de toekomst. Met volle overtuiging raden wij op dezen grond den kiezers aan om Vrijdag, hij de herstemming voor de provinciale staten, hunne stem uit te brengen op prov. blad n° 62 wordt door den commissaris des konings medegedeeld dat bij Z. M. besluit van 28 Juni, n°. 7, tot gouvernements-keurmeester, belast met de visitatie van voor andere landen in te schepen vee, te Zijpe is aangesteld' de heer C. Mazure te Zierikzee. De St -Ct bevat de wetten tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten van Curasao over het dienstjaar 1876 en die betrekkelijk het toestaan van credieten ten behoeve van tot de dienstjaren 1870,1873 tot en met 1876 behoorende onverevende vorderingen ten laste der begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1879. De afdeeling Middelburg van het Pensioenver- hond zal aanstaanden Maandag, 14 Juli, in een der lokalen van de sociëteit St. Joris alhier, eene vergadering houden tot benoeming van een be stuurslid en van een afgevaardigde ter algemeene vergadering. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der dd. schutterij, welke de vorige week wegens het ongunstige weder niet is ge houden en nu Vrijdag a. s. des avonds ten 7§ 94L DOOK doea bussel. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XIV. BRTJIDSKLEEREN. Terwijl dit gesprek gevoerd werd lag Eva roerloos op haar bed uitgestrekt, met hetbownst. zijn dat alles tusschen haar en Jasper uit was dat zij nooit zijn vronw zou worden. Tegen ded morgen viel zij in een onrustigen slaap, waaruit zij opschrikte door het geluid van het rijtuig, dat om half acht weer naar het station reed. De majoor deelde zoo zeer in de ongerustheid van zijn dochter, dat hij weer zelf mede wilde gaan en lang gereed was voordat het tijd was om te vertrekken. De trein uit het Zuiden kwam maar Jasper bevond zich niet onder de reizigers en dus telegrafeerde de majoor aan het station naar het Langham-hotel, waar hij wist dat Jasper de laatste dagen in Londen zou logeeren. Hij seinde aan Jasper en aan den logementhouder en keerde zeer mistroostig naar huis tëïug; reeds uren, op het Molenwater alhier, zal plaats heb ben, is samengesteld als volgt: No. 1 Marschno. 2 Wals, Krollno. 3 Ouverture Lichte cavallerie, Suppéno. 4 Fant. uit de opera Euryanthe, Von Weber, A. de Jong; no. 5 Sehottisch, Rinchard no. 6 Adagio uit de Sonate pathétique, Beetho ven; üo. 7 Potp. uit de opera Kosiki, Le Cocq no. 8 Marsch. Axel, 8 Juli. De commissie te Axel, voor het monument ter herinnering aan de unie van Utrecht heeft, na het mislukken van dat plan en na de deelnemers te hebben gehoord, het bedrag der onder haar berustende gelden geschonken aan het departement Axel der Maatschappij tot nut van 't algemeen tot het aankoopen van boe ken voor de volksbibliotheek. Veere, 8 Juli. Bij de periodieke aftre ding van leden van den gemeenteraad treden dit jaar af de heeren Mr. J. Snijder en A. Wonterse, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. K. Verhulst, zal moeten worden voorzien. Door de kiesvereeDiging Bigger plicht te Bergen op Zoom zijn voor de a. s. verkiezing van leden van den gemeenteraad tot candidaten gesteld de aftredende ledenSwaan, Magnée en De Koker. Ofschoon 4 leden moeten aftreden, heeft men gemeend geen vierden kandidaat te kunnen stellen. De stemming moet plaats hebben dinsdag 15 Juli a. s. In het verkeer met Frankrijk kan in 't vervolg mede gebruik worden gemaakt van briefkaarten met betaald antwoord. Het port van een vooraf betaald antwoord is hetzelfde als dat van de briefkaart zelve, namelijk 5 cent. De gemeenteraad van Arnhem heeft aan den heer D. N. P. van der Heijden vergunning verleend tot het overdragen der concessie aan de naamlooze vennootschap Arnhemsche Tramwegmaatschappij, als deze volgens de ontwerpstatuten, bij den raad overgelegd, tot stand komt, eu onder voorwaarde dat de gestorte som van f 20,000 waarborg blij va. Twee ridders van de Militaire Willemsorde te Brussel hebben, volgens het R. N., hun beklag ingediend bij de kanselarij der Nederlandsche ridderorden, omdat niet aan hen, maar aan anderen de taak was opgedragen een krans te leggen op de lijkkist van den prins van Oranje, die genoemde stad passeerde. Zij achten zich voor het front van het Belgische leger beleedigd en verlangen, dat voor hetzelfde front de gezant hun verschoo ning vraagt. De kanselarij heeft geantwoord met van verre zag hij het bleeke gelaat van Eva voor het venster, sprong uit het rijtuig en liep regel recht naar haar kamer. aLieveling," zei hij, „hij was er weer niet, maar ik heb getelegrafeerd en nu zullen wij over een paar uur wel wat van hem hooren. Houd moed mijn kind als hij slecht met u gehandeld heeft zal uw vader n weten te wreken." „Hij heeft niet slecht gehandeld, papa, maar ik vrees dat hij dood is," zei Eva, barstte in hevig snikken uit en wierp zich in zijne armen. De aren die nu volgden waren vreeselijk. Mathilde, Fanny en mevrouw Dalziel waren diep neerslachtig. De deken deed zijn best om moed te houden en zich te gedragen overeenkomstig de waardigheid van zijn ambt; maar zijne handen beefden, zijn eetlust was gering eu al deed hij nog zoo zijn best om het gesprek gaande te houden, het wilde niet vlotten. Om tien uur (het uur dat voor het huwelijk bepaald was) kwam er een telegram voor den majoor van den kastelein van het Langham hotel. „Mijnheer Tyrell was den 28en bij tijd8 ver trokken om den middagtrein naar het noorden te halensedert had hij niets van hem vernomen en geen orders van mijnheer Tyrell ontvangen." De gasten zagen elkander sprakeloos aan. Eva, uitgeput van het weenen, sprak niet maar rilde en huiverde en boorde als in een droom de ver troostende woorden die men tot haar sprak. De deken was de eerste die tot zichzelf kwam en vrij kalm zei: een onderzoek te bevelen naar den toestand der geestvermogens van den steller van het stuk. Gisteren avond had alhier in de Schuttershof zaal, door een talrijk publiek bijgewoond, de openbare bijeenkomst plaats, welke de Nederland sche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, die in deze week alhier hare jaarlijksche vergadering houdt, aan de huishoudelijke werk zaamheden wilde doen voorafgaan. Indien het bestuur der vereeniging hare kans op slagen mag afmeten naar de belangstelling met welke de verkondiging harer beginselen werd aangehoord, dan kan het geen reden tot klagen hebben. De bijeenkomst was een beeld van eene welgeslaagde meeting. Een publiek van mannen en vrouwen uit alle klassen der maatschappij hoorde in de beste orde ja dikwerf in ademlooze stiltede redenaars aan, die, ieder op zijne manier en in die manieren 'was eene groote afwisseling de hun heilige zaak der afschaffing bepleitten. Jhr. J. L. de Jonge, het pas herkozen kamerlid voor ons districtwas voorzitter der vergadering en opende haar met eene korte toespraak, waarin hij erop wees, dat in het 37jarig bestaan der vereeniging nu voor het eerst eene algemeene vergadering werd gehouden in de provincie Zee land. Op eene vorige vergadering was daarop met warmte aangedrongen door een reeds over leden lid, den heer A. Wedding. Toch had de veieeniging sedert 1853 eene afdeeling te Middel burg. Na een woord van welkom, waarin nog enkele aanwezigen met name bedacht werden, werd overgegaan tot het eigenlijke doel der vergadering, de drie toespraken, te houden door de heeren H. B. Breyer uit Arnhem, dr. H. Fabius uit Amsterdam en J. Hiller uit 's Gravenhage. Behalve den heer De Jonge merkten wij aan de bestuurstafel op de heerenrnr. d' Engelbronner, (s' Hage), prof. Hofstede de Groot (Groningen), G. H., Eshuys (Rotterdam), vice-admiraal Fabius (Amsterdam) en dr. H. B. van Rhijn (Katwijk) De eerste sprekerde heer Breyer, herinnerde eraan, dat de strijd tegen den sterken drank eeuwenoud was, en dat bij ieder volk mannen van ontwikkeling en goeden wil waren gevonden, die zich tot dien strijd hadden aangegord. Bij de algemeenheid van het verschijnsel dient onder zocht te worden, wat de gemeenschappelijke drijf veer was die zoo velen, in plaats en tijd ver van elkander, eenstemmig deed handelen. Die drijf veer vindt spreker in het verzet tegen de macht der bedwelming, die den in het besef van zijne bestemming tot een goed leven geboren menseh in een tegennatuuriij ken staat brengt en zijne bestemming doet voorbijzien. Een nevel vormt zich om het bewustzijn van den mensch; hij ziet niet meer wat hij mijden, wat hij zoeken moet en brengt zoo zijn deel aan in het verval van het menschelijk geslacht. Overal omringt den jongen mensch het gevaar om het slachtoffer dier maebt te worden. De drinkgewoonte is zoo verspreid in ons vaderland, dat geen huiselijk feest kan gevierd worden, of het geluk van den dag moet bekrachtigd worden, hier met een glas jenever, „Henry, laat mijn rijtuig voorkomen. Ik zal naar het station rijden en aan sir John telegrafeeren. Dames hebt gij ook een boodschap aan uw vader?" „Niet anders dan".stamelde Mathilda. „Dat wij alle ongerust zijn", vulde de deken aan en een oogenblik later reed hij weg en zond een zeer dringende depêche naar Wendell. Doch de geheelen dag verliep en er kwam geen antwoord. Geen woord van sir John; geen woord van Jasper, dien geheelen dag, die de trouwdag had moeten zijn! HOOFDSTUK XVI. TIJDING VAN JASPEE. Nadat Jasper Elisabeth verlaten had voelde zij zich zóo ongelukkig en ziek dat zij meende krank zinnig te zullen worden. Haar hoofd klopte ge weldig en zij verzocht Robert den dokter te gaan balen, die haar een verdoovenden drank gaf, tengevolge waarvan zij eenigszins tot rust kwam en den geheelen volgenden dag in een half bewus- teloozen toestand doorbracht. Zij was bijna niet in staat het hoofd op te heffen, sche.en zich om niets, te bekommeren en verlangde niet anders dan zoo stil te blijven liggen en te sterven. Doch op den morgen van den 30en ontwaakte zij, met het volle bewustzijn dat dit do dag was waarop Jasper aan een ander verbonden zou worden. In haar verbeelding zag zij de welbekende daar met een fijn likeurtje. De alcohol omgeeit hem op iedere schrede, en de bierhuizen worden hem de voorportalen der café chantants, die we derom op korten afstand zijn gelegen van de huizen van ontucht. Jongman en jongedochter worden alzoo de slachtoffers van de vreeselijke macht der bedwelming. Zich over le geven aan die macht is eene zonde tegen het zelfbewustzijn. Voor dat kwaad bettaat eene onderlinge aan sprakelijkheid, eene solidariteit van allen. Ieder heeft min of meer schuld eraan en in de eerste plaats de wetgevende macht, welke den verkoop van drank beschermt en welke het" aan den moed ontbreekt dien aan banden te leggen. Wij Ne derlanders zijn zoo diep gezonken, alleen wijl wij 'door bedwelming het besef niet in ons voelen, dat wij eene eereplaats onder de volken konden innemen. Hopeloos is de zaak echter niet, doch de voorwaarde van de beterschap is dat men door het betere te zien worde opgewekt tot na volging, en daarom is het wenschelijk, dat zoo- velen mogelijk zich aansluiten bij de vereeniging. Eene vurige aansporing daartoe en eene betuiging van vertrouwen op de toekomst besloten de rede van den heer Breyer. De tweede redenaar was dr. Fabius uit Am sterdam. Navita de ventis, narrat de tauris arator de schipper spreekt van storm op rundvee roemt de boer, en dr. Fabius, de geneesheer-afschaffer, zou uit een medisch oogpunt de zaak der afschaf fing beschouwen. En dan gaat hij, als de ouden bij hunne godenvereering, uit van het standpunt, dat behoud der gezondheid gaat boven genezing. Was Aesculapius geëerd, meer nog eerde men Hygiea, zijne dochter. De drinkgewoonte, het alcoholisme, is een ontzettend kwaad, en dat kwaad is in Nederland in de laatste jaren zeer toegenomen; over de eerste vijf maanden van dit jaar heeft wederom de accijns op gedestilleerd f 825.000 meer opgebracht dan in hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. In Amsterdam, waar geene straf bestaat op openbare dronkenschap, nam in 1868 de politie 2046 dronkaards in be waring in 1878 bedroeg dat aantal 6063. In die stad zijn 1814 tapperijen tegen 300 slagerswinkels, 1800 plaatsen waar sterke drank wordt getapt en gedronken, waar gebeuzeld wordt en de tijd in ledigheid gedoodverbeeld u eene lange straat van 900 huizen aan iedere zijde, huis aan huis tapperijenDe heer F. zou er Hellestraat op willen schrijven. Men heeft op verschillende wijzen den dronkaard willen genezendoch meestal vergeefseene Fransche specialiteit heeft het na langdurig on derzoek gezegd Qui a bu boira. Geheele ont houding is het eenige middelwie eens heeft ge proefd is meestal onherstelbaar verloren. Dik wijls hoort men, dat het gebruik van alcohol in sommige streken eene behoefte zou zijn, doch als geneesheer verklaart spreker, „dat het gebruik van sterken drank ten eenenmale onnoodig is." Geleerde mannen in ons vaderland, een Schroeder van der Kolk, eenRamaer, een Van der Lith, zijn dat met hem eens, terwijl professor Donders heeft gezegd, dat men nimmer een droppel sterken drank over de lippen moet nemen. Zoowel eene groote als eene kleine hoeveelheid is schadelijk voor de gezondheidwant de wetenschap heeft uitgemaakt dat alcohol vergif is. Men wachte zich dus voor het witte muren van het kerkje te Hazel hurst de schoone, jonge bruid en hoorde de woorden„tot dat de dood ons scheidt" van Jaspers lippen vloeieD. Zij kon niet langer in bed blijven en hoe ziek en afgemat naar lichaam en geest zij zich ook voelde, stond zij op en wasvoor achten reeds ge kleed. Daar hoorde zij op eens aan de voordeur schellen en de meid naar boven komen en aan haar deur tikken. Op haar „binnen" deed deze de deur open en was niet weinig verbaasd haar reeds op en gekleed te vinden. „Wat! reeds gekleed, mevrouw? Voelt gij u dan beter? Ik kwam n zeggen dat sir John Tyrell beneden is, die n verzocht dit kaartje te lezen en u gaarne zou willen spreken." Elisabeth wierp een blik op het kaartje, waarop sir John geschreven had: „Ik weet dat gij erg ziek zijtmaar zou ik u toch kunnen spreken Het is een qaaestie van leven en dood." „Ik kom" zei Elisabeth en volgde de meid naar de ontbijtkamer, waar sir John stond te wachten. Hij vatte stilzwijgend haar hand, drukte die en wendde met een zucht het gelaat af. „Wat is er sir John stamelde Elisabeth, over haar geheele lichaam bevende. „Jasper begon hij half snikkend, „mijn arme Jasper en hij zweeg opnieuw, door zijn ontroering overmeesterd. „Watgilde Elisabeth op schrillen toon. „Er heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad", zei sir John, zich geweld aandoende om

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1