PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zitting van "Vrijdag 4 Juli, 's ochtends tien uren. Re sumtie der notulen; mededeeling afwezig lid; mededeeling henoeming voorzitter en onder-voorzitters der afdeelingen id. samenstelling afdeelingen van gedeputeerde staten algemeene verslagen der afdeelingen over voorstellen van gedeputeerde staten en behandeling dier voorstellen; inter pellatie van den heer Schorer; henoeming van een lid van gedeputeerde staten; id. vau het lid, bedoeld bij art. 89 der prov. wet; sluiting der vergadering. Tegenwoordig de commissaris des konings, 37 leden en de griffier. Afwezig zijn de heeren Cau, Hennequin, Collot d'Es- cury en Hoogenboom. De notulen van het verhandelde in de avondzitting van Dinsdag 1 dezer worden gelézen en goedgekeurd. De mededeeling van den voorzitter, dat de heer Hoogenboom wegens voor hem onrustbarende familie omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de brieven van de voorzitters der afdeelingen, houdende bericht dat tot voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen gekozen zijnvan de eerste afdeeling de heeren Schorer en De Casembroot, van de tweede afdeeling de heeren Moolenburgh en Vader, eri van de derde afdeeling de heeren Mazure en Hombachen tevens dat de heer Risseeuw in de tweede afdeeling heeft zitting genomen. Alsnn zullen worden uitgebracht de algemeene ver slagen dér afdeelingen omtrent de verschillende voor stellen van gedeputeerde staten, waarbij de voorzitter voorstelt om de verschillende onderwerpen dadelijk in behandeling te nemen zoo het aanhouden van eenig voorstel noodig mocht zijn kan dit worden bepaald als het aan de orde is. a Voorstel om met de hoofdcommissarissen der vennootschap „de Hilddelburgsehe courant" op nieuw een overeenkomst aan te gaan tot het opmaken en uitgeven van een verslag van hetgeen is voorgevallen èn behandeld In de gewone en buitenge wone vergaderingen der provinciale staten van Zeeland. Met 31 December aanstaande eindigt de ingevolge het besluit der staten van 7 November 1874 n° 7 met hoofdcommissarissen der vennootschap de Middel- burgsche courant gesloten overeenkomst tot het opmaken uitgeven en verspreiden van de verslagen der gewone en buitengewone vergaderingen van de provinciale staten, tegen 1200 'sjaars. Van hoofdcommissarissen der Middelburgsche courant is het verzoek ingekomen een voorstel tot verlenging der overeenkomst aanhangig te maken. Daar de genoemde vennootschap zich met zorg van bare taak heeft gekweten, en het uitgeven van de verslagen, zooals dit thans plaats heeft, wenschelijk is te achten, stellen gedeputeerde staten voor te beslui ten hen te machtigen om op dezelfde grondslagen eene nieuwe overeenkomst te sluiten met hoofdcommissaris sen der vennootschap de Middelburgsche courant tot het opmaken, uitgeven en verspreiden der verslagen van de gewone en buitengewone vèrgaderingen der provinciale staten, voor den tijd van vijf jaren, tegen eene vergoeding van 1200 'sjaars, te rekenen van den eersten Januari 1880. De heer Tan Teljlingen brengt het algemeen verslag der afdeelingen uit, waaruit blijkt dat aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgenomen 36 leden, waaronder 5 leden van gedeputeerde staten. In eene der afdeelingen werd door een der leden tegen het voorstel van gedeputeerde staten bezwaar gemaakt, omdat de verslagen geen authentiek karakter dragen, en zij dientengevolge geen autoriteit bezitten. De andere leden dier afdeeling, evenals de beide andere afdeelingen, vereenigden zich met het voorstel van gedeputeerde staten. De voorzitter deelt mede, dat gedeputeerde sta ten in dit verslag geen aanleiding hebben gevonden om wijziging in hun voorstel te brengen. De beraadslaging geopend zijnde en niemand het woord verlangende, wordt het voorstel van gedepu teerde staten zonder hoofdelijke stemming aan genomen. b Voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van het bestuur der kweek school voor machinisten te Amsterdam om een jaarlljksche tegemoetkoming van f&O©. Gedeputeerde staten, het nut dier belangrijke in stelling gaarne erkennende meenen echter, met het oog op den financieelen toestand der provincie, aan de ver gadering te moeten voorstellen afwijzend op dat ver zoek te beschikken. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitge bracht door den heer Onghena. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 37 leden, waaronder 5 leden van gedeputeerde staten. In twee afdeelingen vereenigde men zich algemeen met het voorstel van gedeputeerde staten, in de andere afdeeling evenwel kon de minderheid zich niet ver eenigen met de afwijzende beschikking, op grond van het groot belang het publiek heeft in goede machinisten, hebbende deze vaak vele menschenlevens in handen, en wenschte de toelage voorloopig voor een jaar toe te staan; na wisseling van gedachten vereenigde zich echter de meerderheid der afdeeling met het voorstel van gedeputeerde staten. De voorzitter deelt mede, dat gedeputeerde staten in dit verslag geen aanleiding hebben gevonden tot verandering van hun voorstel. De heer Tan Iljjc Pieterse vraagt het woord, en zegt, dat de vergadering hem straks bereid zal vinden om eene aanmerkelijke som te helpen toe staan tot het in stand houden niet alleeD, maar ook tot het verbeteren van het algemeen verkeer op de stroomen iu deze provincie, waarmede eenige duizende guldens zijn gemoeid; vindt hij daartoe vrijheid om dat het strekt in het algemeen belang, dan is hij even zeer bereid, voor de opleiding van machinisten de ge vraagde subsidie van f 500 te helpen verstrekken. Ontegensprekelijk toch is de betrekking van machinist tegenwoordig eene zeer gewichtigedagelijks worden tal van levens aan de machinisten toevertrouwd zoowel op spoortreinen als in stoombooten. Ook voor de industrie is die betrekking van het meeste gewicht, hij wil dus medewerken om het verkrijgen van goedé machinisten te helpen bevorderen. Gedeputeerde staten gronden hun advies tot afwijzing van het verzoek op den financieelen toestand der provincie, doch spreker

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 6