N«. 158. I22e Jaargang. 1879. Dinsdag 8 Juli. Verkiezing. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5». iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 7 Juli, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Land bouw. Koloniën. m De burgemeester en wethouders van Middel burg, maken bekend: dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming bij herstemming van een lid van de provinciale staten van Zeeland, zal plaats hebben op Vrijdag den 11 Juli a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren, in de beneden achterzaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes in datzelfde lokaal zal geschieden op Zaterdag den 12 Juli 1879, des voormiddags ten negen uren. Middelburg, den 7 Juli 1879. De burgemeester en wethouders van Middelburg, VAN EEKELEN l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De heer M. de Jonge Jz., secretaris der kies- vereeniging Voor Nederland én Oranje te Goes, heeft in 't Zuiden een stuk geplaatst van 3 ko lommen lengte, noodigt ons uit dat te beantwoor den en verlangt dat wij uit de geschriften van den heer De Savornin Lohman diens „tweeslach tigheid" zuilen bewijzen. Die eisch is ons te machtig. Vrij natuurlijk treedt de heer De Jonge, na een verkiezingsstrijd die in 't voordeel zijner partij afliep, met frisschen moed in 't strijdperk, tot het voeren eener polemiek welke voor hem nieuw is. Voor ons en onze lezers heeft zij echter al het aantrekkelijke der nieuwheid of vruchtbaarheid verloren. Wij bepalen er ons dus toe hen, die benieuwd zijn te weten wat de heer Lohman in 1875 aan het Wag. Weelcblad schreef, te verwijzen naar het ingezonden stuk in 't Zuiden van 5 Juli. Zij treffen daarin tevens de vragen aan, door de redactie van Zelandia oorspronkelijk tot den heer Lohman gericht, waarop het bekende, weinig beteekenende antwoord gevolgd is, dat den heer Lohman plotseling, van den „onmogelijken candi- daat" van 10 Juni, van den „onverzoenlijken papenhater", tot den man gemaakt heelt, wien allen katholieken aanbevolen werd te steunen. Wat de „tweeslachtigheid" van den heer Lohman aangaat, wij herinneren ons niet hem van zoo iets zonderlings beschuldigd te hebben. Maar wel is 't ons tegengevallen dat hij, de fiere, vaak ruwe Calvinist, door 't schrijven van brieven, die tot toenadering moesten dienen, aan de redactie van een katholiek blad, een paar dagen vóór dat de stembus geopend zou worden, getracht heeft zich aangenaam te maken bij hen, op wier schouders de striemen nog gloeiden van de zweepslagen, die hij hun, volstrekt niet „dubbelzinnig" of „tweeslachtig", in zijne geschriften heeft toege bracht. Die indruk is bij ons, ook na de lezing der door den heer De Jonge medegedeelde stuk ken, onveranderd gebleven. De St.-Ct bevat een kon. besluit tot onteigening van perceelen, ten behoeve van den spoorweg van Amersfoort naar Nijmegen. Aan verschillende kamers van koophandel en fabrieken is gezonden het bericht omtrent den handel en de scheepvaart in het Britsche konink rijk, over de maand Mei 1879. Vllssingen. De leden van den gemeente raad, die dit jaar aan de beurt van aftreden zijn, en wier plaats in deze maand vervuld moet wor den, zijn de heerenJ. van der Beke Callenfels, M. Pot, J. Verkuyl Quakkelaar, J. C. Ocbers en F. Wibaut. Wij nemen het volgende over uit het verslag der spaarbank van het departement Rotterdam der Maatschappij tot nut van het algemeen „Wij zouden hiermede (de rekening en de daaruit getrokken statistiek) ons verslag, hetwelk een zeer gunstig resultaat aanwijst, kunnen besluiten, zoo wij ons niet verplicht rekenden te moeten mededeeleD, dat de spaarbank, in het loopende boekjaar, een gevoelig verlies zal lijden, tenge volge van de financieele catastrophe, die in de maand Mei alhier heeft plaats gehad. Twee fir ma's toch, de commanditaire bankvereeniging Rensburg en van Witsen en de wed. B. Polak en c°, waarmede de spaarbank aanzienlijke beleenin gen loopende heeft, die nu niet ten volle gedekt zijn, hebben hare betalingen gestaakt en zijn dus niet in staat het tekort op de beleeningen aan te zuiveren. „De eerste heeft een provisioneele surséance van betaling verkregenhet laat zich aanzien dat zij al hare crediteuren ten volle zal afbetalen, en mocht dit al niet het geval zijn, dan kan dit nooit een verlies van eenig belang opleveren. „De laatste firma verkeert in eene zeer ongun stige positie, daar uit den boedel niet meer dan 10 a 20 pet. kan verwacht worden. „Wij zijn nu bezig aan het realiseeren van de onderpanden en zoolang dit niet afgeloopen is, kunnen wij niet juist opgeven, hoe groot het te kort zal zijn, maar dit kunnen wij wei zeggen, dat het verlies, hetwelk de spaarbank in haar geheel lijden zal, hoogstens ƒ120,000 zal bedragen, ofschoon het waarschijnlijk minder zal zijn, Aan genomen nu dat het verlies het hoogste cijfer zal bereiken, dan zou het reservefonds op het oogen- blik toch nog ƒ847,000 groot zijD, welk cijfer het ook voor ruim 5 jaren bedroeg." Men deelt ons in verband met het bericht voorkomende in ons nummer van Maandag 7 Juli, omtrent de overname van de lijn Roozendaal —Breda van de Grand Central Beige nog mede De mededeeling uit Vlissingen eischt nog eenige aanvulling. Niet alléén toch is er sprake van de overname van de lijn RoosendaalBreda, maar ook van de lijn RoosendaalMoerdijk, welke lijn, vooral met het oog op het verkeer met Zee land, België en Frankrijk, sedert de aansluiting van den staatspoorweg te Zevenbergen van veel gewicht is. Verder zou de Belgische regeering een gedeelte van den LuikLimburgschen spoorweg overnemen, nl. het gedeelte HasseltLuik met zij takken. De heer W. te Gempt, predikant te Hoedekens- kerke en reeds uitvinder eener letterzetmachine, heeft ook eene machine uitgevonden om tegels te vormen en daarna aan de vier zijden af te snijden. De machine heeft reeds met glans eene proef neming doorstaan op de fabriek van den heer I. D. van Wijk te Geldermalsen. Ook andere industrieelen koesteren vertrouwen in de toekomst dezer machine, met welker succes wij den heer Te Gempt gelukwenschen. In ons nommer van Vrijdag gaven wij eenige cijfers op van de spaarbank van het Nutsdeparte- ment te Ter Neuzen. De opgave was onjuist, niet wat de cijfers betreft, maar wijl er te Ter Neuzen noch eene spaarbank, noch een Nuts- departement is. De eerste heeft men er nooit gekend, het laatste bezweek, naar men ons bericht reeds jaren geleden aan verval van krachten. In ons bericht had in plaats van Ter Neuzen moeten staan Axel, waar beide instellingen wel bestaan. Wij hopen later nog eens, zonder onjuist te zijn, eenig bericht omtrent eene spaarbank te Ter Neuzen te kunnen opnemen. pensioenen. Op pensioen gesteld, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met vergunning om de activiteits-uniform aan zijn rang verbonden te blijven dragen, de kap, ter zee E. F. Hanel von Cronenthall, onder toekenning van een jaarlijks pensioen van ƒ2100 en van eene verhooging van pensioen van 250 'sjaars, voor het algeheel gemis van het gebruik van den linker voorarm, ten gevolge van een bekomen geschoten wond, benevens voor werke lijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzee- sche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen eene verhooging van pensioen van f 600 'sjaars. marine. Bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee J. Tromptot kapitein-luit. ter zee le kl. jhr. C. C. van der Wijck; en tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. H. F. Yerheggen, belastingen. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Venlo P. F. G. A. Le Cocq d'Armandville, thans commies der in spectie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Maastricht. leger. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie, tot 2en luit., magazijnmeester der artillerie 3e kl. bij de artillerie-stapelmagazijnen te Delft, de sergeant F. Holz, van de VlIIe afd. vest.-art. polderbesturen. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Seherpenisse, A. Hartog Sz.; in het bestuur van den Egbert Petruspolder, tot dijk graaf J. Tolhoek, en tot plaatsvervangend dijk graaf J. van de Kreeke; in het bestuur van den Oranjepolder (Walcheren), tot dijkgraaf L. W. Roelse, en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. Kodde; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Philippinepolder, J. Rammeloo; tot plaatsver vangend dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder in Noord-Beveland, S. Rademaker; tot plaatsver vangend dijkgraaf van den polder Nieuwen-haven, J. F. Almekinders; tot dijkgraaf van den polder Oud Wolfaartsdgk. H. van Strien; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaatpolder, C. J. Sturm; tot dijkgraaf van het waterschap Kruiningen, P. Nieuwenhuysein het bestuur van den polder Paulina, tot dijkgraaf mr. F. J. Brevet, en tot plaatsvervangend dijk graaf D. N. Benteijn; tot dijkgraaf van den polder Henriette (St. Philipsland), J. A. Stols Johszn.in het bestuur van den polder Stroodorpe (Zuid-Beveland), tot dijkgraaf D. Blok, en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. de Kok; in het bestuur van den polder Groote- en Kleine Isabella, tot dijkgraaf K< Draeck, en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. M. van Haetst; tot dgkgraaf van den Thomaespolder, A. J. Thomaes; tot dijkgraaf van den polder Noordkraaijer, J. de Jager tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Emmanuel, P. Kakebeeke; tot gezworen voor den Wilhelminapolder, C. Koert; tot lid van het dagelijksch bestuur voor het waterschap der uitwatering van de vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder, F. B. de Coster; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele, C. van Strien; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Angelina- polder, E. Bekaert. 's Heer Arendskerke, 5 Juli 1879. Bij gemeenteraadsbesluit, goedgekeurd door gedepu teerde statenzijn de volgende gratificatiën toegekend aan de heeren D. Duivewaardt, hoofd onderwijzer, 25; M. Pleune, hoofdonderwijzer, 30, en C. A. Lunpoel, hulponderwijzer. 20. Zlertkzee, 5 Juli 1879. Aan mejuffrouw D. L. van der Velden, hulponderwijzeres aan'de meisjesschool alhier, die met 1 September a. eer vol ontslag uit die betrekking gevraagd heeft, werd heden door de leerlingen harer klasse, als eene hulde aan hare verdiensten, een fraai tafeltje met twee vazen aangeboden. Tot tijdelijk leeraar in de kunstgeschiedenis aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Utrecht is benoemd dr. L. J. Morell. De Kerlc. Ct. behelst het volgende bericht uit Biggekerke, van 22 JuuiDe heer dr. Ph. J. Hoe- demaker, pred. te Amsterdam, heeft na 3§ week beraad geen antwoord gezonden omtrent de op hem uitgebrachte beroeping, waarom genoemde predikant door den kerkeraad geacht wordt voor de beroeping te hebben bedankt. De heer G. J. van de Linde te Colijnsplaat verzoekt ons eene onjuistheid te herstellen in het door ons in ons nommer van 27 Juni uit de Ter Neuzensche courant overgenomen verslag van de te Hulst gehouden algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. In dat verslag heet het, „dat do heer V. d. L. geen heil ziet in vermindering van pachtprijzen"; terwijl in zijne inleiding tot het vraagpunt gezegd werd de hoop op eene betere toekomst u i t- sluitend stetinen op eene aanzienlijke pachtvermindering Ik geloof, neen. 't Is waar de pachten zijn, althans over 't algemeen ge nomen, tengevolge eener blinde concurrentie, bovenmate opgedrevenze zullen tot op een bestaanbaar peil moeten dalen. Doch het gaat niet aan, dunkt mij, daarop alleen alle heil te bouwen. Voorzeker zon dit een gemakkelijke weg wezen om den ontredderden toestand in het reine te brengenmaar onze tijd is een gezworen vijand van al dat gemakkelijke: inspanning en strijd is zijne leus. Zoeken wij daarom veeleer in eene meerdere en betere voort brenging de kracht om aan de bestaande moeilijkheden het hoofd te bieden en zoo mogelijk de tanende welvaart te doen herleven." Het Bataviaasch Handelsblad brengt met de pas aangekomen mail het volgende bericht: „Het ramtorenschip Koning der Nederlanden zal, naar men wil, naar Soerabaya vertrekken, teneinde daar dienst te doen als wachtschip. Zegge nu nog iemand dat de Nederlandsche schatkist berooid is, daar zij zich de weelde kan veroorloven een kapitaal van twee millipen op Soerabaya's ree ten anker te leggen voor niets anders dan om het ochtend- en avondschot te lossen." Gisteren avond heeft een 78jarige weduwe op den Segeersweg alhier getracht zich van het leven te beroven, door in een achter de woning haars zoons gelegen welput te springen. Zij werd er levend uitgehaald, doch overleed ■een uur daarna. Ter Neuzen, 5 Juli. Het 7jarig zoontje van schipper M. de Bruine alhier, gisteren avond spelende aan de Oostschutkolk van het kanaal, viel daarin en verdronk, niettegenstaande de vele pogingen tot redding. Tot heden voormiddag was het nog niet gelukt het lijk te vinden. Gedurende de eerste helft van 1879 zijn 1463 vreemdelingen over de grenzen des rijks gebracht. Men schrijft uit Den Helder aan het Han delsblad: De roep van de tanende welvaart dezer gemeente heeft zich bij de ophanden kermis dui delijk geopenbaard. De Heldersche kermis had zekere vermaardheider waren doorgaans plaatsen te kort voor aanvragen van kermisbezoekers. In het voorjaar waren er 47 aanvragen om plaatsen voor allerlei tenten, en niet meer dan 7 zullen onze kermis komen opluisteren. Welke is toch de oorzaak van den Ierschen zomer, dien wij thans hebben? Wel, zei een oud zeeman, als ge een koude kamer 'en een warme naast elkaar hebt en de deur gaat open, dan is er immers geweldige tocht. En als er nu in die warme eens veel vochtige lucht was, dan zoudt ge Dij dien konden storm, door de deur, ook veel neerslag hebben van water, wat men zoo in de natuur regen noemt. Stel nu, (vervolgde hg) dat er in de Noordpoolzeeën eens buitengewoon veel ijs ligt (wat wij niet weten, omdat wij het niet kunnen gaan zien, maar toch wel waarschijn lijk is, omdat men onlangs ijsbergen gevonden heeft op 48 graden), dan hebt ge ongeveer het zelfde effect. Daar veel koude lucht, hier veel warme. Bij de minste hitte: verbazende wind- stroomen en tegenstroomen; verdichting van het in de lucht hangende water; schrikkelijke regen buien; kortom allerlei onregelmatigheden. Er zullen wel andere oorzaken medewerken. Maar waarom zou deze niet een der belangrijkste zijn? Wij zouden er meer van weten, als de Noordpoolzeeën beter waren onderzocht, en daarom nog eeus hoezeevoor de Willem Bar ends. Zulke dingen hebben meer nut, dan de meesten wel weten. Of we veel verder zullen zijn, als we nu precies de oorzaken kennen Ze kunnen er toch geen tochtdeur zetten. Maar wie weet dat nu al te zeggen. De wetenschap onderzoekt, zonder te letten op dadelijk voordeel. Dat is juist het eigenaardige van de wetenschap. Maar daaruit volgt nog niet, dat er geen voordeel in steekt. Hoeveel is niet verbeterd en veranderd alleen ten gevolge van wetenschappelijke onderzoekingen, die deze verbeteringen en veranderingen volstrekt

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1