No. 156. 1879. Zaterdag 5 Juli. ïg. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5c iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publieité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Na-lnspeotle. OPROEPING van den milicien-verlofganger johannis cornelis delst. Middelburg 4 Juli FEXJXLX-iHTOlSr. dooe dora bussel; IWEEDE DEEL Vlissingen, 4 Juli. Op Zondag den 13en dezêr zal een „pleiziertrein" van Antwerpen ver trekken per stoomboot Telegraaf II, kapitein J. Baars jr., naar Vlissingen en Middelburg. De vertrekuren zijn bepaald als volgt: van Ant werpen 91 uur 's morgens; te Vlissingen 1 uur 's namiddags; te Middelburg 2 uren idem; van Middelburg 3) uur idem; van Vlissingen 4) uur idemte Antwerpen 9 uren 's avonds. MIDDELBIIRGSC De burg. en weth. van Middelburg, ontvangen hebbende een schrijven van den militie-commissaris in deze provincie dd. 1 dezer no 92, waarbij kennis wordt gegeven dat de milicien-verlofganger Johannis Cornelis Deïst niet tegenwoordig is geweest bij het in de verschenen maand Juni gehouden onderzoek der verlofgangers, gelet op art. 143 der wet op de nationale militie, roepen, bij deze, ter na-inspectie op Den milicien- verlofganger Johannis Cornelis Deïst, loteling dezer gemeente der lichting 1877, dienende bij het 3e regiment infanterie, alhier woonachtig, om op Woensdag den 9 Juli a. s. des voormid dags te 11 uren, op de Koopmansbeurs alhier voor den militie-commissaris te verschijnen, voor zien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven benevens van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort den 3 Juli 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd. S CHOKER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Door de kiezersvereeniging De Grondwet werd gisteren avond een tweede vergadering gehouden tot benoeming van candidaten voor het lidmaat schap van den gemeenteraad van Middelburg. Nadat was medegedeeld dat de heeren jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, G. Alberts Lz. mr. F. M. C. van Deinse en J. P. Fokker voor het lidmaatschap van den raad niet in aanmerking wenschten te komen, werd de voorloopige can- didatenlijst aangevuld en werden uit deze lijst ten slotte gekozen de heeren mr. W. C. Borsius en mr. J. A. van Hoek, officier van justitie alhier. Deze heeren zullen alzoo, behalve de aftredende en herkiesbare leden, de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, D. A. Dronkers, dr. J. P. Berdenis van Berlekom en B. A. Fokker, candidaat worden gesteld. Een huiselijk, hartelijk teest bracht heden middag eenige genoodigden in de groote zaal van het Schuttershof alhier bijeen. De heer G. J. W. Berghuijs, provinciale veearts le klasse, vierde het feest zijner 25jarige werkzaamheid te dezer V2 HOOFDSTUK XIV. BRUIDSKLEEREÏL Het was een stormachtige, regenachtige herfst dag en zij stond uren achtereen door de beregende ruiten te kijken naar de bloemen die afvielen en de bladeren die verstrooid werden. Het was een sombere, akelige dag, echter volkomen in over eenstemming met haar stemming. Zij had ver zocht geheel alleen gelaten te worden, onder voorwendsel van hoofdpijn te hebben, omdat zelfs de stemmen van hare neven haar hinderden. Zij voelde zich diep ongelukkig. Zij had getracht het goede te doen, maar geen vrede gevonden en evenals in Londen, voelde zij dat haar last haar te zwaar werd om te dragen. Langzaam kroop de dag voorbij, maar Jasper kwam niet. Het werd avond en de geheele omtrek hulde zich in een nevelachtig duister en nog altijd kwam Jasper niet! Te dezer gelegenheid was bij de breede schaar zijner vrienden en vereerders onder de belanghebbenden bij den Zeeuwschen veestapel het verlangen opgekomen, om hem een zichtbaar blijk hunner erkentelijkheid en hoogachting aan te bieden. In zeer korten tijd had de commissie, bestaande uit de heeren A. J. Haman, P. Duijvekot, C. de Keijzer, J. Vermeulen Jr., A. van Waarde en J. Peper, burgemeester van Aagtekerke, zich van hare taak gekweten. Een fraai salon-ameublement, bestaande uit eene canapé met zes stoelen, fau teuil, salontafel en theetafel, bij de firma F. M. Beunke en zoon alhier smaakvol vervaardigd, stond achter een gordijn in de Schuttershof-zaal zijne nieuwe bestemming af te wachten. Het corps provinciale veeartsen en oud-veeartsen had daar eene marmeren pendule met coupes bijge voegd, terwijl van verschillende andere zijden geschenken in zilver of van anderen aard het fraaie geheel kwamen voltooien. Te twaalf uren met zijn echtgenoote in een rijtuig met vierspan afgehaald, werd de heer Berghuijs in het Schuttershof, onder het aanheffen van fanfares door de muziek, ontvangen door de commissie en de genoodigden, waaronder zich ook zijne kinderen en verdere familieleden be vonden. Bij monde van den heer mr. A. M. Becius werd hem hier met eene korte toespraak het geschenk, benevens een album, vermeldende de namen van het ruim tachtigtal gevers, over handigd, terwijl de heer C. Mazure, veearts te Zierikzee, in krachtige, hartelgke bewoordingen, namens zijne collega's het corps-geschenk aan- bood. Diep ontroerd werden deze toespraken door den heer Berghuijs beantwoord, die daarbij een terugblik wierp op zijne 35jarige loopbaan, in Gelderland aangevangen en nu sinds 25 jaren met zooveel eer en wederzijdsche waardeering in Zeeland voortgezet. Onder het gebruiken van eenige ververschingen bleef men daarna nog eene poos gezellig en vriendschappelijk bijeen. De zaal was voor deze gelegenheid met groen en bloemen, vlaggen en tropeeën toepasselijk versierd. Vier- en tweere gelige versjes, bier en daar tusschen de versie ringen opgehangen, getuigden van den harteiijken, ongekunstelden toon, die dit feest bezielde. Mag men echter een dier rijmpjes gelooven, dan moet heden op menige Walchersche weide nog heel wat anders, van nog landelijker en gemoedelijker aard, te zien zijn geweest. Het luidde namelijk aldus Wij koeien, ossen, schapen, stieren Wij willen ook het feest mee vieren En huppelen vroolijk in de wei' Ons aller dokter viert hoogtij „Hij komt niet!" riep zij halfluid en bedekte haar gelaat met hare banden, want zij kon niets meer onderscheiden. Wat verwachtte zij dan toch van dit laatst vaarwel, van dit laatste af scheid? Niets, niets en toch was het een onuitsprekelijk smartelijk gevoel voor haar dat Jasper zijn be lofte niet gehouden had en zij keerde zich met eau wanhoopskreet van het venster af. Maar op datzelfde oogenblik hoorde zij haastige voetstappen op het grint en daar klonk de huisscheltoen zij de kamerdeur opende liet de meid Jasper Tyrel druipnat en bemodderd binnen. Zij ging naar hem toe en reikte hem de hand. „Kom binnen," zei zij en bracht hem in de kamer die zij verlaten had en die flauw verlicht was door het haardvuurzij sloot de deur en zij waren alleen. „Ik ben gekomen," zei hij, zjjn arm om haar heen slaande en zij liet haar hoofd aan zijn borst zinken. „Welk een weder fluisterde zij," gij zijt door nat en moede, Jasper." „Dat doet er niet toe, maar ik ben een heel eind ver gekomen, voor dit Maar laat ons een sluier laten vallen over het hartverscheurend tooneel dat nu volgde. Er werden niet veel woorden gesproken; wat kon er ook gesproken worden Voor Elisabeth was het erger dan de dood, somberder dan het graf, en nadat Jasper den laatsten kus op hare koude Eenige leden van het corps Belgische ingenieurs hebben besloten dezelfde reis te doen op Zondag 6 Juli per stoomboot Telegraaf IV, kapitein J. Baars, en zal het vertrek van Antwerpen plaats hebben om 7 uren 's morgens, zoodat de stoom boot omstreeks 11 uren voor het nieuwe dok te Vlissingen zal aankomen. De Hervormde gemeente te Bolsward heeft een bewijs van onbaatzuchtigheid en van waardeering onzer nationale kunst gegeven, dat in onze dagen van geldzak-vereering met lof vermeld moet worden. Zij heeft met 197 tegen 48 stemmen beslist dat hare prachtige antieke koorbanken voor de 20.000 van baron Rothschild niet te koop zijn. Het vraagstuk der Nederlandsche troonopvol ging wordt in het Dtrechtsdh Dagblad nogmaals aan een onderzoek onderworpen, en wel speciaal in verband tot de bepalingen onzer grondwet, betreffende de huwelijken der prinsen en prinses sen uit het huis van Oranje-Nassau. Deze zijde der quaestie was, zoover wij hebben nagegaan, tot dusverre nog niet opzettelijk in aanmerking genomen. „Een prins uit het huis Oranje-Nassau, herinnert de schrijver, zonder devereischte toestemming huwende, verliest het recht van opvolging niet voor zich zei ven, wel voor zijne kinderen; eene prinses daarentegen zoowel voor zich zelve als voor hare kinderen." Na eene opnoeming der verschillende nakome lingen uit het huis van Oranje-Nassau, komt de schrijver dan tot de slotsom: „Uit deze lijst eene gevolgtrekking voor de troonopvolging in de eerste toekomst af te leiden, is niet mogelijk, daar veel afhangen zal van de volgorde, waarin de onderscheiden gerechtigden zullen komen te overig den. „Voor eene verdere toekomst daarentegen is het duidelijk dat, indien de toestand van al de vorsten en vorstinnen blijftgelijk hij thans is, de kroon der Nederlanden in ver loop van tijd zal overgaan op een zoon van de prinses von Wied. Al de overige personen toch, die vroeger tot den troon zoudeD kunnen geroe pen worden, zijn óf ongehuwd óf gehuwd zonder toestemming van de Nederlandsche staten-generaal, zoodat hunne kinderen uitgesloten zijn. lippen gedrukt en haar verlaten had, viel zij op hare kniëen en bad onder hevig snikken: „O Godneem ons weg, neem ons beiden weg want ik kan die smart niet dragen HOOFDSTUK XV. DE TROUWDAG. De dames Tyrell arriveerden den 28sten te Hazelhurst, afgehaald in het rijtuig van den deken, die een diepe minachting koesterde voor alle huurrijtuigen en dus gezorgd had dat er een be hoorlijke equipage voor de voorname gasten was. Eva was wel wat zenuwachtig bij de ontmoe ting met hare schoonzusters, maar zij trachtte alle zorgen van zich af te zetten en dacht slechts „Morgen komt Jasper en als ik eenmaal zijn vrouw ben, zal hij mij wel alles zeggen, wat hem deert." De deken kwam denzelfden dag met een lateren trein en deed zijn best om zich zoo aangenaam mogelijk te maken bij de dames Tyrell, die wel wat raar opkeken van de eenvoudige woning harer aanstaande schoonzuster, al was zij ook grooter en fraaier dan die welke zij vroeger bewoonden, voordat zij in het bezit van Wendell waren. Me vrouw Dalziel vonden zij ook een weinig verve lend, maar zij hadden zich voorgenomen zich in alles te schikken en dus liep het eerste diner, dat de gastvrouw heel wat hoofdbreken gekost „Ongehuwd zijn lo. Z. K. H. de prins van Oranje (prins Alexander) 2o. de prinses Elisabeth van Saksen-Weimar. „Voor zich zei ven bevoegd, maar uitgesloten voor hunne kinderen zijn: lo. de erfprins Karei August van Saksen- Weimar; (zoon van prinses Sophia der Ned.) 2o. de prins Albert van Pruisen. „Uitgesloten, ook voor zich zelve, zijn 8o. de prinses Maria van Reuss; 2o. de erfprinses Louise van Denemarken; 3o. de prinses Alexandrina van MecklenburgJ „Wijziging in het bovenstaande kan aangebracht worden lo. door de geboorte van kinderen uit het tweede huwelijk van Z. M. Willem III. 2o. door een huwelijk, met toestemming van den koning en de staten-generaal gesloten, door den prins van Oranje of de prinses Elisabeth van Saksen-Weimar. 3o. ingeval van weduwenaarschap, door een tweede huwelijk, met gelijke toestemming, van den erfprins van Saksen-Weimar, of den prins Albert van Pruisen." In de vergadering van het Vredebond is nog op voorstel van den heer .Bacbiene besloten den dauk vau de algemeene vergadering te betuigen: 1® aan de Peace-society, wegens hare pogingen om het beginsel van arbitrage in het tractaat van Berlijn te doen opnemen2" aan den alge- meenen secretaris voor de samenstelling van het jaarboekje, welks uitgave zal worden voortgezet, omdat dit werkje als de grootste kracht der vereenigiUg werd beschouwd; 3° aan de afge vaardigden, die het Bond op het vredecongres te Parijs hebben vertegenwoordigd, om, (hoewel in dat streven ten zeerste teleurgesteld) te trach ten de federatie der vredebonden tot stand te brengen. Tot hoofdbestuurders zijn gekozen de heeren mr. A. M. Maas Geesteranus en Leon Enthoven, en benoemd de heer mr. J. J. van Geuns, de laatste ter voorziening in de vacature ontstaau door het overlijden van dr. P. Bleeker. Woensdag is te 's Gravenhage op zijn buiten verblijf Bosch en Duinzicht overleden jhr. mr. J. L. Cremer van den Bereh van Heemstede, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Leiden. De Standaard zegt van hem „Onze party verliest in hem een ernstig, beslist medestander. Yan zijn eerste optreden in de kamer af, op 22 April 1873, tot nu toe heeft jhr. v. d. Berch van Heemstede steeds met on wrikbare overtuiging de gedragslijn gevolgd, die had en waarvoor zij een keukenprinses uit Londen had laten komen, naar aller genoegen af. „Gij hebt alles uitstekend geschikt", was het groote compliment dat zij van haar schoonbroeder kreeg, terwijl haar echtgenoot daarentegen prut telde dat hij zijn eigen ruime kamer voor de logés had moeten afstaan en zich behelpen op de zoogenaamde kinderkamer. Den volgenden morgen stelde de deken de dames voor een rijtoertje in den omtrek te maken. Eva wachtte Jasper tegen etenstijd en dus bleef zij den heelen morgen thuis om te pakken voor de huwelijksreis. Na het tweede ontbijt deed zij met de logés een wandeling door het dorp en toen zij voor het laatst door die straten en stegen kwam, die zij van kind af dage lijks betreden had, schoot haar gemoed vol en zag zij bedeesd om zich heen. „Zou zij Jasper wel waardig zijn Ik zal mijn best doen", dacht zij en toen het tijd was om naar het station te rijden om hem af te halen, liet zij de zusters alleen vertrekken en ging naar boven om zich te kleeden en nog wat met haar stiefmoeder te praten. Zij deed een japon aan, die zij wist dat hij mooi vond en ging toen naar het salon om vol onge duld op de komst van het rijtuig te wachten. Weldra hoorde zij het gekraak der wielen en nauwelijks had het stilgehouden of daar stoven de meisjes naar binnen met den uitroêp [fPordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1