BUITENLAND. Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunst nieuws. Land bouw. Rechtszaken, Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg, Algemeen Overzicht. te vinden is, een einde aan gemaakt kon worden. Het wordt waarlijk al te erg. Uit het jaarverslag der in 1871 opgerichte spaarbank van het departement Ter Neuzen der maatschappij Tot nut van 't Algemeen blijkt dat over 1878—79 aan 120 deelnemers f 7028.77 aan inlagen en renten verschuldigd was, terwijl het in kas zijnde kapitaal, met inbegrip van het te goed, bedroeg f 7610.27, zoodat het reservefonds f 581.50 beloopt. De Eotterdamsche correspondent van het Haagsche Dagblad heeft weder eene onwaarheid verteld door te beweren dat, naar thans gebleken was, de spaarbank te Rotterdam voor een aan zienlijk bedrag aan obligatiën in de Afrik. Handels- vereeniging betrokken was. De heeren Mensing en Doesburg, bestuurders van het Rotterdamsch departement der maatschappij Tot Nut van 't Al gemeen, verklaren in de N. R. Ct bij hun onder zoek, op den 2en dezer, naar den aard der eigendommen van de spaarbank te hebben bevonden, dat deze geen enkel aandeel of obligatie der Afr. Handv. bezit of ooit bezeten heeft. Een leugen meer of minder komt er, waar het Rotterdamsche zaken betreft, voor het Haagsche Dagblad niet op aan. Maar het is te betreuren dat men niet voorzichtiger is in 't opnemen van berichten, welke ten nadeele kunnen strekken eener inrichting van zoo algemeen belang als de spaarbank. Onder voorzitterschap van den heer mr. D. van Eek werd gisteren te 's Gravenhage de algemeene vergadering van het Nederlandsch Vredebond gehouden. Door den algemeenen secretaris, mr. G. Belin- fante, werd het verslag uitgebracht, waaraan het volgende ontleend is. Had de vrede-zaak in Nederland nog niet de vorderingen gemaakt, die men juist van een zoo vrede-minnend en handeldrijvend land als het onze mocht verwachten, vooral in Italië en Oos tenrijk was in het laatste jaar de oprichting van vredebonden sterk toegenomen. Was federatie der vredèvereenigingen het naaste doel, dat het Nederlandsche Vredebond zich voorstelde, het was slechts een middel óm tot tweeërlei einddoel te gerakenontwapening en arbitrage. Het verslag wijst op het steeds klimmend belang der ontwapening en toont door cijfers aan, dat alleen in Engeland, Duitschland, Frankrijk, Rus land, Oostenrijk en Italië thans 2,100,000 man, in vredestijd, onder de wapenen staan, de staten van den tweeden en derden rang niet medegere- kend. Vooral onder den .financieelen last gaan de volken gebukt en door dien steeds toenemen- den aanwas van militaire uitgaven worden de kapitalen aan grootsche ondernemingen van handel en nijverheid onttrokken. Daarna werd breedvoerig de stand van de quaestie der internationale arbitrage medegedeeld, werden de redenen ontvouwd, waarom het Ber- lijnsch tractaat aan de arbitrage-clausule van het Parijsche vrede-congres geene gezaghebbende kracht heeft gegeven, en werd het leedwezen uitgedrukt, dat ook sedert de motie Van Eck- Bredius van 1874, de opvolgende Nederlandsche regeeringen in geen enkel sedert gesloten tractaat de arbitrage-clausule hebben opgenomen. Eindelijk werd een schets gegeven van de werkzaamheid van het bestuur van het Neder landsche Vredebond in het verloopen tweejarig tijdvak en werden de middelen besproken, waar door het Vredebond, dat in weerwil van vergui zing, in overleg met buitenlandsche staatslieden zijne taak onafgebroken vervolgt, in Nederland duurzaam zou kunnen worden gegrondvest. De St.-Ct bevat een kon. besluit houdende: lo bepaling dat de Oosterspoorweg van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij mede zal worden gebruikt ten behoeve van den spoor weg ter verbinding van den staatsspoorweg noor delijk van den St. Anthoniedijk met het entrepotdok te Amsterdam; 2o vaststelling van het reglement voor het gemeenschappelijk gebruik van een gedeelte van den Oosterspoorweg van de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij voor den dienst: a van dezen spoorweg; b van den spoorweg in verbinding van den staatsspoorweg, noordelijk van den St. Anthonie dijk met het entrepotdok; c van de spoorwegen ter verbinding van den Nederlandschen Rijnspoorweg met den staatsspoor weg té Amsterdam. ruk vaart commissaris sen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, als Nederlandsch commissaris voor de Rijnvaart, onder dankbetuiging voorde door hem in die betrekking bewezen diensten. Als zoodanig is benoemd W. A. baron van Verschuer, administrateur der afdeeling handel en nijverheid bij het departement van water staat enz. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, J. J. L. Mees, candidaat- notaris aldaar. rechterlijke macht. Benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Oirsehot H. W. J. San- nes, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Tot kantonrechter-plaatsvervanger te Tholen A. M. de Kruyff, ontvanger der registratie en do meinen aldaar. Deze laatste benoeming is onder Laatste Berichten in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk mr. E. van Popta, advocaat te 's Gravenhage. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt, de kol. jhr. K. W. de Koek en de majoor V. W. R. baron Bentinek tot Schoonbeten, beiden van den grooten staf, laatstelijk adjudanten van nu wijlen Z. K. H. de prins van Oranje, en zijn gemelde hoofdofficieren, in verband daarmede, in hunne rang overgeplaatst, eerstgenoemde bij het wapen der infanterie en laatstbedoelde bij dat der cavalerie. Aan de rijks-universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Lucasse, van 's Heer Arendskerke, met een academisch proef schrift Over het huwelijk bij volmacht. (Onder Laatste berichten gisteren reeds medegedeeld). Vlissingcn, 3 Juli. Door den kerkeraad der N. H. gemeente alhier is tot predikant beroe pen de heer M. A. Adriani Nz. thans te Maarssen. TlissSngesi, 3 Juli. De heer O. Mees 2° luitenant bij het 3® regiment infanterie, alhier in garnizoen, is overgeplaatst bij het 8e regement van dat wapen. Garnizoensplaats vermoedelijk Doesburgh. De veertienjarige prins Herman, zoon van den vorst van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze koningin, zal, zijn opleiding ontvangen als zeeofficier en bij den aanvang van den nieuwen cursus op het koninklijk instituut voor de marine worden geplaatst. 4 /Amsterdam, 3 Juli. Tot óns leedwezen vernemen wij dat de heer J. H. Albregt, de uitstekende en algemeen geachte tooneelspeler, na reeds geruimen tijd ziek te zijn geweest, thans op 't uiterste ligt. De geneesheeren schijnen alle hoop op herstel te hebben opgegeven. In de vergadering der Gelder sche Maatschappij van Landbouw kwam o. a. de vraag ter sprake: „Meent men dat de daling van de prijzen der landerijen een doorgaande zal zijn of acht men die het gevolg van een paniek? „Wat denkt men omtrent de daling der pacht prijzen in verschillende deelen van ons land? Waarvan zijn die het gevolg? „Van welken invloed, meent men, dat de uit voer van landbouwproducten uit Amerika, met name van varkensvleesch, op de prijzen dier producten hier te lande zijn zal Zullen die er te zeer door worden gedrukt en welk is het middel om aan dat gevaar te ontkomen De heer Hartog, die van het standpunt uitgaat, dat de daling van de landbouwproducten het gevolg is van grooter aanbod uit Amerika, heeft aldaar allerlei berichten ingewonnen, en is tot de slotsom gekomen, dat een verdere daling van de prijzen niet verwacht kan worden. Kan men dan, in dat vertrouwen, hier te lande de mededinging tegenover Amerika volhouden? Op die vraag antwoordt hij toestemmend onder het beding: 1° dat de pachtprijzen redelijk zijn; 2° dat de grond goed wordt behandeld, en 3° dat uit den bodem worde gehaald wat er uit te halen is. Op de bekende oeconomische gronden is hij tegen het heffen van rechten bij den invoer hier te lande. Daarentegen behoorde de regeering, naar zijn meening, den landbouw in zoover te steunen, door hem in de grondbelasting niet exceptioneel zwaar te treffen. Die belasting diende althans tot een minimum te worden herleid. In dien zin wenschte hij, dat stappen bij de regeering worden gedaan. Door den heer Van der Woude werd de stelling ontwikkeld, dat de positie hier ongezond is ge worden, doordien het kapitaal, na groote verliezen in effecten te hebben geleden, zich op landbezit heeft geworpen, waardoor de waarde van den grond tijdelijk onevenredig hoog werd opgevoerd. In de afdeelingen gingen evenwel ook stemmen op tegen vermindering van grondbelasting, omdat die zaak hier te lande thans niet aan de orde is- wel de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen en dat die herzie ning plaats zal hebben, daarover verheugde men zich in niet geringe mate, doordien men van oordeel was dat daardoor elke overdreven voor stelling van winst zou vervallen en de landbouwer niet boven zijn krachten zal worden belast. Die meening vond in de sectie vrij algemeen steun, en als van zelf kwam men daardoor tot een conclusie die lag buiten de vragen, hij den beschrij vingsbrief gesteld. Die conclusie was deze dat zoo veel mogelijk dient te worden gezorgd dat bij de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, die type niet te hoog werd gesteld. De heer Van Dedem stelde voor, dat het hoofd bestuur door de algemeene vergadering zal worden uitgenoodigd het oog te houden op de taxatie van de gronden als type voor de geheele provincie en dat het, indien daartoe aanleiding mocht blijken te bestaan, zich met zijn bezwaren tegen te hooge taxatie zal wenden tot de regeering. Die conclusie werd bij acclamatie aangenomen. Met den hoofdonderwijzer der Christelijke na tionale school te Alkmaar, die door het gerechts hof te Amsterdam wegens onzedelijke handelin gen tot 2 jaren celstraf is veroordeeld (M. Ct van 2 dezer) wordt, naar ons uit Wissenkerke gemeld wordt, niet bedoeld de heer H. S. Loran, vroe ger gedurende zes jaren hoofdonderwijzer aan de Chr. Nat. school aldaar en sedert 1 Januari 1879 te Alkmaar. De veroordeelde heet, volgens on zen berichtgever, J. Ch. Hormei en werd reeds een jaar geleden door de commissie te Alkmaar ontslagen, onmiddellijk nadat er ongunstige ver moedens omtrent hem gerezen waren. Oostburg, 2 Juli. Heden namiddag geraakte hier een paard op hol, dat gespannen was voor een tilbury, waarin een 3tal heeren uit Sluis zich bevonden. Het ongeval ontstond door het aanrijden tegen een wiel van een stilstaanden, zwaar geladen vrachtwagen. Door den schok braken de beide triemen brancardsvan de til bury en stortte het rijtuig voorover tegen het achterdeel van het paard, dat door den schrik niet te houden was. Gelukkig werden de passagiers spoedig uit het rijtuig geworpen, want een 100tal meters verder sloeg het rijtuig tegen een arduinen paal bijna geheel aan stukken, en geraakte het paard los, dat aan het. einde der straat werd opgevangen. Met eenige kleine kwetsuren aan handen en bee- nen zijn de passagiers vrijgekomen. De erfprinses van Saksen-Meiningen, doch ter van den Duitschen kroonprins, is, vergezeld van prinses Maria van Saksen-Meiningen, eergis teren te Scheveningen aangekomen. De nieuwe kies vereeniging Algemeen Belang te Rotterdam heeft van de aan dé beurt van af treding zijnde leden van den gemeenteraad niet weder candidaat gesteld de heerendr. van der Looy, van Andel, Weymans Ligtenberg, Thijsen, Mirandolle, mr. van Raalte en Mart. Hij mans de laatste had voor het lidmaatschap bedankt. GïouJmge:». Door de provinciale staten van Groningen is, met 23 van de uitgebrachte 42 stemmen, tot lid der eerste kamer gekozen, ter vervanging van den heer Geertsema, de heer Cremers, oud lid dier kamer. liondeu. De regeering heeft de stukken be treffende Egypte overgelegd. Volgens eene dépêche van lord Salisbury was het karakter van den khedive de eenige hinderpaal tegen de noodige hervormingen. Verandering van politiek was alleen mogelijk door vervanging van den vroegeren khedive. 2 Juni. 's. av. 11 u. 53 gr. 3 Juli 's morg. 8 u. 58 gr. 'a midd. 1 u. 61 gr. 's av. 5 u. 59 gr. Zitting van heden 3 Juli. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heer Lambrechtsén van Ritthem, wegens verblijf buitenslands. De notulen van het in de vorige vergadering behandelde worden gelezen en goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt de be noeming van een lid in het bestuur der gods huizen uitgesteld tot dat de plaats van den heer Tak als lid van den raad zal zijn aangevuld. Daarna wordt door burg. en weth. overgelegd de aanbevelingslijst voor de vervulling der plaatsen van leeraar aan het gymnasium, opgemaakt door curatoren van het gymnasium, na verhoor van den inspecteur van het gymnasiaal onderwijs. Als rector en als conrector worden, voor zooveel noodig bij continuatie aanbevolen de heeren dr. H. Polman Kruseman en dr. J. G. Voegler, en eveneens voor leeraar in de Engelsche taalde heer P. H. van Moerkerken. Als leeraar iu de oude talen wordt aanbevolen de heer dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, als tijdelijk leeraar voor den tijd van éen jaar, en als leeraar in de oude talen en de Nederlandsche taal en letterkunde, dr. B. J. Goedhart te Utrecht. Als leeraar voor de geschiedenis en aardrijks kunde wordt aanbevolen de heer B. H. Steringa Knijper, doctorandus in de letteren té Utrecht. Als leeraar in de wiskunde dr. P. A. Knotten belt, leeraar te Delft en de heer A. A. Beekman, le luitenant ingenieur te Utrecht. Als leeraar voor de hoogduitsche taal de heer F. G. de Liefde. Als leeraar in de natuur- en scheikunde dr. J. J. Couvée. Als leeraar in de natuurlijke historie de heer H. Gerth van Wijk. Als leeraar in de gymnastiek de heer G. Keijzer. Daar het curatoren gebleken is, dat er onmo gelijkheid bestaat om de betrekking van leeraar in de Fransche taal te doen vervullen voor de vastgestelde jaarwedde van f 800, veroorloven zij zich de vrijheid den raad voor te stellen, die onder nadere goedkeuring des konings te verhoogen tot f 1500, en in afwachting dier goedkeuring, voor zooveel noodig bij continuatie, te benoemen den heer D. van Oostveen. Curatoren meenen den raad de verzekering te mogen geven, dat beneden eene som van 1800 als jaarwedde, geene vreemde sollicitanten zich zullen aanmelden. Tevens geven zij in overweging, bij die aan stelling de voorwaarde te voegen dat de beer Van Oostveen zich zal moeten belasten met het onder wijs in de Nederlandsche taal in een of meer der laagste klassen. Na voorlezing dezer aanbevelingslijst gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. De vergadering heropend zijnde worden, nadat de heer Fokker zijne bezwaren tegen het benoe men van de leeraren die aan de R. H. B. S. werkzaam zijn, heeft ontwikkeld, de heeren Pol man Kruseman, Voegler en van Moerkerken zonder hoofdelijke stemming bij continuatie be noemd; de jaarwedde van den leeraar in het fransch op f 1500 bepaald en voor die betrekking bij continuatie de heer Van Oostveen benoemd. De benoeming der andere leeraren wordt aan gehouden tot het einde der vergadering. Nadat eenige uitgelootte en afgeloste obligatiën zijn vernietigd, komt in behandeling het verzoek van mej. A. H. Jansen, om eervol ontslag als hulponderwijzeres op school A.onder mededee- ling dat bij burg. en weth., evenmin als bij de pl. schoolcommissie daartegen bezwaar bestaat, stellen burg. en weth. voor het gevraagd ontslag met 1 Aug. a. eervol te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo be sloten. Op voorstel van den heer Van Hoek wordt de benoeming van een commissaris in het bestuur over de brandweer uitgesteld tot September. De commissie in de vorige zitting daartoe benoemd, brengt bij monde van den heer Van Hoek rapport uit omtrent de met den heer Van Leeuwen te sluiten overeenkomst. Ingevolge het advies worden burg. en weth. gemachtigd die overeenkomst aan te gaan. Na de mededeeling van den voorzitter dat de heer Liebert zich zijne benoeming tot tijdelijk wethouder heeft laten welgevallen, wordt over gegaan tot de benoeming van leeraren aan het gymnasium. Ingevolge de voordracht worden benoemd in de vakken hierboven vermeld: dr. Goedhart met algemeene stemmen; de heer Steringa Kuyper met 13 stemmen (de heer Frederihs verkreeg 2 stemmen)dr. Knottenbelt met 11 stemmen (de heeren Beekman en Pimentel verkregen er ieder 2) de heer De Liefde met algemeene stemmen dr. Couvée met 11 stemmen (4 briefjes in blanco), de heer Gerth van Wijck met algemeene stemmenter wijl tot leeraar in de gymnastiek de heer P. B. Oost Lievense benoemd werd (de heer Keyzer verkreeg 5 stemmen en 2 briefjes waren in blanco). Ein delijk werd de heer Lehman de Lebensfeld zonder hoofdelijke stemming bij continuatie benoemd. Daarna is aan de orde de benoeming van een eerste en tweede hulponderwijzeres aan de school D. (hoofdonderw. mej. Achilles). Op de voordracht zijn geplaatst voor le hulponderwijzeres mej. Agatha Schouten, te Gouda en voor 2e hulpon derwijzeres mej. K. van Rees, te Hellevoetsluis; C. H. Koning te Middelburg en A. A. Jeronimus, te Vlissingen. Benoemd worden mej. Schouten met 11 stem men (4 blanco briefjes) en mej. van Rees met 10 stemmen (op mej. Koning werden 5 stemmen uitgebracht.) Nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat tengevolge der benoeming van den heer Lievense aan den raad zoo spoedig mogelijk eene voor dracht zal worden gedaan betreffende een lokaal, wordt de vergadering gesloten. Wij besloten gisteren ons Overzicht met een© aanwijzing van de onzekerheid, waarin men verkeert aangaande hetgeen de Duitsche rijkskan selier zal doen na de aanneming in de .tarief- commissie van het voorstel Von Franckensteim Het centrum begint den prins Von Bismarck zware conditiën te stellen voor zijne hulp. Wij ziging, zooniet intrekking, der Mei wet ten blijf, op hun programma staan, en de keuze van een op volger voor den heer Falk schijnt licht te moeten geven in de zienswijze der regeering omtrent die zaak. Een nieuwe eiseh is het gisteren medege deelde voorstel Von Franckenstein, waardoor de regeering afhankelijk blijft van de bijdragen der verschillende staten, zoodra zij de rijksuit gaven aanmerkelijk wil verhoogen. Toch heeft dit voorstel voor den kanselier eene goede zijde. De contröle der liberalen in den rijksdag wordt er geheel door op zijde gezet, en Richter en anderen kunnen met geen lastige cijfers de regeering verlegen en den kanselier boos maken. Wordt nu door deze concessies het centrum voor eenigen tijd gewonnen, dan heeft prins Bismarck eene vaste meerderheid, conservatief als hij zelf, die hem helpen zal aan wat nog altijd zijn lievelings denkbeeld is, maar wat de nationaal-liberalen niet aanwilden, de naasting van alle spoorwegen door den staat. Ook zou hij, steunende op die meerderheid, nog lang de administratieve hervor mingen kunnen tegenhouden, om welke een goed deel der bevolking sedert lang vraagt. En bui tendien is zijn verbond met de mannen van het centrum heel wat natuurlijker dan dat met de nationaal-liberalen, nadat de Pruisische regeering

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 5