Laastte berichten. Kerknieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken. Koloniën. Verkoopingen en aanbestedingen» Burgerlijke stand, premiën werden door den voorzitter toegekend aan de heeren Nieuwdorp te Dreischor en A. Prinse te Noordgouwe. Als plaatsen waar de volgende algemeene ver gadering zal worden gehouden zijn aanbevolen Zierikzee en Schuddebeurs Noordgouwe. Hier omtrent is nog geen bepaalde beslissing genomen. Beheer Schoor, hoofdonderwijzer te Ouwerkerk, leidde punt A van de punten ter bespreking in, luidende„Wat leert u de ondervinding aangaande de practische waarde vqn de vormleer op de volksschool?" De slotsom zijner beschouwingen was, dat de vormleer alleen nuttig was te achten tot teekenoefeningen en tot algemeene ontwikke ling, namelijk wat het practische gedeelte betreft. Het wiskundige gedeelte der vormleer achtte hij onbruikbaar voor de volksschool. De hulponderwijzerszangvereeniging, onder lei ding van den heer J. H. Letzer, wisselde de werk zaamheden aangenaam af door de uitvoering van eenige zangstukken. Na afloop der werkzaam heden vereenigde men zich aan een vriendschap- pelijken maaltijd, waarvan*het tafelgenot werd verhoogd dewijl gedurende het nagerecht genoemde zangvereeniging zich bij herhaling liet hooren en menig hartelijk woord werd gesproken, dat ge tuigde van de meest gewenschte harmonie en van aller liefde voor het onderwijs. B. en W. van Leiden stellen, in overleg met schoolautoriteiten, aan den gemeenteraad voor eene hoogere burgerschool voor meisjes met 5- jarige cursus in die gemeente op te richten en bij den min. van binnenl. zaken een rijkssubsidié aan te vragen. Door de besturen der gemeenten Breda, Eindhoven, Bergen-op-Zoom, Oosterhout, Roosen daal, Grave en Helmond zijn adressen gericht tot de Staten der provincie Noord-Brabant, tot het bekomen van subsidiën uit de provinciale kas voor de kosten der in die gemeenten bestaande teekenscholen. IJzendijke 28 Juni. Den 25" dezer werd alhier de classicale vergadering gehouden, welke bijgewoond werd door 83 personen. Als lid van het provinciaal kerkbestuur werd herkozen de heer H. Q Janssen, en tot zijn secun dus benoemd de heer H. J. Krol te Ter Neuzen. De aftredende secundus had verzocht niet meer in aanmerking te komen. De verkiezingen voor 't classicaal bestuur brach ten in dat college weinig verandering. Slechts éen nieuwe secundus werd benoemd, de heer IJ. Bussingh de Vries te Zuidzande. De geest derjvergadering was beslist anti- confessio neel. De doorde synode van 1878 voorloopig aange- nomene verandering in art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs, waarbij aan het oude artikel wordt toegevoegd „of soortgelijke met het christelijk hervormd karakter der kerk over eenkomende vragen" vond sympathie bij 23 van de 33 aanwezigen. Vóór het reglement op de uit oefening van de rechten der minderheden ver klaarden zich 24; een 9tal kon er zich niet mêe vereenigen. Een voorstel, door een der aanwezigen gedaan, om aan de synode te verzoeken, terug te komen op haar besluit van verleden jaar aangaande art. 38 regl. godsdienstond., als onwettig genomen, vond bij stemming slechts ondersteuning bij 2 anderen. De 30 overigen keurden dit voor stel af. In de reünie der Waalsehe kerken is advies uitgebracht over eenige synodale voorstellen. Ten gunste der algemeene strekking van het reglement op de rechten der minderheden verklaarden zich 18 leden, tegen 7. In den loop der discussie werd er van orthodoxe zijde zeer ernstig en dringend op gewezen, dat minnelijke scheiding, oplossing der fictieve eenheid, de eenige ware en zuivere oplossing van de kerkelijke crisis zou wezen. Onderscheiden liberalen betuigden hun hartelijke instemming met dit denkbeeld en menigeen stemde dan ook alleen daarom voor de algemeene strek-- king van het minderheden-reglement, omdat hij dit beschouwde als den weg die noodzakelijk tot scheiding zou moeten leiden. Een der orthodoxe leden van de vergadering verklaarde zich tegen het reglement, omdat de synode niet indertijd een dergelijk reglement had gemaakt, teneinde het uittreden der afgescheidenen te voorkomen. Een advies van de synode, „om nog een stap verder te gaan op den weg, dien zij heeft inge slagen, door een zekere autonomie te verleenen aan de verschillende richtingen, die de Ned. herv. kerk verdeelen, en aan elk van die richtingen de gelegenheid te geven zich ten opzichte van hare geestelijke belangen onafhankelijk te organiseeren en zich vrij te onwikkelen," verwierf slecht3 7 stemmen, terwijl 15 leden er zich tegen verklaarden. Onder de voorstemmers waren twee orthodoxen onder de tegenstemmers verscheidene liberalen. Luidens de Aarhus Amtstidheeft de aard appelkever dezer dagen zijn intrede gedaan in Jutland. De kever schijnt vooral voor te ko men in de WestJutsch© streken en aan de Noord zee. Tot dusverre is nog weinig van nadeel ge bleken. De feesten ter viering van het 25jarig bestaan der zangvereeniging Rottés Mannenkoor, te Rot terdam/zijn thans bepaald op 2125 Juli a. Hermann Linde, de Duitsche vertolker van Shakespeare, is weder uit Amerika terug en zal in den herfst van dit jaar waarschijnlijk ook ons land bezoeken. Het voornemen bestaat na melijk, om met een Engelschen troep, eenige van de beroemdste werken van Shakespeare op te voeren. Door het gerechtshof te 'sGravenhage is Zater dag J. B., oud 22 jaren, zeeman, laatst woonach tig te Vlissingen, wegens diefstal in een bewoond huis op den 23en April jl., veroordeeld tot èen jaar correctioneele gevangenisstraf. Blijkens het in de Javasche courant medege- deeldejournaal van den opperbevelhebber in Atjeh, is men van den 15 tot den 27 April voortgegaan met het in orde brengen en versterken der leger plaatsen, het openkappen van het terrein, het doen van verkenningen en het geleiden van trans porten. Met welke bezwaren deze arbeid gepaard gaat, moge uit een paar bladzijden van het dagboek blijken. Maandag 21 April. Eene compagnie van de le kolonne rukte uit tot dekking van een lOOtal dwangarbeiders, die westelijk van Indrapoeri op den rechter Atchin-oever bamboe moesten halen, en maakte tevens in die richting eene verkenning. Opnieuw werden eenige granaten in kampong Lir geworpen. Een detachement der 2e kolonne, dienende tot dekking van een opnemer op de heuvels bezuiden de Glé-Kambing, werd door den vijand beschoten; een minder militair werd gewond. Te 3 uren 's namiddags beschoot de vijand het bivak der 2e kolonne; wij leden geene verliezen. Van de reserve-kolonne rukte eene compagnie uit tot verkenning van Grot en tevens tot dekking van den opnemer, die den zuidelijken rand dier kampong in kaart moest brengen. Aanvankelijk werd van Tjot-Basatoel, langs den Sultansweg, en daarna door de kampongs Lingham waar vrouwen en kinderen terugge keerd waren Maloeé (niet Moeala) en Djeroek marcheerende, eene kleine sawah, vóór Grot gele gen, bereikt. Nauwelijks daarop gedeboueheard, werd een vrij sterk vuur uit kampong Grot ontvangen, waarop de voorhoede een paar salvo's gaf en den kampong-rand stormenderhand binnendrong. Nauwelijks in den rand stelling genomen heb bende, zag men van alle zijden vijanden opdagen en werd men uit alle richtingen beschoten, lieni- gen tijd werd de marsch nog langs den kampong- rand voortgezet, maar daar de vijand steeds talrijker en zijn vuur heviger werd en de opne ming niet dan zeer bezwaarlijk kon plaats hebben, werd de verkenning gestaakt en tot den terug- marsch besloten, welke in de beste orde plaats had door Djeroek en Maloeé. Tot aan Lingham toe werden de troepen door den vijand beschoten, zonder dat wij een enkelen gewonde bekwamen. Dinsdag 22 April. Eene compagnie der le ko lonne maakte eene verkenning in westelijke rich ting langs den rechter Atjeh-oever. Het van Tjot-Basatoel terugkeerend vivres- transport der le en 2e kolonnen werd onderweg uit kampong Lingham beschoten, zonder verliezen te lijden. Het bivak der le kolonne nabjj de Missigit werd te 12 urén 's middags beschotende vijand werd door een paar salvo's verjaagd, 's Namiddags te 10J uur opende de vijand een vrij hevig vuur op de Missigit en het bivak nadat dit vuur ongeveer 4 uur had aangehouden, zonder ons verliezen te berokkenen, werd de vijand door eenige salvo's tot den aftocht ge dwongen. Yan bivak Glé-Kambing rukte een compagnie der 2e kolonne uit om het terrein zuidwaarts te verkennen, daarna in westelijke richting naar Tjot-Basatoel te marcheeren en de tusschenlig- gende heuvels van vijanden te zuiveren. Een sergeant-majoor-opnemer ging mede om het terrein in kaart te brengen. Op een heuveltop gekomen, zag men een groot aantal Atjehers zich in den rug der troepen verzamelen. Daarna volgde men in noordwestelijke richting een bergpad, dat langs eenige aan den voet van het gebergte liggende kampongs naar Long-Lemoh voerde. De vijand, die nog geen schot gelost had, opende thans in den rug en de rechterflank der troepen een vrij hevig vuur, dat wegens den grooten afstand geen nadeel toebracht. Halt houdende, werd het vijandelijk vuur door eenige salvo's tot zwijgen gebracht, maar nauwelijks had men zich weder in beweging gesteld, of de vijand drong weder op, om opnieuw terug te wijken, als men hem eenige salvo's toezond. Op geringen afstand van Long-Lemoh sneuvelde de inlandsche handlanger van den sergeant-majoor- opnemer, waardoor deze niet meer in staat was de opneming voort te zetten. De verkenning werd uit dien hoofde gestaakt en over Long-Lemoh naar Glé-Kambing terugge- marcheerd, welk bivak, zonder dat men verdere verliezen leed, bereikt werd. Eene andere compagnie der 2e kolonne rukte in den namiddag uit tot dekking van p. m. 120 dwangarbeiders, die in de kampong nabij de Kroeng Djerir pinangboomen gingen kappen. Nauwelijks was de voorhoede nabij de waadbare plaats tegenover Sihom gekomen, of uit de ver sterkingen aan de overzijde werd een hevig vuur op haar geopend, waardoor éen Europeesch sergeant zwaar gewond werd. Niettemin werd stelling genomen en nam het kappen een aanvang, terwijl men den vijand door eenige salvo's in bedwang hield; zijn vuur was echter niet tot zwijgen te brengen. Toen alle dwangarbeiders bevracht waren, werd de terugtocht aangenomen, onder hevig vuur van den vijand, waarvan een 40tal zelfs beproefden op de linker flank met den klewang aan te vallen de flinke houding der troepen en eenige welge richte salvo's deden den vijand evenwel den aanval staken en terugtrekken. De dwangarbeiders met eenige dekking naar het bivak terugzendende, nam de le luit. Nauta, die de patrouille kommandeerde, stelling en zond den terugtrekkenden vijand nog eenige salvo's achterna. Toen daarop eene patrouille van 34 bajonetten, onder den len luitenant Hoogesteeger, uit bivak Glé-Kambing ter ondersteuning gezonden, op zijne linkerflank verscheen en terwijl de vijand nog verder terugtrok, keerde de luitenant Nauta naar het bivak terug. Op den terugmarsch werden nog twee dwang arbeiders licht gewond. Na door het dekkings-detaehement te zijn teruggeslagen, had de vijand zich achter een' heuvelrug, op p. m. 200 passen afstand van de Glé-Kambing, bedekt opgesteld en bleef hij voort durend vuren. In deze stelling werd hij door den len luitenant Hoogesteeger met de bajonet aangegrepen en genoodzaakt, met achterlating van twee dooden, overhaast te vluchten. Groote bloedplassen toonden aan, dat hij meer verlies moest hebben geleden. Eenige huizen, die achter den heuvelrug ston den, werden aan de vlammen prijsgegeven en daarna de vervolging onverwijld voortgezet, tot men de laatste vijanden achter het geboomte in de vlakte zag verdwijnen. Men zond hem salvo's achterna, rukte tot aan den boschrand vooruit en stuitte op een bamboe-doerie-pagger, waar achter een riviertje stroomde. Nadat de le luitenant Hoogesteeger zich over tuigd had, dat zich daarachter geene vijanden ophielden, marcheerde hij met zijne patrouille oostwaarts naar eenige huizen, waaruit de pa trouille met geweerschoten begroet werd. Na een paar salvo's in die richting gegeven te hebben, werden de huizen doorzocht en vond men in een daarvan het lijk van een Atchineesche vrouw. Na ook deze huizen in de asch gelegd te hebben, keerde de patrouille naar het bivak terug, zonder door den vijand bemoeilijkt te worden. Van de reserve-kolonne ging eene compagnie uit tot dekking van dwangarbeiders, die in Djeroek pinangboomen moesten kappen. Bij den terugmarsch werden de troepen ook uit den kampong-rand van het bevriende Olehoea beschoten; zij hadden echter geene verliezen te betreuren. Binnen eenige dagen zal Scheveningen eene rechtstreeksche aansluiting met het groote spoor" wegnet bezitten. Aanstaanden Dingsdag toch zal de lijn, welke Scheveningen met den Rijnspoor weg verbindt, voor het publiek verkeer geopend worden. De passagierswagen verlaat het station ter plaatse van aankomst der reizigers en vervolgt zijn weg langs het Bezuidenhout, de Koekamp, de. Ma liebaan, het Kanaal en den Nieuwen Badhuisweg tot nabij het Groot Stedelijk Badhuis te t c heve- ningen. De rijtuigen zijn zeer comfortabel ingericht en verdeeld in eompartementen eerste en tweede klasse. De overgang der drie bruggen Bezuidenhout, Zoölogische tuin en de Spreenk levert geen bezwaar of gevaar op, bij de macht om den trein op elk punt van den weg of ieder oogenblik te doen stilstaan. Dit remvermogen zal echter niet gebruikt worden om de wagens te doen stoppen op andere punten dan de aangewezen halten. De gemeenteraad van Ooststellingwerf heeft het voorstel van den burgemeester tot het zenden van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning verworpen. De erfgenamen van een zeer vermogend maar schraapzuchtig man te Hardegarijp, die bij zijn overlijden geen kinderen maar alleen verre bloedverwanten naliet, hebben op zijn graf een steen laten leggen, waarop behalve naam enz. ter eeuwige gedachtenis gebeiteld is: Psalm 39 vers 7, luidende: „Men brengt bijeen en men weet niet, wie het naar Zich nemen zal." Aan eene bankinstelling te Amsterdam werd sedert geruimen tijd herhaaldelijk geld vermist uit een gesloten lessenaar. Alle moeite werd in het werk gesteld, doch niets kon tot de ontdek king leiden, Opmerkelijk was het, dat toen twee nichtjes van den concierge waren vertrokken, geen diefstallen meer plaats hadden en dat, toen een der nichtjes opnieuw eenige dagen geleden haren intrek bij oom had genomen, de diefstallen weder begonnen. Men merkte het geld en keek scherp toe. De vorige week had andermaal eene ontvreemding van geld plaats gehad. Het bij het meisje aanwezige geld werd nagezien, en de ge merkte gelden kwamen te voorschijn. Schoor voetend en onder het storten van heete tranen werden de diefstallen beleden. Zij was in het bezit van een sleutel, die toevallig op den lesse naar paste. De commissie van onderzoek, in de verga dering der Rott. Handélsvereeniging benoemd, heeft haar taak nog niet kunnen aanvaarden, daar twee der benoemden, de heeren Ruys en De Wolff, bedankt hebben. De ruim 87jarige gemeentelijke dansmeester te Arnhem, de heer C. P. Groebel, geniet het voorrecht thans reeds 70 jaren in die betrekking werkzaam te zijn, welke nog steeds met jeugdigen ijver door hem wordt waargenomen. Hij gaf reeds les aan de pages van koning Lodewijk en dirigeerde ook een bal van keizer Napoleon. De inspecteur dr. Lubach heeft aan den geneeskundigen raad voor de provinciën Overijsel en Drente een vrij gunstig verslag uitgebracht, betreffende den toestand dier provinciën. Onder de punten die ter behandeling op de agenda voorkwamen, merken wij op de vraag„Is vleesch, afkomstig van koeién door den bliksem ge troffen, voor de gezondheid schadelijk?" Hier omtrent zijn belangrijke mededeelingen gedaan, waaruit genoegzaam blijkt, dat het tot dusverre niet is bewezen, dat zulk vleesch voor de gezond heid nadeelig is. In eene algemeene vergadering) van leden der Ambachtsschool te Rotterdam, werd Zaterdag, na eenige discussie, op voorstel van den waarne- menden voorzitter besloten L. Pincoffs van zijn voorzitterschap te ontzetten. Enkelen waren van meening dat ondanks al wat gebeurd was, de Ambachtsschool als zoodanig geen reden had om den man, wien zij zooveel te danken had, te ontzetten en zij wel het oogenblik kon afwachten, waarop zijn lidmaatschap, door het niet betalen der contributie, van zelf vervallen zou. Een oogenblik later werd echter het voorstel gedaan om dan nu ook de geschenken, die de school aan Pincoffs te danken heeft, waaronder een fraai stoomwerktuig dat bij het onderwijs gebruikt wordt, als strijdig met de waardigheid der vereeniging, terug te geven. Hier had men geen zin in en er werd besloten dit voorstel tot de vergadering in 't volgende jaar aan te houden. Ten slotte had eene uitloting van aandeelen plaats. Het laatste dat uitgeloot werd stond op den naam vanL. Pincoffs Toen Donderdag in de kerk St Augustin te Parijs de groote mis werd gevierd ter eere van de nagedachtenis van wijlen prins Louis Napoleon, vloog er, 'tzij toeval of niet, eene duif door de kerk. Sommigen zagen daarin den heiligen geest, die zich bewoog boven de schare. Zoo ver gaat Paul de Cassagnac niet, hoewel ook hij eene con jectuur maakt, die gewaagd schijnt. „Waarom zou God, schrijft hij, die alles vermag, die der ziel veroorlooft zekere lichamen te bewonen, welke zij zou versmaden, als zij de keuze had, niet als laatste en hoogste belooning aan hem die niet meer is, beloofd hebben, onder den beval- ligen vorm eener duif te aanschouwen hoezeer hij bemind was? „Een republikeinseh blad maakt van dezen overigens onschuldigen onzin een schalksch gebruik door zich verheugd te toonen, dat het Bonapartisme, dat zich vroeger den adelaar tot zinnebeeld koos, thans den vreedzamen vorm eener duif aanneemt. Utrecht. Op de vergadering van aandeel houders der Rijnspoorwegmaatschappij werd ver slag over het boekjaar 1877/78 uitgebracht dat gunstig luidt. De netto-winst bedraagt 2,483,372, het dividend 7.54 pet. Werd besloten eene 4 pet. geldleening te sluiten tot een bedrag van f 2,400,000. Den 28en Juni werden te Goes in het openbaar verpacht de gemeentegronden, in pacht 1° bij J. Stoutjesdijk en 2° bij J. Strijd. 1° J. Stoutjesdijk, herpacht voor 100. 2° J. Strijd, eerst verpacht in 8 perceelen, daarna in 5 perceelen en eindelijk in massa, le perceel voor 50, 2e perceel voor f 100 en 3e perceel voor 100, aan J. Krijger; 4e perceel f 20, 5 perceel ƒ30, 6e perceel 30, 7e perceel 52 en 8e perceel 50, aan P. Strgd, te zamen f 432; daarna het 4e tot en met het 8e perceel aan P. Strijd, voor f 500 en eindelijk in massa aan P Strijd, voor 800, alles onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad. (Van 22—29 Juni 1879.) Middelburg. OndertrouwdA. van den berge,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2