N°. 152. i.22e Jaargang. 1879. Dinsdag 1 Juli. Nationale Militie. VERKIEZING. Dit blad vereoMjnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,5<. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg 30 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. U1DDELBURGSCHE COURANT. .Donderdag den 3en Juli 1879, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOBEE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Oproeping van verlofgangers der lichting 1876. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 20sten Mei 1879 A no. 1928, 3de afdeeling (provinciaal blad no. 48) roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1876, behooren- de tot de compagnie transporttrein van het 2e regiment veld-artillerie, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, be nevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Woensdag den 9 Juli a. des voormiddags tnsschen 10 en 11 ure bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij ditverlangen en daarop recht hebben, te ont vangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld; terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, tan die om standigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 30 Juni, 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat bij de op den 28en dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van een lid van de provinciale staten van Zeeland is gebleken, dat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft ver kregen, weshalve er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren W. A. graaf van Lijnden en mr. G. N. de Stoppelaar, welke de meeste stemmen op zich vereenigd hebben; dat de dag voor deze herstemming is bepaald op Vrijdag den Hen Juli a. van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 27en en 28en Juni jl. in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 30 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornd., SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De heden alhier gehouden vergadering van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, die buitengewoon druk bezocht was, werd door den onder-voorzitter, den heer A. den Boer, geopend met eene warme toespraak, gewijd aan de nage dachtenis van wijlen den heer mr. W. Ph. Vis, die gedurende 36 jaren zoo in betrekking van secretaris als in die van voorzitter zooveel voor de belangen van den Zeeuwschen landbouw en de Zeeuwsche veeteelt gedaan heeft. De begrooting van het hoofdbestuur werd mede gedeeld; zij levert een vermoedelijk batig slot op van 1078, Op voorstel van den secretaris werd besloten aan 4 leden eene toelage van f 37.50 uit de algemeene kas toe te staan, zijnde de helft van de kosten eener reis naar en een zevendaagseh verblijf te Londen, hoofdzakelijk ten doel hebbende de aldaar gehouden wordende vee-tentoonstelling te bezoeken en connectiën aan te knoopen tot het aldaar plaatsen van landbouwvoortbrengselen. De secretaris, de heer Snijders, heeft zich aange boden die commissie te begeleiden. Benoemd werden de heeren A. van Waarde, W. Maas, L. Kodde en L. van Rooijen. In de plaats van den heer Kodde, die voor het lidmaat schap bedankte, is de heer J. Meijers benoemd. De kamer van koophandel en fabrieken alhier, zal eene vergadering houden op Dinsdag den 1 Juli te 3 uren precies. Zooals reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer kon worden medegedeeld, is het aandeel, den ambtenaren van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen toegekend in de overwinst, voor 1878 bepaald op f 22.91' voor ieder ambtenaar. Het Vaderland schrijft„Velen, die 11. Woens dag in de gelegenheid werden gesteld om nog een afscheidsgroet te brengen aan den ontslapen prins van Oranje, zullen met belangstelling vernemen, dat zij die ruimere toelating dank moeten weten aan de tussehenkomst van Z. K. H. prins Alex ander, die tevens zorg heeft gedragen, dat geen enkel bewijs van hulde, ook der minder aanzien lijken uitgedrukt in bloem of krans, werd afge wezen. Naar het Dagblad verneemt, zijn tot executeuren in de nalatenschap van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje benoemd de heeren Van Goens en mr. G. de Vries Azn., lid van den Raad van State. Op den 27en dezer heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvangen den heer A. Bart- holdi, ter overhandiging zijner rappelbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Fransche republiek, benevens de speciale missie van Z. M. den koning der Belgen bij ge legenheid der plechtige ter aarde bestelling van Z. K. H. den prins van Oranje, bestaande uit den luitenant-generaal De Puydt, inspecteur der artil lerie, buitengewoon gezant, en de heeren kapitein Playoult en graaf Ph. van Marnix. (St. Ct.) HH. MM. de koning en de koningin zijn Zaterdag ochtend ten 9$ uur uit de residentie naar het Loo teruggekeerd. In den koninklijken trein nam mede plaats baron Von Hadeln, hofmaarschalk van den vorst van Waldeck en Pyrmont, teneinde nog eenige da gen op het Loo te vertoeven. De koning en de koningin zullen tot het begin van Sept. op het Loo verblijven. Aan de Standaard zij opgemerkt dat op 't oogen- blik, waarop wij in ons nommer van 23 Juni jl* spraken over de „verklaringen," door den heer De Savornin Lohman aan de redactie van Ze- landia afgelegd, de inhoud dier verklaringen ons nog niet bekend kon zijn, dewijl die eerst in een later nommer van het ultramontaansche blad werden opgenomen. Na 't verschijnen daarvan hebben wij, in de M. Ct van den 24, de strekking dier verklaringen aan onze lezers medegedeeld en ons oordeel daar over niet verzwegen. Bij resolutie van den minister van financiën is in de zevende klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen enaccijn- sen te Baard c. a., Waarvan de vermoedelijke belooning kan worden geraamd op f 2320 en, na aftrek eener som van 400 voor kosten van beheer, op 1920 zuiver 'sjaars. Volgens de N. Bott. Ct heeft de heer DenTex, burgemeester van Amsterdam, op aandrang der wethouders, besloten zijn ontslag als hoofd van het gemeentebestuur der hoofdstad vooreerst niet te nemen. Men schrijft ons uit Den Haag: Toen de opperhofmaarschalk de woorden had verkondigd dat de plechtige teraardebestelling van den prins van Oranje was volbracht, trok ook „moeder natuur" haar rouwkleederen aan. Terwijl des morgens de lijkstoet door de stra ten der residentie toog, brak nu en dan de zon door de dreigende wolken en deed de schoonheid en de kleuren der menigte kransen nog meer bij het sombere van het rouwfloers uitkomen. Maar bij het terugkeeren naar de residentie, was de natuur geheel in overeenstemming met het huis en het land, waar „rouwe over was." Loodkleurig zag de lucht, een hevige zuidwes tenwind, waaiende van over de vlakten van het Westland, deed als ware het November de stof van den weg opstuiven en joeg dat mensch en dier in 't gezicht, als ware het hagel. De regen begon te vallen, doch slechts weinig. Die bleef voor later bewaard. Waren dit de donkere wolken, waarvan de heer Duijmaer van Twist gewaagde bij zijn inter pellatie op 19 dezer, of waren het de wolken die zwanger gingen van de buien, die Dinsdag zijn losge barsten over de kiesdistricten Haarlemmermeer, Leiden, Steenwijk, Utrecht, Zwolle en Goes en waarbij zulk een belangrijke schade aan de stem bussen is toegebracht? Hier gaat niet de oogst van een jaar verloren, zoo als vaak in de natuur maar hier is voor vier jaren aan de hoop van den verstandigen zaaier voor goed de bodem inge slagen. Wij hadden het wel bij het rechte einde toen wij de laatste maal wezen op het gevaarlijke van een tegenpartij, aangevoerd door steek en ealot. Gaarne maken wij de woorden tot de onze uit een hoofdartikel in het ütrechtsch Dagblad van 21 dezer. „Wij wijzen op dat gedrochtelijk samen werken in politieke richting van de twee anti poden, omdat men de waarheid onder de oogen moet zien. Voor den werkelijk ernstigen protes tant hebben wij evenzeer achting, als voor den vromen katholiek; de kerkelijke of geestelijke voorgangers van beiden, die voor hun Christelijke roeping met vuur arbeiden, eerbiedigen wij. „Wanneer zij echter hun eigenaardig gods dienstig gebied verlaten om op de gladde staat kundige baan zich te wagen om te intrigeeren en te ambitioneeren, dan moet er achterdocht ont staan, dan moet men voor de toekomst duchten, dan is het ergste te vreezen." De liberale partij in de kamer zij op hare hoede. Gewaarschuwd is zijdaarom ons ook getroost met te denkenUn homme averti en vaut deux. Omtrent den confessioneelen candidaal in Delft, die tegenover den herkozen conservatieven stond, wordt ons medegedeeld dat zijne bekeering tot de thans gekozene richting, o. a. blijkt in bet veranderen van vroeger zeer vaak gebruikt e forscher uitdrukkingen in het zachtere „verbazend." Wat nu het ongunstige weder aangaat op den dag der begrafenis, dit had een goede zijde^ Daardoor werden althans de belangstellenden wat vroeger huiswaarts gedreven. Ware dit niet het geval geweest, de wanverhouding tusschen de treurige plechtigheid en de wijze, waarop het groote publiek van zijne deelneming daarin deed blijken, ware nog grooter geworden. De ondernemers van publieke vermakelijkheden moeten dien dag wel uit hun vel hebbeu willen springen, ais zij zagen hoe drok van den vroegen ochtend tot den laten avond koffiehuis, bierknijp en drankwinkel werden bezocht en wat daar een geld in de lade kwam. De kermis-afschaffers hadden het eens moeten zien, hoe buiten de kermis tal van dronken lieden langs den weg zwaaiden, en zij die geroe pen kunnen worden om wettelijke maatregelen in het leven te roepen tegen het misbruik van sterken drank, mogen wel attent gemaakt worden hoe door vele lieden, die met kunst en vliegwerk zitplaatsen voor het publiek hadden ingericht, ook gezorgd hadden dat de dorstigen konden worden gelaafd. Ook hierdoor wordt de naam van „volkskanker" gewettigd. Zijn toch niet de zaden van die vreeselijke kwaal ook dikwerf aanwezig op plaatsen waar men het volstrekt niet had verwacht Het zij echter niet onvermeld, dat bij het voorbij trekken van den lijkwagen, de menigte zich rustig hield en de mannen zonder onderscheid zich het hoofd ontblootten. Dat er in menig oog een traan blonk, is waar. De beminnelijke jongeling van zooveel aanleg, met zooveel talenten, die als de student prins Willem, als de militair in 1858, als de joyeux compere van 1867, zich zooveel vrienden had weten te verwerven, was hier wat al te veel vergeten. In een levensschets, door de Figaro van hem gegeven, waarin hij werd beschouwd èn als vermoedelijk troonsopvolger van Nederland èn als Parijsch burger, wordt o.a. dit van hem gezegd „Steeds was hij bereid om voor wien ook, mits die het verdiende, van de trappen van zijn troon af te dalenmaar on gaarne zag hij dat anderen die trappen bestegen om zich naast hem te plaatsen." Naarmate de ingenomenheid hier in de residen tie groot was met de wijze waarop nu de be grafenis plaats had, had het rouwbetoon wel wat sprekender en algemeener kunnen zijn. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Haar lem, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, thans substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht. onderscheidingen. Bij kon. besluit is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille ingesteld bij H. D. besluit van 22 September 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: C. Pelser, te Amsterdam, wegens de redding, op 17 April jl., van een drenkeling uit de Brouwersgracht aldaar en G. Groenevelt, te Amsterdam, alwaar hij den 24en October 1875 een man redde uit de Vest nabij de Raambarrière en den lOen November van hetzelfde jaar tweepersonen uit een brandend vertrek in de Ratelwacbtsteeg. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. H. Vreedenberg. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht tot apotheker le kl., de apotheker 2e kl. A. C. Ph. Vogelsang, van dat personeel. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2e luitenant W. D. Haitsma Muiier, van het 4e reg. huzaren. Bij kon. besluit is de duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den len luit. K. M. van Pesch, van het wapen der infanterie hier te lande, bij uitzondering verlengd met drie jaren en alzoo nader bepaald op zes jaren. De minisier van oorlog brengt in de St.-Ct ter kennis van belanghebbenden, dat bij den aanvang van den nieuwen cursus (1 September a.) aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda kunnen worden geplaatst: a een leeraar in de Fransche en Hoogduitsche taalen b een leeraar in de wis- en natuurkunde. Deze leeraren zullen genieten een j aarlij ksch traktement van ƒ2000 a ƒ2200; hetwelk later, tot een maximum van 2800, kan worden verhoogd. Sollicitanten naar bovengenoemde betrekkingen moeten zich, met overlegging van de noodige bescheiden, schriftelijk wenden tot den luitenant kolonel, gouverneur van gemelde inrichting, bij wien tevens nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Zij, die de bevoegdheid hebben tot het geven van middelbaar onderwijs in de vermelde vakken, zullen bij voorkeur in aanmerking komen. Oosterland, 28 Juni. De 36" algemeene vergadering der Onderwyzersvereeniging in het 2" schooldistrict van Zeeland werd op den 27en Juni alhier gehouden. Zij werd door 29 leden, 1 voorstander en 1 lid uit het 3e schooldistrict bijgewoond. Bij de opening der vergadering bracht de voor zitter, de heer mr. Schneiders van Greijffenswerth, hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden oud-schoolopziener dr. P. J. Andreae en van den heer P. Romeijn hoofdonderwijzer te Noordgouwe. Hij schetste de groote verdiensten van den heer Andreae niet alleen bij het lager- maar ook bij het middelbaar onderwijs, die steeds in dankbare herinnering zullen blijven. Aan den wedstrijd der hulponderwijzers, ook met hoofdakte, in het voordragen van een dicht stuk of fragment, naar eigen keus, namen 7 hulponderwijzers deel. De prijs is toegekend aan den heer J. Kakebeeke te Dreischor en de premie aan den heer A, J. Bethe te Zierikzee. Extra-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1