N°. 148. 122e Jaargang 1879. Donderdag 26 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6, L. Daubï en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich voor 1 Juli 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 25 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. MIDDELBIRGSCHE COURAMT. W- i- t Vrijdag den 27™ dezer worden de kiezers in. het hoofdkiesdistrict Middelburg andermaal tot het doen eener keuze aan de stembus geroepen. De plaats, in de provinciale staten en in het gedeputeerd college gedurende eene reeks van jaren met eer vervuld door mr. T. A. Lam- brechtsen, is door zijn overlijden open gekomen. In deze dubbele vacature te voorzien is niet het werk der kiezersmaar wel moet door hen in 't oog gehouden worden dat uit de mannen, die zij ter staten-vergadering afvaar digen, de gedeputeerden voor het dagelijksch bestuur, eene betrekking van zoo hoog gewicht voor alle belangen der provincie, gekozen moeten worden. Dat door ons ook nu weder een candidaat aanbevolen wordt, zal evenmin verwondering baren als de persoon die daartoe in aanmer king komt. Wij zijn niet gewoon onze sym pathieën, naarmate van de wisselvalligheden der stembus, als een versleten kleed van ons te werpen. De heer De Stoppelaar, den 18™ door ons aanbevolen, blijft ook voor de ver kiezing van den 27™ onze candidaat. Te minder kan van verandering sprake zijn, dewijl de strijd, die gevoerd zal worden, vol maakt hetzelfde karakter draagt als vóór 9 dagen. Nu gelijk toen, wordt als candidaat aanbevolen de burgemeester eener plattelands gemeente drager van een algemeen geachten naam, bezitter van een groot vermogen, aanzien lijk grondeigenaar, en naar zijne vrienden ver zekeren ons is 't volkomen onbekend, „goed-kerksch." De redenen, welke den 18en be stonden, om tegenover de aanspraken van dezen candidaat de door niemand betwiste bekwaam heden van den heer De Stoppelaar, zijne er varing in de gemeente-administratie, zijne grondige bekendheid met de geschiedenis, de toestanden en belangen onzer provincie te stellen, zijn ook nu onveranderd aanwezig. Of de heer De Stoppelaar ook naar de kerk gaat, wij erkennen volmondig het niet te weten. Wij zijn nu eenmaal van gevoelen dat iemands godsdienstige overtuiging, en nog veel meer de wijze waarop hij daarvan uit wendig doet blijken, buiten het oordeel over zijne geschiktheid tot het vervullen van openbare betrekkingen behoort te blijven. Ook in dit opzicht zijn wij niet voornemens onze gedragslijn en denkwijze te doen wijzigen door eene meer en meer aan kerkelijke invloe den ondergeschikt gemaakt wordende stem bus, welke ons nu nederlagen bezorgt, gelijk zij vroeger, toen zij met meer onafhankelijk heid zich uitsprak, onze tegenpartij jarenlang in de minderheid liet. Over éen mogelijken candidaat willen wij nog spreken, dewijl op dezen bij de verkiezing op den 4™ ruim een honderdtal stemmen werden uitgebracht, die, waren ze opdehheer De Stoppelaar vereenigd, diens verkiezing zon der herstemming verzekerd zouden hebben. Wij bedoelen den heer J. H. Snijders. Tegen dezen candidaat hebben wij hoegenaamd niets in te brengen. Hij is een man van onze be ginselen, van veelzijdige kennis en door de verschillende openbare betrekkingen, die hij vervult, genoegzaam bekend. Omtrent zijn Jserkgaan verkeeren wij alweder in dezelfde betreurenswaardige onkunde als met dehooger genoemde personen het geval is. Wanneer de heer Snijders candidaat gesteld mocht worden door eene kiezersvereeniging, of door een genoegzaam aantal bekende personen, wier naam en karakter eenigen waarborg opleveren voor de oprechtheid hunner bedoelingen, zouden wij hem steunen, of althans geen partij kiezen tusschen hem en den heer De Stoppelaar, of schoon de verkiezing van dezen laatste ons op dit oogenblik meer wenschelijk voorkomt. Tot dusverre is dit echter het geval niet. Ongeteekende advertentien kunnen wij niet tellen en het doel, waarmede deze in de wereld gestuurd worden, het zaaien van verdeeld heid tusschen voorstanders van gelijke begin selen, is zoo doorzichtig, dat niemand, die zijn gezond verstand gebruikt, zich daardoor zal laten verschalken. Toch willen wij hen, die nu weder uit persoonlijke sympathie, of uit antipathie tegen andere personen, hun stem aan den heer Snijders mochten willen geven, er nog aan herinneren dat elke stem, op een tweeden liberalen candidaat uitgebracht, is eene stem voor den candidaat der tegenpartij, bij de buitengewone kracht die dezè ontwikkelt en de eenheid, die haar aan de stembus bezielt. Wij hebben hier niets meer bij te voegen. Onze taak wordt door de buitengewoon lang durige voortzetting van eenzelfden strijd zeer gemakkelijk gemaakt. Wie een bekend, be kwaam en ervaren man in de staten brengen wil, wie de staten-vergadering niet langzamer hand maken wil tot eene vereeniging van plattelands-burgemeesters, te zamen komende om over de belangen der provincie te beraad slagen onder voorzitterschap van hun ambte lijken chef, den commissaris des konings, dien bevelen wij aan zijne stem uit te brengen op den heer mr. G. N. de Stoppelaak. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat door burg. en weth., namens den raad, aan Z. M. den koning een adres van rouwbeklag gezonden was ,en dat van wege Z. M. een brief van dankbetuiging is ontvangen. Van den heer mr. P. Roetert Tak is een brief ingekomen, houdende bericht dat hij, tengevolge zijner benoeming tot kantonrechter te Kampen, ophoudt lid van den raad te zijn en tevens ver zoeken om eervol ontslag als lid van het bestuur over de godshuizen. Het verzoek van den heer mr. N. C. Lambrecht- sen van Ritthem, om eervol ontslag als commis saris vau het bestuur over de brandweer, is ingewilligdin eene volgende vergadering zal in de daardoor ontstane vacature voorzien worden. De uitdieping der Heerengracht is voorloopig uitgesteld. Tot gemeente-heelmeester werd benoemd de heer J. C. Bolle, arts, alhier. Het verzoek van mej. E. A. Sacré, om tegen 1 September eervol te worden ontslagen als hulponderwijzeres op school D, is ingewilligd. Het voorstel van burg. en weth. in zake het adres van J. L. Gruber, te Utrecht, om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg, is aan gehouden. Het voorstel van burg. en weth., omtrent de verlaging van schoolgeld op de school A is aan genomen. Zie de rubriek gemeenteraad van Mid delburg.) Door den voorzitter werd nog mededeeling gedaan dat de quaestie tusschen de heeren Van Leeuwen en De Decker, thans beëindigd is en dat van de heeren Van Leeuwen en Co. een concept overeenkomst ontvangen is. Deze wordt om advies gesteld in handen van de heeren Van Hoek en Snouck Hurgronje. Benoemd werden tot tijdelijk wethouder en tijdelijk ambtenaar van den burgerlijken stand; de heer Liebert; tot leden van het stembureau op 27 Juni de heeren Snijders en Jeras, en als hunne plaatsvervangers de heeren Van der Harst, Nagtglas en Liebert; terwijl het stembureau voor de- verkiezing op 15 Juli uit de heeren Luteijn en" Van der Harst als leden, en Van Berlekom, Dronkers en Damme als plaatsvervangers werd samengesteld. Goes. Van de 245 kiezers alhier kwamen gisteren 201 ter stembus, terwijl bij de eerste stemming er 210 gekomen zijn. Te Hulst stemden nu 47 van de 72 kiezers, tegen 44 de vorige keer. Van een 20tal gemeenten, de reeds ge noemde daaronder begrepen, die bij de eerste stemming 1035 stemmen van T533 kiezers lever den, zijn nu 1058 stembriefjes ingekomen. Poortvliet, 24 Juni. Bedroeg het aantal gestemd hebbende kiezers bij de verkiezing op den 10™ dezer slechts 27, heden kwamen er bij de herstemming van de 52 niet minder dan 44 op. Biggekerke, 25 Juni. Dediphteritis neemt alhier toe en krijgt tevens een ernstiger karakter. De beide scholen, de openbare zoowel als de bijzondere, zijn uithoofde der ziekte gesloten. St. Laurens, 25 Juni. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende opening van stembriefjes is gebleken dat tot lid van den gemeenteraad (bij herstemming) is verkozen S. Abrahamse met 16 stemmen, tegen H. Vader die 12 stemmen bekwam. De heden alhier gehouden collecte, ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van don gewapenden dienst in de Nederlanden heoft f 126.61J opgebracht. In jy378 werd f 140.32^ gecollecteerd. De heer mr. H. H. Tels geeft in de JV. Roti. ct. eenige inlichtingen omtrent het voorgevallene ia de vergadering van commissarissen der Afr. Handelsv. op Woensdag 14 Mei jl. Iets nieuws bevatten die inlichtingen thans niet meer. Pin- coffs en Kerdijk waren dien middag gevlucht. Des avonds besloten commissarissen, door hunne rechtsgeleerde raadgevers, de heeren Tels en Knottenbelt, voorgelicht, om „de justitie buiten de zaak te houden." Toen de justitie, in den persoon eerst van mr. Van de Werk, later in dien van mr. Roest, kwam, werd zij dan ook met uitvluchten afge scheept. Den volgenden dag te 12 uren hield men echter weder eene vergadering; toen stelde de heer Tels edelmoediglijk voor om nu alles aan de justitie te gaan vertellen en een der commis sarissen antwoordde daarop goedhartiglijk: „Wel zeker, waarom zouden wij iets verzwijgen Hoogstens kwart vóór eenschrijft de heer Tels, deelde hij op 't parket van den officier van justitie dezen alles mede. Om drie uren, dit weet men, stak de Germanic te Liverpool met Pincoffs in zee. Dit alles is geschied in 'tbelang der crediteuren van de Afr.Handelsvereeniging 1 De Belgische regeering heeft, volgens het Week blad van het Regt, toegestemd in het verzoek onzer regeering tot uitlevering van Kerdijk. In Nederlandsche bladen wordt melding gemaakt van eene kennisgeving inde Weimarsche Courant, welke indien zij, zooals beweerd wordt, van officieusen aard is, vooral in dat blad vrij zonderling te noemen is. Zij handelt over de Nederlandsche troonsopvolging. Er wordt gewe zen op de bepaling van art. 23 van de Nederl. grondwet, waarbij den koning het recht wordt toegekend om, als bijzondere omstandigheden verandering in de troonsopvolging noodzakelijk maken, dienaangaande een wetsvoorstel te doen, dat op dezelfde wijze moet behandeld worden als voorgeschreven is ten aanzien van veranderingen in de grondwet. „Volgens dit artikel," merkt de kennisgeving op, „kan dus in Nederland door de grondwet de orde van troonsopvolging veranderd worden, zonder dat de bestaande rechten van hen, die tot de troonsopvolging geroepen zijn, erkend worden. Waarschijnlijk zal de koning, als de omstandigheden niet veranderen, van dit recht gebruik maken. Maar de geruchten, dat reeds een dergelijk voorstel in overweging zou zijn genomen, en dat men reeds den een of anderen vorst zou hebben gekozen, zijn van allen grond ontbloot." Met zekerheid wordt aan de Amst. Ct thans gemeld, dat de heer Roöll zijn ontslag heeft gevraagd als commissaris des konings in Noord- Holland. De heer Roëll zal zich te Amsterdam metterwoon vestigen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Almkerk, met ingang van den dag waarop de vereeniging der gemeenten Almkerk en Emmikhoven tot stand komt, A. van de Koppel, en eervol ontslag verleend aan A. B. van de Koppel, als burgemeester der ge meente Emmikhoven. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan L. Witkop, als burgemeester van Marum. pensioenen". Op pensioen gesteld, op verzoek, de off. van adm. Ie kl. J. C. Coops, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken, onder toekenninga van een jaar lij ksch pensioen vaD f 1400, en b van eene verhooging van dat pensioen van f 600 's jaars, voor werke lijk verblijf in militairen dienst in 's rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Op aanvrage, op pensioen gesteld de kolonel C. J. van Orsoy Veeren, kommandant van het le regiment veld-artillerie, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 2100 's jaars. leger. Bevorderdtot off. van adm. le kl., de off. van adm. 2e kl. F. Bamberg; tot offi van adm. 2e kl., de off. van adm) 3e kl. J. A. Son- nenbergtot off. van adm. 3e kl., de scheeps klerk O. van Merkesteyn. Bevorderd tot len luit. bij het korps mariniers, de 2e luit. A. P. Timmers. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het le reg. veld-art., tot majoor, de kapt. Ch. L. Doorman, van het korps; bij het 2e reg. veld- art., tot len luit., de 2e luit. C. Suermondt, van het korps; bij de lie afd. vest.-art., tot kapt. van de 2e kl., de le luit. P. C. de Wilde, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Konink lijke Militaire Academie; bij de Ille afd. vest.- art., tot kapt. van de 2e kl., de le luit. H. van Gelsdorp, van de Vile afd. vest.-art.bij de Ye afd. vest.-art., tot len luit., de 2e luit. J. van Kuyk, van het korps; bij het reg. rijd. art., tot- len luit., de 2e luit E. Ch. Boogaert, van het korps; en belast met het bevel over het le reg. veld-art., de luit.-kol. J. G. C. van Dijk, van het korps. posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen van de 4e kl. J. J. L. Bedloo de Bronovo en G. Giltjes, thans surnumerairs der posterijen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft be noemd aan de nieuw opgerichte hoogere burger school voor meisjes tot leeraressenmej. H. C. C. Kramers te Dordrecht voor Ned. taal-, letterk. en geschiedenismej. C. N. M. De Cocq te 's Gra venhage voor aardrijkskunde en gymnastiek; mej. A. M. Foretti te Rijswijk voor Fransche taal- en letterkunde; mej. J. C. H. bisschop te Leiden voor Hoogd. taal- en letterkundemej. F. Jacobs te Groningen voor wiskunde en boekhouden mej. M. C. C. Worrell te Amsterdam voor hand- teekenen en schoonheidsleer; mej. H. M. Schaepman te Leiden voor plant- en dierkunde; mej. de wed. P. Maures, geb. Hage van den Heuvel, te 's Gra venhage, voor handwerken; tot leeraar voor natuur- en scheikunde, de heer dr. A. H. Parean te 's Gravenhage. Gedeeltelijk gisteren reeds gemeld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. Mac Leod, in den namiddag van den 23en dezer van Leith vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1