Laatste berichten. Benoemingen en besluiten, 0 nderw ij s. Kerknieuws» Landbouw. Thermometerstand, Gemeenteraad van Goes, Bij het naderen van den trein klonken klaroenen en trommels en presenteerden de troepen het ge weer, terwijl de muziek het Nederlandsche volks lied speelde. Prins Alexander verliet met zijn gevolg den trein, werd verwelkomd en drukte onderscheidene hem bekende aanwezigen de hand. Mevrouw Gericke en dr. Huyvenaar, voorzitter der genoemde maatschappij, boden den prins kransen aan, die met erkentelijkheid aanvaard werden. Te 12 u. 40 vertrok de trein weder. Ook te Antwerpen stond het geheele garnizoen, 9000 man sterk, aan het station geschaard, terwijl eene deputatie van de Hollandsche Club een im mortellenkrans kwam aanbieden. Nadat de prins zich eenigen tijd met de daar aanwezigen onder houden had, vervolgde de trein zijn droevige reis en kwam weldra op Nederlandsch grondge bied, tot Roozendaal door den directeur der Qrand Central Beige begeleid. Op alle stations woei de vlag halfstok. Te Roozendaal, waar de trein aankwam te 3.35 ure, steeg prins Alexander uit den salonwa gen. Op het perron stonden de Commissarissen des konings in Zeeland en in Noord-Brabant, de burgemeester en de leden van den gemeenteraad, de officieren der maréchaussée en der schutterij, en vele officieren uit Breda. De lantarens aan het station waren opgestoken en omfloersd. De beide Commissarissen des konings en de Bur gemeester hebben den Prins toegesproken, die zich zeer minzaam met vele der aanwezigen on derhield. Door het gemeentebestuur, den inspec teur der belastingen en eenige particulieren zijn, nadat prins Alexander er verlof toe had gegeven, kransen op de lijkkist gelegd. De trein verliet Roozendaal te 4.05. ure,! nadat prins Alexander afscheid had genomen van de Belgische heeren. Op alle stations werden blijken van deelneming getoond en waar de trein stilhield, kransen aan geboden. Te Dordrecht werd door een oorlogs brik op de rivier het vorstelijk lijk gesalueerd. Hetzelfde had te Rotterdam plaats, waar de leden der directie van de Holl. Spoorwegmaatschappij het verder geleide van den trein overnamen van de heeren Vrolik, directeur-generaal en Mosselman, mouvements-inspecteur der staatsspoorwegen. Wij geven verder het woord aan onzen eigen Haagschen berichtgever. 's Gravenhage, 23 Juni Het stoffelijk overschot van Z. K. H. den prins van Oranje is heden avoni te 7 uren uit Parijs in de residentie aangebracht. Voorwaar een droe vig oogenblik. Juist twee jaren geleden na de begrafenis zijner moeder verliet de prins de stad, welke in hem den toekomstige souverein liefhad. Een onafzienbare menigte bewoog zich reeds geruimen tijd te voren' op den weg, dien de stoet van het station naar het paleis, ingevolge het door den koning vastgesteld pro gramma, volgen zou. De meeste magazijnen en ook een aantal particuliere huizen op dien weg waren gesloten, terwijl uit vele gebouwen de nationale vlag halfstok, of met rouwwimpels getooid, was uitgestoken. Het geheele garnizoen was onder de wapenen. Op het Huygensplein stond het regiment huzaren met den staf, be halve èen escadron dat als eerewacht dienst deed. Links van het station stonden eenige batterijen veld artillerie, terwijl het regiment grenadiers en. jagers op het perron was opgesteld met vaandel en muziekkorps. In de wachtkamer Is klasse, welke evenals het perron met rouwfloers is gedecoreerd, bevonden zich even voor de aankomst van den trein de vier groot-officieren van Zr. Ms. huis, belast met het in ontvangst nemen van het lijk, namelijk de commissaris des konings in Zuid-Hollandbur gemeester en wethouders van 's Gravenhage; eenige hoofdofficieren en andere burgerlijke en militaire autoriteiten, benevens een klein getal intieme vrienden van den ontslapen prins. Onverwacht verscheen ook te midden dezer heeren Z. K. H. prins Frederik. Ook hij, de eer biedwaardige grijsaard, wien in de laatste jaren reeds zoovele stormen om het hoofd waaiden, wilde bij de aankomst van den treurigen stoet tegen woordig zijn. Zoodra de trein, onder het dof geroffel der trommen, het station was binnengereden, steeg prins Alexander uit. Hevig aangedaan omhelsde de prins zijn grijzen oom, die hem eenige woor den van troost toesprak. Vervolgens ontving prins Alexander de betui ging van smart van de aanwezige hofdignitarissen en autoriteiten, welke hij met een handdruk be antwoordde. Aan den opper-ceremoniemeester werd daarna de zorg voor het verder vervoer van het lijk opgedragen. Een aantal in 't zwart gekleede dragers stond gereed om de,kist uit den spoor- weg-waggon in den rouwwagen over te plaatsen. Hoewel het verplaatsen van de zware kist geen gemakkelijk werk was, geschiedde het in zeer korten tijd, zoodat de stoet zich dra gevormd had. Voorop ging de helft der huzaren-eerewacht tot opening van den trein en daarachter volgde een rijtuig, waarin de kamerheer-ceremoniemeester ge zeten wasvervolgens de rouwwagen bespannen met zes paarden, getooid met witte pluimen en zwart fluweelen, afhangende dekken. De wagen zelf was geheel met zwart fluweel bekleed, afge zet met zilver. Onmiddellijk achter den rouw wagen volgde prins Alexander in zijn rijtuig. Piin3 Frederik had zich weder naar zijn paleis begeven. Daarna volgden de hofrij tuigen, waarin de overige hofdignitarissen, adjudanten enz. ge zeten waren en eindelijk het tweede gedeelte van de huzaren-eerewacht. Langs den Stationsweg de Wagenstraat, Venestraat, Hoogstraat en Plaats,' trok de stoet naar het paleis op den Kneuterdijk. Indrukwekkend was het te zien, hoe de menigte overal langs den weg, door eerbiedige buiging, het afnemen van den hoed en vooral door het bewaren eener plechtige stilte aan den vorstelij- ken doode een laatsten groet bracht. In menig oog blonk een traan van innigen rouw. Bij de Wagenbrug o. a. stond een bijna 80jarig besje, gekleed in jak en rok en met een eenvoudig, ouderwetsch, maar kraakhelder mutsje op, die snikkend hardop uitriep„Dag Willem, dag lieve beste Willem, voor 't laatst vaarwel." Een eind verder stond eene dame, die, toen een naast haar staand man niet spoedig den hoed afnam, zelf het grijze hoofd ontblootte. Deze feiten, met nog vele andere, leveren het bewp, dat prins Willem van Oranje, al was hij ook den laatsten tijd in den vreemde, in de harten van alle klassen des volks een verheven plaats innam en dat hij in de herinnering zal voortleven. Eindelijk was de stoet het paleis genaderd. Daar stond een eerewacht uit het regement gre nadiers en jagers, dat eveneens door het presen teeren der geweren en het geroffel der trommen, de militaire eer bewees. De kist werd met ge lijken spoed als bij het inzetten uit den wagen genomen, om in eene zijkamer geplaatst te worden. Prin3 Alexander bleef tot het laatst toe by de plechtigheid en vertoefde nog geruimen tijd in het paleis. Het vorstelijk lijk zal, naar men zegt, niet te bezichtigen zijn, maar slechts daar blijven om Donderdag te elf uren te Delft zijne plaats onder de voorvaderen van Oranje in te nemen. rechterlijke macht. Benoemd, met ingang van 1 Juli, tot kantonreehter-plaatsvervanger in het kanton Goes, mr. L. A. Bijbau, burgemeester der gemeenten Colijnsplaat, Cortgene en Cats. Deze herneming is reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer onder Laatste hé- richten medegedeeld. Op verzoek is aan P. J. van der Burgh, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit de gedurende eene halve eeuw door hem bekleede betrekking van procureur bij den hoogen raad der Nederlanden en het gerechtshof te 's Gra venhage. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Tubbergen jhr. mr. L. E. F. J. von Bönniog- hausen, secretaris dier gemeente; van Warmen huizen, R. Slotvan Brummen, L. J. N. van Essen; van Schipluiden, D. Ammerlaan Jz., secretaris dier gemeente; van Ouder-Amstel, mr. J. G. Kruimel, secretaris dier gemeente; van Zuilen, J. C. Plomp, secretaris dier gemeente van, Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin, A. Magnin, secretaris van laatstgenoemde ge meente, en van Stad-Almelo, J. J. Boelen. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan F. H. Stubbé, als majoor-komman - dant van het 5e bataljon rustende schutterij i" Zeeland. Benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland 2e bataljon, tot kapitein, mr. J. A. Bolle en J. de Rijke, thans le luitenanttot len luitenant, jhr. S. O. de Casembroot en A. Bierens A Jz», beiden thans 2e luitenant; tot 2e luitenant, J. Flohil, L. van der Bout, M. Hoogeaboom J.Jz<", A. J. Croin en M. van Bendegom, allen schutter. Deze benoemingen zijn reeds in ee?i gedeelte der oplaag van ons vorig nommer onder Laatste be richten medegedeeld. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezoudh. 2e kl. bij de koninklijke Neder landsche zeemacht, de heer K. Kuiper Middel, arts. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Oost-Indië tot off. van gezondh. 2e kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) L. P. van der Spil en R. F. J. Wijckerheld Bisdom. hypotheken en kadaster. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. C. P. M. Pels Rijcken, uit zijne betrekking van bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Breda, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Haarlem, S. J. van Slooten, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de divisie van inspectie Assen. Door bijna alle hoofden van huisgezinnen te Schraard is een adres aan den gemeenteraad ge- teekend, waarin verzocht wordt de openbare school te sluiten, tot tijd en wijle behoefte aan openbaar lager onderwijs wordt gevoeld. Dit vertsoek is gegrond op het feit, dat door inge zetenen van dit dorp sedert de oprichting der school nimmer gebruik van het daar gegeven onder wijs i3 gemaakt, terwijl ze enkel bezocht is door eenige kinderen (thans maar 2 in getal), woon achtig onder Witmarsum, alwaar een openbare school gevestigd is. Adressanten meenen, dat hieruit voldoende blijkt, dat de school voor de ingezetenen van Schraard geheel overbodig is. Het bijzonder onderwijs komt geheel aan hunne wenschen en behoeften tegemoet. {Ehl.) Axel, 23 Juni. Onze geachte hoofd onderwijzer der openbare school, de heer H. van Wijngaarden, vierde heden het feest zijner 25jarige ambtsvervulling, waarbij het aan blijken van belangstelling van verschillende zijden niet ontbrak. Van vele huizen wapperde de vlag; de school was netjes versierd en op de aangezichten der kinderen was duidelijk te lezen dat zij aan het feest van harte deel namen. Zoo van hen als van de hulponderwijzers en kweekelingen ontving de heer V. W. fraaie geschenken, terwijl het onderwijzers gezelschap hem Zaterdag, in eene plechtige ver gadering, een fraaien metaal-barometer aanbood, die hem onder eene hartelijke toespraak van den heer C. van Dijk, van Ter Neuzen, overhandigd werd. Moge de waardige jubilaris nog vele jaren onder ons werkzaam zijn, tot heil van het opko mend geslacht, dat zoo goed aan zijne zorgen is toevertrouwd. Den heer D. Stigter werd gisteren dpor den gemeenteraad van Goes de waarneming der lessen in de staatswetenschappen aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs voor jongens te Goes opgedragen tot uit» December 1880. Te Zierikzee werd op 22 dezer tot leeraar der parochiale Christelijke Gereformeerde gemeente (St Domasstraat) aldaar door ds. Gispen, predi kant te Zwolle, bevestigd ds. K. B. van Diemen, wonende te Zierikzee, met eene rede naar aan leiding van Joh. 21 17. De bevestigde hield des avonds zijne intreerede, predikende over 2 Cor. 4 5. Vholen, 22 Juni. Nu 't hooien zachtjes aan zal beginnen, maakt menigeen zijn berekening op den aanstaanden oogst. En velen zien tot. hun genoegen, dat de vruchten meer beloven, dan men in 't koude voorjaar durfde verwachten. De ach-en-wee-roepers zien alweer dat hun ge klaag voorbarig was en dgt de natuur dikwerf meer geeft dan ze beloofdedat niet ten eeuwigen dage op een bepaalden dag de rogge en de tarwe in de aren behoeven te staan, om toch een vol doend beschot te leveren. Aan het vee in de mollige weiden is het niet te zien, dat het voorjaar zoo koud was, eD de weilanden, die tot hooien bestemd zijn, zullen, naar 't getuigenis der meest zwaartillende nog wel een „matige sneê" geven. Door de warme dagen van den laatsten tijd zijn rogge en tarwe zeer vooruitgegaan, en ziet men, vooral bij de laatste, niet meer dien rossi- gen gloed, die velen bekommering heeft gebaard. De tuinen, voor zoover men die in deze stre ken aantreft, beloven boven verwachting en de fruitboomen hangen op vele plaatsen zoo vol, dat men het een weldaad moet rekenen, als nu door den wind en dan door den regen de jonge vruchten worden gedund. Yerseke, den 24en Juni. Heden nacht omstreeks 1 uur is er brand ontstaan in de houten schuur, vroeger toebehoord hebbende aan Joh. Lamper, thans eigendom van Joh. Harthoorn, staande tegenover het door hem bewoonde hui3 met herberg. De schuur met inhoud is geassu reerd. De oorzaak is onbekend. Er was tot 's nachts twaalf' uren in de schuur koopdag ge houden van manufacturen. De - Nederlandsche Stoompost vermoedt dat de onthullingen van de Opmerker betreffende de uitvindiug van den heer Van Ruyven, canards zijn. Ware inderdaad het middel gevonden, waardoor de machinist zijn spoortrein bij wissels als de koetsier zijn paarden in alle richtingen kan sturen, dan „voorzeker mag genoemde heer volgens de Stoompost gerangschikt worden onder de meest vindingrijke mannen van nu en vroeger, dan heeft hij op mechanisch gebied een overwinning behaald, die ons met stillen eerbied en heilige ontroering vervult." Maar gesteld dat die overwinning behaald is, dan nog acht de Stoompost die van geheel nega tief resultaat. De verlichting van spoorwegwagens door middel van gas neemt in het buitenland allengs toe. In België worden reeds 64 pet. der rijtui gen aldus verlicht, uit reservoirs van 10 a 12 atmosferen druk, zes in den dienstwagen vooraan en éen in het laatste rijtuig onderling verbonden door ijzeren pijpen, die op de rijtuigen liggen en met caoutchouk-buizen aan elkander sluiten. In Duitschland bevinden de reservoirs met samen geperst gas van 10 atm. zich onder de wagens. In Engeland ligt een lederen zak, waarop een plank met gewichten, boven op elk rijtuig de zak wordt aan de eindstations gevuld, maar is te klein voor verre afstanden. In Frankrijk zijn in de laatste jaren belangrijke proeven genomen, door de Orleans-maatschappij met twee gashou ders van 6 atmosferen op elk rijtuig te plaatsen, voorzien van een regulateur om de vlam rustig te doen branden. De kosten bleken driemaal zoo hoog te zijn als de olieverlichting, wegens het vele gasverbruik. Men beproeft nu middelen om dit te verminderen. In navolging van Haarlem, waar zulks reeds sedert 5 jaren bestaat, hebben eenige jongelui te Zaandam het voornemen opgevat, een vrijwillige brandweer op te richten, waartoe zij berekenen ongeveer f 600 noodig te hebben en waartoe spoedig lijsten ter teekening aan de inwoners zullen worden rondgezonden. Reeds hebben zich 24 jongelui aangemeld. Verleden week werd te Koog a/d. Zaan een ver gadering gehouden van commandeurs der-brand spuiten aan de geheele Zaanstreek, waarop bij overgroote meerderheid van stemmen besloten werd elkander onderling hulp te verleenen. Verder werd het wenschelijke betoogd, tot aanschaffing van een drijvende stoomspuit en het plaatsen van seintoestellen. Een commissie werd benoemd, om dit laatste punt te onderzoeken. Eindelij k werd goedgevonden met de respectieve gemeente besturen te onderhandelen over den aankoop van nieuwe, lichtere brandspuitendaar de oude vol strekt niet meer aan den eisch voldoen en min stens dertig jaren ten achter zijn. Het Baierische Vaterland, een bekend ultra- montaansch blad, begon op den Hen Juni, toen de keizer van Duitschland zijn gouden bruiloft vierde, een artikel met deze woorden„De 11e Juni, dien heden in Miinchen eenige Joden, Prui sen, kruipers en rijkskwispelaars vieren door be wimpeling hunner huizen de rommel kost toch niets is", enz. Iets verder: „De binnenstad was tamelijk berijkswimpcldverreweg het grootste deel der stad echter verheugde het oog door de weldadige afwezigheid van alle rijkskleurige linnen lappen". Evenals hunne richting, schijnt de toon waarin de bladen der ultramontanen worden geschreven een internationaal karakter te dragen. Amsterdam. Op de heden gehouden alge- meene vergadering der Indische spoorwegmaat schappij werd het gunstig luidende verslag over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend op 61 pet. bepaald. Het gerechtshof alhier heeft den beschul digde Gajentaan wegens moord, bij herhaling ge pleegd, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Het hof achtte den voorbedachten raad bewezen, 's Gravenhage. Aan de hoogere burger school voor meisjes alhier is benoemd tot leerares voor het handteekenen en de schoonheidsleer, mej. M. C. C. Worrell, laatst te Amsterdam, vroeger te Middelburg woonachtig. Parijs.- Prins Napoleon zal heden in een manifest verzekeren, dat hij geen pretendent is, dat buiten hem geen ernstig pretendent mogelijk is, en dat hij getrouw blijft aan zijn in een vroeger programma verkondigde onbewimpeld anticleri- cale gevoelens. loonden. In Let hoogerhuis verklaarde de hertog van Cambridge, dat prins Louis Napoleon slechts als toeschouwer den veldtocht medemaak- te Lord Beaepnsfield zeide, dat het leven van den prins noodeloos is opgeofferd. 23 Juni. 's. av. 11 u. 57 gr. 24 's morg. 8 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Zitting van Maandag 23 Juni 1879 des avonds te 7 uren. Voorzitter, eerst de wethouder jhr. M. J. De Marees van Swinderen, daarna de burgemeester, mr J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Drie vacatures. De voorzitter, jhr. M. J. De Marees van Swin deren, opent de vergadering en doet voorlezing van eene missive van den comm. des konings dd. 19 Juni jl. A no 2361, le afd., houdende bericht, dat Z. M., bij besluit van 13 dezer no 17, tot burgemeester dezer gemeente heeft benoemd den heer mr. J. G. De Witt Hamer, met machtiging om, nevens deze betrekking, ook die van procu reur te bekleeden, alsmede van een procesverbaal dd. 21 Juni daaraanvolgende, waaruit blijkt, dat de benoemde burgemeester op dien dag de ge vorderde eeden in handen van den comm. des konings heeft afgelegd. Nadat deze stukken voor notificatie zijn aan genomen, wordt de benoemde burgemeester door den secretaris binnengeleid en door den voor zitter toegesproken ongeveer op de volgende wijze „Mijnheer de burgemeester! „Was het wonder dat, toen de dood aan het leven van mr. M. P. Blaaubeen een einde maakte, de vraag levendig was, wie zijn opvolger zou zijn en deze vraag aller aandacht bezig hield? „De gemeente toch eischt veel meer zorg dan andere 'om de beperktheid der middelen, en de intellectueele ontwikkeling vordert eene dubbele nauwgezetheid. „'s Konings keuze werd algemeen toegejuicht. Uw verleden toont wat men van de toekomst ver wachten mag. „Een halfjaar was ik met u werkzaam, en ik leerde uwe humaniteit en uwen ijver waardeeren. Gij kunt .over mij beschikken. „En niet alleen voor mij zeiven, ook uit naam van den raad en de burgerij heet ik u welkom". Deze rede werd telkens zeer toegejuicht door het publiek. De heer mr. J. G. De Witt Hamer zegt daarna ODgeveer het volgende: „Mijne heeren! „Bij gelegenheid als deze is het algemeen ge woonte, dat de nieuw optredende de richting ontvouwt, de beginselen blootlegt, waarnaar hij besturen zal. Dan kunnen de gemeentenaren zien, wat zij aan den benoemde hebben. „Waar het echter een oude bekende is, die nu als burgemeester optreedt, geloof ik te kunnen zeggen, dat gij weet wat gij aan mij hebben zult. „Waar ik zes jaren als lid van den raad en drie jaren als wethouder werkzaam was, weet gij naar welke beginselen ik mijne betrekking zal bekleeden. „Zijner weinig gemeenten, waar de partijen en richtingen zoo geprononceerd zijn als hier, toch vertrouw ik, dat gij m\j, trots dat alles zult „Met eene herinnering aan den uitnemenden tact van mijn voorganger, die het mogelijk nmakte, dat het bestuur der gemeente steeds met s lands wetten in overeenstemming en in het belang üer gemeente werd uitgevoerd, wil ook ik daarnaar streven.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2