N°. 146. 122e Jaargang. 1879. Dinsdag 24 Juni. Voetstappen in de sneeuw. Nationale Militie. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5* iedere regel meer 0,20. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daübk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Zij die zich voor 1 Juli 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. VERKIEZING. Oproeping van Verlofgangers der ligting 1876 en 1877. FEUILLBTOlsr. Middelburg 23 Juni MIDDELBURGSCHE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 25 Juni 1879, des namiddags te halt 2 uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 21 Juni 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming van éen lid van de provinciale staten van Zeeland, in de plaats van wijlen den heer mr. T. A. Lambrechtsen, zal plaats hebben op Vrijdag den 27 Juni a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren, in de beneden achterzaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschieden in datzelfde lokaal op Zaterdag den 28 Juni 1879, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 23 Juni 1879. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 20 Mei 1879 A n°. 1928, 3e atdeeling (provinciaal blad n°. 48), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1876 en 1877, behoorende tot het bataljon mineurs en sappeurs, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen en kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 4 Juli a. des voormiddags tusschen 10 en 11 uren hij den burgemeester hunner woouplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. 64 door DORA BUSSEL. f WEE9Ü DEEL. HOOFDSTUK XI. DOOD. .Wat?" „Na ja dat zij met iemand was weggeloopen," antwoordde het meisje, een kleur krijgende. „Wie was die „men", die u dit verteld heeft, Matbilde?" „Ja, dat weet ik niet." „De algemeene opinie staat hekend als een leugenaarster, mijn kind," vnlde de baron aan, ,en in dit geval is zij een schandelijke leuge- aaarster, dat verzeker ik u. Mevrouw Horton heeft haar huls verlaten, omdat zij het niet lan ger kon uithouden bij den ongelukkige die nu op lijn sterfbed ligt." „Maar waarom is zij dan met hem getrouwd, papa pEr zijn meer dingen in den hemel en op aarde, Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld; terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 24 Juni 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag den 25 Juni a. des namiddags te half 2 uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukken: brief mr. Lambrechtsen van Ritthem, eervol ontslag als commissaris bij het bestuur der brandweer begrooting der dd. schutterij voor 1880brief van mej. A. H. Jan sen, eervol ontslag als hulponderwijzeres school A. Rapporten en voorstellen van burgemeestér en weth. opa brief bestuur der godshuizen, comp tabiliteit 1878h voorstel burgerlijk armbestuur, vacature gemeente-heelmeesterc rekening der plaatselijke gezondheidscommissie 1878; d nota van kosten pl. gezondheidscommissie onderzoek melksoorten en water uit de gemeente-pompen; e adres J. L. Gruber te Utrecht, stoomtramweg MiddelburgVlissingenf voorstel pl. school commissie vermindering van schoolgeld op school A g eervol ontslag van mejuffr. E. A. Sacré, als hulponderwijzeres school Bh benoeming van een tijdelijk wethouder, benoeming stembureau, verkiezing 27 Juni a. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, aan den gemeenteraad alhier het verzoek gericht om hem, wegens redenen van gezondheid, met ingang van den dag der vervulling van de vacature, doch uiterlijk met 1°. September a., eervol ontslag als commissaris van het bestuur over de brandweer te verleenen. Zlerlkzee, 22 Juni. Uit eene voordracht, waarop geplaatst waren de heeren J. F. van Ketwich te Borne, C. Hogerzeil te Zierikzee en P. J. Enter te Groningen, is gisteren op de vergadering van aandeelhouders der Brentsche Stoomvaartmaatschappij tot directbur dier maat schappij benoemd de heer C. Hogerzeil. Voor zoover noodig herinneren wij den kiezers in het hoofdkiesdistrict Goes nogmaals dat morgen (Dinsdag) den 24e" dezer, van des morgens 9 tot Horatius, of liever Mathilde," citeerde sir John, „dan waar uwe wijsbegeerte van droomt. Waar om trouwt zoo menigeen en merkt later dat het verkeerd was Maar deze jonge dame zal er wel een bijzondere reden voor gehad hebben." „Gij zijt zeer geheimzinnig, papa, zeker zou de arme Harry „Haar getrouwd hebben als hij geleefd had en ik geloof Jasper ook." „O! neen. Maara propos van Jasper, weet gij wel dat zijn huwelijk nu spoedig zal doorgaan? Ik heb van morgen een brief van hem gehad en ook een van Eva en zij spreken beide van het einde van deze maand. Eva hoopt dat wij te Hazelhurst zullen komen en daar Jasper nu toch eenmaal met haar trouwt, moeten wij er ons maar in schikken." „Ja, mijn kind, dat zou ik u ook aanraden. Ver geet niet dat uw broeder na mijn dood het hoofd van de familie wordt en dus zullen uwe vooruit zichten voor de toekomst grootendeels van hem afhangen. Ik raad u dus vriendelijk tegen hem te zijn." Mathilde keek beleedigd voor zich. „Gij hebt een zonderlinge manier van de zaken voor te stellen, papa." „Het is de waarheid," sprak de baron met een glimlach en vervolgde: „maar om op on3 gesprek, van zooeven terug te komen, ik zou gaarne zien dat gij mevrouw een visite gingt maken, Mathilde wilt gij mij dat genoegen doen?" •des middags 5 uren, de inlevering plaats moet hebben der stembiljetten voor het lidmaatschap der tweede kamer. Door ons wordt daartoe aanbevolen de heer mr. W. A. van Hoek. De heer De Savornin Lohman heeft aan de redactie van Zelandiain antwoord op een van haar ontvangen brief, inlichtingen gezonden op een drietal door haar gestelde vragen. Ongeluk kig heeft de redactie van hare vragen geen afschrift gehouden, zoodat men nu wel het ant woord, maar niet de vragen te lezen krijgt. Dit maakt het schrijven van den heer Lohman niet in alle opzichten verstaanbaar. Zoo schrijft de heer Lohman: „Mijn politiek vindt haar oorsprong en lost zich op in strijd tegen de revolutie, dat is: in strijd tegen verruiling van het gezag van God voor den wil des volks tegen erkenning van den wil der meerderheid als hoogste maatstaf des rechts. De roeping van elke regeering is allereerst: den zwakke te be schermen. Dat gelijk recht voor allen te. doen zegevieren, ziedaar de roeping der anti-revolutio naire partij." Zelandia teekent hierbij aan dat zij den heer Lohman gevraagd had of de door den Standaard vertegenwoordigde politiek ook de zijne is, ook daar waar die politiek haar oorsprong vindt en zich oplost in strijd tegen Rome Het hierop nu verkregen antwoord noemt Zelandia „wel eenigszins ontwijkend." Wij zouden zeggen: het rijmt met elkaar als, om met Bilderdijk te spreken, - inktkoker met pompstok. Ten tweede verklaart de heer Lohman zich tegen iedere kerkelijke staatsschool even sterk als tegen de neutrale staatsschool. Als antwoord op eene derde hem gestelde, doch aan 't publiek niet medegedeelde vraag, geeft de heer Lohman eene verklaring van zijn geschrift Gezag en vrijheid, „als eene principieele bestrijding van de rechts-ongelijkheid der verschillende mee ningen, op welk gebied ook." Ten slotte verklaart hij te zullen bestrijden wat hij in de Roomsche kerk verkeerd acht, maar „dat het hem niet te doen is om het ver meesteren van politieken invloed voor eenige kerkelijke party." Ter verdere toelichting van zgne gevoelens zendt de heer Lohman een door hem geschreven opstel in het Wageningsch Weekblad van 9 Sept. 1875, waarvan Zelandia een gedeelte overdrukt. Het komt hierop neer, dat hy van de vrijheid en van het recht voor allen de zegepraal der waarheid verwacht. Daarom moet elk kamerlid streven, niet naar de zege eener party, maar naar die van het recht. Op grond van deze algemeenheden verklaart „Natuuriyk, als gij het verlangt, papa." „Ja en ik verlang ook dat gij haar zooveel mogelijk beleefdheden zult bewijzen, opdat die „men", die u zoo goed ingelicht heeft omtrent hare tekortkomingen, ziet dat gij er geen woord van gelooft." Mathilde gaf hierop geen antwoord. Zg be hoorde tot diegenen die haar vader excentriek noemden, maar zij was wijs genoeg om hem altijd te gehoorzamen als hij haar iets verzocht. Zij schreef ook heel vriendelijk aan Eva en aan Jas per, ofschoon zij, noch haar zuster met dit huwelijk ingenomen waren, daar zij vonden dat het be neden zijn stand was; maar zg wisten veel te goed dat Jasper dit nooit zou toestemmen. Zg schreven dus dat zg zeer gaarne bij gelegen heid van het huwelijk zouden overkomen en Jasper las dien brief met een zucht en toch had hij zelf zijn lot beslist. Den zelfden dag waarop Elisabeth vertrokken was, had hg zijn besluit genomen. Toen mevr. Dalziel hem mede deelde dat miss Gordon eensklaps afgereisd was en om welke reden, ontstelde hy hevig en dacht: Wat kon zg zoo spoedig heengaan en zonder iets meer tot mij te zeggen Maar zg deed verstandig, heel verstandig." „Miss Gordon zei niet wie die bloedverwant was, die ziek was," voegde mevrouw er hg, „zij sprak nooit over haar familie." „Maar zij i« naar Wendell gegaan, Jasper," zei Eva. Zelandia den heer Lohman, die vóór 10 Juni een onmogelijk candidaat was, nu vóórhaar bond genoot. „Hij schynt meer papenhater dan hij in werkelijkheid is." Alle katholieke kiezers in Goes worden daarom dringend uitgenoodigd op hem te stemmen. Tot die slotsom wilde men immers van 't begin af komen? Zelandia had met vrg wat minder omhaal van woorden hare aanbeveling kunnen klaar maken en de heer Lohman had de zuiverheid van zijn politiek karakter niet in verdenking behoeven te brengen, door het afleggen van dubbelzinnige verklaringen tegenover eene hem vijandige party. Had men de politieke kansbere kening op den voorgrond gesteld, de zaak ware wel zoo eenvoudig en meer overeenkomstig de waarheid geweest. De katholieke kiesvereeniging Recht voor Allen te Gouda, heeft besloten zich van aanbeveling te onthouden bij de herstemming voor de tweede kamer, tusschen de heeren Patgn en De Savornin Lohman. Een gelijk besluit is door de katholieke kiesvereeniging te Leiden genomen, waar het aftredend lid, baron van Wassenaer Catwijck, in herstemming komt met den liberalen candidaat, De Laat de Kanter. De Tijd is over dit besluit zeer verstoord. Daarentegen raadt de anti-revolntionaire kies vereeniging in Haarlemmermeer onthouding aan tegenover de heeren Reekers, aftredend lid (katho liek) en Bultman (liberaal). Naar aanleiding der inlichtingen, door den minister van justitie in de eerste kamer over de vervolging van Pineoffs gegeven, schrijft het Handelsblad het volgende: „De justitie te Rotterdam is derhalve in hare pogingen, om een groot misdadiger te vatten, op ergerlijke wgze verhinderd. Nu dit door de re geering officieel is bevestigd, kan men die belem mering niet genoeg afkeuren. „Wat toch was de stand van zaken? Wisten commissarissen der Afr. Handelsvereeniging niets meer dan zij der justitie Woensdag avond mede deelden? Was het ook hun nog onbekend of enkel de betalingen moesten worden gestaakt, dan wel tevens misdrijf gepleegd was? „De mededeelingen, door den commissaris mr. M. Mees op 31 Mei in de vergadering van aandeelhouders gedaan, sluiten allen twijfel daar omtrent uit. In die mededeelingen komen de volgende zinsneden voor „Zaterdag 10 Mei deed P. aan de directie der Rott. Bank, der Comm. Bankvereeniging en aan R. Mees en zonen de opening, waaruit bleek dat het kapitaal verloren was eu dat dit bedekt was door valsche boekingen en belansen" „Naar Wendell '."herhaalde hij en werd vuurrood. „Ja, het adres dat zij achterliet luidt„den heer R. Horton, Wendell West-house, Uplandshire." Jasper zei niets maar het was eene zware slag voor hem. „Zou zg tot haar echtgenoot terugge keerd zijn?" dacht hij met afgunst. „Nu heeft zij met recht een scheidsmuur tusschen ons opgericht." Onder het diner bleef hij ontstemd aan zijn knevel trekken en op zijne lippen hijten en was geheel verbitterd door dit denkbeeld en zoodra zij van tafel opstonden verzocht hij Eva met hem den tuin in te gaan en begon onmiddellijk een gesprek met haar, waarnaar zij misschien wel eens in stille verlangd had. „Eva lief," begon hij op hartstochtelijken toon, „is er eenige reden waarom wg onzen trouwdag niet zouden kunnen bepalen?" Eva bloosde, sloeg de oogen neder en antwoordde bedeesd. s „Ik -—ik ik weet het niet „Het zou veel rustiger zijn als die dag voorbij was, nietwaar?" vervolgde Jasper. „Ik verlang naar mgn vrouwtje, waarom komt zg niet tot mg „Mama begon Eva aarzelend. „Neen Eva ik heb mama er niet bij noodig. Dit zgn onze zaken, laten wg die samen bepraten." Het is licht na te gaan hoe dit gesprek eindigde; 's avonds vertelde Eva aan mama dat Jasper gaarne tegen het einde van de maand wilde trouwen, zoodat mevrouw in groote opgewonden heid bij haar man kwam,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1