N°. 145, 122* Jaargang.1 1879. Maandag 23 Juni. Gemeentebelastingen. De herstemmingen. Oemeente-Financiën. Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentienj 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich voor 1 Juli 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. RIJKS-BELASTINGEN. Middelburg 21 Juni, BERICHT. Door een onzer correspondenten gewaar schuwd zijnde dat in onze opgave van het vertrek der spoortreinen van Ter Neuzen naar Gent v. v, en van Ter Neuzen naar Mechelen v. v. abuizen voorkwamen, zijn die, van heden af, naar officieele bronnen verbeterd. Onze vroegere opgave was ontleend aan de extra-uitgave van Van Santen's Officieele Reisgids van Nederland van 15 Mei 1879. destijds overeenstemmende met eene ons toe gezonden officieele dienstregeling De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn ver zonden de door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 19™ Juni 1879, invorderbaar verklaarde kohieren no 3, der personeele belasting over 1878/79 en n° 3 der personeele belasting voor -het dienstjaar 1879/80, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behoo- ren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (Stbl. n° 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 20 Juni 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat op den 9en April 1879 in de openbare zit ting van den gemeenteraad heeft plaats gehad, de uitloting a van vier obligatiën der geconverteerde schuld dezer gemeente, ter aflossing waarvan zijn aangewezen de n°'. 360 gesplitst, 366, 377 gesplitst en 426 gesplitst, ieder ad 500; b van v ij f t i g aandeelen in de geldleening van 1871 van f 200,000, en dat ter aflossing zijn aan gewezen de n°'. 10, 11, 12, 21, 29, 31, 33, 38, 42, 43, 45, 56, 67, 71, 73, 75, 84, 89, 92, 96, 98, 102, 103, 104, 111, 113, 124, 125, 126, 127, 131, 133, 135, 138, 146, 151, 152, 153, 157, 166, 167, 170, 171, 172, 179 gesplitst, 181 gesplitst, 187 gesplitst, 189 gesplitst, 197 gesplitst en 198 ge splitst, ieder groot 1000 c van éen aandeel in de geldleening van 1876 van f 20,000 en dat ter aflossing is aangewezen no. 4 groot 1000. Deze stukken zijn na den 1 Juli a. ten kantore van den gemeente-ontvanger betaalbaar gesteld. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR Kohier voor de plaatselijke directe belasting op de honden over 1879. De burgemeester en wethouders van Middel burg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het primitief kohier voor de plaatselijke directe belasting op de honden voor het jaar 1879, door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd en ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 20en Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR Voor de liberale partij in Nederland staat aanstaanden Dinsdag veel op het spel. Kostten de verkiezingen op den lOden Juni ons niet «ene stem in de kamer, al wonnen wij er ook geen enkele, nu staat in Góuda de heer Patyn, de bekwame opvolger eener reeks van anti-revolutionaire of conservatieve voorgangers, op het punt den moeilijk veroverden zetel weder aan den heer Lobman te moeten afstaan. Voor Rotterdam, waar men ter elfder ure alle oude grieven vergeten heeft, schijnt geen ge vaar te bestaan, evenmin als voor Dordrecht indien men daar even verstandig is. Te Zwolle en Utrecht zal de conservatieve kracht van ieder sedert jaren zitting hebbend lid, waarschijnlijk de heeren Bastert en van Naamen wel voor de liberale midden-partij doen behouden. Te Leiden valt niets te verliezende intellec- tueele hoofdstad van het liberalisme is, dank zij ons vernuftig uitgedacht kiesstelsel, altijd door een anti-liberaal vertegenwoordigd en zal dat denkelijk blijven. Haarlemmermeer is een grillig district, dat zich beurtelings door een liberaal, een anti-revolutionair en nu laatstelijk door een der ijverigste ultramontanen heeft laten vertegenwoordigen. Ook hier valt dus niet te verliezen. Steenwijk eindelijk zal, naar men veronderstellen mag, het voorbeeld van Rotterdam volgen en, om aan den liberalen veteraan, den heer Storm, een waardig opvol ger te geven, niet langer tusschen twee libe ralen zijn hart laten slingeren. En Goes Te verliezen hebben de liberalen ook daar niettot winnen scheen hunne kans voor korten tijd nog gunstig, Waren de her stemmingen ditmaal niet zoo buitengewoon talrijk geweest, dat wil zeggenhadden de liberalen, in 't geheele land, zich niet door allerlei neven-bedenkingen van den weg laten brengen, dan gelooven wij dat er alle kans bestaan zou hebben dat anti-revolutionairen en katholieken, voor het weinige dat er dan bij herstemming te winnen ware geweest, hun zelfstandigheid niet prijs gegeven hadden. Maar nu er zoo veel voor hen te winnen of te verliezen is, nu hebben wij geen enkele seconde gedacht dat de heftige kemphanen van 10 Juni op den 24en niet in hulpvaardige me destrijders verkeerd zouden zijn. Zoo is het dan ook gegaan. Onmiddellijk na de eerste stemming heeft de Standaard zijne uittartende en schimpende houding tegenover Rome laten varen en allerlei achterdeuren open gezet om het zijnen geestverwanten mogelijk te maken, voor de katholieke eandidaten te stemmen. En ofschoon de Tijd zich niet zoo dadelijk tot de felle Standaard-mannen be keerd heeft, aan de houding der kleine, plaat selijke organen was spoedig genoeg te merken dat ook daar het tij aan 't kenteren was. De overgang werd hun van den anderen kant dan ook niet moeilijker gemaakt. Mag men nu Zelandia gelooven, dan heeft de heer De Sa- vornin Lohman, de geweldige „anti-papist," aan hare redactie verklaringen afge legd, welke aantoonen dat„al mocht bij hem ook somtijds de natuur krachtiger zijn dan de leer, hij toch in beginsel veel minder anti-roomsch is, dan uit sommige zijner schrif ten kan worden opgemaakt." Dat wordt er van de hoog geroemde fierheid en zelfstandigheid onzer anti-revolutionairen Toch behoeven de liberalen in Goes den moed nog niet op te geven. Het schijnt bijna ondenkbaar, om met het Handelsblad te spreken, dat de katholieken nu „anders zullen handelen dan vóór twee jaren de anti-revolu tionairen, die niet te bewegen warén voor den man van Rome op te komendat zij „de zelfverloochening zoo ver zullen drijven om den naam van een zoo beslisten Calvinist van den échten stempel als de heer Lohman is, metal zijn afkeer van het katholicisme, op hun stem biljet te schrijven." Talrijk zal hunne opkomst althans niet zijn. Wanneer de liberalen dan nu eens met man en macht opkomen, wan neer zij zich doordrongen toonen van 't besef dat er zoo veel op 't spel staat en de stem van Goe3 wellicht in den verkiezingsstrijd door 't geheele land den doorslag geven kan, dan staat hunne kans op de overwinning volstrekt niet hopeloos. Wanneer zij iederen zweem van onderlinge verdeeldheid slechts willen laten varen, tegenover het gemeenschappelijk gevaar de eenheid van hun gemeenschappelijk begin sel willen stellen, dan zullen zij sterker blijken dan hunne kunstmatig vereenigde tegenpartij, die maar door éen gedachte verbonden wordt haat tegen de liberalen. Ofschoon van den moed en den ijver onzer Goesche vrienden overtuigd, willen wij daarom niet nalaten hen onzen steun te verleenen en roepen wij ieder voorstander der liberale be ginselen, iederen vriend van den vooruitgang, nogmaals toeverzuim niet door stem, voor beeld en overreding de verkiezing te bevorde ren van den candidaat der liberale partij Mn. W. A. van Hoek. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de stem briefjes, bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal, in het hoofd kiesdistrict Goes op 24 Juni aanstaande in te leveren, zullen geopend worden op 26 Juni daaraanvolgende. Een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur-generaal van N ederlandsch-Indie van gisteren bevat het bericht, dat onze troepen, na de vermeestering van Gliëng, do landstreek tusschen die plaats en Indrapoeri in verschillende richtingen doorkruist en aan weerszijden van de Atjeh-rivier getuchtigd hebben, en vervolgens naar Indrapoeri zijn teruggekeerd. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Voorts bevat het telegram de mededeeling dat Panglima Polim overleden is. St. Ct. Reeds in een gedeelte der oplaag van het vorig notnmer medegedeeld. Van het sluiten van een uitleveringstractaat met de Vereenigde Staten zijn wij thans verder verwijderd dan ooit. De minister van justitie deelde gisteren iu de eerste kamer mede dat de regeering alle hoofdbezwaren van Amerika had opgelost en zich vleide, dat dit rijk tot onder- teekening zou overgaan. Zelfs werd dezerzijds beproefd het sluiten van een tractaat per telegraaf te bespoedigen. Dit is echter niet gelukt. De bevreemding hierover verdween gisteren och tend. Een uur vóór den aanvang der zitting ontving de regeering mededeeling van onzen ge zant te Washington, dat, tengevolge van het optreden van een ander secretaris van staat, de Amerikaansche regeering te kennen heeft gegeven al het gedane te beschouwen als niet gedaan. Zij heeft zich eenvoudig teruggetrokken ten aanzien zelfs der grondslagen, door den vorigen secretaris van staat omtrent dit tractaat gelegd. Volgens de N. Rott. Ct. is het onderzoek van een wetsontwerp, strekkende om de behandeling van alle strafzaken over te brengen bij de recht banken en de gerechtshoven te veranderen in hoven van appel, dezer dagen in den raad van state afgeloopen en het ontwerp bij den minister van justitie terug ontvangen. Men noemt als secretaris van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, welke be trekking door de benoeming van den heer Vrolik tot directeur is vacant geworden, den heer jhr. mr. A. W. van Beeck Calkoen, commies ter provin ciale griffie van Utrecht en vroeger ambtenaar bij het departement van financiën. De benoeming zou m het begin van Juli in d6 eerstvolgende vergadering van den raad van commissarissen plaats hebben.(Fad.) Men schrijft ons uit Rotterdam: Ook hier heeft de benoeming van onzen officier van justitie tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw opzien en verwondering gewekt. Hier was echter de opvatting al dadelijk algemeen, dat de benoeming in dien zin moest worden opgevat, dat de regeering een démenti heeft willen geven aan de beschuldiging, dat in de zaak van Pineoffs de justitie in ijver zou zijn te kort geschoten. Er is hoegenaamd niets van bekend, dat de heer Roest iets anders heeft verricht, dat aanleiding geven kan tot het toekennen van dergelijke onderscheiding; en zoo iets zou dan toch wel gebleken moeten zijn. Het verhandelde in de zitting der eerste kamer van gisteren schijnt dan ook de opvatting, dat de decoratie in verband staat met de zaak van Pin eoffs, te bevestigen. De decoratie is toegekend om de justitie te zuiveren van allen blaam, getuigenis te geven vaa de overtuiging der regeering, dat de bewuste ambtenaar van justitie volkomen zijn plicht heeft gedaan. Dit is vrij duidelijk. Maar of daarmede het verleenen der decoratie wel gerechtvaardigd is, is eene andere quaestie. Uit de mededeelingen van den minister is nu officieel geblekeu, dat aan de justitie inlichtingen onthouden zijn, dat men op hare vragen of eeu misdrijf gepleegd was, de waarheid niet geantwoord heeft. Tot aanvulling kan dienen, dat op de informatiën van een der ambtenaren van het parket bij de commissarissen der Afrikaansche Handelsvereenrging-geei Vitvroöïii is, dat men besloten had de justitie buiten de zaak te houden. Dit antwoord was in overeenstemming met het besluit, twee dagen te voren in overleg met den president en den secretaris der Nederlandsche Bank geno men, om, teneinde grootere financieele rampen te vermijden, de zaak geheim te houden. Of echter dat besluit nog gelden kon nadat de val der A/rikaansche eene besliste zaak was, willen wij niet uitmaken, en evenmin of de justitie niet sneller had kunnen handelen, nadat zij Donderdag ochtend het vermoeden van een misdrijf verkregen had. Het mag ook gevraagd worden, of, terwijl Vrijdag ochtend eerst een bevel van gevangen neming van den hoogen raad kon verkregen worden, nadat reeds Donderdag ochtend de justitie het vermoeden had van een misdaad, dat bevelschrift tijdig genoeg zou verkregen zijn om Donderdag middag vóór 2 of 3 uren Pineoffs te Liverpool aan te honden, wanneer in den nacht van Woens dag op Donderdag de justitie inlichtingen had verkregen. Wat daar intusschen van zij, de ontsnapping vaD Pineoffs is een treurig feit, eene beleediging van het rechtsgevoel. Vooral Ook omdat het feit tot allerlei boosaardige, en zelfs tot politieke doeL einden wordt geëxploiteerd. Algemeen wordt hier verzekerd, dat Pineoffs uit Amerika aan familiebetrekkingen hier te lande zou hebben geschreven, dat hij zich daar zonder geldelijke hulpmiddelen bevindt. Hij zou zelfs zeer dringend om ondersteuning hebben gevraagd. Ook verhaalt men hier, dat zijn oudste zoon, vroeger lid van de firma Pineoffs &Hoijnck, aan zijn voormaligen compagnon zou geschreven hebben, dat de familie zonder geld of middel van bestaan is. Een ander gerucht wil, dat Pineoffs sléchts eene som van ƒ1600 zou hebben mede genomen en dat op die som in Amerika beslag zou zijn gelegd. HH. MM. de koning en de koningin vertrekken den 25en dezer van Het Loo naar den Haag en keeren den 27en weder op Het Loo terug. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld op den dag der begrafenis vau den kroonprins geen beurs te houden. De Staatscourant bevat het officieel programma voor de begrafenis van Z. K. H. den prins van Oranje op Donderdag den 26en dezer, des voor middags te 11 uren. Het volgende is daaraan ontleend. Het vorstelijk lijk zal den 23en Juni met een

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1