Laatste berichten. Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand, Staten-Generaal. Het Handelsblad maakt eene opmerking over de benoeming van den Rotterdamschen officier van justitie, mr. A. J. Roest, tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Het feit geeft aanleiding tot allerlei geruchten, die niet van den welwil- lendsten aard zijn, maar zich toch laten verklaren door de gebeurtenissen van den laatsten tijd, waarbij de heer Roest betrokken is geweest. Hij heeft als particulier persoon een liberale candida- tuur tegenover het aftredend kamerlid, den heer Mees, van de hand gewezen en heeft als officier van justitie de eerste maatregelen moeten nemen tegenover de voortvluchtige directeuren der Afrikaansche handelsvereenigingmaatregelen die te laat kwamen om het doel te bereiken. De heer Roest is dus zoo hoort men beweren gedecoreerd, omdat hij voor den heer Mees is teruggetreden, of omdat de regeericg wil te kennen geven, dat het niet aan de Rotterdamsche jus titie te wijten is, dat de voortvluchtige niet is aangehouden. Met bet Handelsblad verwerpen wij beide onder stellingen. De benoeming moet en zal wel eene andere reden gehad hebben; maar juist wijl die reden niet duidelijk in het oog springt, zou eene openbare mededeeling daarvan haar nut kunnen hebben om andere verdenkingen te weren. VlissSngcn, 20 Juni. Naar ik verneem zal er aanstaande Zaterdag avond weder eene bijeenkomst van ingezetenen worden gehouden, teneinde nader eene bespreking te hebben, over de wijze waar op de nieuw benoemde burgemeester door de burgerij ontvangen zal worden. Hoewel men het vrij algemeen eens is dat dit in eenvoudigheid geschieden moet, schijnt men toch behoefte te gevoelen om eenige bijzondere blijken van sym pathie te tocsnen. Gedurende de week van 12 tot en met 18 Juni zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 664 en vertrokken van daar naar Engeland 590 pas sagiers. f De vijfde kamer van het hof van appel te Brus sel heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak betreffende het verzoek tot uitlevering van H. P. Kerdijk. Het hof was van oordeel, dat de uit levering kan worden toegestaan voor de feiten, welke door de Nederlandsche autoriteiten in het bevel tot gevangenneming zijn aangegeven en toegelicht. Waarschijnlijk zal de regeering eene beslissing in gelijken zin nemen. Tegen zulk een advies van het hof laat de wet geen cassatie toe. Uit het verslag van het sectieonderzoek over de vestingbegrooting blijkt o. a. dat door som mige leden van de eerste kamer met genoegen is opgemerkt, dat omtrent de voltooiing der werken aan de Wester-Schelde, het bij den mi nister een punt van overweging uitmaakt om, in het belang der vrije ontwikkeling van de vesting Ter Neuzen, deze vesting van de le tot de 3e klasse der vestingwerken over te brengen. Eergisteren heeft te Roosendaal een vergade ring plaats gehad van de betrokken commissiën in zaké de kanalisatie van de Zoom. Naar wij vernemen zal men zich nu bepalen tot een afvoerkanaal, echter op de eerstaangenomen breedte, en teneinde in de a. voorjaarszitting van de provinciale staten dit onderwerp nog in be handeling zou kunnen komen, ten spoedigste een gewijzigd plan doen opmaken. Thans, nu de tegenstand te Roosendaal gerin ger en de kosten belangrijk lager zullen zijn, schijnt de kans van slagen grooter te worden. Het Eott. Nieuwsblad kan de gunstige berichten, die het eenigen tijd geleden omtrent de gezondheid doffewezenlooze oogen opende bleven zij op haar rusten, doch hij gaf geen teeken van haar te herkennen. „Hoe gaat het Dick vroeg zij, zich over hem heen buigende en zijn koude hand vattende. Terwijl zij sprak scheen er een zweem van herinnering op zijn gelaat te komen. „Gij gij zijt gij teruggekomen vroeg hij met moeite, want zijn spraak was zeer be lemmerd. „Ja en ik zal u nooit meer verlaten, Dick", antwoordde zij en hielp hem om zijn hoofd te verleggen. HOOFDSTUK XI. DOOD. Na den terugkeer van Elisabeth kwam er eenige verbetering in den toestand van Richard dat wil zeggen, zijn gestel kwam weer wat bijmaar zijne geestvermogens bleven even zwak en slechts bij tusschenpoozen had hij eenig besef van zijn naderend einde, dat hem dan met schrik ver vulde, daar hij niets had wat hem troost gaf bij de gedachte aan de duistere vallei des doods. Te vergeefs bad en weende Elisabeth aan zijn sponde. Somtijds verbood hij het haar en scheen alle berinnering weggevaagd te zijn en op andere oogenblikken gilde hij als een wanhopige, ver van den koning heeft medegedeeld, opnieuw bevestigen. In weerwil der schokken van den laatsten tijd is Z. M. volkomen wel. De koning wandelde gisteren ochtend in de basse cour vóór het paleis Het Loo. De minister van oorlog heeft bepaald dat bij wijze van proef, bij alle korpsen van het leger de aardappelen voor de soldaten-menage voorloopig op kosten der menage door vrouwen moeten wor den geschild. De minister is van oordeel dat, daar het schillen op die wijze zuiniger zal geschieden, de hoeveel heid aardappelen, die dagelijks per man moet worden ingekocht, ook geringer kan worden gesteld. Waarschijnlijk zullen daardoor de kosten van het schillen kunnen worden goedgemaakt en zal tevens de bijslag op de soldij vermindering kunnen ondergaan, zonder de voeding van den soldaat te bsnadeelen. Voor het geval, dat deze onderstelling mocht blijken niet juist te zijn, moet in de op 5 Aug. ter zake in te dienen verslagen worden medege deeld, of de manschappen bereid zijn om de kosten van het doen schillen der aardappelen uit hun zakgeld te bestrijden, dan wel of zij er de voorkeur aan geven, als tot dusver, aardappelen te blijven schillen. Otte Lieuwes De Jong is gisteren door het gerechtshof te Leeuwarden schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden (zijn jeugdige leef tijd en onbedachtzaamheid), veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Woensdag avond is te Antwerpen voor den wal gekomen de Noord-Duitsche stoomboot Kronprinz Friedrich Wilhelm, kapt. Klugkist, komende van Rio de Janeiro, aan boord heb bende 538 Russische emigranten (Mennonieten). Het schijnt dat met deze lieden niet alles in den haak wasalthans hebben zij niet mogen debarkeeren en heeft de stoomboot hen weder mede moeten nemen naar zee. De boot komt op hun vervoer 20,000 Mark te kort, daar hunne geld middelen uitgeput waren. Bij de uitgevers Broese en C°. te Breda zal eerlang het licht zien: Be Defensie, een populair weekblad ter algemeene verspreiding van kennis omtrent 's lands krijgsregeling en van heldere begrippen omtrent krijgszaken. Volgens de getuigenis van „deskundigen" en slachtoffers, drijven de „tooverheksen" de brutaliteit dezer dagen weer ver. In het hartje van 't land, Maarssen en omstreken, regeert „de kwade hand op onbeschaamde wijze. Kattestaar- ten, touwen en de traditioneele bloemen zijn uit kussens en beddezakken te voorschijn gebracht. De hedendaagsche medici weten natuurlijk geen raad voor deze besmettelijke ziekte, zoodat men zich nog gelukkig mag rekenen, dat in 't naburige Maartensdijk iemand uit een vorig geslacht is overgebleven, die heel „belangeloos" zijn krachten beproeft om de heksen „vort te bidden." Eerst dezer dagen is door de hooge regeering officieel geconstateerdhet vergaan van het stoomschip Friesland. Als een gevolg daarvan hebben de erfgenamen van de daarbij omgekomen officieren, ambtenaren en militairen voor zoo verre die erven bekend waren aanschrijving ontvangen, dat het hun toekomende, van niet ontvangen soldij, enz. door hen kan ontvangen worden. vloekte den dag waarop hij geboren was en den God wiens geboden hij overtreden had. Elisabeth gedroeg zich voorbeeldig in dien tij d en verpleegde hem alsof hij haar nimmer eenig onrecht had aangedaan, als zag zij in hem slechts den neet, met wien zij van kind af was groot ge bracht en opgegroeid. Van lieverlede nam zij haar plaats als vrouw des huizes weder in en hoorde gelukkig niets van de praatjes, die door haar terugkomst in het kleine plaatsje in omloop werden gebracht, en ook niets van de aanmerkingen die er gemaakt werden op de in het oogloopende beleefdheid, waarmede sir John Tyrell haar bejegende. Die edelman, die zooveel hooger stond in ont wikkeling dan de meeste zijner standgenooten, dat zij hem wel eens excentriek noemden, had een buitengewoon hoogen dunk van het karakter van Elisabeth opgevat. Daarom bezocht hij haar niet alleen zelf bij haar terugkomst, maar verzocht zijn dochters hot ook te doen. „Maar papa," zei de oudste dochter, wier opvatting ongeveer even bekrompen was als die van haar vader ruim. „Hoe kan dat, na alles wat er van haar gezegd is „Wat is er dan gezegd, mijn kind „Over nu ja, natuurlijk over de manier waarop zij Wendell verlaten heeft. Men zegt zelfs „Wat?" Te Dublin is eene lading vee ingevoerd van 200 ossen uit Oporto. Het schijnt, dat de Portugeesche vetweiders op Engelsch terrein met hunne Amerikaansche collega's willen gaan con- curreeren. Door een Italiaan is de volgende annonce verspreid Geen pruiken meer! De heer Tito Capbekend schilder, heeft de eer kennis te geven aan hen, die door vroeg tijdige of aangeboren kaalheid zijn geplaagd, dat hij hun haren op den schedel wil schilderen, die aan de strengste eischen voldoen. Men weet hoe weinig pruiken en bandeaux meestal in overeenstemming zijn met den tint der huid van den kaalhoofdige. Door de kunstvaar digheid van den heer Tito Capwordt dat bezwaar volkomen vermeden. Naar den smaak van den besteller schildert hij kroeshaar of sluik haar, blond en zwart, dik en dun, op het hoofd zijner geëerde klanten, zoodat het niet van na tuurlijk haar te onderscheiden is. Een welige haarbos25 lire Peper en zout40 Blond a la femme du monde 56 Eerwaardig hoofd met haar met tonsuur voor een geestelijke. 32 Families bij aanneming. Afslag voor rechter lijke macht en diplomaten. Amsterdam. Het dividend der Nederlandsche Handelmaatschappij over 1878 is heden vastgesteld op vijftig gulden per aandeel. Eerste kamer. Verschillende kleinere wets ontwerpen werden aangenomen, waaronder de consulaire verdragen met Brazilië en Amerika. De heer Huydecoper vroeg bij de behandeling inlichtiugen omtrent de handelingen der justitie bij de ontvluchting van Pincoffs. De minister van justitie gaf breedvoerige inlichtingen, waaruit hoofdzakelijk blijkt, dat de justitie reeds des avonds op den dag der vlucht alle nasporingen heeft gedaan, zelfs onder aanwending van pressie doch men bleef te Rotterdam gesloten als een bus. Eerst Donderdags, des ochtends, werden meer precieze feiten bekend, doch de zekerheid van het plegen van het misdrijf werd eerst lattr verkregen, zoodat pas Vrijdag ochtend het bevel tot gevangenneming dqor den hoogen raad kon worden uitgevaardigd. Inmiddels had Pincoffs Donderdags Liverpool verlaten, zoodat ook aan houding in Engeland en uitlevering vandaar on mogelijk was geworden. De minister verklaarde zich bereid alle stukken over te leggen om de talrijke en ijverige bemoeiingen der justitie te bewijzen. De heer Huydecoper bedankte den minister voor de inlichtingen en onthield zich van critiek, Bij de behandeling der consulaire verdragen besprak de heer Borsiua nog in afkeurenden zin de bestendiging der heffing van een surtaxe door Amerika ondanks onze afschaffing van differen- tieele rechten. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat verandering hierin blijft afstuiten op de interpretatie van artikel 5 van het handelsverdrag door Amerika. De regee ring blijft de zaak behartigen. Tweede hamer. De kamer stelde heden het adres van rouwbeklag aan den koning vast. De kamer drukt hare diepe ontroering uit, bij het overlijden van den kroonprins gevoeld. Een zware slag heeft het koninklijk stamhuis getroffen, en daardoor is in het vaderland innige deelneming ontstaan met de groote droefheid des konings, den diepen rouw der koninklijke familie en de bittere smart van den hoog gewaardeerden prins Alexander. Het geheele volk betreurt den vorst, wiens uitstekende gaven zoo groote verwachtin gen deden koesteren. Het adres eindigt met de uitdrukking der hartelijke hoop, dat de gehecht- „Nu ja dat zij met iemand was weggeloopen," antwoordde het meisje, een kleur krijgende. „Wie was die „men", die u dit verteld heeft, Mathilde „Ja, dat weet ik niet." „De algemeene opinie staat bekend als een leugenaarster, mijn kind," vulde de baron aan, „en in dit geval is zij een schandelijke leuge naarster, dat verzeker ik u. Mevrouw Horton heeft haar huls verlaten, omdat zij het niet lan ger kon uithouden bij den ongelukkige die nu op zijn sterfbed ligt." „Maar waarom is zij dan met hem getrouwd, papa „Er zijn meer dingen in den hemel en op aarde, Horatius, of liever Mathilde," citeerde sir John, „dan waar uwe wijsbegeerte van droomt. Waar om trouwt zoo menigeen en merkt later dat het verkeerd was Maar deze jonge dame zal er wol een bijzondere reden voor gehad hebben." Wordt vervolgd.) heid der Nederlanders aan hunne regeering en hun vorstengeslacht ook nu weder den koning en zijn huis eenigermate troost zal kunnen bieden. De kamer is op reces uiteengegaan. Kaapstad. Prins Napoleon is, op verkenning uitgegaan, door de Zoeloe's overvallen en afge maakt. Londen. In het lagerhuis heeft de regeering kennis gegeven van den dood van prins Napoleon. Het lijk zal naar Engeland worden vervoerd. Frankrijk en Engeland eischen afstand van den troon door den khedive ten gunste van zijn zoon Tevfik. De khedive vroeg een uitstel van 24 uren om te trachten de schuldeischers van Egypte door een nieuw plan te bevredigen mislukte dat plan dan was hij bereid af te treden. Ter Neuzen, 19 Juni. Heden had hier de aanbesteding plaats van het maken van werken tot oeververdediging aan de waterkeering van den calamiteusen polder Nieuw Neuzen. Voor het eerste perceel, zijnde de steenbestorting, is het minst ingeschreven door den heer D. de Jong, te Sliedrecht, voor ƒ15,931 (begrooting/16,706,25), en voor het tweede perceel, het zinkwerk, door den heer C. van der Hooft, alhier, voor 29,450 (begrooting f 32,758.31). Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het maken van een peilput en gebouwtje voor een registreerende peilschaal bij Bruinisse, aan het vaarwater het Zijpe. Voor dit werk werd inge schreven door de heeren: J. van der Linden, te Zierikzee, voor f 12250C. Bolier, te Bruinisse voor ƒ11975; J. Eienbaas, te Bruinisse, voor ƒ11140; en A. Deurloo, te Rilland, voor 7380. 19 Juni. 's. av. 11 u. 59 gr. 20 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 64 gr. EERSTE KAMER. Verslagen. I. Aanvulling en verhooging van Hoofdstuk I der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1879. (Koninklijke stallen). Eenige leden hebben met teleurstelling deze aanvulling en verhooging ontvangen. Zij achten het wenschelijk, dat begrootingeu, aan de kamer voorgelegd, en waarop voor de uitgaven wordt gerekend, met meer juistheid en overeenkomstig de werkelijkheid worden geraamd, en nadat zij eenmaal zijn vastgesteld, niet zóo aanmerkelijk worden verhoogd als met dit hoofdstuk der staatsbegrooting het geval is. II. Consulair tractaat met Brazilië. Tegen dit ontwerp bestond geen bedenking. Er werd slechts de vraag gedaan óf men niet te ver ging, wanneer aan de consulaire agenten vrijdom van iedere belasting werd verleend, zelfs van die door de gemeenten geheven. Bij deze gelegenheid vroeg men ook naar de reden, waarom voor dit jaar geen aanstelling van consuls-leerlingen zal plaats vinden. III. Consulair tractaat met Noord-Amerika. Door onderscheidene leden werd, ook met het oog op de onlang3 hier te lande voorgevallen feiten, de wensch te kennen gegeven, dat de regeering erin mocht slagen en daartoe alle krachten inspannen, om een tractaat van uitleve ring, waarover reeds sedert geruimen tijd de onderhandelingen gevoerd worden, van Noord- Amerika te verkrijgen. Mag het voor Noord- Amerika wenschelijk worden geacht terug te kunnen geven al wat zich van misdadigers uit Europa daarheen begeeft, voor ons land schijnt dit dubbel wenschelijk, nu de justitie hier te lande niet altijd bij machte blijkt te zijn, om tijdig de ontvluchting derwaarts van misdadigers te be letten. Nog werd naar aanleiding van deze overeen komst ter sprake gebracht het 5e addit. artikel van het met Amerika bestaand handelstractaat van 19 Januari 1839. Deelt de regeering in het gevoelen van hen, die meer bijzonder in de laatste alinea van dat artikel de verbintenis meenen te lezen, dat de afschaffing der differentieele rechten in het éene land ook per se de opheffing dier rechten in het andere land voor zooveel het eerstgenoemde betreft, ten gevolge heeft? Zoo ja, dan zou de afschaffing der differentieele rechten in Ned.-Indiö sedert 1874, ten gevolge moeten gehad hebben, dat de Vereenigde Staten de surtaxe van 10 percent op de aldaar niet rechtstreeks uit onze koloniën aangevoerde pro ducten, voor zoover de aanvoer dier goederen uit Nederland betreft, niet meer mogen heffen." Heeft de regeering in dien geest pogingen bij het gouvernement der Vereenigde Staten aan gewend IV. Vestingbegrooting voor 1879. Terwijl onderscheidene leden verklaarden met genoegen van den minister te hebben vernomen, dat hij het onnoodig oordeelt den termijn van uitvoering der wet van 18 April 1874 (Stbl. n° 64) te verlengen en dat hij vertrouwt de financieele gevolgen minder bezwarend te doen blijven, meenden andere leden, hoezeer overtuigd dat de minister naar bezuiniging wil streven, van dat streven in dit ontwerp nog weinig te kunnen bespeuren. Eenige leden wenschten althans bij de volgende begrooting opheldering omtrent de financieele gevolgen, maar anderen namen er genoegen mede om tot een eerstvolgende gelegenheid op een volledig plan met opgaaf van kosten te wachten. V. Definitieve begrooting voor het depart, van oorlog 1879. Terwijl zeer vele leden verklaarden deze be grooting te willen aannemen als een vervolg op de credietwefc, werd door onderscheidene andere leden met levendigheid op bezuiniging aange drongen, die zeer goed kan plaats hebben, zonder schade voor de weermiddelen des lands. Zoodanige bezuiniging kan verkregen worden door een wet telijke legerorganisatie en door spaarzaamheid in de bijzonderheden. Naar het oordeel van velen mocht het totaal eindcijfer dat thans voor ons defensie- en krijgs-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2