N°. 144, 122e Jaargang, 1879. Zaterdag 21 Juni. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a Gent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publieité étrangère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich vóór 1 Juli 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. VERKIEZING. Gemeente politie. COLLECTE. Middelburg 20 Juni. IHIDDËLBURGSCHE Provinciale staten. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat bij de op den 19 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de be noeming bij herstemming van éen lid van de provinciale staten van Zeeland is gebleken, dat als zoodanig is gekozen de heer C. J. J. A. van Teijlingen. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 18 en 19 Juni jl. in de beneden voorzaal van het raadhuis aange plakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 20 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornd., SCHORER. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg. Gezien het bericht van den commissaris van politie van den 18 Juni jl. Gelet op art. 91 der verordening van algemeene plaatselijke politie maken bekend: dat in de eerste helft der maand Juli a. eene tweede keuring van rij- en voertuigen en paardentuigen zal plaats hebben. Middelburg, den 20 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornd., SCHORER. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Ponds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de jaarlij ksche collecte aan de buizen der ingezetenen, ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in overleg met de alhier gevestigde districts-commissie is bepaald op Woensdag den 25 Juni, des namiddags tusschen 1 en 2 uren. Burgemeester en wethouders noodigen hunne medeburgers uit tot het uitreiken van milde giften en bevelen hun ten hoogste de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgslieden, die hunne krachten en gezondheid hebben opge FEXJIXiXjBTOlSr. 63 door DOKA BUSSEL; TWEEDE DEEE. HOOFDSTUK X. WEER THUIS. „Dat is meer dan ik kan. Verbeeld u eens dat die zaak aan het licht kwam dan zou hij nog gehangen worden." „Het zal nooit aan het licht komen, zoolang Dick leeft en later zal Jasper, de eenige die het recht heeft het te weten, om mijnentwil het geheim bewaren, Robert." „Het was een schandelijke daad." „Ja, maar hier zijn wij te Wendell" en Eli sabeth greep zijne hand als om steun te zoeken, „alles staat mij weer als een schilderij voor oogen," en zij bracht de hand voor haar gelaat, als om dien aanblik af te weren. Toen het rijtuig stil hield, kwam Harry Horton naar buiten, en heette haar hartelijk welkom, offerd aan de verdediging van het vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 20 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornd., SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aan het verslag over het vierde boekjaar der Stoomvaartmaatschappij Zeelanduitgebracht op de gisteren te Vlissingen gehouden algemeene vergadering, is het volgende ontleend. Het verslag vangt aan met een kort woord van warme hulde aan den geëerbiedigden eere voorzitter der maatschappij, wijlen Z K. H. prins Hendrik, die nog weder in 't afgeloopen jaar, toen de maatschappij, na afbetaling der twee nieuwe stoomschepen Prinses Marie en Prinses Elisabeth, geen kasgeld meer overhield voor aflos sing en rentebetaling, die uitgaven geheel voor zijne rekening nam. Het bestuur spreekt de hoop uit dat allen, die geroepen zijn om mede te wer ken tot den bloei der maatschappij, zulks ook ten volle mogen doen, „opdat de schoone Neder- landsche onderneming, die de prins uit liefde voor ons land in 't leven riep, moge zijn en big ven een Nederlandsch monument ter eere zijner nage dachtenis en ten teeken, dat zijne hooge verdien sten door de natie op waren prijs worden gesteld." De beide nieuwe stoomschepen kwamen 28 Maart en 5 April 1878 in dienst; daarnevens is een der oude groote schepen in de vaart gebleven. De nieuw booten blijken in de exploitatie onein dig goedkooper dan de oude. De Nederlandscbe post werd van den 15en Mei af officieel over de lijn verzonden. Het passagiersvervoer bedroeg van Vlissingen naar Queenboro' 17,891, van Q. naar V. 17,278, te zamen 34,669 reizigers, zijnde 8523 meer dan in 1877. Het goederenvervoer bleef toenemen. Met het oog op de groote con currentie en de algemeene slapheid in den handel heeft de Maatschappij reden om tevreden te zijn. De verhouding tusschen ijl- en vrachtgoed bleef dezelfde en het verkeer van Engeland, bij betere vrachten, voor veel uitbreiding vatbaar. Van de Engelsche regeering ondervindt de Maatschappij bijzondere welwillendheid, gelijk bleek uit de afhuring van het stoomschip Prinses Elisabethten behoeve van Z. K. H. den prins van Wales en familie; voorts uit de vermindering der haven- en bakengelden voor de Maatschappij tot op de helft en nit de opheffing der verplich tingen, voortspruitende uit de oprichting van het douanenstation te Queenboro'. De bemoeiingen van onzen gezant, graaf Van Bijlandt, worden daarbij ten hoogste gewaardeerd. terwijl de tranen hem in de oogen kwamen toen hij zag hoe zeer zij veranderd was. „Nu, ik ben big dat gg gekomen zijtzei hij. „Ik heb order van Bob om u niets te vragen, ook niet waarom gg zijt weggeloopen, Lissa. „Hond toch uw mond, Harry, en zie liever eens naar het goed. Kom binnen Lissa, het ontbijt zal wel gereed zijn," vervolgde Bob, en geleidde haar naar de gewone ontbijtkamer. Alles was nog als van ouds; de gegraveerde zilveren trekpot, de matjes die zij zelve gemaakt had, de kopjes en bordjes die zij gekocht had, zelfs de dienstboden waren onveranderd en ont vingen Elisabeth op eerbiedige wijze. Zij hadden even als Harry, bevel gekregen om haar niets te vragen en niet te kwellen met toespelingen op het verledene. Maar het meest trof haar de welkomstgroet harer viervoetige lievelingen. De oude, stijve Tory stond met groote moeite op, zoodra hij haar stem hoorde; hij bleef verbaasd rechtop in afwachtende houding staan en zoodra zij hem riep sprong hij met een vreugdekreet op haar toe, streek met zijn ruwen kop langs haar japon en zag met zijne bijna blinde oogen tot haar op. „De arme Tory kent u nog," zei Bob. „Hij heeft vreeselijk om u getreurd maar ga nu zitten, en zet uw hoed af, want gij moet erg moede zijn." Elisabeth nam plaats en onmiddelijk kwam de Het resultaat uit de exploitatie over het afge loopen jaar verkregen, vergeleken met dat van 1877, is f 467,456.594 verbeterd. De ontvangsten dekten evenwel de kosten niet, en moet nog een verlies van f 78,193.28 geconstateerd worden, welk verlies, onder bijvoeging van het nadeelig saldo der intrest-rekening enz., het debet vormt van de winst- en verliesrekening over 1878. De ontvangsten der exploitatie zijn in 1878 gestegen tot f 684.922.894, terwijl in de drie voorafgaande jaren tezamen slechts f 552.758.034 werd ontvangen, namelijk in 1877 f 363.574.61 in 1876 f 143.668.15 en in 1875 f 45,515.274. Vergeleken met 1877, en daarbij buiten rekening gelaten de opbrengst van het postvervoer, dan vindt men eene verbetering voor 1878 op het personen- en goederenvervoer van ruim 57 pet. Voor het vervoer van 34.669 reizigers en 864.000 K». bagage werd ontvangen f 322.432.56, of gemiddeld f 9.30 per reiziger, en brachten 27782 ton vervoerde koopmansgoederen f 249.399.19 op of gemiddeld f 8.97 per ton. Het grooter aantal reizigers in 1878 (8523) dan in 1877 bestaat grootendeels uit 1" klasse passagierszoodat daardoor eenigszins worden vergoed de buitenge wone opofferingen, die de maatschappij zich voor de bediening van die passagiers getroost. De in 1878 méér vervoerde goederen (13.008 ton) dan in 1877 bestonden voor een groot deel uit ijlgoe deren. De exploitatiekosten beliepen in 1878 763.116 over 348 reizen, of per reis ƒ2192. 1877 909.224 312 2914. n 2380. n t> 3240. Ook in de uitgaven is derhalve verbetering aan te wijzen. 1878, bleef f 146.108.31 beneden de uitgaven van 1877, niettegenstaande in 1878 36 reizen méér werden afgelegd en de uitbreiding van het scheepspersoneel, de verhooging van de zeeassurantie, het vermeerderde goederen-vervoer, de douanendienst te Queenboro, de boete volgens postcontract beloopen, enz. hooger of nieuwe offers eischten. De gemiddelde ontvangsten zijn, gedurende het bestaan der Maatschappij geklommen als volgt: per reis in 1875 'f 459.75, in 1876 721.95, in 1877 f 1165.304, in 1878 f 1968,17. Het verlies op de exploitatie verminderde daarentegen als volgtbet bedroeg in 1875 604,7 pet. in 1876 229,1 pet.in 1877 150 pet. en in 1878 11,4 pet. „Wij gelooven, zegt het bestuur, daarom niet van optimisme beschuldigd te kunnen wor den wanneer wij, met deze uitkomsten voor oogen, de reeks van verliesjaren voor afgesloten houden. Te meer durven wij zulks beweren, daar over 1879 voor het vervoer van brievenmalen meer is te ontvangen dan in 1878 f 54.000, en bovendien het passagiersvervoer aanmerkelijk blijft toenemen. 1876 473.765 199 1875 320.770 99 zwarte kat heel stil aansluipen, sprong op de leuning van haar stoel, kronkelde zich in elkaar en heette haar spinnend welkom. „Ze zijn allemaal blij dat gij weer hier zijt," sprak Bob, erop bedacht om hare gedachten af te leiden. „Kom Lissa, wilt gij voor ons thee schenken Het was haar oude post; maar zij deed het alleen om haar neef pleizier te doen en weldra kwam Harry, even luidruchtig als altijd, binnen stuiven. „Zorgt Bob wel voor n Krijgt gij wel wat te eten? De vreugde van u weer te zien heeft mijn honger verdriedubbeld; geef mij dus asjeblieft de grootste karbonade, Bob." „Gij schijnt nog altijd goeden eetlust te hebben, Harry", zei Lissa met een glimlach. „Zoo tamelijk over het algemeen; maar van daag bijzonder. Gij begrijpt, wij moeten het ge meste kalf slachten, nu de verlorene is weerge keerd." „Wilt gij zwijgen Hal", riep Bob. „Gij weet niet hoe barbaarseh die Bob voor mij is, Lissa" zei Harry met een vollen mond. „Het is éen geluk dat ik de kunst versta mij zeiven op prijs te stellen, anders zag het er slecht met mij uitmaar zonder gekheid, wg hebben een ellendigen tijd gehad, niet waar Bob?" „Dat lijdt geen twijfel." „Dick heeft zich geheel aangesteld als een In verhouding tot de eerste maanden van 1878 is de vermeerdering over Januari 70 pet.over Februari 78 pet., over Maart 98 pet. en over April 81 pet. De minister van waterstaat enz. maakt in de St. Ct. bekend dat stalen en monsters van koop waren, om tegen het daarvoor bij de wet vast gestelde verminderde port verzonden te kunnen worden, geene eigenlijke handelswaarde mogen bezitten. Als monsters, of stalen van koopwaren, zijn dan ook enkel te beschouwen kleine gedeelten van eene partij koopwaren, welke naar handels gebruik kosteloos aan de afnemers, of ook wel door deze aan de verkoopers of vervaardigers worden verstrekt, om daarnaar den aard en de boedanigheid der koopwaren, die aangeboden of verlangd worden, te beoordeelen. Afgewerkte handelsartikelen in ongeschonden staat welke als zoodanig werkelijk waarde hebben, modellen van kleedingstukken of van andere voorwerpen, zijn van de verzending op den voet van monsters, of stalen van koopwaren, uitgesloten. Van particuliere zijde wordt aan het het U. D. uit Parijs gemeld Dagelijks worden aan bet hotel der Nederland- sche ambassade nog tal van kransen ontvangen ter versiering van 's prinsen lijkkist. Niet alleen van zijn vrienden alhier, en van te Parijs geves tigde Nederlanders, maar ook uit Holland zelf komen er eiken dag aan, zoodat de kist bijna geheel onder groen en bloemen verborgen is. Onder de kostbaarste kransen, verdient o. a. vermelding die, welke namens eenige dames uit de residentie op de kist is nedergelegd. Prins Alexander zendt bijna dagelijks versehe bloemen. Tegen den dag van de overbrenging van het lijk worden nog een aantal kransen verwacht. Op speciaal verlangen van prins Alexander zullen al die huldeblijken aan het stoffelijk overschot zijns broeders medegevoerd worden naar Delft. Met den extratrein, waarmede het lijk naar Holland zal worden overgebracht, zal ook de prins zelf mede komen. De directeur van de Compagnie des Pompes Funèbres zal de reis mede maken. De looden kist zal geplaatst worden in een eikenhouten en deze in een prachtig bewerkte mahoniehouten. Het gewicht van het lijk met de gezamenlijke kisten wordt geschat op 5 a 6 honderd kilo. De heer dr. Vinkhuysen zal Zaterdag naar Parijs vertrekken, ten einde bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van den prins van Oranje van Parijs naar 's Gravenhage tegenwoordig te zgn. krankzinnige en somtijds was dit huis herschapen in een strijdperk, waarin Bob en ik als gladiators worstelden met een wild dier. „Stil, stil Harry, bedenk hoe ziek hij nu is." „Dat zal ik mij herinneren zoo lang ik leef" sprak Harry en ziende hoeveel smart er uit Eli sabeth's gelaat sprak, stond hij op en sloeg zijne armen om haar hals, zoo als hij gewoon was te doen, toen hij een kleine jongen was. „Ween niet over hem, want dat verdient hij niet. Het spijt mij voor hem dat hij er zoo slecht aan toe is; maar dat belet niet dat ik het als een geluk voor ons zal beschouwen als hij dood is." Zoover was het dus met hem gekomen, met dien man, die alleen voor zichzelf geleefd had, die alles aan zijne lusten had opgeofferd hij liet niemand achter op aarde die hem betreurde. Hii was niemand dierbaar en zijn dood zou een verlichting zijn voor allen die met hem in aanra king waren gekomen. Maar ondanks dit alles werd Elisabeth tot tranen geroerd door den jammerlijken toestand waarin zg hem vond. Hij lag te slapen met een verwrongen, scheef gelaat als dat van een doode. Zijn linkerzijde was geheel verlamd en aan alles zag men dat het einde niet veraf kon zgn. Elisabeth ging bg zijn bed zitten en van lie verlede begon hij te ontwaken, en toen hij zijne

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1