N°. 142. 122e Jaargang. 1879. Donderdag 19 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5c iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. BERICHT. Zij die zich vóór 1 Juli 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 18 Juni, Benoemingen en besluiten. Onderwij s. MIDDELBURGSCHE Aan de verkiezing van een lid voor de provin ciale staten van Zeeland, bij herstemming, is heden te Middelburg door 353 van de 493 kiesgerechtig den deelgenomen. Bij de verkiezing op 4 Juni hebben 265 kiezers hunne biljetten ingeleverd. Kloetlnge, 18 Juni. Naar wij vernemen zal W oensdag 25 dezer, des voormiddags te 11 uren, alhier (waarschijnlijk in de gemeenteraadskamer) de trekking voor de loterij der Weezen verpleging in N. Z.-Beveland plaats hebben. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der dd. schutterij op Vrijdag den 20 dezer, des avonds te 1\ nur, op het Molen water alhier, is samengesteld als volgt: N° 1 Marschn° 2 Wals, v. d. Boogaerden° 3 Pot pourri uit de opera JerusalemVerdin° 4 Ouver ture la Renaissance, Nihoul; n° 5 Am Meer, lied, Schubert; n° 6 Bolero, Baudonck; n° 7 Fant. uit de opera la Favorite, Donizetti. Met ingang van den 17en dezer zal het rijks telegraafkantoor te Sluis open zijn: op werkdagen van 8J tot 12 uren voor- en van 124 tot 3 en 6 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 94 uur voor- en van 114 uur voor tot 1 uur namiddags. Men schrijft ons uit Botterdam: Van 8 tot 114 uur heeft gisteren avond de bui tengewone vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Handelsvereeniging geduurd. Het was eene vermoeiende, nu en dan verwarde en slecht geleide vergadering. De heer Muller, directeur-president der Rotterdamsche bank, die als voorzitter van commissarissen presideerde, ver staat niet alleen de kunst van presideeren slecht^ maar is ook de Hollandsche taal te weinig machtig om zich daarin verstaanbaar uit te drukken. Er zullen wel een 600 personen tegenwoordig geweest zijn, waaronder ook vele buitenlandsche aan deelhouders. De oppositie was zeer zwak vertegenwoordigd. Haar woordvoerder was de advocaat mr. Stern, die op zeer langdradige wijze pleitte voor de dadelijke liquidatie. Hoe weinig bijval dit denk beeld vond, hip kt uit de stemming. Het voorstel van directie en commissarissen om niet over te gaan tot ontbinding der vennootschap, werd aan genomen met 783 tegen 5 stemmen (die 5 stemmen werden door drie personen uitgebracht). De voorstellen tot benoeming eener commissie van onderzoek en eene commissie tot herziening der statuten werden op voorstel van den heer mr. Bergsma aldus gewijzigd, dat de enquête commissie tevens zal worden belast met het ont werpen van wijzigingen in de statuten. Bij acclamatie werd aldus besloten. Volgens de toe lichting van den heer Bergsma, zal deze commissie in de eerste plaats te onderzoeken hebben wa»ar het geld is gebleven, in de tweede plaats middelen hebben te beramen om, zoo mogelijk, de admini stratie te vereenvoudigen, en ten derde de statuten hebben te herzien. Van gewicht is ook nog, dat volgens het oorspronkelijk voorstel van commissa rissen, de herziening der statuten zou geschieden in overleg met directie en commissarissen, terwijl volgens de bedoeling van den heer Bergsma daarbij slechts van gedachten gewisseld zal worden met directie en commissarissen. Met andere woorden: de commissie zal zoo zelfstandig moge lijk hare taak te vervullen hebben. Naar den wenscb van den ingenieur der vereeniging en van haren rechtsgeleerden raadsman, zal de enquête ook omvatten bet technisch beheer en de hande lingen van den rechtsgeleerden adviseur. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren mr. Bergsma, mr. Van Gennep, S. A. Maas, W. Ruijs en H. C. de Wolff. Van het resultaat der enquête is ook afhanke lijk gemaakt het aanblijven van den heer Then Bergh als directeur. Op verzoek der heeren De Moncby en Sehöffer (die door de vergadering bij acclamatie tot directeur en honorair-directeur werden benoemd) werd besloten den beer Then Bergh voorloopig als directeur te continueeren, omdat zij zijne hulp niet kunnen missen. De heer Then Bergh, die mede aan de bestuurstafel gezeten was, voerde kortelijk het woord om te verklaren, dat hij niet wilde trachten zich te verdedigen, maar zijne handelingen onderwierp aan het strenge onderzoek der enquête-commissie. Ook hij was door den voortvluchtigen president-directeur „gebiologeerd," maar hij was zich bewust te goeder trouw te hebben gehandeld. Van de bet eekenis van den titel honorair- directeur gaf de heer Sehöffer zelf deze verklaring, dat hij zou zijn onbezoldigd directeur. Deze verklaring lokte een stormachtig applaus uit. Nog dient vermeld, dat de Ned. Handel-Maat- schappij hare financieele hulp (een voorschot van een millioen op onderpand van twee millioen aan obligaties der nieuwe leening) heeft afhankelijk gemaakt van de voorwaarde, dat de heer De Monchy gedurende de twee eerstvolgende jaren directeur zou zijn en ook de heer Sehöffer gedu rende diep tijd aan de directie zou zijn verbonden. Het resultaat der vergadering is alzoodat de Handélsvereeniging als gered mag worden be schouwd, dat een gestreng onderzoek zal worden ingesteld, en dat betere grondslagen zullen worden gelegd voor het voortbestaan dezer voor Rotter dams toekomst zoo gewichtige vereeniging. Tenslotte zij nog een aardig incident vermeld. Een Belgisch aandeelhouder bestreed in de Fran- sche taal en met groote warmte het denkbeeld om de vereeniging te ontbinden. Van Piucoffs sprekende, gebruikte hij het woord „miserable". De heer Stern, wiens rede hij beantwoordde, ver stond hem verkeerd en meende, dat dit woord op hem doelde, waarom hij, diep verontwaardigd, van den voorzitter eisebte, dat hij tegen beleedi- gingen en scheldwoorden zou gewaarborgd zijn. Verbeeld u bij zulk een quiproquo een onhandi- gen voorzitter Voor het overige was de stemming der verga dering vrij kalm. Volgens bijzondere berichten uit Parijs, zal he stoffelijk overschot van den prins van Oranje den 25en dezer naar Nederland worden vervoerd, teneinde den volgenden dag op plechtige wijze te Delft te kunnen worden ter aarde besteld. Ver scheiden van de zich te Parijs bevindende Nederlan ders zijn in de groote, geheel met zwart behangen zaal van het gezantschap toegelaten, waar het lijk van den vorst is tentoongesteld. Het schijnt, dat er aan gedacht is het stoffelijk overschot van den prins vóór de begrafenis een of meer dagen in de hofstad te laten verblijven en aan belangstellenden de gelegenheid te geven den kroonprins voor de laatste maal te zien. Dit plan wordt echter niet uitgevoerd, naar men wil omdat ook de laatste overblijfselen van prins Alexander en koning Willem II rechtstreeks naar Delft zijn doorgevoerd. Eenige dames uit den Haag hebben zich ver- eenigd om op de lijkkist een krans van witte rozen neer te leggen. De leden der hofhouding van den prins van Oranje zullen, op verlangen van prins Alexander, naar Parijs gaan om den lijkdienst bij te wonen, die aldaar den dag vóór het vertrek uit Parijs zal gehouden worden. Dr. Vinkhuyzen gaat dan ook weer naar Parijs. De heer mr. S. van Houten heeft, in antwoord op de betuiging van sympathie tot hem gericht op de jongste samenkomst van het Werklieden verbond, tot het centraal bestuur een brief ge zonden, waarin hij 0. a. zegt„Zoo in Nederland het wederzijdsch vertrouwen van de door den census kunstmatig gescheidene vooruitstrevende elementen bewaard en vermeerderd wordt, is dit voor een goed deel te danken aan den zedelijken ernst, welke in de handelingen van uw verbond zichtbaar is. Uit het aandachtig volgen van den loop der sociale beweging van onzen tijd is bij mij de overtuiging geboren, dat het onrecht zou zijn, en door geen groot maatschappelijk belang te verontschuldigen, de kieswethervorming;, te beperken binnen de door de bestaande grondwet omschreven grenzen, en de overgroote meerderheid der werklieden van politieken invloed zelfs op het bestuur der gemeente te blijven verstoken houden. Gaat uw verbond voort met het leveren der be wijzen, dat meer dan in den kring der zoogenaamde kleine burgerij, in den kring der ontwikkelde werklieden belangstelling in de publieke zaak en kennis van de algemeené belangen der maatschappij bestaat, dan zal meer en meer in den kring der bestuurders van den staat en van hunne tegen woordige kiezers de overtuiging geboren worden, dat alleen een kieswethervorming, welke ook aan de ontwikkelde werklieden hét kiesrecht toekent, aan de eischen van dezen tijd voldoet." De gemeenteraad van 's Hertogeuboscb heeft besloten tot het heffen eener inkomsten belasting van I4 pet. van bet inkomentot het verboogen der opcenten 'op het personeel in 1880 tot 47 en daarna tot 53 pet.en tot het aangaan eener geldleening van f 270,000 a 44 pet. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw mr. A. J. Roest, officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Rotterdam. pensioenen. Op pensioen gesteld voor den tijd van vijf jaren, de luit. t. z. 2e kl. H. van Asseadelft de Coningh, wegens ongeschiktheid voor 'den militairen dienst, tengevolge van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een pensioen van 400, en voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van pensioen van f 75 's jaars. Op pensioen gesteld de off. van gezondh. Ie kl. J. van Dorsten, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, ten bedrage van 2170 's jaars. administratie van het weduwenfonds. ter vervanging van het overleden lid der administratie van het weduwenfonds voor de geëmploieerden tot het algemeen bestuur behoorende, mr. A. Uyttenhooven, is benoemd tot lid dezer admi nistratie de heer jhr. mr. W. M. de Brauw, referendaris bij het departement van koloniën. ministerieede departementen. Benoemd bij het departement van financien tot hoofdcommies, H. G. W. Briedé en H. J. Lammerink, beiden thans commies; op verzoek eervol ontslag ver leend aan den hoofdcommies bij hetzelfde,depar tement S. H. Hertzveld, behoudens aanspraak op pensioen, en met dankbetuiging voor zijne veel jarige en trouwe diensten. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vangers der registratie en domeinen te Sluis, E. Nierstrasz, thans commies bij het departement van financien(deze benoeming is reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer mede gedeeld) te Rhenen, J. Heshusius, thans ontvanger te Nijkerk; te Weert, O. A. Verwey, thans sur numerair en commies ter directie te Amsterdam; te Nijkerk, H. C. Snethlage, thans surnumerair en commies ter directie te 's Gravenhage. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Nieuwenhoorn c. a. en de gemeenten Nieuwenhoorn en Nieuw-Helvoet, toe gevoegd aan het kantoor der dir. bel., invoer, cn ace. en van het vaart-, sluis eu havengeld op het kanaal van Voorne, te Hellevoetsluis c.a. Benoemd tot ontvanger van het voormeld kan toor te Hellevoetsluis c. a., J. R. Nieuwenhuysen, thans ontvanger der dir. bel. en ace. te Nieuwen hoorn c. De gemeente Rockanje toegevoegd aan het kan toor der dir. bel., invoerr. en acc. en der vaart-, sluis- en havengelden van het kanaal van Voorne, te Brielle c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis F. M. J. van Ghert. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht tot off. van gezondh. Ie kl., de off. van gezondh. 2e kl. N. van Rijnberk van dat personeel. consuls. Met 's konings machtiging is de heer W. B. Pearson erkend en toegelaten als vice- consul der vereenigde staten van Noord-Amerika te Padang. onderscheidingen. Zijne majesteit heeft goed gevonden de volgende belooningen toe te kennen aan hen, die zich onderscheidden in den strijd met Atjeh, te weten 1° wegens de verdediging der sterkte te Segli, in April, Mei en Juli 1878a toe te kennen de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, aan den sedert tot majoor bevorderden kapitein der infan terie J. A. Vetter, en b bij afzonderlijke dagor ders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den matroos le kl. der K. N. marine H. Meijer; den len luit. der inf. A. J. Tengbergenden len luit. der art. M. B. Rost van Tonningen, en den fuselier P. J. Breyne; 2° wegens de operatiën in het Ghigensche, van 6 tot 24 Mei 1878: a te benoemen tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsordede ma trozen le kl. van de K. N. marine N. Richard en H. van den Berg, en den sergeant der inf. A. J. Orisiusb toe te kennen de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, aan den luit. ter zee le kl. P. J. Zaal, eu c bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermeldenden off. van gezondh. le kl. G. de Mooy, gedetacheerd van het leger hier te lande, den ziekenoppasser A. Hein, en den hospitaal- bediende E. Vink 3° wegens de krijgsverrichtingen in Gedoeng, van 4 tot 7 Juni 1878: a te benoemen tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde den kap. der inf. V. H. Götz, en den len luit. der inf. J. C. I. le Cocq d'Armandville, gedetacheerd van het leger hier te lande, en b bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eer vol te doen vermeldenden luit. ter zee le kl. P. J. L. de Cbateleuxden len luit. der inf. A. A. Veenhuijzenden off. van gezondh. 2e kl. C. M. Christensen den 2en luit. der inf. J. Arend- sen de Wolff, en de fuseliers H. Aschmoneit en L. J. Bastiaan 4° wegens de expeditie tegen Gedoeng, van 15 tot 25 Juni 1878: a te benoemen tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsordeden maj. der inf. W. A. Coblijnden adj.-onderóff. der inf. G. Koolhof, en den fuselier K. Abrahamseb toe te kennen de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, aan den len luit. der inf. A. H. W. Scheuer, en c bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermel den: den len luit. der art. F. W. H. Tydeman; de adj.-onderoff. J. H. A. van Arem, sedert ge- gageerdde serg. der art. J. H. J. Biljardt, P. J. Koster en H. H. Haitjema; den serg. der min. en sapp. J. Schulze, genaamd Garthe,| en den hospitaalbedieride H. ter Haar 5» wegens de operatiëa in de IV en VI Moekim, in dè maand Juni 1878: a te benoemen tot ridder dei:4e kl'. van de Militaire Willemsordeden len luit. der inf. P. L. A. Collard Fzn., en den 2en luit.'der inf. B. Ph. Engelbert van Bevervoorde, en b bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den off. van gezondh. le kl. E. C. van Minkelen, en den sedert gegageerden fuselier J. G. Busch, en 6° wegens de verdediging van den wachtpost te Kliëng (Noord-Oosterlinie), den 30en November 1878, te benoemen tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsordeden inl. sergeant Resso- dikromo. Door de Vereeniging tot wering van schoolver zuim te Middelburg werd heden middag weder aan een aantal schoolkinderen een feest bereid. Thans waren de leerlingen van school G, (voor kinderen van onvermogenden) hoofdonderwijzer de heer P. G. de Jager, op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging bijeen, om de beloonin gen voor getrouw schoolbezoek in 1878 te ont vangen. De school G, die, zooals de voorzitter mede deelde, op 1 Januari 1878 472 leerlingen telde, werd gedurende dat jaar door 359 kinderen be zocht. Van hen kwamen 231, die 5 of minder schooltijden hadden verzuimd, voor eene beloo ning iu aanmerking. Van de 80 leerlingen der hoogste klasse, hadden 68 zich het recht tot deelneming aan den rijtoer

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1