N°. 138. 122® Jaargang. 1879. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentieni 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5c iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. h. Dadbk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Élsbach en Jonks. Middelburg 13 Juni. 59 VERKIEZING. VERKIEZING. ttrrïïïCTiT«ituniWiMam»aMMaM De opkomst der kiezers in het district Goes is bij de verkiezing van Dinsdag vrij schraal ge weest. Van de 2656 kiesgerechtigden bleven 872, een derde nagenoeg, weg. Wat de onderdeelen van het district betreft, was in vele gemeenten van Zuid-Beveland de opkomst talrijk. In 's Gravenpolder kwamen van 30 kiezers 26, Ellewoutsdijk 26—23, Oudelande 1815, Ovezand 2723, 's Heerenhoek 2523, Driewegen 1211, Wemeldinge 3632, Yerseke 4037, Schore-Vlake 1815. Men mag aanne men dat de politieke reizen van de orthodoxe predikanten in deze streken alles behalve vruch- t eloos zijn geweest. In 't geheel kwamen van de 1034 Zuid-Bevelandsche kiezers 815, ongeveer 3/4, op. In Noord-Beveland was de verhouding 200 146. In Tholen enSt. Philipsland 471:319. Hier begint men gemeenten te vinden, Poort- DOOB DORA EUSSSL, TW£ED£ DEEL. HOOFDSTUK VIII. EEN VBAAG. „Op den dag ja op denzelfden dag toen dit kind" (op Eva wijzende) „ons schreef hoe gelukkig zij was. Ik meen dat zij geëngageerd was," ver volgde mevrouw. „Ik ging met den brief in de hand naar miss Gordon om het haar te vertellen en vond haar in den tuin, er uitziende als een geest. Gij hadt haar ook geschreven, niet waar Eva? daar zei zij ten minste iets van; ik bracht haar met veel moeite in huis en *s nachts was zij reeds erg ziek." „Zij was bijna gestorven," zei Lucie. „Ja, het heeft niet veel gescheeld, maar ik heb haar opgepast alsof zij mijn eigen kind was. Het heeft haar aan niets ontbroken, al zeg ik het zelf, en toen kwam, Eva en dat ondeugende kind bleef nacht en dag voor. haar bed zitten totdat ik vreesde dat zg ook ziek werd. Het was een vreeselijke tijd." „En is zij nu beter?" vroeg Jasper zich geweld aandoende om zijn ontroering te verbergen. „Ja, maar ze is erg veranderd. Ik hoop niet dat het onhartelijk van mij is maar ik vrees toch dat wij op den duur zulk een ziekelijke gouvernante niet zullen kunnen houden. „Ach mama!" zei Eva. „Hoe laat gaat gij op weg, Eva vroeg Jasper plotseling en kortaf, „ik ga nog een oogen- blik den tuin in om een sigaar te rooken, als gij dus gereed zijt met uwe plannen kom het mij dan maar vertellen. Voor het oogenblik wenseh ik u allen goeden morgen." Eu hij verliet met een lichte buiging te kamer. „Lieve kind", begon mevrouw zoodra hij weg was tot Eva. „Ik wil u niets onaangenaams zeggen, maar gij moet erop rekenen dat gij een man krijgt met een lastig hnmeur. Voor zoover ik er over oordeelcn kan is mijnheer Tyrell een driftig en opvliegend mensch." „Gij hebt geen reden om dat te zeggen, mama Even als alle heeren vindt Jasper het vervelend om in huiselijke aangelegenheden gemengd te worden, maar hij heeft geen lastig humeur." „Hij is natuurlijk een engel," zei Lucie. „Hebt gij niet gezien hoe netjes zijn vleugeltjes onder zijn jas opgevouwen zitten? Maar het doet er niet toe of hij goedig of lastig is, hij is knap en dat is al veel." „Ik zeg niet dat hg een engel is maar hij is hij is heel lief", zei Eva. Onderwijl liep Jasper bekommerd en bezwaard den tuin door bij ziehzelven mompelende: „Groote God wat moet zij geleden hebben, als de tijding van mijn engagement haar bijna van verdriet heeft doen sterven wat moet zij, dat edele schepsel, geleden hebben door haar besef van eer en plicht." Daarop dwaalden zijne gedachten terug naar de dagen te Wendell toen hij haar in zijne armen sloot, zwerende dat niets hen ooit zou scheiden „En nu? wat moet ik doen. Is er ooit iemand in zulk een moeilijke positie geweest als ik Aan het einde van den tuin bevond zich een met klimop begroeide muur, waartegen de kinderen in der tijd een heuvel van graszoden gemaakt had den om er overheen te kunnen zien naar de rivier, die door de bloemrijke weilanden stroomde. Gaan deweg was die heuvel in een zodenbank veranderd, waarop Jasper zich nu nederzette en somber in het water staarde. Hij deed zijn best om niet zelfzuchtig te zijn, om den toestand waarin hij zich bevond te overden ken zonder zijn eigen gevoel te raadplegenmaar dat ia iets waartoe weinig menschen de noodige zedelijke kracht of moed bezitten. Hij hield)van Eva, met haar frisch jeugdig ge laat, hij hield van haar in zekeren zin, even als het grootste gedeelte dergenen, die een meisje ten huwelijk vrageD, van hunne vrouwen houden maar niet met die alles overweldigende, hartstoch telijke liefde die hij voor Elisabeth koesterde, die gemaakt had dat hij haar haatte toen hij dacht dat zij hem bedrogen had, die hem bitter onte vreden en gemelijk gemaakt had omdat zij ge huwd was; die zijn leven vergald had. Hij kon niet gelukkig zijn zonder Elisabeth en hij had Eva alleen gevraagd om h a a r beeld te verdringen. Doch thans gelooide hij dat mijnheer Wilmot gelogen had, nu herinnerde hij zich dat hij hem bij naam kende, hetgeen hij in zijn eerste drift over het hoofd had gezien. Hij had in zijn club wel over Edgar Wilmot hooren sprekenover zijn koud, zelfzuchtig karakter en zijn slechte reputatie ten opzichte van vrouwen. En die man had hg tusschen zichzelf en zijn geliefde laten treden. Hij twijfelde nu geen oogenblik meer aan de waarheid harer woorden en moest hij haar dan nog niet meer liefhebben, nog niet hooger achten, omdat zij hem ontvlucht was uit plichtbesef? „O arm kind," sprak hij halfluid, „hoeveel hebt gij geleden en hoeveel leed staat u nog te wachten." Op eens hoorde hij een lichten stap achter zich, en omziende ontwaarde hij het zomerkleedje van Eva,' die naar hem toe kwam» Provincial© staten. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de inlevering van stembriefjes voor de benoeming bij herstemming van êen lid van de provinciale staten van Zeeland, zal plaats hebben op Woensdag den 18 Juni a., van des voormid dags negen tot des namiddags vijf uren, in de heneden achterzaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal géscnieden in dat zelfde lokaal op Donderdag den 19 Juni 1879, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 13 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DÈ STOPPELAAR. Tweede kamer der staten-generaal. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat bij de op den 12 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de be noeming van een lid van de tweede kamer der staten-generaal is gebleken, dat als zoodanig is gekozen jhr. J. L. de Jonge. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 10 en 12 Juni jl., in de beneden voorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 13 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPEL AAR. Gisteren is het lijk van den prins van Oranje te Parijs ingebalsemd door doctor Ganvaler is eene photographie van het lijk genomen. De akte van 'sprinsen overlijden is ingeschreven in het register der mairie van het negende arrondis sement. De akte is onderteekend door den Ne- derlandschen gezant, door baron Bentinck, adju dant des konings,. en door den adjunct-maire, en draagt het nommer 851. Alle gekroonde hoofden hebben prins Alexander per telegraaf hunne deel neming betuigd. Gisteren avond werd het lijk overgebracht naar het gezantschapshotel. Het wordt niet neergelegd in eene chapelle ardente die steeds publiek is, maar volgens bevel des konings in eene chambre mortudiredie alleen toegankelijk is bij uitnoodiging. De dag van den lijkdienst en van het overbrengen van het stoffelijk overschot des prinsen naar Delft is nog niet bepaald. Het lijk is gekist in een wit satijnen omklee ding, met het portret Van 's prinsen moeder, koningin Sophia, op de borst. Vier liter essence werden op het lijk gesprenkeld, en daarna de ïöódèn kist dicht gesoldeerd, 'die voorzien is wan glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. N. R. Ct.) De N. Rott. Ct. bevat een uitvoerigen brief van generaal Van Swieten aan generaal Booms, over de leiding van den Atjeh-oorlog. Om een denkbeeld te geven van de heftigheid van dien brief, is het voldoende te vermelden dat de generaal Van Swieten zijn wapenbroeder ten laste legt dat hij„insinueert en beschuldigt, tegen beter weten in", en dat hij generaal Booms ten slotte toeroept: „als ge toen, (bij het schrijven zijner opstellen in het Vaderland en de Gids) niet waanzinnig waart, welnu, schaam u dan!" Aan de Echo da Parlement worden de vol gende bijzonderheden geschreven over de aankomst van Pincoffs te New-York. Vóór zijn vertrek uit Liverpool had hij aan twee advocaten geseind, met verzoek hem bij zijne aankomst in New-York aan boord te bezoeken. In de haven gekomen, weigerde Pincoffs met de andere passagiers in een der booten plaats te nemen. Hij zeide den kapi- vliet o. a. 52 27, waar het wegblijven naar opzettelijke onthouding gelijkt. Dit karakter krijgt het nog meer in de deelen van Noord- Brabant en Zeêuwsch-Vlaanderen, welke tot het district behooren. In Bergen op Zoom komen, van de 453 kiezers, nauwelijks de helft, 235, op. WoensdrechtHuibergen zendt er, van de 98, 47. OssendrechtPutte iets meer: 7047. In de 8 Vlaamsehe gemeenten blijven, van de 330 kiezers, 155 thuis. De physionomie van de verkiezing in het- dis trict Middelburg is na te gaan uit den gisteren medegedeelden vergelijkenden staat. De verhou ding van kiezers tot stemmers is als 2678 tot 2005; onthouding 21,14 pet. Walcheren stemde slecht: van 1408 kiezers 1043; van de 365 wegblijvers, ruim 25 pet. hadden Middelburg en Vlis- singen het leeuwendeel211. In 't vierde district kwamen van de 728 kiezers 591 op: slechts 18 pet. bleven weg. Aan de Oostzijde van den Brakman was het aantal absenten op de 542 kiezers 171, of ruim 31 pet. Op de uitkomsten van den verkiezingsstrijd in 't algemeen komen wij nader terug. Heden morgen had alhier de ter aardebestelïing van het stoffelijk overschot van mr. T. A. Larn- brechtsen, lid der provinciale staten van Zeeland, plaats. Behalve door de familiebetrekkingen werd de lijkstoet gevolgd door den commissaris des konings in deze provincie en de leden van gedeputeerde staten, terwijl een aantal belangstellenden, waar onder vele ambtenaren tpr provinciale griffiede plechtigheid hijwoonden. Nadat het lijk in de groeve was nedergelaten, hield de commissaris des konings eene korte, doch hartelijke toespraak waarin hij vooral het loyale karakter van den overledene herdacht. De heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, broeder van den overledene, betuigde, in weinige woorden, zoo namens de weduwe, als namens verdere familiebetrekkingen, zijn dank voor de betoonde deelneming. Hontenisse, 10 Juni. Zondag jl. werd alhier in het logement De Lindeeene bijeenkomst gehouden van pachters van het kroondomein. Deze bijeenkomst, waarop ruim een 60tal pachters, zoowel van hier als van Axel, Koewacht, West- dorpe enz. verschenen waren, werd geleid door den heer J. A. Pateer Ez., die mededeelde, dat reeds sedert maanden bij enkele pachters het plan was gerijpt om zich met een verzoekschrift tot Z. M. den koning te wenden tot verkrijging eener tijdelijke vermindering van pacht, op grond der aanzienlijke verliezen hier in de twee laatste jaren geleden door slechte oogsten en lage prijzen dei- meeste hier verbouwde gewassen. Onlangs had w.vrLieïii de -laatste oogenblikken van den prins van Oranje wordt door verschillende bladen nog het volgende gemeld. Woensdag ochtend te 10| uur is de prins in de armen van zijn kamerdienaar gestorven, zon der smart en zonder te beseflen, dat hij stervende was. De laatste vijf dagen was zijn toestand minder gunstig dan de bulletins deden vermoeden. De laatste nacht echter was niet ongunstiger dan de vorige. De kamerdienaar bood den prins in den ochtend aan, hem een weinig in. het bed om te leggen. De prins antwoordde den kamerdienaar (een Hol lander) in het Hollandseh„Doe gelijk gij goed vindt". Daarop de armen uitbreidende en in de kussens nederzinkende, slaakte de prins een diepen zucht en blies flen laatsten adem uit. Prins Alexander werd terstond geroepen en haastte zich te komen. De adjudant Bentinck heeft even half elf uur aan den koning getele- grapheerd, dat alle hoop verloren was. Toen de koning nieuw bericht vroeg, moest geantwoord worden dat de prins overleden was. Geen enkel geneesheer was bij des prinsen laatste oogenblikken tegenwoordig. De prins was alleen met zijn kamerdiénaaf. ~'J f Ingevolge de bevelen van Z. M. den koning en op het daartoe gedaan verzoek van prins Alexander, is 's konings lijfarts, dr. Vinkhuyzen Sr., Woensdag morgen vertrokken naar Parijs. De dood van den Nederlandschen troonopvolger is op die wijze althans door een Nederlandschen geneesheer geconstateerd. Volgens ontvangen be richten moet Z. K. H. prins Alexander ontroost baar zijn. Gedurende de week van 5 tot en met 11 Juni zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeéland 662 en vertrokken van daar naar Engeland 612 pas sagiers. Y- eetfo bijeenkomst van een klein getal pachters plaats gehad, waarbij eene commissie van drie leden was benoemd om den rentmeester alhier het ontworpen plan mede te deelen en diens advies en toestemming te vragen. Bedoelde com missie had zich met een gelukkig gevolg van hare taak gekweten, zoodat thans het oogenblik gekomen was om door belanghebbenden te zien uitgemaakt of een adres aan Z. M. zou worden gezonden. Na voorlezing van een concept, werd het al of niet zenden van een verzoekschrift in stemming gebracht en, met 58 tegen 2 stemmen, besloten zulks zoödra mogelijk te doen. Nadat verder eené commissie van 5 leden voor het opstellen van het verzoekschrift was aange wezen, werd deze bijeenkomst met een woord van dank door den leider aan de opgekomenen ge sloten. Algemeen hoopt men hier dat deze poging met goeden uitslag bekroond moge worden. De welvaart is toch in de laatste jaren dermate afgenomen dat in alles kwijning en verarming valt op te merken. Er zijn voorbeelden van kleine pachters bekend, die al bun vee, ja zelfs hun beddegoed hebben moeten verkoopen om hun pacht te betalen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1