Laatste berichten. Middelburg 11 Juni. Benoemingen en besiuiten. Onderwij s. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. T8m< 's Gravenliagc. Een heden ochtend te Parijs omtrent den toestand van- den prins van Oranje uitgegeven bulletin zegt, dat niettegen- De N. Rott. Ct ontving gisteren over den toe stand van Z. K. H. den prins van Oranje uit Parijs de volgende ongunstige berichten, welke het gisteren door ons medegedeoldo helaas be vestigen Van des middags 4 urenDo toestand Is tor- gelijk. Het gestel van den lijder toout geen ge noegzame veerkracht om de krachten te herwinnen. Van des avonds: De geneesheeren zijn onvol daan over den toestand. Het kan nog drie of vier dagen duren, maar hoop bestaat er bijna niet. Volgens de laatste berichten is de aanval van bronchitiswaaraan Z. K. H. de prins van Oranje lijdende is, nog niet geweken, en was de vorige nacht minder rustig. (St. ct.) Het Vaderland deelt met zekerheid mede dat de ministers Kappeyne en Tak van Poortvliet onvoorwaardelijk hun ontslag aan Z. M. den koning hebben gevraagd, de overige leden van het kabinet voorwaardelijk. De beslissing des konings wordt nog tegemoetgezien. Men schrijft ons uit Den Haag: Een der bladen heeft de aanvraag van den heer Kappeijne om ontslag in verband gebracht met de verhouding tusschen kroon en ministers. Dat dit verband werkelijk bestaat, is niet onmogelijk. Eeeds geruimen tijd geleden werd u van hier geschreven, dat geheime invloeden werkzaam waren om de ministers in hunne taak te bemoei lijken en tusschen de kroon en hare verantwoor delijke raadslieden eene minder gunstige verstand houding in het leven te roepen. Men zal zich herinneren, dat kort vóór het vertrek van HH. MM. den koning en de koningin naar Amsterdam hier geruchten liepen, als zou eene soort van April beweging in aantocht zijn, in verband met de oppositie te Amsterdam tegen de effectenbelasting. Die geruchten waren niet zoo maar uit de lucht gegrepen; er bestond grond genoeg om te vree zen, dat met politieke bedoelingen eene demon stratie tegen de effectenbelasting zou worden uitgelokt, nog op andere wijze dan door het bekende Amsterdamsche adres. En wat tevens grond gaf om het niet onmogelijk te achten, dat een poging om op extra-parlementaire wijze het ministerie omver te werpen kans van slagen zou hebben, was de weinig constitutioneele verhouding tusschen kroon en ministers. Voor het publiek scheen die verhouding o. a. te blijken uit het oponthoud, dat de beöediging van den heer Den Beer Poortugael als minister van oorlog gehad heeft; uit het lang uitblijven van het koninklijk besluit, waarbij in het interimair beheer van het departement van koloniën werd voorzien (zoodat zelfs eene interpellatie in de tweede kamer noodig was), en in de vertraging der benoeming van den nieuwen minister van koloniën. En wie zal zeg gen, hoeveel er gebeurt, waarvan het publiek zelfs geen vermoeden heeft? Zooveel is zeker dat het nu niet voor het eerst is, dat het ministerie ontslag gevraagd heeft. De heer Kappeyne heeft thans in de verwerping van art. 1 der kanalenwet een motief gevonden om zijn ontslag in te dienen. Maar of dit het eenige motief is, mag betwijfeld worden. Na is de betrekking tusschen kroon en ministers eene zaak, die naar den eisch van het constitutioneele stelsel buiten het terrein van de publieke critiek valt.. Maar die betrekking kan, wanneer zich derden tusschen de kroon en hare verantwoor delijke raadsleden dringen, van zoodanigen aard zijn, dat het voor deze laatsten zeer moeiljjk wordt hunne taak voort te zetten. En wanneer denkt gij dat dat lagJasper vroeg zij met trillende stem. „Het was niet om mijzelve leed te besparen, maar uit angst om schande over u te brengen." „Schande, zoo!" sprak hij somber. „Ja schande! en om u die te besparen heb ik mij voor u verborgen gehouden. .Zooals gij zeidet had ik niets meer te verliezen, maar gij zeer veel en gij hebt mij spoedig genoeg vergeten, Jasper." Onwillekeurig sprak zij die woorden op verwij tenden toon uit en noopte Jasper daardoor haar verachtelijk toe te voegen „U vergetenHoe zou ik u niet vergeten hebben terwijl gij met een ander leefdet." „Wat zegt gij daar!" riep zij uit en hief bij die beschuldiging haar gelaat vol onschuld tot hem op. „Ik zeg," hervatte hij schielijk en hartstochtelijk, „dat ik, toen gij uw woord gebroken hadt en mij niet volgens onze afspraak kwaamt ontmoeten en ik een uur lang had rondgeloopen, in de grootste angst dat u een ongeluk was overkomen, naar Cambridgestreet ben gegaan en wien denkt gij dat ik daar vond?" „Dat weet ik niet. Het was een onfatsoenlijk huis en mevrouw O'Shee was een gemeen mensch, meer weet ik er niet van." „Ook niet van de bezoeken van Edgar Wilmot? Ik heb dien heer daar ontmoet en hij deed mij mij, die op bet punt was geweest u alles ten offer dan een kamer-votum de vraag doet rijzen, of de ministers bij het voortzetten van die taak wel op genoegzamen steun bij de vertegenwoordiging kunnen rekenen, dan is het niet zoo geheel on begrijpelijk, dat de ministers ernstig aan aftreden denken. In tusschen zal wel niemand, die onbevangen oordeelt, ontkennen, dat juist omdat het vermoe den bestaat dat slechte verstandhouding met de Kroon niet vreemd is aan het besluit van den heer Kappeyne om ontslag te vragen, aftreding van het tegenwoordige kabinet, of al ware het van den premier alleen, eene hoogst ernstige zaak zou zijn. Oostburg, 10 Juni. Een niet alledaagsch voorbeeld van trouwe opkomst aan de stembus hebben de kiezers dezer gemeente heden gegeven, hetgeen blijkt uit de volgende opgaaf: Aantal kiezers volgens kiezerslijst 51. Gestemd hebben46 Overleden is 1 Ziek 1 Naar 't buitenland verhuisd 1 Op reis1 Om onbekende redenen achterge bleven, (vermoedelijk ongesteld.) 1 —51 Aardenburg, 10 Juni. De deelneming der kiezers aan de verkiezing van heden wordt in ons onder-kiesdistrict voorgesteld door de vol gende cijfers: Aardenburgaantal kiezers 68, opgek. 62 St. Kruis 17 10 Eede 10 6 Totaal 78 van de 95 kiezers. Te Goes namen gisteren, van de 245 kiezers, 210 aan de verkiezing deel. Vlissimgen, 11 Juni. Onder begunstiging van het schoone weder is men dagelijks bezig met de opruiming van het wrak der gezonken bark Aporti, zoodat deze hindernis voor de scheepvaart spoedig van de reede zal zijn verdwenen. Goes, 10 Juni. Onnoodig te zeggen dat, nu in den persoon van mr. Blaaubeen aan onze ge meente zoo oneindig veel ontnomen werd, met nieuwsgierige belangstelling de benoeming van zijn opvolger te gemoet gezien wordt. Moge ook deze keuze aan de bevordering van den bloei der gemeente dienstbaar gemaakt worden! Belangrijke verkiezingen staan voor onze deur behalve voor de periodieke aftreding van 4 ge meenteraadsleden moeten nog 3 keuzen gedaan worden; n. m. voor de naar elders vertrokken leden J. Be vier de Fouw en F. W. Busing, en voor het overleden lid dat het presidium be kleedde. Naar we vernemen zou reeds eene conferentie van den inspecteur met den schoolopziener en de onderwijzers aan de oefenschool tot opleiding van hulponderwijzers en hulponderwijzeressen hebben plaats gehad, met het oog op de op te richten normaalschool, zoodat we ons met de oprichting daarvan wel mogen vleien. Yan heden af tot Dinsdag 17 Juni wordt in de trouwzaal op. het Raadhuis tentoonstelling gehouden der prijzen voor de verloting ten be hoeve der Vereeniging voor de weezcnverpleging in Noord- en Zuid-Beveland. Ai waren we nog maar in de gelegenheid een zeer vluchtig kijkje te nemen, toch viel ons dadelijk de keurige rangschikking", door vriendelijke handen gedaan, in 't oog, zoowel als vele uitstekend bewerkte prijzen. We wekken gaarne tot een druk bezoek op 't betreft de betere opvoeding onzer arme weezen ten platten lande en alles wat de belangstelling te brengen, de eer aan van mij te zeggen welke verhouding er tusschen u en hem bestaan had." Bij deze woorden werd Elisabeth vuurrood. „En geloofdet gij hem? Kondt gij, een fatsoen lijk man, gelooven dat de vrouw die gij lief hadt> zoo laag zou kunnen zinken „Wat moest ik gelooven", sprak hij en sloeg de oogen neder. „Gij hadt mij eens bedrogen." „Ja, Jasper, ik had u eens bedrogen en daardoor mijn levensgeluk verwoestMaar dat deed ik met een doel dat ik u nu nog niet verklaren raag maar als gij het kendet zoudt gij op uwe kniën vallen en mij vergeving vragen voor de beleedigende woorden die gij thans tot mij gesproken hebtWatvervolgde zij met klim- menden hartstocht, „geloofdet gij dien leugenach- tigen vreemdeling eerder dan mij; ik die alles voor u had opgeofferd, die u eindelijk ontvluchtte omdat ik wist dat ik u al te lief had „Dan is hij een doortrapte schurk als hij mij dingen verteld heeft die niet waar zijn! sprak Jasper toornig. (Wordt vervolgd.) daarvoor kan versterken, heeft aanspraak op onze ondersteuning. Gisteren avond had in de sociëteit V. O. V. eene muzikale en letterkundige voordracht plaats waarvan de opbrengst bestemd blijft tot dekking der tekorten op de kosten van toekomstige zomer- concerten. Was de opkomst niet zeer talrijk, de uitvoering van het mannen-quartet was, even als het pianospel van den heer Saman, uitmuntend en een grooter auditorium waardig. Axel, 10 Juni. Van de 115 kiezers voor leden van de 2e kamer, hebben er heden alhier gestemd 76. Utrecht, 10 Juni. Een der wenschen van den afgetreden directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen was geweest vóór zijn aftreden een weduwenfonds voor de ambtenaren der Maatschappij op te richten. Het speet hem zeer niet in de gelegenheid geweest te zijn aan dien wensch te voldoen, doch hij heeft als eerste bijdrage voor dat eventueel op te richten fonds eene som van f 2000 beschikbaar gesteld. Het personeel der Maatschappij verliest zeer veel in den heer 's Jacob. In den nieuwen titu laris, die de oudste ambtenaar der geheele maat schappij is, bijna alle rangen heeft doorloopen en bij alle diensten is werkzaam geweest, en die dus de behoeften en belangen van het personeel kan kennen, stelt men veel vertrouwen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Standaardbuiten, J. J. B. de Klijn, ten einde die betrekking waar te nemen met die van burgemeester der gemeente Oudenbosch en tot burgemeester der gemeente Oss, mr. H. J. Fenseling. universiteiten". Op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. W. G. Pluygers, als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van Zr. Ms. huis, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van Verdienste van Waldeck en Pyr- mont, grootkruis der orde van den Zabringer Leeuw van Baden, ridder le klasse der orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. marine. Op verzoek, eervol uit den zeediénst ontslagen de luit. ter zee le kl. J. A. Willink Ketjen bevorderd tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. I. Lagaay. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. invoerr. en aec. te Edam c. a., jhr. A. L. van Spengler, thans ontvanger der dir. belast, en acc. te Vianen c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. H. Wijbrands, uit zijne betrekking van ontvanger der dir. belast, en acc. te Ternaard c. a., behou dens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek, andermaal voor den tijd van éen jaar verlengd, buiten bezwaar der schat kist, de nonactiviteit van den len luit. der infant. J. G. van der Schaafï. Voor den tijd -van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der art. van het léger in N.-I. de le luit. J. M. K. Bisdom, adjudant bij de IVe afd. vest.-art. rijkstelegraaf. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf-kantoren, de telegrafist 2e kl. bij des rijkstelegraaf P. F. H. Renkens. consuls. De heer A. Grant, door den consul der Nederlanden te Mobile aangesteld tot zijnen vice-consul te Pensacola, is in die hoedanigheid door de Amerikaansche regeering erkend. Tevens is het vice-consulaat te Keywest op geheven. Benoemd door den raad van Nijmegen tot leeraren aan het gymnasium, in de oude talen de heer H. Ten Cate Fendema en in de wiskunde de heer M. J. H. Houba. Naar men verneemt, zullen de beurzen aan de rijkskweekscholen niet meer beschikbaar ge steld worden voor jongelieden, die reeds het genot hebben van een beur3 bij een der normaal inrichtingen. Benoemd tot leeraren aan de H. B. S. te Briellein talen de heeren J. H. W. Bruschwiler en C. Petersen in geschiedenis en aardrijkskunde de heer A. Demmersin wiskunde de heer J. M. van Leeuwenin teekenen de heer B. H. Heij- mannin gymnastiek de heer D. Drost. Voor de vacature bij de N. H. gemeente te Hilversum is een drietal samengesteld, bestaande uit de heeren J. Hulsebos, te Wissekerke, J. P. Nonhebei, te Middelburg, en J. J. Ruys, te Hoe velaken. Op het drietal te Utrecht komen voor de heeren J. H. L. Roozemeijer te Middelburg, dr. A. W. Bronsvelt te Haarlem, H. A. J. Liitge te Amsterdam. Bergen op Zoom, 10 Juni, Het arsenaalge bouw te Bergen op Zoomeindelijk goedgekeurd om voor kazerne ingericht te worden, is heden vanwege de genie opgenomen tot het ontwerpen van het plan voor de verbouwing. Zoodra de begrooting van oorlog ook door de eerste kamer zal zijn aangenomen, wordt, naar men verneemt, de aanbesteding uitgeschreven en spoedig met de werkzaamheden aangevangen. De luit. ter zee le kl. H. Bernelot Moens, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met den 15 dezer op nonactiviteit gesteld. Op genoemden bodem wordt geplaatst de luit. ter zee 2e kl. W. A. Buyteridijk. Mulst, 9 Juni. In de heden gehouden ver gadering der afdeeling Hulst van de Zeeuicsche Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt zijn keurmeesters benoemd voor de ten toonstelling in do aanstaande week en een groot aantal nieuwe leden aangenomen. Uit de mede- deelingen van het bestuur bleek, dat het aantal inzendingen van paarden en rundvee talrijk, die van werktuigen niet onbelangrijk zullen zijn. Onder de laatste komt o. a. voor eene volledige verzameling van werktuigen en toestellen voor de zuivelbereiding volgens de nieuwere bereidings wijzen. Ook de rijtoer belooft veel schoons te genieten te geven. Ruim 60 rijtuigen zijn aan geboden; de rit zal loopen door de fraaiste ge deelten der gemeenten Hulst, Grauw en Honte- nisse, een drietal hofsteden zullen worden bezocht o. a. die van den heer Vogelvanger, bij velen reeds van vroeger als modelhoeve zeer gunstig bekend. Ook voor de harddraverij blijkt veel deelneming te bestaan. Alles belooft dus eene aangename vereeniging van het aangename met het nuttige in ons klein stedeke in de aanstaande week. Mogen velen zich genoopt gevoelen ons met een bezoek te vereeren Maandag voormiddag zijn de grafkelders in de afgebroken kapel op het Binnenhof te 's Gra- venhage geopend. Vele belangstellenden waren bij de opening aanwezig, o. a. de ministers van waterstaat en van binnenlandsche zaken, eenige leden der tweede kamer en beoefenaars van geschiedenis en oudheidkunde. Wij weten, dat de graven uit het Beiersche huis hun grafkelders hadden onder het gewezen" koor aan de oostzijde der kapel en dat deze in het jaar 1770 voor het eerste werden onderzocht. Thans heeft men de vier voornaamste overblijfsels, toen beschreven, teruggevonden. Dat, 't welk men toen hield voor het lijk van; graaf Willem IV, was nog in ongeschonden toestand gebleven. De lijken, destijds als die van graaf Albrecht van Beieren en van zijn vrouw Margaretha aan gemerkt, hadden de proef der eerste opgraving minder goed doorstaan. De kist van de gravin van Egmond, in 1589 gestorven, prijkte nog met het opschrift. Verder zijn er een aantal zerken en ook nog eenige lijken opgedolven; van een vond men het geheele costuum met muts en haar, 't gewaad had thans een oranjebruine kleur nog in goeden staat, terwijl het overige geheel was verteerd. Onder de zerken werden vele aan- getroffen, die men in 1770 niet had gevonden. De kisten zijn weder in de grafkelders bijgezet, terwijl om de looden kist van het nog goed bewaard gebleven gebalsemde lijk een nieuwe looden kist is aangebracht. (Vad.) De omnibusdienst van 't station-Vel zen naar IJmuiden is, bij gebrek aan deelneming, gestaakt. Het aan te leggen paardenspoor van het station Sandpoort over Velzen naar IJmuiden belooft geen betere uitkomst. Men hoort er trouwens dan ook zeer weinig over spreken. Onlangs werd een Berlijnsch logementhouder betrapt op het vervalschen der vreemdelingenlijst, welke hij volgens voorschrift der politie trouw moet bijhouden. Naar aanleiding van dit in de bladen verspreide bericht schrijft iemand, die jaren lang een hotel in Weenen heeft bestuurd en nu van zijn renten leeft, aan een der Weener bladen, dat dit eene van ouds in het vak bekende praktijk is. Vooral als men in het boek vindt „uit Amerika," „uit Brazilië," „uit Indië," kan men altijd 80 percent vóór leugens houden. De portiers van menig groot hotel zijn er trotsch op de vreemdelingenlijst met mooie en vooral met zonderlinge namen te verrijken. Zij putten ze uit de oude vreemdenboeken en dikwerf ook uit romans uit de leesbibliotheek. Vraagt soms iemand naar zulk een enkel op het boek staanden logé, dan is het antwoord„reeds weder vertrok ken." Een goed voorzien boek is eene reclame, die, volgens den deskundigen briefschrijveralge meen in gebruik is.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2