Laatste berichten. SÏÏITEXTLA2TD. Ingezonden Stukken Récl ames. le Getuigenis. e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Ondankbaar Middelburg h. DiJBACd, Leger der Nationale Verdediging. AiMlance-overste door 4e Elitaire Intendance afgevaardigd. Parijs, 24 Februari 1873. Graanmarkten,enz. Prezen van Effecten. met eigenaardige uitstalling op de tentoonstelling te Arnhem. In de kast ziet men namelijk eene kolossale piramide van koek uit de van oudsher Gekroonde Allemansgading en van de voor naamste artikelen, waarvan zij bereid wordt. De piramide heeft tot kroon een ruiker van koren en de glazen kast draagt op eiken hoek een bijenkorf. Verder vindt men er proeven van ver pakking voor uitvoer. Op Vrijdag 30 Mei zijn op de binnenplaats van het Gothisehe paleis te 's Hage, waarin 30 jaren geleden de beroemde schilderij-verzameling van Willem II de aandacht trok van landgenoot en vreemdeling, een aantal rijtuigen en stalgoederen, behoord hebbende aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik, onder den hamer gebracht. De meesten waren niet gemaakt naar de eischen van lateren tijd. Men vond er hooge staatsiekoetsen met breeden bok, zwaar vergulde kronen, reusachtige lantaarns, kwistig met zijde en fijn laken bekleed en versierd. Zij hadden wellicht reeds dienst ge daan bij de inhuldiging van Willem II. Verder groote bagagewagens, die dienst deden toen de vorstelijke personen nog geen geheelen trein tot hun beschikking hadden, en die zoo groot waren, dat ze wel voor ambulancewagens konden worden ingericht, en ook een paar rijtuigen van lateren tijd en nieuw model. Deze laatste werden dan ook goed verkocht, maar het overige Slechts de beste staatsiekoets werd voor p. m. f 300 toegewezen aan den stalmeester des konings. Vermoedelijk wordt zij door Z. M. als familie stuk beschouwd en bewaard. De overigen werden verkocht voor een dertigste, een veertigste van den prijs van inkoop. In de veiling waren ook nog een paar kleine Russische wagentjes, waar mede men zoo vaak de koningin-weduwe Anna Paulowna heeft zien rijden in de omstreken van Soestdijk en op Zorgvlied te Den Haag. (Amst. Ct.) In een gedeelte der oplaag van ons nommer van gisteren werd reeds melding gemaakt van het verlies, dat Rotterdam getroffen heeft, door het overlijden op eergisteren van den verdienstelijken directeur van het gemeente-ziekenhuis, dr. F. Rienderhoff. Rienderhoff was oorspronkelijk opgeleid voor deH militairen geneeskundigen dienst en was als officier van gezondheid in verschillende plaatsen werkzaam. In die betrekking voltooide hij zijne studiën en promoveerde tot doctor in de genees kunde. Zijne verdiensten, oek uit menigen we- tenschappelijken arbeid blijkende, trokken reeds tijdens hij te Utrecht in garnizoen lag, de aandacht, zoodat hij aldaar tot docent aan de militaire geneeskundige school werd benoemd. In 1865, na den dood van dr. Molenwater, werd hij tot directeur van het ziekenhuis benoemd, en ook in deze gewichtige betrekking toonde hij al dadelijk op zijn plaats te zijn. Toen de geneeskundige staats-examens waren ingesteld en de opleiding daartoe in de academie steden nog niet zoo geregeld kon plaats vinden als dit nu het geval is, heeft hij te Rotterdam menig student practisch opgeleid, en zij zullen zich nog dankbaar zijn verdienstelijk onderwijs herinneren. Als clinicus stond Rienderhoff hoog. Rotterdam bezat in hem een voortreffelijk burger. Bij de cholera-epidemie heeft hij zich zeer onderscheiden. Zijne verdiensten werden ook door den koning gehuldigd in zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. 's Meer Arendskerke, 10 Juni. In de vorige week is op den weg tusschen de zooge naamde Tent en Wolfaarsdijk een meisje aange vallen door twee matrozen der marine uit Goes. Hiervan is door de politie te Wolfaarsdjjk proces verbaal opgemaakt. Uit Siam wordt, bericht, dat men daar zeer opgewonden is, wijl de koning een zijner ministers heeft afgeranseld. Niet zoozeer het feil zelf trekt de aandacht als de omstandigheid, dat de minis ter door aanhuwelijking verwant is aan een Engelsch agent in de hoofdstad. Zijne majesteit Somdet Phra Paramindr Maha Khoelalonkorn is over het algemeen niet spaarzaam met de rotting, en vooral de hoogste staatsdienaars moeten het nogal eens ontgelden. Zij beschouwen echter zulk een pak slaag niet als eene kabinetsquaestie en verkiezen wellicht dat lichamelijk lijden hovende plagerijen welke hunne Europeesche confraters van lastige kamers hebben te lijden. 's Gravenhage. Volgens de berichten uit Parijs van heden ochtend heeft de prins van Oranje een onrUstigen nacht doorgebracht, was de bronchitis toegenomen en wordt de toestand zorgelijk geacht. Marseille Een duizendtal opstandelingen in Algerie hebben een aanval gedaan op een Fran- schen post te Reda. De aanvallers zijn met verlies van 50 dooden afgeslagen en door de Fransche troepen nagezet. 9 Juni. 'S. av. 11 u. gr. 10 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 72 gr. 's av. 6 u. 66 gr. De Duitsche rijksdag en het Engelsche parle ment hebben gisteren na korte Pinksterrust hunne werkzaamheden hervat. Men is nog steeds in Engeland in zekere spanning of het lagerhuis dezen zomer zal ontbonden worden. Reeds in het vorig najaar begon men verkiezingsmanoeu- vres op 't getouw te zetten, zooals onder andere de candidatuur van den heer Gladstone in Mid lothian, zoodat al die combinaties in de lucht big ven hangen nu de regeering niets van eene ontbinding laat hooren. Eene rechtstreeksche aanleiding daartoe heeft zij dan ook niet. Bij alle gewichtige stemmingen behaalde zij nog eene zeer voldoende meerderheid, en zij kan niet ge acht worden inconstitutioneel te handelen, als zij het lagerhuis in het aanstaande voorjaar ook nog zijn zevende en zeker laatste levensjaar laat in treden. De omstandigheid toch dat slechts enkele malen een Engelsch parlement zijn vollen levens duur van zeven jaren ten einde bracht, kan op zich zelve zeker geene aanleiding zijn tot ont binden. De oppositie verlangt er overigens sterk naar om hare krachten met de conservatieven te meten. De Daily News zeide gisteren nog naar aanleiding van uit Zuid-Afrika ontvangen be richten, dat het wanbeheer der zaken aldaar slechts een atdruk in sprekende kleuren was van het wanbeheer, waaronder de zaken van het gansche Tijk geleden hebben sedert de tegen woordige regeering het bewind in handen nam. „Hetzelfde euvel kleeft aan allesgebrek aan practische regeerkunst.'' De beschuldiging is lang niet malsch en zou in den heetsten verkiezings strijd niet scherper kunnen luiden. De Standard, een conservatief blad, is ook niet volkomen tevredenzij zou meer wetgevenden arbeid uit de handen van het parlement willen zien komen. Een conservatief kabinet is uit den aard der zaak spaarzaam met het voorstellen van hervormingen, en do liberale oppositie brengt het weinige wat aan de orde komt nog tot een minimum van resultaten. Een liberaal verstand, door elkaar genomen, vindt in het feit zelf, dat de conserva tieven de macht in handen hebben, al iets erg verkeerds, zegt het blad. En omgekeerd, zouden wij er willen bij voegen. Een ander ver wijt is wellicht beter gegronddat de oppositie buitenmate veel tijd heeft zoek gemaakt aan discussies over de buitenlandsche politiek. Het nieuws uit Zuid-Afrika, waarvan wij zoo even spraken, loopt tot 20 Mei en is van vrij onzekeren aard. Cetewayo schijnt boodschappers naar de Engelschen gezonden te hebben om te vragen op welke voorwaarden hij een vrede zou kunnen sluiten. Het antwoord daarop schijnt, van dien aard te zijn geweest, dat de Kafferkoning niet in zulke strenge voorwaarden wil treden. Onder meer schijnt men te eischen, dat hij zijn eigen persoon in handen der Engelschen zal stellen, en daarin heeft hij allerminst lust. Aan die zaak is dus nog geen dadelijk einde te voor zien, en men rust zich dan ook nog dapper toe om te zorgen, dat generaal Wolseley bij zijne komst alles gereed zal vinden om krachtig te werk te gaan, Die naam alleen wekt in Engeland bij alle partijen groot vertrouwen en is reeds van gelijke beteekenis met eene zeer spoedige over winning van alle Kaffers, die zoo brutaal zijn zich tegen het Engelsche gezag te verzetten. Als het maar niet tegenvalt. Met de Transvaalsche boeren is men weder op goeden voetalthans uit Maritzburg wordt aan de Western Morning News bericht, dat de boeren een contingent troepen te paard tot bijstand der Engelschen hebben ge zonden. Ook uit Engelsch-Indië zijn versche berichten gekomen. De emir heeft een brief aan lord Lytton, den gouverneur der kolonie, geschreven, waarin hij zegt zeer in zijn schik te zijn met de ontvangst, hem door de Engelsche officieren be reid. Hij stelt den onderkoning voor om, als het Wat warmer zal zijn, eene prettige samenkomst met hem te hebben, „teneinde den grondslag der vriendschap vaster te maken en de banden van genegenheid hechter aan te halen op eene passende en geschikte manier." Lord Lytton antwoordde, dat het hem zeer aangenaam zou zijn den emir in een meer geschikt seizoen te ontmoeten. Alles koek en ei dus weder, alsof er niet gevochten was. Het was in de Fransche kamer gisteren over vol op de tribunes bij de behandeling van het verzoek der regeering om den strijdlustigen Paul de Casgagnac te vervolgen wegens dagbladarti kelen, waarin de staatsregeling en de regeering op meer dan oneerbiedige wjjze waren behan deld. Met 306 tegen 119 stemmen werd na lang durige discussie het gevraagde verlof verleend. De telegrammen melden niet of de discussie hevig geweest is, en of de Bonapartisten de kamer weder op die tooneelen van verwarring hebben onthaald, zooals in den laatsten tijd weder een paar zijn voorgevallen. De tegenstemmers zijn naar alle waarschijnlijkheid de Bonapartisten en een deel der linkerzijde, dat in beginsel tegen elke drukpersvervolging is gekant. Een voordeei der vervolging zal waarschijnlijk zijn, dat men in een paar maanden eens niets van den heer De Cassagnac zal hooren, als hij in de gevaiigenis zijne ruwe taal moet boeten. Die man is inderdaad hinderlijk door de voortdurende standjes in de kamer, die hij verwekt. Zij berooven voor een deel de kamer van het zoo noodige aanzien bij de bevolking, hoewel het goede deel der kamer er eigenlijk toch niets aan kan dóen. „Mijn huis mag toch geen reputatie krijgen van onzin delijkheid, zegt de Rappel in zeer duidelijke beeldspraak, als ik eens een gast aan tafel krijg, die in de schotels spuwt en zijn neus snuit in de servetten." Brussel9 Juni 1879. Toen in 1842 de kamer nog bezig was de wet op het lager onderwijs te behandelen, viel reeds de heer Frère Or ban, die pas zijne intrede had gedaan in het openbare leven als lid van den Luikschen gemeenteraad, die wet aan en be stempelde- hij haar als een inconstitutioneel dringen van de kerk op het gebied van den staat. Toen vijf jaren later, in Juni 1847, de heer Frère Orban tot afgevaardigde werd verkozen, en nog vóór hij zitting kon nemen door den heer Charles Rogier in het ministerie werd geroe pen, legde hij in zijn ministerieele maidenspeech zijn politiek programma bloot, en was een der punten waarop hij het sterkste aandrong, de onttrekking van het onderwijs aan de geestelijk- beid. Eerst nu, den 5e» Juni 1879, na tweeën dertig jaren strijds op de parlementaire tribune, èn als kamerlid, èn als minister, heeft de heer Frère zijn doel bereikt. Het ontwerp tot herziening der wet van 1842, dat de lagere school losmaakt van den verderfelijken invloed der Roomsehe geestelijkheid en deze tegelijkertijd het schooltoe zicht en de contröle der leerboeken ontneemt, is met 67 tegen 60 stemmen aangenomen, terwijl éen lid zich buiten stemming hield. Men kan zich moeilijk denken wat een volhar ding er noodig i3 geweest om zoover te komen. De geduchtste hinderpalen waren die liberalen, die in 1842 hunne stem hadden gegeven aan de noodlottige wet, welke de Gentsche afgevaardigde d'Elhoungne zoo treffend juist een concordaat noemde, en die later niet op hunne stem wilden terugkomen. Nog maar weinige jaren geleden hoorde ik in de Association libérale zelve den heer Eugène Anspach, broeder van den onlangs overleden bur gemeester van Brussel en directeur van de Banque nationale, een hevig protest uitbrengen tegen de herziening. Naar zijn zeggen zou zulk een maat regel het land aan de grootste gevaren blootstellen. „Zoo gij de hand legt aan het godsdienstig onderwijs, sprak hij, zullen de boeren de scholen inbrand steken." Wat zijn wij sedert dien korten tijd een eind gevorderdGeen enkele van de katholieke afgevaardigden, die zeven weken lang de wet bestreden, is zoo ver durven gaan. De heer Malou heeft zich er toe bepaald, om met het leeg staan der openbare school te dreigen. We zullen de heeren katholieken aan het werk zien. Beproeven zullen zij het, maar slagen zullen zij niet. De senaat begint den 169B met de behandeling der wet, die door dat lichaam met drie of vier stemmen meerderheid zal worden aangenomen. De heer Frère Orban kan tevreden zijn. Hij heeft wel laat overwonnen, maar hij heeft toch overwonnen. Bijna zijn gansche leven heeft hij noodig gehad om de onvergefelgke lichtzinnigheid te herstellen van de liberalen, die in 1842 eene wet hebben helpen aannemen, welke de jeugd, de toekomst, des lands overleverde aan de gees telijkheid, de geboren vijandin der constitutioneele staatsinstellingen. Er is uit die geschiedenis meer dan éene les te trekken voor het liberalisme. Van de 493 kiezers in Middelburg kwamen bij de verkiezing voor een lid der provinciale staten op 4 Juni 11. slechts 265 ter stembus en dat, waar het de candidatuur gold van een ingezetene, zooals Middelburg er helaas te weinig heeft. Schaamt u kiezers! Jaren lang heeft mr. G. N. de Stoppelaar ge werkt voor het welzijn van Middelburg en uu zich het uitzicht opent op eene door hem ge- wenschte betrekking, waarvoor hij, ik durf zeg gen, op dit oogenblik de meest geschikte man in onze omgeving is, nu blijft gijl. thuis! Gij allen genoot van zijne veelvuldige diensten als secretaris der gemeente, als lid van de kamér van koophandel, enz. enz. Waar men Stoppelaar voor Middelburg meende noodig te hebben, overal en altijd vond men hem bereid 't Zij het gold nut, liefdadigheid of vermaak 'tzij de belangen van het onderwijs of van de armenzorg hem riepen, of wel de vereeniging Vit het volkvoor het volk zijne toewijding noo dig had, een wenk was voldoende om Stoppelaar zijn tijd en krachten daaraan te doen wijden. En als belooning voor die jaren lange toewij ding blijft gijl. thuis nu gij hem kunt helpen! Maar bovendien gij verwaarloost uwe belangen in hooge mate! In mr. Vis verloor onze provincie een buiten- gewoon-lid van gedeputeerde statende ver gadering van provinciale staten heeft groote behoefte aan aanvulling met mannen, die lust en vooral die kennis en geschiktheid hebben voor 't lidmaatschap van gedeputeerde staten. Wie zou nu beter op zijue plaats zijn in dat collegie dan Stoppelaar, die zijn leven in admini- s :ratieve zaken doorbracht en dat niet als theore ticus of in eene kleine gemeente, waar bij de gemeente-ambtenaren in den regel als peil van noodzakelijke kennis voldoende wordt geacht, dat men iets afweet van de meest elementaire begin selen van de gemeentewet en dat men in het bezit zij van een klappertje, houdende aanwijzing der periodieke werkzaamheden. Stoppelaar is practicus! hij stond het bestuur onzer gemeente jaren lang bij in tijden van ernst en moeielijkheid. Zijne uitgebreide kennis en onvermoeide werkzaamheid worden gewaardeerd door ieder die hem leerde kennen. Daarom Middelburgers ontwaakt! Zijt dankbaar, maar vooral geeft acht op uwe belangen en stemt op 18 dezer als éen man op IXr. O. N. de Stoppeeaab Een Middelburger. (Prgs der plaatsing 30 cent per regel.) 'tGaat natuurlijk niet aan al de getuigenissen weêr te geven die ons door de geneesheeren zijn ter hand gesteld; wij zullen er slechts een paar onder de aandacht van den belangstellende brengen le Militaire Afdeeling Ambulance adjointe Departement van Oorlog. 3» sectie Den Heer H". Waarde Heer! Mijnheer C. eerste geneesheer aan het mi litair hospitaal St Martin, heeft uw zalf aange wend en waardeert ten zeerste hare groote ge neeskracht. Het schijnt mij toe dat de heer C. gaarne met u wil kennis maken, ik heb hem voor morgen uw bezoek beloofd. Hij zal u dus om 3 uren in 't hospitaal St Martin wachten. Gij zult hoop ik over die kennismaking geen spijt gevoelen. Ik heb getracht ze te bewerk stelligen nit dankbaarheid voor de talrijke dien sten die gij aan hetmenschdom bewezen hebt en nog zult bewijzen. Aanvaard enz. {Get.) DUBACQ. De Zalf ran 't Bood© Kruis is verkrijg baar in de voornaamste apotheken. Te Middelburg, bij L. RIPPING. Volgens heden bij de reederij ontvangen telegram is het barkschip Regina Marisgez. C. Hoek, den 26 Mei lek te Mauritius binnengeloopen. Moet lossen en dokken. Goes, 10 Juni. Rogge, paardenboonen en haver 25 cent hooger, anders onveranderd. Rotterdam 10 Juni. Ter markt van heden waren aangevoerd 1359 runderen182 vette, 47 nuchtere kalveren; 230 schapen; 346 varkens; 202 biggen; runderen le qual. 85, 2e qual. 70, 3e qnal. 52; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75, schapen 85 cent. Middelburg 10 Juni. Raapolie f—patent olie f lijnolie f 34. Vlisstngen 10 Juni. Boter per kilogram f 0.95 a f 0.85. Eieren f 3.20 per 104 stuks. Berger op Zoom, 10 Juni. Boter per stuks f 0.75, per 4 kilo f 0.57. Eieren per 26 stuks f 0.924. Amsterdam, 9 Juni. 10 Juni. STAATSLEBNIVQEX; STederl. Cert. N. W. Sch. 24 dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten2| Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli.5 dito April-Oct.. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815v o Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6» 1855. 5 pet. p n 9 9 9 V 9 V 9 9 9 9 9 9 9 9 64& 65 78 78| 994 100 634 64 734 58 ft 5744 574 574 594 59 59J 58| 684 674 784 52^ 514 954 MM 56 554 774 774

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3