Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtszaken. T9m<§f#a. Aan het adres van zekere predikanten. In 1878 werden gemiddeld per dag vervoerd op de volgende spoorweg-sectiën: aantal tonnen reizigers goederen Bergen op Zoom—Goes 203 45 GoesBergen op Zoom 195 108 GoesMiddelburg 206 28 MiddelburgGoes 200 104 MiddelburgVlissingen 186 19 VlissingenMiddelburg 189 90 De tentoonstelling te Arnhem zal Zaterdag a. s. 14 Juni, des namiddags te éen uur, officieel worden geopendde plechtigheid zal plaats hebben in de receptie-zaal van het hoofdgebouw der tentoonstelling. Des namiddags te drie uren wordt daarop de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, terwijl de muziek zich op het feest terrein zal doen hooren. De directie der Nederlandsch-Westfaalsche Spoor weg maatschappij zendt ons een exemplaar van het prospectus eener obligatie-leening, groot f 4,000,000 nominaal, geopend ter bestrijding van de kosten der nog uit te voeren werken voor den spoorweg Zutfen-Gelsenkirchen (Bismarck) en van de zijlijn Winterswijk-Bocholt, aflosbaar a pari door jaarlijksche trekkingen, te beginnen met 16 Jan. 1882. Rente en aflossing dezer lee ning zijn gewaarborgd door de huurcontracten, gesloten met de Hollandsche IJzeren en de Ber- gisch-Markisclie Spoorwegmaatschappij. De koers van uitgifte is 92 pet., tegen een rente van 4( ten honderd. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede J. V. M. van Toulon van der Koog. schoolopzieners. Benoemd tot schoolopziener in het 2e schooldistrict van Friesland mr. B. van Loon. registratie en domeinen. Na afgelegd exa men, benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen: H. C. Couwenberg, te GorinchemT. M. G. L. A. Graafland, te Maastricht; H. J. Raedt, te EnschedéJ. J. Haesebroeck, te Sittard J. P. Mikmak, te SchagenJ. Maassen, te Zwolle H. S. van Slooten, te Assen; F. O. Gorter, te Hoorn; A. H. van Deventer, te Zwolle; C. F. Lebiet, te Weert. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Ter Neuzen c. a. D. A. van Wolfzamsdorff, thans ontvanger derzelfde middelen te Beek (gem. Ubbergen c. a Reeds in ten gedeelte der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Willemstad c. a. A. J. Vening, thans ontvanger derzelfde middelen te Ouderkerk aan den IJssel c. a. algemeene rekenkamer. Benoemd tot lid van van de Algemeene Rekenkamer de heer C. M. van Yliet, referendaris bij dat collegie. Voorts benoemd tot commies H. Wins, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies M. G. de de Bloeme, thans eerste klerk. ministerieels departementen. Bevorderd bij het departement van koloniën tot hoofdcommies de commies mr. H. J. Dijckmeester; en tot ad junct-commies de eerste klerk A. J. Rotteveel. De heer H. Poolmeijer, hoofdonderwijzer der bijzondere school, te Goes, is als zoodanig benoemd te Harderwijk. Op de ten vorigen jare door de rijks-univer siteit te Leiden uitgeschreven prijsvragen zijn ingekomen drie antwoorden met de motto'sLust vertellen, maar zij had bet liever niethet is heel raar „Ja, heel raar," mompelde Jasper en deed zich geweld aan om het gesprek op iets anders te brengen en weldra dacht het gelukkige meisje niet meer aan Elisabeth Gordon. HOOFDSTUK VII. EEN GEHEIME ONTMOETING. Elisabeth was na dit korte bezoek van Jasper als versuft. Zij begreep niets van zijn koele terughouding en minachtende houding. „Hij wil hier blijkbaar niet laten merken dat hij mij vroeger gekend heeft. Wat heb ik hem ge daan dat hij mij zoo moest bejegenen?" dacht zij met groote droefheid en herinnerde zich het ver zoek, dat hij haar eenige maanden geleden gedaan had en dat zij met zooveel hartzeer had afge slagen. Was dit dezelfde man die toen bereid was alles voor haar op te ofleren en alle hinder palen uit den weg te ruimen die hem beletten haar te huwen Zij schrikte voor een tweede ontmoeting met hem en verlangde toch naar een verklaring van zijn gedrag. Misschien was hij boos op haar geworden omdat zij den moed niet gehad had om hem vaarwel te zeggenmaar moest hij haar daarom nu met zulk een minachting be handelen? Moest hij daarom de hand weigeren die zij hem toestak? „01 waarom ben ik niet und Liebe sum Dinge, Macht Mühe und Arbeit geringeIn magnis voluisse sat est, en Natur- geschichte beruht überhaupt auf Vergleichung De vereeniging Volksonderwijs, overtuigd dat het onderricht in handenarbeid, in den trant waarop dit in Zweden en Denemarken reeds op vele plaatsen gegeven wordt, ook ten ontzent verdient aanbevolen en in practijk gebracht te worden, heeft op hare jongste algemeene vergade ring besloten als volgt: Er zal een cursus geopend worden, ten behoeve van onderwijzers, om hen bekend te maken met de strekking en de methode van het onderricht in handenarbeid en hen daarin eenige vaardigheid te doen verwerven. Ter kenschetsing van die strekking en methode wordt op den voorgrond geplaatst, dat bedoelde handenarbeid voor de schooljeugd zal moeten dienen, niet om ze in te leiden op het gebied der industrie, maar als middel ter oefening van hand en hoofd, en derhalve als een bestanddeel van het vormend en ontwikkelend karakter dat aan geheel het lager onderwijs behoort eigen te zijn. De genoemde cursus zal gegeven worden te Rotterdam door en onder leiding van den heer Groeneveld, in de maand Augustus e. k., gedurende vier weken, te beginnen op den 4en dier maand. •De heer Groeneveld kan zich doen bijstaan door enkele geschikte handwerkslieden, teneinde aan de leerlingen bij hunne practische oefeningen de noodige terechtwijzing te geven. De cursus wordt gegeven onder toezicht eener commissie, bestaande uit drie leden van de Rotter- damsche afdeeling en éen lid van het hoofdbestuur. Onderwijzers die aan den cursus wenschendeel te nemen hebben zich, vóór 15 Juli e. k., aan te melden bij het hoofdbestuur, aan het adres van den algemeenen secretaris, die hiervan mededeeling doet aan de commissie van toezicht. De commissie van toezicht heeft de bevoegdheid om in overleg met den heer Groeneveld de zich aanmeldenden toe te laten of af te wijzen. De cursus wordt niet gegeven, tenzij minstens vijf leerlingen eraan deel nemen. De vereeniging neemt de reis- en verblijfkosten (laatstgenoemde a f 1 daags) van minstens drie leerlingen voor hare rekening. Andere leerlingen zullen, tenzij zij er zeiven in mochten voorzien, daarvoor de ondersteuning moeten verwerven, hetzij van afdeelingen van Volksonderwijs, hetzij van gemeentebesturen of bijzondere personen. De huur van het lokaal, de kosten van eene werktafel, alsmede die van gereedschappen en grondstoffen (voor ieder leerling geschat op f 20), worden voor alle leerlingen door het Hoofdbestuur voldaan. In geen geval worden ditmaal meer dan 24 leerlingen toegelaten. De commissie van toezicht is bevoegd om, in overleg met den heer Groeneveld, leerlingen die zich ongeschikt toonen, gedurende den cursus te verwijderen. Aan leerlingen, die den cursus met vrucht hebben bijgewoond, wordt na afloop een getuig schrift daarvan uitgereikt. Onder bevel van den kapitein der inf. van het O.-I. leger J. H. van der Broek zal den 21e" dezer van Harderwijk naar Amsterdam vertrekken een detachement suppletie-troepen, 75 man sterk, benevens 5 onderofficieren, bestemd om met het stoomschip Voorwaarts de reis naar Indiö voort te zetten. Tot medegeleide van dit transport zijn aangewezen: de 28 luit', der inf. S. Boom, P. A. Gallas en J. Reerink. De ziekte van den heer J. H. Albregt, welke gestorven, dan zou mij die bittere krenking bespaard zijnriep zij uit. Maar zij moest hare tranen weer schielijk af drogen want daar kwam Eva om naar haar patient te kijken en haar over te halen om be neden thee te komen drinken. Elisabeth trachtte zich er van af te maken maar Eva hield niet op. „Gij moet komen," zei zij en tegen negen uur begaf zij zich, bleek en zwak als zij was, naar het salon waar mevrouw en Eva spoedig bij haar kwamen. Mevrouw zag er opgetogen uit. „Ik ben zeer ingenomen met mijn aanstaanden schoonzoon," sprak zij. „Hij ziet er knap en ge- distingueerd uit mij dunkt dat onze Eva van geluk kan spreken, vindt gij ook niet?" „Ja zeker," antwoordde Elisabeth met een flauw glimlachje. „Hoe ziet sir John er uit?" ging mevrouw vol moederlijk welbehagen voort, al bare vermoedens vergetende. „Hij ziet er zeer deftig uit," zei Elisabeth. „En de moeder?" „Omama, daar heeft Jasper mij van middag van verteld," zei Eva schielijk. „Die arme lady Tyrell is erg ziek. Zij is den schok van den dood van haar zoon nooit te boven gekomen." „Die is vermoord, niet waar!" vroeg mevrouw. Maar voordat Eva kon antwoorden, hoorde zij den majoor met Jasper aankomen en gaf haar hem gedurende een deel van 't afgeloopen seizoen belette het tooneel te betreden, heeft een chronisch karakter aangenomen, zoodat de toestand van den kunstenaar nog veel te wenschen overlaat. Hij hoopt nu door een badkuur de verloren ge zondheid terug te winnen. Van de Veluwe schrijft men: Devruchtboomen beloven eene goede opbrengst, vooral kersen en peren, waarvan zich de vruchten reeds gezet hebben. De weilanden zien er in den laatsten tijd vrij goed uit, zoodat er voor een goeden hooibouw nog vooruitzicht bestaat. De rogge, het hoofd gewas, is over het geheel zeer achterlijk. In de nabijheid van Wageningen is men bezig met het uitpoten van tabaksplantjes en het zaaien van suikerbieten. Wegens de weinige voordeelen, die de tabaksbouw in de laatste jaren opleverde, wordt ook daar dit jaar veel minder van dit gewas verbouwd dan vroeger. Volgens de Belgische bladen zal tegen het einde dezer week H. Kerdijk voor het hof van appel te Brussel in raadkamer verschijnen, Ier contra dictoire behandeling van het verzoek tot zijne uitlevering, dat door de Nederlandsche regeering aan het Belgische gouvernement is gericht. Een belangrijk vonnis is door de Amster- damsche rechtbank dezer dagen gewezen. Door de firma Godfried Meyer en co. was nl. een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen de voorma lige directeuren van de Nederlandsche suikerraffi naderij, omdat deze met de zaak zijn voortgegaan, ofschoon wetende, dat het kapitaal der vennoot schap met 75% verminderd was, tengevolge waarvan de naamlooze vennootschap van rechts wege ontbonden was. De rechtbank heeft dien eisch toegewezen en alzoo de directeuren aan sprakelijk gesteld voor het verlies door de firma Meyer en co. geleden, tengevolge van de voort zetting der vennootschap. De zaak De Wit en Ledeboer is gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld doch niet afgeloopen. De conclusie van den adv.- generaal strekt tot verwerping van het appel en tot bekrachtiging van het vonnis der rechtbank tot 2 jaren cell, gevangenisstraf. Vlissingen, 10 Juni. Een der man schappen van het alhier liggende wachtschip, gis teren avond met zijne echtgenoote langs de wallen wandelendtrachtte tengevolge van ontstane oneenigbeid zich den hals af te snijden. Met twee sterk bloedende wonden, die evenwel niet gevaar lijk zijn, werd hij naar het hospitaal gebracht. Aardenburg9 Juni. De persoon van V. d. M., vroeger landbouwer te Retranchement, thans woonachtig te Antwerpen, heeft zich op de hofstede waar hij geboren was, onder de gemeente St. Kruis, door ophanging van het leven beroofd. Veere, 9 Juni. Door schipper J. Jobse is, op de hoogte van het Brouwershavensche gat, aan boord van zijne hoogaarts, gevangen eene postduif, die, blijkbaar erg vermoeid en uitge hongerd, plotseling neerstreek. De merken op de vleugels zijn Per nis en in ovalen stempel Heren thals de rappe duif 50. Rechthebbenden kunnen zich adresseeren aan het hulp-postkantoor alhier. Commissarissen van de Drentsche Stoomboot maatschappij hebben een drietal opgemaakt voor de betrekking van administrateur, standplaats Meppel, op een jaarwedde van 2000. Op die lijst zijn geplaatst de heeren J. F. Van Ketwich Mama een wenk om over iets anders te spreken. Toen de heeren binnen kwamen stelde mevrouw Elisabeth heel deftig aan Jasper voor. „Ik weet niet of gij miss Gordon kent zei zij. „Uw vader is geloof ik een vriend van haar maar hier bleef zij steken. „Ik heb de eer miss Gordon te kennen," ant woordde Jasper koel en maakte een buiging, „maar ik heb haar reeds gezien na mijn aankomst te Hazelhurst." Hij sprak alsof hij zich voorgenomen had te zeggen hetgeen men verwachtte dat hij zeggen zoudoch mevrouw was zeer verwonderd toen zij hoorde dat hij Elisabeth al gezien had. „Zoo," zei zij en trok hare wenkbrauwen op. „Ja ik heb Jasper op de leerkamer gebracht, omdat Lissa zijn papa kent," zei Eva, tot groote verlichting van beiden. Maar er bleef een spanning bestaan en gedurig voelde Elisabeth dat hij zijtie donkere oogen met een uitdrukking van afkeer op haar gevestigd hield. Hij was dan ook woedend op zichzelvcn; woedend dat die vrouw, ondanks al zijn pogingen om haar te weerstaan, toch altijd dezelfde betoovering op hem uitoefende. Hg was vast overtuigd dat zij zijner onwaardig was en hij had zich met opzet gehaast om een engage ment met Eva aan te gaan, teneinde haar aan denken geheel uit zijn hart te verbannen. Terwijl hij nu haar bleek gelaat aanzag, deed hg zijn best om zich zijne ontmoeting met den heer Wilmot en alles wat die hem gezegd had, te Borne (Overijsel); C. Hoogerzeil te Zierikzee, en P. J. Enter te Groningen. Bij sommige regimenten infanterie wordt een proef genomen met de invoering van fabriekmatig vervaardigde vet- en kalfslederen schoenen voor de soldaten. door Simon van Beaumont (een tijdgenoot der Dordtsche Synode). Ghy Predicant, die als Gods Tolck Behoort te spreken tot het volck Te straffen sonden ende feylen End' swacker sielen wonden heylen, Ghy soeckt, verheven op den stoel Maer 'tvolk te brengen in ghewoel, Ghy snapt veel van Regheerings saken Die u, noch uwen dienst en raken. Voorwaer, ghy syt geen stomme Hond, Maer bast met feilen lastermond; Ghy sehent en scheurt met bitse tanden De hooghe Machten vande Landen. Apostel syt ghy noch Propheet, Maer haelt uyt Boecken wat ghy weet, End' awe Meesters inde schooien Syn menschen, die oock konnen dooien. 't Is niet ghenoech dat ghy wel spreeckt, Maeckt oock dat uwen wandel preekt, Want u is last en loon ghegheven Om wèi te leeren, wèl te leven Toomt uwe bittre tochten in, Bedient met Christelijcken sin Uw waerdigh ampt, en ghy suit wesen Gheloont, ghelieft, ghelooft, ghepresen. (G. Ct.) Het Leesmuseum voor vrouwen, te Amster dam, heeft zijn tweede jaarverslag rondgezonden, waaruit blijkt, dat deze inrichting alle reden heeft om tevreden te zijn over het afgeloopen jaar, en met vertrouwen de toekomst kan tegengaan. Het ledental vermeerderde betrekkelijk weinig sedert de oprichting, maar het aantal trouwe lezeressen neemt voortdurend toe. In het afgeloopen jaar werden onderscheidene nieuwe werken aangeschaft, en mocht de inrichting vele blijken van belang stelling ontvangen. Uit den staat van inkomsten en uitgaven blijkt, dat door het zuinig beheer de laatste niet slechts door de eerste konden worden bestreden, maar dat er nog een betrekkelijk groot batig saldo werd overgehouden. De N. Kamper Cl. bevat de volgende adver tentie: „Heeren diakenen! Te koop een zoo goed als nieuwe diakenrok, fijn laken, moderne slippen, orthodoxe mouwen, geschikt voor elk kerkgeloof. Kan ook gekeerd worden door een mechaniek en is dan uitstekend geschikt voor een aansprekersrok. Voor middelmatige taille een prachtig stuk. Onder n. 11 te bekomen voor den meestbiedende, na franco-inbreng van geschreven aanbod aan het bureau van dit blad." De gemeenteraad van Zaandam heeft eene commissie uit zijn midden benoemd, om met B. en W. te onderzoeken, of het plan tot verbinding van de Voorzaan en het Noordzee-kanaal, waarvoor uit de provinciale kas een toelage van f 186,000 is toegestaan, uit te voeren is zonder hulp van het rijk, met andere woordenof de gemeente daaraan uit eigene middelen f 414,000 kan bijdragen. De Deventer-koek, die reeds sedert eenige eeuwen als een der heerlijkste gebakken bekend is, heeft in onzen tijd haar reputatie nog niet verloren. Immers voor ongeveer twee jaren was de firma Jakob Bussink genoodzaakt, om zooveel mogelijk aan alle aanvragen te voldoen, een stoom fabriek op te richten. Gemelde firma bevindt zich thans met eene sierlijke kiosk en prachtige kast te binnen te brengen. Waar was zij na dien tijd geweest vroeg hij zich af en hoe was zijn vader er toe gekomen om haar een betrekking te bezor gen bij de familie van zijn aanstaande? Die laatste vraag was gemakkelijk op te lossén, want hij besloot aan Sir John te schrijven en te vragen hoe zoo iets schijnbaar onmogelijks had plaats gegrepen; maar het spreekt van zelf dat al die overpeinzingen hem niet vroolijk stemden en Eva verontrustte zich dat Jasper zoo bij zonder Btil was. Er was echter geen gebrek aan conversatiewant mevrouw was buitengewoon spraakzaam en Eva en de jongere meisjes waren ook zeer vroolijk en kwamen overeen, dat zij Jasper den volgenden dag de schoonheden van de buurt zouden laten zien, waarbij Lucie het plan opperde om er een pic-nic van te maken. „Wij kunnen ten minBte in het bosch ontbijten", zei Eva. „Hoe vindt ge dat, Jasper „Natuurlijk heel aardig", en nadat er verscheiden plannen verworpen waren kwam men onder aller lei gelach tot een besluit. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2