N°. 135 122e Jaargang. 1879. Woensdag 11 Juni. Voetstappen in de sneeuw Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5' iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G# L. Daubk en Cie. te Parijs én Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. RIJKS-BELASTINGEN. Middelburg 10 Juni. FEUILLETON. DORA BUSSEL. De verloofden. n v J 410 o nsj v i tilI De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hom ontvangen en aan den ontvanger dgjf/.-fegfcfebelastingen ter invordering is ver- Hzoncfen het doïïï' den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 7™ Juni 1879, invorderbaar verklaarde kohier no. 2, voor de belasting op het personeel voor het dienst jaar 1879(80, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na hekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behoo- ren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (Stbl. n° 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 9eB Juni 1879. De burgemeester voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, L. B. Aan de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is heden in deze ge meente door 368 van de 494 kiezers deelgenomen. Aan de stemming op; 12 Juni 1877 namen ia deze gemeente 350 van de 478 kiezers deel. Heden worden verkiezingen gehouden in 40 kiesdistricten ter benoeming van 43 leden der tweede kamer. 25 liberalen, 4 conservatieven, 9 katholieken én 5 antirevolutionairen treden af. Drie aftredende leden hebben verzocht niet meer in aanmerking te komen, respectievelijk afgevaardigden van de districten Steenwijk, Go- rinchem en Goes. De liberalen hebben overal de aftredende leden candidaat gesteld. In drie dis tricten, Dordrecht, Haarlem en Steenwijk, zijn twee liberale candidatenin éen district, Utrecht, twee anti-revolutionaire. In 26 districten hebben de anti-revolutionairen een eigen candidaat gesteld, doch in vele dis tricten denzelfden candidaat: de heer Keuchenius in 6, de heer De Savornin Lohman in 7, de heer Van der Hoop van Slochteren in 4 districten. In éen district, Hoorn, staat tegenover den liberalen candidaat geen ander;; in 5 districten, nl. Boxmeer, Nijmegen, Maastricht, Roermond en Tilburg, tegenover den katholieken candidaat geen tegencandidaat. 55 doob TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK VI. „Als ik er ooit aan getwijfeld had wat de reden was dat mijn broer niet vooruitkomt in de wereld," zei de deken tot mevrouw Curzon, toen bij dit schrijven ontving, „dan zou deze brief het verkla ren. Kleingeestige, bekrompen dwaasheid spreekt uit elk woord!" Ondanks dit alles nam Jasper gretig zijne eerste uitnoodiging voor Hazelhurst aan en Eva kwam met een blos van genoegen op het gelaat aan Elisabeth vertellen dat hij kwam. „Hij zal zoo verbaasd zijn als hij u ziet, Lissa, ik zal hem maar zeggen dat hem een aangename verrassing te wachten staat." Met groote inspanning gelukte het Elisabeth hare ontroering te verbergen. Zij was nu her steld pn in staat om aan den arm van Eva kleine De heer dr. A. W. van Gain pen, te Goes, heeft in de Goesme courant van héden bij advertentie verzocht geen stemmen voor het lidmaatschap der tweede kamer op hem uit te brengen, dewijl hij het betreuren zou indien versnippering van krachten oorzaak werd, dat een der tegenpartijen de overwinning behaalde op de voorstanders der liberale beginselen. Het is jammer dat de heer Van Campen dit verzoek niet wat vroeger gedaan heeft. Uit het kiesdistrict Sneek wordt gemeld, dat de opgewektheid aldaar zeer groot is. De kiezers worden overstroomd met aanbevelingen voor de beide candidaten. O. a. is een strooibiljet voor den heer Moens namens 36. kiesvereenigingen onderteekend door 424 personen. Uit een ingezonden stuk van den heer Nonhebei in de N. Bott. ct. blijkt, dat de predikanten Nonhebei en Winckel op hunne politieke bekee- ringsreizen het woord voeren, niet op den preek stoel, maar in het vooriezersbankje staande. Daar dit eenig verschil schijnt te maken, willen wij er onze lezers niet onkundig van laten. Voorts bespeuren wij uit eene ons gezonden beschrijving van de bijeenkomst te Wiesenkerke, dat daar de Middelburgsche courant niet meer op de lijst der „verboden geschriften" voorkwam. Waarvan akte. Door een warm vriend van den overleden bur gemeester Biaaubeen is een denkbeeld geopperd, om namens de Goesche burgerij op het graf van den waardigen man een eenvoudig monument te plaatsen alleen met de woorden erop, door den oudsten wethouder in den raad gesproken „Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor zijn vaderstad." Door de gemeente Nieuw-Vosmeer is eene lee ning van f 12000 uitgegeven in welke voor f 30000 is ingeschreven. Tllssfngen, 10 Juni. Door den heer C. J. Labout, schoenmaker alhier, is een model-schoen uitgedacht en vervaardigdhoofdzakelijk ten dienste van het leger, die vele der bezwaren, aan het militaire schoeisel verbonden, belooft weg te nemen. De grootste verdienste van dit nieuwe schoeisel is, dat ieder soldaat zijn eigen schoenen zal kun nen herstellen in minder tijd dan hij noodig heeft om zijn geweer schoon te maken. Bovendien zijn de kosten van herstelling de helft goedkoo- per dan die tegenwoordig betaald worden, waar door de, voor den soldaat zeer bezwarende, last- wandelingetjes in den tuin achter het huis te doen. Maar ze voelde zich dood ongelukkig. Zij had zoo stellig geloofd dat haar vlucht Jasper achting voor haar zou ingeboezemd heb ben en heel heimelijk had zij nog steeds de bijna ongeoorloofde hoop gekoesterd, dat zij eenmaal misschien weer vrij zou zijn. Richard Horton toch kon zijn rampzalig leven niet lang meer rekken, „en dan, en dan" had zij somtijds bij zich zelve gefluisterd. Maar dat was nu alles voorbij. Hij had haar terstond vergeten en zich getroost met de liefde van een mooi meisje, voor het zware offer dat zij hem gebracht haddoch hoeveel zij ook leed, zij nam zich vast voor Eva er niets van te laten merken. Dat lieve kind speelde volkomen argeloos onder het onzichtbare zwaard 'twelk haar boven het hoofd hing en kwam op zekeren dag vol verruk king boven om Lissa te kappen met een chignon, dien zij van haar afgeknipt haar had laten maken, „omdat Jasper kwam" en zij netjes moest zijn. „Wat doet er dat toe?" zei Elisabeth schijnbaar onverschillig. „Dat doet er heel veel toe, gjj moet er zoo goed mogelijk uitzienwant hij vindt dat het er zeer veel op aankomt hoe een vrouw gekleed is." Zij liet zich dus kappen en zat een paar uur later op de leerkamer te luisteren naar de aan komst van Jasper Tyrell. Eva was naar het station gereden om hem in den hittewagen af te halen en op het bepaalde posit: „schoenen-reparatie," aanmerkelijk verlicht zal worden. - v - De bewerking van dezen schoen geschiedt hoofdzakelijk machinaal. Hij is zeer net afgewerkt en zal veel minder slijten dan de tegenwoordig gebruikt wordende schoenen. De vervaardiging is gemakkelijk, zoodat een vlug werkman in het open veld, van weinige werktuigen voorzien, in éen uur een geheelen schoen kan maken. De uitvinder heeft eene audieniie bij den mi nister van oorlog aangevraagd om zijne methode aan dezen bekend te maken. Vllssiugen, 10 Juni. Naar wij vernemen heeft de heer A. Smit, onze nieuw benoemde burgemeester, aan een zijner vrienden een bericht gezonden, waarin hij dringend verzoekt om te bewerken, dat elke manifestatie, die men voorne mens zijn mocht te zijner eere te ontwerpen, te keer worde gegaan. Men berichtte Zondag uit Parijs, dat de toestand van Z. K. H. den prins van Oranje minder ge ruststellend was. In den middag waren de ge- neesheeren tot het zetten van koppen overgegaan en dit middel bracht den zieke zoodanige ver* lichting aan, dat Maandag morgen te acht uren kon worden gemeld: De bronchitisdie ons be zorgdheid inboezemde, is geweken en heden voorgoed de weg van beterschap ingetreden. De lijder is aangetast door een longaandoening aan beide zijden, doch niet gelijkmatig, zooals uit de verschijnselen blijkt. Eeno zorgelijke om standigheid in de pneunomie blijft de hooge tem peratuur, welke, in vergelijking met den duur dér aandoening, zeer lang aanhoudt, en aanlei ding geeft tot de onderstelling, dat nog een abscès aanwezig zou zijn. De prins gebruikt niets dan vloeibaar voedsel. Z. K. H. prins Alexander blijft steeds in de nabijheid van de ziekenkamer, doch mag zich telkens niet langer dan enkele minuten bij zijn broeder ophouden. De belangstelling in den lijder is te Parijs zeer groot. Volgens ontvangen berichten heeft Z. K. H. de prins van Oranje een nieuwen aanval van bron chitis gehad, die de reeds aangevangen herstelling tegenhoudt en nieuwe zorgen vereischt. St.-Ct. De opper-eeremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen de3 konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande den lOen dezer, wegens het over lijden van H. K. H. de infante Marie Christine van Orleans en Bourbon, schoonzuster van Z. M. den koning van Spanje. uur hoorde Elisabeth het rijtuigje tèrugkeeren, en moest haar hand tegen haar hart drukken öm bet hevig kloppen te bedwingen. Er verliep nog een1 kwartier waarin mevrouw Dalziel kennis maakte met haar aanstaanden schoon zoon en hem allerlei vriendelijkheden zeidaarop hoorde Elisabeth voetstappen op de trap en den helderen lach van Eva, toen de welbekende stem van Jasper, die gekscherende zei: „Neen Eva laat mij nu geen mal figuur maken, asjeblieft!" eD daar ging de deUr open, Jasper werd blijkbaar naar binnen geduwd waarop de deur onmiddellijk west gesloten werd. En toen Jasper lachend de kamer inkeek bevond hij zich tegenover zijn vroegere geliefde. Elisabeth was opgestaan en stond bleek, vervallen en ontdaan voor hem, zoodat Jasper, toen hij hare droeve donkere oogen ontmoette, achteruit deinsde alsof hij een geestverschijning gezien had. „Goede God! wat zie ik? Gij hier!" „Ja Jasper" antwoordde Elisabeth, "hem de hand toestekende, die hij echter niet aannamterwijl hij haar met open oogen bleef aanstaren. „Waart gij dus die zieke gouvernante, die Eva moest oppassen Wat ter wereld heeft u bewogen om hierheen te komen, Elisabeth De koelheid waarmède hij die woorden uitsprak was onbeschrijfelijk en terwijl Elisabeth hem met de grootste verbazing aanzag en wilde antwoorden, ging, de deur weer opétt en keek Eva lachend haar binned. Een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van 7 dezer, bevat de volgende berichten omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh Na de laatste operatiën heeft bet eenige dagen zwaar geregend. Bij htK invallen der droogte is eene kolonne van Indrapoeri naar Gliëng uitge rukt, die van 31 Mei tot 2 Juni een aantal ver sterkingen nam, den vijand verjaagde, kampongs tuchtigde en groote voorraden vivres vernielde. Aan onze zijde sneuvelde éen mindere militair en werden éen luitenant en een tiental minderen gewond. Toekoe Baid is wegens verraad gevangen ge nomen. Hoofden en bevolking in de VII Moekim zijn rustig. (Reeds medegedeeld in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer. De openbare vergadering te Amsterdam, uitge schreven door het Werklieden-Verbond, ter be spreking van het algemeen stemrecht, Zondag gehouden, was zeer druk bezocht. De groote zaal van den Amsterdamschen Werkmansbond was te klein om alle belangstellenden te bevatten. De volgende motie werd aangenomen: „De vergadering, waardeerende de pogingen van het Algemeen Nederlandsen Werklieden verbond in haar streven naar algemeen stemrecht, ver klaart daarmede in te stemmen. Zij acht den census onrechtvaardig, is overtuigd dat alge meen stemrecht zoo spoedig mogelijk moet worden ingevoerd, en neemt zich voor alle mogelijke, doch wettige middelen om dat te bewerken, te steunen." Staande de vergadering werd besloten den heer mr. S. van Houten, een bewijs van sympathie te beluigen door het zenden van het volgende tele gram „De openbare vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond te Amsterdam, heden gehouden, ter bespreking van het alge meen stemrecht, brengt u hulde voor de loyale wijze, waarmede u steeds de belangen van het volk achter de kiezers behartigt." De heer P. Gouda Quint, te Arnhem, heeft uitgegeven een zeer goedkoope, voor ons land opzettelijk bewerkte volksuitgaaf van Ed. Jen kins' Duivélsketen, in de overtuiging dat een ip den goeden volkstoon geschreven boekje ter be strijding van het misbruik van sterken drank voor ons land rijke vrucht kan dragen. De Duivelsketen bevat geen enkel zedekundig be toog, maar eene aaneengeschakelde reeks van levendig en aanschouwelijk voorgestelde tafereelen, een verhaal vormende, waarin het misbruik van stérken drank en al de treurige gevolgen daar van, in populairen vorm geschetst worden. „Nu, hebt gij het geheim al ontdekt Had ik u niet gezegd, Jasper, dat ik u een-oude kennis zou laten zien Lissa wilde niet dat ik u vroeger vertelde dat zij hier was. Hoe -vindt gij dat zij er uitziet, Jasper Gg weet dat zij zoo erg ziek is geweest." „Dat heb ik met leedwezen -- vernomen," zei Jasper in groote verlegenheid. Eva merkte wel dat er iets niet in den haak was en stelde voor Jasper den tuin te laten zien. Zoodra zij daar waren zei Jasper„Hoe is die dame hier gekomen Hoelang ia ze reeds hier?" „Maar Jasper," antwoordde Eva verwonderd, „gg doet alsof gg miss Gordon in het geheel niet kent en uw vader heeft haar zelf; aan ons gere commandeerd." „Mijn vader!" riep Jasper ten hoogste verbaasd uit. - „Ja zeker. Hg schreef papa over haar eer zjj hief kwam en in Londen heeft hij ook met mg over haar gesprokenmaar het gekste was dat hij mg verzocht had u niet te vertellen dat zg hier was. Hij zei dat hare familieomstandigheden veranderd waren en dat zij voor niemand wilde weten dat zij gouvernante was, behalve voor hem maar ^ij kent haar familie, niet waar „Ja," antwoordde hij kortaf. „Ik vond het vreemd Van sir John," vervolgdë Eva, „en later toen ik wist dat gij hier zoudt komen -- vroeg ik Uisga 6f ik u van haat.mocht

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1