N°. 134. 122e Jaargan; 1879. Dinsdag 10 Juni. Voetstappen in de sneeuw Dit blad verscMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per 3/rn. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertontiens 20 Cent per regeL Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 9 Juni, de heer H, J. BOOL, de heer Mr. W. A. VAN HOEK, FEUILLET017. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. ,i. n Aan de kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal wordt nogmaals her innerd dat morgen, Dinsdag, den 10en dezer, van des morgens 9 tot des middags 5 nren, de inlevering hunner stembiljetten plaats moet hebben. De uitslag dezer verkiezing hangt ditmaal, voor zooveel de districten Middelburg en Goes betreft, bijna uitsluitend af van de meer of minder trouwe en eendrachtige opkomst der liberale kiezers. >-v Naast deze Overweging, hopen wij dat bij ieder kiezer bet bewustzijn moge levendig we zen dat zijn plicht als burger en zijne zelf standigheid als lid der maatschappij hem hopen, van zijne gezindheid bij de stembus te doen blijken. Door ons worden aanbevolen: voor het hoofdkiesdistrict Middelburg: te Amsterdam; voor het hoofdkiesdistrict Goes: te Middelburg. Onder de argumenten, in deze dagen tegen de liberalen aangevoerd, bekleedt de effecten-belasting eene niet geringe plaats. De liberalen voe ren de belastingen hooger op en nieuwe in. Alsof de anti-liberalen in de stijgende behoeften van den staatsdienst op andere wijze konden voorzien Het blijkt echter dat niet alle anti-liberalen er zoo over denken. Men weet dat de heer Hoff- mans, een man naar het hart der katholieke leiders, onder de warme voorstanders der effecten-belasting geteld wordt. Nu heeft ook de ijverige katholieke afgevaardigde uit Roermond, de heer mr. J. H. Arnoldts, in eene circulaire aan zijne kiezers zich over dit onderwerp als volgt uitgelaten: „Ik aarzel niet mijne overtuiging dienaangaan de aan mijne kiezers nu reeds mede te deelen. „De effecten-houders beschikken over meer dan de helft van het nationaal vermogen, zonder als zoodanig eenige belasting te betalen. „Ik vermeen (met eerbiediging van andere ge voelens) dat de bezitters van effecten in de staats- SA door DORA BUSSEL, T W i: E II E D 13 13 li. i- HOOFDSTUK VI. De verloofden. "Toen zij voor het eerst haar bewustzijn herkreeg hoorde zij iemand zacht naast haar bed weenen en wilde zich omkeeren om te zien wie het was; doch zij was te zwak om een lid te verroeren en hoorde mevrouw zeggen: „Gij moet het u niet zoo aantrekken, Eva lief, „haar leven is in hoogerhand. Wij hebben gedaan wat wij konden en dat moet ons genoeg zijn. Gij moet van avond naar bed gaan, mijn kind. Ik wil niet dat gij meer waakt gij hebt nu al in drie nachten niet geslapen." „Ik kan haar niet aan de zorg van dat akelige mensoh overlaten," zei Eva fluisterend. „Ik zal nooit vergeten hoe ik haar hier dien eersten avond snurkende gevonden heb, terwijl jJssa op de dood lag. De dokter zegt dat zij aan- lasten moeten dragen, even als de grondeige naren, die de andere helft van het nationaal vermogen bézitten, en daarvoor 12 millioen gul den als belasting betalen. „Een wetsontwerp, dat tot grondslag heeft gelijkmatige verdeeling der staatslasten, draagt mijne volkomene goedkeuring." De correspondent der N. Rott. Ct. te Parijs seinde gisteren. Sedert gisteren is de toestand van den prins van Oranje minder gunstig. Gisteren avond telde de pols honderd vierentwintig slagen en was de temperatuur tot negen-en-dertig graden gestegen. De Ironchite gaf eenige vrees en maakte de adem haling zeer benauwd. Door krachtige behandeling verbeterde gelukkig de toestand van den lijder heden eenigszins. Heden telde de pols honderd zes slagen. Z. K. H. prins Frederïk is Zaterdag naar Berlijn vertrokken, ter bijwoning van het gouden huwe lijksfeest des Duitschen keizers. Vlissingen, 8 Juni. Gisteren avond werd in de bovenzaal der sociëteit De Unie alhier eene bijeenkomst van ingezetenen gehouden om van gedachten të wisselen over de wijze, waarop blijken van ingenomenheid betoond zullen worden, bij de installatie van onzen nieuw benoemden burge meester. Omstreeks negen uren waren ongeveer een vijf tigtal ingezetenen bijeen. Na eenigen tijd gewacht te hebben nam de heer A. J. van Ockenburg het woord, om mede te deelen dat sommigen het wenschelijk achtten bij de installatie een of andere feestelijkheid te organiseeren, om daardoor ingenomenheid aan den dag te leggen met de benoeming van deii heer A. Smit tot hoofd dezer gemeente. Hierna had eene bespreking plaats, die een voorloopig karakter droeg en tot gevolg had de benoeming eener commissie, be staande uit de heeren C. Lagaaij, A. J. van Ockenburg, F. Delvoije, J. Janszen jr. en H. Lou- man. Deze commissie heeft ten taak zich met het gemeentebestuur in betrekking te stellen, terwijl ,men ook een schrijven zou richten aan den heer Smit om diens gevoelen te vernemen, daar een der aanwezigen meende dat van hem reeds bekend zou zijn, dat hij deze plechtigheid in alle eenvoudigheid zou wenschen te volbrengen. Daar Vlissingen, zoover mij bekend is, zijne nieuwbenoemde burgemeesters nimmer op buiten gewone wijze ontvangen heeft, zoo bestaat er wel eenige vrees dat overdreven huldebetoon bij een deel der bevolking verwachtingen zal wekken of doen geboren worden, waarvan de verwezen- houdend gade geslagen moet worden en dat ver trouw ik aan geen vreemden toe." „Maar kindlief, gij zult zelf ziek worden." „Het helpt u niets, mama, ik doe het toch," ant woordde zij, en ging naar haar patiënt toe, die haar met een glimlach op het gelaat aanzag. „Lieveling, kent gij mij vroeg zij. „Ja," sprak Elisabeth nauw hoorbaar en Eva boog zich voorover om haar een kus te geven. „Wees dan een gehoorzaam kind en blijf stil liggen totdat ik u wat kom ingeven." Yan dat oogenblik af begon de zieke heel, heel 1 angzaam te herstellenmaar zij was zoo zwak dat, ofschoon zij van alles wat er om haar heen voorviel besef had, niets eenigen indruk op haar scheen te maken. Met hare lichamelijke krachten keerde echter ook het smartgevoel terug dat haar zoo hevig geschokt had; doch zij deed haar best om dit te overwinnen. Terwijl zij daar neder lag met haar hand in die harer trouwe verpleegster, die haar nooit verlaten had zoolang men aan haar behoud wanhoopte en nu het grootstè gedeelte van den dag bij haar zat om haar gezelschap te houden, trachtte zij in te zien dat het zoo het beste was; zij trachtte te bidden dat Jasper zijn lief, jong vrouwtje gelukkig mocht makenmaar het was een moeielijke taak om te volbrengen. Van lieverlede begon het jonge meisje over haar minnaar te praten en haar met van blijdschap schit- tere nde oogen te vertellen welke fraaie geschenken lijking boven de krachten van iederën burge meester ligt. Vlissingen, 7 Juni. Naar wij vernemen zijn heden nacht door de politie te Vlissingen twee manschappen van het depot van discipline op straat ontmoet, waarvan de een het hazenpad koos en de ander in arrest genomen en aan de bevoegde autoriteit overgeleverd is. Het schijnt dat deze mannen in den toren der Bomvrije kazerne opgesloten waren en kans gezien hebben om daaruit te ontsnappen. Rotterdam, 9 Juni. Een nieuw incident in onzen verkiezingsstrijd. De heer Van Stolk heeft de candidatuur voor Burgerplicht afgewezen, omdat de wijze waarop die candidatuur was gesteld' (met 7 stemmen tegenover 21 blanco-bil jetten), hem niet beviel. Die kiesvereeniging besloot daarop, geen tweeden candidaat te stellen en alleen den heer Mees aan te bevelen. De verwarring wordt daardoor nog grooter. Den heer F. 's Jacob, directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij, werd gisteren door eene commissie van ambtenaren de teekening aange boden van een prachtig geschenk, bestaande uit twee kostbare zilveren candelabres met album, waartoe de grootere of kleinere bijdragen, zonder de minste pressie, verkregen waren zoowel van de hoogere beambten als van menigen arbeider der Maatschappij. Des middags nam de heer 's Jacob afscheid van de ambtenaren, die daartoe ten getale van ruim twee honderd in de groote vergaderzaal van het gebouw der Maatschappij te Utreeht vereenigd waren. Hartelijk waren de toespraken, die van weerszijden gewisseld werden. Ten slotte verklaarde de heer 's Jacob, dat hij niemand omtrent zijn voornemen tot aftreding had geraadpleegd, maar dat hij zelf overtuigd was dat bij de uitbreiding, die de Maatschappij steeds onderging, er jongere krachten noodig waren om de zaak te besturen. Hij beval zijn opvolger, den heer W. K. M. Vrolik, in dezelfde gevoelens aan, die de ambtenaren steeds voor hem hadden gekoesterd. Dezer dagen kon men in de dagbladen de aan kondiging lezen, dat de coöperatieve winkelver- eeniging Ons Voordeel, te Amsterdam, in staat van faillissement was verklaard. Thans blijkt, dat door twee depothouders een gerechtelijke aanklacht ingediend is tegen den directeur dezer vereeniging. Immers bij contract was bepaald, dat iedere houder van een depot, alvorens te worden aangenomen, in de kas der vereeniging f 1000 zou moeten storten. Voorts Jasper haar gegeven had en wat hjj tot haar ge zegd had. Zij beminde hem blijkbaar met hart en ziel en deed niets zonder aan hem te denken. Op zekeren avond wilde Elisabeth haar over reden om een wandeling te gaan doen en haar een poos alleen te latendoch zij verborg blozend haar gelaat op den schouder harer vriendin en fluisterde „Zou ik hem, zou ik Jasper waardig zijn als ik u alleen liet liggen en opnieuw moest Elisabeth zich aan de marteling harer woorden onderwerpen. Eva verlangde ook zeer om Jasper te kunnen vertellen dat Elisabeth Gordon de „gouvernante" was, die zij zoo trouw had opgepast. „Ik heb het natuurlijk niet gedaan," zei zij tot Elisabeth. „Gij zeidet dat ik het niet doen mocht en sir John ook, maar nu Lissa nu zou ik niet gaarne het kleinste geheim voor Jasper hebben. Hij moet al mijne gedachten kennen." Maar Elisabeth wilde er nog geen verlof toe geven, uit angst dat er eenig leed voor dit lieve kind uit zou voortkomen. „Wacht nog een poosje, Eva," zei zij „Jasper mijnheer Tyrell zal wel spoedig hier komen, niet waar?" „Ja, zoodra gij beter zijt. Ik heb hem gezegd dat hij niet eerder komen moebt, omdat ik u wil verplegen totdat gij geheel hersteld zijt. Gij weet dat ik thuis ben gekomen, zoodra ik hoorde dat gij ziek waart. Oom Ralf was er erg boos om, werd bepaald, dat deze sommen onaangeroerd in een ijzeren brandkast zouden worden bewaard, waarvan de directeuren de sleutels hadden, 't Is schier overbodig er bij te voegen, dat deze f Ï000 niet in kontanten, maar in effecten werden gestort, opdat de eigenaren er behoorlijk de renten van zouden genieten. Aanvankelijk genoot Ons Voordeel vertrouwen men kocht er goed en niet te duur. Bij het einde van het jaar ontving men nog eene winstuitdeeling. Alles ging goed maar de aandeelhouders konden niet vermoeden, dat van hun gestorte gelden werd geleefd en verteerd. Toch was dit feitelijk het geval. Immers speculatien kwamen niet in de kraam te pas: hoe komt men nu aan een deficit van 16 a 20 duizend gulden, die met veel moeite, veel opofferingen, talrijke ontberingen zijn bijeengebracht Sommigen beweren zelfs, dat het cijfer nog tienduizend gulden hooger is. Op zekeren dag hoorden de beide depothouders slechte noten kraken omtrent de soliditeit van de vereeniging. Zij eischten natuurlijk van de directie onmiddellijk teruggave van de door hen gestorte gelden. Nu echter kwam de waarheid aan 't licht, 't Bleek dat de effecten waren te gelde gemaakt dat het geld, evenals zoovele spaarpenningen, was gebruikt om er de dividenden van te betalen of om er Wissels mede te dekken. {Pol. Nieuws). Het district van Eigen Hulp te Eindhoven is ontbonden. geneeskundige 'dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het leger in Nederlandsch- Indie, de heer K. C. Ipsen, geneesheer te Kopen hagen. consuls. Door den consul der Nederlanden te Helsingfors is, ter vervanging van den op zijn verzoek ontslagen vice-consul te Borga, den heer Aug. Eklof, in die hoedanigheid aangesteld de heer G. L. Söderström. Aan de universiteit te Leiden is de heerW. J. Snouck Hurgronje, geboren te Middelburg, be vorderd tot doctor in de rechten, op stellingen. Bij beschikking van den minister van biunen- landsche zaken van 6 Juni 1879, lit. M, afd. O., is bepaald dat de commissiën, belast met het afnemen der examens B en C, volgens de artt. 6065 der wet van 2 Mei 1863 {Staatsblad n° 50), voor het jaar 1879 zitting zullen houden te Delft; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter maar Jasper niet; al wist hij niet eens dat mijn patient een oude kennis van hem was." „Ik ben meer bevriend geweest met sir John," stamelde Elisabeth. „Ja dat weet ik wel," hervatte Eva argeloos, „maar gij hebt Jasper toch ook gekend en zijn armen broeder ook. Lissa wilt gij mij eens wat vertellen van den dood van Harry Tyrell, want ik spreek niet gaarne met Jasper over dit pijnlijke onderwerp." Doch de hevige ontroering welke Elisabeth bij die vraag verried deed het jonge meisje ontstellen. „O Lissa, wat heb ik gedaan riep zij uit en eensklaps rees er een vermoeden bij haar op dat Lissa Harry bemind had en dat zijn droevig einde de oorzaak van haar verborgen leed was. „Het is niets" sprak Elisabeth, zich bedwingende. „Ik heb Harry goed gekend en het is voor mij ook een pijnlijk onderwerp." Eva sprak er dus niet meer over, maar zij bleef gelooven dat baar liefde voor Harry de band was die Elisabeth aan sir John verbond. Mevrouw had echter een andere opvatting van de betrek king van miss Gordon tot de Tyrells- Zij had niet vergeten hoe vreese!i;k ontdaan Elisabeth er uit zag toen zij haar half bewusteloos met den brief van Eva in den tuin gevonden had en evenmin kon zij de woeste kreten vergeten, die zij in het begin harer ziekte slaakte en waarbij zij telkens den naam van Jasper noemde. Zij had wel is waar onder het ijlen ook over andere dingen ge-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1