N°. 133 122e Jaargang. 1879. Maandag 9 Juni. Se Verkiezingen. Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daübh en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VERKIEZING. VERKIEZING. Middelburg 7 Juni. de heer H. J. BOOL, de heer Mr. W. A. VAN HOEK, Benoemingen en besluiten. Marine en leger. 1 l i Tweede kamer der staten-genera al. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de inlevering van stembriefjes voor de benoeming van éen lid van de tweede kamer der staten-generaal zal plaats hebben op Dinsdag den 10 Juni 1879, van des voormiddags, negen tot des namiddags vijf uren, in de beneden achter zaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes in hetzelfde lokaal zal geschieden op Donderdag den 12 Juni a., des voormiddags ten negen uren. Middelburg, den 6 Juni 1879. De burgemeester en wethouders van Middelburg, N. C. L AMBBECHTSEN VAN EITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. Provinciale staten. De burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend dat bij de op den 5 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de be noeming van een lid van de provinciale staten van Zeeland, is gebleken, dat niemand de vol strekte meerderheid van stemmen heeft verkregen, weshalve er eene herstemming zal moeten plaats hebben, tusschen de heeren mr. Gr. N. de Stoppe laar en C. J. J. A. van Teijlingen, welke de meeste stemmen op zich vereenigd hebben; dat de dag voor deze herstemming is bepaald op Woensdag den 18. Juni a., van des voormid dags 9 tot des namiddags 5 uren. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 4 en 5 Junijl., in de beneden-voorzaal van het raadhuis aange plakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 6 Juni 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBEECHTSEN VAN EITTHEM, l. b. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAE. Weinig blijft ons te zeggen over, tot voor bereiding der beslissing die Dinsdag vallen zal. Wij hebben den persoon doen kennen dien wij de plaats van het aftredende kamer lid De Jonge hopen te zien innemen, en een enkel bezwaar toegelicht dat tegen hem geop perd was. Dat de heer De Jonge door ons bestreden zou worden, kon voor niemand twij felachtig zijn die de geschiedenis der verkie zingen in ons district ook maar oppervlakkig kent. Vier jaren geleden werd hij met 40 stemmen meerderheid gekozen, tengevolge van een samenloop van invloeden, zoo verschillend van aard, dat de uitslag zonder eenige tegen spraak voor beide partijen een verrassing ge noemd kon worden, doch waarin de zorgeloos heid, het te stout vertrouwen onzer partij de hoofdrol speelden. Bij de verkiezing, welke acht weken later plaats had tot vervulling der voor enkele weken onbezette plaats van den heer Tak, bleek reeds dat de meerderheid, die ons den 8en Juni 1875 het onderspit had doen delven, niets meer dan eene stembus- meerderheid, geen maatstaf voor de gezind heid der kiezers was. Want de heer Fokker werd den 3en Augustus verkozen met 124 stemmen meer dan de meerderheid, die den heer Tak van zijne plaats verdrongen had. Twee jaren later werd die uitslag bevestigd. Tegenover den heer Van Eek bleef zijn anti-revolntionaire tegenstander den 12en Juni 1877 met 360 stemmen in de minderheid. Het bewijs is dus in cijfers geleverd dat de heer De Jonge niet is de vertegenwoordiger van de richting der meerderheid. Of dat op den lOen.Juni ander maal bewezen worden en nu tot eene feitelijke uitkomst leiden zal, hangt van niets anders fLf dan van de moeite, welke de kiezers zich al dan niet zullen geven om aan de stembus te verschijnen. Over de beginselen, welke aan onzen strijd tegen den heer De Jonge ten grondslag liggen, behoeven wij thans niet uit te weiden, daar die in onze doorgaande polemiek tegende stellingen der anti-revolutionaire partij genoeg zaam in het licht worden gesteld. Evenmin is het noodig den persoon van onzen tegen stander in het debat te trekken. Naar onze meening heeft de heer De Jonge ook als ver dediger onzer gewestelijke en districts-belangen weinig waarde en heeft de ondergeschikte positie, welke zijne partij in de 2e kamer in neemt, ten gevolge dat hij, eene enkele maal voor een zoodanig belang opkomende, niet den invloed kan uitoefenen, die door een lid der meerderheid bezeten wordt. Maar bovendien mag aan de liberale kiezers met ernst de vraag worden voorgelegd of zij, wetende dat bij eene getrouwe opkomst de uitslag der verkiezing in hunne macht staat, een toestand willen besten digen als de tegenwoordige, nu aan het district Middelburg in de volksvertegenwoordiging feitelijk alle invloed ontnomen wordt, daar onze eene afgevaardigde, op grond zijner be ginselen, bijna altijd afkeurt wat door den an der voorgestaan wordt. Niet overbodig lijkt het ons echter, uit de verschijnselen die den strijd der partijen in de laatste dagen kenmerken, nog eens te doen uit komen welk eene zonderlinge tegenpartij het is die wij te bestrijden hebben, en hoe zij die haar steunen, slechts een toestand van verwarring zonder eenig, zelfs van hun stand punt, wenschelijk resultaat in het leven trachten te r oepen. De anti-revolutionaire partij erkent in haar midden eene linker- en rechter zijde. De eerste, de Standaard of Kuyper-fractie, wordt wegens haar felle „anti-papistische" ge zindheid door het hoofdorgaan der katholieken op het heftigst bestreden en is wegens hare democratische neigingen onaannemelijk voor al wat in den lande zich conservatief noemt. Aanvallen, zoo verwoed als die van het Dagblad en de Tijdheeft de partij dan ook van liberalen kant nog nooit ondervonden. Maar nu ziet men aan den eenen kant het verschijnsel, dat voor het district Goes de heer Lohman, hoofdman en leider der anti-revolu tionaire linkerzij, in het Zuiden van gisteren wordt aanbevolen door den heer Saaymans Vader, sedert jaren de uitverkorene van hetka- tholiek-conservatief-orthodox bondgenootschap, alsmede door den heer Pompe van Meerdervoort, nog voor korten tijd algemeen gedoodverfd als den man, op wiens schouders de profetenmantel van het aftredend kamerlid zou nederdalen terwijl Tijd en Maasbode om 't hardst roepen dat de heer Lohman niet voor den steun van eenig katholiek in aanmerking komen mag, het Dagblad den triomf van een Standaard-man de ergste aller kwalen acht en de Standaard zelf geen dag laat voorbijgaan zonder te doen uitkomen dat de steun van een katholiek of conservatief voor een harer speciale geest verwanten met een beleediging gelijk staat! En omgekeerd wordt weder de heer De Jonge, anti-revolntionair zonder smet of blaam, mede-onderteekenaar der schoolwet-nota en van het volkspetitionnement, in het district Mid delburg door de katholieke bladen, men weet niet waarom, voor een aannemelijk candidaat verklaard Wat blijkt hieruit anders, dan dat de bestrij ders van het liberalisme geen ander beginsel hebben dan het bloot negatief gevoel van haat tegen de liberalen, maar dat een gemeenschap pelijk practisch doel hun volkomen vreemd is Iedere stem die voor hen uitgebracht wordt, roept zoo hard mogelijk neen; maar wat zij, in de plaats van hetgeen zij verfoeien, w 1 in Nederland zouden verlangen, daarop weet niet éen hunner, ondanks alle met pijn en moeite ter wereld gebrachte programmals, stelsels en encycliekeneen duidelijk en verstaanbaar antwoord te geven, Ware hun overwinning mogelijk, een strijd zou in hun eigen boezem uitbarsten, waarbij slechts de verwarring en de regeeringloosheid voordeel konden hebben, doch de welvaart en eendracht des lands voor langen tijd te gronde zouden gaan. Wij vertrouwen dat ieder kiezer zich van dezen toestand ernstig en kalm rekenschap zal geven. De uitslag dier overweging kan, naar onze zienswijze, geen andere zijn dan het levendig besef der noodzakelijkheid om tegen het onbestemd en dubbelzinnig neen onzer tegenstanders, een krachtig en eendrachtig ja\ te doen hooren, De mannen, in wie wij voor zooveel de districten Middelburg en Goes aan gaat, deze bevestiging der liberale beginselen belichaamd hopen te zien, hebben wij reeds meermalen genoemd. De een, door eigen ver dienste tot de hoogste staatsambten opgeklom men, Zeeuw door geboorte en bloedverwant schap, geen onstuimig nieuwigheids-jager, maar een man wiens leeftijd en verleden de waar borgen opleveren dat zijne overtuiging, door overleg' en ervaring gerijpt, hem met ernst zal doen streven naar datgene wat bruikbaar en in 't algemeen belang is. De ander, in ons mid den levende, wiens eerlijkheid en kunde door vriend en tegenstander erkend worden, voor stander en bevorderaar van de verlichting en den vooruitgang, en voor die hoogste volksbe langen sinds jaren in de eerste rijen strijdende. Met goed vertrouwen herhalen wij daarom onze aanbeveling voor de verkiezing op Dins dag den 10en dezer: voor het hoofdkiesdistrict Middelburg: te Amsterdam; voor het hoofdkiesdistrict Goes te Middelburg. Volgens de laatste uit Parijs ontvangen berich ten is de toestand van Z. K. H. den prins van Oranje zeer voldoende. De beterschap neemt toe. Men verneemt, dat, wanneer over enkele weken de prins weer hersteld zal zijn, een badkuur door de geneesheeren zal worden voorgeschreven. Vad Men schrijft ons uit Botterdam: De verkiezing neemt hier een wonderlijken loop! Burgerplicht nam eerst de candidatuur van den heer Eoest van Rotterdam over, en nu deze be dankte, omdat hij zich niet wilde leenen om behulpzaam te zijn in de opgezette intrige tegen den heer Mees, neemt Burgerplicht weder de candidatuur-V an Stolk van Rotterdam over. Van Stolk werd in Burgerplicht gekozen met 7 stem men, terwijl 21 briefjes in blanco werden inge leverd, hetgeen dus wil zeggen, dat drievierden der stemmen dezen candidaat niet wilden. Toch zal hij de candidaat zijn, daar natuurlijk de blanco-briefjes niet meetellen. Van Stolk candidaat van de liberale kiesvereni gingen Orde en Burgerplichtdie hem een jaar geleden, toen zijne verkiezing vooral door de ultramontanen werd doorgedreven, fel bestreden! Hoe verdedigt men deze houding? En wat wordt er op deze wijze van den ernst der verkiezingen De kiesvereniging Rotterdam heeft besloten geen tweeden candidaat te stellen. Zij beveelt dus alleen den beer Van Stolk aan. Wat de nieuwe kiesvereeniging Eet Algemeen belang be treft, zij is alleen opgericht om den heer Van Stolk en neemt alleen om de andere partij niet te ontstemmen den heer Mees op sleeptouw meê. Daarbij komt nog, dat van conservatieve zijde in niet onderteekende advertentiën naast Van Stolk de oud-minister Van Lijnden wordt aan bevolen. Het gevolg zal nu zijn, dat de heer Van Stolk veel meer stemmen dan de heer Mees zal krijgen, tenzij ook een aantal briefjes worden ingeleverd alleen met den naam van Mees, hetgeen inderdaad het ëenige middel zal zijn om te voorkomen, dat deze candidaat het niet verder brenge dan tot eene herstemming met een der ultramontaansche candidaten, die als Schiedammer in de katholieke deelen van het district een grooten aanhang heeft. Moet men niet gelooven, dat onze liberalen het hoofd verloren hebben De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commis sie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (iStaatsblad no. 59), en van de practische examens van hulpapotheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 97), zal zitting houden op Vrijdag 20 Juni e. k. en vol gende dagen te Amsterdam. (St- Ct burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente de Bilt, jhr. mr. D. de Blocq van Haersma de With. leger. Op pensioen gesteld, op hun verzoek, 1° de luitenant-kolonel van het korps mariniers L. F. Kempers, ter zake van langdurigen dienst en 2° de le luitenant van dat korps E. P. A. van Eees, wegens ongeschiktheid voor den mili tairen dienst, ter zake van in en door den dienst ontstane ligchaamsgebrekenen zulks ouder toe kenning: a. van een pensioen voor eerstgenoemde van 1800 en voor den tweeden van f 900; b. voor militairen dienst, in de koloniën en tus schen de keerkringen, eene verhooging voor den eerstgenoemde van 150 en voor laatstgenoemde van f 75 's jaars. Bij het korps mariniers bevorderdtot luite nant-kolonel, de kapitein le kl. J. J. Korndörfibr; tot kapitein le kl., de kapitein 2e kl. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; tot kapitein 2e kl., de le luit. J. L. Cadet; tot kapit.-kwart, le kl., de kapit.-kwart. 2e kl. D. A. C. Ebell. ministerieele departementen. bevorderd bij het departement van marine tot hoofdcom mies, de commies S. Wolfson; tot commies, de adjunct-commiesen H. P. Looijen en F. Jas en voorts benoemd tot adjunct-commie3, de eerste klerken A. W. de Groot en W. F. L. Pont. pensioen. Bij kon. besluit is gewijzigd het besluit waarbij aan den majoor H. W. A. Oltkamp, van de Vie afdeeling vesting-artillerie, een pen sioen van f 1444 is toegekend. Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. Mac Leod, is den 5en dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, tot het doen van een oefeningstocht in de Noordzee. De brugwachter, die gisteren nacht aan de Loskaai een man uit het water heeft gered, heet niet, zooals wij gisteren opgaven, Meerendonk. 's Mans naam is Merk. De militaire cantine te Bergen op-Zoom is onlangs verrijkt met een kegelbaan en eene warande, en deze week is bovendien een fraaie kamér-schietbaan feestelijk geopend, waar de can- tine-bezoekers zich in 't schieten met Flaubert- patronen kunnen oefenen. Bij deze vermakelijk heden komen nog concerten in den door het bestuur der cantine afgeüuurden stadstuin, voor onderofficieren en soldaten kosteloos toegankelijk. Aan het station Gent werd Dinsdag avond het volgende telegram ontvangen „Vergeten in den trein van 10 uren 50 m.Een kind van zes maanden, een regenscherm en een pak kleeding- stukken." Het was waar, die drie „voorwerpen" waren aan den stationschef te Aalst toevertrouwd. Een belangstellende vriend van de Maat schappij van weldadigheidwiens naam niet ge noemd mag worden, heeft aan de volks-leesbi- bliotheek f 50 geschonken. De Opmerker verneemt, dat door den heer C. E. van Euiven, hoofdopzichter der genie, te Deventer, een stuurtoestel voor een spoortrein, genaamdrectificateur, is uitgevonden, waardoor de machinist de locomotief, en dus ook den ge- heelen trein, bij spoorwissels, in alle richtingen kan besturen. Met den genoemden rectificateur kan zelfs de 4

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1