7êerk§te&. Laatste berichten. 1 de heer J. BOOL; de heer Mr. W. A. VAN HOEK. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Kerknieuws. Burgerlijke stand. Thermometerstand. BUITENLAND. geilde, daaraan niet zijne uiterste krachten, als een op goede renten uitgezet kapitaal, besteedt. Mannen die, zelf de waarde van den arbeid kennende, niet zullen beproeven hun land rijk en welvarend te maken door anderen de vruch ten van den hunnen te ontnemen; die, op den grondslag der eerlijkheid en rechtvaardigheid, de leer zullen prediken en betrachten dat het geen ons land noodig heeft, door zijne bur gers, ieder naar zijne draagkracht, opgebracht moet worden, doch dat wij datgene, wat boven ons bereik ligt, zonder ontmoediging of val- sche schaamte, ons behooren te ontzeggen. Mannen die, kinderen hunner eeuw, hunnen tijd kennende en waardeerende, ieders gods dienstige overtuiging eerbiedigen, maar zich niet door het droombeeld zullen laten weg- sleepen van datgene wat door invloeden, machtiger dan die van den menschelijken wil, bezig is uit te sterven of een geheel anderen vorm aan te nemen, door kunstmiddelen of met geweld in zijne vroegere gedaante te kunnen behouden. Ziedaar het een en ander, dat wij bij de stem bus van 10 Juni overwogen zouden willen zien. Mocht iemand ons tot de orde willen roepen met de opmerking dat niet dit, maar de verkiezing van A of B, in 't kiesdistrict X of IJ, thans het onderwerp van debat uit maakt, ons antwoord zou zijn dat wij, met allen eerbied voor de grootheden A en B, X en Y, van gevoelen zijn dat eene beschou wing over eerlijkheid en recht, over de gevol gen van slecht verkregen rijkdom en de vruch ten van arbeid en spaarzaamheid, eene meer dan voorbijgaande aandacht waardig is, zelfs en vooral aan de stembus voor de volksverte genwoordiging. Bij de verkiezing van leden der tweede kamer op Dinsdag den 10en Juni a. worden door ons aanbevolen Voor het hoofdkiesdistrict Middelburg, Voor het hoofdkiesdistrict Goes, Wij herinneren den kiezers in ons hoofdkies- district dat morgen (Woensdag), van des morgens 9 tot des middags 5 uren, de inlevering moet plaats hebben van de stembriefjes voor de be noeming van een lid der provinciale staten van Zeeland. Blijkens een bulletin, gisteren voormiddag te 11 uur 45 min. te Parijs uitgegeven, was in den toestand van den prins van Oranje sedert eergis teren eene-kleine verbetering gekomen. De ziekte (bezetting op de borst) heefteen normaal verloop. (iV. R. ct.) Men meldt aan de N. Rotterd. Ct. uit den Haag Het bevestigt zich, dat de heer Tak is blijven aandringen op zijn ingediend ontslag, tengevolge van 't votum der tweede kamer over art. 1 der kanalenwet. De heer Kappeijne heeft daarop aan den koning medegedeeld, dat, indien de heer Tak blijft persisteeren, hij zich genoopt gevoelt mede af te treden. Het welnemen des konings wordt afgewacht. Gelijk men weet, heeft de heer Gleiehman nog dezer dagen zijne memorie van antwoord en een gewijzigd ontwerp betreffende de effectenbelasting ingezonden en heeft de commissie van rapporteurs een nieuw sectieonderzoek noodig geacht. Het meisje zelf begon er na eenigen tijd gek heid over te maken. „Wat zal ik u beklagen mama, als ik zonder bewonderaar terugkeer!" zei zij op zekeren dag. *0Eva riep mevrouw berispend uit. „Ja wezenlijk", zei Eva, voortgaande met een elegant stuk voor haar toilet te vervaardigen. „Kindlief zeg toch zoo iets niet, natuurlijk zou niemand er zich zoo over verheugen als ik wanneer u het geluk te beurt viel „In den vorm van een rijken echtgenoot," vulde Eva aan. „Zeg liever van een goeden echtgenoot maar ik dacht nu niet aan een man. Ik maak zulke plannen niet, Eva. Het is uw geluk en dat van mijn man en andere kinderen waar ik het meest aan denk. Ik hoop evenwel dat gij heel lief voor uw oom zult zijn en trachten hem in alles genoegen te geven. Hij houdt ervan dat men hem iets aangenaams zegt, verzuim dat dus niet." „Meent gij dat ik hem moet vleien, mama „Neen niet vleiendat hoort gij mij ook nooit doen. Maar menschen dio zulk een hoogen rang bekleeden hooren gaarne hunne goede hoedanig heden prijzen en het is zeer gemakkelijk die te ontdekken in iemand die lief voor u is en aan wien gij veel verschuldigd zijt." „Heel goed" zei Eva „ik zal trachten zijne goede eigenschappen wel te zien en de kwade niet, dan zal alles wel terecht komen." Wordt vervolgd.) Goes, den 1 Juni. Onze stad is in rouw gedompeld. Het eerwaardig hoofd onzer gemeente, onze beminde burgemeester, de heer mr. Martinus Pieter Blaaubeen is heden morgen te 7 uren, in den ouderdom van ruim 81 jaren overleden. Be hoeven we te zeggen, welk een droefheid deze mare door de stad verspreidt, hoe arm en rijk, oud en jong, van welke kerkelijke of politieke partij ook, hoe allen als verslagen staan, al was het ook dat de toestand van den zieke in de laatste weken het naderende einde voorspelde We hebben, om dat te doen begrijpen, slechts te herinneren hoe groot en algemeen de feestvreugde was, toen de overledene den 17 September '77 zijn zilveren ambtsfeest mocht vieren. Het tijdvak van mr. Blaauwbeens bestuur zal eene der belangrijkste perioden in de geschiedenis van Goes blijven. Meer dan eene halve eeuw geleden, vestigde hij zich hier als advocaat, en spoedig hadden zijne uitgebreide rechtskennis en heldere geest eene algemeene bekendheid verkre gen. In de eerste gemeenteraadsvergadering na de invoering der gemeentewet, had hij reeds zit ting om al dadelijk tot wethouder verkozen te worden. Den 17 September 1852 werd hij door Z. M. tot burgemeester benoemd. Yan nu afaan, was zijn leven als 't ware alleen Goes gewijd. Wat al verbeteringen heeft onze gemeente op materieel en intellectueel gebied onder zijn be stuur ondergaan Het keurslijf van wallen en poorten is afge schud,, de vrije mededinging heeft de belemme rende bepalingen omtrent de beurtveren ver vangen gaslantaarns doen ons medelijdend den ken aan den tijd der oliepitten en de spoortrein heeft ons met de gebeele wereld verbonden. Maar vooral als strijder voor verlichting en beschaving hebben we zijne nagedachtenis te waafdeeren. Het lager en middelbaar onderwijs kwam, ook door zijne krachtige medewerking, tot eene voor vele gemeenten voorbeeldige hoogte en het nieuwe gebouw der ambachtschool is daar om te getui gen van den steun, dien het bestuur ook van hem mocht ondervinden waar het gold de ont wikkeling en het belang van den handwerksman. Niet alleen het verlies van onzen burgemeester maar ook .van den man, die altijd zoo bereid bevonden werd om zijne medeburgers met raad en daad bij te staan, hebben we te betreuren. Hoe veler toevlucht was hij niet, wanneer goede raad duur, een opbeurend en bemoedigend woord genezende zalt is voor de wond, door teleurstel ling of rampspoed in maatschappelijken of hui- selijken kring, geslagen. Waarlijk, we hebben veel verloren: een leven vol werkzaamheid en toewijding. Koudekerke, 2 Juni. In het naburige Biggekerke en Meliskerke hebben zich eenige gevallen van Angina diphlherica voorgedaan, waarvan enkele met doodelijken afloop. Ook hier' is een knaapje er door aangetast, hoewel in geringe mate. Oostburg, 2 Juni. Op eene vergadering der Fereeniging tot bevordering van H volksonder- ivijs in 't kanton Oostburg, werd gisteren de heer H. J. Bool, gewezen directeur van openbare wer- ,ken in N. I., met 71 van de 72 uitgebrachte stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der 2e kamer gekozen. Behalve aan eenige huishoudelijke werkzaam heden, was deze vergadering verder gewijd aan het houden eener toespraak door den voorzitter, den heer G. A. Vorsterman van Oijen, getiteld Re strijd van 't oogenblik, welke reeds in druk verschenen is. Voor de weduwe en 't gezin van wijlen den heer Kohier werd bij deze gelegenheid eene in zameling gehouden, welke f24.45 opbracht. Het rijkstelegraafkantoor te Tholen is voortaan op werkdagen open van 8i uren voor- tot 12 uren namiddags en Van 2 tot 3 en 5 tot 8 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Roe wacht, 2 Juni. In deze gemeente heeft zich een geval van vermoedelijken kindermoord voorgedaan, gepleegd door de ongehuwde dienst bode van een landbouwer, welke in 't geheim bevallen is. Zij heeft zulks niet bekend gemaakt en verkeert in een bedenkelijken toestand, waar door zij niét vervoerd kan worden. De zaak is in handen van de justitie. Het gerucht van de longziekte onder het vee heeft zich gelukkig niet bewaarheid; wel zijn er twee koeien bij den vroeger gemelden persoon gestorven, doch de kwaal zat in de darmen. i' T, Y.'V».'.T 'l| r\ i f In een gedeelte der oplaag van ons vorig nom- mér werd reeds een bëricht opgenomen betreffende de Zaterdag te Botterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Afr. Handelsvereeniging. Yeel nieuWs is op dié vergadering niet aan 't licht gekomen. Decommissarissen hebben man voor man verklaard, geen enkel aandeel of obli gatie der vereeniging verkocht, noch ook iemand hunner vrienden voor de naderende ramp ge waarschuwd te hebben. Over hun gebrekkig toe zicht verontschuldigden zij zich met het blind vertrouwen dat ieder, en zij ook, op de eerlijkheid van Pincoffs en Eerdij k koesterden en met de moei lijkheid om de boekhouding eener dergelijke onderneming grondig te controleeren. Dat zij geen moeite gedaan hebben om de directeuren bij tijds in verzekerde bewaring te doen nemen, sproot, naar de bewering der commissarissen, voort uit de noodzakelijkheid om de Handelsv. niet failliet te doen verklaren en haar crediet niet ontijdig te schokken, teneinde al hare bezittingen niet in gevaar te brengen. Omtrent de reis van de Willem Barents meldt het N. v. d. D. Het plan is den 3en uit te loopen te IJmuiden en onmiddelijk koers te stellen om de Noord, het ijs beoosten Beereneiland aan te loopen en dan naar Vardö te koersen, waar men omstreeks 5 Juli denkt aan te komen. Daar wordt de watervoorraad aangevuld en vervolgens tot het begin van Augustus in de Barentszee gekruist. Gedurende deze kruisvaart worden loodingen, temperatuurwaarnemingen en andere observatiën gedaan tot vermeerdering der konnis van de Barentszee. In het begin van Augustus wordt Nova Zembla bereikt, waar het van den toestand van het ijs afhangen zal of de Barents de Kara- zee inloopen zal. In dat geval zal gepoogd worden de IJs- haven te bereiken en aldaar op de plaats, waar de hut van Barents gevonden werd, den gedenksteen te plaatsen. Het Nöordpool-comité heeft den steliigen last ge geven al le maat regelen te nemen,dat overwintering in de IJszee voorkomen worde. Omstreeks het einde van September zal de tehuisreis worden aangeno men, zoodat bij gunstige omstandigheden de Barents in October het vaderland weder bereiken zal. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, tér standplaats de gemeente Oost-Kapelle, A. Gasteleyn, candidaat- notaris te Buren. Reeds onder de Laatste Be richten in ons vorig nomm'er medegedeeld. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. A. H. Gelderman, als burge meester van de gemeente Noorddijk. polderbesturen. Benoemd: in het bestuur van het waterschap de Valkenissegeul, tot voor zitter J. Wabeke, en tot léden van het dagelijksch bestuur P. Bruynzeel Jz. en P. Kakebeeke; tot dijkgraaf voor den Boonepolder (Hoede- kehskerke), J. Wóutersen tot dijkgraaf voor het waterschap Ooster Zwake, J. Zandee; in het bestuur van den Van-Citterspolder, ge meente 'sHeer Arendskerke, tot dijkgraaf M.van 't Westeindeen tot plaatsvervanger-dijkgraaf H. A. Hagen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 1 Jurii 1865, zitting zal houden op Maandag 16 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht. Naar wij vernemen zal Dinsdag den 17e» dezer de bisschop van Haarlem, Mgr. P. M. Snickers, in de R. K. kerk alhier het vormsel toedienen. Eierikssee, 1 Juni. De heer dr. van der Heu len, predikant te Venhuizen, heeft voor het beroep naar de Herv,órmde' gemeente' alhier bedankt. De Synode der Ned. Herv. Kerk, welke in Juli •vergadert, telt 2 adviseerende en 19 stemhebbende leden. Onder de laatste vindt men uit Zeeland de heeren H. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muidensecundus B. A. Overman, pred. te HeinkenszandJ. J. L. Luti, Waalsch pred. te Middelburg, secundus vacant. Bij de brandende quaestiën, welke de Ned. Herv. kerk thans beroeren, is het niet van belang ontbloot, dat, voor zoover de richting van de stemhebbende leden der synode bekend is, 9 be hooren tot de moderne, 7 tot de evangelische en 3 tot de orthodoxe partij. Zondag is te Botterdam voor het eerst ge bruik gemaakt van den tramweg, hetgeen voor- loopig nog slechts kan plaats hebben tusschen de Crooswijksche kade en den viaduct bij het Boe- rensteiger. Van 's voormiddags half 10 tot 's avonds 10 ure zijn er vervoerd 6313 personen. Op de werf Concordia der heeren Huygens en Van Gelder te Amsterdam is een lichtschip gebouwd voor eene Engelsche firma te Liverpool, bestemd voor Demerary. Het zal door kapt. Jaski naar zijne bestemming gebracht worden. Amsterdam. Op de heden gehouden jaar- lijksche vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de Maatschappij van weldadigheid, waren tegenwoordig 19 afgevaardigden, te zamen uitbrengende 92 stemmen. Uit het jaarverslag van den directeur, den heer Löhnis, bleek o. a. dat de uitkomsten van den landbouw, de vee- houdiug en de bosch-cultuur vrij gunstig, die van den fabrieksarbeid nadeelig waren. De bevol king der koloniën bedraagt thans 1836 zielen het ledental is 51S3, zijnde met 400 toegenomen aan giften en legaten werd f 28,000 ontvangen het nadeelig saldo bedraagt f 7000. Tegen het wetsontwerp tot invoering der belasting op de doode hand, is bij adres geprotesteerd, dewijl dit den ondergang der maatschappij ten gevolge zou hebben. 's Graveuhage. Door het gerechtshof alhier is benoemd tot deurwaarder aan de rechtbank te Zierikzee, C. de Winter, notarisklerk te Zierikzee. (Van 24—31 Mei 1879). Vlissingen. GehuwdW. F. H. L. Woesthoff, jm. 32 j. met L. Willemse, jd. 27 j. J. J. van Aren- thals, jm. 23 j. met G. de Wit, jd. 25 j. A. J. Staal, jm. 27 j. met C. M. Ratelband, jd. 24 j. P. F. Verplanken, jm. 33 j. met J. H. van Waar denburg, jd. 24 j. J. J. H. Belfroid, jm. 30 j. met M. E. de Beeper, jd. 25 j. F. B. Hanssen, jm. 24 j. met M. Koppenjan, wed4, van P. A. Goebert, 28 j. BevallenJ. Jansen, geb. But, d. F. B. Schmel- zer, geb. Brandenburg, J. A. van den Bogaard, geb. van Leer, z. C. J. Jans, geb. Bourgoignie, z. C. P. Kuijper, geb. Koole, z. C, M. Willemse, geb. Baan, d. R. P. Bulleel, geb. Boels, d. A. Noest, gpb. Busquet, d. A. H. J. van den Bosch, geb. van Soelen, z. OverledenS. van der Hof, d. 6 d. J. Mabelus, d. 2 j. F. W. van Vorselen, jm. 23 j. Goes. Bevallen: B. van Luijk, geb. Reijnhout, z. J. J. de Kok, geb. Reijnierse, d. Zierikzee. Gehuwd: A. Janck, jm. 28 j. met T. Lijbaart, jd. 22 j. N. Tabbernée jm. 25 j. met A. C. Leijdekkers, jd. 24 j. Bevallen B. de Looze, geb. Hodde, d. C. Reijn- houdt geb. Leeuw z. C. M. Koole, geb. Koopman, d. C. Kingmans, geb. van Meurs z. N. Maijs, geb. Cappellé, d. T. Verhuist, geb. Hansser, d. E. C. Heuseveldt, geb. Harthoorn, d. L. Lemson geb. Biesheuvel d. Overleden D. E. van den Berge, d. 4 j. E. Jaspers, vrouw van J. Botvliet, 42 j. L. Ph. van de Ven, z. bijna 6 j. P. C. de Leeuw, d. 15 d. J. D. de Winter, z. bijna 8 j. E. P. de Glindt, d. 2 m. J. van der Have, jd. 81 j. 1 .fit 1 - 2 Juni 's av. 11 u. gr. "3 's inorg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 5 u. 55 gr. Algemeen Overzicht. Hetgeen nog nader is bekend geworden omtrent de intrede van Ajeko of Alexander V ogorides te Philippopolis bevestigt de vermoedens, dat reeds van den aanvang af alle Turksche invloed, tegen de bedoelingen van het congres, in Oost-Ru- melië zal worden geweerd. De geschiedenis met den fez kennen onze lezers. Een tweede quaestie bewoog zich om de vlag. Volgens eene na vele besprekingen gemaakte afspraak zou, als de stad houder te Philippopolis kwam, de Turksche vlag aldaar geheschen worden, wat ook niet meer dan natuurlijk kan schijnen bij de aankomst van des sultans stadhouder. Dezelfde formaliteit zou herhaald worden bij het afkondigen van de nieuwe staatsregeling, bij firman van den sultan geoctroi- eerd. Hoe men dan verder zou doen, blijkt ons nietwaarschijnlijk zou men om alle standjes te vermijden maar in het geheel geen vlag meer hijschen. Toen des sultans stadhouder Philip popolis naderde, zag hij in weerwil van de ge maakte afspraak de Bulgaarsche kleuren daar wapperen. Deze liet hij onmiddelijk wegnemen, doch de stemming der bevolking was van dien aard, dat de gouverneur het noch den dag van zijne aankomst, noch den volgenden dag bij de afkondiging van de staatsregeling, durfde wagen de Turksche vlag te vertoonen. Ieder uiterlijk kenmerk van Turksche oppermacht, van de na koming dus der bepalingen van het congres, is den Bulgaren in Oost-Rumelië een doorn in het oog en zou aanleiding kunnen geven tot een algemeenen opstand in de provincie. De sultan zal wel trachten zijn recht te handhaven een Reuter-telegram doet dit reeds vermoeden maar hoe moet hij dat aanleggen, als zijn eigen stadhouder reeds aanstonds de onmogelijkheid daarvan inziet en fez en halve maan laat varen tegenover den uitgedrukten wil der bevolking De provincie, zooals die thans door de Russen gedurende een jaar bewerkt is, schijnt voorgoed verloren te zijn voor de Porte. Het administratief bestuur is onder Aleko in handen van zes admi nistrateurs-generaal, die gekozen zijn uit de Bulgaren, welke vroeger reeds ambtenaren van de Porte waren. Het Mohamedaansche element is in de administratie dus niet vertegenwoordigd. Het nieuwe Spaansche ministerie Martinez Campos beschikt, zooals men zich uit den uitslag der onlangs gehouden stemmingen herinnert, oveï eene stevige meerderheid in de Cortes, die Zondag middag door den koning zijn geopend. Vrijdag

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2