Laatste berichten, BUITENLAND. Belgisch spoorweg-beheer. Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. de heeren H. van Velden, C. M. Dekker en J. J. Simpelaar, na gehouden examen, bevoegd verklaard om te staan naar den post van godsdienst onderwijzer in de Ned. Herv. kerk. Biggekerke, 29 Mei. De kerkeraad der N. H. gemeente alhier heeft deze week tot pre dikant beroepen den heer Hoedemaker, predikant der N. H. gemeente te Amsterdam. Gisteren is, door de daartoe benoemde com missie, onder voorzitterschap van den generaal- majoor P. M. Netscher, de inspectie over de Kon. Mil. Academie begonnen. Voorat werden al de officieren en leeraren aan haar voorgesteld. Na afloop der inspectie zal het eind-examen voor de officieren aan de applicatie school een aan vang nemen. De luit. ter zee 2e kl. D. Stolp, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie instructieschip Eet Loo, wordt met den laatsten Juni aanstaande op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. C. J. de Vriese, van Zr. Ms fregat Evertsen. Ter vervanging van laatstgenoemden officier wordt bestemd de luit. ter zee 2e kl. G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop. De luit. ter zee le kl. J. A. Willink Ketjen, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij den marine-tor- pedodienst, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Dinsdag werd voor het gerechtshof te's Graven hage behandeld het hooger beroep van A. J. de Jongh, van Rotterdam, tegen een vonnis der rechtbank te Rotterdam van 3 April, waarbij hij, wegens bedriegelijke oplichting, tot een jaar cellu laire gevangenisstraf en eene geldboete van f 1000 is veroordeeld. Nadat appellant een kort verhoor ondergaan had, heeft mr. H. H. Tels, advocaat te Rotterdam, de verdediging voorgedragen en tot vrijspraak geconcludeerd. De advocaat-generaal mr. Van der Hoeven, be streed het appel en requireerde tot veroordeeling van den appellant tot twee jaren cellulaire ge vangenisstraf en f 1000 boete. Uitspraak a. Zaterdag. Charles Henri van Santen Kolff, agent van buitenlandsche huizen, oud 22 jaren, geboren te Rotterdam en wonende te Amsterdam, stond gis teren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd in een openlijk huis in de Beulingstraat, op de houdster daarvan, Josephine Juliette Viry. Het hof was samengesteld uit de heeren mr. J. F. van Valkenburg, voorzitter, en de raads- heeren mr. Noyon, Van der Feen, Fles, Van Lennep en Wildschut. Het O. M. werd waarge nomen door mr. Optennoort, de verdediging door mr. Ph. A. Haas. Een zeer talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. De beschuldigde bedekte zijn gezicht met de handen, toen hij de zaal werd binnengeleid. Gedagvaard zijn 13 getuigen a charge en '4 a décharge. 2 der eerstgenoemde getuigen waren afwezig. De beschuldigde bleef bij zijn in de instructie afgelegde bekentenis. Het 0. M. requireerde veroordeeling tot 12 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald op 4 Juni a. Onze landgenoot, de heer dr. Bikkers, is met prof. Max Müller en prof. Pagliarsïni gekozen tot adviseerend lid van een comité van twaalf Engelsche taalgeleerden, dat zich ten doel stelt verbetering te brengen in de schromelijke ver warring, welke thans in de spelling der Engelsche taal heerscht. De anarchie op taalkundig gebied, die bij ons te lande en in Duitschland bestaat, blijkt dus eene wereld-kwaal van onzen tijd te wezen. Dezer dagen is medegedeeld, dat eene onge .huwde dame te Maastricht hare onroerende goederen aan de kerk en geheel haar roerend vermogen aan een geestelijke had vermaakt. Thans wordt gemeld, dat die geestelijke, de heer Van Doorn, van de erfenis heeft afstand gedaan ten behoeve der arme bloedverwanten van de overledene. Tegen den kabel sleepdienst op den Rijn, Van Rotterdam naar Emmerik, is door vele vis- schers een bezwaarschrift aan de regeering inge diend, op grond dat de drijfnetten nu en dan achter den kabel blijven haken, waardoor groot verlies wordt veroorzaakt. De heer F. C. Tromp, wethouder van open bare werken te Amsterdam en als zoodanig zeer geacht, zal weldra, om redenen van gezondheid, zijn ambt nederleggen. - Door den minister van waterstaat is in beginsel concessie verleend voor een tram- of locaalspoorweg over den berm van den weg van Wageningen door Bennekom, over den Rijn spoorweg naar Eede. De locomotief of trekwagen moet den vorm van een omnibus hebben, zonder geraas en zonder damp over den weg gaan, eene snelheid hebben van hoogstens 15 kilometer in het uur en in het dorp Bennekom rijden met stapvoetssnelheid. Burgemeester en wethouders geven voorschriften omtrent het bellen of het geven van seinen bij het ontmoeten of achterop rijden van dieren, rij- en voertuigen. Sedert 29 April 11. zijn door de Stichtsche Tramway-Maatschappij vervoerd dertig duizend personen, waarvan van 20 Mei af ruim vier duizend langs den weg Maliebaan—Zeist. Door burg. en wetlr. van Rotterdam is, in overeenstemming met het rapport van de commissie voor openbare werken en den havenmeester, geadviseerd tot afwijzing van het verzoek der heeren Le Gras, Van Zuijlen en Haspels-c. s. tot afstand der Blaak, teneinde aldaar, na demping van het water, een schouwburg op te richten- Als redenen voor de afwijzing worden aangevoerd de behoefte aan ligplaats voor de binnenschepen en de nadeelige invloed, die door het volbouwen der groote ruimte van de Blaak uitgeoefend zou worden op de luchtverversching in de vele achter die haven liggende nauwe straten en stegen. Aan het Bott. Nbl. wordt uit Apeldoorn gemeld, dat een gunstig gevolg van het geregeld iederen Zondag ter kerk gaan van Z. M. den koning en de koningin is, dat de kerk veel vroe ger dan anders uitgaat. Vooral de leerlingen der kostschool zijn hiermede zeer ingenomen. Het treffendst blijk van onverschilligheid in verkiezingszaken was aan de gemeente Wijchen voorbehouden. Van de 183 kiezers, kwamen er, bij de stemming voor een lid van den raad, elf op. Een herstemming moet plaats hebben tusschen twee personen, die respectievelijk 2 en 3 stemmen op zich vereenigden. Er waren alzoo elf kiezers en acht candidates Als de leden van het stembureau zelve mede gestemd hebben, dan heeft het juist acht uren gezeten ten gerieve van acht kiezers! Naar aanleiding van het door den minister van binnenl, zaken aan de officieren der dd. schut terij te Deventer dezer dagen gerichte schrijven zullen de officieren zich andermaal tot den koning wenden, met verzoek dat de zaak opnieuw onder zocht worde. Naar hun oordeel rust de genomen beslissing op een scheve voorstelling van zaken. Daarenboven zullen zij thans, niet gezamenlijk, maar ieder afzonderlijk voor zich, hun eervol ontslag aan den koning vragen. Dinsdag namiddag, omstreeks half 5 uur, zijn twee zandtreinen ia de nabijheid van het Rijnspoorwegstation te Utrecht, ter hoogte van het ziekenhuis, met elkander in botsing gekomen, ten gevolge waarvan een locomotief en tender zwaar beschadigd zijn, eenige zandwagens aan stukken werden geslagen en een telegraafdraad door midden is gebroken. Men zegt, dat er geene persoonlijke ongelukken bij hebben plaats gehad, doordien machinisten en stokers van de locomotie ven zijn gesprongen. Doch er heeft eene vertraging in het vertrek en de aankomst, gedurende ruim 2 uren, van alle treinen plaats gehad. De exprestrein 4.23 van Utrecht naar Emmerik moest op de plaats van het ongeval blijven stilstaan enkele passagiers, wier reisdoel mislukt was, liepen naar het station terug en konden de betaalde gelden terug bekomen. De passagiers van Arnhem kwamen met pak en zak, enkelen met kinderen op den arm, loopende van daar, om verder aan het station naar Amsterdam, Rotterdam en 's Hage te kunnen doorreizen. De sneltrein vau 6.33 naar Amsterdam, Rotterdam en den Haag was de eerste, die weer kon vertrekken en wel te 7.15. „'t Kan verkeeren," zei Breero. Windthöfst, vroeger de grootste tegenstander van Bismarck, wordt thans overstroomd met aanvragen om ondersteuning van postjeszoekers, wijl men hem voor den man houdt, die den grootsten invloed op den rijkskanselier heeft. Tweede kamer. Aangenomen werdeD de wetsontwerpen tot bekrachtiging der consulaire tractaten met Brazilië en Noord Amerika. De regeering deelde mede dat onderhandelingen met beide staten gevoerd worden over het sluiten van uitleverings-verdragen. De onderteekening door Amerika kan spoedig verwacht worden. Verder werden aangenomen eenige suppletoire begrootingenen andere wetsontwerpen, waar onder de grensverandering de gemeenten Scherpe- nisse en Poortvliet, de wijziging van het burger lijk wetboek betrekkelijk het houden van meerdere registers van den burgeiijkenstand enz. Bij de behandeling der suppletoire begrooting voor het onderhoud der rijksmonumenten ver klaarde de minister van binnenl. zaken dat het crediet slechts aangewend zal worden om strem ming in den dienst van dit jaar te voorkomen. Een amendement van den heer Van Houten om dit uitdrukkelijk te stipuleeren, werd verworpen met 43 tegen 22 stemmen. Bagusa, Over de grensregeling van Monte negro is een verschil ontstaan met Turkije dat weigert afstand te doen van Kalahelm. De commissarissen hebben nieuwe instructies ge vraagd. Heden werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden een wind-korenmolen met woonhuis, schuur en verderen timmer, erf en tuin, te zamen groot 16 aren en 25 centiaren, gelegen bij het dorp Oost-Souburg. Opgehouden op f 9000. 28 Mei. 's av. 11 u. 54 gr. 29 's morg. 8 u. 55 gr. 'a midd. 1 u. 64 gr. 's av. 5 u. 60 gr. Zitting van Dinsdag 27 Mei. In deze zitting zijn afwezig de heeren Moolen- burgh, De Jonge, Schuurbeque Boeije, Giljam en Pilaar. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van eenige ingekomen stukken komt ter tafel De rekening van den straatweg van Zierikzee Brouwershaven over 1877 en 1878 en de reke ning van hot harmoniegezelschap Kunst en Eer over 1878, welke worden gesteld in handen van de heeren Fokker, Schneiders van Greijffenswerth en Labrijn. Een verzoek van N. Heijboer, om van de ge meente in pacht te verkrijgen de grasmaaiing langs den straatweg door het Zuidzelketerrein en langs den Zelkepolder, waarop burg. en weth. mededeelen dat zij voornemens waren hieromtrent een voorstel te doen, doch dit thans niet doen, daar zij meenen dat er meer gegadigden zijn, en mitsdien de beslissing hieromtrent wenschen aan te houden, hetwelk wordt goedgekeurd. Een verzoek van P. Aalbregtse, om remissie van pacht van de door hem gepachte visscherij in de Brakke Gracht, waarop burg. en weth. voorstellen de gevraagde remissie te verleenen voor den tijd dat de afdammingen in de Gracht hebben gestaan en nog zullen staan. Hiertoe wordt besloten. Een verzoek van M. Moermond, om van de gemeente in gebruik of in eigendom te verkrijgen eene oppervlakte gemeentegrond achter zijne wo ning, in de Nobelstraat, waarop burg. en weth. voorstellen gunstig te beschikken en den grond tegen 50 cent per vierk. meter, onder zekere voorwaarden, af te staan. Aldus besloten. Een verzoek van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé, om van de gemeente in eigendom te verkrijgen de oppervlakte ge meentegrond tusschen hunne houtloods en het woonhuisje bij de Buitenbrug, waarop burg. en weth. voorstellen de gevraagde oppervlakte, met uitzondering van dat gedeelte waarop de smids- travalje staat, te verkoopen voor f 150, onder voorwaarde, dat de straatsteenen die zich daarin bevinden het eigendom der gemeente blijven. Zij stellen tevens voor de stukken ter visie te leggen om in eene volgende vergadering daarop te beslissen, hetwelk wordt goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat door de heeren Moo- lenburgh O de huur van den kelder onder de Noordhavenpoort is opgezegd en dat eene bekend making in den Nieuivslode is geplaatst dat de kelder te huur is. Voor kennisgeving aangeno men. Idem de uitslag der aanbesteding van de jaar- lijksche onderhoudswerken, waarbij burg. en weth. voorstellen om het twaalfde perceel, hetwelk niet is gegund, als ƒ125 boven de raming zijnde, te gunnen, vermits gebleken is dat de te doene her stellingen nog vermeerderd zijn. Dienovereen komstig wordt besloten. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De Londensche ochtendbladen bevatten gisteren een Reuter-telegram, waarin de hoofdinhoud van de vredesvoorwaarden tusschen Engeland en Ka boel wordt gemeld. Wij laten het bericht hier in zijn geheel volgen. Art. 1 verklaart, dat voortaan vréde en vriendschap zullen heersehen tusschen de eontracteerende partijen. Art. 2 bevat eene volledige amnestie, welke de onder danen van den emir vrijwaart van iedere straf of vervol ging wegens hunne aanraking met de Britsehe troepenmacht. Art. 3 bepaalt, dat de buitenlandsche zaken des emirs zullen bestuurd worden naar het advies Van Engeland, en dat de emir door de Engelsche regeering Zal gesteund worden tegen iedere aanranding van huiten. Art. 4. Er zal een Britsch gezant benoemd worden te Kaboel, die voorzien zal zijn van een behoorlijk militair geleide en de macht zal hebben bij bepaalde gelegenheden Britsehe agenten te zenden naar de grens van Afghanistan. De emir zal ook agenten naar Engelsch Indië mogen zenden. Art. 5. De emir staat in voor de veiligheid en het met onderscheiding behandelen van de Britsehe agenten in zijn gebied. Eene afzonderlijke overeenkomst, voor een jaar gesloten, regelt de handelsbetrekkingen. Er zal door de Koeram-vallei eene telegraaflijn naar Kaboel worden gelegd. Het thans door de Engelschen bezette grondgebied zal aan den emir worden teruggegeven met uitzondering van de dalen Koeram, Pishin en Sibi, welke distrieten van de Engelsche regeering worden, waarvan echter de emir de inkomsten zal ontvangen na aftrek der administratie kosten. De Engelsche autoriteiten zullen het onbeperkte toezicht uitoefenen over den Rhayber- en den Misehni-pas en over de betrekkingen en de onafhankelijkheid van de grensstammen in de districten, waarin die bergpassen zijn gelegen. De emir ontvangt eene jaarlijksehe toelage van zes lak roepijen (bijna zeven tonnen gouds), die afhanke lijk is van de strikte uitvoering door hem van het verdrag. Eene gemengde commissie zal de grenzen nauwkeurig bepalen. Deels dus wijl Rusland aan de Afghanen zijn steun onttrok, deels door wat militair vertoon en deels door geld dat niet alleen de zenuw des oorlogs, maar ook een machtige motor tot vrede schijnt te kunnen zijn is Engeland in Azië een vazal rijker geworden. De meerdere of mindere afhankelijkheid van een Aziatisch vorst heeft in het algemeen belang slechts geringe be- teekenis in vergelijking met het feit, dat Rusland en Engeland thans nagenoeg onmiddelijke naburen zijn geworden. Zij zijn niet meer als de heer en de walvisch gescheiden door de elementen, doch hebben thans op den aardbol eene plaats, waar beider zucht tot uitbreiding eens leiden moet tot eene botsing. De kiem van den toekomstigen strijd is aanwezig in de bepaling van het traetaat, dat Engeland den emir zal steunen tegen iederen aan val van buiten. De Engelsche en Duitsche parlementen zijn met Pinkstervacantie tot 9 Juni uiteengegaan. Het laatste heeft eerst nog in derde lezing het Sperrgesetz aangenomen, dat de regeering mach tigt om een aantal der in de belasting-voorstellen genoemde rechten reeds voorloopig te heffen. In de groote tariefdiscussie bracht men de rechten op hout ten einde, die met kleine wijzigingen werden aangenomen. Men verzekert, dat prins Bismarck van de gelegenheid, dat de keizer dezer dagen bij hem dineerde, gebruik heeft gemaakt om aan het dessert een verlof van eenige maanden te vragen, om uit te rusten van al zijne vermoeie nissen in het belang eener op iedere mogelijkheid berekende rijksschatkist. De politieke verhou dingen in Berlijn zijn meer dan ooit in de war. De nieuwe regeeringsvrienden van het centrum schijnen er op te rekenen, dat bij de gouden bruiloft des keizers eene amnestie zal verleend worden, waaronder ook de priesters zullen be grepen zijn, die tengevolge van de Meiwetten zijn veroordeeld. Dat schijnt echter te zullen tegen vallen volgens een bericht in een der officieuse bladen. Van de andere zijde beschouwen deze bladen den afval van de nationaal-liberalen niet als eene breuk voorgoed; zij meenen veeleer dat deze heeren in den dienst des kanseliers eene werk staking hebben georganiseerd, die slechts tijdelijk kqn zijn. Men raakt met die partijverhoudingen in de war en acht na de aanneming der tarieven eene ontbinding van den rijksdag niet onmogelijk. Aleko Vogorides, de nieuwe gouverneur van Oost-Rumelië, is naar zijn post vertrokken en heeft reeds aan de grenzen zijner provincie, te Hermauly, eene povere entrèe gemaakt. Hij was, waarschijnlijk op aandringen van de Porte, ge tooid met den Turkschen fez, eene misgreep, die de deputatie, welke hem ontvangen moest, haast noopte terug te keeren zonder notitie van hem te nemen. Als overgangsmaatregel ontving hij de heeren blootshoofds, en op aandringen van een Russisch officier en verscheidene aanzienlijke Bulgaarsche Rumeliërs zette hij, alvorens door te reizen naar Philippopoli, eene Bulgaarsche muts Kalpakop, door welke concessie de be volking even goed gemutst werd als haar gou verneur en hem hartelijk toejuichte. Het feit schetst den geheelen toestand. De door de Porte benoemde gouverneur van eene Turksche provin cie was reeds bij de eerste schrede op het gebied zijner administratie genoodzaakt te breken met de Porte en zich te schikken naar Bulgaarsehen wil. De Russchen hebben han tijd daar niet verloren. De Indépendance beige heeft ons gisteren eene fout doen maken. Een telegram van haar uit Versailles over de benoeming der commissie van rapporteurs over het aan de kamer gevraagde verlof om De Cassagnac te vervolgen, eindigde met de woorden: sept commissaires Sont favorables aux poursuites, onze y sout opposes. Uit de latef ontvangen Parijsche bladen is ons gebleken, dat de commissie elf leden telt, waarvan zeven gunstig gestemd zijn voor de aanvrage en vier daartegen zijn gezind. Het rapport zal dus gun stig luiden voor de vervolging. Een der vieï tegenstanders is een Bonapartist en dus geest verwant van De Cassagnac; de drie anderen behooren tot drie verschillende groepen der lin kerzijde en willen aan geen enkele drukpersver volging om politieke redenen medewerken. De Belgische minister van openbare werken heeft voor de staatsspoorwegen en voor die spoor wegen welke ouder staatsbeheer staan, met 1 Mei a. een nieüw tarief voor goederen, geldswaarde, rollend materieel, vee enz. ingevoerddat, of schoon het aan dezelfde eischen voldoet als het tot dusverre geldige, toch wegens zijn eenvoudig heid, zoomede wegens zijne in vele opzichten van onze tarieven afwijkende inrichting, bijzon* dere vermelding verdient.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2