N* 126. 122* Jaargang. 1879. 30 Mei. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regèL Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,5*. iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicitë étraïigère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Oproeping van Verlofgangers der lichtin gen 1876 en 1877. Middelburg 29 Mei. de heer J. B00L; de heer Mr. W. A. VAN HOEK. Benoemingen en besluiten. 0n der wij s. Kerknieuws- ti De burgemeester van Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat liet Z. M. den koning heeft behaagd den minister van oorlog te machtigen om in dit jaar tot den werkelijken dienst op te roepen, krachtens art. 125 der militiewet, de verlofgangers beboo- rende tot de hierna te vermelden korpsen en lichtingen, te weten I- Infanterie: van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgan gers der lichting van 1876, die behooren tot het regiment grenadiers en jagers en tot de acht regimenten infanterie. II. Hospitaal-soldaten: van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgan gers der lichting van 1876, die behooren tot de compagnieën hospitaal-soldaten. III. Cavalerie: van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgan gers der lichting van 1876, die behooren tot de regimenten huzaren. IV. Artillerie. a Vesting- Artillerie: de verlofgangers der lichtingen van 1876 en 1877, te weten van 3 Juni2 Juli, die der 3e, 4%- 10e, lle en 15e compagnie; van 9 Juni tot 8 Juli, die der 16% 17% 23% 29e en 30e compagnie; van 25 Juni tot 2é' Juli, die der 27' cömpptghie f vM 3 Juli tot 1 Augustus, die der le, 2', 9% 12% 33% 34% 38e en 39e compagnievan 9 Juli tot 7 Augustus, die der 18% 20e en 25e compagnievan 15 Juli tot 13 Augustus, die der 24% 31e en 32e compagnie; van 2 Augustus tot 30 Augustus, die der 6% 8% 28e en 40e compagnievan 8 Augus tus tot 6 September, die der 19e, 21e, 22e, 35e en 36e compagnievan 20 Augustus tot 18 Sep tember, die der 26e compagnievan 1 September tot 30 September, die der 5e, 7e, 13e, 14 en 37e compagnie. b Bereden-Artillerie: van 3 Juni tot 5 Juli, de verlofgangers der lich ting van 1876, die behooren tot de compagnïe- artillerie-transporttrein van het 2e regiment veld artillerie; van 10 Jnli tot 12 Augustus, de ver lofgangers der lichting van 1876, die behooren tot de compagnie-transporttrein van het 2e reg. veld-artillerievan 1 Augustus tot 3 September, de verlofgangers der lichting van 1876, die be boeren tot de 5e en 6e batterij van het le reg. veld-artillerie; van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der lichting van 1876, die be hooren tot de hiervoren nog niet genoemde on- derdeelen van de regimenten veld-artillerie en tot het regiment rijdende artillerie. Y. Genie. Van 7 Juli tot 9 Aug., de verlofgangers der lichtingen van 1876 en 1877, die behooren tot het battaljon mineurs en sappeurs. Gezien de daartoe betrekkelijke circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van 20 Mei 1879, A no. 1928, 3e afd., Prov. bl. no. 48. Roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichtingen 1876 en 1877 hierboven vermeld, om, overeenkomstig het daarbij bepaalde, op den tijd en plaats als in de aan htn uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, beuevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Voorts wordt ter hunner kennis gebracht, dat zij die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden, en die niet aan de oproeping voldoen, volgens art. 145 der militiewet, als deserteur zullen worden behandeld, terwijl zij die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wa penen komen, verplicht zijn over te leggen een gelegaliseerd, op zegel geschreven geneeskundig getuigschrift en zullen die, zoowel in het alge meen belang van den dienst als om misbruik tegen te gaan, te dier zake niet voor diiegent worden gehouden, maar in den regel verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Middelburg den 27en Mei 1879. De Burgemeester voornoemd, SCHOEEE. Bij de verkiezing van leden der tweede kamer op Dinsdag den 10™ Juni a. worden door ons aanbevolen: Voor het hoofdkiesdistrict Middelburg, Voor het hoofdkiesdistrict Goes, *VIiss$li»gen, 28 Mei. Naar wij vernemen moet de Nederlandsche loodspost, die sedert eenigen tijd bij Dungeness gestationeerd is, zeer goede uit komsten geven. Verscheidene en groote schepen worden door dien post bemand, zoodat aan boord van den kotter voortdurend behoefte is aan meer loodspersoneel. Hieruit blijkt dus dat de kamers van koop handel (Middelburg en Vlissingen) door welker bemoeiingen deze post gevestigd is, juist geziep hebben dat zij daar nuttig en noodig was. Voortaan zal de posttrein, even als nu reeds geschiedt te Bergen op Zoom, ook te Goes lang zaam rijden, teneinde aldaar de postpaketten in 't voorbijgaan te kunnen afgeven. Aardenümrg, 28 Mei. Gisteren hal alhier de verkiezing plaats voor een lid van den raad in de plaats van wijlen den heer M. Blonker. Van de 103 kiezers hebben 81 hunne stem uitge bracht. De heeren J. Rosseel en J. B. Dierikx hadden ieder 33 stemmen op zich vereenigd, terwijl de overige stemmen over 9 personen verdeeld waren. Tussehen de beide genoemden zal dus eene herstemming moeten plaats hebben, die juist valt op den dag der verkiezing voor een lid van de 2e kamer. regenachtig was, zijn de meeste duiven na dien tijd, zeer vermoeid, aangekomen. In de algemeene vergadering der Vereeniging van Volksvermaken te Goes is het jaarverslag over 1878 uitgebracht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren dr. Z. Th. Diehl en M. G. van den Ende. In het verslag wordt herinnerd aan de tot stand gebrachte wijziging in het reglement, waardoor o. a. de contributie verlaagd werd tot f 1.20 voor gewone leden, in de hoop dat het ledental zou toenemen. Dit is dan ook van 286 tot 338 gestegen, doch verdere vermeerdering is zeer wenschelijk. Wat de gegeven feesten betreft, zij waren drie in getalnl. de harddraverij en ringrijderij, den 29en Augustus gehouden, het St. Nicolaasfeest, 8 December gevierd, en de bijeenkomst, 18 Maart gegeven. Heeft het eerste door ongunstig weêr weinig succes gehad, het tweede slaagde des te beter, terwijl het derde ook aan velen genoegen ver schafte. De aan de Vereeniging toebehoorende vlaggen en andere versieringen kunnen voortaan tegen billijke vergoeding van haar gehuurd worden. Voor de vervulling eener vacature in den dijkraad vsn het calamiteuse waterschap Elle- woutsdijkBorssele, in plaats van wijlen den heer Lejjs, is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren C. van Strien, te Driewegen A. Mol Jz., te Ellewoutsdijk en G. Nijsse Az., te Driewegen. Bergen op Zoons, 28 Mei. Zondag jl. heeft de duiven sociëteit Telegraaf alhier, een wedvlucht gehouden van Clermont (Frankrijk); de duiven moesten worden losgelaten te 6 uur, doch dewijl er geen juist bericht hiervan is, kan het uur van aflating niet worden opgegeven. De aankomst was als volgt: le duif van A. van Mansfeld ten 11.40 u. 2e idem 3e F. Lemmers 4e B A. Meeuwes 5e A. van Mansfeld 6e 3 3 A. Meeuwes 7e 3 A. van Mansfeld 12.21 12.24* 12.28 12.37 12.55 12.59 Bij de tweede kamer is ingekomen de memorie van antwoord op het ontwerp tot invoering eener effectenbelasting, voorzien van een gewijzigd ont werp, Ook de hypothecaire en andere rentegeven- de schuldvorderingen zullen volgens 't nieuwe voorstel worden belast. Ook wordt nu door den minister een aangifte in klassen voorgesteld. Wij vernemen, dat het ontwerp tot invoering eener belasting op de goederen in de doode hand voofloopig piet zal worden behandeld. Vad.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren avond besloten tot het sluiten eener geldleening van 9 millioen, in obligatiën van f 1000, tegen 4 pet. rente, waarvan de eerste uitgifte, vau 3 millioeu, in Juni a. zal plaats hebben. Slechts 2 leden stemden tegen. Over het straatgeld worden de beraadslagingen heden voortgezet. Dewijl de lucht dik en de weersgesteldheid In de kiesvereeniging Burgerplicht te Amster dam is, op voorstel van mr. J. A. Levy, de volgende motie uitgesproken: „De vergadering machtigt het bestuur een adres van dank en hulde te zenden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, voor de zaakkundige, cor date wijze, waarop hij in de tweede kamer heeft voorgestaan het levensbelang van Amsterdam, dat tegengehouden is door de kleinmoedige, kleinzielige oppositie, de meerderheid, eigenlijk een combinatie van minderheden, en nooiiigt het bestuur tevens uit, der burgerij^ de gelegenheid te "verschaffen hare handteekeningen te plaatsen op een adres van adhaesie aan het door Burgerplicht te zenden adres." Deze motie werd met toejuiching aangenomen Bij de gisteren aan de N. Rott. Ct ontleende cijfers beteffende de Rotter damsche bank moeten nog gevoegd worden 2 ton waardevermindering van een half millioen aan aandeelen der Rott. Handelsvereeniging, welke genoemde bank bezit; terwijl het blanco-crediet der Afrik. Hv. niet 2*, maar 3 ton bedroeg. Voor de correctioneele rechtbank te Antwerpen diende gisteren de zaak van H. P. Kerdijk, be klaagd van in het openbaar den naam van Kareis te hebben aangenomen. Per telegraaf ontving de N. Rott. Ct daaromtrent het vólgende bericht Te lOj uur werd Kerdijk voorgebracht. Hij was niet met den ctllulairen wagen, maar op zijn verzoek per vigelante vervoerd. Aan de linkerzijde der zaal, bij een kleine deur, met het escorte verschijnende, bleef hij in den gang staan, aarzelde, keek schuw naar binnen, maar moest natuurlijk toch vooruit en werd staande voor de rechtbank geplaatst. Hij zag er wel wat bleek, maar overigens welvarend uit, was met zorg gekleed in het zwart, met witte das en bruine handschoenen. De vice-president, de heer Theyssen, formuleerde na de gewone formaliteiten de aanklacht en ging daarna' over tot het verhoor, dat, zoowel als het getuigenverhoor, in conversatietoon plaats had en soms moeilijk was te verstaan. Kerdijk en de voorzitter spraken soms gelijk. Hetzelfde had plaats bij het getuigenverhoor. De hoofdfeiten waren de volgende: Kerdijk verklaarde een en andermaal, naar Antwerpen te zijn gekomen uitsluitend met het doel zelfmoord te plegen. Hij was te Brussel, kocht aldaar een revolver, keerde terug uaar Antwerpen en nam zijn intrek in het hotel Saint Antoine, vast besloten zich van kant te maken. Hij had den naam Kareis aangenomen, opdat het bericht van zijn zelfmoord niet te snel zijne familiebetrekkingen zou bereiken. De voorzitter maakte de opmerking dat hij, om een zelfmoord te kunnen begaan, zijne vrij heid noodig had, die juist in gevaar kwam door aanneming van den valschen naam. De beklaagde persisteerde bij zijne verklaring. Op de vraag waarom hij na het mislukken der poging tot zelfmoord den valschen naam had vol gehouden antwoordde hij, dat hij toen te zenuwach tig was geweest om te weten wat hij zeide of deed. De commissaris van politie, alsook de eigenaar en de eerste bediende van het hotel werden nu gehoord. Na de mislukte poging tot zelfmoord was namelijk die bediende naar boven gegaan en had naar den naam gevraagd. Kerdijk lag te bed. De dokter en de commissaris waren bij hem en de bedieade had duidelijk gehoord hoe Kerdijk verstaanbaar had verklaard, Karei» te heeten. De eigenaar verhaalt dat hij op tafel geld zag liggen en een brief aan zijn adres. De brief be vatte het verzoek, om naar Rotterdam te tele- grafeeren „aan Diana" dat „Kareis dood was". Wie die ,Di an a is en of het telegram terecht kwam, is uit het verhoor niet gebleken. Op de vraag vaa den verdediger, hoeveel geld er was, antwoordde de eigenaar van het hotel een kleine duizend francs, met luttele bagage. Het geld lag in tweeën verdeeld, ongeveer 3 50 en 150 gulden. De brief behelsde ook nog een verzoek om het geld aan de kinderen van be klaagde te zenden. Bij het verhoor der getuigen was Kerdijk aan houdend op zijn gui vive, scherp luisterende, teekenen van goed- en afkeuring gevende, of den verdediger roepende om hem opmerkingen te maken. Daar kwam een juridiek incidentde verdedi ger vroeg waarom de dokter niet was gedag vaard. De voorzitter meende dat diens getuige nis geen belang had. De verdediger hield vol. Het tribunaal besliste, dat het getuigenis van den dokter noodig was om te weten of Kerdijk na de poging tot zelfmoord zich in zoodanigen toestand bevond, dat het feit van het opge ven van een valschen naam toerekenbaar kon worden geacht. De beklaagde verliet met het escorte zeer kalm de zaal om naar de gevangenis teruggebracht te worden, en er kwam een ander geding aan de orde. Wij kunnen overigens inededeelen dat hij zelf den valschen naam niet in het nachtboek van het hotel heeft geschreven. Da bediende deed het naar Kerdijks opgaaf. Wie nu het boek ter hand neemt, vindt den naam „Kareis" in „Kerdijk" veranderd. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde C. Wieringa. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Harmeien c. a. J. P. Reede, thans ontvanger derzelfde middelen te Colijns- plaat c. a. leger. Benoemd bij het personeel der militaire administratie tot kap. magazijnm. bij 's rijks ma gazijn van kleeding, uitrusting, enz. te Delft, de kap. M. de Leeuw, laatstelijk directeur van het garnizoens-hospitaal te Vlissingen, en thans op nonactiviteit. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid der 2e kl. bij het leger in Nederlandsch Indië de heer N. J. B. Johnsen. Door den heer W. van Kamer, hoofdonderwijzer te Vlissingen, is een reken-machine uitgedacht, dat als een geschikt hulpmiddel bij het onderwijs in het aanschouwelijk rekenen in school en huis kan gebezigd worden. Het geheel kenmerkt zjch door .eenvoud: in weinige minuten is het opge steld, in even korten tijd weêr uit elkander ge nomen, terwijl het slechts eene kleine ruimte tot bergiug behoft. Voor de leerlingen heeft het eene eigenaardige aantrekkelijkheidde eigen werkzaamheid van het kind nl. staat hiei bij op den voorgrond; alles wat vertoond wordt is op tamelijk grooten afstand duidelijk zichtbaar, terwijl eene aangename afwisseling van kleuren zijn oog boeit. Het gebruik van een dusdanig rekentoestel leidt als van zelf tot het geven van ontwikkelend rekenonderwijs. VlissCt.) Door het klassikaal bestuur van Middelburg werden in" zijne op 28 dezer gehouden vergadering

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1