BUITENLAND. Laatste berichten. Marine en leger. Rechtszaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Op 7 Juli a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de bataljons grenadiers en jagers door wijlen Z. M. koning Willem I werden opgericht. De tegenwoordige officieren van het regement grena diers en jagers hebben het voornemen opgevat dien dag feestelijk te herdenken., Ook de oudoffi cieren der grenadiers en jagers zijn uitgenoodigd aan die feestviering deel te nemen. De off. van gezondh. Ie kl. W. T. Clous wordt met den len Juni aanstaande geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instruc tiebrik Urania. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak op appel van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij J. F. A. aldaar is veroor deeld tot 183 dagen celstraf wegens het afleggen van een valschen eed in een civiele zaak. Het hof heeft dat vonnis in zijn geheel bevestigd. Naar wij vernemen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een bakkers knecht, S. genaamd, die, met het brood rond gaande, bij de klanten het geld ontving doch dit niet aan zijn patroon afdroeg. De aanleiding schijnt weder in het misbruik maken van sterken drank gezocht te moeten worden. De heer H. B. van Daalen, hoofdredacteur van den Javabode, zou den 20en April jl. uit de gevangenis te Batavia ontslagen worden waartoe hij, wegens beleediging van een openbaar ambte naar, veroordeeld was. Op zijn verzoek heeft de gouverneur-generaal hem echter vier dagen vroeger doen ontslaan, dewijl hij een paar zijner kinderen naar de mailboot wenschte te brengen. Maandag avond is op een uur afstand van Bergen op Zoom een hevige brand uitgebroken in het pand der kinderen van wijlen den oud burgemeester Ribbens te Halsteren. Een schuur en een wagenhuis zijn in de asch gelegd. Een heDgst, twee kalveren en een varken zijn mede een prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend, Te IJmuiden is in enkele van de eerst gebouwde huizen het heerlijke drinkwater nu reeds door zakwater verontreinigd. De eerste bouwperceelen zijn verkocht onder conditie, dat er goed gemet selde, voor water en andere vloeibare stoffen on doordringbare beerputten zouden ingericht of dat' het tonnenstelsel gebruikt zou worden, en ook tegen vervuiling van den bodem zou gewaakt worden. Het schijnt dat men hieraan niet heeft voldaan. Het is te hopen dat de autoriteit, die het aangaat, zich eraan gelegen zal laten liggen. Te Nijmegen is oneenigheid ontstaan tus- schen de leden der commissie, die zich gevormd had tot regeling der feesten bij de opening van den spoorweg ArnhemNijmegen. Deheerendie zich daartoe bij de raadscommissie hadden aan gesloten, hebben hun ontslag genomen. De gemeenteraad van Brussel heeft in zijne eergisteren gehouden zitting met algemeene stem men besloten aan mevrouw Anspach, de weduwe van den overleden burgemeester, een pensioen van 10.000 fr. toe te kennen. In de volgende gevangenissen heeft de veelbesproken Blanqui achtereenvolgens gezeten in de prefectuur van politie, La Force, Ste, Pélagie, de Conciergerie, Mazas, tuchthuis te Versailles, gewone gevangenis te Versailles, de gevangenis te Foutevrault, Mont St. Michel, „Kom papa, zeg nu niet zulke dingen," ant woordde mevrouw." Gij kunt er op aan dat de deken hier iets mede meent wat kan het zijn? Kunt gij het gissen Eva Misschien gaat hij trouwen," zei Eva om haar mama te plagen. „Ach neen! Malligheid! Dat meent ge toch niet kind?" vroeg mevrouw angstig. „Ach neen ik geloof het niet en toch wie kan het zeggen er zijn zulke slimme vrouwen op de wereld." De goede vrouw verdiepte zich gedurende de geheele week in gissingen over die geheimzinnige woorden in den brief van haar schoonbroeder. Zij vroeg er haar man herhaaldelijk naar; maar die deed niet meer dan de schouders ophalen. Dan sprak zij er Eva over aan, dan Elisabeth en eindelijk wisten zelfs de bedienden dat de deken als hij kwam iets heel bijzonders zou zeggen of doen. Hij werd den eersten Maart verwacht en verscheen ook op dien datum, nadat er te zijner eere de noodige toebereidselen ge maakt waren. In de eerste plaats had mevrouw Dalziel het noodig geoordeeld bij die gelegenheid grooten schoonmaak te houden, de zomergor- dijnen op te hangen en witte haardkleeden te leggen, ofschoon men het vuur nog niet kon missen." „Ik wilde dat hij weg bleef," zei Lucie tot Elisabeth, „mama maakt er zooveel drukte van." tuchthuis te Tours, gevangenis te Blois, de vesting Doullens, Belle-Isle, de citadel van Corte, de gevangenis te Marseille, het fort Lamalgue, de gevangenis te Ajaccio, te Fegeac, te Cahors, bet fort Tareau en de maison centrale te Clair- vaux, waar hij thans zit. Aan verandering van lucht heeft het hem dus niet ontbroken. Op een plein in Rome had dezer dagen een voorval plaats, het penseel van een geestigen schilder waard. Vooral in de zomermaanden wor den in de stad der zeven heuvels alle alleenloo- pende honden opgevangen, in eene van boven opengaande kar geworpen, waarin zij buiten de stad naar eene bewaarplaats worden gevoerd, om daar óf tegen eene vergoeding door den eigenaar te worden afgehaald, óf na een zeker aantal dagen te worden afgemaakt. Nu zijn de accalappacani of hondenvangers er steeds minder op uit om zich te wagen aan een beet van den in de school des levens wantrouwend geworden echten straathond, dan om schoothondjes en honden van waarde op te vangen, die zeker tegen belooning worden afgehaald. Zoo hadden ze ook den bedoelden ochtend een hondje opgevangen, dat met zijne meesteres liep en gaven zij geen gehoor aan het weeklagen van deze, die bad het lieve diertje weer los te laten. Langzamerhand werd het wat men in Amsterdam zou noemen, een „standje", er verzamelden zich een aantal menschen rond de kar, de verontwaardiging steeg, de accalappacani werden overmeesterd, de kar omgekeerd en zoo alle honden in vrijheid gesteld. Toen was het tafereel hoogst schilderachtig en komisch. Het schreeuwen en vloeken der hondenvangers en machtelooze politieagenten, de eigenaardige, luide toon van bewijsvoering der aanwezige vrouwen, de schaterlach der mannen en het vroolijk geblaf van een twintigtal honden van verschillende soort vormden een chaos van geluiden, die den bewo ners der buurt deed denken, dat er eene revolutie was uitgebarsten. Te Londen is uit Calcutta per telegraaf bericht ontvangen, dat op zeventig mijlen van de Sandheads eene botsing heeft plaats gehad tusschen een ijzeren driemaststoomboot, de Avaen een ijzeren zeilschipde BrenMlda. De stoomboot zonk een kwartier na de aan varing en zeventig man van de equipage verdronken. De Ava was te Glasgow gebouwd in vijf waterdichte afdeelingen, mat 2.600 tonnen en was geclassificeerd 100 A 1, evenals de Bren- hilda, die 1400 tonnen meet en met zware schade te Calcutta is binnengekomen. TWEEDE KAMER. Aan den heer Van Wassenaer is vérlof ver leend om den minister van marine te interpellee- ren over het nemen van maatregelen tegen de moedwillige bejegening van onze visschers in de Noordzee door vreemde visschers. De beraadslaging werd voortgezet over de vestingbegrooting. De heeren Bastert en Van Houten achten de wijze van uitvoering der ves tingwet te bezwarend voor de schatkist. Zij willen eenige grootere werken aanhouden en den termijn van uitvoering der vestingwet verlengen. De minister voerde daartegen aan dat de wet stipt moet nagekomen worden. Het geraamde totaalcijfer der kosten op 11§ millioen is slechts een willekeurig cijferde juiste som zal bij eene volgende begrooting opgegeven worden. Het recht van amendement geeft echter gelegenheid om eene langzame uitvoering der wet uit te lokken. De minister hield echter de noodza kelijkheid vol der verdedigingook van de zeezijde. De verdediging der Scheldewelke door den heer Vader verlangd werd, ligt buiten het aangenomen geconcentreerde stelsel. De mi- „Lieve kind," zei Eva, „dat moet gij ook leeren begrijpen. Als oom Ralf nu niet komt om ons zijn huwelijk aan te kondigen, dan zijn wij immers zijne eenige erfgenamen, en hij zal een aardig duitje van zijn traktement hebben over gelegd, dus moogt gij wel heel lief voor hem zijn." „Ik geef niet om zijn geld," zei Lucie die veertien jaar was en nog niets van de wereld gezien had. „Geld is toch van veel beteekenis, Lucie'1, zei Elisabeth met een zucht, waarop Eva, haar aan ziende, tot Lucie zei „Loop even naar huis Lucie om een tuinstoel te halen. „Nu hebt gij geheimen met miss Gordon te bepraten," zei Lucie half jaloersch, „maar ik kan ook wel geheimen bewaren, miss Gordon, als gij ze mij wilt toevertrouwen," voegde zij er bedeesd bij. „Geheimen zijn zoo aangenaam niet, Lucie,1 zei Elisabeth opnieuw zuchtende. „Nu als gij met Eva spreken moet zal ik heengaan," zei Lucie na eenige aarzeling, haar arm uit dien van Elisabeth wegtrekkende. Zoodra zij weg was stak Eva den haren door den anderen arm van Elisabeth en zei deelne mend: „Gij hebt een geheim, Elisabeth? Waarom vertelt gij het mij niet Waarom kijkt gij altijd zoo droevig?1! Wordt vervolgd.) nister zal een plan voorstellen om Ter Neuzen buiten den vestingkring te sluiten. De heer De Vos verklaarde, ondanks zijne bezwaren tegen het eindcijfer en de plannen des ministers, de begrooting te zullen aannemen om eene politieke crisis te voorkomen, hetgeen door den heer Van Houten een ongelukkig motief genoemd werd om het ministerie te handhaven, terwijl het vooral voor de ministers zeiven slecht en een duur middel in casu voor het volk zijn zou. De heer Bastert beaamde dit. Diens* amendementen om de ver betering van eenige forten uit te stellen, werden met groote meerderheid verworpen. De post der nieuwe werken aan de Heldersche stelling werd aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. Die voor de forten te IJmuiden en aan den nieuwen Maasmond werden mede aangenomen respectievelijk met 56 tegen 17 en 53 tegen 20 st. De vestingbegrooting werd aangenomen met 60 tegen 13 en de oorlog3begrooting met 59 tegen tegen 14 stemmen. Daarna volgde de straks genoemde interpellatie van den heer Van Wassenaer. De regeering verklaarde dat reeds instruction zijn gegeven aan onze oorlogsschepen om te waken tegen de molestatiën van onze visschers door vreemden, en dat verder op zaak gelet zal worden. Morgen zijn eenige kleine wetsontwerpen en de nominatie voor de vacature in de rekenkamer aan de orde. Amsterdam, 28 Mei. Heden is een aanvang gemaakt met het getuigenverhoor in zake Van Santen Kolff, beschuldigd van moedwilligen man slag. Van de 17 getuigen waarvan 14 a decharge werden 11 gehoord. 27 Mei. 's av. 11 u. 53 gr. 28 'b morg. 8 u. 58 gr. 'a midd. 1 u. 70 gr. 'a av. 5 u. 62 gr. TWEEDE KAMER. Wijziging der artikelen 13, 14 en 22 van het Burgerlijk tvetboek registers van den burgerlijken stand.) In zijn memorie van antwoord omtrent dit ontwerp, dat de strekking heeft door een kleine wetswijziging te gemoet te komen aan niet geringe practische bezwaren, die de tegenwoordige wetteiij ke regeling aan het publiek en aan de administratie van den burgerlijken stand veroorzaakt, zegt de minister van justitie omtrent den wensch van vele leden, die van den burgerlijken stand een rijkszaak willen maken, dat de omslag en de kostbaarheidaan zoodanige verandering van stelsel verbonden, zoo groot zullen zijn, dat zij door een meerdere voortreffelijkheid van de re gisters niet kunnen worden gerechtvaardigd. Aan elke instelling mogen gebreken kleven, de minister meent, dat de practische uitkomsten der tegenwoordige inrichting van den burgerlijken stand niet alleen bevredigend zijn, maar dat zelfs aan de gemeenten dank verschuldigd is voor de wijze, waarop de aan den burgerlijken stand ver bonden gewichtige belangen door haar worden behartigd. Bovendien mag alleszins worden be twijfeld of het zou aangaan om, nadat het rijk een eigene, veel kostbaarder inrichting had ge maakt, de kosten daarvan niettemin door de gemeenten te doen dragen. De minister zal gaarne nader overwegen de behoefte aan vaste formulieren voor de akten van den burgerlijken stand en de noodzakelijkheid van een nieuwe wettelijke regeling omtrent de bewaarplaats der registers van den burgerlijken stand. De vraag of in het vervolg de ambtenaren van den burgerlijken stand ook buiten het personeel, waaruit de gemeenteraad is samengesteld, zouden kunnen gekozen worden, wil de minister onge- praejudicieerd laten tot een èventueele herziening der gemeentewet. De bedoeling der 3e al. van art. 1 van het ontwerp is, om de gelegenheid tot het houden van meer registers van éene soort niet uitsluitend te openen voor de gemeenten met eene groote bevolking, maar ook voor die, waar dat wegens de plaatselijke gesteldheid of uitgebreidheid van grondgebied wenschelijk is te achten. Met genoegen werd bij het onderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1879 geconstateerd, dat de regeering krachtig voortgaat met het opruimen van gronden uit den nieuwen Maasmond, terwijl dit vroeger grootendeels aan de natuur krachten werd overgelaten. Spoedig verwachtte men dan ook gegevens omtrent de resultatenva n den nieuwen toestand te ontvangen. De hoop werd uitgedrukt, dat de staatsbegrooting voor 1880 de goede vruchten van dezen arbeid zal dragen, en de voor dezen post uitgetrokken som aanmerkelijk lager zal zijn. Bij het onderzoek van het ontwerp tot aanvul ling en verhooging van hoofdstuk YII B, werd door eenige leden gemeenddat de proef met de 2§ centstukken als volkomen mislukt is te be schouwen, terwijl verreweg de meeste leden dit gevoelen weerspraken en op ruimer in omloop brengen dier stukken aandrongen. Men wilde ook meer medewerking van regee- ringswege bij het weren van vreemde muntstuk ken. De beide voor Engeland gewichtige tijdingen, welke wij gisteren aan het slot van ons Overzicht mededeelden, zijn by de Engelsche pers zeer ver schillend ontvangen. De benoeming van sir Garnet Wolseley tot civiel en militair opperbe velhebber over het gebied, waar de Zoeloe-oorlog wordt gevoerd, vindt algemeen en by val, waarvan echter het kleinste deel aan de regeering ten goede komt, die een paar maanden geleden nog weigerde toe te geven aan den eisch der opposi tie om lord Chelmsford te ontheffen van het opperbevel der troepen. Thans erkent zij feitelijk, dat de oppositie gelijk had, en is de lof die men haar toezwaait slechts die van ter elfder ure deu raad van verstandiger lieden te hebben opgevolgd. Zelfs de Standard zegt, dat de tevredenheid in het land grooter zou geweest zijn, zoo de regee ring den moed had gehad twee maanden geleden den stap te doen,'welks volstrekte noodzakelijk heid zij thans erkent. Dit oordeel over de regee ring echter daargelaten, is men over de zaak zelve blijde. Met de door Cavagnari gesloten vrede met Afghanistan is het heel wat anders. Dat bericht wordt door de bladen, die niet door dik en dun met de regeering medegaan, al bijzonder koel opgenomen. Men heeft toch van den aan vang af getwijfeld aan het voordeelige der „weten schappelijke grens", die lord Beaconsfield zich van dezen oorlog ten doel stelde. Zeker krijgt men door de bezetting van het Pishin-dal, het Koeram-dal en den Khayber-pas eene sterke stel ling naar buiten, doch men annexeert daardoor een aantal bergstammen tusschen de tegenwoor dige grens en de nieuw te verdedigen linie, die van alles, behalve van lust tot onderwerping aan het Engelsch gezag hebben blijk gegeven. Dit bezwaar is niet ongegrondal mag het wat voorbarig heeten, nu de voorwaarden van den vrede nog niet eens bekend zgn. Tot de koelheid, waarmede men dezen vrede begroet, draagt ook bij de onzekerheid of zijn totstandkomen niet meer te wyten is aan Russi- schen invloed, dan aan het ontzag der Afghanen voor de kracht der Engelsche wapenen. Men is in Engeland niet geheel en al af keerig van het geloof, dat Rusland aan den emir zgn steun in Midden-Azië heeft onttrokken tengevolge van eene overeenkomst, waarby Engeland beloofdo den czaar nog eenigen tijd de vrije hand in Oost- Rumelië te laten. Dan zou men slechts zoo lang van den vrede zeker kunnen zgn, als Rusland reden had Engeland te ontzien, en zou de En gelsche regeering geheel de dupe zijn geweest van Rusland, dat haar door het verwekken van den oorlog met Sjier Ali de handen zou gebonden hebben, zoolang het dit voor de Oostersche quaestie noodig achtte. In dezen gang van rede neering zou door den vrede met Yakoeb niets gewonnen zgn, wijl hij dan niet als onafhankelijk vorst uit vrgen wil een vrede zou gesloten hebben, waaraan hy van plan is zich te houden. Kaboel zou dan een dreigende klem voor Enge land blijven, ieder oogenblik aan te zetten door eene schroef in Rusland's bereik. Op alle wijzen tracht de uiterste linkerzijde der Fransche kamer de zaak Blanqui warm te houden. De heer Clémenceau heeft gisteren voorgesteld om bij besluit van de kamer den ouden samenzweerder voorloopig in vrijheid te stellen om hem in de gelegenheid te stellen zelf zijne verkiezing voor de kamer te komen verde digen. De kamer echter spotte niet met de wet, die dergelijke voorloopige invrijheidstelling alleen aan de uitvoerende macht overlaat, en verwierp de behandeling urgencevan het voorstel met groote meerderheid. Eveneens schijnt de aan vraag om De Cassagnac voor dagblad-artikelen te vervolgen, te zullen worden verworpen. Van de achttien leden der commissie, die daarover advies moet uitbrengen, zijn elf tegen de ver volging gestemd, niet zoozeer omdat zg het geschrijf van den Bonapartist niet afkeuren en niet beleedigend achten voor de regeering, maar omdat zij een protest willen richten tegen druk persvervolgingen in het algemeen. Reeds lang dringt men in Frankrijk aan op bevrijding Yan de pers, overtuigend als men is, dat dwang maatregelen nimmer de buitensporigheden kunnen tegengaan, en het advies, dat thans door de parlementaire commissie zal worden uitgebracht, is zonder een échec voor de regeering te zijn, toch eene rechtstreeksche vingerwijzing voor haar, welken arbeid de kamer van haar wacht. Eene andere vaste commissie der kamer gaat, buiten al die verbitterende politieke vragen om, stil met haren arbeid voort. Het is de begroo- tingscommissie, die reeds sedert het einde van Januari de begrooting voor 1880 in handen heeft, en dus, bij gunstige uitzondering van andere landen, al den tijd heeft om dit gewichtig werk rustig en kalm te verrichten. Zij verhoogde op grond van de resultaten der vier eerste maanden van dit jaar de raming der inkom sten reeds met 10 millioen, bekortte de voor gestelde uitgaven met 4£ millioen en hield dus met het reeds geraamde goed slot 24 millioen over voor vermindering van belastingen in het volgend jaar. Deze som zal ten goede komen aan de patenten der papierbelasting, de vet- en waskaarsen, de zegelbelasting en de rechten op het vervoer in publieke rgtuigen. Buitendien worden nog drie en een half millioen bewaard voor subsidies aan de gemeenten, die het lager onderwijs kosteloos willen maken. In 1880 zal de staat reeds 104 millioen jaar. lijks hebben afgenoman van de zware belastingen, die men na den oorlog heeft moeten heffen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2