BUITENLAND. Laatste berichten. Ingezonden Stukken Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kunstnieuws. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Verkuyl Quakkelaar besloten de belasting van f 5 per 100 kilogram tarwebloem op ƒ4.50 te brengen. Het verzoek van den kerkeraad der hervormde gemeente tot afschaffing der kermis is afgewezen. De behandeling van de voorstellen van burge meester en wethouders betrekkelijk de oprichting van eene tussehenschool, werd tot de volgende week aangehouden. -. In de gisteren te Middelburg gehouden verga dering der Zeeuwsche Anti-revolutionaire Kiesver- eeniging Luctor eb Emergo is volle instemming betuigd met de in de districten Middelburg en Goes gestelde candidaturen, namelijk te Middelburg die van het tegenwoordig kamerlid Jhr. J. L. de Jonge, en te Goes die van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. (Z.) De spaarbank van het Awte-departement te Sluis heeft in 1878 met 38 personen nieuwe reke ningen geopend en die van 12 afgesloten, zoodat het aantal deelnemers op het einde des jaars 220 bedroeg. De 127 inlagen beliepen 3644.33J, de terugbetalingen f 2796.59. De bezittingen der bank vertegenwoordigden eene waarde van 26942,60^, de verschuldigde inlagen en interes sen beliepen 23210 57§, zoodat het reservefonds f 3732.03 bedraagt. De interest bij de bank is 3£ pet. Omtrent de beide uit Frankrijk te Sluis aange komen lijders aan de pokken (M. Ct. van 22 Mei) meldt het Sluisch Wbl. dat zij beiden in 't gasthuis verpleegd worden. De barge, waar mede zij uit Brugge kwamen, is door een genees kundige ontsmet. Men vreest voor meer zulke bezoekers, daar nog andere personen naar Frank rijk vertrokken zijn om arbeid te zoeken, en nu voornemens schijnen terug te keeren. Tot leden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van H Algemeen, in plaats der héeren De Veer en De Lange, zijn door de depar tementen benoémd de heeren dr. H. F. R. lïu- brecht en W. Bouman. In de gisteren gehouden vergadering van credi teuren der Rotter d. Handelsvereeniging is door het bestuur voorgestelddat eene hypothecaire obli gatielening op de handelsterreinen en op het entrepot zou gesloten worden. Crediteuren zou den die obligatiën voorloopig gedurende twee jaren als waarborg nemen. Inmiddels zouden de werken worden voltooid en in exploitatie gebracht De toestemming van eakeie crediteuren, die niet vertegenwoordigd waren of wier vertegen woordigers geen volledige volmacht hadden, moet nog verkregen worden; doch bijna eenparig werd dit voorstel goedgekeurd. Men kan dus aannemen, dat de exploitatie der werken eeene 0.u6 uuuervinuen. {Gisteren in een ge deelte der oplaag reeds medegedeeld.) Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school te Sluis J. de Bruyne Brevet, van St. Anna ter Muiden. Verleden jaar werd door het gemeentebestuur van Yerseke. bestek en teekening eener nieuwe school met onderwijzerswoning aan gedeputeerde staten toegezonden, met verzoek om subsidie- doch het plan werd onvoldoende geoordeeld en' het verzoek om subsidie in de vergadering van provinciale staten niet ter tafel gebracht. Thans is een nieuw plan, met hetzelfde verzoek, bij gedeputeerde staten ingediend. De kosten van school en woonhuis zijn nu geraamd op ruim 16000, verleden jaar op ruim f 12000. De school is voor 160 kinderen berekend. (Q. ct.) Uit Hoogeveen wordt in de Wekker geschre ven: De raad eener naburige gemeente heeft de echtgenoote van den onderwijzer tijdelijk als hulponderwijzeres aangesteld. Het echtpaar ver dient nu 1000, ieder voor de helft. De Wekker bevat do volgende mededeeling „In de vergadering van 26 April 1879 van de afdeeling Utrecht van het Nederl. Onderw, Ge nootschap, waar verscheidene bijzondere onder wijzers tegenwoordig waren, meende de heer R. Husen, hoofdonderwijzer aan éene der Ned, Herv. diaconiescholen, het aan zich zeiven verplicht te zijn, openlijk, in deze vergadering op te moeten komen tegen het oordeel van de Standaard, waar deze de openbare school in verband brengt met kroeg en bordeel; het speet hem voor zijne partij, dat de Standaard zulks gedaan had. „De geheele vergadering waardeerde deze open lijke verklaring van den heer R. Husen, en naar het oordeel van den inzender waren ook de overige bijzondere onderwijzers, als de heeren J. Feringa, C. Hartwigsen, H. te Winkel, P. Hess, enz. het volkomen met den heer R. Husen eens." Deze mededeeling is geteekend: Utrecht, J. van Dijk. Op de gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd o. a. door het bestuur medegedeeld dat de bibliotheek een geschenk bekomen heeft van radja Fagore, directeur der Hindoesche muziekschool te Calcutta, bestaande in eene fraaie verzameling Hindoesche muziek De vergadering heeft den radja, als bewijs van erkentelijkheid, benoemd tot correspondeerend lid der maatschappij. In zake de Afrikaansche Handelsvereeniging zijn door mr. Feith, lid van den hoogen raad* als rechter-coinmissaris, tot deskundigen benoemd voor het nazien der boeken de heer M. H.Huygens (firma Keurenaer) te 'sHage en de heer C. W. Vermeulen, chef-boekhouder van de bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam. Ter crimineele terechtzitting van het ge rechtshof te 's Gravenhage werden gisteren de volgende zaken behandeld. C. F. R. was beschuldigd van poging tot dief stal in een bewoond huis door middel van bin- nenbraak en eenvoudigen diefstal, te Grouw. De adv.-gen. mr. Gregory requireerde een gevange nisstraf van 1 jaar. K. W. was op zekeren avond een huis te Vlis- singen binnengedrongen en had zich van den huissleutel meester gemaakt's nachts te 2 uren ontmoette een agent van politie hem weder bij dezelfde woning en nam hem toen in arrest. De advocaat-generaal wees er op, dat het den besch. natuurlijk niet te doen was geweest om den huissleutel, maar wel om hetgeen in het huis was, en requireerde daarom gevangenisstraf van 3 jaren. Het hof veroordeelde den lcn besch. tot celstraf van 6 maanden, den 2en tot gevangenisstraf van 2 jaar. Gisteren stonden voor de rechtbank te Am - sterdam terecht twee agenten der firma M. Griin- hut Co., die certificaten van leeningen en loten verkoopt, maar de koopers niet heeft kunnen voldoen, op grond dat genoemde agenten de door den kooper gedane stortingen niet hebben ver antwoord. Tegen eenige landbouwers in het kanton Ter-Neuzen is proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 jaren, als koewachters. Men deelt ons als eene bijzonderheid mede dat door den rijks-tonnenlegger te Veere op de Zwarte ton N° 2 van den Roompot een meeuwen ei is gevonden. De costumier van het circus Carré heeft zich Donderdag avond omstreeks een uur vóór het begin der eerste voorstelling te Zwolle in een der kleedkamers opgehangen. Men heeft het lijk onopgemerkt naar het gasthuis overgebracht, zoodat de voorstelling zonder stoornis kon plaats hebben. Moedekcnskerke, 23 Mei. Heden avond omstreeks negen uur is er brand ontstaan in de schuur van L. Koster te Kwadendamme, tenge volge waarvan deze geheel eene prooi der vlammen werd en het aangrenzende woonhuis ook bedui dend werd beschadigd. Door spoedige hulp van de brandweer te Kwadendamme en Hoedekens- kerke was men den brand spoedig meester, zoodat door de spuiten van Baarland en Nisse geen water behoefde gegeven te worden. Van het roerend goed, dat even als het woonhuis en de schuur bij de Zeeuwsche Brandwaarborg-Maat schappij te Zierikzee is geassureerd, zijn verbrand eenige kippen, een geit, een wagen, een gedeelte stroo en hooi en ecnig gereedschap. De schade bedraagt wellicht 1400. De oorzaak is geheel onbekend. In het vorige jaar is door den heer Simonse een proef genomen met de kunstmatige oesterteelt op de Engelsche kust nabij Glocester. De uitslag schijnt bevredigend genoeg te zijn geweest, om de proef als gelukt te beschouwen en de zaak uit te breiden. Met dat doel is Woensdag van Yerseke een schip van Glocester, met 44000 pannen aan boord, vertrokken, en zullen een vier-of zestal Yerseksche werklieden geëngageerd worden om in Engeland onderricht te geven in de behandeling der pannen en teeloesters, zooals die hier gebrui kelijk is. (G. ct,) In eene gisteren avond te Rotterdam ge houden vergadering van schuldeisehers der firma Hoynck en Pincoffs is eenparig besloten de firma, uithoofde der moeilijkheden, waarin zij zich bevindt tengevolge van den val der Afr. Hv., te liquideeren. De Kölnische Zeitung heeft zij weet zelve niet vanwaar een pakje nihilistische geschriften uit Rusland ontvangen. Er zijn afdrukken bij van geheime circulaires van hooge ambtenaren, die ten volle bewijzen, dat het nihilisme tot in de hoogste kringen aanhangers telt. Een curieus stuk moet ook zijn een bericht over den moord op generaal Krapotkin, door den moordenaar zelf geschreven. Het is karakteristiek, dat deze man, die sedert geruimen tijd zeker door 100,000 menschen in Rusland ijverig gezocht wordt, den tijd vindt om rustig een artikel over zijne daad te schrijven en te laten drukken. Men meent den man gevat te hebben, die den aanslag op generaal Drenteln pleegde. Hij zou eerst naar Warschau gevlucht zijn en vandaar zich naar Kiew begeven hebben om eene operatie te ondergaan aan zijn voet, welke hij bezeerd had, toen bij na den aanslag van het paard sprong. Professor Karawiew in Kiew heeft die operatie verricht. Den naam van den man weet men nog niet, terwijl ook nog niet wordt bericht, hoe men hem herkend heeft. Sir Rowland Hill, die in Engeland het brief port van een stuiver invoerde en vóór 15 jaren ontslag verkreeg met behoud van volle traktement en met een nationaal geschenk van 20.000, is thans 84 jaren en leeft rustig in een der noorde lijke voorsteden van Londen. De City van Lon den heeft hem tot haren eereburger benoemd, waarvan het bewijs hem naar gewoonte in een sierlijk gouden kistje zal worden aangeboden- De gebruikelijke plechtigheden zullen ditmaal wegens den hoogen leeftijd van den nieuwen eereburger achterwege blijven. Uit Teheran schrijft men aan de Golos: Sedert de Oostenrijksche en Russische officieren •hier gekomen zijn verandert Teheran met den dag Bijna alle gegoede Perzen rijden nu in Europee- sche rijtuigen sommigen hebben groote buizen naar Europeeschen trant laten bouwen de hoofd straten worden met stearinekaarsen verlicht, en wat de hoofdzaak is, de shah laat een goeden weg leggen van Teheran naar de Russische grenzen, langs welken op iedere 25 kilometers afstand een naar Oostenrijksch model ingericht posthuis geplaatst is. Het nieuwe Perzische leger wordt door de Oostenrijksche officieren vlijtig gedrild. Met de organisatie der Perzische kava- lerie is de Russische kozakken-overste Domonto- witseh belast, die daarin dooreen aantal mindere officieren en kozakken bijgestaan wordt. De poiuj^ orio güljxaollt li L> OI* C'ü II O O S te H - rijkschen graaf, die echter niet voor zijne taak berekend schijnt. Thans zijn er ook een paar buitenlanders aangekomon, die te Teheran eene gasfabriek willen oprichten. Er is met dat doel eene maatschappij opgericht, waarin reeds een paar ministers hebben deelgenomen. Per Telegraaf). Amsterdam. Heden morgen te 11 uren van hier naar Batavia vertrokken het stoomschip Madura. 23 Mei. 's av. 11 u. 47 gr. 24 's inorg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 5 u. 55 gr. 's av. li u. gr. De breuk tusscken priDS von Bismarck en de nationaal-liberalen is volkomen. De National Zeitunghet hoofdorgaan der party, gispt op scherpe wijze de politiek van den kanselier, die de bewoners van het platteland tegen de steden, de niet-bezitters tegen de kapitalisten in scherpe tegenstelling brengt. De parlementaire meerder heid, die gisteren de koornbelasting in tweede lezing met 226 tegen 109 stemmen aannam, be staat thans enkel uit de conservatieven van verschillenden graad, wellicht enkele nationaal- liberalen van de rechterzijde dier partij en het centrum. Hoe lang de vriendschap van de ultramontanen met Bismarck duren zal, schijnt voornamelijk te moeten afhangen van den prijs, die er voor besteed is, en welken men nog niet kent, daar de betaling uitgesteld schijnt tot een zekeren termijn na de levering. Wel spreekt men reeds van het aftreden van den minister Falk en zijne vervanging door een ander, die de uitvoe ring derMeiwetten zou laten rusten, wat door de vele facultatieve bepalingenwelke daarin voorkomen, niet moeilijk kan zijndoch tot heden bepaalt alles zich tot geruchten. Al wer den deze verwezenlijkt, dunkt ons toch, dat de verhouding tusschen de Duitsche clericalen en den kanselier niet licht een karakter van innig heid zal dragen. De Duitsche priesters zullen de vervolglngen, waaraan zij hebben blootgestaan, en die prins Bismarck den bijnaam „priester hamer" schonken, niet zoo spoedig vergeten en zich niet te nauw binden aan den man, die zich niet beschouwt als den mandataris eener politieke richting in zijn land, doch een eenhoofdig be stuur uitoefent, waarbij hij eene politieke partij als het werktuig beschouwt, dat hij zoolang gebruikt als hij het noodig heeft en daarna min achtend wegwerpt. De nationaalliberale party heeft dat ondervonden. Jaren lang ging zg met den kanselier mede, en als zij eene enkele keer hare beginselen wilde laten gelden, was eene redevoering van den almachtigen beschikker over Duitschlands lot, waarin hij wees op hetgeen hy voor de eenheid van het rgk had gedaan, op de gevaren, die nog steeds van buiten af dreigden en op eene mogelijkheid dat hij in hoogsteigen, onmisbaren persoon zgn ontslag zou nemen, voldoende om de groote nationale partij te doen bukken voor zijn wil. Thans heeft hij tot die hulpmiddelen tegenover haar zijne toe vlucht niet eens genomen: zij had uitgediend als zijn werktuig, ihre Schuldigkeit had zij gedaan zg kon gaan. Zg zal dan ook gaan en zich hare leerzame geschiedenis ten nutte maken. Zij kan nu met de Fortschritts-p&rtij eene goed aaneen gesloten oppositie vormen en zal dan na langen tijd het genoegen kunnen smaken onafhankelijk hare meening te kunnen verdedigen, indien zij zich althans los kan maken van het denkbeeld, dat de prins von Bismarck onmisbaar is voor Duitschlands onafhankelijkheid. De République frangaise zet haren veldtocht voort tegen de Engelsche politiek in de quaestie der Grieksche grenzen. Tegen de replieken der Engelsche pers handhaaft zg hare eerste bewe ringen, dat het Engeland op dit punt geen ernst is met de uitvoering van het Berlijnsche tractaat. Het blad beschouwt het als zijn plicht de Engel sche staatslieden op de hoogte te brengen van de ontevredenheid, welke in Frankrijk heerscht over Engelands dubbelzinnige houding. De zaak zelf zóu Frankrijk desnoods zonder Engelands steun in het reine weten te brengen. De Temps, de bezadigdheid en wijsheid in persoon, neemt aan het debat nog geen deel. Dit blad begaat in het deftig besef van bet gezag zijner woorden geen enkele buitensporigheid en schijnt van zijne redactie strenge vasthoudendheid te vorderen aan de eens aangenomen beginselen. Zgn hoofdredac teur, de heer Edmond Scherer, verliet dezer dagen zijne betrekking en gaf daarvan in een publiek gemaakten brief aan den directeur, den senator Hébrard, rekenschap met deze woorden„Mgn heengaan heeft tot oorzaak eene behoefte aan porsoonlgke vrgheid en waarom zou ik het niet zeggen aan eene vurige discussie, waar voor het karakter uan den Temps mg voorkomt zich niet te leenen. Mijn gevoelen is, dat wg in verschillende opzichten een zeer ernstigen strgd tegemoet gaan, en ik zou daarin over eene meer volkomen onafhankelijkheid willen te beschikken hebben, dan de bestaande richting van uw blad toelaat." Deze woorden kenschetsen het blad volkomen: het stelt zich bij de beoordeeling van hangende politieke quaesties tusschen de republi keinen onderling meestal op een standpunt boven de twistende partijen en geeft, voor zoover dat mogelgk is, zgne adviezen op den toon van een onbevooroordeelde, al is het niet te ontkennen, dat die adviezen steeds eene besliste strekking hebben ten voordeele der gematigde toepassing van den republikdnschen regeervorm. Het Engelsche lagerhuis begon Donderdag met de behandeling der Indische begrooting. De minister Stanhope hield eene niet zeer roos kleurige millioenensprec/»de groote uitgaven voor den oorlog met Afghanistan en voor de door hongersnood geteisterde streken gaven het uitzicht op een tekort van bijna anderhalf millioen pond sterling. Namens de regeering ver zekerde de heer Stanhope, dat dit moest inge wonnen worden door bezuiniging, waardoor hy eene motie van den heer Fawcett afweerde, die der vegeering die bezuiniging door de oppositie wilde doen opleggen. De heer Fawcett wijzigde dan ook zijne motie zoodanig, dat zij eene goed keuring van de plannen des ministers inhield, en trok ze ten slotte op raad van den beer Glad stone in. Mynheer de Redacteur! Hoezeer hulde doende aan de wijze, waarop door u het verhandelde in de zitting van den ge meenteraad van 21 Mei jl. gerelateerd is, meen ik toch, dat bet eene onjuistheid betreffende het door mij aangevoerde bevat. Het is mijne be doeling niet geweest, om gebruik te maken van de bevoegdheid om het advies van den ge neeskundigen inspecteur in te winnen, maar om een dien ambtenaar toekomend recht toe te pas sen en ik meen zulks ook duidelijk uitgedrukt te hebben. De tweede alinea toch van art. 14 van de wet van 1 Juni 1865 zegt„deze besturen (gedepu teerde staten der provincie en burgemeester en wethouders der gemeenten) treden met hem (den geneeskundigen Inspecteur) in overleg omtrent alles wat tot de volksgezondheid betrekking heeft." Op de toepassing van dit artikel werd o. a. door den minister van binnenlandsche zaken schutterijei. Op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de na te melden officieren bij de< rustende schutterijenin de provincie Zeeland, 2e bat., aan J. Beije Mz., als 2e luitenant; 5e bat., aan S. G. van Weideren baron Rengers, als le luitenant. Gisteren reeds onder Tel. Ier. vermeld). leger. Benoemd bij bet wapen der infanterie: bij den staf van het wapen, tot luitenant-kolonel, de majoor K. Ph. Kempers, van dien staf, direc teur der normaal-schietschooltot directeur der pupillenschool, de kapitein P. Thijssen, van het 2e reg. van het wapenbij het le reg. tot luit.-kol., de majoor C. W. Th. von Jeetze, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 2e reg., tot luit.-kol., de majoor N. E. Pereboom, van het korps; tot majoor, de kapitein W. C. F. van der Plas, van den staf van het wapeD, directeui der pupillenschool; bij het 6e reg., tot komman- dant van het korps, de luit.-kol. A. M. Sierevelt, van het 2e regiment. Gedeeltelijk gisteren reeds onder Tel. her. vermeld).

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2