N°. 120.122e Jaargang.1 1879. Donderdag Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Middelburg 21 Mei. Advertent^en! 20 Cent per regel. Geboorte, Trouw-, Doodberichten enz, van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en-Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a Cent. In de heden namiddag gehouden zitting van deD gemeenteraad werd door den voorzitter mededeeling gedaan van de ingekomen beslissing van gedep. staten omtrent de reclamatiën tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Afgewezen is het verzoek van C. Dockheer, terwijl de aan slagen van J. Simonse van de 18e naar de 17® en van J. J. Verbrugh van de 14e naar de 18" klasse zijn teruggebracht. Het kohier der hondenbelasting voor 1879 werd vastgesteld op een bedrag van 1181. De door J. A. Pieters, L. Meerman en A. Meerman ingediende verzoeken, tot het in huur, koop, ot erfpacht verkrijgen van gemeentegrond, werden ingewilligd. Het verzoek Tan W. Vogel, om geldelijke ondersteuning van gemeentewege voor den aan leg van een roeibootveer op het kanaal door Walcheren, werd afgewezen. Het voorstel der commissie van fabricage, (medegedeeld onder de rubriek gemeenteraad) dat door burg. en weth. werd overgenomen, is, na langdurige discussie en nadat een voorstel van den heer van Berlekom, om alvorens een besluit te nemen het advies van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in te winnen, was verworpen, aangenomen. Op een verzoek van dén heer A. A. Botzen, inspecteur van politie, om verhooging en betere regeling zijner jaarwedde, thans 750 bedragende behalve 100 voor toezicht op de straatverlich- ting en f 50 voov li<vè tmn rnnninapn van het kantongerecht, werd besloten om de jaarwedde te bepalen op 800, onder verplichting voor den titularis om voortaan kosteloos de be doelde vonnissen te beteekenen, terwijl hij zoolang- het tegenwoordige contract met de gasfabriek loopt, de toelage van 100 'sjaars als opzichter zal behouden. Tot klokkenist, waarvoor door burg. en weth. waren aanbevolen de heeren J. F. Klein, J. van 't Kruis en H. Varel, werd eerstgenoemde met „12 stemmen benoemd; de heer Yan 't Kruis verkreeg 1 stem, terwijl twee briefjes in blanco waren in geleverd. Als leden van het stembureau voor de ver kiezing op 10 Juni werden benoemd de heeren Van Hoek en Snouck Hurgronje en als plaats vervangende leden de heeren Tak, Jeras en Luteijn. In eene zeer schaars bezochte vergadering van dé afdeeling Middelburg van Volksonderwijs wer den heden het verslag uitgebracht en de rekening gedaan over 1878. Eene vacature in het bestuur werd vervuld door de herbenoeming van het aftredend lid, den heer J. J. H. Doorenbos. De vergadering besloot wegens de weinige belang rijkheid van de op den beschrijvingsbrief vermelde punten geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering der vereeniging te zenden. Uit het batig slot (ong. 65) werd besloten 50 aan te bieden aan de commissie van het departement van het Nut voor de bewaar scholen, als eene bijdrage tot het aanschaffen van leermiddelen voor die scholen. Sluis, 19 Mei. Verleden jaar vertrok van hier een werkmansgezin naar Frankrijk. Vóór eenige dagen is de man teruggekomen en verleden Zaterdag arriveerde ook de vrouw en hunne dochter, de laatste ongesteld, naar men zeide met de koorts. Heden vernemen wij dat de dochter aan de pokken lijdende en reeds in het gasthuis opgenomen is en dat ook de man aan die ziekte lijdende zoude wezen. Voorzeker geen aangename inwoners voor de gemeente! De AfriJcaansche Handelsvereeniging was dé voortzetting der handelszaken, vroeger door de firma Kerdijk en Pincoffs gedreven. Het is niet onmogelijk, dat die firma reeds met een deficit zat, toen zij besloot eene naamlooze vennootschap op te richten en voor rekening van deze den handel op de Afrikaansche kust voort te zetten. De firma Kerdijk en Pincoffs bleef intusschen naast de vereeniging bestaan, en men mag wel als zeker aannemen, dat de beide zaken niet altijd, vooral wat de kas betreft, van elkaar gescheiden zijn gehouden. Pincoffs was voorts president-directeur van de Rotter damsche Handelsvereenigingvan welke president-commissaris was de heer Müller, presi dent-directeur van de Rotterdamsehe Bank, terwijl Pincoffs op zijne beurt een der oprichters en commissaris was van die bank. Al verder was Pincoffs directeur van de Nederl.-Indische Gas maatschappijen niet vele jaren geleden was hem in die betrekking zijn zoon, een pas gepromo veerd advokaat, als mede-directeur toegevoegd op een tractement van 5000. Aan het hoofd der Commanditaire Bankveree- niging, eenige jaren geleden met medewerking van Pincoffs opgericht, staat als eerste verant woordelijke vennoot de heer E. Rensburg, die op zijne beurt weder als commissaris met de Bott. Handelsvereen. in betrekking staat. Tot de commissarissen van laatstgenoemde ver eeniging behoort verder o. a. de Amsterdamscbe bankier Raphael, zwager van Pincoffs, een ander der directeuren van de Rotterd. Bank, de heer mr. Van Weel, en mr. M. Mees, die ook commis saris is van de Afrikaansche. Pincoffs nu heeft al die inrichtingen met elkander in nauwe financieele betrekking w 'fitfili tfi brfimyon oui auuuoüuuo ue tjuiiu uuur uó anuerê té doen steunen. Bovendien waren met zijne hulp opgericht het handelshuis Hoynck en Pincoffs, waarvan een tweede zoon firmant, en het huis Symons en C°., waarvan een neef van hem, de heer Jijdels, een der firmanten was. Ook deze beide huizen heeft hij aan zijne belangen weten dienstbaar temaken, en het gevolg is geweest, dat beide thans mede in groote moeilijkheden verkeeren. Zijn zoon M. Pincoffs, lid der firma Hoynck en Pincoffs, heeft nog van de laatste dagen vóór het vertrek der familie gebruik gemaakt om de firma voor aanzienlijke bedragen te verbinden en alzoo zijn compagnon in het verderf te storten. Wat wel het meest afschuw inboezemt voor Pincoffs Sr., is, dat hij zijne zoons tot schurken heeft opgeleid. Ook het effectenkantoor Wed. Polak en Zoon, waarvan de vroegere chef, thans commanditair vennoot, de heer Polak Kerdijk te Wiesbaden, oom is van Pincoffs compagnon en medeplichtige H. Kerdijk, (terwijl naar wij meenen een* der te genwoordige chefs tot P. zelf in bloedverwantschap staat) heeft Pincoffs door beleeningen als anders zins weten mede te sleepen. Ook andere familiebetrekkingen heeft hij trouwens niet gespaard. Onder hen, die bij zijn val aanzienlijke sommen te kort komen, noemt men zijn zwager, den bankier Raphael te Am sterdam, en de familie Enthoven in Den Haag, die mede tot zijne bloedverwanten behoort. Zoo ook is de bankier Bauer te Londen, die in zijn val is medegesleept, een lid zijner familie. Hij heeft niemand gespaard, vrienden noch verwanten. Zelfs de lieden, die hij edelmoedig heette voort te helpen, waren, zooals nu blijkt eenvoudig bestemd om, bewust of onbewust, zijne handlangers en ten slotte zijne slachtoffers te worden. In den Belgischen Moniteur des intéréts maté- riéls komt een brief uit Rotterdam voor, waarin men het volgende leest: Prins Hendrik der Nederlanden liet zich in 1877 de benoeming tot eere-voorzitter der Afrikaan sche Handelsvereeniging Welgevallen. Een der redenen waarom de algemeene vergadering van 28 Juni van dat jaar den prins dit voorzitter, schap aanbood, was, zooals de directie aanvoerde, het feit, dat de prins zich gesteld had aan het hoofd van het internationale Afrikaansche comité, te Brussel gevestigd op initiatief en onder bescher ming van den koning der Belgen. Later zond deze vorst baron Greindl, toen algemeen secretaris van dat comité, naar Rotterdam, om zich daar bekend te maken met de middelen, welke de Afr. Handelsv. had aangewend, om hare facto rijen in Afrika te vestigen en met de door haar verkregen uitkomsten. Zelfs hadden koning Leopold II en Pincoffs dikwijls een onderhoud. Ik durf echter niet verzekeren, of die bijeenkom sten uitsluitend ten doel hadden den koning der Belgen in te lichten. Integendeel schijnt het, dat pogingen gedaan wérden, om uwen souverein te bewegen zich van de Afr. Handelsv. te bedienen ter verwezenlijking van zijn plan om Midden- Afrika te beschaven. Te dien einde zou de koning zes millioen ter beschikking van de vereeniging moeten stellen. Ik hoop, dat die plannen niet met goed gevolg bekroond mogen zijn, want thans is het niet moeielijk te weten, waartoe die millioenen zouden hebben moeten dienen, vooral als het waar is, dat, naar men zegt, sedert 1870 elke jaarlijksche balans een onwaren toestand aantoonde." Misschien kan het in deze dagen zijn nut hebben erop te wijzen dat de Nederlandsche bank disconteerde in 1878/79 124029 stuks wissels en promessen tot een bedrag van 401,517,363,58* op slechts 12 daarvan werd meer of minder ver lies geleden, doch dit was van zoo weinig betee- kenis, dat dit verlies niet alleen is gedekt door het inkomen van hetgeen vroeger als verlies was gebracht maar dat er zelfs nog ruim ƒ5000 avans op winst en verlies kon worden gebracht. Men behoeft dus nog niet alle vertrouwen aan signatures te ontzeggen. Aan het verslag wordt voorts nog, ter aan vulling van het reeds medegedeelde, het volgende ageuiscuap uuuuciuiu.g gedisconteerd 1303 stuks ad 3,898,434.831 saldo disconto's op 31 Maart 79 742,128.841 aan rente van disconto gemaakt 31,770.511 nieuw gesloten beleeningen 1,523,700. geprolongeerde 5,849,950. afgeloste 1,492,850. saldo 31 Maart 1879 1,703,650.— aan rente van beleeningen ge maakt. 68,069.111 gemiddeld opereerend kapitaal. 2,482,617. het totaal der verwisselingen bedroeg4,503,105.— Volgens de Antwerpsche Opinion zal de spoor weg van Antwerpen naar Gladbach cp 2 Juni a. geopend worden, maar alleen voor het goede, renvervoer. Voor reizigers zal zulks eerst kunnen geschieden, wanneer de werken ter vergrooting van het station te Roermond, naar men hoopt tegen het einde der genoemde maand, zullen vol tooid zijn.. De Opinion verzekert, dat niet de maatschappij, maar de Nederlandsche regeering hierop staat. Wij hebben gisteren reeds een bericht van de te Rotterdam gehoudene vergadering vanscbuld- eischers der Afr. Handelsv. opgenomen en de namen der benoemde drie commissarissen mede gedeeld. Aan het verslag dier vergadering, opgenomen in de Rotterdamsehe bladen, is nog het volgende ontleend. De heer Tels presideerde en deelde o. a. mede dat de directeuren Dinsdag op de vlucht zijn ge gaan na eene vergadering van commissarissen met den president en den secretaris der Nederlandsche bankwelke beide hun gevoelen uitspraken dat er weinig kans op redding bestond, doch iedere overijlde stap vermeden en een faillissement zoo mogelijk voorkomen moest worden. „Zóóveel is gebleken, zeide de heer Tels ver der, dat het maatschappelijk kapitaal niet meer bestaat; dat volgens een staat uit de boeken opgemaakt, dien wij hopen dat juist zal zijn, de lasten met inbegrip der obligatiën, bedragen ongeveer twaalf millioen. Een lijst van crediteuren kunnen wij u niet overleggen, omdat de verwik kelde wisseltransactie met garantiën en onderga- rantiën het onmogelijk maken de juiste bedragen der verschillende hoofden te kennen. „De baten vertegenwoordigen, al brengt men de gesurchargeerde taxatiën tot de vermoedelijk uiste cijfers terug, een zeer aanzienlijke waarde. Een viertal historisch-romantiscbe verhalen van den heer W. N. Wolterink zijn onder den titel: In vuur en stormwind, bij den uitgever J. P. Revers te Dordrecht in twee flinke boekdeelen verschenen. De titel is goed gekozen, want de tijd der handeling is het bloedigste gedeelte van ODzen tachtigjarigen oorlog. Men heeft den historischen roman een bastaard soort genoemd en van een letterkundig standpunt is dat oordeel niet onjuist. Toch kan de roman tische voorstelling van historische gebeurtenissen niet alleen boeiend, maar ook nuttig zijn. Dit laatste is nu weder geen aanbeveling in de oogen van hen, die, op grond der theorie van lart pour Vart, een kunstwerk veroordeelen indien er iefs nuttigs in aan te wijzen is. ^aar £at Men schrijft ons uit Rotterdam: -i berichten omtrent de zaak Pincoffs het buitenaf nog weinig bekend te zijn, wat het onderlinge verband was tusschen de verschillende handelsondernemingen, waarvan Pin coffs het hoofd was, en in welke betrekking de firma's en financieele instellingen, die mede in moeielijkheden verkeeren, tot die ondernemingen stonden. Eenige mededeelingen daaromtrent zullen dus waarschijnlijk niet onwelkom zijn. Het grootste deel dier waarden bevindt zich aan de kust, verdeeld over een 50-tal factorijen. „Een faillissement, waarmede eene geforceerde liquidatie zoude gepaard gaan, zou voor de re aliseering dier waarden de noodlottigste gevolgen hebben. „Dit maakt voor commissarissen, in het belang van crediteuren, de meest voorzichtige gedragslijn raadzaam en daarom stellen wij u voor, eene commissie van drie leden te benoemen die met commissarissen de beste wijze beraamt, om tot eene geleidelijke realisatie te geraken, en voorts al die maatregelen te nemen, welke het belang van crediteuren vorderen en zich die personen te assumeeren, die zij tot bereiking van dat doel dienstig achten. „Tot conservatie van het aanwezige hebben wij den heer B. P. van IJsselstein verzocht zich met het toezicht op het kantoor te willen belasten, en een juiste opmaking van den staat der zaken te willen controleeren. „Naar de kust is aan den hoofd-agent geseind, dat de directeuren zijn gevlucht, de vereeniging niet verkeert in staat van faillissement en de belangen der vereeniging aaD zijn beste zorgen blijven toevertrouwd, terwijl de medewerking van justitie en regeering ons niet ontbreekt." De heer Muller, die de benoeming slechts met tegenzin aannam, doch meende zich*niet te m o g e n onttrekken, stelde daarna de heeren Reepmaker en Schalkwijk als zijne mede-commissarissen voor. Hij zeide voorts nog het volgende. „Daar niemand anders er zich voor aanbiedt, wensch ik die loodzware taak voorloopig op mij te nemen. Maar het is mij niet gegeven, die 33 jaren op Afrika handel heb gedreven, maar boven de linie, en niet zoo als deze schavuiten onder de van Afrika is een land, waarin de handel nog in de kindsheid is in den toestand van ruil. Wanneer daar bekend is, dat de Afr. Handelsv. failliet is, dan zijn uw pretentiëu geen 10 pet. waard. Daarom moet vooral voorkomen worden, dat de Afr. Handelsv. in staat van faillissement worde verklaard. Want de waarde zit daar in handelsgoederen, die niet te verkoopen zijn, maar te verruilen en voor dien ruil is tijd noodig. Ik zeg het nu reeds, dat er niet maanden, maar jaren voor noodig zijn. Er is slechts éen middel to protect your interests, een langzame voortzet ting, een liquidatie, die slechts is een continuatie en vooral geen faillissement. Een tweede middel is, direct naar Afrika te zenden een man, dien men volkomen kan vertrouwen; een man die moet zeggen, dat de directeuren op de vlucht zijn en dat men met andere mannen te doen heeft, dat men dus moet oppassen. De vergadering moet zich verder geen gouden bergen voorstellen. Laat men dat niet doen, want we staan wegens den aard van de waarden voor een open blad. Behalve de andere waarden zijn er nog facto rijen, maar wat de eigenlijke waarde van facto rijen is daar kan men uit het volgende over oordeelen Ik herinner me, dat ik voor eenige jaren een huis hier heb laten opbouwen en naar Afrika heb laten verschepen, om daar op te zetten toen het er stond kostte het mij 30.000; moest ik het nu verkoopen, dan had het niets dan fictieve waardenaast mijn factorij staat reeds 5 jaren lang een Eng. factorij leeg, die nog meer kost en nu niets waard is. Ten slotte spoorde de spreker aan tot kalmte. Kalmte en ernst passen in de eerste plaats om de zaken te overzien.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1