BUITENLAND. Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. jt«t. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstan d. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. ringen in het commissariaat in Zuid-Holland en het burgemeesterschap vaD Amsterdam. (Hil.) Voor de verzending van brieven, enz. naar Engeland is mede gelegenheid langs den weg over Calais, met den spoortrein, welke te 2.50 's avonds uit Rotterdam (uit Amsterdam 12.55 's avonds, uit 's-Gravenhage 2.14 's avonds) naar Antwerpen vertrekt. Deze brieven komen te Londen aan te 6.10 van den volgenden morgen. De verzending naar Engeland over Vlissingen heeft voortdurend plaats met den spoortrein: uit Amsterdam 4.45, uit 's-Gravenhage 5.59 en uit Rotterdam 6.30 's avonds, aankomst te Londen 7.30 's morgens van den volgenden dag. De brievenmaal naar Engeland over Harwich vertrekt uit Rotterdam te 5 uur 's avondsaankomst te Londen 10.22 van den volgenden morgen. De verzending naar Engeland over Ostende' heeft plaats als volgt: van Amsterdam 830 's morgens en 4.45 's avonds, van 's-Gravenhage 10.35 's morgens en 5.59 's avonds, van Rotterdam 11.55 's morgens en 6.40 's avondsaankomst te Londen 3.45 's morgens en 5.45 's avonds van den volgenden dag. (St. Ct De St. Ct. bevat het kon. besluit, houdende aanwijzing van den spoorweg van de Belgische grenzen over Budel naar Roermond als heerbaan en vestiging van een kantoor van in-, uit- en doorvoer aan dien weg in de gemeente Budel. De heer C. J. Geertsema te Zuidbroek (prov. Groningen), lid van de eerste kamer, komt niet meer voor op de lijst van hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen voor de provincie Groningen. Dientengevolge wordt de verkiezing van een nieuw lid dier kamer noodzakelijk'. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, de telegrafist der le klasse bij den rijkstelegraaf P. Vorster. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwde heerenH. C. J. Hoogeveen, oud-resident van Batavia; mr. Ph. J. Roosegaarde Bisschop, vice-president van het hooggerechtshof van Ned. Indië; jhr. mr. O. E. van Nispen, resident van Batavia; A. Pruys van der Hoeven, laatstelijk resident van Palembang; P. F. Wegener, resident van Cheribon; en W. J. Leers, majoor der genie bij het Indische leger. pensioenen. Pensioen verleend aan J. C. Fehr of J. K. Fehr, brievengaarder te Kloetinge (Zeeland), ten bedrage van f 146 'sjaars. Voor het beroep bij de N. H. gemeente te Rotterdam is door dr. A. Kuyper bedankt. De reden, welke den minister van oorlog dezer dagen aanleiding heeft gegeven, om krachtige maat regelen te nemen tegen het door soldaten laten verrichten van sjouwerswerk enz. langs de straten is hierin gelegen: dat een aantal vaders zich bij den minister beklaagd hebben, over den aard der werkzaamheden die „voortdurend" aan hunne zonen in den militairen dienst worden opgedragen. (Hbl.) De plaatsing met 6 Juni a. van den luit. ter zee le kl. H. J. R. Sutherland, als le off. aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, wordt inge trokken. Die betrekking wordt met dien datum opge dragen aan den luit. ter zee lo kl. H. Quispel. Bij de Vlissingsche brug alhier is heden middag een knaapje in 't water geraakt, doch op zijn hulpgeroep door een paar toegeschoten mannen gered. Veere 18 Mei. Vrijdag jl. logeerde hier in het hotel Roland een heer, eene dame en drie kinderen. De man schreef zijn naam als Max Wittig, wonende te Dresden, komende van Leipzig, in het nachtregister. Als beroep vermeldde hij (we schrijven letterijk na) Tiphograph. Hij bezat een zeer donkeren oogopslag. De vrouw onderscheidt zich door roode vlekken in het gezicht en inge trokken neusvleugels. Zij zijn van hier vertrokken zonder te betalen. Een ieder wachte zich voor schade! Bij gelegenheid van het feest na de aan bieding van het huldeblijk uit Indie aan de K. M. Academie, werd door den geueraal-majoor Smits, kommandant van het Kon. Mil. Invaliden huis, aan ieder cadet een vouwbeen aangeboden, ge sneden door een invalide uit het hout van een boom op Bronbeek, aldaar geplant door Z. M. den koning, bij gelegenheid der inwijding van het gesticht. Aan de eene zijde staat K. M. A., aan de andere 18281878. Uit Deventer wordt geschreven, dat de schuldeischers der Deventer Bankvereeniqing in liquidatie, den 26ea Mei ten volle zullen worden uitbetaald, doch dat voor de aandeelhouders niets overblijft. De paus heeft tot ridder van de orde van den H. Gregorius benoemd den heer A. J. Arts, oud-officier der zouaven, redacteur der Tïlburgsche courant. Den 16ea dezer ontving de redactie van de Geographiseke Mittheilungen een telegram van Sibiriakof uit St. Petersburg van den volgenden inhoud„Nordenskiöld zond een brief aan den gouverneur generaal van Oost Siberië, gedateerd 25 September van het vorige jaar, die door Tschukschen naar Anadijrsk is overgebracht en den 28 April in Irkutsk aankwam. Het schip der expeditie, de Vega, is den 16en September bij Serdza-Kamen (noordooatpunt van het Tschuk- schen-schiereiland) ingevroren. Aan boord was alles wel. Levensmiddelen en brandstof waren nog voldoende voorhanden". Serdza-Kamen ligt op 67 gr. '3 NB. en 171 gr. '33 WL. van Green wich, slechts 100 zeemijlen van Beringstraat, en wordt bijna jaarlijks door walvischvaarders uit den Stillen Oceaan bereikt. (Per Telegraaf). Tweede kamer. De nominatie voor het lidmaatschap der algemeene rekenkamer, openge vallen door het overlijden van den heer De Wet- stein Pfister, zal in eene volgende zitting opge maakt worden. Door de heeren Schepel, Gratama, Borgesius, Idzerda, Zijlker en De Vos is voorgesteld nog in het wetsontwerp op te nemen, als aan te leg gen door diet rijk, een kanaal ter verbinding van het Winschoterdiep met het Eems-kanaal. Het debat werd voortgezet over het onderdeel van art. 1, voltooiing van de Noordervaart tot Venlo. Door den heer Brouwers werd voorgesteld aan dit kanaal de richting VenloHelmond te geven. Het voorstel der regeering werd echter door de andere Limburgsche afgevaardigden ver dedigd, terwijl de minister van waterstaat het aanprees zoowel uit een locaal als uit een alge meen oogpunt. De gevreesde concurrentie met Antwerpen is, volgens den minister, tengevolge van het verschil in afstand, niet te duchten. Bij de beraadslaging over het straks genoemde amendement-Schepel c. s. protesteerde de heer Van Kerkwijk hiertegen als eene speculatie op het plaatselijk belang, met het oog op de verkie zingen, waarvan het voorstel al den schijn heeft. De minister liet de beslissing aan de kamer over. Bij de hernieuwing der afdeelingen werden tot hare voorzitters gekozen de heeren Begram, Van de Putte, Van Delden, Van Houten en De Bruijn Kops. Ingekomen is een wetsontwerp tot onteigening voor de indijking en droogmaking der Legmeer- plassen. Mulst. De afdeeling Hulst der Centrale liberale kiesvereeniging heeft met algemeene (14) stemmen tot haar candidaat gekozen mr. W. A. van Hoek. Weenen. Bij een firman der Turksche, Porte wordt de doodstraf bedreigd tegen alle aanvallen op de Oostenrijksclie soldaten op het door deze bezette Turksche grondgebied. ®oes. Benoemd tot ontvanger-griffier van den polder Ooster- en Middelzwake M. Prumers, secretaris der gemeente 's Gravenpolder. Bij de op 17 Mei jl. door het dijkbestuur van den polder de Vierbannen in Duiveland bij inschrij ving en opbod, gehoudene aanbesteding van het vernieuwen, herstellen en onderhouden der aarde-, kram-, rijs- en steengloyingwerken aan de zee dijken van genoemden polder, gedurende de jaren 1879/80, 1880/81, 1881/82, is aannemer geworden Jacob van Strien, te Zierikzee, voor f 5250 per jaar. Zaamslag, 17 Mei. Heden had alhier, van wege de directie der waterkeering van de eala- miteuse polders Margaretha, Kleine Huisseos en Eendragt, de aanbesteding plaats in twee per- ceelen, van den gewonen jaarlijkschen onderhoud, met herstellingen en vernieuwingen, van de werken aan de zeedijken van bovengenoemde polders, hetgeen werd aangenomen voor f 8049, door den heer C. van den Hooft, te Ter Neuzen) en het verbouwen van de directiekeet met opzichterswoning in den Margaretha-polder enz., hetwelk werd aangenomen voor f 3764, door den heer J. Wisse, alhier. 17 Mei. 's av. 11 u. 48 gr. 18 's morg. 8 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 5 u. 58 gr. 's av. li u. 59 gr. 19 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 5 u. 62 gr. (Van 10—17 Mei 1879). (Van 11—18 Mei 1879.) Middelburg. Ondertrouwd: P. Vijgenboom, jm, 27 j. met M. Verwijs, jd. 30 j. J. P. Meijer, jm. 27 j. met C. J. Minderhout, jd. 22 j. P. M. Groe- newegen, jm. 23 j. met S. M. Vos, jd. 21 j. J. M. Vorrink, jm. 22 j. met L Olree, jd. 21 j. L. Bakker, jm. 23 j. S. J. Louwerse, jd. 25 j. J. M. de Nooijer, (gesch. man.) 60 j. met C. Meul- meeeter, jd. 45 j. BevallenP. M. Aarts, geb. de Cock, z. J. E. Broeke, geb. Diermanse, z. M. C. van de Poel, geb. van Leent, z. M. Verhage, geb. de Rijke, d. J. Janse, geb. Dekker, z. S. C. Pieterse van Wijck, geb. Goeman, z. A. P. Ceulen, geb. Smits, z. M. E. P. van den Broek, geb. Bergman, d. A. Waage, geb. den Hartoog, z. J. H. Poerstamper, geb. van Loo, z. Overleden: J. van de Gruiter, vrouw van A. de Hooge, 65 j. A. M. Thomasse, man van A. B. van Hessel, 66 j. J. B. Vis, z. 32 j. J. Krij ger, z. 3 m. J. M. van Rijswijk, d. 13 ra. E. Won- dergem, d. 7 m. W. F. G. du Mee, z. 3 m. B. Fanoy, man van A. C. du Pont, 45 j. J. de Vos, z. 3 m. S. C. Feijs, d. 79 j. Vlissingen. GehuwdP. C. Schenkel, jm. 25 j. met C. Raamsdonk, jd. 28 j. F. Willemse, jm. 24 j.-met A. M. J. Schwarz, jd. 19 j. M. van der Eijk, jm. 24 j. met A. C. Wielink, jd. 29 j. W. Lems, jm. 33 j. met L. Paap, jd. 25 j. BevallenA. Gorissen, geb. de Vos, d. M. Broek, geb. Muller, z. M. S. Haan, geb. van der Peijl, z. J. C. Burgmeijer, geb. Bekker, z. C. M. Baljé, geb. Boone, z. D. J. van der Meer, geb. Scharreman, d. L. de Boo van Uijen geb. Kop- pejan, z. A. Adriaansen, geb. Stofkoper, z. J. A. Zietse, geb. van IJzerlooij, z. T. van Langen, geb. Dorst, d. A. M. Bevelander, geb. Lcfeber, d. J. J. Velge, geb. Meier, d. P. A. Segeler, geb. van der Kuijl, d. H. Jonker, geb. Smit, z. C. Knebel, geb. Knebel, z. A. L. van Beem, geb. Burger, d. J. Kramer, geb. Madijol, z. OverledenJ. Dobbelaar, man van C. de Borst, 47 j. Goes. Gehuwd: C. Pieper, jm. 22 j. met C. Vertregt, jd. 22 jaren, A. Witman, jm. 29 j. met L. Reijnhout, jd. 21 j. G. Pasman, jm. 25 j. met C. Proost, jd. 20 j. Bevallen E. Freeze, geb. Fraanje, d. J. C. van Eikeren, geb. de Poorter, z. K. C. de Koning, geb. Dekker, d. Vonk, geb. Goedhart, d. M. P. Reijnierse, geb. de Leeuwen, z. Overleden J. F. Visser, d. (tweel.), 3 d. A. A. Delneij/z, 8 m. P. Zeevaart, wcde. van J. L. Kriekaard, 84 j. Zierikzee. Gehuwd: W. Heuseveldt, jm. 25 j. met J. Vliegenthart, jd. 28 j. W. Berrevoets, jm. 27 j. met L. Speelman, jd. 22 j. J. de Jonge, wed'. 25 j. met W. C. van Beek, jd. 22 j. C. J. Schellenbach, jm 30 j. met A. Enzlin, jd. 23 j. Bevallen W. Kooman, geb. Boot, d. G. M. A. van Manen, geb. Knuttel, z. G. de Leeuw, geb. Lokker, d. A. Elscot, geb. Logmans, d. S. J. Adriaause, geb. de Back, d. A. Houdkamp, geb. Ornée d. Overleden: I. Priem, wed', bijna 81 j. P. van Grafijland, wed'. 89 j. P. van Dongen, vrouw van L. A. Timmerman, 69 j. J. van Burgh, vrouw van M. van Duin, 39 j. Terwijl de rijksdag nog aan het beraadslagen is over de ijzerrechten, hebben de afgevaardigden van 72 groote steden in Duitschland Zaterdag te Berlijn eene bijeenkomst gehouden om te trachten door eene laatste poging de invoering tegen te houden van de voorgestelde inkomende rechten op koorn, levend en geslacht vee. Slechts de afgevaardigden van vier groote industrieele plaatsen beweerden, dat eene algemeene duurte den arbeider in de steden niet nadeelig is, als zij het uitvloeisel is van een toestand, waardoor tevens meer werk wordt veroorzaakt, en dat de werklieden weinig voordeel hebben van goed- koope tijden, als zij geen geld hebben om in hunne behoeften te voorzien, als zelfs het goed koopste hun nog te duur is. Het geringe aantal der protectionisten in deze vergadering is er voor een deel aan toe te schrijven, dat de richting der bijeenkomst vooraf bekend was en dus vele ge meenteraden van protectionistischen zin reeds ge noeg meenden te protesteeren door geen afge vaardigde te zenden. De meerderheid nam de door eene voorloopige commissie gestelde resolutie aan, welke wij in haar geheel wedergeven, omdat het niet onbelangrijk is te weten hoe zich de gemeenteraden van 68 groote gemeenten in Duitschland de gevolgen voorstellen van het belasten der eerste levensbehoeften. De resolutie luidt De voorgeslagen inkomende rechten op koorn, ree en vleesch verhoogen den prijs der noodzakelijkste levens behoeften, maken daardoor op partijdige wijze de levens voorwaarden minder gunstig voor de bewoners der steden, verhinderen de ontwikkeling der comsnmtie in de richting van voedzamer kost en dwingen de bevolking terug te keeren tot minder krachtig voedsel. Door slechter voedsel verminderen zij de arbeidskracht van den handwerksstand, storen zij de ontwikkeling onzer nijverheid en verlammen zij hare tot heden glansrijk ge bleken kracht in den wedijver met andere volken, die aan de arbeidskracht niet zulke belemmering in den weg leggen. Zij benadeelen de ontwikkeling van het handelsverkeer onzer steden, welke door hare geographische ligging be stemd zjjn de tusschenpersonen te zijn tusschen den Duitschen landbouw en de landen van Europa aan de eene zijde, en de wereldmarkt aan de andere zijde, en bemoeilijken daardoor niet alleen den voordeeligsten ver koop onzer landbouwproducten, doch maken ook in tijden van duurte de regelmatigheid onzekei; van den aanvoer van noodzakelijke levensmiddelen voor de groote massa des volks. Zij stremmen de ontwikkeling der comsnmtie in de richting van verbetering in gehalte van het brood en vermeerdering van vleesehgebruik en maken daardoor de inheemsche markt kleiner voor den landbouw, juist in die producten, op welker ruimer voortbrenging de toekomst van den landbouw berust. Terwijl zij aldus de steden zwaar benadeelen in hare materieeie ontwikkeling en in de vervulling barer taak om meerdere beschaving te verspreiden, scheppen zij eene kunstmatige tegenstelling van de belangen der steden tegenover die van het platteland, welke door de veran deringen in den laatsten menschenleeftijd overwonnen scheen en met het oog op het geluk des vaderlands nim mer moet herleven. Deze tegenstelling wordt inderdaad in het leven geroepen door de nieuwe voorstellen tot bescher ming van den landbouw. En niet alleen deze tegenstelling. Er is nog eene andere te putten uit betgeen de afgevaardigde van Annaberg, eene fabriekstad in Saksen, in de beraadslaging zeide. Hij beschouwde blijkbaar het stelsel van prins Bismarck als een en ondeelbaar, toen hij sprak: „Ik geloof, dat tengevolge der rechten op ge weven goederen de industrie van mijne woon plaats zich zou uitbreiden; niettegenstaande dat willen mijne stadgenooten niet voor alle arme meuschen in Duitschland het brood duurder maken". In de Grieksche-grensregeling-quaestie schijnt eenig licht te komen, niet door de besluiten Za terdag op eene meeting te Londen genomen, maar door eene mededeeling van deRépublique Prangaise, die verzekert het juiste punt te kun nen aangeven, waarop de zaak nu staat. Europa zou, dat wil zeggen de groote mogendheden zouden besloten hebben tusschenbeide te komen, en de onderhandelingen zouden in de eerste dagen der ^anstaande maand te Konstantinopel een aanvang nemen. De ambassadeurs aldaar zullen als éen lichaam optreden ter uitvoering van alle besluiten^ welke met eenparige stemmen door hen zullen genomen zijn. Het is nog niet zeker of aan deze samenwerking het karakter eener conferentie zal worden gegevenmen denkt het echter wel. Grondslag der beraadslaging zal zijn niet alleen de tekst van art. 24 van hetBerlijnsche verdrag; maar ook de daarover gevoerde beraadslaging) opgeteekend in het dertiende protocol van het congres. Tot zoover schijnt alles eene spoedige oplossing van de zaak te beloven, waaraan alleen het vereisebte van de eenparigheid der stemmen schijnt in den weg te staan. Er komt echter in de mededeeling van de République Frangaise nog een hinkend paard achteraan. Italië maakt nog bezwaar over den vorm, en Engeland over den inhoud der debatten. Er blijft dus niets over, waartegen geen bezwaar gemaakt wordt, en niets verhindert dus, dat de op de quaestie gevallen lichtstraal weder aanstonds in dikke duisternis verkeere. Vooral tusschen Frankrijk en Engeland schijnt eenig misverstand over die zaak niet onwaarschijnlijk. Frankrijk heeft in deze het ini tiatief genomen, en Engeland ziet niet gaarne in het Oosten ander initiatief dan het zijne. Beide landen ontmoetten elkander vroeger reeds met zeer wantrouwende houding in Syrië en Egyptef en er is alle reden om te gelooven, dat zij elkan der aangaande Griekenland niet vriendelijker aankijken. Brussel, 18 Mei 1879. Het reeds vroeger aangekondigde ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de personeele belasting en van de kieswet is gisteren bij de kamer ingediend, en uwe lezers zullen aanstonds het belang en de noodzakelijkheid ervan kunnen begrijpen uit een overzicht van de memorie van toelichting. Deze wijst op het feit, dat het aantal belastingschuldigen, wier aanslag in de personeele belasting is vermeerderd, zonder dat eenige wet tige reden hen daartoe dwong, over de jaren 1875 tot 1879 enkel in de arrondissementen Antwerpen, Nivelles, Brugge, Yperen, Gent, Soig- nies, Bastogne, Marche, Neufchateau en Virton 4.618 bedroeg. In het arrondissement Antwerpen is het cijfer 1.097, in Gent 1.062. Over het jaar 1879 bedraagt het aantal in de genoemde tien arrondissementen 752. In dezen toestand, en staande voor de gebiedende noodzakelijkheid om de onwettige uitbreiding van bet aantal kiezers tegen te gaan en dit terug te brengen op zijne wettige en regelmatige hoogte, is het der regee ring mogelijk voorgekomen de ergste fouten der bestaande wetgeving te verbeteren en een stap te doen, die leidt naar de onveranderlijkheid van de grondslagen, zonder in de verdeeling der per soneele belasting aanmerkelijke verandering te brengen. Naar dit doel streeft het ontwerp. Zooveel mogelijk worden de grondslagen der personeele belasting, die daarvoor vatbaar zijn, onveranderlijk gemaakt. Het regelt de vaststel ling der aanslagen zoodanig, dat weder evenredige gelijkheid wordt verkregen, en de vrijwillige be talers worden uitgesloten. Een der bestaande grondslagen, de haardsteden, wordt opgeheven, wijl hij zich meer dan eenige andere leende tot valsche opgaven of bedrog. Het ontwerp tracht echter dezelfde verdeeling der belasting tusschen verschillende klassen van belastingschuldigen te behouden en ook eene regelmatige samenstelling van het corps kiezers te bewaren.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2