BUITENLAND. Laatste berichten. Gemeente-verslag over 1878. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. len. Wetenschappelijk kende hij ze niet of wist hij ze niet te rangschikken, maar des te nauw keuriger was zijne kennis van haren aard, haar voorkomen en haar leven. Later vestigde hij zich als bakker te Thurso, in 't graafschap Caithness, zoo mogelijk een nog schraler landstreek. Hier bereikte hij den leeftijd van 56 jaren, toen hij in 1866 overleed, nauwelijks genoeg nalatende om de kosten zijner begrafenis te dekken. Zijne liefde tot het plantenrijk had zich eerst tot de schelpen en zeedieren langs het strand en tot de insecten, later tot de versteende natuurvoort brengselen in de aardkorst uitgebreid. Zijne we tenschappelijke kennis had hij door lectuur en studie ontwikkeld. Alles wat hij vond rangschikte hij en voegde er eene nauwkeurige beschrijving bij van de omstandigheden waaronder hij het gevonden en aan den uiterlijken vorm, welken hij er aan waargenomen had. Zoo verkreeg zijne verzameling eene hooge wetenschappelijke waarde en verdiende hij door zijn beroemden landgenoot, den geoloog Hugh Miller, die toevallig met hem bevriend raakte, als een van de beste kenners der streek van den „ouden rooden zandsteen" aan de wetenschappelij ke wereld bekend gemaakt te worden. Dick bleef tot aan zijn dood bakker. Des morgens vroeg bakte hij het broodden verkoop liet hij over aan zijn huisbaas, een eerlijk man, en de opbrengst was voldoende voor zijne uiterst matige behoeften. Terwijl geheel Thurso nog sliep, soms zelfs des nachts, toog hij op weg naar poel en moeras, naar kloot en klip. Des avonds kwam hij terug, bemodderd en moede, met een pak steenen of planten beladen. Aan 't beschrij ven en rangschikken was al zijn overige tijd gewijd en de nauwkeurigheid en volledigheid daarvan lieten niets te wenschen over, terwijl menig zeld zaam exemplaar zijne verzameling verrijkte. Omgang met menschen had hij weinig; zijne stad- genooten beschouwden hem als een soort van halfwijzen zonderlingdaarentegen was niets van het genot, dat in boeken te vinden ishem vreemd. Van de dichtkunst was hij een groot beminnaar en in het teekenen was hij zoo bedreven, dat hij niet alleen nauwkeurige schetsen wist te maken van alles wat hij vond en waarnam, maar de muren zijner bakkerij met smaakvolle houtskool-teeke- ningen wist op te sieren. Zoo leefde en stierf hij. Toen Miller hem in zijne werken bekend gemaakt had als den kenner en bezitter van geologische schatten, was hij met zichzelf verlegen. Toch miste hij niet het gevoel van eigenwaarde, dat de belooning is voor ieder die, op zedelijk of verstandelijk gebied, zich boven anderen weet te verheffen. Ook eenige ijdelheid was hem niet vreemd en hij kon zich vei kneuke len bij de gedachte dat hij, de dorps-bakKer, van onze aarde en hare bewoners een zuiverder begrip had en meer aan 't licht wist te brengen, dan menige deftige, gerokte en betitelde geleerde. Voor een der grootste natuur-leeraars van zijn tijd was hem misschien de aanleg geschonken. Doch het valt te betwijfelen of, wanneer het lot hem gevoerd had in de hoogere maatschappelijke kringen van de geleerde wereld, met hare tallooze banden, aanhechtsels en verplichtingen, hij zich zoo zelfstandig en tevreden gevoeld zou hebben als in zijn stand van broodbakker-natuurliefhebber te Thurso. Het verslag van burgemeester en wethouders omtrent den toestand der gemeente Middelburg over 1878 bevat niet veel, dat niet gedurende den lóóp des jaars reeds op andere wijze ter kennis onzer lezers gebracht werd. Het volgende maakt daarop nog eene uitzondering. Omtrent de archieven wordt het volgende medegedeeld Aan de overbrenging der verzameling van oude registers van eigendom, hypotheken, verbanden enz., zoo van Middelburg als van de overige gemeenten van Walcheren, naar het kantoor van den bewaarder van de hypotheken en het kadaster alhier, is nog geen gevolg gegeven. Van regeeringswege is vergunning verleend, om alle tot deze gemeente betrekking hebbende registers, ook de op bovengemeld kantoor berustende oude wijkregisters enz. in het gemeente-archief te doen verblijven, weshalve weldra tot eene splitsing zal worden overgegaan. Men zal alzoo niet veel plaatsruimte winnen. Daaraan bestaat evenwel eene zeer groote be hoefte, voor eene hoogst wenschelijke scheiding van het oude en het nieuwe archief. Mocht eenmaal de verzameling oudheden kunnen overgebracht worden naar de benedenlokalen van het raadhuis, waarin vroeger de rechtbank ge vestigd was, dan zoude het thans als oudheids kamer gebruikt wordende bovenvertrek met het bestaande, tot éen archieflokaal kunnen ingericht worden, behoorlijk in twee afdeelingen gesplitst, voor het oude en nieuwe archief ieder afzonderlijk. De gemeente-archivaris bevindt zich eiken Maandag en Donderdag voormiddag in het archief lokaal tot afgifte der aangevraagde stukken en het verstrekken van soms door particulieren ver langde inlichtingen. Daarvan wordt evenwel slechts weinig gebruik gemaakt. Hij is aangevangen met de bewerking van een alphabetisch register op mr. De Stoppelaar's Inventaris van het oud archief van 12171581, een voor de geschiedkundige nasporingen hoogst belangrijke, doch veel omvattende arbeid. Het belangrijkste dat onder het hoofdstuk Ge meente-eigendommen enz. medegedeeld wordt, is het besluit tot afbraak van het provoosthni3 op den Dam en de oprichting aldaar van een nieuw gebouw, dat door het rijk gehuurd zal worden om daarin de kantoren voor den ijk en den waar borg te vestigen tegen een huurprijs van f 1040 's jaars. Dit werk, dat in de eerste dagen van April opgeleverd had moeten worden, is met de kosten van inrichting en ameublement aangeno men door K. J. Kuiler, voor f 10.624. Het ijzeren hek beneden aan den Abdijtoren werd weggebroken, het plint bijgemetseld en gecement en aan het trottoir rond den toren eenige voor ziening gebracht. Door een en ander heeft het uiterlijk aanzien van het benedengedeelte van den toren zeer in netheid gewonnen. Hetzelfde is het geval geweest in de Lambrecht- straat, een gedeelte van de Korte Noordstraat en in de Lange Giststraat, door het aanleggen van trottoirs. Deze straten zijn hierdoor werke lijk verfraaid en verbeterd en op de toegezegde voortzetting van het werk in een volgend jaar kan uit dien hoofde niet genoeg worden aange drongen. De eigenaars der stoepen hebben hun grond tot dit einde geheel belangeloos afgestaan. Eene andere in 't oog vallende verfraaiing is ver kregen door de vervanging der houten beschoeiin gen van de Seisbrug door beton-muren met vóor- metseling van klinkers, gepaard aan de verlaging van de brug en de bestrating, en het brengen van het riool beneden den waterspiegel. In het raadhuis werden, behalve eenige gewone vernieuwingen, de beneden-vertrekken, vroeger voor de griffie der rechtbank in gebruik, voor hun veranderde bestemming ingericht, alsmede eene brandvrije kluis gemetseld onder de achter trap beneden, tot het bergen eener ijzeren brand kast voor de gelden en geldswaardige papieren, vroeger grootendeels in de wisselbank bewaard. Omtrent den toestand der opènbare wegen en straten, wat de reinheid betreft, is het verslag zeer rooskleurig gesteld. „Voor al hetgeen strek ken kan tot bevordering van den gezondheids toestand en ter voorkoming van ziekten, worden steeds de noodige voorzorgen genomen." „De urinoirs worden steeds zoo zindelijk mogelijk gehouden." Of hierop niet in sommige opzichten wat valt af te dingen, mag betwijfeld worden. Het urinoir, om er slechts een te noemen, onder de Gistpoort, verspreidt meestal een ondra- gelijken stank, die niet slechts in de overdekte ruimte der poort, maar nog vrij ver daarbuiten waar te nemen is. Omtrent den walgelijken toe stand der Heerengracht bevat het verslag de reeds bekende mededeeling dat besloten is tot het uitgraven van 7000 kub. meters grond, waar door de diepte van een naiven tot minstens a meter gebracht zal worden. Zekerheid dat hier door de bestaande stank weggenomen zal worden is niet te geven, doch het is intusschen een eerste stap tot verbetering, waarmede ook de plaatse lijke gezondheidscommissie in haar verslag haar ingenomenheid betuigt. Het is hier de plaats om de aandacht te ves tigen op eene andere bron van stank. Dit is in het laatste, dood-loopende gedeelte van de vest aan het Vlissingsche bolwerk, waar zich in het daar gevormde slop eene verzameling van stin kende en rottende stoffen ophoopt, welke daar, even als in de Heerengracht geschied is, gaande weg den bodem verhoogt, den omloop van het water belemmert en de lucht reeds vroeg in den zomer begint te verpesten. (Wordt vervolgd.) burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente IJsselstein A. M. E. des Tombe, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Woudrichem. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Terborg, J. Woltersom, thans in dezelfde betrekking te Weert. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein J. M. Bichelmeijer, plaatselijk adjudant 'der le klasse te Maastricht. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht tot off. van gezondh. le kl., de off. van gezondh. 2e kl. C. J. Schouten, varfdat personeel. Voor het afleggen van het examen aan de H. B. Scholen in Zeeland hebben zich dit jaar 16 candidaten doen inschrijven, zijnde 7 uit Zie- rikzee, en 4 uit Goes en 5 uit Middelburg. Het getal candidaten is in deze provincie, sedert de oprichting der H. B. scholen, nimmer zoo groot geweest. Op den overweg van den spoorweg alhier, nabij den Vlissingschen weg, is heden middag, omstreeks 12 uren, een paard met de kalkoenen van het hoefijzer tusschen de rails geraakt, dientengevolge gevallen en onmiddellijk dood gebleven. 's Heer ftrcadsherlie, 17 Mei. De van hier op Rotterdam varende beurtschipper J. Ossewaarde is Donderdag den 15en dezer te Papendrecht, waar hij in lading lag, over boord gevallen en verdronken. Dit ongeluk verwekt hier algemeene deelneming daar hij voor het handeldrijvend publiek zeer nauwgezet zijn werk verrichtte. Door wijlen den heer J. R. Kemper te Amsterdam is bij testament bepaald, dat een som van ruim f 200000 moet worden vastgezet op het Grootboek der Nationale Schuld, waarvan de rente zal strekken ten voordeele van verschillende door hem aangewezen personen. Nadat al die personen zullen overleden zijn, wordt het dan door opgeloopen rente vergroote kapitaal het eigendom der Evang. Luthersche gemeente te Amsterdam, met speciale opdracht om voor dat geld woningen te bouwen voor den kleinen bur ger en werkman, terwijl de netto opbrengst van de penningen door verhuring dier woningen ver kregen, alsdan ter beschikking zal komen van het armbestuur der voornoemde gemeente, om ver bruikt te worden in den geest van den mildda- digen testateur. De twee valsche munters, die Woensdag door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld zijn, waren oud gedienden in hun misdrijf en hadden elkander gedurende vele jaren in het tuchthuis te Leeuwarden gekend. Hun wederontmoeting te Utrecht leidde, gelijk doorgaans bij de leerlingen aan de hoogeschool der misdaad, tot voor de maatschappij nadeelige gevolgen. Volgens een hunner had zijn makker in het tuchthnis van een anderen boef het geldmaken geleerd, terwijl hij bovendien in het bezit was bevonden van afschrif ten uit het zoogenaamd Practisch Volksboekdat te Leeuwarden een deel der lectuur uitmaakt van de heeren tuchthuisboeven. Daarin komen, onder meer, recepten voor om „goud op te lossen," om „zilver te smelten," om „lood of tin duurzaam te verzilveren enz." Te Winterswijk is gisteren aanbesteed het maken der grond- en kunstwerken voor het ge deelte spoorweg van Dorsten tot het Emscherdal. De begrooting bedroeg f 306.000. Van de 15 inschrijvers (alle Duitsehers) was de minste A. Tischedick te Osterfeld voor f 213.000, de hoogste G. Kahlman te Wulfen voor 319.240. De toe wijzing zal den 24™ dezer door de commissarissen te Zutfen plaats hebben. De Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam keert over 1878 een dividend uit van 9$ pet. op de preferente en van 3£ pet. op de aandeelen van f 600. De totale winst bedraagt f 122,688, welke voor 't meerendeel gemaakt is op werken, die in 1877 reeds begonnen waren. Het aantal werklieden werd in 1878, tengevolge van minder bestellingen ou aangenomen werk, teruggebracht van 1800 op 1500. Onder de voornaamste voltooide werken behoorden het ijzeren drijvend marinedok voor O.-I., ijzeren sluisdeuren; de machine van 2700 paardenkrachten voor Zr. Ms. stoomschip Atjeh, het schroefstoomschip Suriname enz. Eergisteren is te Parijs de eerste zitting gehouden van een internationaal congres tot be spreking van verschillende plannen voor een kanaal door de landengte van Panama. De heer Ferdinand de Lesseps werd tot president benoemd. De prins van Wales heeft zijne pachters in het hertogdom Cornwall, met het oog op den treurigen staat van den landbouw, een afslag van 20 percent op hunne pachtsom toegestaan, voor drie jaren, ingegaan den laatsten St. Michielsdag (29 Sept. 1878). Wij vinden eenige merkwaardige mededee- lingen omtrent het ontstaan van het Russische nihilisme. De eerste vereenigingen zouden in 1859 gevormd zjjn onder studenten en voortge sproten zijn uit de lectuur van Biichners Kracht en stof, een werk, dat evenwel niet iederen lezer tot nihilistisch streven zal opwekken. Het boek, dat in 1855 was uitgekomen, was door de censuur verboden, wat alleen reden genoeg was om er aanstonds een aantal exemplaren van in Rusland in omloop te brengen. Een klein getal gelithogra- pheerde vertalingen gingen van hand tot hand en werden gretig gelezen door de Russische jeugd, evenals Max Stirner's Eigendom en individudat ook onder den ban der censuur was gevallen. Uit deze twee boeken, waarvan het eene materi alisme en het tweede socialisme predikt, ontwik kelden de jonge Russen hunne nihilistische leer, die zij ook beweerden in andere populaire werken te vinden, o. a. in Buckle's Geschiedenis der beschaving. De nihilistische vereenigingen vonden hun oorsprong bij de studenten aan de land bouwschool van Petrowski bij Moskou. Hier had de eerste politieke moord plaats, die van Net- schajeff door een zijner collega's. De regeering werd reeds aanstonds ongerust en behandelde de studenten met groote gestrengheid, menig onschul dig jongeling werd jaren gevangen gehouden, zonder dat zijne zaak behandeld werd voor een rechtscollege,, en het was ook in dien tijd, dat Wera Sassoulitsch, toen dertien jaren oud, met haar broeder drie jaren in de gevangenis door bracht. Deze vervolgingen bezorgden de nihilisten menigen aanhanger, vooral onder letterkundigen. Een der beste Russische schrijvers, Tschernit- schefsky, werd door zijne artikelen naar Siberië gebannen, door welk vonnis zeker duizend nihi listen werden gewonnen. De vrijspraak door de jury van Wera Sassoulitsch bracht de revolutio naire partij in het geloof, dat de Russische maat schappij haar als eene redding beschouwde uit de boeien van despotisme en machtsmisbruik door allerlei ambtenaren. Toen begonnen de politieke moorden, als systematische gedragslijn met het oog op een bepaald doel. Zekere Fufajew, een koopman te St. Peters burg, ontving in de vorige maand een brief, waarbij hem gelast werd eene som van 40,000 roebels vóór of op den 2en Mei op eene bepaalde plaat3 ter beschikking van het revolutionaire comité te stellen. Bij niet-vervulling van de opdracht zou hij met den dood worden gestraft. De man aarzelde, wat zeer begrijpelijk is, en nog den tweeden Mei kon hij geen besluit nemen. Hij had het geld reeds in den zak om aan den brief gevolg te geven, ging zijn huis uit, doch bedacht zich nog en ging naar het politiebureau. Op weg daarheen kreeg hij een slag met een ijzeren stang op het hoofd, zoodat hij buiten kennis nederstortte. De dader nam hem de geld som af en verdween spoorloos. (Per Telegraaf). Rotterdam. Alle geruchten omtrent d e arrestatie van Pincoffs zijn ongegrond. De justi tie doet ijverig onderzoek, doch onder het publiek is niets naders omtrent de financieele ramp be kend geworden. De kassiers-firma Wed. Polak heeft hare betalingen gestaakt. JLonden. Lord Beaconsfield heeft in het Hoogerhuis verklaard dat de ontruiming van Rumelië waarschijnlijk vóór 3 Aug. a. voltooid zou zijn en daarbij Ruslands inschikkelijkheid geroemd. Lord Salisbury zeide dat het Berlijn- sche tractaat het bestaan van Turkije voor ge- ruimen tijd verzekeren kan indien het land levens kracht bezit. Ter UTeujzen, 15 Mei. Bij de aanbesteding van het jaarlijksche onderhoud, met herstellingen, vernieuwingen enz. van de gewone werken, zoo mede van het maken van werken tot dij ks ver be tering aan de waterkeering van den calamiteusen Nieuwen Neuzenpolder, heden alhier gehouden, is het minst ingeschreven voor f 15,480, door den heer C. van der Hooft alhier. De begrooting was f 18,549. 16 Mei. 's av. 11 u. 44 gr. 17 's morg. 8 u. 52 gr.'s midd. 1 u. 60 gr. 's av. 5 u. 55 gr. De berg, de uiterste linkerzijde van de Fransche kamer, die in barensnood scheen van eene groote politieke interpellatie om een regeeringsprogram van het ministerie uit te lokken, zal slechts eene muis ter wereld brengen. De heer Loekroy laat in den Rappelwaarvan hij een trouw medewerker is in geestige hoofdartikelen, drukken, dat zijne Maandag tot de regeering te richten vraag enkel zal loopen over de uitvoering der amnestiewet. Hij zal vragen of de regeering het haar toege kende recht ia den korten tijd, die nog tot 5 Juni moet verloopen, slechts op dezelfde wijze zal gebruiken als tot heden, dan of zij van plan is daaraan nog meerdere uitbreiding te geven. Met andere woorden hij zal voor een aantal ver oordeelden de gratie vragen, welke, vóór 5 Juni verleend, de gevolgen eener amnestie heeft. Vooral zal deze interpellatie geschieden met het oog op Blanqui, wiens verkiezing, volgens een bericht van gisteren, ook door de linkerzijde voor on wettig zal verklaard worden. Terwijl voor de goedkeuring zijner geloofsbrieven hoegenaamd niets valt te zeggen, kan het den heer Loekroy niet moeilijk vallen te pleiten voor de begenadi ging van den ouden samenzweerder, die veeleer een politiek dweper dan een misdadiger moet ge noemd worden, en die op zijn boogen leeftijd het Frankrijk van deze dagen wel zoo heel veel kwaad niet meer kan doen. De man wordt door de democraten buitengewoon verheerlijkt, men maakt hem eerepresident van allerlei vereenigingen en vergaderingen, zooals onder anderen Zondag van de vergadering, waarin de heer Clémenceau zijn programma ontwikkelde. Eene interpellatie, Loekroy over het programma der regeering scheen een natuurlijk gevolg van die redevoering. Alle bladen bielden het dan ook voor zeker, dat die plaats zou hebben en spraken er dag aan dag over, terwijl het blad van het kamerlid, de Rappeldoor zijn stilzwijgen de verwachtingen niet logenstrafte. Eerst heden komt daarin, zooals wij zagen, verandering. Wat kan de reden daarvan zijn Heeft men ter elfder ure den radicalen afgevaardigde van Marseille nog kunnen overtuigen, dat het niet aangaat om telkens en telkens weer verbitterende discussiën uit te lokken, en heeft men hem weten over te halen om zich te beperken tot het onderwerp, welks behandeling hem onmisbaar voorkwam De gissing mist geene waarschijnlijkheid, en zoo

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2