Laatste berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Men schrijft ons uit Botterdam: De smartelijke indruk, hier teweeg gebracht bij het bekend worden van de financieele ramp die Botterdam heeft getroffen, is niet te beschrijven. Wat men ook verwacht had, zeker niet dat de Afrikaansche Handelsvereeniging in een toestand verkeerde als nu gebleken is. Die vereeniging keerde hooge dividenden uit en maakte volgens de verslagen groote winsten. Zij scheen een sieraad van Botterdam, en zelfs in het buitenland gold zij als een merkwaardig voorbeeld van den Hollandschen ondernemingsgeest. Nog twee jaren geleden besloot zij tot eene belangrijke uitbrei- ding van haar kapitaal en werd eene obligatieleening van 4 millioen gesloten. Mannen, die in hooge mate aanzien genoten, stonden als directeuren en commissarissen aan het hoofd. En deze onderneming, op wier soliditeit men huizen zou bouwen, staakt hare betalingen en hare directeuren nemen de wijk naar het buiten land om uit de handen der justitie te blijven Tot de geruchten, vrij algemeen verspreid, behoort, dat éen hunner, H. Kerdijk, zich van kant zou gemaakt hebben. Wat bij dit alles vooral smartelijk aandoet, is, dat een dezer directeuren het lid der eerste kamer Pincoffs is, een man wiens ondernemingsgeest algeme.en werd bewonderd en die hier zeer veel, ook van blijvend nut, heeft tot stand gebracht, de ziel van alle belangrijke ondernemingen. Al het grootsche, aan de overzijde van de Maas gesticht, is de verwezenlijking van zijne gedachte. Aan deze plannen van een stouten geest wist hij belangrijke kapitalen uit het buitenland dienst baar te maken, en zoo die zaken hem waren meegeloopen, zou kjj Botterdam tot een hoogen trap van bloei hebben gebracht. En zulk een man, wiens invloed hier alles vermocht, moest zoo diep vallen Hoe het daartoe gekomen is? Pincoffs, dit is nu duidelijk, heeft te veel ondernomen en, bij tegen spoed, te veel vertrouwd op een gunstigen keer van zaken. Hij stond aan het hoofd van de RotlerdamscheHandelsver eenigingvan de Afrikaan- sche Handelsvereeniging van de Ned.-Indische Gasmaatschappij, en was bij tal van andere han dels- en financieele inrichtingen betrokken, die hij alle aan elkander dienstbaar wist te maken, en het is juist deze samenhang, welke aan den ondergang Van eene dezer ondernemingen zulk een groote uitbreiding geeft. Er is, zooals nu van achter blijkt, bedrog ge pleegd. De groote winsten, die de Afrikaansche Hv. maakte, waren fictiefer werden dividenden uitgekeerd, ofschoon er verlies was. Acht jaren lang, zegt men, zijn valschheden in de boeken gepleegd, zijn valsehe balansen aan de aandeel houders overgelegd. Tal van personen, en daar onder zeer geachte firma's zijn, dank zij allerlei machinaties, meegesleept. Een volledig overzicht van de uitgebreidheid der ramp heeft men nog niet, maar nu reeds worden verscheiden firma's genoemd, die geruïneerd zouden zijn. Het zwaarst zijn getroffen de Commanditaire bankvereeniging van Bensburg en van Witsen en de Rotterdam- sche bank. Het schijnt, dat de Rott. Handelsvereeniging ofschoon ook zij een zeer groot verlies lijdt, zich zal kunnen staande houden. De justitie stelt alles in het werk om de voortvluchtigen op te sporen. daarmede overeenkomstig. Het resultaat is dat nog 500,000 aan waarde aanwezig is. Voeg daarbij de hypotheek op gronden, die toen een millioen gekost hebben, dan is de gemeente volkomen gedekt. Tot nadere waardeering van de hypo theek, voegt hij er nog bijdat de gronden, een uitge strektheid hebben van ruim 97,000 centiaren. Uit de grondboringen is gebleken, dat op het Noorder eiland niet geheid behoeft te worden. Tegen den matigen prijs van f 20 per centiare gerekend, vertegenwoordigen die gronden dus reeds een waarde van bijna 2 millioen. Gesteld dus, dat de Rotterdamsche Handelsvereeniging in hare ver plichtingen te kort schoot hetgeen nog vol strekt niet het geval is dan nog is de gemeente ruim gedekt voor de haar nog toekomende f 1,550,000. Blijkens de memorie van antwoord van den minister van oorlog op het voorloopig verslag over de begrooting, is de minister van gevoelen dat de in de vestingwet opgenomen werken aan de Wester-Schelde in ons geconcentreerd stelsel van verdediging minder te huis behooren. Ver mits die werken echter eerst in de allerlaatste plaats in uitvoering zouden moeten komen, is wijziging der vestingwerken thans minder noodig. Het maakt bij den minister een punt van over weging uit om, in het belang der vrije ontwik keling van handel en nijverheid der vesting Ter Neuzen, de servituten, uit hare bevestiging voort vloeiende, belangrijk te verminderen, door aan den koning voor te dragen baar van de le klasse van vestingwerken in de 3e klasse te doen over gaan. Nu de spoorweggidsen verschenen zijn, blijkt dat wij ons met een doode musch verheugd hebben toen wij meenden dat met den trein van 7.25 des avonds nog gelegenheid bestaan zou om uit Vlissingen iu Holland te komen. Die trein vindt, te Boosendaal te 9.41 aankomende, geen aan sluiting meer naar Zevenbergen, van waar de laatste trein te 10.17 naar Botterdam doorgaat, Op deze wijze is de trein van 7.25, behalve voor de gemeenschap der Zeeuwsche stations onderling, van weinig nut. Gedurende de week van 8 tot en met 14 Mei zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 473 on vertrokken van daar naar Engeland 452 pas sagiers. Naar wij vernemen, is er ernstig sprake van de verloving van Z. K. H. den prins van Oranje, een tijding, die zonder twijfel door geheel Neder land met belangstelling zal worden vernomen. Kieachheid' verbiedt ons vooralsnog bijzonderheden mee te deelen. Vaderland De St. Ct. bevat de wet, houdende goedkeuring der overeenkomst, tusschén Nederland en Brazilië op 26 Juli 1878 te Bio de Janeiro gesloten, tot wederzijdsche bescherming van fabrieks- en han delsmerken. In de St. Ct. is opgenomen het kon. besluit, tot regeling van de voorwaarden en wijze van keuring van den gekaakten haring, afkomstig van de Nederig ndsche zeevisscherijen. De heeren mr. H. H. Tels en mr. J. Knotten belt, advocaten te Botterdam, roepen, tengevolge van den toestand waarin de Afr. Handelsv. zich bevindt, alle schuldeischers dier vereeniging op tot eene vergadering op den 20rn dezer, des namiddags te 2 uren, in de zaal der Maatschap>pij tot nut van 't algemeen, te Botterdam. De heer Van der Hoeven vroeg gisteren in den Botterdamsehen gemeenteraad, naar aanleiding dei- staking van betaling van de Afrikaansche Han delsvereeniging, hoe het staat met de gelden, door de Rotterdamsche Handelsvereeniging aan de ge meente verschuldigd. De wethouder van financiën, de heer Van Gennep, deelde daarop mede dat de Rotterdamsche Handelsvereeniging wel betrokken is bij de catastrophe der Afrikaansche Handels vereeniging, doch dat het crediet van eerstgenoemde vooralsnog niet blijkt geschokt te zijn. Afgezien daarvan kan hij, wat de gemeente betreft, de meest geruststellende mededeelingen doen. Oor spronkelijk was aan de gemeente door de Han- dels-vereeniging ruim f 2,600,000 verschuldigd, waarvoor tot waarborg was gegeveneen millioen aan effecten en een hypotheek op al de gronden in eigendom aan de Handelsvereeniging afgestaan. Die gronden zijn haar indertijd voor een millioen verkocht, maar hadden toen reeds grootere waar de. Nu, na de verbeteringen en den aanleg van het handelsterrein, zijn ze echter nog veel meer waard. Bij de overeenkomst van het vorige jaar is vervolgens bepaald, dat op de vervaldagen éen millioen zou worden afbetaald. Dat millioen is betaald, zoodat op het oogenblik de schuld aan de gemeente bedraagt circa ƒ1,550,000. Daarvoor dient nu nog ala waarborg 1° het waarborgkapitaal iu effecten van een millioen en de hypotheek op de gronden. Do effecten van het waarborgkapitaal zijn echter gedeeltelijk bij de catastrophe betrokken. B. en W. hebben daarom eene vermoedelijke hertaxatie gehouden, waarbij o. a. de aandeelen Afrikaansche Handelsvereeniging zoo pessimistisch mogelijk op nihil berekend zijn, de overige waarden De vereeniging Eigen Hulp te Breda (ver- bruiksvereeniging) heeft, bij de afsluiting van baar jaarboek, behalve de 4 pet. rente op de aandeelen, 6 pet. dividend aan de leden uitgekeerd en bo vendien een niet onaanzienlijke som in de reser vekas gestort. Bij het verslag omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 187778 zijn als bijlagen gevoegd de krachtens de wet op het hooger onderwijs overgelegde reglementen of sta tuten betreffende de bijzondere scholen van hooger onderwijs der verschillende kerkgenootschappen. Bij de overlegging betreffende de seminaria van het Boomsch-Katholiek kerkgenootschap is de opmerking gevoegd, vooreerst dat de seminaria volgens het kerkelijk recht en het concilie van Trente geheel en uitsluitend behooren tot de kerkelijke rechtsmacht, vrij zijn van de inmenging van den staat en dat de regeling van studiën en tucht geheel en al voorbehouden blijft aan het gezag der bisschoppen; ten andere, dat het aan paus Pius IX heeft behaagd, machtiging te ver- leenen om onder mededeeling van het bovenstaande en met het daaruit volgende voorbehoud, de be doelde statuten aan de regeering over te leggen. De minister vau binnenl. zaken heeft op het verzoek van den gemeenteraad van Meppel, om aldaar een rijks H. B. S. met 3-jarigen cursus te vestigen, afwijzend beschikt, op grond dat er gebrek is aan leeraren bij het middelbaar onderwijs. Woensdag zijn de zittingen der synodale com missie van de Ned. Herv. kerk begonnen. De commissie is samengesteld uit de heeren G. Mo lenkamp, president; dr. A. T. Beitsma, vice-pre sident; S. F. van Hasselt, seeretaris; dr. F. J. J. A. Junius, mr. J. J. Teding van Berkhout, dr, J. K. Koch, mr. H. O. Feith, H. Q. Janssen en J. van der Tegt. De heer P. Diermanse, predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente te Ter Neuzen, is beroepen bij die gemeente te Barendrecht. De luit. ter zee 2e P. T. M. van Leeuwen wordt met den 21™ dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip to Willemsoord. Voorts worden geplaatst met den 6™ Juni daaraanaanvolgende aan boord van Zr. Ms. ram schip Stier, de luit. ter zee le kl. H. J. B. Sutherland, de luits. ter zee 2e kl. N. W. van Ammers, W. H. Dittlof Tj assens en P. C. W. Vandevelde, de off. van gezondh. le kl. G. Karssen en de off. van adm. le kl. G. D. van Werdt, eerstgenoemde als le officier aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil, de luit. ter zee 2e kl. H. F. Verheggsn. A. G. J. baron van Plettenberg, F. Böhtlingk en J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, de off. van gezondh. le kl.C. C. Vigelius en de off. vau adm. le kl. L. C. Duhne, eerstgenoemde als le officier aan boord van Zr Ms. monitor Adder, de luits, ter zee 2e kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, J. Luytjes, J. van Brakel Schimmel en jhr. G. S. Boreel, de off. van adm. 2e kl. P. K. S. Metman, eerstgenoemde als le officier; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, de luit. ter zee 2e kl. M. J. P. Westveer. De officier van administratie der 3e kl. H. J. van der Meer, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, en ver vangen door den tot officier van administratie 3e klasse bevorderden scheepsklerk S. Hummelinck. De scheepsklerk O. van Merkesteyn wordt met 1 Juni geplaatst op Zr, Ms. opleidingsehip Admiraal van Wassenaer. De luit. ter zee le klasse L. A. Dittlof Tjassens wordt belast met het onderwijs in de stoomwerktuigkunde aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. De musschen, hoe nuttig ook voor landbouw en tuin, zijn toch voor de warmoeziers dikwerf een waar kruis, als zij de gezaaide groenten en erwten tot voedsel nemen. De toomkweeker E. M. van der Sluijs, op Bustenburg, heeft daar tegen met goed gevolg een eenvoudig middel aangewend. Hij hangt aan een in carbolzuur gedrenkte wollen draad, lapjes katoen in hetzelfde voeht gedoopt, en spant dit over de beddendoch zoo dat de plant er niet mede in aanraking komt. Voor het gerechtshof te 's Grarenhage werd gisteren o. a. de zaak behandeld van L. J. van F.uit Veere, door de rechtbank te Middelburg wegens laster tot 6 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Het vonnis werd vernietigd en bekl. verwezen in een geldboete van f 25. Naar wij vernemen, zullen de openbare uitvoe- ringen van het muziekkorps der dienstdoende schutterij, op höt Molenwater alhier, bij goed weder, aanstaanden Donderdag hervat worden. Twee „handelaars" liepen gisteren alhier de huizen af met stukken laken of andere stóf, die zij tot veel te hoogen prijs aan den man zochten te brengen. Om daarin beter, te slagen beginnen zij tot uiterst lagen prijs bestellingen aan te nemen op haard- en tafelkleedjes, katoen enz., waarvan zij monsters bij zich hebben. Deze aanbieding is echter niets dan een lokaas, daar de levering van de bestelde goederen niet plaats heeft en alleen den weg moet banen voor den verkoop van het laken, dat dadelijk betaald en geleverd wordt. Zoover ons bekend is schijnen enkele ingezete nen in de fuik geloopen te zijn. Tegen verschillende landbouwers te Ooster hout zijn door de rijks- en gemeentepolitie pro cessen-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 jaren als koewachters. Ook door den brigadier der maréehaussée te Bergen op Zoom, is tegen den landbouwer A. Gr. te Schaliehoef, gem. Woensdrecht, proces-verbaal gemaakt wegens het in dienst hebben van een koewachter beneden de 12 jaren. Te Leiden en te Botterdam is het vleesch afgeslagen. Te Bergen op Zoom heeft éen slager een belangrijke vermindering aangekondigd, tegen contante betaling. Te Haarlem is eergisteren plotseling overleden de lieer D. Bijl de Vroe, gepensioneerd vice- almiraal en adjudant van Z. M. den koning in buitengewonen dienst. De overledene was gede coreerd met verschillende orden en had den ouder dom van 81 jaren bereikt. De openbare bad- en zweminrichting in het Y bij de Westerdoksluis te Amsterdam is van den 26™ dezer af van 's morgens 6 uren tot zonsondergang kosteloos opengesteld. Op aan genaam badweder is tot dusverre echter nog niet veel uitzicht. In Frankrijk zullen voortaan postduiven eene geregelde gemeenschap onderhouden tussehen de vuurschepen en den wal. Acht kapitalisten te Boston zijn opgelicht voor eene aanmerkelijke som door het koopen van wat zij dachten eene goudmijn te zijn. De San Cariaco-mijn in Brazilië werd voor hen door een bol, een professor in de geologie, onderzocht, en het rapport van den hooggeleerde beloofde fabelachtige winsten. Men stichtte eene maatschap en de professor werd er nogmaals heengezonden om een tweede onderzoek in te stellen en, als dat goed afliep, om de mijn te koopen. De mijn werd dan ook gekocht en aanstonds werd er eene bezending dure machinerieën heengezonden. Men vond echter geen goud. De vorige eigenaars hadden den geoloog beet gehad. Zij gebruikten een ouden neger met een onnoozel uitzicht om voor professor monsters van den grond te was- schen. Deze neger had zijn mond vol stofgoud, dat hij geleidelijk in de wasehpan liet vallen, waardoor het resultaat der wassching op een overvloedig goud houdenden grond scheen te wijzen. Per Telegraaf). Rotterdam. Kerdijk heeft te Antwerpen te vergeefs getracht zich van 't leven te berooven en is met half afgesneden hals gevonden. Het verblijf van Pincoffs is onbekend. Amsterdam. Ter beurze alhier wordt ver zekerd dat Pincoffs te Harwich gevat is en Kerdijk zich ter beschikking vaB de justitie ge steld heeft. Volgens een ander gerucht zou laatstgenoemde zich te Antwerpen doodgeschoten hebben. Tweede kamer. De heeren Godefroi, De Casembroot, Van Tienhoven, Butgers en De Jong antwoordden op hetgeen tegen hen was aangevoerd. De Amsterdamsche afgevaardigden kwamen sterk op tegen het denkbeeld om de hoofdstad langs een omweg over Botterdam te doen bereiken.. Dit kan geen ernst zijn, meende de heer Godefroi, doch de heer De Jong antwoordde dat de grootere afstand wordt opgewogen door de mindere be lemmeringen. De heer Butgers roemde de oprecht heid van het amendement van den heer Sandberg (schrapping van het kanaal naar Amsterdam); doch zullen nu diegenen daar ook voor stemmen, die niet het kanaal door de Geldersche Vallei, maar wel een ander plan willen Een heftigen uitval deed de heer Butgers tegen de beschuldiging van den heer Van Houten in diens rede van gisteren dat hij (Butgers) door een parti- pris bezield zou zijn. „Zij die eene politieke rol willen spelen, eene politieke positie willen ver overen, die zichzelven eene groote roeping, eene groote toekomst toeschrijven, zij die, beurtelings ministerieel en opposant, ten slotte zich afscheiden alleen om als politieke rariteiten veel bekijks te hebben, zij zijn het, beweerde de heer B., die naar kansberekening, naar taktiek, naar parti-pris ie werk gaan." De minister van waterstaat verdedigde nader het wetsontwerp. Aan het amendement hechtte hij de beteekenis van een negatief besluit, dat de regeering ten zeerste ontraadt, omdat de aanne ming in hooge mate 's lands belang zou benadeelen. De heer Van de Putte verklaarde het zeer onzeker te achten of de resultaten van het nieuwe kanaal den Bijnhandel zullen verheffen, maar de gelegenheid tot ontwikkeling voor Amsterdam mag men niet afsnijden. Daarom zal hij tegen het amendement stemmen, maar bij artikel 3 zal hij een amendement voorstellen om de finan cieele bezorgdheid weg te nemen. Bij verwerping daarvan stemt hij tegen het ontwerp. Het debat over de onderdeelen werd hiermede gesloten. Op aandrang van verschillende zijden stelde de heer Van de Putte voor, de beslissing over art. 3 (beschikbaarstelling van 5 millioen 'sjaars) te doen voorafgaan aan die over art. 1. Daartegen werd krachtig verzet geboden door de Am sterdamsche afgevaardigden, waarna het voorstel verworpen werd met 38 tegen 37 stemmen. Door den heer Van Naamen werd voorgesteld het kanaal van Nederweert naar Venlo te doen vervallen. Maandag a. voortzetting. Kaapstad. Alhier hebben nog geen militaire bewegingen plaats gehad. Lord Chelmsford is te Kambula. De boeren zijn vreedzaam uiteengegaan. Konden. Uit Panama is bericht ontvangen dat de revolutie geëindigd is. Heden werd alhier ten raadhuize door burg. en weth., onder nadere goedkeuring, in het openbaar aanbesteed: Het gedeeltelijk afbreken van de thans bestaande schoollokalen van het gymnasium, het vernieuwen van het achtergebouw, het maken van eenige veranderingen aan de woning, met het vernieuwen van dakbedekking en eenige verdere werkzaam' heden. Ingekomen waren drie biljetten, van de heeren M. J. Kuiler, alhier, voor f 8923M. K. Jeras en Zonen, alhier, voor f 8895 en H. P. van de Bee, alhier, voor f 8790. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur aanbesteed: het maken van werken

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2