Nö. 118. Woensdag 14 Mei. 1879; Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voöï het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. JAARMARKT. MARKTWEZEN. Middelburg 13 Mei. FEUILLETON. De burgemeester én wethouders van Middelburg maken bekend: dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geene buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 28™ Juli en eindigen den 9,n Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting van standplaatsen zal geschieden Maandag den 21en Juli te voren, des voormiddags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich vóór dien tijd bij den marktmeester zullen moeten aanmelden. Aan straatmuzikanten zal eerst Maandag den 4 Augustus vergunning gegeven worden tot uit oefening van hun bedrijf. Middelburg, den 9eo Mei 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E E. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Wekelijksche markt. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat wegens den Hemelvaartsdaginvallende Donderdag den 22™ Mei a., de gewone marktdag zal worden gehouden Woensdag den 21™ Mei te voren. Middelburg den 12™ Mei 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E E. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. does, 13 Mei. Op de algemeene vergadering der afgevaardigden van alle aldeelingen der Liberale centrale kiesvereeniging, welke heden alhier werd gehouden, zijn op de voorloopige candidateulijst gebracht de heeren dr. A. W. van Campen met 44. mr. W. A. van Hoek met 43, J. H. O. Heijse met 2 en mr. Mom Visch met 1 stem. De heeren Sassen, op wien 4 stemmen waren uitgebracht en Walther zijn, op eigen verzoek, van de lijst afgenomen. Oost-Sonburg, 13 Mei. Door den heer Wil liam Henry Tingle te Manchester, ten deze domi cilie kiezende ten kantore van de heeren A. Meijers en C0., Handelsbank te Vlissingen, is concessie aangevraagd tot het aanleggen van een tramweg tusschen de gemeenten Middelburg en Vlissingen, over het dorp Oost-Souburg en den Grooten Abeele. Adressant geeft te kennen de noodige middelen te bezitten tot uitvoering van zijn plan, en ver bindt zich den tramweg in werking te brengen binnen een jaar na dagteekening der verleende concessie. 39. DOOE DORA BUSSEL EERSTE DREE. HOOFDSTUK XXI. Een oude kennis. HOOFDSTUK XXII. Wederzien. i,lk had heelemaal vergeten dat het morgen nieuwjaarsdag is," sprak Elisabeth, opnieuw met een zncht. „Ja, het is helaas zoo en ik zal waarschijnlijk de geheele volgende week nit de stad zijn. Vind ik u nog hier bij mijn terugkomst „Ik weet het wezenlijk niet." „Nu, wilt gij mij dan schrijven? Laat mij ten minste weten wanneer gij in moeielijkheden mocht komen Zie hier mijn adres." Dit zeggende Vlissingen, 13 Mei. Z. K. H. de prins van Wales heeft aan den heer H. L. Stasse, ge zagvoerder van het stoomschip Prinses Elisabeth., een gouden doekspeld vereerd als bewijs van tevredenheid over de diensten, door hem bewezen bij gelegenheid van den overtocht, door den prins voor eenige maanden met genoemd stoomschip gedaan, dat daartoe van de stoomvaartmaatschappij Zeeland was afgehuurd. De speld heeft den vorm van een paardenhoef, waarvan drie diamanten de nagels voorstellen, en in het midden de kroon met drie vederen van 's prinsen wapen. Selzaete, 12 Mei. Het voornemen bestaat om het thans verbeterde kanaal van hier tot Gent op den 2en Juni a., zijnde tweeden Pinksterdag, op officieele wijze te openen en tevens alsdan eenige feestelijkheden alhier te doen plaats heb ben. De tegenwoordigheid van den gouverneur van Oost-Tlaanderen, deleden van den senaat en den provincialen raad, de burgemeesters der om liggende en aan het kanaal gelegen gemeenten, zoomede van de verschillende autoriteiten, daar toe uitgenoodigd, zal aan deze plechtigheid geen geringen luister bijzetten, terwijl door verschil lende gezelschappen muzikale uitvoeringen zullen worden gegeven. Door den burgemeester van Oudelande, dey heer P. van Wingen, is gisteren een telegram van gelukwensching aan Z. M. den koning ge zonden bij gelegenheid zijner 30jarige regeering, en daarop het gebruikelijke antwoord ontvangen. Voldoende aan een daartoe tot ons gericht verzoek, herinneren wij belanghebbenden, dat volgens kon. besl. van 8 April 1879 (Stbl. n° 54), tot wijziging van het reglement betreffende den vorm enz. der maten en gewichten, vastgesteld bij kon. besl. van 16 October 1869 (Stbl. n° 159), is geoorloofd het gebruik van ij z e r e n gewichten van den zoogenaamden b o m v o r m met handvat en justeer-opening. Op die gewichten kan de benaming door een enkele K worden aangeduid met het cijfer, vermeldende het aantal kilogrammen. Een bericht in ons nommer van Maandag, waarin gemeld werd dat door eene weduwe meer dan f 6 betaald zou moeten worden voor een be wijs van erfrecht, ter invordering eener schuld vordering op het rijk ten bedrage van f 6, heeft aanleiding gegeven tot de volgende inlichting van zeer bevoegde zijde, welke wij aan de belanghebbende ter kennisneming aanbevelen. Wanneer de bedoelde weduwe zich bij den tot de afgifte van het gevorderde stuk be voegden kantonrechter vervoegt, krijgt zij het benoodigde certificaat g e h e e 1 g r a t i s. En dit schreef hij eenige woorden met potlood op een kaartje dat hij op tafel legde. „Daar ben ik te vinden en indien die heeren van Scotland Yard het u lastig mochten maken of indien gij in eenig opzicht onaangenaamheden hebt, behoeft gij mij slechts éen regel te schrijven en ik keer onmiddelijk naar de stad terug." „Gij zijt wel goed maar „Zeg, wat ik u bidden mag, niet maar als ik terug ben hoop ik u weer te zien en zult gij mij niet heelemaal vergeten terwijl ik weg ben?' „Mijnheer Wilmot spreek zoo niet." „Zeer goed, gij ziet ik gehoorzaam u in alles ik begeer slechts te leven om u te gehoor zamen." Na nog eenige dergelijke gezegden verliet hij haar, en zoodra hij weg was besloot Elisabeth deze woning te verlaten eer hij terug kwam. „Ik wil nog liever op een zolderkamertje wonen, dan hier langer te blijven," dacht zij. „Ik wil dien man niet meer ontvangen. Hij denkt dat hij mij in zijn macht heeft, maar als hij terug komt ben ik weg." Daarop volgde de zeer treurige overpeinzing dat het haar aan de middelen daartoe ontbrak. Haar geld was bijna op en dat vermoedde mijn heer Wilmot, daarom hield hij zich overtuigd dat zij hem niet kon ontsnappen. Hij was een onbeschaamde slechte, zelfzuchtige man en het schoone gelaat van Elisabeth had een diepen indruk op hem is niet alleen het geval na de wet van 9 April 1877 waarbij de emolumenten voor de kanton 'recirtïfs zijn afgeschaft, maar ook vóór dien tijd kostte bedoeld bewijs evenmin iets, daar voor zoodanig stuk, als de te ontvangen som de f 25 niet te boven ging, toch nimmer vacatie mocht worden berekend, en het evenals op dit oogenblik, vrij was gesteld van zegel- en registratierechten (art. 27 A n° 36 dér zegelwet.) Bewijzen van erfrecht mogen echter ook door notarissen worden afgegeven en wel in originali. Hoeveel door deze ambtenaren mag in rekening gebracht worden, en of die kosten f 6 bedragen, hiervan zullen wij de berekening niet maken. Hun ministerie heeft men echter voor het ver langde doel geenszins noodig. Strijd voor recht behoeft belanghebbende in deze alzoo niet te aanvaarden, de schatkist niets te winnen én het rijk niets in waardigheid te verliezen. Bij Prov. blad N° 45 is door gedeputeerde staten van Zeeland het tijdstip van inzending der gemeenterekeningen over 1878 bepaald op uiter lijk. 31 Augustus 1879. Bij Prov. blad N° 46 is aan de gemeentebestu ren in Zeeland kennis gegeven dat de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofd- kiesdistrict Middelburg, ter vervanging van mr. W. Ph. Vis, zal plaats hebben 4 Juni 1879 en de herstemming, zoo die noodig is, den 18 d. a. v. Ter voorkoming van verwarring met de verkie zing voor de 2e kamer, wordt voor die der staten het gebruik van roode stembriefjes aanbevolen. Volgens de N. Bott. Ct. wordt thans de ope ning der spoorweglijn ArnhemNijmegen op den 15™ Juni a. te Nijmegen algeméén voor zeker gehouden. De St.-Ct bevat de wet tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen. De betrekking van geneesheer in de cellulaire gevangenis te Eotterdam is vacant. Daaraan is verbonden eene belooning van ƒ600 'sjaars, en het genot van vrije woning. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich bij het departement van justitie aan te melden. (St.-Ct.) Bij beschikking van den minister van koloniën is J. V. Crans gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De Mei-aflevering van De Economist ('s Graven- gemaakt. Haar koelheid prikkelde zijn ijdelheid slechts des te meer en hij had de medewerking van mevrouw O'Shee gemakkelijk kunnen koopen. Zij had last om hem op de hoogte te houden van alles wat Elisabeth deed en de laaghartige lersche vrouw volvoerde dien last zeer gaarne, al wist zij niet zooveel van de eigenlijke geschiedenis harer logé af als hijmaar zij was hebzuchtig, inhalig en arm. Dus meende mijnheer Wilmot dat hij Elisabeth in een net verstrikt had, dat zij niet zou kunnen verbreken, maar hij wist niets en vermoedde niets van de alles overweldigende liefde, die haar onverschillig maakte voor zijn bewondering en haar beveiligde tegen een soort van liefde als de zijne. Hij verliet dus de stad en Elisabeth haalde veel ruimer adem. Zij besloot de geringste betrek king welke zij krijgen kon aan te nemen, teneinde zich geheel aan zijn oog te onttrekken en gaf haar naam op bij twee informatie kantoren, er bij voegende dat zij alles zou aannemen wat men haar kon bezorgen. Zoo brak voor onze schoone Elisabeth, onder allerlei leed en zorgen, een nieuwjaar aan. Ach! die feestdagen, die zoo, regelmatig terugkeeren en die onder alle omstandigheden toch altijd min of meer herdacht worden, 't zij men het wenscht of niet! Zelfs mevrouw O'Shee trachtte iets feestelijks fe doen tot viering van het nieuwe jaar. Zij hage, bij H. L. Smits) bevat: De Italianen in Indië, door J. Boissevain; Een en ander over de hoogere burgerscholen, door dr. Steyn Parvé; de Chequebank, door P. H. de Clercqeen opstel, waarin de vraag, of aandeelen van patentplichtige vennootschappen in de effecten-belasting begrepen moeten worden, ontkennend beantwoord wordt; eene vertaling der rede door den heer Richter in den Duitschen rijksdag over de tarief-quaestie gehoudenOverzicht der geld- en fondsenmarkt, economische nalezingen enz. De 5e aflevering van De Aarde en haar Volken (Haarlem, bij H. D. Tjeenk Willink) bevat be schrijvingen van de Frausche expeditie naar Tong-King in 1873, en van den tocht van het Fransche gezantschap naar Hué in 1875, beide door fraaie platen opgeluisterd. Men schrijft ons uit Den Haag Nu genoeg over de feesten, zullen de lezer3 ook van dit blad wel zeggen, nadat zij veertien achtereenvolgende dagen de verslagen ervan onder de oogen kregen en velen ze geheel of ten deele medemaakten en er de lusten en lasten van ondervonden. Een enkel woord echter nog, niet over de feesten zelve, maar over iets dat ermede in betrekking stond. Naar aanleiding van de eerewacht in duplo, welke in Den Haag tot begeleiding van het koninklijk rijtuig gevormd was, zijn in de „Engel- sche kroniek" van het Handelsblad eenige wijze lessen tot adellijken en niet-adellijken gericht. °We zouden daar nog een paar regels bij kunnen voegen uit het vroeger zoo gaarne geziene blijspel De Neven. Ze luiden O zoek geen grootheid meer in lang verbleekten schijn Thans moet een edelman ook mensch en burger zijn De Haagsche jongelieden echter, die deel uit maakten van de „adellijke eerewacht," zij waren trouwens niet allen van adel, deden dit niet om te toonen dat er nog een adel hier te lande bestaat, maar enkel omdat zij een homogeen geheel vormden. Zij zochten de burgers niet, evenmin als de burgers ben. En voor het overige zijn zij gelijk. Beide kommandanten ontvingen het ridderkruisbeide korpsen boden hun vaandel de koningin aan, dat met „welwillendheid" of met een ander iets uit het receptenboek der hof feesten werd aangenomen; beide bevelhebbers boden den troepen en de troepen hun bevelhebbers een diner aan en het ging dus even als met de congressen„het al eindigde met een maal." Terwijl de getimmerten voor eerepoorten en verlichtingen werden weggebroken, zag men op andere plaatsen weder getimmerten verrijzen en wel die benoodigd zijn voor het verbouwen van het postkantoor, een gedeelte der gebouwen van versierde den schoorsteenmantel bij Elisabeth met een paar takjes gemaakte buist, die blijk baar reeds lange jaren dienst gedaan hadden, zij wijdde uit over de gelukkige nieuwjaarsdagen welke zij beleefd had in haar ouderlijk huis en hoe ze toen „feestvierden en dansten tot zij niet meer konden", en eindelijk noodigde zij Elisabeth uit bij haar aan tafel een heerlijk stuk „beef' te komen eten. Elisabeth sloeg evenwel dit gastvrije aanbod af en zat den geheelen dag alleen, zich verdie pende in herinneringen aan het verleden. Die vluchtige blik op het gelaat van Jasper scheen alles weer met vernieuwden gloed in het leven geroepen te hebben. Zij, die zijn vrouw had moeten zijn die om zijnentwil een lot aan vaard had, nog harder dan de dood zij had hem weergezienen hoe zij er ook tegen streed, zij verlangde zoo vurig, zoo hartstochtelijk om hem nog eens te zien. Zij betrapte er zich op dat zij alle voorbij gangers oplettend aanzag en dat zij naar alle kanten omzag als zij bare troostelooze tochten door de straten volbracht. En toch begreep zij dat hij haar, al zag hij baar, waarschijnlijk niet zou herkennen, want zij durfde niet op straat komen zonder zich, zooals zij meende, onkenbaar gemaakt te hebben. Zij was geheel anders ge kapt dan vroeger, droeg het waterproefeostuum met een dichte voile en had hare oorringen en alle»

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1