zomnmnTts mi BUITENLAND. Réclames. TEEKEiin DER FRAAIE MODELLEN hunner Confecties, Zeet ij dingen. Teiegrapmscne berichten. VOOR DEN AANKOOP Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Thermometerstand. Staten-Greneraal. Algemeen Overzicht. van gemaakte Kleeren voor Dames, Heeren en Kinderen, gelieve men de prachtige geïllustreerde CATALOGUS te raadplegen der Gbroote IVEag azij nen „DE BEURS", Fr. Thièry C'e. de Bruxelles, DEZE UITGAVEN BEVAT: benevens 12 Stalen van zeer voordeelige ARTIKELEN. het ons te willen vragen. persoonlijke gevoeligheden en twisten gespeeld wordt. Noch een hooggeplaatst wetenschappelijk standpunt, noch de daaraan verknochte zedelijke verantwoordelijkheid, noch een leeftijd, waarop de lichtgeraaktheid geacht moet worden hare teerste plekken verloren te hebben, blijken tegen dat kwaad eenigen waarborg op te leveren. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de heeren I. D. Fransen van de Putte, lid van de tweede kamer der staten-generaal, te 's Gravenbage, en J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter, en tot lid en secretaris der commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar, van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars examen. Weesvaders uit verschillende gemeenten zullen op Woensdag 14 Mei te Utrecht bijeenkomen, om eene vereeniging in het leven te roepen, ten doel hebbende verbetering aan te brengen in het lot der weezen. De Vraag zal o. a. worden behandeld: Wat kan er gedaan worden, om de zorgeloos heid bij verpleegden in weeshuizen tegen te gaan Deze vraag zal door den heer F. Heusij uit Kampen worden ingeleid. Op de algemeene vergadering der Rotterdamsehe Handelsvereeniging deelde de voorzitter gisteren mede dat, gelijk uit het jaarverslag reeds bleek, de vereeniging haar eerste tijdperk nagenoeg achter den rug heeft. De werken op Feijenoord zijn bijna voltooid en worden wegens hun doel matigheid geroemd. Twee groote stoomboot, maatschappijen hebben zich reeds bereid verklaard hare booten te Feijenoord te doen laden ea losscnj en met andere maatschappijeu wordt onderhandeld. Op de lijsten der hoogstaangeslagenen in's rijks directe belastingen in Nederland zijn de hoogst en de laagst daarop voorkomende, in de onder scheiden provinciën de volgende Groningen. N° 1, W. A. Scholten, te Groningen, f 3045.64n° 75, M. Tonco, te Kroon- polder, 579.38. Zeeland. N° 1, mr. C. van der Lek de Clercq, te Noordgouwe, f 3957.58n» 59, B. A. Overman, te Heinkenszand, f 669.77. Utrecht. N° 1, mr. C. W. van Voorst van Beest, te Utrecht, f 5383.61n®57, mr. H. Ames- hotf, te Utrecht, f 1010.82. Overijssel. N° 1, A. F. graaf van Rech- teren Limpurg, te Ambt Almelo, f 3274.29J n° 84, mr. G. E. Jordens, te Deventer, f 446.26. Z u i d - H o 11 a n d. N° 1, Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden, te 's Gravenhage, 20915.26 d» 229, W. van Hoboken, te Rotterdam, 886.83j Noord-Brabant. N° 1, E. H. Scheidius, te Gemert, f 2827.78n° 143, W. van Dis, te Fijnaart, f 397.22. Drenthe. N° 1, A. W. Westra, te Dwin- gelo, f 1103.14 n® 35, J. Blom, te Meppel, 388.71. Noord-Holland. N° 1, jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, f 5368 76n° 192, J. Spaans j'., te Barsingerhorn, f 812.23. Gelderland. N® 1, H. W. baron van Aijlva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, te Waardenburg, 6143.88; n° 144, B. Veth, te Arnhem, f 577.01. Friesland. N" 1, jhr, mr. P. B. J. Vegilin van Claerbergen, te Joure, f 8432.48n° 97, J. Bolman, te Leeuwarden, ƒ681.62. Limburg. N® 1, graaf de Marchand d'An- sembourg, te Gulpen, f 4899.60; n° 74, J. J. H. Polis, te Maastricht, f 332.56. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Sluis, J. H. Hennequin(Reeds onder ie Tel. Ier. in ons vorig nommer medegedeeldtot burge meester van Dubbeldam, mr. J. A. van Dorsser, secretaris dier gemeente; van Ridderkerk, L. Kruijff Lz., secretaris dier gemeente vanWessem, J. L. R. Corbey, secretaris dier gemeente, en van Beek, J. L. Lemmens, secretaris dier gemeente. Door den gemeenteraad van Rotterdam is be sloten tot oprichting van een nieuwe kostelooze of van een tweede tussehenschool, waarvan de kosten geraamd worden op f 50.000. Voorts is met algemeene stemmen besloten, dat onderwijs in de gymnastiek zal gegeven worden aan de openbare lagere scholen en wel, bij wijze van proef, eerst op twee scholen, een van p. m. 200 en een van 400 leerlingen, waar de gelegen heid daartoe door het aanwezig zijn van speel plaatsen bestaat. De ontwerpverordeningen betreffende de reorganisatie van het gymnasium en de regeling van het getal en de wedden der leeraren aan het gymnasium en de H. B. scholen zijn aangenomen. Tot leeraren aan het gymnasium te Utrecht zijn benoemdin de wis- en natuurkunde de scheikunde en de wiskundige aardrijkskunde de heer J. Robbers, te Utrecht; in de Ned. taal- en letterkunde en aardrijkskunde dr. J. H. Gallée, te Haarlem. Do or wijlen mejuffrouw H. Coops, te Arn hem, is aan de kweekschool voor onderwijzeressen aldaar een kapitaal vermaakt van 16000, in te gaan na afloop van het vruchtgebruik door een ander erfgenaam. De luitenant ter zee le kl. J. van Herwaarden, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 20e® dezer op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee Is kl. B. M. van der Weide. Volgens het JV. v. d. D. zijn bij het depar tement van oorlog volledige plannen gereed ge maakt van de voornaamste verdedigingsstellingen, zooals deze door den minister voor de geheele uitvoering van de vestingwet van 1874 zijn ont worpen. Deze plannen en kaarten zouden be stemd zijn de leden der volksvertegenwoordiging in de gelegenheid te stellen geheel kennis te nemen van het doel, dat de minister met de thans aangevraagde en de later aan te vragen sommen voor het vestingstelsel beoogt. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten eene geldleening a 4 pet. aan te gaan groot 250,000, tot conversie van bestaande schulden. Voor weinige dagen werd er een zalm van 324 kilo te Wilsum in den IJssel, zoomede een van 14J kilo te Zwartsluis in het Zwartewater gevangen. Voor eenige jaren zijn door de Over- ijsselsche vereeniging zalmforellen uit Zwitserland, waarvan de kuit in Natura Artis Magistra uit gebroed was, in een binnenmeertje van Masten broek gepoot. Men vreesde dat de potelingen gestorven zouden zijn; dit schijnt echter niet het geval geweest te zijn, althans er is dezen winter in dien polder een zalm, in een sloot onder het ijs ingevroren, op de hoogte van Hasselt gevangen, welke zalm, volgens aanduiding van den landman die ze ving, eenigszins verschilde van de zalmen die hij later in een vischwinkel zag. Hij schatte den zalm op 12.) kilo. Eene commissie van dames en heeren uit Apeldoorn is Donderdag middag op Het Loo door Z. M. den koning en de koningin ontvangen ter aanbieding van het Apeldoornsche gemeente geschenk. Het bestaat uit een zilveren tafel middelstuk, in den vorm van een kóm, benevens twee kristallen zijstukken op zilveren voet. Men zal zich herinneren dat Hultatuli, in zijne voordrachten meermalen melding maakte van zijne waarneming, dat denneboomen een vanille-geur van zich geven. Als eene oorspron kelijke ontdekking zal de schrijver der Millioenen- Studiën dit vermoedelijk niet hebben willen doen gelden, want in Sempervirens kan men lezen dat de scheikundigen Tiemann en Harmann in 1873 reeds vanille vertoonden, door hen bereid uit het sap van denneboomen. Aanvankelijk beloofde die uitvinding weinig voordeel, maar toch, zij werd affengs verbeterd en de vanille van denne boomen kwam reeds voor onder de verschillende producten op de internationale tentoonstelling des vorigen jaars te Parijs. Uit de Zweedsche of Finlandsche bruine teer wordt nu reeds vanille getrokken, die tot billijken prijs geleverd kan worden. Een Fransoh schei kundige, de heer Sérullet, is kortelings tot de ontdekking gekomen, dat de doppen van onze gewone haver een in kokend water en alcohol gemakkelijk op te lossen stof bevatten, door hem Avencia genoemd, waaruit volgens zijn bevinding vanille in groote hoeveelheid te trekken is. Deze ontdekking heeft te grooter waarde, omdat de grondstof, „haverdoppen", weinig of geen waarde vertegenwoordigt en dus met te grooter kans op voordeel in practijk gebracht kan worden. binnenland. Amsterdam. Heden morgen te 11 uren naar Batavia vertrokken het stoomschip Prinses Marie, aan boord hebbende 160 militairen. 's Gravenbage. Benoemd tot ridder-groot kruis der orde van de Eikenkroon de commissaris des konings in Zuid-Hollandtot ridder der orde van den Gouden leeuw van Nassau de burge meester van Den Haag, tot officieren der orde van de Eikenkroon het oudste niet gedecoreerde raadslid en de secretaris van Den Haag, benevens de voorzitter der commissie van de feestelijke ovatie uit de burgerij; tot ridders dier orde de secretaris en de penningmeester der genoemde commissie, benevens de president der Nationale Zangschool buitenland. Konstantinopel. Hier wordt verzekerd dat de Egyptische quaestie geregeld is door eene schikking van den Khedive met Frankrijk en Engeland. lionden. Volgens de Standard heeft Yakocb- Khan alle door Engeland gestelde voorwaarden aangenomen. Majoor Cavagnari zal als Britsch gezant met den emir naar Kaboel vertrekken. 9 Mei. 's av. 11 u. 43 gr. 10 's morg. 8 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 44 gr. tweede kamer. Regeling van de verhouding der geldmiddelen van Nederl.-Indië tot die van het rijk in Europa. Voorloopig Verslag. Zeer vele leden verklaarden zich tegen het beginsel, dat aan het ontwerp ten grondslag ligt, het beginsel nl. dat Ned.-Indië voortaan, bij wijze van afkoop of transactie, een jaarlijkscke vaste som aan de rijksmiddelen zou bijdragen ter ver goeding van de uitgaven, welke wegens het beheer der genoemde overzeesche bezittingen ten laste der staatsbegrooting komen. Dat beginsel streed, huns inziens, met den aard der zaak, met de daaruit voortvloeiende eenheid van Nederland en Ned.-Indië op financieel gebied en met hetgeen sedert een lange reeks van jaren, ook naar aan leiding der bestaande grondwettige bepalingen met opzicht tot het financieel beheer van Indië, regel is geweest, Uit het aannemen van het voorgedragen beginsel zouden zeer verkeerde gevolgen kunnen voortvloeien. De hoofddeelen des rijks worden, als of zij twee strijdende partijen waren, bij het ontwerp tegen over elkander gesteld. Een verderfelijk dualisme zou tusschen het moederland en de kolonie worden gevestigd, dat eenmaal op geheele schei ding zou kunnen uitloopen. Eenheid van financien heeft ook steeds gegol den, terwijl de voorgestelde regeling te meer verderfelijk werd geacht, omdat zij zon moeten leiden tot het toekennen der bevoegdheid aan Indië om zelf zijne begrooting vast testellen. Indië moet door Nederland als goed rentmeester worden beheerd, maar het gevolg der voorge stelde regeling zou zijn, dat voortaan de goede financieele kansen ten bate van Indië kwamen, de kwade ten nadeele van Nederland, hetwelk ten slotte steeds voor de schulden van Indië aansprakelijk blijft. Enkele leden, die het beginsel van eenheid der Indische en Nederlandsehe financiën niet wilden loslaten, vonden toch in het ontwerp veel goeds, in zoover daarin een vast bedrag als bijdrage van Indië werd bepaald; maar toch konden zij niet medegaan met die bepalingen van het ont werp,-die den wetgever aan banden willen leggen ten aanzien van het gebruik van eventueele baten te maken. Een aantal andere leden keurden echter het ontwerp in beginsel goed. Noch de staatsrech telijke, noch de financieele eenheid staan eene regeling in den weg, die restitutie voorschrijft van hetgeen door een deel van het rijk ten behoeve van het andere deel wordt uitgegeven. Het beginsel van restitutie is dan ook steeds gehuldigd. Wat de opportuniteit van het voorstel betreft, terwijl naar veler oordeel het tegenwoordig oogenblik voor het aangaan, zooals men het noemde, van een boedelscheiding, ten eenenmale ongeschikt was, waren er anderen die meenden, dat het vaststellen eener Indische bijdrage van zes millioen thans evenmin ongerijmd als onge rechtvaardigd was te noemen. Donderdag kwam de Fransche senaat weer bijeen, terwijl eerst aanstaanden Donderdag de kamer hare werkzaamheden zal hervatten. De senaat vond niet veel te doenwat er nog aan de orde was, scheen niet rijp voor dadelijke be raadslaging, zoodat men aanstonds weer uiteen ging tot Maandag. De door den bekenden heer Chesnelong aangekondigde interpellatie over de vervanging van geestelij keu door leeken in eenige onderwijzersbetrekkingenkomt Donderdag aan de orde. Zij heeft trouwens niet veel grond meer, daar het administratief geschil, dat in deze be staat, aan bet oordeel van den Conseil d'état, den bevoegden rechter is onderworpen. Spoedig zal nu ook de terugkeer der kamers naar Parijs in den senaat in behandeling komen. Men herin nert zich den stand dezer zaak. Er moet een artikel in eene der constitutioneele wetten veran derd worden om de verhuizing in behoorlijken vorm te doen plaats hebben. Hiertoe is eene vereenigde zitting noodig, waarvan de wensche- lijkheid eerst in ieder van de kamers afzonderlijk moet worden uitgesproken. Iedere kamer op zich zelve heeft dus de macht de zaak tegen te houden. Vóór het reces was de senaat niet ge zind tot den maatregel mede te werkenhet lin ker-centrum gaf daarbij den doorslag, en het was een lid van deze fractie, de heer de Labou- laye, die het ongunstig rapport uitbracht, waarin de schrijver van Paris en Amérique het behoud van een Washington, van eene politieke hoofdstad, voor Frankrijk aanprees. Men wist de behande ling toen met een zacht lijntje uitgesteld te krijgen in de hoop dat de stilte der kamervacantie in schikkelijkheid zou doen geboren worden en moed om de gevaren van Parijs te trotseeren zou wek ken bij de beschroomde, maar hoofdige linker- centrum-heeren. Men koestert thans inderdaad de hoop, dat er voor de verplaatsing der wet gevende macht ook in den senaat eene meerder heid zal te vinden zijn. De regeeriug neemt met het oog hierop alle égards tegenover den senaat in acht. Twee ont werpen voor eene waardige vergaderzaal van het hooge lichaam zijn gereed en zullen aan het bureel van den senaat worden verzonden om advies. Volgens het eerste ontwerp zal de senaat zitting houden in het Luxembourg en zullen de Parijsche gemeenteraad en de prefect van de Seine, thans daar gevestigd, een goed heenkomen moeten zoeken. Dit plan zou weinig kosten en binnen enkele weken uitgevoerd kunnen worden. Het andere plan, dat 12 millioen zou kosten en drie a vier jaren zou eiscken ter voltooiing, is het bouwen van een nieuw gebouw voor den senaat op den Quai d'Or say. Men zou echter intusscken voor eene kleinigheid van éen millioen het Pavilion de Flore in drie a vier maanden tot tijdeiijk verblijf voor 'den senaat kunnen inrichten. Het wordt de heeren dus in de keus gelaten, wat zij willen, twaalf millioen uitgeven of niet. De heer von Bismarck was Donderdag niet in de vergadering van den rijksdag, toen de heer Lasker de rede uitsprak, waarin hij den kanse- selier vrij gevoelig krenkte. Deze laatste schijnt echter zich te laten waarschuwen, als er iets aan de hand is, dat hem persoonlijk aangaat. Spoe dig althans kwam hij ter zitting met eene opgave van hetgeen Lasker had gezegd. Hij had den kanselier de juistheid van eenige cijfers betwist, door hem aangevoerd om tot het bewijs te ko men, dat de landbouw overmatig belast was. Die opgaven noemde de spreker unzuverlassig d. i. hij zeide, dat men er geen staat op kon maken. Zijne uitdrukking ontleende nog bijzondere kracht aan den toon der gansche rede, diè wij het best leeren kennen uit den aanvang. „Wanneer eene regeering zelf toestemt, sprak hij, dat zij jaren lang fout op fout heeft gemaakt, volgt daaruit, dat ik van haar volkomen bewijzen moet vorderen, wil ik met zulk eene regeering mede gaan. Indien men de geschiedenis anders leest dan als een roman, dan moet men er toe komen niet te zweren op de woorden des meesters, als die meester zelf erkend heeft jaren aan jaren fouten te hebben gemaakt." Deze uitingen van den heer Lasker noopten den kanselier tot antwoord, een antwoord op boozen toon en uit de hoogte gesproken, waarin hij zeide zoozeer gewoon te zijn aan miskenning, dat hij er tegen verhard was. Lasker had hem ook onbekendheid met de thans in Duitschland vigeerende belastingwetten verweten, wat zeker een erg verwijt is aan iemand, die nieuwe wetten ter verbetering voorstelt. Prins von Bismarck wees dan ook met verontwaardiging die beschul diging af, die zijn ijver en nauwgezetheid in het behartigen der belangen van het land bij de openbare meeniug verdacht moest maken. Hij wees er verder op, dat men althans beleefd jegens elkander moest blijven. Dat is zeker waar: parlementaire vormen blijven wenschelijk, wijl het noodig is, dat een parlement bij het volk geacht is. Maar niet ieder mag met evenveel recht daarop aanspraak maken. En de heer von Bismarck zelf slechts in zeer geringe mate. Hij zou kans loopen, dat men zijn eigen faits et gestes ging opdelven, waarin menige ongemoti veerde beschuldiging, menig onparlementair woord te vinden zijn. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prndenszoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Kostelooze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. De personen die dit album nog niet ontvangen hebben worden beleefd verzocht Op aanvrage zenden wij franco stalen onzer artikelen en methodes om zich zelve de maat te nemen. Bestellingen boven ÏO gulden worden franco vracht en inkomende rechten geleverd. VlisNingen, 10 Mei. Heden morgen pas seerde alhier het Belgische stoomschip de Ruijter, gezagv. Falck, van New-York naar Antwerpen, welk schip op de reis zwaar stormweder heeft gehad; 120 ton lading werden over boord ge worpen, booten en zeilen gingen verloren, en 25 ossen sloegen met eene stortzee van het dek af, terwijl het schip belangrijke schade bekwam. Heden morgen binnengekomen Ned. stoom schip IV. A. Scholten, gezagv. C. J. Vis, van New- York: Passagiers, mevrouw Kruseman van Elteö,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2