Teiegrapiuscne Derienten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. slechts enkele onbeduidende uitwerkselen, van voorbijgaanden aard, gehad. Men heeft een paar verkiezingen kunnen bederven, adres aan die van den heer Van Stolk te Rotterdam en van den heer Lieftinck te Leeuwarden, beide gelukkig nog in zooverre onschadelijk, dat. de verdeeldheid althans de anti-liberale tegenpartij niet ten goede kwam. Blijvende verandering stuitte echter af op de voortdurende onverschilligheid van de groote meerderheid der kiezers, die dan ook óf zich met het op richten en te gronde gaan van kiezersvereeni- gingen niet bemoeien, óf zoo zij er lid van zijn, de vergaderingen niet met hunne tegen woordigheid vereeren. De heer Van Gilse erkent dat kwaad en slaat middelen voor tot zijne genezing. Die middelen beschouwen wij in een volgend opstel. Het is bijna overbodig te zeggen, dat wij met groote ingenomenheid het bericht medegedeeld hebben, dat door de regeering de eerste stappen gedaan zijn om eindelijk, op het voetspoor der meeste beschaafde landen, de staatsbemoeiing tot het spaarbankwezen uit te strekken en daardoor, krachtiger dan door particuliere zorg mogelijk is, het sparen meer tot eene volksgewoonte te maken. Zonder voor 't oogenblik in eene beoordeeling te treden, bepalen wij ons tot de mededeeling dat de op dit onderwerp betrekkelijke, ingediende wetsontwerpen twee in getal zijn. Volgens het eene, het „wetsontwerp totkoste- looze overmaking van spaarpenningen door tus- schenkomst der postergen," zal aan al de post-~ kantoren, alsmede aan de hulpkantoren der posterijen, die daartoe door den minister van waterstaat worden aangewezen, de gelegenheid worden opengesteld tot het k o s t e 1 o o s overmaken van gelden aan en het kosteloos erlangen van terugbetalingen van de particuliere spaarbanken, wier besturen zulks verlangen, een en ander op den voet en de wijze door den minister te bepalen. Vrijdom van port wordt toegekend voor de brieven en verdere stukken, die wegeus de over making der hier bedoelde gelden tusschen de besturen der particuliere spaarbanken en de in leggers worden gewisseld. De tweede voordracht is een „wetsontwerp tot instelling eener rijks-spaarbank". Deze spaarbank zal te Amsterdam worden gevestigdhet beheer wordt opgedragen aan een bezoldigd directeur. Een raad van toezicht, door den koning te benoemen houdt toezicht op den toestand en het beheer der bank. Inlagen in en terugbetalingen uit de bank kunnen op al de postkantoren en de aan te wijzen hulppostkantoren geschieden. Het minimum van inleg is 25 cent. De inleg gers ontvangen een jaarlijksche Vente van 2.64 pet. De staat waarborgt zonder eenig voorbe houd aan de inleggers de teruggave hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. De Nederlandsche bank is de kassier der rijks- spaarbank. Met een gevoel van verontwaardiging en leedwe zen namen wij in het Dagblad van heden kennis van een meer uitvoerig verslag van het verhan delde op de gisteren reeds met een enkel woord vermelde algemeene vergadering der Koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger. Aan de orde was een voorstel van het bestuur om van de door wijlen den minister van oorlog, De Roo van Alderwerelt, aan de koninklijke vereeniging geschonken 2000 gulden een afzon derlijk fonds te maken, onder den naam van De Boo van Alderwerelt-fonds, om uit de rente, voortvloeiende uit dat kapitaal, ingeschreven op het Grootboek der Nat. Schuld, de jaarlijksche contributie te voldoen van leden, voor wie de uitgaaf bezwarend moeht zijn en die daartoe het verlangen te kennen geven. Over het miuder of meer aannemelijke van dit voorstel konden natuurlijk de gevoelens ver schillen. Het werd ten slotte als verworpen be schouwd en aan het geld eene andere bestemming gegeven. Maar wat te zeggen van eene bestrij ding als de volgende: «Generaal De Bruyn herinnerde aan het gezegde van een Fransch generaal, die onder Napoleon I op het slagveld aan zijne wonden lag te sterven»Bites celui, que je meur3 avec le regret de ne pas avoir fait assez pour vivre aupres la postéritéJn hetzelfde geval verkeerde de minister De Roo hij zjjn verscheiden. Na jaren lang zijn talent te hehben gebruikt om ministers af te breken en er eindelijk in geslaagd te zijn, om ook het tweede gedeelte van het ote-toi de let. dfin que je rrCy mette verwezenlijkt te zien, waren de verwachtingen hoog ge spannen, dat voor den heer De Roo, nu eindelijk minister geworden, het oogenblik gekomen zou zijn om zijn denk beelden in toepassing te brengen, waarvan men mocht onderstellen dat zij reeds lang voorbereid en uitgewerkt waren. "Maar niets is daarvan gebleken. De heer De Roo is minister geweest en is overleden zonder iets van zijn programma verwezenlijkt te hebben. Spreker hoopt voor des heeren De RoB's nagedachtenis, dat zjjn plannen nog in portefeuille berusten. Als dat waar is en zjj worden door den tegenwoordigen minister van oorlog ter tafel gebracht, eerst dan zal het tijd zijn om voor De Roo een monument ter verheerlijking op te richten. Dit wat den persoon betreft. Ook wat de zaak aangaat, wensebt spreker langs wettigen weg geen reclames temaken. Daar komt bij, dat het voor een 40tal officieren niet veel haten zal of hun al een paar gulden geschonken worden. Spreker wijst nog op den oorsprong van de 2000 en releveert de ongepaste houding van een minister in een klein land en tegenover een klein parlement, om een mandaat van volksvertegenwoordiger aan te nemen. Dat kan er in een groot land als Engeland door, maar hier stelt het den persoon, dien het betreft, allicht bloot aan de verdenking van arrière-pensées. Om zich hiervan schoon te wasschen, heeft de heer De Roo het langs dezen weg bij het leger willen goedmaken." Nadat nog eenige andere sprekers het woord gevoerd hadden, waarbij èn het délicate van dit onderwerp, wegens de daarbij betrokken finan- cieele belangen van de familie De Roo, èn de edelmoedigheid van den overleden minister in het schenken en volhouden dezer gift, ook bij zijn naderenden dood, aan het licht traden, antwoordde de majoor Stolkert als volgt op de ontboezeming van zijn onderen wapenbroeder «Majoor Stolkert (Amsterdam) vindt liet niet zeer ge past, het politiek zonden-register van De Roo hier bloot te leggen. Als de man zich zoo bezondigd heeft aan het leger, had de Vereeniging zijn gift ook niet moeten aan nemen. Nu die gelden zijn aangenomen, past het niet, op den man te smalen." Dit is de eenvoudige taal van gezond verstand en eerlijkheid. Maar behalve deze eigenschappen hadden wij bij de opperofficiereu van ons leger wat meer ridderlijkheid tegenover een overleden kameraad verwacht. Gelukkig behoort hij die zich op deze wijze aan de kaak stelde, tot onze gepensioneerde generaals. Gedurende de week van 1 tot en met 7 Mei zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 447 en vertrokken van daar naar Engeland 519 pas sagiers. 's Gravenpolder, 8 Mei. De nieuw be noemde burgemeester dezer gemeente, de heer J. Risseeuw, van Goes, werd heden middag te on geveer 3 uren door eene eerewacht van 33 ruiters op de grens der gemeente ontvangen en naar het gemeentehuis geleid, waar hij, na eene toespraak van den oudsten wethouder beantwoord en aan de nagedachtenis van zijn voorganger, wijlen den heer C. P. Lenshoek van Zwake, hulde gebracht te hebben, zijn ambt aanvaardde. De gemeente school en de kerk werden daarna bezocht, terwijl de dag verder in feestelijke stemming werddoot- gebracht. Maandag 12 Mei zal het dertig jaren geleden zijn dat Z. M. koning Willem III den troon be steeg. Van 9 tot 16 Juni e. k. zal eene tweede zit ting worden gehouden, ditmaal te Londen, van het Internationaal letterkundig congres. De com missie van uitvoering heeft de noodige maatre gelen genomen, om den leden de reis naar Londen en het verblijf aldaar zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Daartoe echter wenscht zij spoedige opgaaf van de namen der letterkundigen, die het congres mochten willen bijwonen. Programma's en toegangkaarten zullen hun door de hoofdcom missie worden toegezonden. Op haar verzoek heeft de heer A. G. C. van Duyl te Amsterdam zich bereid verklaard, de opgaven te ontvangen van Nederlandsche letterkundigen, die aan het congres willen deelnemen. Hunne namen zullen onmiddellijk aan de commissie worden gemeld. De financieele voorstellen van burg. en weth. van Amsterdam, bestaande in het leeningplan en in de voordracht tot heffing der straatgeld-belas ting, zullen heden over 14 dagen bij den gemeen teraad in behandeling komen. De St. Ct bevat een kon. besluit houdende aanwijzing van de gemeente Gemert als stand plaats van een postkantoor. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene ver gadering van het Genootschap tot zedelijke verbe tering van gevangenen gehouden. Uit het jaarverslag blijkt dat het ledental ver minderd was met 38, zijnde over 1878 2714, tegen 2752 leden in 1877. Nijmegen was met 40 leden in 1878 vooruitgegaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening in het afgeloopen jaar met een batig saldo van f 410.04 sloot. Uit Nieuwkoop wordt gemeld dat aldaar weder eene „kunstmatige kiezers-fabricatie," voor eene verkiezing voor den gemeenteraad, heeft plaats gehad. Voor 25 katholieke ingezetenen zijn na melijk patenten als schipper genomen, teneinde de verkiezing van twee katholieke leden, in plaats van een overleden en een aftredend protestant, te verzekeren. Van den uitslag der stemming in Juli a. is men dan ook nu, naar aan de N. R. Ct gemeld wordt, gewis. rechterlijke macht. Benoemdtot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. S. Wild schut, thans vice-president der arrondissements rechtbank aldaar tot vice-president der arron- dissements-rechl bank te Amsterdam jhr, mr. B. J. Ploos van Amstel, thans rechter in die rechtbank. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luit. W. G. Gelinck, van het reg. grenadiers en jagers. geneeskundige dienst. Op nonactiviteit ge steld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt de off. van gezondh. le kl. J. H. Neiszen, van het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht. Voor het dezer dagen te Helle voetsluis aan te vangen toelatingsexamen voor machinist-leerling 2de kl., hebben zich aangemeld 108 sollicitanten; het te plaatsen getal is 40. Het classicaal bestuur te Dordrecht, buitenge woon vergaderd ter behandeling van de aanklacht der drie moderne predikanten tegen de ouderlingen, die gezamenlijk geweigerd hadden tegenwoordig te zijn bij de aanneming der leerlingen van pre dikanten, die stonden op den basi3 van bet nieuw ingevoerde art. 38 reglement godsdienstonderwij s heeft in deze zaak beslissing genomen. Nadat het voorstel van een der leden, om de weerspannige ouderlingen te schorsen en te doen wat des kerkeraads is, met 5 tegen 3 stemmen verworpen was, werd op voorstel van het lid P. J. Romijn, predikant te Ridderkerk, besloten aan de klagers te berichten, dat, gezien hebbende de door hen ingediende verdediging en in aanmerking nemende het protest door den kerkeraad van Dordrecht en het classicaal bestuur zelf tegen de invoering van art. 38 bij de Synode ingezonden, het classicaal bestuur als zijn gevoelen uitsprak, dat de ouderlingen in deze „niet anders hebben kunnen handelen dan zij gehandeld hebben." Bedoeld besluit werd met meerderheid van stem men genomen. Vlissingen, 9 Mei. De heer dr. C. H. van Rhijn predikant bij de N. H. Gemeente te Leusden heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente alhier bedankt. De N. Rott. Ct deelt met zekerheid mede dat het ZuiderzendiDgsfeest dit jaar niet gehouden zal worden wegens de moeilijkheid om een ge schikt terrein te vinden. De minister van oorlog heeft o. a. bepaald, dat er bij het instructie-bataljon jongelingen kunnen aangenomen worden, die hun 15e levensjaar heh ben volbracht en een lengte hebben van minstens 1.5. M. dat de leeftijd voor volontairs, die als korporaal bij de infanterie-korpsen worden overgeplaatst, 16 jaar zal kunnen zijn, mits hun lengte 1.55 M. bedrage en zij overigens in alle opzichten voldoen dat volontairs, wier lichamelijke ontwikkeling ten achteren blij ft en van wie op goeden grond te ver wachten is, dat zij op 17-jarigen leeftijd de lengte van 1.55 M. niet zullen bereiken, in het tromslaan moeten worden geoefend, ten einde als tamboer te worden geplaatst dat de opleiding van korporaals tot fourier voortaan bij de korpsen zal geschieden, en dat het instructie-bataljon hiervoor dus niet meer is aangewezen. Een in vele opzichten merkwaardig man is Zaterdag in Den Haag overleden, namelijk de heer S. van Hulstijn, die, voor bijna 40 jaren als scheepsjongen naar Indië vertrokken en in korten tijd tot gezagvoerder van een kustvaarder en later van een stoomschip opgeklommen, in 1865 als marine-superintendant der Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij optrad en deze tot hare tegenwoordige ontwikkeling heeft gebracht. Aan den geregelden stoombootdienst in den Archipel wijdde hij al zijne krachten en in den oorlog met Atjeh bewees hij aan de regeering belang rijke diensten, waarvoor hem het ridderkruis van den Ned. Leeuic ten deel viel. Voor weinige maanden tot herstel zijner gezondheid in het vaderland teruggekeerd, als hoofdagent der Maat schappij, werd hij op öOjarigen leeftijd ten grave gesleept. Vele oud-Indische hoofdambtenaren bewezen hem de laatste eer. De burgemeester van Leiden heeft de koffie huishouders aldaar verzocht, des Zondags de bezoekers niet te vergunnen vóór des middags 4 Uren op hunne stoepen plaats te nemen. Nevens- de te Steenwijk bestaande liberale kiesvereeniging Burgerplicht zal een tweede wor den opgericht, tengevolge van aldaar onder de vrijzinnigen heerschende oneenigheid. Terwijl een paar dames op de Pijpenmarkt te Amsterdam in een druk gesprek waren ge wikkeld, maakte een opgeschoten jongen van de gelegenheid gebruik, om bij een barer de porte- monnaie uit den achtermantelzak te halen. Toen hij zich wilde verwijderen, werd hij echter gegre pen door een tot dat oogenblik verborgen toe schouwer, die nu haastig te voorschijn trad. De jongen wierp het bewijsstuk van zijn diefstal in het water, doch werd natuurlijk in hechtenis genomen. Onze berichtgever wenscht gevraagd te hebben hoeveel portemonnaies er nog „gerold" moeten worden, eer de dames begrijpen, dat het toch eigenlijk voorzichtiger is, om zijn beurs elders te bergen. (H6L) binnenland. 's Gravenhage. Herbenoemd tot burge meester te Sluis de heer J. H. Hennequin. Tweede kamer. In eene zeer uitvoerige rede bestreed de heer Roëll het plan voor het kanaal van Amsterdam door de Geldersche vallei. Te genover dat plan stelde hij de voordeelen eener verbetering van de Keulsche vaart, zich daarbij beroepende op de deskundigen van den waterstaat en op den heer Stieltjes. Zijne slotsom is dat het werk niet van algemeen nationaal belang is, geen waarborgen oplevert voor volledige uitvoerbaar heid uit een technisch, financieel en defensief oog punt, en derhalve noodzakelijk opnieuw door een staatscommissie onderzocht moet worden. De heer Van Berkhout bestreed het plan we gens de daaruit voortvloeienden nadeelen voor de Betuwe en betreurde evenals de heer Roëll het gemis van het advies van den afgetreden in specteur van den waterstaat Rose over de quaestie van den overgang over den Neder-Rijn. In dat gemis reeds zag hij de veroordeeling van het ontwerp, terwijl hij zich voor 't overige hoofd zakelijk aan de bezwaren van den heer Roëll aansloot. De heer Holtzmann zette de voordeelen eener kortere verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn uiteen. Juist de handelspolitiek van Duitschland spoort ons tot grooter energie aan. De verbetering der Keulsche vaart ware onvol doende tegenover de groote voordeelen van het nieuwe kanaal. Een onderzoek door eene staats commissie zou gelijk staan met de zaak in den doofpot te doen. buitenland. Londen. Volgens de Daily News is de regeering voornemens nog 5000 man naar Natal te zenden. Philippopel. In eene alhier afgekondigde proclamatie geeft de czaar zijn vasten wil te ken nen om het Berlijnsche tractaat uit te voeren, om de troepen terug te roepen en in Oost-Rumelië een nieuw bestuur te vestigen. Aleko pacha wordt spoedig alhier verwacht. Heden werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden een huis en erve met tuin, aan den Seissingel alhier, wijk R n° 11, groot 4 aren 15 centiaren. Verkocht voor f 2126.16. 8 Mei. 's av. 11 u. 40 gr. 9 's morg. 8 n. 44 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 45 gr. De meerderheid, welke de nieuwe inkomende rechten en accgnsen in Duitschland zal moeten aannemen, bestaat in de eerste plaats nit de conservatieven, de vaste garde der regeering van prins Bismarck, en daarenboven nit het centrum en een deel der nationaal-liberalen. Er is echter in die coalitie nog eene scheuring mogelijk, en dat wel, wanneer de grondbezitters en de indus- trieelen het niet eens kunnen worden. De grond bezitters klagen steen en been over het verval van den landbouw en willen dat verongelijkte deel van het volksbestaan door hooge invoer rechten op landbouwvoortbrengselen weder tot bloei brengen. De daardoor te veroorzaken verhooging der prijzen van sommige eerste levens behoeften maakt de rekening echter niet van de groote industrieelen, wier duizenden werklieden, vegetariërs minder uit overtuiging dan uit nood zakelijkheid, dan spoedig hooger loon zullen moeten vragen. II faut vivre avant tout, soit vie de misère. Het streven der grondbezitters en de verhou ding van Bismarck tot hunne wenschen blijkt geheel uit eene correspondentie tusschen zekeren grooten grondeigenaar in Beieren, den heer von Thungen-Rossbach, en den kanselier. De Beier voegde een hartig woordje bij een stapel brieven van adhaesie aan de voorgestelde ontwerpen, welke hij aan Von Bismarck's zoon zond met verzoek om ze aan zijn heer vader te willen ter hand stellen. Naar zijne meening moet Duitsch land voor zgne voeding onafhankelijk worden van het buitenland, en moet daarom de graan- cultuur, waaraan slechts 25 van den grond gewijd is, worden uitgebreid, wat alleen door bescherming mogelijk is. Die bescherming moet echter krachtiger zijn dan het thans voorgestelde tarief wil; er moeten dus amendementen worden voorgesteld; want als dit ontwerp eens wet is geworden, is er in geen jaren meer verandering te krijgen. Tot zoover blijft de Beiersohe heereboer in 't groot zich bewegen op het gebied der allicht door eigenbelang ingegeven economische stellin-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2