N°. 109. 122e Jaargang. 1879.' 9 Mei. Voetstappen in de sneeuw. AéTdrtêstisn: 20 Gent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. DaübE én Cie. te Parijs én Frankfort, directèurèh Ëlsbach én Jones. Middelburg 8 Mei. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. -1 o- - iIij_J De algemeene beraadslagingen over de kana lenwet loopen ten einde. Nieuwe gezich s punten lijn daarbij niet te berde gebracht. Het zwaar tepunt der discussie ligt in den oogenblikkelijken financieelen toestand des lands. Ware deze gun stiger, dan zou er vermoedelijk eenstemmigheid heerschea in het toestaan van uitgaven, die tot ver hooging van de werkzaamheid, en daardoor van de welvaart en de draagkracht des lands, moeten strekken. Nu onze staatsbegrooting met een te kort sluit, dat in den eersten tijd nog niet ver dwijnen zal, is aarzeling om nieuwe lasten van rentebetaling op de schatkist te leggen, het leenen voor de uitvoering van buitengewone open bare werken achten wij alleszins geoorloofd, zeer verklaarbaar. Wij gelooven dan ook niet dat de bespoediging der behandeling van de ka nalenwet hare kansen op aanneming verhoogd heeft. In de tweede kamer mogen de locale be langen haar misschien nog een steun van ver schillende kanten doen ondervinden, in de eerste kamer is het zeer wel mogelijk dat de bezorgd heid over den bestaanden financieelen toestand de overhand hebben zal boven de betere toekomst, die de regeering van de uitvoering der voorge stelde werken verwacht. Wat hiervan zij, wij laten hier de opsomming van de werken volgen, zooals zij door de regee ring reeds in 't begin van het vorige jaar voorge steld zijnen met eene kleine wijziging onveranderd gehandhaafd worden. I. Voor rekening van den staat zullen onderno men worden a. Het graven van een kanaal van Amsterdam door de Geldersche Yallei naar de Boven-Waal; b. verbetering van den waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee c. verbetering van den waterweg tusschen Am sterdam en Rotterdam langs Alfen en den Hol- landschen IJsel; en de voltooiing van de Noor dervaart van Nederweert tot Venloo. (De verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam geschiedt eerst nadat elk der beide betrokken provinciën li millioen voor den aanleg en f 10,000 'sjaars voor onder houd heeft toegezegd.) d. aanleg der noodige werken tot verzekering van een voldoenden waterstand voor de behoef ten der gewone scheepvaart op de kanalen in de provinciën Drenthe en Overijsel. H. Uit 's rijks kas worden de volgende bij dragen als maximum verleend voor: a. de voltooiing van de verbetering der scheep vaartkanalen in Groningen, 5 ton 36. dook DORA BUSSEL. EEK8TE BEEL. HOOFDSTUK XX. Beu dief in huis. Elisabeth zocht en vond het koperen plaatje en gaf het hem. „Laat ik het meenemen, dan zal ik het in de Srivier werpen als ik het park doorga." „Daar zult ge mij genoegen mee doen." „Nu zal ik n verlaten. Dus wilt gij mijn blonde pruik niet eens bekijken „Neen, neen." Terwijl hij het pakje weer in zijn zak stak, sei Elisabeth: „En nu die japon dit waterproef costuum— hoeveel kost dat?" b. verbetering van den binnenlandschen water staat in Friesland, f 2,240 Ó00 0. aanleg van een kanaal vsn Almelo en van Coevbrden naar de grenzen f 525,000. d. doortrekking der Hoogeveensche vaart naar de grenzen f 330,000; e. verlenging van de Oranjevaart en verbinding met de Hoogeveensche vaart f 270,000 doortrekking van het Groninger Stadskanaal naar de grenzen, f30,000. g. aanleg van pen kanaal van Coevorden naar Nieuw Amsterdam f155,000. Ti. verbetering van den ouden IJsel f600,000; 1. verbinding van de Voorzaan met het Noord zeekanaal f186,000; en Te. aanleg van een kanaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer f 900,000 III. De aanleg van alle in I en II. genoemde werken wordt zoo spoedig mogelijk aangevangen en krachtig voortgezet. Voor den aanleg der werken en de betaling der subsidien wordt jaarlijks een bedrag van minstens 5 millioen beschikbaar gesteld. De heeren Verhepen, Borret, Van Baar, Van der Schrieck en De Bruijn hebben als amendement voorgesteld het kanaal, gegraven tot verbinding van de Zuid-Willemsvaart langs Tilburg naar den Amer of het Hollandsch Diep, op te nemen onder de werken, die van staatswege worden aangelegd onder de voorwaarde, dat met den aanleg van de werken niet worde aangevangen, voor dat de provincie Noord-Brabant en de onmiddellijk be langhebbende gemeenten en besturen zich hebben verbonden om de helft in de kosten van aanleg bij te dragen. Ingeval dit amendement wordt aan genomen, vervalt dit kanaal, onder k hierboven vermeld. Bij Prov. blad N° 13 heeft de commissaris des konings in Zeeland de gemeentebesturen herinnerd aan hunne verplichting om de kiezerslijsten, da delijk na vaststelling, aan te plakken en niet, zooals somtijds geschiedt, ze op de secretarie ter inzage te leggen en alleen van de daarin gébrachte veranderingen door aanplakking kennis te geven. De Goesche courant wijdt bij het vermelden der benoeming van den heer W. F. Busing, landmeter le kl. bij het kadaster te Goes tot ingenieur verificateur, een woord van hulde aan diens verdiensten als lid van den gemeenteraad, als hoedanig hij zitting had in de commissie voor financiën, als Voorzitter der Vereeniging voor de Volksvermaken en als ontwerper van het schoone gebouw der sociëteit Van ongenuchten vrij, dat een sieraad der stad mag genoemd worden. Zijn vertrek naar elders zal op velerlei gebied eene leegte doen ontstaan. „Twaalf gulden." „Zie hier en zij gaf hem een banknoot. „Maar ik heb geen geld terug." „Gij kunt het laten wisselen." „Heel goed," zei mijnheer Wilmot, nam het briefje en reikte haar de hand. „Mag ik u morgen het geld terug brengen?" vroeg hij. „O wanneer gij wilt," zei Elisabeth en hij ging heen, met een glimlach op het gelaat omdat hij verlof had gekregen om terug te komen. Hij deed de deur van de kamer achter zich dicht en beneden gekomen tikte hij zachtjes aan de deur der zijkamer die in den gang uitkwam; onmiddellijk verscheen mevrouw O'Shee. „Mevrouw", fluisterde hij haar in 't oor, „ik zou u gaarne eens alleen spreken van avond om acht uur, als gij zoo goed wilt zijn, op het plein hier in de nabijheid?" Mevrouw O'Shee verbleekte. „Gij wilt toch niet gij zijt toch niet voornemens mij in moeielijkheden te brengen over „Het is over iets dat in nw voordeel is," ant woordde mijnheer Wilmot met nadruk, waarop mevrouw O'Shee hem aanzag en zei: „Ik zal er zijn." Zonder verder een woord te spreken verliet mijnheer Wilmot het huis. Te 's Gravenpolder is gisteren,eene vergadering gehouden der afdeeling Westelijk deel van Zuid- Bevelmd, van.dealgemeene Goescheleie^vereeniging. Op dé kandidatenlijst Werden gebracht dr. A. W. van Campen met 6, J. H. C. Heijse met 2, en mr. Mom Visch met 1 stem. De algemeene vergadering der afgevaardigden van alle afdeelingen der kiesvereeniging zal Dinsdag 13 Mei, des namiddags twee uur, te Goes worden gehouden. Alsdan zal de geheele voorloopige candidaten- lijst worden opgemaakt, terwijl spoedig daarna de leden der afdeelingen zullen bijeenkomen om opnieuw tusschen de op die lijst voorkomende personen te stemmen. Zoodra dit is afgeloopen, maakt de algemeene vergadering uit de op die bijeenkomsten gehouden stemmingen op, welke persoon over het geheele district de meeste stem men verwierf. Deze is dan de candidaat der kiesvereeniging. Op de voordracht, opgemaakt door de arrondïs- sements-rechtbank te Zierikzee, voor de betrek king van deurwaarder bij die rechtbank, in plaats van wijlen den heer J. Bethe, zijn geplaatst de héeren C. de Winter, notarisklerk, B. Tenne, deurwaarder bij de directe belastingen, beide wonende te Zierikzee, en P. Wuijsler, klerk ten kantore der registratie te Rotterdam. De rechtbank te Zwolle heeft den 6en Mei de volgende alphabetisch gestelde voordracht voor kantonrechter te Kampen opgemaakt: mr J. C. Du Pui, griffier bij het kantongerecht te Gouda mr. Th. Ruys, advocaat en plaatsverv. kanton rechter te Kampen; mr. P. Roetert Tak, subst. griffier-bij de arr.-rechtbank te Middelburg. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank heeft voorloopig bepaald dat de algemeene vergadering dier vereeniging dit jaar gehouden zal worden te Middelburg, vermoedelijk den 8en en 9en Juli a. Het aan het Handelsblad ontleende bericht (M. C!. van 7 dezer) omtrent de redenen, welke oor zaak zouden zijn dat het Zuider-zendingfeest niet in het Liesbosch, bij Breda, kan gehouden worden, is volgens de Bredasche courant niet in alle opzichten juist. Z, K. H. prins Frederik zou, volgens laatstge noemd blad, bezwaar gemaakt hebben tegen de bijeenkomst, dewijl de bevolking in den omtrek meerendeels katholiek is en dit misschien tot botsingen aanleiding zou kunnen geven. Z. K. H. prins Frederik woonde gisteren de derde jaar-vergadering der Vereeniging van gepen- sioneerde officieren, welke te 's Gravenhage gehou- HOOFDSTUK XXI. Een oude kennis. „Komt herwaarts tot mij, gij allen die vermoeid en belast zij t en ik zal u rust geven Deze woorden werden gesproken in een kerk van het West-End te Londen, eenige dagen nadat het voorafgaande gesprek gevoerd was, en onder de talrijke schare bevond zich althans een toe- hoorderes, op wie zij een diepen indruk maakten. In de laatste dagen was Elisabeth ten prooi geweest aan een diepe neerslachtigheid en m- er malen had zij uitgeroepen: „mijn ziel is het leven moede Niet gewoon aan armoede en diep gekrenkt door de vele teleurstellingen en onaangename ondervindingen, die zij dagelijks op deed, was haar leven een waar martelaarschap geworden. Zij werd ook hoe langer hoe meer bevreesd voor dien kalmen, koel berekenden vreemdeling, Edgar Wilmot, die haar den avond, voordat wij haar in de kerk zien, zitten, was komen vertellen dat hij naar het kantoor der heeren Bell en Barclay was gegaan om inlichtingen omtrent haar te vragen. „Ik heb u een bekentenis te doen," zoo begon bij haar strak aanziende, gedurende bet bezoek den werd, bij. Door den voorzitter, generaal- majoor Van Meurs, met eene toespraak ontvangen, beantwoordde de prins-eere-voorzitter dié op har telijke wijze, terwijl hij na den afloop der verga dering de officieren vriendschappelijk de hand drukte. Öp de vergadering werden eenige huishoudelijke werkzaamheden verricht. Aan het bestuur werd een onbepaald crediet verleend tot het verstrek ken van hulp gedurende het ingetreden jaar. Onder de inkomsten over 1878 komt eene som van ƒ2000 voor, door wijlen den minister De Roo van Alderwerelt aan de vereeniging geschon ken (zijnde diens traktement als lid der tweede kamer.) - De St, Ct. bevat de wet houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk de vereeniging van den Spieringpolder, behoorende tot het kroon domein, met het staatsdomein. In de Staats-courant is opgenomen eene wijzi ging in de statuten van de Vereeniging van offi cieren der schutterij in Nederland. Het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Goes stelde, ter voorziening in de nog steeds bestaande vacature, Dinsdag avond het navolgend drietal predikanten samen, nl. de heeren I. Post, te Dragten, I. Krul, te Eden en Spannum, en Steenbakker Morilyon Loysen, te Bruchem. Del minister van oorlog heeft bepaald, dat even als de officieren van het leger en op dezelfde voorwaarden ook de schutterij-officieren revol verpatronen kunnen ontvangen tegen betaling van f 3,80 per 100 stuks. Naar men verneemt, heeft mej. Jos. De Groot zich voor het aanstaande tooneeljaar verbonden aan de Vereeniging het Nederlandsch tooneel. De rechtbank te Zierikzee heeft den persoon van M. K. Beekman, die ongeveer een jaar gele den een pistoolschot loste op den notaris W. te Tholen, buiten vervolging gesteld, ep grond dat genoemde uiting van wraakzucht een gevolg zou zijn van waanzin. Dit besluit werd genomen overeenkomstig de slotsom, waartoe het genees kundig onderzoek der Haagsche geneesheeren dat hij haar bracht, schijnbaar met het doel om haar het overige geld der banknoot terug te brengen „iets waar ik mij vreeselijk over schaam." „Wat is dat „Mijn belangstelling in u is zoo sterk gewor den", vervolgde hij op koelen toon, „dat ik mij gisteren gewaagd heb in de stoffige appartementen der heeren Bell en Barclay in Gray's Inn." „Gij hebt toch niet zei Elisabeth ontsteld opziende. „Verraden waar gij zijt Neen, neen, maar het was toch laag van mij, dat beken ik. Ik verlangde alleen uw waren naam te weten." „En hebt gij dien vernomen?" vroeg zij. „Dat heb ik. Ik weet nu dat ik de eer heb te spreken met mevrouw Richard Hor ion van Wendell West-House, in Uplandshire." Elisabeth werd eerst bleek en daarna rood. „Het was onheusch, onwellevend," sprak zij, „ik heb uw kennis niet gezocht en gij hadt mij althans met vrede kunnen laten." „Dat had ik kunnen doen, dat beken ik, maar gij ziet dat heb ik niet gedaan, Gij hebt mij aangetrokken als het licht den vlinder, dus heb ik er omheen gefladderd en ben gevallen." Elisabeth zweeg zij was inderdaad te zeer verontwaardigd om te spreken. „Maar ik lieb u op mijn woord van eer geen kwaad gedaan", vervolgde hij, „neen, ik zou liever mijn eigen leven in gevaar brengen dan u een

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1