BUITENLAND. ïeiegrapnische berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Dordrecht. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid der tweede kamer werd door 1204 van de 2236 kiezers gestemd. De beer mr. J. B. van Osenbruggenkantonrechter Staten-Generaal. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. consuls. De heer C. F. R. Milisch, benoemd tot consul der Nederlanden te Macao, is door de Portugeesche regeering in die hoedanigheid erkend De heer G. de Marsanich, benoemd tot consul der Nederlanden te Civita-Vecchia, is door de Italiaansche regeering in die hoedanigheid erkend, De heer B. H. de Waal, door den consul- generaal der Nederlanden te Kaapstad tot zijnen vice-consul te Durban (Natal) benoemd, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend- Door den consul-genearal der Nederlanden te Porto is tot zijnen vice-consul te St. Ubes aan gesteld de heer A. W. Grill. Aan den heer P. A. Kommers, geboortig van St. Anna ter Muiden thans te Amsterdam is Zaterdag 11. te Haarlem de akte voor de En- gelsche taal verleend. De heer dr. Z. T. Diehl, leeraar aan de H. B. S. te Goes, die no. 1 geplaatst was op de voordracht voor de betrekking van leeraar in de natuurlijke geschiedenis en wiskunde aan het gymnasium te Utrecht, heeft zijne sollicitatie naar die betrekking ingetrokken. (Nil. v. Goes.) De heer J. Voogt, evangelist te Middelburg, is als zoodanig benoemd op Marken. Axel, 6 Mei. De heer M. J. Wentink, predikant te Prinseland en Diqteloord, heeft voor het beroep naar Axel bedankt. Volgens de eerstdaags uit te komen nieuwe formatie der artillerie, zal dat wapen met tien majoors verminderd worden. (Hbl.) Met den 6en Juni a., worden in dienst ge steld Zr. Ms. ramschïp Stier, liggende te Willems oord, en Zr. Ms. monitors Krokodil en Adder, liggende te Hellevoetsluis, respectievelijk onder bevel van den kapt.-luit. t. z. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt en de luits. t. z. der le kl. J. H. Commijs en C. ten Bosch. De off. van adm. 3e kl. G. A. Zeegers, van het eskader in Oost-Indie in Nederland terugge keerd, is op nonactiviteit gesteld. De regeering is voornemens, om de betrek kingen van provinciale adjudant en militie-com missaris op te heffen. Daarentegen zouden weder districtscommissarissen worden benoemd, aan wie de werkkring van beide op te heffen betrekkin gen zpude worden opgedragen. Het Handelsblad vestigt in warme bewoordingen de aandacht op de naderende feestviering bij ge legenheid van hef öOjarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Niet minder gelukkig, schrijft het, dan de aanleiding tot feestvieren achten wij de wijze, waarop het feest gevierd zal worden. Het door zijn schoone lijnen en groote afmetingen indruk wekkende Paleis voor Volksvlijt, waar reeds spoedig met de voorbereidende werkzaamheden tot waardige ontvangst der feestvierende maat schappij op ruime schaal een aanvang wordt gemaakt, belooft een feestlokaal te worden, zooals Europa er slechts zeer weinige heeft aan te wijzen. Het programma vermeldt meesterstukken van Handel, Beethoven, Verhulst, Hol, Nicolaï, met Verhulst, Hol en Nicolaï als directeuren. Tot het orkest zijn de voornaamste, hier te lande en in den vreemde gevestigde Nederlandsche toonkunstenaars genoodigd. Verder, een koor, waartoe de zangvereenigingen van de meeste afdeelingen der maatschappij hare leden afvaar digden. Engeland, Duitschland, België en Zweden eindelijk, die ons professor Joachim, mevrouw Lemmens-Sherrington, mejuffrouw Fides Keller, de heeren Lorenz Riese, George Henschel, Emile Blauwaert en Johannes Elmblad toezenden, om met mejuffrouw Gips solopartijen te vertolken. Ziedaar waarborgen, dat een in elk opzicht bui tengewoon feest op luisterrijke wijze zal gevierd worden. Menige, anders reeds in dit seizoen ge sloten Amsterdamsche woning, die thans zijne muzikale vrienden uit het geheele land gaat ontvangen, menig deftig „club-" of vereenigings- lokaal zal eerlang getuigen van de opgewekte stemming, die elk muziekfeest, maar vooral een zóo zeldzaam als het thans verwachte, vergezelt. De orkesten o. a. van de grenadiers en jagers uit 'sHage, die tijdens de feestdagen, op uitnoo- diging van de maatschappij, op de voornaamste pleinen der stad zich doen hooren, zullen het hunne bijdragen om de viering van het vijftigjarig bestaan der maatschappij tot een feest voor het geheele Nederlandsche volk te maken. Z. M. de koning heeft, als beschermheer van de zangvereeniging Rotte's Mannekoorvoor den internationalen wedstrijd, door die vereeniging uitgeschreven, de groote gouden medaille van verdiensten beschikbaar gesteld. De heer Lhérie is door den afgetreden directeur der Fransche opera te 's Hage, den heer Defossez, gedagvaard. Gedurende de rouw-week van Januari maakte de zanger een kunstreis in het buitenland. Hij keerde te laat terug om te Amsterdam als Don José in Carmen op te treden en dientenge volge kon de aangekondigde voorstelling geen voortgang hebben. De heer Defossez eischt daarvoor schadevergoeding. Het afgeloopen tooneeljaar schijnt voor den directeur geen voordeelige resultaten te hebben opgeleverd. Dezer dagen althans werd ten be hoeve van een schuldeischer gerechtelijk beslag gelegd op de nog in kas zijnde gelden, tengevolge waarvan verschillende leden van het gezelschap nog op uitbetaling van het huu toekomend appointement wachten. Op 28 Mei 1879 zal voor het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld de zaak van C. H. van Santen Kolff, beschuldigd van moedwilligen doodslag op eene bordeelhoudster in de Beuling straat te Amsterdam. Een knaap van 12 jaar, die Zondag jl. te IJsselmuiden met zijn makkers langs de trekvaart wandelde, beging de roekeloosheid een rieten schutting met lucifers in brand te steken. Toen het droge riet terstond in volle vlam vloog, hebhen zijn makkers getracht door het scherm ineen te trappen het vuur te blusschen. Zij konden de vlam echter niet meester worden, zijn daarop op de vlucht gegaan en zagen weldra de vlammen achter hen hoog uit een bij de schutting staand perceel in de lucht verrijzen. Door de politie is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Axel, 6 Mei. Bij den landbouwer Jas- pert Yerplanke, wonende aan den Kanaaldijk, onder deze gemeente, zijn gisteren 40 hoenders ontvreemd. De daders zijn onbekend. Het stoomschip Stad Amsterdam, dat vóór 3 jaren, te gelijk met de Stad Haarlem, voor rekening van de K. N. Stoombootmaatschappij werd gebouwd, ter lengte van 360 voet, werd gisteren te ongeveer 11 uren met een ballast van steenkolen enz. ter zwaarte van 3,330,900 kilo, in het Koninginnedok te Amsterdam gelaten, om schoongemaakt en van onderen op nieuw geschil derd te worden. Te ongeveer 2 uren was het schip gedokt en alle machines bleken in de beste orde te zijn. Terwijl het schip langzaam reesj waren onderscheiden manschappen in vletten en bootjes bezig het af te boenen en kon reeds te 3 uren met het schoonmaken van de kiel worden aangevangen. Hierdoor is voorgoed een einde gemaakt aan de minder gunstige berichten, die omtrent het nieuwe dok in omloop zijn gebracht. Deventer levert dit jaar 80 miliciens af; 76 hunner gaan zelf hun dienstplicht vervullen. De plaatsvervanging is daar dus tot een mini mum gebracht. Men weet, dat men in Duitschland zich door een examen het recht kan verschaffen zijn ver plichten diensttijd, tot éen jaar beperkt te zien. De uitslag dier examens wordt slechter en slechter. Dit jaar slaagden in Minden van de 14 examinandi slechts 4, in Dusseldorp van de 26 slechts 9, in Aken van de 15 slechts 1, in Sleeswijk van de 20 slechts 3, in Frankfort a/M van de 19 slechts 6, in Darmstadt van de 22 slechts 8, in Straats burg van de 19 slechts 3. Door elkaar dus slechts 25 pet. Er zijn nog altijd heel wat Duitschers be schikbaar, als er in het buitenland iets te verdienen valt. De nieuwe vorst van Bulgarije is met zulk een stortvloed sollicitatiën naar alle betrekkingen, vooral uit Berlijn, bestormd, dat deze stad alleen in staat schijnt om hem een volledig stel civiele en militaire ambtenaren te leveren. In Pruisen werd in vele bladen in den aatsten tijd een geheim middel aangeprezen tegen pest en andere besmettelijke ziekten onder den naam Malio. De politie te Berlijn heeft dit middel laten onderzoeken en de uitkomsten van dat onderzoek openbaar gemaakt. Het is eene kleine hoeveelheid wit poeder in een klein lederen tasehje, dat aan een blauw zijden lint om den hals moet gedragen worden. Het tasehje ligt met gedrukte gebruiksaanwijzing in een tinnen doosje en kost zoo ingepakt 5 Mark. Het poeder, dat 2j gram koolzure ammoniak bevat, met eenig karbolzuur en rozenolie geparfumeerd, zal ongeveer 2 a 3 Pfennige kosten, tasehje en verpakking misschien 50 a 60 Pfennige. Het middel kan dus niet anders dan uitstekend werken op de beurs der verkoopers. Eergisteren is alliier te koop aangeboden 4 hectaren 95 aren 60 centiaren wei- en bouw land, in de gemeente Grijpskerke, provisioneel verkocht voor 8612.01. 85 aren 30 centiaren weiland, in de gemeente Ritthem, provisioneel verkocht voor 1375. binnenland. te Ridderkerk, (liberaal) werd gekozen met 682 stemmen, tegen 522 op den heer Loeff. (lib.) Bij de eerste stemming vóór 14 dagen, werden 1063 stemmen in 't geheel, 431 op den heer v. O. en 314 op den heer L. uitgebracht. Tweede kamer. Bij de voortzetting der beraadslaging over de kanalenwet zette de minis ter van waterstaat het groote belang van goede vaarwegen uiteen. Deze dringende en algemeene volksbehoefte eischt bevrediging. De kamer is overigens vrij in haar oordeel over iederen voor gestelden afzonderlijken post. Het beantwoorden der beschuldiging, dat hierbij eene politieke kansberekening in 't spel is, acht de minister beneden de waardigheid der regeering. De ramin gen voor de werken zijn zeer nauwkeurig en de kosten zullen niet hooger dan 30 millioen loopen. Tot eenig ander werk verbindt de kamer zich door deze voordracht niet; doch langer uitstel is niet mogelijk, uithoofde der mededinging van de buitenlandsche nijverheid én handel en deeischen van 's lands welvaart. De heer Yan Houten acht het kanaal van Am sterdam door de Geldersche vallei naar de hoven- Waal het minst aannemelijkde voordeelen daarvan zullen niet opwegen tegen de kosten van aanleg. Wat het kanaal door Limburg betreft, dit bevordert slechts de vreemde concurrentie. Het graven van vele veenkanalen levert nog niets op dan rente-verlies. Tegenover de lusten der andere werken moet ook op deze lasten gewezen worden. Overigens moet streng vastgehouden worden aan het hoofdbeginsel, dat geen uitgaven moeten toegestaan worden zonder aanwijzing der middelen om ze te dekkeD. De heer De Jong, niet geloovende dat de ramin gen niet zullen tegenvallen, spoorde tot voorzich tigheid aan, weshalve hij het kanaal door de Gelder sche vallei ongeraden achtte; ook dewijl de waterweg van Rotterdam naar Amsterdam veel beter en zekerder te maken is. De heer Van Tienhoven betoogde dat de middelen tot dekking der nitgaven niet dadelijk behoeven aangewezen te worden, omdat ook de uitgaven niet dadelijk behoeven te geschieden. De uitgaven zelve wet tigen volkomen nieuwe lasten, omdat zij noodig zijn voor productieve werken, die de hulpbronnen der natie versterken zullen. De heer Van der Hoeven antwoordde dat alleen de Indische baten ons een voorbeeldeloos voorspoedigen toestand geschonken hebben. Dien mogen wij niet roeke loos verspelen, en geen nieuwe, deels onnoodige uitgaven aanvangen zonder de middelen tot dek king daarnevens te hebben. buitenland, lome. Eene wisseling van gedachten tus- sehen den Belgischen gezant bij den paus en het Vaticaan heeft geleid tot het uitspreken van het wederzijdsche verlangen om alle botsingen te vermijden. Het Vaticaan zal alles in het werk stellen om te voorkomen dat de beoordeeling der aanhangige wet op 't lager onderwijs in België in een politieken twist ontaarde. tweede kamek. De volgende stukken zijn aan de kamer toege zonden I. Opgaven nopens het recht van successie over 1878: 1° In de rechte nederdalende linie en tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit huu huwelijk verwekt, of afstammelingen daarvan nalatende, is geërfd of verkregen een totaal van 6,796,926, terwijl het passief van die nalatenschappen be droeg f 507,869in de recht opgaande linie is geërfd of verkregen voor een waarde van 206,129, zijnde het passief ƒ24,912in alle andere gevallen werd geërfd of verkregen voor een waarde van ƒ73,222,049, zijnde het passief dier nalatenschappen ƒ5,452.33, zoodat in 1878 recht van overgang en van successie betaald is over een waarde van f 80,225,104 aan actief, en van 5,985,085 aan passief. 2° het getal der nalatenschappen, waarvan in 1878 recht van successie is betaald, heeft bedra gen 4693. 3° De percentage was aldus verdeeld: 1 pet is betaald over een waarde van 6,246,993 3 pet over 127,968; 4 pet over ƒ32,294,062; 6 pet over 15,461,981, en 10 pet over 19,456,660. II. Wetsontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet. De bedoeling van dit ontwerp is, om den polder Klaas- van-Steenlandpolder van Scherpenisse te doen overgaan naar Poortvliet, hetgeen voor een behoorlijk politietoezicht noodzakelijk is. De genoemde polder is tamelijk ver van de kom der gemeente Scherpenisse verwijderd. De afstand tusschen dien polder en de kom der ge meente Poortvliet is minder groot en zij zijn door een kunstweg verbonden. Ook zal de verandering bevorderlijk zijn aan een regelmatige indeeling van het stroomgebied der Oosterschelde, welke bij gedep. staten van Zeeland wordt voorbereid. De bezwaren van de zijde van Scherpenisse schijnen tegenover deze gronden weinig afdoende. III. Wetsontwerp tot wijziging der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommer- schans en Veenhuizen, dienst 1878. Tegenover eene verhooging van 18,950, staat eene vermindering van gelijk bedrag op andere uitgaven. De verhoogingen gelden de uitgaven wegens den landbouw en het fabriekwezen. De opbrengst van den landbouw was op verre na niet toereikend voor de voeding van den vee stapel, terwijl de kosten voor. het fabriekwezen hooger moesten zijn om stilstand van den arbeid der verpleegden te voorkomen. IV. Afschrift der overeenkomst, den 7en Maart 1879 gesloten, tot regeling van het telegrafisch verkeer tusschen Neder and en Groot-Brittannië en Ierland. 6 Mei. 's av. 11 u. 39 gr. 7 's morg. 8 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 42 gr. De hoofdpunten van het heden te vermelden nieuws zijn twee, redevoeringen, contrasten door de personen, die ze uitspraken en door den geest, welke ze ademen. Te Berlijn behandelde de heer Richter in den rijksdag de fiaancieeie ontwerpen van den rijkskanselier, ze treffende met de mee- doogenlooze critiek, welke men van dezen vrij zinnigen afgevaardigde gewoon is. Te Londen, in het hoogerhuis, gaf eene vraag van lord Gran ville den minister van buitenlandsche zaken aanleiding om in eene uitvoerige rede uit te weiden over den stand der uitvoering van het tractaat van Berlijn, een onderwerp dat ook aanleiding zou kunnen geven tot scherpe critiek, doch van lord Salisbury slechts eene vergoelijkende, wellicht niet in allen deele juiste, voorstelling mocht uitlokken. Met het tractaat in de hand ging de Engelsche minister de verschillende artikelen na. Van vele moest hij erkennen, dat zij nog onuitgevoerd waren, en de hooge vergadering tevreden stellen met de verzekering, dat ze op den behoorlijken tijd van het papier in de werkelijkheid zouden overgaan. Bulgarije is volgens hem met zijne constitutie en met zijn vorst tot den toestand gekomen, dien het tractaat wilde. Hierop is wellicht iets af te dingen. Niet omtrent den vorst. De bewering van verschillende bladen, dat prins Alexander von Battenberg niet dan eene ledepop zou zijn, die zich bewegen zal, naarmate men ia St. Petersburg aan de draden trekt, is zeer voor barig. Men zegt dat te weten uit „goed onder richte bron," en dezelfde bladen zeggen soms in hetzelfde nommer, dat zij over de persoonlijke eigenschappen van dea nieuwen vorst nog niet weten te oordeelen. Van deze eigenschappen zal het dan ten slotte toch voornamelijk moeten afhangen of hij de niet benijdenswaardige rol zal willen spelen, welke de Russenvreezers quand même hem nu reeds zonder voldoenden grond toedichten. Immers kan het feit alleen, dat hij onder Russischen invloed is gekozen, niet bewijzen dat hij bereid is zijne zelfstandigheid voorgoed aan dien invloed prijs te geven. Men onderscheide: wij willen het tegendeel niet beweren van de gewraakte meening, o. a. door de Kölnische Zei- tung reeds in de eerste dagen na de Torstenkeuze te Tirnova met zekeren ophef verkondigdalleen achten wij het voorzichtig en billijk het oordeel over Alexander I van Bulgarije op te schorten, totdat men werkelijk gronden heeft, om een vonnis op te bouwen. Anders echter is het met de grondwet voor Bulgarije, die in zekere liberale bepalingen haar Russischen oorsprong is ontwassen, doch in een ander opzicht geheel is ingericht in den geest van hen, die het Bulgarije van San Stephano gaarne zouden zien tot stand komen. Men heeft het te Tirnova niet verheeld, dat men in de constitutie op enkele punten wat ruimte moest laten om haar pasklaar te houden voor eene vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië, en dat is lijnrecht tegen den geest en tegen de letter van het Berlijnsche tractaat. Had lord Salisbury zich in zijne redevoering den eisch gesteld eener critiek, en niet dien van een pleidooi, dan had hij dat punt niet mogen overslaan. Evenzeer vergoelijkend was zijn oordeel over den termijn van ontruiming van het Balkanland door de Russische troepen. Artikel 22 van het Berlijnsche tractaat zegt hieromtrent De duur van de "bezetting van Oost-Rumelië en Bulga rije door de Russische troepen is bepaald op negen maan den na da uitwisseling der ratificatiën van .dit tractaat. De Russische regeering verbindt zich binnen een naderen termijn van drie maanden den doortocht barer troepen door Rumenië en de ontruiming van dit vorstendom te doen plaats hebben. De beteekenis dezer woorden kan reeds op zich zelf niet twijfelachtig zijn en wordt nog duide lijker, als men de discussie erbij leest. Aan het einde der beraadslaging werd zeer duidelijk ge zegd, dat dus de termijn van ontruiming voor Oost-Rumelië en Bulgarije zou zijn negen maanden en voor Rumenië een jaar. Herinnert men zich nu, dat den derden Augustus van het vorige jaar de ratificatiën zijn uitgewisseld, dan kan men op de vingers narekenen, dat na verleden Zaterdag noch in Bulgarije noch in Oost-Rumelië een Rus sisch soldaat mocht aanwezig zijn. Staatkundige pleidooien rekenen echter niet zoo eenvoudig op de vingers, en lord Salisbury vond middel om te beweren, dat Rusland volkomen volgens het tractaat handelde met Zaterdag de ontruiming aan te vangen, die reeds voltooid had moeten zijn. Wij grepen uit lord Salisbury's rede slechts een paar hoofdpunten om den geest aan te geven waarvan ze getuigde, en zullen ons van Richters redevoering in den Duitschen rijksdag ook niet veel meer mogen veroorloven. De discussie over de tarieven, die thans te Berlijn wordt gevoerd, met hare economische en hare politieke zijde, i8

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2