N°. 108. 122e Jaargang. 1879. 8 Mei. Donderdag Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers.zijn verkrijgbaar a 5 Gent. I:."' Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Advertentien: 20 Gent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg 7 Mei. Waterschap Schouwen, Benoemingen en besluiten. Goes, 6 Mei. Heden avond hield de afdee- ling Goes van de Centrale liberale kiesvereeniging eene bijeenkomst tot het benoemen van afgevaar digden voor de algemeene vergadering, waartoe iedere afdeeling voor elk tiental leden, of gedeelte daarvan, er éen kan kiezen, en om overcandida- ten voor het lidmaatschap der tweede kamer van gedachten te wisselen en te stemmen. Als afge vaardigden werden door de vergadering, die vergeleken bij de vorige samenkomsten zeer druk bezocht was, gekozen de heerenZ. D. v. d. Bilt Lamotthe, G. v. d. Hoek, G. E. Massee, C. Kisseeuw, allen te Goes, dr. Snoep te Wol- faartsdijk en mr. J. G. de Witt Hamer, wethouder alhier. Op de lijst van voorloopige candidaten werden gebracht: dr. A. W. van Campen, directeur der hoogere burgerschool alhier, met 27 stemmen mr. W. A. van Hoek, rijksadvocaat te Middel burg met 13 stemmenen Armand Sassen, leeraar in de staatswetenschappen te Breda, met 1 stem. De heer W. van den Berg, suppoost aan het academisch ziekenhuis te Leiden, is, met ingang van 16 Mei, benoemd tot ziekenvader in het gast huis te Goes. Vlfsslngcn, 7 Mei. De heer F. Verbrugghe onder-inspecteur van het Belgische loodswezen alhier, is benoemd tot divisie-inspecteur aan het centraal-bnreau te Brussel. Uit Zierikzee wordt het overlijden gemeld, op den 5 dezer, van dr. P. J. Andreae, in leven emeritus Luthersch predikant, oud-schoolopziener, algemeen geacht als een man die aan de verspreiding van kennis en ontwikkeling zijn leven lang gearbeid heeft. De minister van waterstaat heeft afwijzend be schikt op het verzoek om een geregelden stoom- bootdienst, tweemaal daags tussehen Zierikzee en het Catsche veer, voor het brieven-, personen en goederenvervoer in het leven te helpen roepen. Wel zal het postverkeer voor Zierikzee eenige verbetering ondergaan met den eerlang te wijzi gen spoordienst op de Zeeuwsche lijn. Maar de overige gemeenten van Schouwen en Duiveland zijn daarmede niet gebaat. En het middeleeuw- sche sliktrappen zal, mitsgaders het zwalken in een open schuitje, dat soms uren duren kan, een noodzakelijkheid blijven voor reizigers uit of naar de genoemde eilanden, die nu eenmaal bij ontstentenis van andere reisgelegenheden, per post hun weg moeten nemen langs Viane-Stavenisse. {Vad.) Op verzoek wordt de volgende dankbetuiging geplaatst „Van heinde en verre, uit de hoogste zoowel als uit de laagste kringen, zijn uit het door zijn menschlievendheid alom bekende Nederland, ten behoeve der slachtoffers van de verschrikkelijke catastrophe van Szegedin, belangrijke liefdegaven rijkelijk toegevloeid. „Het Koninklijk-Keizerlijk-Oostcnrijk-Hongaarsch gezantschap bij het Koninklijk-Nederlandscbe hof vervult een aangenamen plicht, wanneer het bij deze de bijzondere erkentelijkheid van de Konink lijk-Hongaarsche regeering betuigt voor die warme deelneming en den edelen gevers tevens in naam van de zoozeer geteisterden, wier lijden zij zoo zeer hielpen verzachten, oprechten dank betuigt." Waar in Nederland de godsdienst al niet bij gehaald wordt! De directeur der waterleiding te Rotterdam had dezer dagen aan te kondigen, dat er gedurende eenigen tijd eene stoornis in den aanvoer van water zou plaats hebben. Hij deed dat bij ad vertentie, natuurlijk in de N. Rott. Cthet meest gelezen blad der Maasstad. „Drinken alleen de liberalen water uit de lei ding vraagt nu de katholieke Maasbode vinnig. De St. Ct. bevat de Wet, houdende goedkeuring van den afstand, bij wijze van ruiling, aan de gemeente Rotterdam van grond aan den Cool- singel en het gedempte Spinhuiswater aldaar; en de wet, houdende aanvulling der wet van 2 Mei 1863 Staatsblad no. 50), tot regeling van het middelbaar onderwijs. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van den Nederlandschen protestantenbond, geves tigd te Zwolle. De kamer van koophandel te Bergen op Zoom heeft bij adres den minister van financiën verzocht de nieuwe bronzen munt algemeen in te voeren en de koperen stukken in te wisselen, ter bestrij» ding van het weder toenemend gebruik van Bel gische centimes. Men schrijft ons uit Utrecht van 5 dezer: Twee zaken trokken gisteren veler aandaeht, ten le de tramweg, ten 2e de Zigeuners. De tram weg, waarover ik u het laatste schreef den 18en April, is sedert geopend en er wordt druk gebruik van gemaakt. Let men echter op de uren, waarop hei verkeer het drukst is, dan merkt men dade lijk op, dat het meest nieuwsgierigen zijn welke vervoerd worden. Over dag toch zijn de rijtuigen meestal zeer slecht bezet, 's avonds daarentegen is er haast geen plaats te verkrijgen. Vrijdag en Zaterdag werden er over de duizend reizigers ver voerd dit aantal steeg gisteren tot over de 3300. Dat het verkeer zoo groot niet zal blijven, ligt voor de hand, evenwel ben ik vast overtuigd, dat het wel van dien aard zal worden, dat de aan deelhouders eene behoorlijke rente van hun kapi taal mogen verwachten. Veel, ik zou haast zeggen, alles hangt echter af van de wijze van exploitatie. Klachten van het publiek worden niet gehoord, men is zeer tevreden. De weg rijdt goed. De- railleeren komt zelden voor, vooral nu. bij elk rijtuig een agent van politie mederijdt, om te voorkomen, dat de lieve straatjeugd steenen op de rails legt om de rijtuigen te doen ontsporen. Toen ik u de laatste maal schreef, zeide ik, van de paarden sprekende, „het zal ze wel opbreken, die arme beestjes." Mijne voorspelling is uitgeko men reeds zijn er vijf ziek, en indien men geen verandering brengt in het besturen, dan zou ik haast durven voorspellen, dat men over drie maanden niet éen paard meer heeft, waaraan men niet duidelijk de kenteekenen van overspanning zal kunnen waarnemen. Men rijdt veel te hard en 't is zeker alleen aan den goeden aanleg van den weg te wijten, dat men in de bochten, die men in den beginne ik moet opmerken, dat er nu reeds eenige verbetering is waar te nemen zelfs in draf doorreed, niet ontspoorde. Dit is echter eene zaak, die voor het puöliek van minder be lang is. In het algemeen is men verheugd, dat men een tramweg heeft en ziet men reikhalzend uit naar de opening tot Zeist, die de volgende week zal plaats hebben. De diligence welke thans tussehen Utrecht— Zeist dienst doet, is zeker een der slechtste dili gences uit ons land. Lang toch was reeds het plan hangende om 'beide plaatsen met een tramweg te verbinden en in verband met die wetenschap, werd er aan dit vervoermiddel niet veel zorg be steed. Dit is wellicht ook voor andere onderne mers eene beweegreden om hunne rammelende, krakende, hotsende en botsende kasten ook niet op te knappen. Slim is het niet, want zij halen op die wijze het paard van Troije in. Immers wanneer men zeer goed met eeue diligence ver voerd wordt, zal niet zoo spoedig de zucht voor den aanleg van een tramweg ontstaan, als wanneer zulks slecht geschiedt. Maar toch zou ik Dog liever in zulk een kast een reisje maken dan op een der vijf wagens, waarmede Zaterdag avond een 33tal Zigeuners hier aankwamen. Hun kamp hadden zij spoedig op een weiland op den Blauw-Kapelschen weg, nabij de gasfabriek, opgeslagen. Voor 20 cent mag men daarin een kijkje nemen. Gisteren werd daarvan dan ook veel gé bruik gemaakt, 't Is wel de moeite waard om het eens te zien. De hoofdman, die zich zeer goed in het Fransch en Duitsch uitdrukt, deelde mij mede, dat zij nu reeds vier maanden uit Hongarije waren waarvan twee maanden in ons land. Zij-belijden den Katholieken godsdienst en die daartoe in de gelegenheid waren, hadden gisteren de kerk be zocht. De mannen zien er krachtig uit, het zwarte haar hangt in lange krullen op de schouders af. De vrouwen dragen even als de mannen hooge kap laarzen aan het toilet der jeugd wordt niet veel zorg besteed. Als men met Liebig de mate van beschaving zou willen berekenen uit de hoeveelheid zeep die verbruikt wordt, dan geloof ik dat men voor de beschaving der Zigeuners geen hoog cijfer zou vinden. Zeep, kam en badkuip schijnen niet tot hun benoodigdheden te behooren, althans de jeugd schijnt daar al zeer weinig mede in aanra king te komen. Ketellappen is hun beroep. Zij bedelen niet, evenwel neemt de jeugd gaarne wat aan en bedankt zeer vriendelijk als men iets in het door haar toegestoken bakje werpt. Zij zullen hier acht dagen vertoeven. SchouwenDuiveland, 2 Mei 1879. {Vervolg.) Ondanks de kolossale uitgaven voor het stoom gemaal is besloten nog ƒ176,475 te besteden tot verdediging van den onderzeeschen oever te Flau- wers, ter plaatse waar zulks het allereerst gevor derd schijnt te worden. Van die som werd in 1878 f 72,674.51 uitgegeven. De grootste reserve-kas is tegen dat Flauwers- deel van Schouwens zuidkust niet bestand. Eeuw aan eeuw schuurt en wervelt daar de stroom, zoo ijverig en standvastig alsof hij aan gesteld en beëedigd is om Schouwen te verdelgen. De gedachte, dat al de grond dien de stroom aan de zuid- en al het zand dat de zee aan de noordzijde weghaalt, niet verloren gaan, en niemand zelfs een zandkorrel kan vernietigen, is wel een wijsgeerige troost, maar met wijsgeerigen troost behoudt men geen polders. De groote watermolen heeft in het najaar 42 dagen met goed gevolg kunnen malén. Er was besloten hem af te breken, doch de lage som die er voor geboden is, was zijn behoud. De kleine molen bemaalt uitsluitend het Prunje- bevang. Het stoomgemaal werd aanvaardende aannemer van verder onderhoud ontslagen. Het kapitaal, waarmee het waterschap voor het stichten van het stoomgemaal met bijbehoorende werken be zwaard is geworden, bedraagt f 192,888,77Het blijkt aan zijne bestemming te beantwoorden en een waterstand van omtrent het zomerpeil goed te kunnen beheerschen. Stijgt het water plotse ling al eens daarboven, door aanhoudende zware regens en toevoer van hoogere gronden, dan is het toch zeer spoedig verwijderd. Bij den aan vang van het jaar stond het 10 c. M. boven peil en reeds den 12 Januari was het er beneden. Van toen af was het water nagenoeg geregeld onder peil. De hoogste waterstand kwam voor op 17 November 30 c. M. boven en do laagste op 5 October gemiddeld 27 c. M. onder peil. Let men hierbij op den buitengewonen regenval in November, die 160) m. M. bedroeg en op den watersnood, waarin sommige polders in die dagen verkeerden, dan zou het in Schouwen zonder stoomgemaal al zeer treurig zijn gesteld geweest. Nu bleef het water slechts enkele dagen op eene hoogte, die men vroeger nog geheel onschadelijk achtte en was bovendien weer spoedig verwijderd. Zonder dat gemaal zou men van het einde van October tot het laatst van het jaar een waterstand hebben gehad zooals sedert jaren niet was voorgekomen. Volgens den regenmeter, die sedert 12 Januari aan het stoomgemaal geplaatst is, bedroeg de massa water, die van 23 October 17 Novem ber in Schouwen viel, berekend naar den regenval van 174 m. M. welke aan het stoomgemaal in die dagen werd bevonden, 19,140,000 M'. Het stoomgemaal, dat 30,000 M' in het uur uitslaat, moet om zoodanige massa te verwijderen, dus 638 uren onafgebroken en met vol vermogen werken. Gedurende 1878 werd het op 217 dagen in werking gebracht. Machine A was 2168 en machine B 2207 uren in werking. Honderd dagen werkten beide machines gelijk en voorts afzon derlijk machine A 64 ea machine B 53 dagen. Alles te zamen genomen werkte het ruim 91 et maal. De uitgaven voor onderhoud van gebouwen, aankoop en onderhoud van gereedschappen en die wijders voor de exploitatie van het stoomgemaal noodig waren, bedroegen f 7214,48). Het stoomgemaal is een weldoende reus, die onafgebroken aan de verbetering van Schouwen arbeidt. Om er zichtbare vruchten van te zien, behoeft men slechts een toertje langs de vele poldereigendommen te doen. Het delven van bestaande en het graven van nieuwe slooten en greppels, en het leggen van duikers in deze eigen dommen, meestal uitgegraven gronden, vorderde de verblijdende uitgaaf van 3597,55. Het stoomgemaal maakte deze verbetering aan gron den, die vroeger nagenoeg niets opbrachten, mogelijk. Ze zijn nu voor goed aan het water onttogen; de natuur zal er weldra haar ontwik kelingsstaf over zwaaien en ze met een welig grastapijt dekken. 78 Hectaren 51 aren en 45 centiaren polder eigendommen: bouwland, weide, moeras, uitslag en slikken werden van den tiendplicht bevrijd, voor f 72,30. Het afkoopen van dezen tiendplicht verdient toejuiching, dewijl anders later, wanneer die gronden voor bebouwing geschikt zijn, de (iendheffer in hunne opbrenst zou deelen, zonder ooit een cent te hebben bijgedragen aan de groote uitgaven om die moerassen in vruchtgevend land te herscheppen. Door gedeputeerde staten werd voor 23 jaren vrijdom van verbooging van grondlasten verleend, wegens droogmaking van ruim 108 hectaren oppervlakte in de gemeenten Zierikzee en Haam stede. Deze oppervlakte bestaat uit moeras, uitgegraven grond en water, die tengevolge van de werkiug van het stoomgemaal door bedelving en verkaveling verbeterd en, zooals te verwach ten is, tot vruchtgevenden staat zal kunnen ge bracht worden. De waterleidingen en de hoofdwegen laten in 't algemeen weinig te wenschen over. Voor het gewoon onderhoud der kleiwegen, voor zooveel die voor rekening van het water schap komen, werd f 872,45 uitgegeven. Het laat zich aanzien dat de krachtige hand, die Schouwen bestuurt, dank zij de met bereid vaardigheid gebrachte offers, na verloop van wei nige jaren minder dan thans aan oever-, dijk- en kustverdediging zal hebben uit te geven. Zou dan de dag niet gekomen zijn, om het onderhoud van alle wegen—dat nu veel te wenschen overlaat ten laste van den polder te brengen? Wat de aderen zijn voor het lichaam, dat zijn goede wegen voor een polder. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan D. N. Appel, le luit. bij de diensidoende schutterij te Middelburg, onder gehoudenheid dat hij de op de hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij vol- brenge. {Reeds onder Tel. her. in ons vorig nommer medegedeeld). archiven. Benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij de oude rijksarchieven in Utrecht, mr. F. A. L. ridder van Rappard. - marine. Op pensioen gesteld, ter zake van in en door den dienst ontstane ligchaamsgehreken de luit. t. z. le kl. G. J. W. Hooghwinkelde luit. t. z. le kl. A. W. Vinkhuyzende luit. t. z. 2e kl. J. D. A. Nederburgh; de off. van gezondh. le kl. dr. F. M. Cowanbeide eerstgenoemden op hun daartoe gedaan verzoek en zulks onder toe kenning:» van een jaarlijkhch pensioen: aan den 11 gemelde van f 1400aan den 2" gemelde van f 1200; aan den 3" gemelie van 1000; aan den 4" gemelde Hn f 1200; b. voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesohe bezittingen en koloniën en tussehen de keerkringen, een verhooging van bovenvermeld pensioenvoor den 1° genoemde van 750; voor den 2» ge noemde van f 525; voor den 3° genoemde van f 600; voor den 4° genoemde van f 375 'sjaars; bevorderd: tot luit. t. z. le kl., de luitenants t. z. 2e kl. P. D. A. Frankamp en W. C. P. E. de Klopper: tot off. van gezondh. le kl. bij de zeemacht, de offic. van gezondh. 2e kl. IJ. Bakker en G. Franken. kadaster. Benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster W. F. Busing, thans landmeter van de eerste klasse bij het kadaster.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1