BUITENLAND. Telegraphische berichten. Réclames. Zee tij d i n gen. Handelsberichten. Thermometerstand. PARIJS. J Nfederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Frezen van JBttectea. 100 huis. Dit waarlijk fraai pièce de milieu, élégante draperies enz." Wat zou, zegt de Zweepeen Franschman be lachelijk schijnen in de oogen van een Hollander, wanneer hij schreef: Le gai aanblik de cette versiering offre h Voeil tin agréable tegenstelling ave a la statige decoration de la maison du Bevelhebber. Cette Middenstuk vraiment belle et cette fraaie stoffeering etc." De nieuwe sociëteitslokalen der Rotterdam- sche Diergaarde zijn Zondag voor de leden geopend' Was het getal bezoekers in den morgen hon derden, des avonds waren er duizendtallen. De verlichting voldeed bij uitstek. Rondom de groote zaal waren uit een doorloopende gasleiding, gas pitten boven de pilaren ontstoken, die met de lustres in de zaal een verblindend licht verspreidden. De tramweg te Utrecht neemt zeer op, niettegenstaande de vele moeilijkheden, zelfs van de straatjeugd, die in de vorige week telkens steenen op de rails wierp, zoodat bij iederen rit een politieagent naast den voerman moest post vatten. Zondag heerschte groote wedijver, er moesten maatregelen genomen worden om den geregelden loop te verzekeren, en zulks nog maar alléén langs het traject RijnspoorBildstraatMaliebaan. Het getal vervoerde personen bedroeg 2300, de drie laatste dagen der vorige week ruim 3000. Op 10 Mei beginnen de proefritten tot Zeist. Indien alles op den weg door den ingenieur in orde wordt bevonden, heeft de opening voor het publiek naar Zeist op 13 Mei plaats, dan hoopt men dat al de wagens der maatschappij, voorden geheelen dienst beschikbaar zullen zijn. De pogingen der Tramweg-Maatschappij te Rotterdam, om reeds op 1 dezer haar eerste lijn te openen, zijn niet geslaagd, daar vertraging was ontstaan in de levering van de rails. Daar deze echter thans zijn aangekomen, mag de opening van de lijn Feestgebouw Beurs spoedig verwacht worden. Op eene parlementaire soirée, Vrijdag avond door prins Bismarck gegeven, was de heer Windt- horst aanwezig, die nog nimmer een voet in de salons van den rijkskanselier had gezet. De heer Windthorst is zooals men weet hoofd van het centrum in den rijksdag en warm verdediger van de belangen der Hanoversche koningsfamilie. Dubrowin, de Russische officier, die vóór een paar dagen is opgehangen, wijl hij bij eene huiszoeking een gendarme heeft doodgeschoten, heeft bij het uitspreken van het vonnis eene kleine wraak op zijne rechters genomen. Toen de presi dent het vonnis had voorgelezen, sprong hij over de borstwering, die hem van zijne rechters scheidde, greep de processtukken, verscheurde die en sloeg de rechters met de stukken om de ooren. Slechts met moeite kon men den woedenden man meester worden. Overigens spreekt men nog veel van eerstdaags te voltrekken doodvonnissen. Nu eens is het Mirsky, die den aanslag op generaal Drenteln pleegde, dan weder de moordenaar van Mezenzeu of die van Krapotkin, die gehangen zal worden. Veel kan er van die praatjes nog niet aan zijn, daar de Russen dezelfde gewoonte hebben die in den Duitschen volksmond aan de Neuren- bergers wordt toegeschreven, van namelijk nie mand op te hangen, vóór zij hem in handen hebben. BINNEHLAOT. Amsterdam. In de heden gehouden jaarlijk- sche algemeené vergadering van aandeelhouders in de /Stoomvaart-Maatschappij Nederland waren slechts weinig aandeelen vertegenwoordigd. De geringe opkomst is geen bewijs van geringe belangstelling van de zijde der aandeelhouders, maar van een volkomen vertrouwen in de directie en goedkeuring harer voorstellen. Onder deze laatste behooren het aanvullen van het materieel met twee stoomschepen benoodigd voor de 14daagsche vaart. De Prinses Marie, die voor dat doel werd gebouwd, ligt thans in de Rietlanden in lading om Zaterdag de eerste reis te aanvaarden. Een nieuw schip, dat voor rekening der maatschappij Java wordt gebouwd, en dat den naam zal voeren van Koningin Emma, zal vermoedelijk nog dit jaar in plaats van de Bolland in de maildienst komen. De iinancieele voorstellen werden zonder be langrijke discussie goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit dit allerongunstigst boekjaar met een cijfer van f 600,039.91. De ongelukken dit jaar der maatschappij overkomen zijn bekend. Het verslag werd goedgekeurd, evenzoo de ba lans, en het dividend vastgesteld op 2$ pet. De aftredende commissarissen jhr. Gr. A. Tindal en M. M. de Monchy werden herkozen. De vergadering besloot tot het aangaan eener obligatieleening van een millioen en tot deelne ming in de assurantie der schepen van de maat schappij Javabeheerd door de maatschappij Nederland. Tweede kamer. De kanalenwet werd heden bestreden door de heeren Oorver Hóóft Patjjn, Vader, Van Nispen en De Bruijn, alle meer of minder voorwaardelijk. De heer Patijn noemde de verbetering der rivieren, die van den Rotterdamschen waterweg, en de verbinding tus- schen Amsterdam en Duitschland noodzakelijk. De heer Vader drong aan op een doelmatig ge bruik der Vlissingsche havenwerken. Meer alge meen achtten de sprekers de voorgestelde werken in hun geheel te bezwarend voor den financieelen toestand, dewijl zij de draagkracht der natie te boven gaan. Dit algemeene belang staat tegen over het belang der werken, dat ten deele twij felachtig is. De vorm der voordracht werd door sommigen een politieke kansberekening genoemd. Ook de heer Dijkmeester verlangde splitsing der voordracht in zoovele wetsartikelen. Hij bestreed overigens met kracht de ongunstige voorstelling van den financieelen toestand. Bij een goed in gericht belastingstelsel achtte hij ook de nieuwe lasten voor de natie dragelijk. De heer Van der Kaay verdedigde het wetsontwerp en sprak de bewering tegen als zou het moeten dienen als voertuig voor de belastingwetten. Het nut dei- werken rechtvaardigt de daarvoor te brengen offers. De heer Haffmans achtte het sluiten van leeningen voor openbare werken volkomen te billijken. De heer Heydenrijck betoogde hiertegen dat de aanneming der kanalenwet, onder de be staande omstandigheden, een moreele band zou zijn voor de invoering der effectenbelasting. De minister van financiën herhaalde zijne vroeger afgelegde verklaring dat voor openbare werken geleend moet worden. De voordracht van de effectenbelasting zal gehandhaafd blijven, ook onafhankelijk van de kanalenwet. De minister rekent nog op het ontvangen van Indische baten; vervallen deze geheel, dan moet eene leening als aequivalent daarvoor in plaats komen, afgescheiden van de aanhangige belastingwetten en van eene koloniale leening. Amsterdam. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Amster&am- sche Bank is het dividend bepaald op 6$ percent. s Graremhage. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan D. N. Appel, 1° luitenant bij de dd. schutterij te Middelburg. buitenland. Brussel. De heer Woeste, van de rechter zijde, heeft in een te Aalst uitgesproken rede voering gezegd, dat tegenover de veranderingen, in het kiesrecht gebracht, aan de katholieken geene uitkomst meer overbleef, dan het algemeen stemrecht te eischen, een denkbeeld, vroeger reeds in meer vagen vorm door den heer Malou geuit. Rome. De Avenire bevestigt dat er dringend gevaar bestaat voor ernstige verwikkelingen in de Turksche gewesten aan de Adriatische zee. Konstantlnopel. Een brief van den czaar stelt den sultan eene vriendschappelijke verhou ding voor om gemeenschappelijk de binnenland, sahe gevaren te bestrijden. 85De sultan zal den brief beantwoorden. 5 Mei. 's av. 11 u. 46 gr. 6 's morg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 47 gr. 's av. 6 u. 44 gr. Vergadering van Maandag 5 Mei. r Voorzitter mr. W. C. Borsius. Afwezig de heeren Tak, Luteijn, Van Burg en De Bruijne. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, doet de voorzitter mededeeling dat zijn ingekomen de jaarverslagen van verschillende kamers, benevens van de Crediet vereeniging en van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, benevens eenige audere bescheiden. De verschillende stukken zullen deels worden rondgezonden aan de leden, deels ter visie gelegd en deels in het archief gedeponeerd worden. Daarna doet de voorzitter mededeeling dat van de permanente commissie uit de Amsterdamsche reederijen een schrijven is ontvangen met verzoek, een daarbij in afschrift gevoegd, aan den minister van koloniën gericht adres, houdende bezwaren tegen eene voorgenomen verhooging of verdub beling van haven- en aukerage gelden voor schepen in Ned. Indië, te willen ondersteunen. Tot de behandeling over gaande vereenigt de kamer zich na discussie met een voorstel van den voorzitter om een adres van adhesie aan den minister van koloniën te richten, waarbij als het gevoelen der kamer zal worden medegedeeld dat haar eene dergelijke verhooging onbillijk voor komt zoolang de aangevangen havenwerken in Indië niet zullen zijn voltooid en ten behoeve van de scheepvaart geopend. Eindelijk doet de voorzitter mededeeling van een schrijven van den minister van waterstaat enz., houdende toezending van een ontwerp-besluit tot wijziging en aanvulling van het reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken, met verzoek het geweien der kamer daaromtrent te vernemen. Na .beraadslaging verklaart de kamer zich met bedoeld reglement te kunnen vereenigen. Bedoeld besluit wordt op eene andere plaats in dit blad medegedeeld). De openbare vergadering wordt daarna gesloten, terwijl de leden nog in comité bijeen blijven. De Tuïksch-Grieksche grensregeling welke volgens een bericht van de vorige week zou onderworpen worden aan eene uitspraak zonder beroep van de ambassadeurs der mogendheden te Konstantinopel, is nog niet zoo nabij hare vast stelling als dit eenigszins voorbarig bericht scheen te doen gelooven. Het voorstel aan de mogend. heden door den heer Waddington gedaan, schijnt slechts de strekking gehad te hebben om Grie kenland en de Porte nit te noodigen opnieuw ieder een zeker aantal leden te benoemen in eene commissie van grensregeling, welke de punten, waarop zij niet tot overeenstemming kan komen, zou onderwerpen aan de beslissing van de ge noemde ambassadeurs. Deze wijze om tot eene oplossing te komen schijnt weer vrij wat tijdver lies te voorspellen, terwijl ook hare uitvoering nog niet zeker is, omdat Engeland zeer bepaald tegen zulk eene gezamenlijke beslissing der am bassadeurs zou zijn, waartoe deze in conferentie zouden moeten bijeenkomen, De Engelsche regee ring acht blijkbaar deze Grieksche quaestie, Waddingtons troetelkind, niet van genoeg belang om er den sultan veel verdriet door te berokkenen. En het moet der Porte zeker hard vallen, ge kortwiekt als zij reeds is door het congres, nu nog te moeten toegeven aan de wellicht wat hoog gespannen eischen van een zwakkeren buur man, die zonder hulp toch nimmer zijne preten- siën kan doen gelden. Maakt men nu de zaak commissoriaal, dan is althans weer heel wat tijd gewonnen, eene zaak door de diplomatie op hoogen prijs gesteld. Dan heeft Engeland, door de Porte nog altijd in zekeren zin als haar beschermer beschouwd, den sultan ook weder eene dienst bewezen, waarvoor weder dienst valt te vragen in Egypte. Zoo blijft het overal loven en bieden van weerszijden. Ook over de bezetting van Oost- Rumelië. De Russische regeeriug, die verleden Zaterdag de provincie moest beginnen te ontrui men en dan nog eene tijdruimte van drie maanden tot hare beschikking had om hare troepen door Rumenië hun vaderland weder te doen bereiken, schijnt haar best te doen dien termijn verlengd te krijgen door de toestemming der mogendheden. Graaf Schouwaloff, bij uitstek de reizende diplo maat van dezen tijd, schijnt daarover te Weenen de Oostenrijksche regeering met niet al te goed gevolg gepolst te hebben, en is nu weder naar zijn post te Londen teruggekeerd. Deze onder handelingen zijn echter nog in een vrij dikken nevel gehuld. Iets meer licht valt op het streven der Porte om in het genot te komen van de rechten, haar bij artikel 15 van het Berlijnscbe tractaat toege kend. Zij mag volgens dat artikel eene bezetting van geregelde troepen leggen in de vestingen langs den Balkan, ter bescherming harer noorde lijke grenzen. Want Oost-Rumelië blijft in naam Turksch, hoewel het een eigen bestuur verkrijgt, en geene Turksche troepen er mogen verwijlen, dan om zoo spoedig mogelijk noordwaarts naar de genoemde vestingen te trekken. Het bezetten dier vestingen schijnt echter nog niet raadzaam door den vijandelijken geest, welken nog steeds de Rumelisehe Bulgaren bezielt tegen al wat Turksch is. Dien geest, meent de Porte, dat de Russen en met Dame generaal Stolipine, met zorg aankweeken om de plaatsing van eene Turksche legermacht tusschen Bulgarije en Oost-Rumelië zoo mogelijk uit te stellen. Nog verwijt de Porte in daarover gewisselde nota's, volgens de tele - grammen van gisteren, aan de Russische autori teiten, dat zij de Muzelmannen in die streken noodzaken om de wijk te nemen uit Oost-Rumelië, willen zij ontsnappen aan de mishandelingen der Bulgaren, welke door de Russische autoriteiten oogluikend worden toegelaten. Reeds 50 0C0 Rumelisehe Muzelmannen zijn om die reden thans te Adrianopel aangekomen. Indien werkelijk de Russen op deze wijze de Muzelmannen het ver blijf in Oost-Rumelië onmogelijk maken, om het eigen bestuur dier provincie onder bijna uitslui tend Bulgaarsehe invloeden te doen aanvangen, dan is er wellicht eene gissing te wagen naar de motieven hunner pogingen tot verschuiving van den termijn van ontruiming. Zij zien wellicht, dat dat werk, een stap terug van het Berlijnsche tractaat naar den vrede van San Stephano, niet zoo heel spoedig zal kunnen zijn volbracht en willen ook hier tijd winnen om het Turksche element zooveel mogelijk te verdrijven. Wij zouden wel eens een blik willen werpen in het gemoed van de leiders der Russische politiek, die nog lust en opgewektheid vinden om bui tenslands langs slinkscbe wegen de uitvoering van een plechtig bezegeld tractaat te verschuiven, terwijl zij in het binnenland zooveel dringend werk te doen zien. De onrust blijft steeds klim mende, en de regeering heeft zich dan ook, getrouw aan het eens in werking gebrachte systeem, ge noodzaakt gezien om de ukase, waarbij in eenige provinciën de staat van beleg is afgekondigd, weder door een later voorschrift uit te breiden. Men herinnert zich, dat te St. Petersburg, Kharkoff en Odessa na den aanslag op den keizer gouver neurs-generaal zijn benoemd met zeer uitgestrekte macht, en dat dezelfde macht is verleend aan de reeds fungeerende gouverneurs van Moskou, Kiew en Warschau. Binnen deze provinciën was dus de staatsmacht in goedo handen. Russische krijgsoversten hebben er eene onbegrensde macht over personen, welke zij zonder vorm van proces kunnen laten oppakken en veroordeelen door dienstvaardige krijgsraden. Als echter een ver dachte over de grenzen dier buiten het gemeene recht gestelde provinciën sloop, dan genoot hij weder alle waarborgen zijner persoonlijke vrijheid en van eene behoorlijke rechtspraak, welke de Russische wetgeving vermag te verleeuen. In die gaping is thans voorzien. Volgens een aanschrij ving van den minister van binnenlandsche zaken moeten ook in de niet met den staat van beleg begiftigde provinciën alle bevelen van de zes genoemde gouverneurs-generaal door de gouver neurs dier provinciën en hunne ambtenaren on- middelijk ten uitvoer worden gelegd. Geen schuilplaats dus meer voor de nihilistische boos doeners. En toch vangt men er nog niet veel. Men arresteert links en rechts, maar moet velen weer loslaten. Van den pleger van den aanslag op generaal Drenteln had men geen spoor dan het manegepaard, dat hij tijdens den aanslag bereed. Bij gebrek aan beter spoorde men de geschiedenis van het paard na. De eigenaar der manege was binnen een oogenblik achter slot en grendel en bekende het paard gekocht te hebben van een Petersburgsch jongmensch, een neef van den commandant der residentie, Snrow. De neef werd dadelijk gearresteerd. Zijn oom echter liet men op vrije voeten; men zou dan wel wat te ver gegaan zijn. Zoo levert het Russische treur spel nog komische intermezzo's, al ware het maar om te bewijzen, dat er niets zoo ernstig is, of het heeft zijne belachelijke zijde. BI BHm mi k—iwiiiigfg (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) 't Is ons een genoegen aan onze lezers te kunnen mededeelen, dat de beroemde Kleeder magazijnen voor mannen en kinderen van LA BELLE JARDINTÈRE, besloten hebben hun geïllustreetden catalogus naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrichting, eene der merk waardigheden in de hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van den man behoorthet onder scheidt zich van alle andere soortgelijke inrich tingen door hare lage prijzen, elegante coupe, soliditeit en de keuze harer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen, zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van La Belle Jardiniere aan te vragen, welke hun gratis en franco zal worden toegezonden. Heden is het kanaal gepasseerd Z. M. schroef- stoomschip Frans Naerebout, van Vlissingen met bestemming naar Hellevoetsluis. Goes, 6 Mei. Tarwe, rogge en paardeboonen 10 cent hooger, anders onveranderd. Rotterdam 6 Mei. Ter markt van heden waren aangevoerd 1378 runderen159 vette, 75 nuchtere kalveren; 140 schapen; 320 varkens; 219 biggen; runderen le qual. 85, 2e qual. 70, 3= qual. 52; kalveren 1® qual. 100, 2e qual. 80; schapen 85 cent. Vmssikgen 6 Mei. Boter per kilogram 1.30 a f 1.25. Eieren f 3.20 per 104 stuks. Be roes op Zoom 6 Mei. Boter per stuk 0.75, per kilo f 0.55. Eieren per 26 0.75. Amsterdam, 5 Mei. 6 Mei. SIAilSlEEKIHUES, üSederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 64 63$ dito dito dito. 3 75$ 76$ dito dito dito. 4 97$ 97$ België. Certificaten2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen 5 60$ 61 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 56$ 56f$ dito Febr.-Aug. 5 55^ 56$ dito Jan.-Juli.5 56^ 56 dito April-Oct.. 56$ 56$ dito dito Goud 4 66$ 66$ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 76$ 76$ iPortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51$ 52 dito dito 1876. 6 97$ 97$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 92$ 92^ Cert. Inschr. 5® Serie 1854. 5 54$ 55$ dito dito 6® 1855. 5 73$ 73$ Obligatiën 1862 5 79$ 80$ dito 1864 f 1000 5 87$ 88$ dito 1864 1005 86$ dito 1877 dito5 84f$ 86$ dito Oostersche le serie 5 52$ 53$ dito 1872 gecons. dito. 5 80$ 82$ dito 1873 gecons. dito. 5 81 82$ dito 1850 1® Leening dito. 4$ 81£ dito 1860 2' Leening dito. 4£ 78$ 79$ dito 1875 gecons. dito 4$ 72$ 73j& Cert. Hope C° 1840 4 56 dito 2e, 3' 4® Leen. 1842/44. 4 55$ Obligatie-Leening 1867/69. 4 72 72$ dito dito 1859 3 58£ Cert. van Bank-Assign. 6 36$ 36 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 15$ 15$ dito dito 1876 2 36$ 37$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 14ï$t 14$ dito dito 1876 2 33$ 33$ Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 10$ 10^ dito dito 1869 6 13$ 13$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 40 41 Spoorw. dito 1876 5 - - Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ 104$ 104$ dito dito 1871 5 101$ 101$ dito dito 1861 6 102$ 102$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 yu$ dito Leening 1875 5 T INDUSTBIEELE EN FINANCIES!® ONDEBNEMINGEN.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3